8cbeepvaartberichten. Mcdedeelingen op verschillend gebied. 'hh iïm; e lvv Kit t;. Se familie Czaroisky. Het studentenoproer. BUITENLANOSCH OVERZICHT. GEMENGDE BERICHTEN. By bet binnenkomen in de kade alhier had •chipper Ossewaarde hedenmorgen het ongeluk, dat zyn «chip met den boegspriet door de lantaarn liep, die op de turfkade staat. Het bovenstel werd zwaar beschadigd, en de glaien ervan werden vernield. Hansweekt. in de week, loopeude van 26 Sep tember tot 9 October 1880, zyn alhier in- en uit geklaard 414 geladen schepen, te weten: Ingeklaard: Zeilschepen170 Stoomschepen 28 193 Uitgeklaard: Zeilschepen193 Stoomschepen. 28 221 Totaal 414 Onder het aantal uitgeklaarde schepen zyn begrepen 45 visch- en niosselschuiten. Na zooveel mogelyk te zyn dicht gemaakt door het lek te spalken met spek en de verdrre schade te hebben hersteld, heeft het stoom schip Rhein en Schelde IV de reis voortgezet. Door txperts is het schip onderzocht en bevonden dat het lek vermoedelyk ia veroorzaakt doordien 2 ijzeren bouten, wier koppen 6 en 7 centimeters uitsteken buiten de schoorbalken van den dukdalf, door de buitenhuid waren gedrongen en deze openscheurden. Van een en ander is protest opgemaakt. Het ware voor de scheepvaart zeer te weuscheu vooral met 't oog op deu grooten aanbouw vao ijzeren schepen dat de voor haar gevaarlyke en tot niets dienende koppen der bouten van de dukdalven onecbadelyk wer den gemaakt. Hetd» zyn op dien toestand dikwerf aanmerkingen gemaakt, doch tot heden zonder gevolg. De Zweedsche stoomboot Jamei J. Dickson kapiteiu J. llogluadkomende van Antwerpen en bestemd via Botterdam naar Gothenburg, liep by. het inhalen der sluis alhier op den muur en bracht schade toe aan de hards.eeneu d'kzerkeu. I.ater is bet schip in 't kanaal op de .-teenglooiing geloopeu en veroorzaakte daaraan evenals aau hel talud avery. De kapitein hteft voor ecu eu ander borg moeteu •tellen. Deze Zweed maakt alzoo een reis van Bon tekoe. KERKELIJKE ZAKEN k ONDERWIJS. Colijnsi'LaaT. Zoudtig jl. werd de inwendig ge heel gerestaureerde kerk plechtig iogewyd door den predikaut dezer gemeente, den brer J. fan leeuwen. Deze had tot tekst gekozen 1 Kon. 8 vers 29 en 30, juist dezelfde woordeu waarmede na den herbouw van 1769 een zyaer voorgangers, d«. E. Toll, 111 jaar geleden „dit Godsbuis den Heere plechtig aange boden ra iugezegend beeft." Eene aauztenlyke me nigte was te zamen gekomen om getuige dezer plech tigheid te zyn. Het kerkgebouw, dat van buiten mede een weinig vcifraaid is, biedt thans den bezoeker een schooueu en rustigen aaubiik aan. Het vervangen der stoelen geheel door banken, de lichte kleur der zitplaatseu, de donkere toon en het geacheveerde vau den p edik- stoel, de lichtblauwe kleur van het gewelf en de schik king der deelen sieren zoowel de kerk als zjj tot ter •trekken der ambachtslieden dezer gemeente. Alleen het helwitte der muren doet bet oog miuder aange naam aan. Moge het den heer J. Van Lee uwen, wiens wensch van voor twintig jaren eindelyk vervuld is, nog vele jaren gegeven wezen zijn hoogst nuttin werk in dit nette gebouw voorttezelten! (Zie bijvoegsel.) l)e Nederlandse he Kunstbode schrijft „Een der fr&Histe, zoo niet de fraaiste dorpskerk van Holland en Zeeland is die van Kapelle bij Goes. Zij beeft drie schepen, twee choorea en een grooten toren met eeu hooge en vier kleine steenen spitsen. Zy is vooral merkwaardig door het beeldwerk dat haar versiert en door de fijne profileeringen die haar kenmerken. O ïlauga nu heelt hei Kerkbestuur aau dit monument onder