Zaterdag 6 November 67ste Jaargang. Bij dit iiommer behoort een bijvoegsel, EENE OVERWINNING. OEFICIEELE MEDEDEELINGEN. GOES, 5 November 1880. Provinciale Stalen van Zeeland. GOESC »e uitgave dezer Coaraut geschiedt Maandag-, Woensdag- en vr.', uitgezonderd op feestdagen. Prtjs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 et. met bijblad 10 et. Gewone advertentiën worden a 10 et. per regel geplaatst. Geboorte huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen ran 18 regels a ,1. Dienstaanbiedingen, niot meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 et By d ireote opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prgs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. bevattende Kunstuieuws, Landbouw en veeteelt, Kerkelijke zaken en onderwijs, Tweede kamer, Mededeelingen op verschillend gebied, Ingezonden stukken Amerikaansche concurrentie, en Inhoud van tijdschriften. Het blad is omgeslagen. Zagen wij reeds lang genoeg naar eene don kere zijwaarop niets te lezen stond dan teleurstelling en achteruitgang, men heeft ons nu vroolijker, opwekkender regelen doen lezen, die ons moed geven voor de toekomstons kracht schenken tot vertrouwen, dat op het gebied van landbouw en veeteelt in het alge meen van zuivelbereiding in het bijzonder de nazaat geen reden meer hebben zal om ons tot voorwerp zijoer spotternij te kiezen. Het was trouwens dringend noodig de schande uit te wis8chen die sedert de tentoonstelling te Kilburn gehouden, op onzen landbouwstaud rustte, terwijl de figuur, door ons gemaakt op de tentoonstelling voor melk- en zuivel-bereiding te Hamburg in 1877, ook allerbedroevendst was. Toch achteraf gezien hebben dielessen, al waren zij wat hard, goed geholpen. De oude energie is levendig geworden, men werd wakker geschud, men begon beter uit de oogen te zien en erop te letten hoe de Deensche zuivelproducten veel beter waren en daardoor meer aftrek vonden in Oost en West. Men begon te begrijpen dat wij hetzelfde ook konden verkrijgen, als wij slechts wildenals wij niet angstvallig waren in het toepassen van nieuwe methoden. En de eerstvolgende gelegenheid de beste zou met vereende krachten worden aangegrepen, our te toonen dat men den ernst van het oogenblik begreep. Wakkere mannen sloegen de handen ineen, zij vroegen den steun van het algemeen en verwierven ruimen bijval. Zij vroegen hulp aan de Regeering en deze werd haar geschonken. En wie slechts even van nabij bekend is met kleine bemoeiingen in kleine zaken van derge- lijken aard, zal weten hoe talrijk de bezwaren zijn, en bij benadering kunnen nagaan hoe ont zettend vele naoeielijkheden te overwinnen waren. Het ziften en kiezen van de schoonste exem plaren en de beste producten het verzenden het zorgvuldig nagaan van alles, en niet het minst de moeielijkhedenin Engeland zelf te overwinnen, men telle ze niet licht 1 Er werd zoo beweert de commissie volstrekt niet mee gewerkt door de Engelschen de voorkomend heid liet veel te wenschen over, en bij den overvloed van formaliteiten, die in acht genomen moesten worden, had het waarlijk daaraan wel niet mogen ontbreken. Dit alles wordt echter vergoed door de be haalde overwinning, die daardoor ook van des te meer waarde is. Ons vee en onze zuivelproducten verkregen de hoogste eereprijzen. Hef is om te juichendoch niet om over moedig te worden, want wij zijn nog lang niet waar wij wezen moeten. Waar het behaalde voordeel dankbaar te er kennen is, daar verlieze men niet uit het oog dat wij nog lang niet hetzelfde terrein hebben betreden waarop ons een nederlaag werd be rokkend, dat de tentoonstelling van Londen niet op een lijn gesteld kan worden