Oude gevestigde schuld, gemeente Goes. RECHTZAKEN. De koddige |inlichtingen te dier zake, voorkomende in de Nieuwe Rolterdamsche Courant, Tweede Blad, dato 26 Oetober ISSOno. 297, heeft men blijkbaar om het publiek aldaar) voor zich te winnen niet in de Goesche Courant,alwaar ze tehuis behooren, willen plaatsen, te meer zeker uithoofde ze al van zeer weinig beteekenis te noemen zijn, want het doet omtrent het door steller ontworpen Conversieplan niet9 ter zake of gemelde oude schuld dagteekent van het jaar 1621 af of wel van het jaar nul; zijnde slechts de vraag: wat is thans het voordeeligst voor de tegenwoordige houders dier oude schuld bij de reeds geledene verliezen daaropin verband met de latere schulden der gemeente Goes, en wat moet verder gedaan worden ter bevordering van het algemeen be lang der ingezetenen dier gemeente Tegen betaling van 54'/i cents zegel- en legesgelden is de Secretaris Hartman van Goes zoo beleefd geweest steller te beschikken eene verklaring, bevattende opgave dat de denkbeeldige gevestigde oude schuld van Goes perrestenog beliep f95180, welke opgave echter niet de bedoeling van steller is geweest maar wel het wer- keljke nog afloabare bedrag deswegens te kennen, het geen hem echter is geweigerd geworden, niettegen staande hij zich daarvoor andermaal 54s'/s cents zegel en legesgelden wilde getroosten. BewOnderingS'.vaardig is het dus te noemen, dat men hetgeen men aan steller tegen nogmaals betaling van 54'/, cents zegel- en legesgelden weigerde, eeoige dagen daarna bij voorkeur oan do Rotterdammers gratis gaat verkondigen en tevens mededeelt, hoe de belangheb benden bij de bedoelde oude schuld ten laste van de gemeente Goes van af 1881 in werkelijk bedrag hoogstens meer te vorderen hebben 8 maal 1 3000 'sjaars met Dit bericht luidde als volgt Goes, 25 Oetober. l)eze gemeente bezit het ontzet tend voorrecht van de vaderen een grooten schul denlast te hebben geërfd, die echter in 1818, door welke omstandigheden dan ook, maar bij bon. besluit werd gelierceerd, te weten, dat de rente slechts met een derde behoefde te worden betaald, en dat de aflossing kon geschieden van de obligatiën ad 2% tegen 20% van die ad 2tegen 25%, van die ad 3% tegen 10%, enz. In 1853 is door den gemeenteraad een plan van aflos sing vastgesteld, dat door de hoogere autoriteit werd goedgekeurd en waarin de bekende schuldeischers toe stemden, te weten, dat de renten op voorschreven wijze zouden worden voldaan, en voor aflossing jaarlijks f 3000 op de begrooting zou worden uitgetrokken. De ge meente heeft sedert dien tijd trouw aan hare verplich ting voldaan en de schuld is thans in zooverre inge krompen, dat nog slechts ruim f 800 aan rente op de begrooting voor 1881 voorkomt, en dat zij geheel over 8 jaren zal zijn afgedaan. Als men weet, dat de oudste schuldbrief van 1521 dagteckende, en dat voorts de volgende schuldbrieven zijn genomen telkens als een magistraatspersoon een betrekking bij of in het stads- besiuur aanvaardde, dan zal men erkennen, dat ons eslacht in waarheid de schuld der vaderen trachtte uit te delgen. Hu gaat er een stem op, om die schuld te converteeren, waardoor de gemeente mindere lasten ,ou te dragen hebben, maar men schijnt onkundig te ,ijn van de voorwaarden, waaronder de aflossing en •ente tegen een minder bedrag is toegestaan. Wanneer ramelijk in de wijze van aflossing of rentebetaling lenige verandering gebrach t wordt, hebben de obligatie - ïouders het recht, om de vordering van kapitaal en ente in haar geheel te doen gelden. Het spreekt van elf dat het gemeentebestuur van geene conversie wil veten. aanvankelijk f 800 rente, beloopende in totaal kapitaal f 24000. Toevallig is dit nu juist overeenstemmende met het bedrag, dal steller in zijn conversie-plan heeft aange nomen en eenigszins is vastgesteld geworden in ver band met f 24000 nominaal kapitaal 3'/3 pCt. ailosbare Staatsschuld, gevende f 840 rente per jaar. De uitkomst is dus nu deze, dat de tegenwoordige bezitters der oude schuldbrieven daarvoor in ockljaar- lijksche termijnen van af 18S1 niet meer kunnen vor deren dan gemelde f 24000 werkelijk kapitaal, gevende