Ds familie Czaroisky. VIII. Voorstel van de lieereu Kakebeeke, fan Citters en Uombach om Gedep. Stalen uiltenoodigen in de zomerzitling van 1881 een voorstel te doen lot unificutie en conversie der provinciale schuld, met verlaging van den rentevoet. (Zie het vorig nommer.) Het algemeen verslag der afdeelingen wordt uit gebracht door den heer Pan der Vliet. De Voorzitter stelt namens Gtdep. Staten voor, het voorstel in hunne haudeu te stellen met verzoek om te overwegen of conversie der provinciale schuld al ol' niet «eiisclielyk is en dienaangaande voorstellen te doen. Zonder hoofdelijke stemming wordt dienovereen komstig besloten. IX. Thans is aau de orde het oulwerp-regltment op de wegen en voetpaden iu Zeeland. De algemeene beraadslagingen duurden kort, doch zij waren slechts te beschouwen als ecu voorposten gevecht, want bij de artikelsgew(jze behandeling werd als het ware ecu kruisvuur, in den vorm vau amen dementen, geopend. De heer Pan Tellingen loste in het voorposten gevecht het eerste schot, en wel d bout-portant. Hij verklaarde namelijk tegen het gvheele reglement te stemmen indien daarin behouden bleef de bepaling van art. 88, dat het onderhoud der voetpaden komt ten laste der gemeenten (mede de grondtoon van het bekende adres der vereeuiging van burgemeesters eu secretarissen vau de voormalige plattrlaudsgemeenleu in Walcheren). De beereu Vau Berlekom, Moolen- burgh en Buieux waren van een tegenovergesteld ge voelen. De op de algennene beraadslaging gevolgde pauze had wel iets vau de kalmte, die een storm (ry het ook een gematigd-) voorafgaat, [De heer Henmquin had wegens famtlieom taudigaeucn de vergadering moeten verlaten.] Vele amendementen werden voorgesteld, waarvan de meeslen evenwel vtrworpeu werden. Te 5 urcu werd eeue motie van orde aangenomen van den heer Mooienburgh, om de we> kzaamht den te scho sen, tu Vrydag te 10 uren voortleseiteii. In de zitting van henen, Vrydag, waren 34 Udeu tegenwoordig. Afwezig waren de beereu O gheua, Sipkes, Cillot d'Esuy, Kakebeeka, llemeqnn, Van der Vliet en Van Uye Pit terse. Ma de resumtie d-r notulen van de vergadering van gisteren, die onver anderd werdeu goedgekeurd, en nadat voir kennisge ving was aangenomen de raededeelnig van dm vuor- ziiter, dat de beer Van Utje Pieteree bt richt vau verhindering tot het bijwonen dezer vergadering bad ingezonden, werd de beraadslaging over het bewuste ontwerp-reglcmeul voortgezet. Het geheele reglement ïi ten slotte aangenomen met 20 tegen 13 stemmen. Tegen stamden de hee- ren Snydets, Stevens, Bre»ot, Lautsheer, Sprenger, Mazure, Van Teijliugen, Van Waesberghe Janssens, Wattez, Hammacher, DeS ntdt, Pierssensen B.sseeuw. De heer Vader had de vergadering reeds verlaten. Daar hiermede de werkzaamheden leueiude waren, werd ele uitvoering der genomen besluiten eu de re sumtie der notulen aan Ged. St. omgedragen, en deze najaarsvergadering der S aten van ZeeUud djor den voorzitter iu naam des Konings grsloter RECHTZAKEN. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden, Vrydag 5 November 1880, zijn de navolgende vonnissen gewezen en uitgesproken tegen lo. J. De W. en P. R., beiden te 's-H er Are; ds- kerke, wegens het in gesloten jachttijd bejagen van een anders jachtveld lo. zonder buitengewone mach- tigiug 2o. zonder schnfielyke vergut,uing van den rteh htbnende, ieder veroordeeld in twee geldboeten, tik van 10, subs. 3 dagen gev, etraf c. e. 2o. J. V. en D. G. V„ beiden te 'a-Heer A rends- kffkp, wegens als voren veroordeeld als voren. 