met die van Kilburn. Er was ditmaal bijna geen concurrentie van buiten. Op de gewone zomertentoonstelling komt al tijd vee uit Frankrijk, Zwitserland enz., dat nu ontbrak. Er was dus alleen een wedstrijd tusschen Iïol- landsch vee en de Short-horns of Durhams. Als wij verder den catalogus nagaan dan komt van zelf de quaestie op den voorgrond, of ook op zuivelgebied de concurrentie wel zoo sterk was als destijds te Kilburn P Denemarken kwam niet voor onder de af- deeling boter, zooals Nederland ditmaal, en met hetzelfde recht zou onze groote concurrent kunnen beweren, dat onze overwinning gemakkelijk be haald werd, wijl hij niet zooals de vorige maal in het strijdperk trad. Natuurlijk wordt er op zulk eene overwinning altijd afgedongen; maar nu vooral zou daarvoor reden kunnen wezen wanneer wij door al te groot gedruisch deden denken, dat wij het top punt van volmaaktheid bereikt hebban, of door overdreven luidruchtigheid onze grootste tegen standers ergerden. Er moet nog een ander strijdperk gezocht worden door ons: een terrein, waarop ons niet kan verweten worden eene halve overwinning te hebben behaald bij gebrek aan degelijke con currenten. En nu wij deze overwinning behaalden, mogen wij niet rusten vóór ook die aodere zege de onze is. Niet ons ter ruste gelegd op onze lauweren uit zelfvoldaanheid, maar gewerkt om ons ten strijde gereed te maken voor den nog grooter slag, die geslagen dient te worden. Als wij willen kunnen wij, dat is nu bewezen. Als wij nog meer willen, kunnen wij ook nog veel meer doen. En de weg daartoe staat nu open. Wij wenschen de maatschappij succes op haar werk. Dat Zeeland geheel schitterde door afwezig heid zal zeker niet onopgemerkt zijn gebleven, en menigeen niet aangenaam gestemd hebben. En wij hebben onzen Wilhelminapolder nog wel 1 Wij hebben ons Schouwsch vee toch Zeker, dat hebben wij ook en nit dien polder en uit Schouwen is aangegeven bij de Neder- landsche commissie, om verder in Engeland te worden vertoond. En wees dan verzekerd, dat dit een goed figuur zou gemaakt hebben. Maar... het Nederlandsche comité heeft gemeend alleen Hollandsch en geen gekruist ras te mogen in zenden. En tot dit laatste behoorde de Zeeuwsche inzending. Het spijt ons, dat die commissie niet heeft kunnen besluiten tot eene breedere opvatting van hare taak in dezen. Nu was Zeeland uitgesloten van deelneming aan de Londensche tentoonstelling, want op het gebied der zuivelbereiding heeft waarlijk Zeeland nog zoo weinig schreden gezet, dat het vooreerst nog niet aan inzendingen behoeft te denken. Doch wat niet is kan komen. In Holland zijn ook niet alle boeren onder nemend en flink, en in Zeeland kunnen er even goed mannen opstaan, die, met open oogen voor de toekomst, leeren inzien dat men dien weg op moet, wil men ook in onze provincie voor den landbouwenden stand voordeeliger dagen gaan beleven. De concurrentie wordt bij den dag sterker. Zeeland is op dat gebied nog veel te veel ten achter. Wie het niet gelooft hij is dan wel een ongeloovige of totaal eei vreemdeling in Jeruzalem. Het is daarom eene goede gedachte van de Zeeuwsche maatschappij van landbouw, om bij de in 1881 te Goes te houden tentoonstelling in het bijzonder de zuivelbereiding op den voor grond te doen treden. (In ons bijvoegsel onder landbouw en veeteelt kan men daaromtrent meer lezen.) De vraag is nu slechts, of onze boeren willen meewerken. Hun eigenbelang moet daartoe hen dwingen. Een rijke bron van voordeel staat voor hen open. Beter dan het behandelen van vraagpunten met lange redeneeringen en debatten, nog beter dan ellenlange agenda's van werkzaamheden, die toch niet worden afgehandeld, en