nog niet ten volle 31/, pCt rente 's jaars en dat mits dien die schuldbrieven bezwaarlijk om te zetten zijn, allerhoogstens misschien tegen den koers van 90 pCt., terwijl zij volgens het ontworpen conversie-plan van steller kunnen verkrijgen aflossing tot de volle waarde of 240 obligatiën ad f 100, ieder rentende 4 pCt. sjaars en die iederen dag tk pari ol wellicht daarboven zullen te verhandelen zijn, en alzoo ir. plaats van verkorting der rechten van de oude schuldbrieven een aanmerkelijke verbetering voor de houders oplevert. Onbegrijpelijk met het boven uiteengezette is dus de verklaring van den raad van Goes, bij voorkeur gedaan aan de Rotterdammers die daarbij waarschijn lijk niet liet minste belang hebben, dat de raad in liet belang der houders van de oude schuldbrieven van het door steller ontworpen conversie-plan niets wil weten. De raad wil dus opzettelijk en zonder grond, in strijd met zijn verklaring, wei tot nadeel der houders van de oude schuldbrieven werkzaam zijn maar niet hun voordeel behartigen en voorstaan. Hij wil ook niet het voorbeeld van Middelburg en een menigte andere gemeenten in Hederland volgen om de 4", en 5 pCt. schulden aftelossen en te vervan gen door nieuwe eflosbare schuldbrieven, rentente 4 pCt. en alzoo medewerken om Goes in den korten tijd van 13 jaren van al zijn schulden te verlossen, waarop andere gemeenten trotsch zouden zijn. En het gemeentebestuur wil dus ook volstrekt niet voorstaan en bijdragen om den bestaandeo drukkenden hoofdelijken omslag in het belang der belastingschul digen voor het jaar 1881 en vervolgens met ongeveer f 1000 te verlichtenwat zoo dubbel wenschelijk te achten is voor het krediet der gemeente Goes bij eventueele onverhoopte buitengewone bezwaren, waar door nieuwe geldopnemingen kunnen noodig zijn. Wat moet nu ganscb Nederland daarvan denken? Doch het zij zoo; steller behoeft zich daarover niet te bekommeren en heeft geen belang bij een en ander hij heeft nu gedaan wat hij doen kon en waartoe hij zich verplicht achtte ter bevordering van het algemeen belang. Goes, 28 Oct. '80. N. M. BOSDIJK. Ellewouïsdijk, 27 October 1880. Mijnheer de Redacteur Naar aanleiding van het bericht over het sehoone kerkgebouw en het oprichten van een orgel alhier, zult u mij zeker wel eenige ruimte afstaan voor het navolgende Het is waar, wat de bladen hebben gemeld, dat Ellewoutsdyk het fraaiste kerkgebouw van het plat teland in Zuid-Beveland heeft, met goede zitplaatsen en een mooien preekstoel, d e zeer schoon geschilderd is. Achter dit kerkgebouw is een zeer doelmatige consistorie- en vergaderkamer-gebouw. Daarmee zyn alle gemeenteleden ingenomen, en kerkvoogden daar voor hoogst dankbaar, maar met het prachtige orgel, Goea. Snelpersdruk vi dat in het kerkgebouw is geplaatst met zijne verhe vene zware tonen te zwaar naar men zegt voor deze kerk is bij vele leden der gemeente de inge nomenheid niet bijzonder groot. Eu waarom niet Dit is wyl kerkvoogden hebben goedgevonden voor dat orgel de goederen van de kerk bovenmate te bezwaren met een som van zes duizend gulden, en daarby in het leven hebben geroepen een traktement van twee honderd gulden 'sjaars voor den organist. Deze som, in kapitaal gebracht, bedraagt Hen dui zend gulden. Was de kerk en het kerkelijke hiermede klaar, het zou een fraaie zaak genoemd kunnen worden, maar de gemeente heeft een onbewoonbare predikanfswo- ning; de predikant heeft een onvolloend traktement n.l. van duizend gulden. Wat moet een predikantswoning in evenredigheid met het kerkgebouw wel kosten En welke toelaag moet de te beroepene predikant wel hebben? Zie daar vragen die velen doen. Ben inzender in de Kerkelijke Courant schrijft, dat kerkvoogden alhier hebben getoond te begrijpen hoe een plaats, waar de zin voor het hoogere moet worden opgewekt, uiterlyk zooveel mogelijk voor dat hoogere moet vertoonen. „Moge dat begrip (zegt de iuzender) meer en meer algemeen worden in ons vaderland." Die iuzender zal zeker wel overtuigd wezen dat in een fraai kerkgebouw, wil men het hoogere op wekken, een redenaarstalent noodig is. En dat moet betaald worden, dat kunnen een fraai kerkgebouw