1880. N°. 128. Donderdag 28 October. 67ste Jaargang. Bij dit nommep behoort een bijvoegsel, De Finaneiëele verhouding lusschen moederland en koloniën. SPUIT'YVATERFABRIEK. OFFICIEELS MEDEDEELMGEN. Mededeeliügeu op verschillend gebied. GOESCHE 0« uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als bniten Goes, 1.76, Alzonderlijke nommers 6 et. met bijblad 10 et. COURANT. Gawone advertentie» worden a 10 et. per regel geplaatst. Geboorte huwelijks- en doodberichten en do daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a ƒ,1. Dienstaanbiedingen, niet moer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 et. Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prgs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: A. STEINEB en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Botterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAB en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. bevattende het verslag der raadsvergadering, Maandagavond te Goes gehouden, Tweede kamer. Landbouw en veeteelt, Kerkelijke zaken en on derwijs en het Lijstje van verkoopingen en ver pachtingen. ii. Om den oorsprong op te sporen van de fi naneiëele aangelegenheden tussehen Nederland en zijne koloniën moeten we een groot eind in de geschiedenis teruggaan. Zooals men weet werd in 15 80 Portugal met Spanje vereenigd, zoodat de Hollanders, die toen in den 80jarigeu oorlog met laatstgenoemd land waren gewikkeld, genoodzaakt werden de ko loniale productendie zij tot nutoe van de Portugeezen verkregen, direct zelf te halen. Uit verschillende geschiedkundige bronnen weten wij, dat de Hollanders tussehen 1585 en 1595 dan ook beproefden den weg naar Indiëdoor de Portugeezen zeer geheim gehouden te vinden en in 1595 rustte eene vereeniging van Amster- damsche kooplieden eene vloot uit van vier sche pen, om de eerste Nederlanders naar Indië over te brengen. Deze expeditie bereikte Indië, en ofschoon zij meer menschenlevens kostte dan producten meèbrachtde weg was gevonden. Toen de Hollanders de eerste kennis met Java maakten, vonden zij dat eiland geheel onder de heerschappij der inlandscha vorsten, die door middel van regenten en deze weder door onder geschikte hoofden het land regeerden De toe stand, waarin land en volk onder deze vorsten verkeerdenkwam vrij wel overeen met de middeleeuwsche lijfeigenschap en het leenstelsel in Europa. De vorst was despoot. Zijne onder danen hadden geene vrijheid, geene persoonlijke of eigendomsrechten. Tussehen rechterlijke, ad ministratieve, wetgevende en uitvoerende inaclit was geen verschil. Het individu was met al wat hij bezat ter beschikking van den potentaat. Voorwaar, daar was een ruim veld ter bear beiding voor hendie tot eene beschaafde natie behoorden! Hoe volvoerden de Hollanders die schoone taak Toen zij eenmaal den weg naar de Oost hadden leeren kennen, vergaten zij hem niet. Het kwam er vooral op aan de verkregen handelsvoordeeien te bestendigen en uittebreiden. De Algemeene Staten der Vereenigde provinciën waren daartoe door de oorlogsbeslomoteringen niet in staat. Daarom verleenden zij in 1602 aan de juist opgerichte Oost-Indische compagnie een octrooi van alleenhandel, met het recht om oorlog te voeren en verdragen te sluiten. Deze Compagnie heeft Indië ongeveer twee eeuwen geregeerd. Zestig bewindhebbers waren hare wetgevers, een Kamer van Zeventienen hare uitvoerders in Nederland. In 1609 werden een Gouverneur-Generaal met een Raad van Indië hare agenten in Indië. De dienaren der Compagnie waren verplicht een eed van trouw te zweren aan de Algemeene Staten en om de 10 jaren rekeniog te doen. Dit handels- tevens staats-lichaam is de oor spronkelijke oorzaak van de finaneiëele relatie tussehen Nederland en Indië. De O -I. compagnie liet de uitzuiging van den minderen Javaan door zijne hoofden bestaan onder voorwendsel van niet aan den «adat" (oud gebruik, oude gewoonte) te willen raken. Vele behoudslui van den te- genwoordigen tijd vertoonen nog zekere piëteit voor dien adat, als daarmêe behoud van stof