waarbij het redeneeren toch altijd hoofdzaak blijft, is een daad, is het steken der handen uit de mouwen om leering te verstrekken door voorbeeld. „De melk kamer, het karnhuis, de kaaskelder welke frissche woorden, die ons aan grasrijke streken, aan groene weiden doen denken. Men hoort in verbeelding het scheuren van het gras door het grazend vee men ziet een jong kalf, dat van de moeder is afgehou- deo en, losgebroken, wild van dorst den melk emmer omloopt en, met den kop omlaag en de oogen dicht, onder de koe duikt. Men ziet boerderijen, onder hooge lindeboomen, met een klein stijf tuintje vol heerlijke, ouderwetsche bloemen, buiten de helder groen en rood ge schilderde deur de hooilucht waait ons tegen de boerinnen komen, met de handen in de zijden en het juk met de emmers zonder schok ken dragende, aan, en kleine kinderen drinken uit een houten napje de lauwe melk, wier schuim hun neus en wangen wit maakt." Zoo de schrijver der Engekche kroniek in het HandelsbladDat is voor ons leeken die poëzie, maar hoe liefelijk ook, hoe laDg niet te verwerpen, de werkelijkheid zit hem in klinkend metaal, verkregen door toepassing van alles wat da moderne wetenschap tot ver betering hun aanreikt, die geroepen worden tot zulk eene toepassing in hun eigen belang. Al het bekroonde in Londen was spoedig verkocht. Dit verlieze men niet uit het oog. En zoo meo toepast, wat men in 1881 zal kunnen leeren, dan hooren wij later ook Zeeland eens noemen op een terrein, waar het een plaats moei innemen. De vrijwilligers bij de 2e compagnie hospitaal soldaten zijn compleetde werving is daarom gesloten verkaard. Wij meenden te schrijven de winter avonden beginnen weer, doch bij de felle koude, die nu reeds zoo vroeg heerscht, raag het over bodig of erger zonderling heeten, met zulk eene bekende zaak aan te vangen. VYjj gevoe len het genoeg, dat de wintervorst zijn schepter zwaait, maar tegelijkertijd gevoelen wij ook be hoefte om die lange winteravonden nuttig, aan- genvam en gezellig door te brengen. Voor velen wordt de gelegenheid daartoe Zaterdag weêr geopend door de bibliotheek van het departement Goes der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Die bibliotheek is vermeerderd met eenige onderhoudende boeken en boekjes, wier omvang niemand behoeft af te schrikken om eraan te beginnen. Wjj herinneren er tevens aan dat het half uur, waarin ze kunnen worden afgehaald, in afwijking van vroeger jaren bepaald is op half zeven tot zeven nren. De heer J. Michielsen te Goes is benoemd tot deurwaarder te Oostburg. Woensdag en Donderdag heeft de Com missaris des Konings in onze provincie aan de leden der Provinciale Staten en aan en kele autoriteiten een diner aangeboden. De verkiezing in het hoofdkiesdistrict Maastricht van een lid der Tweede Kamer, noodzakelijk geworden tengevolge van het over- lijdeu van den heer C. A. baron De Bieber- stein Rog alia Zawadzky, zil plaats hebben Dins dag 23 November e. k., en de herstemming, indien noodig, Diasdag 7 December. SCHEEP VAARTBELilCHTEN. De Bchippers Tob de Klooster, die de vorige weel de equipage redden van de Miss Thornton, mochten er ook in slagen de schipbreukelingen van bel op het Nieuwe Zind gestrande vaartuig, die sedert Zondag avond in het want hadden gezeten, Dinsdagochtend te reddeo en te Zierikzee aan te brengen. Hit schip is de smak biimrod, van Padslow, kapt. W. H. Crocker, beladen met klei, van Dieppe naar Botterdam bestemd. Ouder Fersverd is een wrak aingespoeld, ver moedelijk afkomstig van het Zweedsche echoenerechip Carl, kapitein A'. Olsten. Volgens vrachtbrief, gedateerd 23 September 1881) van Haparanda, wa» het geladen met 800 heele