het «oorwendeel van „opknap ping" een gruwelyk wandalistne gepleegd. Men heeft de geprofileerde rondstaven, die de vensters van het choor versierden, zonder eenige noolzakt- lykheid weggekapt en alles vlak geportland 1 Waarmede houdt eich toch de oudheidkundige Commissie vau het Zeeuwsch Genootschap onledig, 4at zj hier geen enkel teeken van leven gaf, dat zy niets deed om dit Kerkbts uur dat eenvoudig Naar Mokitz Von Reichekbacii. Ook Sascha dronk van d«n donkeren vurigen wjjn, maar toen zij het glas wilde neerzetten, liet zjj bet opzettelijk op den grond vallen, zoodat het in duizend stukken sprong, want zij wilde niet, dat de andere heeren na baar uit hetzelfde glas zouden drinken, zooals zij dat anders gewoonlijk bij wjjze van gunst smeekten. Vervolgens sloeg zjj bet koord van de barp om den hals en zong een dier oude Pooiscbe liederen, wier zwaarmoedige melodieën nog tot op dit oogenblik in den mond van bet volk voortleven. En om de donkere zware eikentafel zaten hare toehoorders, drinkende en rookende maar zonder een woord te spreken; slechts deze of gene neuriede heel zachtjes een regel mee. Ook graaf Amand zweeg, dronk het eene glas voor, bet andere na, en staarde naar den grooten rooden weerschijn, dien de brandende ko lossale blokken hout door de opening van den reusaebtigen baard op den kamerwand tooverden. «Naar mijn berekening moet bij nu spoedig ko men, vandaag of morgen" dacht hij daarbij. Maar bp meende Jozua Levy niet, van diens commissie wist by niets; by dacht aan een ander en glim- uit onkunde zondigde voor te lichten en op den goedeu weg te breugeu Het is treurig te zien, dat voor en na al onze monumenten aan onkunde prijs gegeven, doodbedaard worden verminkt Voor de bewoneis van Zeeuwsch-Ylaanderen na deren lierinueringsdagen van ourjistige lijden, welke zy vóór 60 jaren beleefd of door meddeeling ver nomen hebben. Ten gevolge toch van tie Belgische omwenteling in 1830, stondeD zy toen gedurig bloot voor iuvallen vau gewapende benden, die zich mee stal door strooptochten kenmerkten. Op den 17 Oc tober had da eerste overrompeltug plaats te Sas van Gent, welke daarna te IJzendyke, Axel, Ter Neuzen eu Hulst achtervolgens werd voortgezet, By hst bezoeken vau Oostburg op 22 Oct. hadden de be woners dezer weerluoze plaats eveuwel den moed om die invallers krachtdadiglyk te verdryven, waarna van lieverlede eene Nederlandsche kygemaoht der waarts gezonden werd, die nu op 31 Oct. de burgery ter zyde stond, teneinde den vernieuwdeu vyande- Iijken aanval op Oostburg eu aangrenzende plaatsen op gevoelige wijze te keeren. Door den heer D. De Leeuw Jr., te Heem stede, is aan den gemeenteraad vau Middelburg con cessie aangevraagd tot deu aanleg eener drinkwater leiding aldaar. In eene Vrydagavond te Middelburg gehouden vergadering der afd. Middelburg vau de V.reeuiging ter bevordering vau fabriek- en handwerksnyverheid in Nederlaud heeft de heer J. Sander», hulponder wijzer aau eene tier openbare scholen aldaar, die op kosten van de afdeelirtg, gesteund door bijdrageu van de leden en andere belangstellende ingezetenen, den oursus in haudeuarbeid ouder leidiug van den heer A. Groeneveld te Botterdam heeft bijgewoond, verslag gedaan van zyne zending, eu door proeven bl'jken gegeven, dut hy dieu tak van ondrrwjjs meester is. Deze weak zal hy Ie Middelburg een cursus in handenarbeid openeu door het bestuur der afdeeliug syu lieu leerlingen vau da scholeu vau min- en ouvermogeuden, die door vljjt eu naarstig heid uitmuntten, aangewezen om kosteloos dit ouder wijs