felijke voordeelen in verband staatniettegen staande zij de inconsequentie begaan van wel te tornen aan den heiligsten adat van den Javaan, zijnen godsdienst. Het past niet in ons betoog daarover thans uit- teweiden. Wellicht bespreken wij dit punt later. Thans bepalen wij ons tot de Oost-Indische compagniedie al zeer spoedig groote voor rechten wist te verkrijgen. Zij zou dan ook eene schoone roeping hebben vervuld, als zij hare verplichtingen zoowel jegens Holland als jegens den eenvoudigen en onbeschaafden Javaan ware nagekomen; maar in stede daarvan was zij dik wijls den hoofden in hunne despotische haude- liugen behulpzaammits deze hen hielpen aan producten kosteloos of tegen zeer lagen prijs. Met machtige vorsten ging de compagnie hiervoor een traktaat aan; met mindere potentaten sprong zij gemakkelijker om en eiscfite zij de levering eenvoudig onder den naam van contingenten. Toch werd voor een en ander nog iets be taald, b. v. 9 cents voor een pond koffie, 5 l/a cents voor een pond peper. Tegenwoordig be taalt het gouvernement plusm. 14,vooreen picol koffie van 125 Amst. ponden, dus nog niet zooveel meer dan in den tijd der Compagnie, maar thans krijgt de bevolking dat geld vrij wel uitbetaald, althans wanneer de kassen in het bÏLnenland van geld voorzien zijnterwijl ten tijde der Compagnie picols van 180 pond tegen 125 pond werden betaald. Bovendien werden de regenten als tusscheu- personen gebruikt om de betaling aan den recht hebbende te doen toekomen, en daar de regenten hiervoor geene bezoldiging ontvingen staken deze zoo niet alles, dan toch een groot deel in den zak, terwijl ieder der verdere tusschenper- sonen nog wat voor zijne moeite nam. Op die wijze kwam er niet veel bij de bevolking te recht en men ging daarenboven nog zdo despotisch te werk, dat, indien door overvoer van product de kostenmet inbegrip van het transport dreigden niet te kunnen worden goedgemaakt, eenvoudig een gedeelte van des inlanders aan plant uitgeroeid en de inkoopprijs der producten nog verlaagd werd. De bevolking had dus al zeer weinig voor deel van de eerste aanraking met de Hollanders. Zij genoot ook niet de weldaden van een ver licht Europeesch bestuur, want de binnenlandsche regeermacht bleef aan de inlandsche regenten overgelaten. Ja, de onderstelling is niet gewaagd, dat de bevolking er erger aan toe was dan voorheen, want nu werden zij door tweeërlei machten geëxploiteerd en afgezet. Doch al nam de O.-I. compagnie de willekeur der vorsten onder hare bescherming, zoo nam dit niet weg, dat zij op hare beurt de vorsten en regenten bedroog als zij er de kans toezag. De Compagnie mengde zich in de menigvuldige twisten, die de vorsten onderling hadden, en daarvan maakte zij gebruik tot uitbieiding van grondgebied of tot het opleggen van nieuwe verplichtingen. Van een besehavenden invloed op de bevol king kwam dus niets. En hoe volvoerde de O.—I. compagnie hare verplichtingen jegens het moe derland? De dienaren der Compagnie bestalen hunne lastgeefster met onvermoeiden ijver. Van de hoogste tot de laagste ambtenaren deden nagenoeg allen mede aan oneerlijkheid op groote schaal. Zij stortten de gelden der Compagnie soms doodeenvoudig in hun eigene kas; zij maakten gebruik van overwiehten, spillage, ge schenken en omkooperijen bij publieke verpach tingen; zij maakten stille winsten door handel in verboden waren enz. enz. Het traktement zelf was niet hoog, maar toch waren er ver scheidene beambten der compagnie, die met onmetelijke eigen kapitalen naar Nederland ver trokken, terwijl het deficit in de kas der Com pagnie grooter en grooter werdTegenover hare aandeelhouders volgde de brave instelling de politiek, die Pincofs zeker van haar heeft af gezien. Zij keerde groote dividenden uit, terwijl reeds enorme deficitten aanwezig waren. In 1693 was er een voordeelig saldo van 48 mil- lioen; in 1733 was er een tekort van 64 mil- lioen en tegen het jaar 1800 verzonk de O.