'di. J. v. B., te O.idelanae, wegkus H werpen van 8teenen tegen een anders huis ve oord-eld in ecne geldboete van ƒ3, subs. 1 dag gev. straf r. e. 4o. D. B., te Hoedekenskerke, wegens het open houden van een herberg na 10 uren 'a avonds ver oordeeld in eeue geldboete van 5, subs. 2 dagen gev. straf c. e. 5 L. v. B. eu M. De J., beiden te Hoede- kenskerke, wegens het zich ophouden iu eene her berg na 10 uren 's avonds, de le in eene geldboete vau ƒ6, subs 2 dagen gevangenisstraf, de 2e in eene geldboete van 3, subs. 1 dag gev. straf c. e 6o. C. W te Yerseke, wegens het into fenm van de visschery op de Schelde met een vaartuig zondar nummer in het midden van het groote zeil veroordeeld in eene geldboete van 1(J, subs. 1 dag gev. straf c. e, 7o. J. K., J. v. H., P. K., C. S. en J. v. N., allen te 's-Heer Arendskerke en A. H., te Heinkeus- zand, wegens het maken van nachtelyk burengeruoht de le veroordeeld in eene geldboete van 5,50, subs. I dag gev. straf c. e., da laatsten ieder in eene geld boete van 7,50, subs. 2 dagen gev. straf o. e. 8o. G. De J. en II. U., beid n te Goes, wegens het beschadigen vzo het plantsoen te Goes ieder veroordeeld in eeue geldboete van ƒ3, subs. 1 dag gev. straf c. e. 9o. C. V. en P. P, beiden te Colynsplaat, wegens het rap ii van gerst ieder veroordeeld in eene geld boete van I, subs. 1 dag gev. etraf c. e. lOo. C. J. Ds K., te Wissakerke, beschuldigd van diefstal; daarvan vrijgesproken. llo. M. K.te Kruiningen, beschuldigd van het nederleggen van een visebluig in eene waterleiding, daarvan vrjgesproken. 12o. J. K.., te Wolfaartsdijk, beschuldigd van het laten lodoopen van sehap n, outs'agen van rechtsver volging. Naar men verneemt, is het Openbaar Miuisterie bij de rechtbank te Tiel iu booger beroep gekomen van de uitspraak, in de vorige week in zake dr. Roodbu ijzen gevallen, Het Gerechtshof te 's-Hertogenboch heefl Woens dag J. S. Jnotaris te VeeD, met bevestiging van een vonnis der arr.-rechtbauk te 's-llerlogenbosch, schuldig verklaard aan misbmik van vertrouwen drie maal gepleegd, en hem veroordeel tot 3 maanden celstraf, 3 geldboeten, elk van 12.60, en ontzetting van zijn ambt als notaris. BUITENLANDSCH OVERZICHT. De toepassing der Maart-besluiten in Ft ankrijk zijn in vollen gang. Ken lange lijst zou te leveren wezen van de plaatsen waar die minder verkwikkelijke uit- drijverij plaats heeft, al zijn wij overtuigd, dat de overheid slechts noode daartoe overging en al hebben wij de zekerheid, dat zij, wie die maatregel treft, verstandiger en beter deden zich te ouderwepen aan '8 lands wetten. Zulke aanstellerij kan welde oogen der blinde massa nog blinder maken al heeft men bij de Franechen al bitter weinig eer daarvan maar ieder verstandig mensch eischt gehoorzaamheid aan de wetten. Op bijna alle plaatsen moesten de deuren worden opengebreken,en werd geprotesteerd; in velschillende gemeenten was de politie genoodzaakt de vensters binnen te klimmen. Te Dyon deed zich een zonderling geval ▼oor. Daar vroeg de eerste president van het Hof den commissaris van politie, die de Dominicanen uiteen jagen kwam, krachtens wiens bevelen hij handelde. De commissaris vertoonde hem het besluit van den prefect, maar weigerde dit te doen voor de smeden eu metselaars, van wier hulp hij zich bediende. Voor het Tribunal des conflits te Parijs hadden Don derdag de pleidooien plaats in de zaak der Jezuieten te Rijssel. Men verwachtte heden uitspraak doch ook dat het een vonnis zal uitspreken tot samenvoeging van de verschillende aanhangige zaken, om die dan in éen vonnis te berechten. In de Oostenrijksche delegatie is men Donderdag aan de begrooting van buitenlandsche zaken begonnen, en heeft men de buitenlandsche politiek druk besproken. De