en een prachtig orgel niet alleen bewerken. Velen van de gemeente betreuren het dat kerk voogden zóo en niet anders hebben gehandeld. Zij had den doelmatiger gevonden, dat zy de tien duizend gulden hadden besteedlo. voor een doelmatige predikants- woning en 2o. voor een ferme toelage aan het trak tement van den te beroepen predikant, teneinde wat goeds te kunnen krijgen. Èen predikant, die zijn hooge betrekking begrijpt en ook in toepassing wil en kan brengen, dien heeft de gemeente noodig, van welke riobting ook, wat onverschillig is, als hy maar braaf, verdraagzaam en hulpvaardig is. Zie, dat is de keerzyde van het plaatsen van een orgel in onze ketk. En het is onmogelijk iets goeds tot stand te bren gen, wijl men niet weet hoe men met goed gevolg een hoofdelykeu omslag in deze gemeente kan daarstellen. X. De notaris S. J. J-, te Veen, door de arrond- reebtbank te 's-Bosch schuldig verklaard aan misbruik van vertrouwen en veroordeeld tot 3 maanden ge vangenisstraf eD ontzetting uit zjjn ambt, stond Woens dag in hooger beroep terecht voor het Hof te 's-Bosch. De eisch van het Openbaar Miuisterie strekt thans tot veroordeeling tot zes maanden gevangenisstraf en ontzetting uil zyn ambt. De reohtbank te Tiel deed Donderdag II, uit- F. Kleeuivens Zoon. spraak in de volgende curieuse zaak, die algemeen nog al opzien heeft gebaard. Acht dagen te voren stond dr. H. Roodhuyzen Jr., lid van de synode der Herv, kerk en pred. te Zalt-Bommel, terecht als beschuldigd van een misdryf, dal 't zy reeds terstond tnt troost van hem en a'nderen gezegd dagelijks door duizenden in den lande gepleegd ivotdt. 't Gold hier het verspreiden van een overdruk van drie advertenties voorkomende in de Bommelsche Cou rant, met dezelfde letter, in denzelfden vorm, met het opschrift „overgedrukt uit de Bommelsche Cou rant", maar niet voorzien met den naam van schrij ver of uitgever. Deze overdruk was tijdens de eandidatuur van zekeren heer P. II. Ven Ouden als lid van de Pro vinciale Staten op klaren dag inde stad rondgebracht door de gewore Tor.dbrengster der courant; de adressen van de exemplaren voor de omliggende dorpen be stemd, waren door dr. R. zelf geschreven, en ds stuk ken mede door hem zelf aan een ambtenaar van het postkantoor overhandigd, terwijl noch aan den drukker noch aan iemand anders geheimhouding was opgelegd. De officier van justitie eischte niet meer maar ook niet minder dan zes maanden gevangenisstraf. Dr. Roodhuyzen verdedigde eerst zich zeiven. Hy liet de zaak met vertrouwen in handen der rechtere, vroeg geenerlei gunst, alleen rechl slechts dat wensebte by, dat voor zijne leerlingen, zijne gemeente en vooral in ?jjne betrekking in de hervormde kerk daghelder mocht blijken, wat het misdryf was, en dat er van schuld in redelijken zin geeneriei sprake kon zyn. Zijn verdediger maakte zich tot rechlmatigen tolk van velen, die zich over zoo'n dwaze vervolging hadden verbaasd. Hij begreep niet wat den officier had kunnen bewegen om een vergeten artikel, uit de dagen der Napoleontische onderdrukking, waartegen door duizenden in den lande straffeloos gezondigd wordt, hier toe te passen. De rechtbank heeft dr. Roodhuyzen vrijgesproken van het hein ten laBte gelegde feit. Zij heeft aange nomen, dat het bewuste stuk niet kon geacht wor den geer.e aanwijzing te bevatten van den naam des drukkers, daar toch de woorden „overgedrukt uit de Bommelsche Courantvan welke vermelding de waar heid in rechten gebleken is, zulk eene aanwijzing inhielden. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. De heer F. W. Buijze, van Stavenisse, is be- notmd tot hulponderwijzer te Ktrkwerve. Cats. Het traktement van den hoofdonderwijzer alhier is tot S00 gulden verhoogd. Verder is tot hulponderwijzeres alhier benoemd mt j. A. C. Ten Berge uit Groningen en is de kweekeÜDg II. A. Eversdyk na practisch onderzocht te zijn, uit 13 sollicitanten verkozen tot kweekeling te Woubrugge. Volgens de twintigste lijst van de tweedejaar collecte voor de scholen met den Bijbel was de op brengst dier collecte totaal van 575 locale comités 79,113,60.

Goessche Courant | 1880 | | pagina bijlage 2