te ontvangen. De lessen zullen geopend worden op Zaterdag 16 October a des middags ts 2 uren, om vervolgeus iedereu Woensdag en Zaterdag tusscheu 1 eu 4 uren te worden voortgezet, voorloopig ten huize vau den heer Sanders, die tevens vergunning heeft verkregen om betalende leerlingen aan de lessen te doen deel nemen. Uit Zeeland worden pogingen aangewend om te Tessel halfwassen mosselen te knopen, teneinde deze op de Zeeuwsche banken te planten. Er is even wel weinig voorraad van zulke mosselen. Op het graf vau deu heer Jtiammacheriu le ven lid der Prov. Staten van Zeeland en notaris te Groede, is Donderdag eeu gedenkteekerr geplaatst. De M. R. Cl. verneemt, dat de Pruisische Be geering tegen 1 Jauuari a. s. de transiitarieven voor het spoorwegverkeer inet ons land beeft doen op zeggen. De geheele porie.- van dezen maatregel is nog niet met juistheid te berekenen. A. s. Dinsdag zal eeue coufereutie van epo.rweg- bestureu te Dusseldorf bijeenkomen. Ouder bovenMaanden titel komt in bet „Algemeen Sedert,indult Studentenweekblad Minerva" ecu stuk voor over het te Leideu voorgevallene, dat ons aan leiding gaf tot ons artikel in ons uommer van 2 October. De schryver zekere V., gerft een groot deel van de schuld vau het gebeurde aan de uitge latenheid vau burgers en boeren. Dat die opgewon den waren zal, wij itemmen dit toe, niemand verwon deren, als men weet dat een diner, voor de leden van den landbouw toegaukelyk, voorafging. Vtrder schryft V. „V\jj wenschen geenszins eene verdediging te leveren van het feit, dat een dronken muzenzoon door zyn toeetand de aaudaebt trekt en door gertuge stoelvast heid de orde sloort. De commissie zou zich den dank van burgers evenzeer als vau studenten verworven hebben, wanneer zy, zooals haar plicht was, den drou- ken man verwijderd had. Maar niet te verdedigen is het, dat de politie (op wiens bevel?) de zaal bin nenkomt, om dien student, juist op da' oogenblik door een commissaris tot rust gebracht, te verwijde ren, waarvan het gevolg was dat de agenten op be vel van commissarissen, die zelf verbaasd waren over de noodelooze verschijning der politic, onverricht,r laebte tegelijk, en liet den beker niet rusten. De drie of vier lampen, die het groote vertrek moesten verlichten, brandden somber. Was het de schemerachtige verlichting of de reuk van wijn en tabak, of was bet 't kloppen van haar eigen beangst hart, waardoor Sascha plotseling de borst weru toegeschroefd Zij hield op. elk kun niet meer" zeide zij. Daar boorde men het ratelen van een wagen onder de overwelfde slotpoort, en op het bestrate biunenplein weerklonk bet getrappel van paarden. Graaf Amand stond schielijk op. nNog een gast" riep hg uit sen een die laat komt! Hy moet een beele reis hebben gemaakt!" De heeren liepen naar het vensterofschoon men door de duisternis, die buiten heerschte, niets zien kon. Sascha stond midden in hot vertrek. Hare wan gen werden plotseling wit als marmer. «Wat ben ik toch een dwaas" dacht zy, zich geweld aandoende om kalm te blijven, «wat be kommer ik mij om dien nieuwen gast? Jozua Levy komt niet in een ratelende koets en by ach, H enzel Czaroisky komt vandaag toch ook niet 1" Onder tusschen was graaf Amand mot eenige heeren naar buiten gegaan, om den juist aange komene te verwelkomen. «Welkom, welkom, duizendmaal welkom!" hoorde Sascha de stem van haar vader buiten luid roepen. Allen verdrongen eikaar nieuwsgierig naar de deur. sake en uitgejouwd door bet publiek moesten aftrek- keu. Zou een eenvoudig verzoek om heeu te gaau niet uiiDder