geheele begrooting is echter aangenomen. Zooals uit ons vorig nommer bleek hebben de re- Eublikeinen in Amerika de meeste kans van slagen met un candidaat voor het presidentschap. Die candidaat Garfield is in 1831 in Ohio uit zeer arme ouders geboren. Zijn opvoeding liet veel te wen- schen over, en vroeg begon hij den strijd des levens als daglooner. Na een tijd lang schipper te zijn ge weest op het Pennsylvania- and Ohiokanaal, begon hij zich in 1849 op de studie toe te leggen met dat gevolg dat hij reed:; het volgend jaar onderwijzer aan een dis- trictschool kon worden. In 1856 weid hij leeraar in de talen te Hiram iu Ohio aan liet zoogenaamde Ec- lectie Institute, eu het volgend jaar president dier in stelling wat hij bleef tot 1861. Inmiddels was hij in den Senaat gekozen en tot de balie toegelaten. In den burgeroorlog omhelsde hij met geestdrift de zaak der noordelijken. Eerst als kolonel, daarna als brigade-gene raal en eindelijk als generaal-majoor, speelde hij een zeer belangrijke rol in verschillende gevechten, o. a. bij de overwinning te Pittsburg en bij de nederlaag te Chic- kamauga. In 1862 eindigde hij zijn militaire loopbaan. Toen werd hij gekozen in de Volksvertegenwoordiging, waar hij zitting had tot de laatste senaatsverkiezingen, toen hij weder tot senator werd benoemd. GEMENGDE BERICHTEN Wolfaartsdijk. By den landbouwer C. Zuijdweg alhier is dezer dagen, des nachts door iobraak, uit de schuur nagenoeg 1 hectol. tarwe gestolen. Hoezeer reeds verscheidene huiszoekingen h^i.ben plaats gehad, is de dader nog niet ouidekt. Te Arnhem is door de politie een beruchte dief gearrfcsteeid, die reeds 20 jaren van zijn leven het ontwerp-reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland zooals dit nader door Gedep. Staten is ge wijzigd, met het daaromtrent ingekomen adres van de vereeniging van burgemeesters en secretarissen der voormalige plattelandsgemeenten in Walcheren te dier zake. Op voorstel van den heer Moolenburgh wordt ech ter met 32 tegen 2 [die van de heeren Hammacber en De Sinidt] besloten de vroeger vastgestelde orde van werkzaamheden te wyzigen en dit ontwerp-regle ment na afloop der andere werkzaamheden te bthau- delen. Achtereenvolgens zyn nu de voorstellen van Gedep. Staten aan de orde, te weten I. Afwijzend te beschikken op de in Juli aan Gedep. Staten gerenvoiëerde adressen van de bestu ren vau den Helenapolder, den Siut-Pieterspolder en den Wilhelmiuapo'der, om verbetering van den grint weg tusscheu den Nieuwlandschen molen en den Hoofd plaatpolder, op grond dat de naaste belanghebbtju- deu zich tot klagen bepalen en zich geeu enkele op offering blijken te willen getroosten. De heer Pan Lijnden brengt het algemeen verslag der afdeelingen uit. Het voorstel wordt zonder beraadslaging met al gemeene stemmen aangenomen. II. Het calaaciteus waterschap Waarde op zyn verzoek vry te verklaren en aan G dep. Staten over te laten de noodige voorschriften te geveo en de verdachte maatregelen tot uitvoering van dit besluit. Nadat de heer Fan Citters het algemeen verslag der afdeelingen heeft uitgebracht, wordt ook dit voorstel zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke •temming aangenomen. III. Afwijzend te beschikken op h^t vernieuwd verzoek tot calamiteusverklaring van den Sophiapol- der [Noo d-Beveland] op grond van verwaarloozing van oververdedigiog eu o-^k o ndat by het behoud vau dien polder het algemeen belang niet genoeg zaam meer betrokken is, ooi de calamiteusverklaring te kunnen rechtvaardigen. De heer Bronkers brengt het algemeen vtrsbig der afdeelingen uit; de he< r Vader bestreed net