-I. compagnie met een schuldenlast van 134 mil- lioen gulden in den afgrond, dien zij zichzelf gegraven had. «Eu zoo heeft dit lichaam" gelijk eeo onzer tijdgenooten daarvan zegt „rijn 200jarig «aanzijn besteed om allen, die erineë in aan raking kwamen, te benadeeleu en te bedriegen «de bevolking, door baar op listige wijze uit «te zuigen; «de vorsten, door hun onder het masker van «eerbied en vriendschap, hun land te ontnemen; «de aandeelhouders door ze leugenachtige winsten op de mouw te spelden; «het gemeenebestdoor valsche rekeningen «en misbruik van de toegekende voorrechten «het nageslacht eindelijk, door den naam van «Hollander bij de inlandsche bevolking in mis- «crediet te brengen." Het gehalte der Gouverneurs-Generaal van dien tijd was ook niet altijd van dien aard, dat zij een zedelijk tegenwicht aanboden. Zoo wordt verhaald van een Cr. Cr., die een Raad van Indië en daarna diens beminde met rottingslagen af ranseldeen van een ander, die audiëntie gaf, het naakte bovenlijf eenvoudig met een kabaai bedekt Aan dat alles is na het vergaan der Compagnie een einde gemaakt en sinds zijn betere toestanden in werking getreden, maar de schuld van 134 millioen, die de Compagnie naliet, was niet zoo spoedig opgeruimd en 't is deze schuld, die de finaneiëele band tussehen Nederland en Indië in 't leven heeft geroepeu, gelijk wij in een volgend no. zullen zien. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat door hun college in de vergadering van heden voor een proeftijd van veer tien dagen na het in werking ,brengen vergunniog is verleend aan JAGJBUS BALJÉ Jz. voor de inrichting van een Spuitwaterfabriek in het perceel wijk A no. 110 in de Schoolstraat alhier. Geschiedende daarvan aankondiging ingevolge art. 8 der wet van 2 Juni J875 (St.bl. no. 95.) Goes, den 23 October 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Met ingang van 27 dezer zal het Rijkstelegraaf kantoor te Walsoorden op werkdagen opén zijn van 8 uren voor- tot l2l/3 uren namiddags en van l1/* tot 4 en 6 tot 7 uren namiddags. De dienstijd op Zon- en feestdagen blijft onveranderd. De Minister van tinancien heeft bij resolutie van 14 October jl. bepaald: a dat in 1881 of later, naar gelang van het ontstaan van vacaturen, 20 commiezen na afgelegd examen kunnen worden aangesteld als com mies-verificateur voor den actieven dienst derdirecte belastingen, invoerrechten en accijnzen; 6 dat in den aanvang van genoemd jaar, op nader te bepalen plaats en dagen, zai worden afgenomen het bij art 19 lit van het kon. besluit van 20 Mei 1869 voorgeschreven examen, overeenkomstig het programma, vastgesteld bij resolutie van 31 December 1869, no. 24, waarbij echter alJéen commiezen zullen worden toegelaten, die een voldoend examen als roeier der dranken heboen afge legd; c. dat zij, die een bedoeld examen wenschen deel te nemen, zich vóór I December 1880 door tusschenkomst van hun controleur met een daartoe strekkend verzoek moeten wenden tot den Minister van financiën d dat deze verzoekschriften, voorzien van het advies van den controleur en den provincialen inspecteur, door laatst genoemde vóór of op 15 December 1880 aan het Depar tement van financien zullen worden ingezonden. Evenals dit den vorigen winter geschiedde, zal ook ditmaal op last van den Minister van oorlog gedurende de maanden November, December, Januari en Februari e. k. een vei lof van twee maanden verleend worden aan die miliciens der infanterie, die in geoefendheid niet achterlijk geraakt zijn, en zich door hun gedrag het toestaan eener gunst niet onwaardig hebben getoond, wanneer door hen ol te hunnen behoeve in aen ver- eischten vorm verlof verzocht wordt en het tevens deugdelijk gebleken is uit verklaringen, daartoe door bevoegde autoriteiten afgegeven of op liet verzoekschrift gesteld, dat hunne aanwezigheid in het gezin, waartoe zij behooren, noodzakelijk ia, of althans kan geacht worden wenschelijk te zijn. De toekenning var> bedoelde verloven moet echter zoodanig worden geregeld, dat bij de korpsen steeds dienstdoende manschappen in genoegzaam aantal onder de wapens zijn tot een behoorlijke voorziening in den geregelden