opschudding veroorzaakt hebben en doel treffender geweest zyu, dan bet thans zoo bespotte lijke, doellooze optreden der politie? Natuurlijk had de verschijning der gewapende macht opzien en gis ting verwekt en werd reeds daardoor de feestvreugde aanmerkelijk gestoord. Het werd er niet beter op, toen eenige boeren over voortrekking van studenten begonnen te mompelen. Eu toen de bevoorrechte student een weinig verder van zjjue vriendeu afge dwaald was, meenden eenige commissieleden, wellicht bevreesd voor de ontevredenheid der boeren, dat de fatsoenlijkste manier om iemand te verwijderen daarin gelegen was, om hem onder het aanhetfeu van een boaliedje de zaal uit te dringen. De wyze, waarop deze uitzeltiug trouwens geschiedde, moest evenals de daarby geuite kreten „(Ut de studenten er maar oit mosreu," ergernis geven. En toen men. aau deze uitsmytingswoede gevolg zou geven, zagen wij met genoegeu dat de studenten zich nauw aaueeusloten, en dat het kleine troepje zooveel ontzag aan een tairyke overmacht wist iu te boezemen, dat deze weldra afliet. Een smeulend vuurtje wordt niet zoo spoedig uitgebluscht; op eeu stauüje volgt besprtking vau eeu standje eu dat daarbij studenten en burgers elkan der met vuur het gelijk of ongelijk betwistten lag in de aa d de' zaak. liet Rolt. Sieuwsblad is wel eeu weinig los in zyn stijl, wauueer het dit voorval aldus weergeeft: «weldra was de zaal geheel over gelaten aau de studenten, die op alle mogelijke wijze twist zochten met de burger»." Het onware ook van het eerste gedeelte dezer phrase moge daaruit blij ken, dal de studeuteu uit vrees voor verdere onaan genaamheden zich langzamerhand naar de sociëteit terugtrokken, zoodat nog slechts een tweetal in de zaal achterbleef. E:n waarheidlievend verslaggever zou hier dan gesproken hebben van een zaal, die weidra aan de burgers overgelaten werd eu niet van bet omgekeerde. Dat later, toen het bericht op de kroeg gebracht werd dal dit tweetal mishandeld, ja, met Bloeien ge smeten werd, alle studenten, die daar tegenwoordig waren, eenparig naar de gehoorzaal stormden om bunne makkers te hulp te komen, kan ons waarlyk niet als een misdaad aangewreven worden. Integeudeel, het bewjjst dat er tusBcheu de leden van ons korps een innige band bestaat, dat bet korps gezamenlijk zal optreden ook dan, wanueer slechts de belangen van eeu enkelen gekrenkt schijnen te worden, dat eendracht, de leus onzer vaderen, geeo woord zonder beteekeuis is in het devies, waaraan ons korps steeds getrouw zal blyven." Van twee kanten eene quaestie te beschouwen is noodig en nuttig, dat weet ieder zonder dat wy bet hier herhalen. Daarom breugeu wy ook het boven staande ouder de ougeu onzer lezers. Het uommer van Minerva werd ons toegezonden door zekeren P., wieu wy danken voor die beleefdheid, maar wiens schryven wy verder terzij leggen, omdat wy niet we ten wie P. is. Onze lezers hebben nu de zaak van twee zyden leereu kennen. Wy voor oub behoeven, wat betreft de verdediging vau ons vroeger geleverd beloog, niet te beoo.deeleu of ook politie en commissarissen van orde fouten begingen, evenmin als wy kuuoeu uit maken of de dronken muzenzoon op eeu eenvoudig terzork wei heengegaan zou zijn, zooals V. meent. Wy wyzeu alleen op de laatste zinsnede, door ons uit V's schrijven aangehaald, en op het feit, dat „een dronken muzenzoon door zijn toestand de aandacht trekt en door geringe stoelvastheid de orde stoort." Dit laatste herinnert ons weer het meegedeelde ge voelen van iemand over hetgeen deze. bij de Leid- scke feestru