voor- •tel, welke bestrijding ontzenuwd wed door den heer Mooienburgh. Het voorstel, namens Gedep. S-ateu verdedigd door den heer Buitux, werd ten s!otte aaDgeromeu met 35 stemmen tegen 1, die vau den heer Vader. IV. Tot wijziging der begrooting van de enkel pro vinciale en huishoudelijke inkomsten eu uitgaven van het dienstjaar 1879, daar het aandeel der pioviccie in de tegemoetkoming aan de calamiteuse polders over 1879 met 4250 vermeerderd en alzoo op 179,250 gebracht moet worden. Daar de heer Kakebeeke afwezig is wordt het al gemeen verslag der afdeelingen uitgebracht door den heer Sprenger. Zonder beraadslaging wordt dit voor stel met algemeene stemmen aangenomen. V. Tot wyziging der provii ciale begrooting voor 1881, op grond dat blykeus kon. besluit van 3 Sept. jl. uil de provinciale begrootiugen voor 1881 geen uitgaven voor het lager ouderwijs kuuueu worden ge daan. Rapporteur der afdeelingen de heer Van der Have. Zonder beraadslaging en zonder boofdelyke stemming wordt ook dit voorstel aangenomen. VI. Aan btt gementebestuur van Hoofdplaat te kennen te geven, dat zijn verzoek om die gemeeute op te urmen onder de aanlegplaatsen by de vaart der stoombooten op de Wester-Schelde evenmin als vroeger voor inwilliging vatbaar is. De heer Fan Teijlingen brengt het algemien ver- •lag der afdeelingen uit. Nadat door den Voorzitter was medegedeeld, dat het verslag aan Gidep. S.aleu geen aanltid ug heeft gegeven tot wijziging van hun voorstel, stelde de heer Hammacher als amendement vcoi om Gedep. S aten te machtigen gedurende het zomerseizot-n van 1881 proefreizen met de provinciale s:oou»booten naar en van Hoofdplaat te laten do ij, eu G-d p. S aten uil tenoodigen in de volgende najaarsvergadering uiede- deeling te doen omtrei t den uitslag der pioefreizen. Dit amendement werd bestreden do^r den heer F an Uije Pieterse en namens Gedep. Staten doe* den heer Snouck Hurgronje. Het werd ten slotte roet 33 tegen 3 stemmen verworpen. Voor stemden de heeren Hammacher, Snyders en Homb.ch. Het voorstel van Gedfp. Staten werd zonder boofdelyke stemming aangenomen. VII. Om in haudtn van Ged p. Staten te stellen het adres van 11. Boers en E. I,ebaigue om subsi die voor den aauleg van vier stoomtramwegen. (Rteds vroege r medegedeeld.) 3orM li G SÏL V EIIK." Naar Moritz Von Reichenbach. Op een vlakte voor ben lag een heerenhuis, waarop in alle richtingen lanen met hooge popu lieren uitliepen. Men onderscheidde duidelijk het huis met zijn hoog zwart dak, het geel geverfde balkon en de in den zonneschijn glinsterende ven sters. Jozua maakte Sascha daarop opmerkzaam. «Wij hebben het doel van onzen tocht bereikt. Ginds ligt het huis van Wennet Czaroisky, freule, wij zjjn op bet oogenblik op zijn landgoed «O Jozua, hoe zal ik u danken Maar waarom houdt gij hier op? Rijden wij niet verder?" «Vergeef mij, maar de weg naar Petershof, zoo heet de buitenplaats, is niet ver hier vandaan en gij kunt er zonder eenig gevaar komen. Waartoe zou het dienen, dat men weet dat Jozua Levy u hierheen bracht «Wanneer Wenzel niet tehuis is, hoe zal ik mij doen verstaan de lui spieken misschien niets anders dan Duitsch en stel, dat zij mij be grijpen, wat zal ik hun dan zeggen «Wij zijn in Opper-Silezië en de lieden daar spreken beter Poolsch dan Duitsch. Wanneer gjj hun uw gelaat vertoont en zegt, dat gij familie van den landheer zijt, dan gelooven zij u zonder verder te vragen en zij zullen zonder bedenken u de han den kussen. Ik daarentegen ben mijn leven niet meer veilig, wanneer een Christenmensch buiten u en graaf Wenzel weetdat ik u hierheen ge bracht heb." Sascha dacht eon oogenblik