en 600 halve vaten teer, waarvan 96 halve op het dek, bestemd naar Harlingen aan order. Door de sleepboot IJmuiden is achter Eierland opgeviseht eo Woensdag te Nieuwediep binnengesleept de Ned. schoener Frangois, kapt. Rijke, van Riga met hout van Middelburg, in geheel ontredderden staat. De equipage is door Eugelsche schippers te Grimsby aangebracht. Welke onheilen de jongste stormen in Engeland hebben aangericht, blijkt het best uit het wekeljjksoh overzicht der schipbreuken. Ia de jougste aoht dagen werden 186 Britsche en buitenlandsohe zeerampen, waaronder 161 onder de Britseha kust, gem«ld, een aauta! dat tot dusver in een week nooit of zeer zel den werd bereikt. Het gezamenlijk aantal ongelukken in het loopende jaar bedraagt tbaos 1223, of een ver mindering van 96 in vergelijking met hetzelfde tyd- vak van het vorig jaar. De geraamde waaide van de verongelukte goedereu en vergane schepen bedraagt 48 millioen gulden, waaronder 36 millioeo Britsch ei gendom. LANDBOUW EN VEETEELT. Op de vee- en zuiveltentoonstelling te Londen zijn door de Nederl. inzenders behaald, voor vee: 6 prijzen en 3 aanbevelingen; voor kaas: 11 pryzen en 3 aanbevelingen, ea voor boter: 21 pryzen en 3 aanbevelingen, terwijl wy, zooals men weet, ook de beide eenige melkprijzen en een aanbeveling behaal den. Al de geexposeerde boter en kaas is verkocht en 29 van de 37 stuks vee. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Doopsgezinde gemeente te Goes. Zondag 7 No vember des morgens te 10 uren in het gewone lo kaal godsdienstoefening, dr. K. R. Pekelharing, van Middelburg zal prediken. De coinniissien, die, gedurende éen jaar, ein digende 1 Augustus 1881, belast zjjn met het afne men van de examens van apothekersbediende, bedoeld in art. 17 der wet van 25 December 1878, zullen zitting houden te Middelburg en te Kampen, op Maan dag 6 December e. k. eu volgende dagen. De Min. van Binnenl. Zikeu heeft beslist, dat hoofd- en hulponderwijzers die, krachtens art. 24 der Wet van 1857, met goedkeuring van Gedeput. Stalen, ambten of bedieningen bekleeden, niet op nieuw vol gens art. 36, al. 2 der Wet van 17 Aug. 1878, vrijstelling baboeven om met de waarneming hunner ambten of bedieningen voorttegaan. De Wekker behelst het ontwerp van een adres aan den Min. «an Bino. Zaken, inhoudende h-t ver zoek, dat voor hen, die zich reeds aan het examen in een der moderne talen onderwierpen, doch niet slaagden, in het voorjaar van 1881 nog eenmaal de gelegenheid worde opengesteld om volgens de bepa lingen der wet van 1857 examen in die talen af te leggen. Zie verder het bijvoegsel. Zitting van Donderdag 4 November. Tegenwoordig de Commissaris des Konings, 36 leden en de griffier. Afwezig de heeren Onghena, Sipkes, Collot d'Esoury en Kakebeeke. Na de resumtie der notulen van de vorige verga dering worden de navolgende mededeelingen voor kennisgeving aangenomen dat de heer Kakebeeke wegens familieomstandig heden genoodzaakt is geweest de vergadering te ver laten dat blijkens de ingekomen brieven tot voorzitters en onder-voorzitterB der afdeelincen zijn benoemd in de eerste afdeeling de heeren Mature en Kakebeeke in de tweede afdeeling de heeren Hombach en Dron- kers en in de derde afdeeling de heeren Moolenburgh en Vader. Voor kennisgeving wordt nog aangenomen de mede- deeling van den Voortitter, dat is ingekomen een kon. besluit, houdende intrekking met 1 Novimber 1880 van de rykssubsidiën, die onder de werking der wet van 13 Augustus 1857 [St.bl. no. 103] aan gemeenten verleend zyn voor de gewone kosten van haar lager onderwijs. De Focrz'.tter stelt aan de orde van bi handeling

Goessche Courant | 1880 | | pagina 1