opmerkte, en doel niets af aau de waar heid van ons betoog, dat het niemand voegt over het zoogenaamde mindere volk den slaf te brekeu, omdat het bij feesten zich zoo onordelyk aanstelt en bedriukt, daar waar onze spts patriae niet minder schuldig is. Uit krachle van meerdere beschaving moest zulk eeue vergelijking niet gemaakt kuuueu worden. Dech het gezamrnlijk stormen naar de gehoorzaal en het te hulp komen aan verongelijkte kameraads moge in de studentenwereld verdedigd worden als bewy8 van den innigen band, die er tusschtu de leden van bet korps bestaat, iu de burgermaatschappij kau eik zich tot den rechter wtnde», waar hy meent verougeljjU te wezen iu onze burgermaatschappij kan uiemaud zich door geweld recht verschaffen, en zoo het in de studentenwereld een gebruik moge we zen daarop inbreuk te makeo, moesten de studenten Zy alleen bleef midden in het vertrek staan, met de band op de zware eikentafel geleund, en vlak voor baar brandde een der kaarsen en verlichtte beider baar gelaat, het eenige werkelijk heldere punt in de geheele ruimteOnwillekeurig en of schoon overtuigd dat de nieuwaangekomeue haat- geen belang kou iuboezernen, luisterde zy toe. Het was eeu vreemde stem, die sprak. Zy keek op. Op dit oogenblik trad haar vader door de geopende deur, aan de band van den vreemdeling. «Ik breng u eeu hooggeschatten gast 1" riep graaf Amand haar toe «prins Jozefhier noemde hy den naam van een aanzienlijk geslacht «prins Jozef bewijst ons de eer, om gevolg te geven aan een vroegere uitnoodiging. Mijn dochter Sascha" zich tot den gast wendende. De prins had baar gedurende deze woorden on afgebroken aangezien; nu trad by snel op baar toe en kuste bare band. «Ik zal gelukkig zyn, als gij my een vriendelyken welkomstblik wilt schenken", zeide hy met een zachte welluidende stem. «Gy hebt daar recht op, als de gast van myn vader", zeide Sascha, baar groote, onverklaarbare ontroering zooveel mogelyk bedwingende. «Tegenover zulke schoone oogen is een gunst mij meer waard dan een recht" antwoordde hij snel, bijna fluisterend toen wendde bij zich weer tot den graaf en reikte hem de hand. (Wordt vervolgd.) zalven toonen uit beter rechtsbegrip te weten dat zulk ren recht bun niet toekomt. Stel, dat in het tegenovr rgestelde geval de boereu eu burgen of de eersten alleen om bewys te geven van den innigen band, die tusschen hen beslaat cn dut zij gezamenlijk zullen optreden ook dun, wanneer slechts de belangen Van een enkelen gekrenkt schijnen te worden; dat een- dracht, de leus hunner vaderen, geen woord tonder beteekenis voor hen is naar de kroeg der slu- deulen getrokken waren, om daar den boel in da war te sturen, men zou andere diDgen hebben zien ge beuren en andere tooneeleu hebben beleeid. Het ware licht, dat V. zegt over het feit te heb ben geworpen, heeft ons niet kunnen overtuigen dat de studenten, die deelnamen aan bet standje, voor de eer van hun korps niet beter dedeu zich daarmee niet te bemoeien, geeu stoornis te verwekken en recht zich toe te eigenen, waarop zy iu den tegeuwoor- digen tyd geen aanspraak meer kunnen en moesten maken. Dat du in de zaal aanwezige studeDteu elkaar hielpen om tegen de dreigende uitsmytingswoede be veiligd te wezen was iD onze oogen eene oogen- blikkelyke, dringend noodige veiligheidsmaatregel, die zeer te verdedigen valt. Dat zy, kleiner iu aantal, ontzag wisten iu te boezemen, pleit voor bun krach tig cn manlyk optreden, maar dat alles neemt niet weg dat machtsmisbruik en het zich to.