na en had toen een besluit genomen. «Go hebt misschien gelijk Jozuaik zal alleen gaan." «Duid het mij niet ten kwade, genadige freule, maar aan mijzelven en aan mijn kinderen ben ik verplicht om voorzichtig te zijn." Sascha mat met de oogen den afstand, die haar nog van het huis van haar geliefde scheidde. In een kwartier kon zij het hereiken en haar hart klopte alsof het zou bersten, toen zij aan de ont moeting dacht en de eerste schreden zette op de knappende sneeuw. Eensklaps hoorde zij achter zich Jozua roepen. Zjj keelde zich om. Hij wees ergens heen met ziju lange zweep en riep en zwaaide met de armen uit alle macht. Hare oogen volgden de aange wezene richting. Een donkere gedaante bewoog zich over de besneeuwde vlakte. Sascha spande alle krachten in om te zien wat het was. Nu on derscheidde zij duidelijk een ruiter. Hjj nam de richting naar de slede en kwam steeds dichterbij. v Wenzel!" riep Sascha plotseling, want zij her kende hem. Wenzel Czaroisky!" En trots de sneeuw en baar zwaren pels, vloog zij hem tegemoet, tegelijk met haar rooden hals doek zwaaiende. De ruiter reed op haar aan. Hij hield de hand boven de oogen om beter te kun nen zien. Was het een droom een dwaze voorspiegeling zijner phantasie Sascha hier op het veld neen, dat was onmogelijk Nu hield de ruiter vlak bij haar stil en in het volgende oogenblik lag de roode halsdoek op den hesneeuwden grond en het paard stond met een leeg zadel ernaast en zag met zijn groote ver standige oogen op de beide menschen neer, alsof hij begreep waarom zij elkaar omhelsden en de zoetste namen gaven zonder van hem de minste notitie te nemen. «O mijn God," riep Wenzel eindelijk. vSascha, gij, gij zijt het dan werkelijk Wat is er gebeurd, om Godswil, spreek, hoe kwaamt ga hier en waarom? O, alleen een groot onheil kan u van huis hebben gedreven 1" Sascha verborg snikkend haar gelaat aan zijne borst. De vreugde vau het oogenblik en het on dergane leed hadden haar overmeesterd. Wenzel drukte haar slechts vaster in de armen. «Bedaar, lieve," fluisterde hjj. «Gij zjjt bij mij, ik zal u beschermen, er gebeure wat er wil 1" in de gevangenis heeft doorgebracht. Hij maakte er den laaiBteu lijd zjjn werk van om des nachts de buizen binnen te sluipen en alsdan mede te nemen wat hjj van zijne gading vond. Een groot aantal gestolen goederen zijn in beslag genomen. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is de stoomboot varende op de Zuidwillemsvaart tusscheu Maaastricht en 'a-Bosch in botsing gekomen met de spoorbrug over dit kanaal by Weert van de lijn Ant- werpeuGladb cb. Zoowel de boot ala de brug zyn zeer beschadigd, zoodat de boot niet verder kon en het spoorwegverkeer voorloopig gestremd is. De brugwachter verklaart dat als naar gewoon te de brug open stond voor de aankomst der boot, doch hjj vermoedt dut zij door kwaadwilligen is dichlge- diaaid. Het seinlicht stond op veilig. Donderdag is, naar men uit Dep Bosch meldt, een man door een trein overreden en op de plaats gedood. Volgens een telegram uit New-York kan tusscheu 4 en 6 dezer weder slorm op de kusten vau Eogeland en Noorwegen verwacht worden met regen en in de noordeljjke streken met sneeuwbuien. TeParys worden weldra een twaalftal Roodhuiden van beiderlei geslacht, tot den stam der Sioux beboo- rende, verwacht. Na ecuige der voornaamste steden van Noord-Amerika le hebben bezocht, zullen zjj nu ook de voornaamste plaatsen van Europa met een bezoek vereeren. Garibaldi kwam Maandag te Milaaneen out- zagljjke menigte was aan het stationhet volk spande de paarden van zjjn rijtuig af eu trok dit zelf voort; de burgemeester kwam