gang van alle diensten. Ingeval dus de verzoeken om verlof bij eenig korps ol eenig onderdeel daarvan te talrijk mochten zijn, zullen de gevraagde verloven niet alle gedurende denzeifden tijd maar hij beurten verleend worden. GOES, 27 October 1880. De heer G. Krol Van der Hoek heeft met goed gevolg afgelegd het sami-ktndidaats- examen, d. i. het examen ia natuurwetenschap pen, dat het theoretisch en practisch apoth i- kers-exainen voorafgaat. Sint-Maartensdijk. Bg de gehouden herstemming voor een lid van den gemeente raad zgn uitgebracht 11'2 stemmen, waarvan 2 van onwaarde. Gekozen is de heer I. HALiE, met 61 stemmen. De heer A. HollestelU bekwam er 49. In het laatst der volgende maand zal het «Na- tnurkundig Genootschap" te Middelburg zijn 100 jarig bestaan herdenken, terwijl zich al laar eene schaak vereniging heeft gevestigd, ouder voorzitterschap van den heer P. WPan de Kamer. Gedurende Augustus werden niet minder dan ruim dertien milliosn bushels graan uit de haven van New-York verzonden. Om deze hoeveelheid graan over den Oceaan te voeren, had men 325 schepen noodig, bestaande uit 146 stoomschepen, 24 groote zeilschepen, 144 barken en 11 brikken, la de volger de maand zouden waarschijnlijk vjjfiien millioen bushels ver scheept worden. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Ten behoeve van het weeshuis is door het burgerlijk armbestuur alhier gegund de leve ring van 1 of 2 vette varkens ad 250 kilo elk aan P. De Koster, te Heinkensiand, voor ƒ0,90 per kilo. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Door het Comité tot wering van schoolverzuim te Goes ts bepaald, dat de bekroningen o er 1879 zullen plaatshebben op Donderdag 4 November des namiddags te twee en te half vier uren, op beide uren telkens voor de leerlingen van twee scholen. D-ze plechtigheid zal gehoudsu wovdan in het school gebouw op de vlasmarkt. De net bewerkte getuig schriften, waarvan wjj reeds eene beschrijving gaven, zulleu dan worden uitgereikt, terwijl om verschillende redenen dit jaar geen boekjes als cadeaux worden geschonken. Uit oute gemeente schrijft men aan de Zierikzee- sche Nieuwsbode het volgende, dat zeker velen met ons zal verbazen Door eenige „weldenkende" in gezetenen zijn pogingen iu hel werk gesteld en hand- teekeuingen op een adres aan de commissie der bij zondere schoot Verzameld, om bet ontslag te he- werken van den hoofdonderwijzer dier school, den heer H. Poolmejer, die naar haar meening niet ge noeg bijzonder onderwijzer is. Het resultaat van die pogingen is geweest een vo'alageo fiasco. Dit bleek o. a. Vrijdag 22 Oct., toen de heer P. zijn 50en jaar dag vierde. Van de commissie zijner school en van een aanzienlijk deel der ouders van zjjne leerlingen ontving de geachte jubilaris talrijke bewijzen van har- teiyue belangstelling; zeker wel een bewijs, dat de heer P. bij de werkelijke wcldenkenden nog hoog staat aange schreven. Indirect hebben alzoo de drijvers reeds bij voorbaat antwoord op hun verzoekschrift. (Zie verder het bjvoegtel RECHTZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Doo- de rechtbank zijn Dinsdag II. gewezeu de volgende vonnissen tegen lo. J. P. V., 10 j. en J. V., 8 jbeiden te Wisse- kerkewegens diefstal en bedelarij veroordeeld lot opzei dirg naar een verbeteringsgesiicht tot hun 17e jaar. 2o. M. C. E., 28 j., te Middelburg, wegens mis bruik van vertrouwen veroordeeld tot eene maand cell. gev. straf en 3 boeten van 12,50 ieder. So. W. J. M. H., 28 j kapriaau te Vlissingen, wegens laster veroordeeld tot 16 boete e. e. 4o. F. H. S., 61 j., drukker eu uitgever van de Vlissingsche courant te Vlissingen eveneens wegens laster veroordeeld lot 8 boete c. e. 5o. J. V., 33 j,, arbeider te Sslzaete (Belgie), wegens mishandeling veroordeeld tot 15 dagen cell, gev. en 2 boeten van 8 itder c. e. 6o. A. De W., 40 j., smid te Selzaete wegens hoon veroordeeid tot 8 boete o e (Voor de zaken onder sub 3 en 4 zie men d» rtt. hriek Rechtzaken in Ons nommer van Zaterdag 23 i Oo obei.j

Goessche Courant | 1880 | | pagina 1