Garibaldi in zijn hotel begroe ten. De stad was gevlagd; Garibaldi zag er zter slecht uil en wu fde alleen met de hand. Alles bleef rustig. Liter op den dag kwamen ook Rochefort, Blanqui, Lain en Aü te Milaan. Donderdag had daar eene meeting plaats ten be hoeve van bet algtmeen stemrecht, onder presidium van Garibaldi's zoju Menotti. Hy zelf was met tegen- woo dig. Laaisie en telegraphische beiishten. In de hedenavond gehouden raadsvergadering is mededeeling gedaan lo. dat van den heer D. Stigter eene dankbe tuiging is ontvangen voor de beschikking, waarbij de opdracht der lessen in de Staathuishoudkunde aan de inrichtingen van Middelbaar onderwijs aan hem tot 31 December 1881 is verlengd 2o. dat door burg en weth. tot aanplakker is benoemd Joh. Visser Az., bode der gemeente 3o. dat de benoemde hulponderwijzer J. A. Veenendaal den 1 November zijne betrekking heeft aanvaard en vooreerst werkzaam zal zijn aan school C, hoofdonderwijzer de heer lttmann. Als ingekomen stukken werden ter tafel gebracht: lo. Catalogus der tentoonstelling voor de ken nis der wapenkunde, onlangs te 's-Gravenhage ge houden 2o. Provinciaal blad no. 89, houdende mede deeling der benoeming van den inspecteur en de districts- en arrondissements-schoolopzieners in Zeeland 3o. Rapport van de commissie vau toezicht, op de adressen der leeraren dr. Z. Th. Dichl, dr. J. S. Gr. Gleuns en P. C. F. Frowein om verhooging hunner jaarwedden, waarvan de conclusie is, dat zij meent, niet tot eeue partieele verhooging der tractementen te mogen adviseeren, maar eerder om overtegaan tot eene geheele herziening der ver ordening tot vaststelling van het getal der leeraren en hunne jaarwedden, wordende nu te dien op zichte een nader advies van haar gevraagd, teneinde te kunnen beoordeelen in hoeverre een voorstel aan den raad kan worden gedaan. Vervolgens is met 10 stemmen benoemd tot lid der plaatselijke commissie van toezicht op het la ger onderwijs de heer J. J. Ramondt, met wien was voorgedragen de heer D. M. Molijn. Daarna zijn goedgekeurd lo. de rekening der ontvangsten en uitgaven van het Gasthuis over 1879, bedragende in ontvangst 1524-5,37', in uitgaaf 14632,73', sluitende alzoo met een goed slot van 612,64; 2o. de rekening der kosten van de schutterij over 1879, en wel in ontvangst op ƒ625,02, in uitgaaf op f 366,02, alzoo met een goed slot van ƒ259, 3o. de begrooting van het burgerljjk armbestuur voor 1881, aanwjjzende eene ontvangst van Nu kon Sascha eerst woorden vinden. «O, Wenzel, zij wilden ons scheiden," riep zjj, »er was geen andere hoop voor mij, geen andere redding dan de vlucht. Ik waagde het, omdat ik wist «Heer in den Hemel, en hoe hebt ge den weg kunnen vinden zonder beschermer, zonder vriend en dan in dit jaargetijde Jozua Levy heeft mij gebracht, hij is hier." Zij hief haar hoofd van zijn borst en keek in de rondte, maar de slede van Jozua Levy was al lang verdwenen. JozuaO, hoe zal ik hem daarvoor loonen! Waar is hij ik zag eenige oogenblikken te voren een slede «Hij wilde niet door vreemden gezien worden en reed daarom weg, toen wij elkander ontmoetten." «Nu, ik zie hem later welMaar zeg mij, wat heeft men u misdaan Hij gaf Sascha een arm, hield den teugel van het paard in de andere hand en sloeg den weg in naar huis, terwijl zij vertelde van hare vrees voor den onverzettelyken wil van haren vader, van haar ongelukkig gedwongen huwelijk en van hare vlucht. Vaak schitterden Weneel's oogen van toorn gedu rende haar verhaal en hjj mompelde dan tusscheu de tanden «En ik was er niet om haar te beschermen (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1880 | | pagina 2