ëigmen van verouderde ongemotiveerde rechten niet strekken kunnen tot verboogiog van het prestige van een korps, dat ook door eerbiediging van de wetten det lande, ge maakt voor alle burgers, toonen moest eeue eerepiaals te willen innemen onder Neerland's volk, waarvan het eeu groote en eervolle kracht uitmaakt. LANDBOUW EN VEETEELT. Van 5 September tot 2 October jl. zyu geene berichten omtrent het voorkomen van gevallen van longziekte ouder het rundvee ingekomen. Iu het vorige tijdvak van vier weken waren drie runderen door die ziekte aangetast. Aan de zuidelyke grenzen van ons land vertoont zich op onrustbarende wyze het mond- eu klauwzeer onder het vee. Men meent dit te moeten wyten aau deu' invoer van ziek vee uit België. Met betrekking tot de Ned. inzeuding van vea ter tentoonstelling van Londen, die gisteren vertrok, zegt het N. v. d. Dag„Kracht, schoonheid en rijk dom.... ziedaar de eigenschappen, die men heden bewonderen mocht aan den Westerdoksdyk. In de veestallen aldaar bevindt zich bet puik van Neder- land's verstapel. Een aantal van de stieren en koeien, in 't geheel ongeveer 37 stuks, is op bet terrein gephotogtapbterd. De directeur en een drietal leeraren van de Land bouwschool waren met eene geheele klasse leerlingen overgekomen." Aan een pereboom iu een tuin te Btele (Zwit serland) is een monster-peer gegro irl, die 12 cM. lang 21'/, cM. in omtrek is en 660 gram weegt. De tak, waaraan deze ontzaggelijke vrucht hangt, is zelf slechts 2 cM. in middellyn. Beknoptheid is voor ons een dringende eisch. Over de Oostersche quaestie en de houding der mogendheden niets zekers. Men schrijft, men be weert maar men doet niets. Volgens de Pali Mall Gazette nu wêer hebben al de mogendheden Engéland's voorstellen aangenomen. Da maritieme operatiën in de Egelsche zee zullen worden uit gevoerd eu toevertrouwd aan ten minste drie mo gendheden, welke als mandatarissen van Europa zullen handelen. Te Parijs had Zaterdag de opening plaats van het postcongres met eene rede van den minister Cochery, waarin deze zeide, dat Frankrijk altijd gunstig ontvangen zal de voorstellen van zulke conferenties welke ten doel hebben een vredelie vend werk te verrichtenwaarby geheel Europa belang beeft. De Fransche ministerraad zou denzeltden dag met eenparige stemmen de definitieve maatregelen ten opzichte van de congregatiën hebben vastge steld waarvan de uitvoering in deze week zal beginnen. De bijzonderheden omtrent de uitvoe ring worden echter geheim gehouden. Bij dekreet is door de Italiaansche regeering amnestie verleend voor de misdaden van rebellie, die 10 Mei 1879 te Genua plaats gehad hebben. Garibaldi's schoonzoon is daardoor dus vrij. Tot ben, die nu dertig jaren geleden het eerst voldeden aan de roepstem van kouiug Willeni Iom tegeu de Belgen op te trekken, behoorde ook de heer J. Pleinman, destijds surnumerair by het Gouverne ment te Middelburg, thans ontvanger der rechten te Hansweert. Niet zoodra klonk 's Koning» roepstem of hij vroeg en kreeg verlof uil zyne betrekking en trad 10 October 1830 in dienst vrijwillig, op eigen kosten, zonder soldij, tnz., by het 2e batailjon jagers met een gedeelte waarvan hy onder generaal den Groot-hertog van Saksen Weimar de expeditie naar Maastricht mede maakte, en later deelnam aan den tieudaagechen veldtocht. Den 12 Augustus 1831 wetd hy zwaar gewond in den slag by Leuven, doordien hem eeu kogel door het rechterbeen werd geschoten. Wanneer men nu bedenkt dat de heer Kleinman alzoo bloed en le>en veil had voor 't va derland, geheel op eigen kosten diende en daarenboven voor hem nog een plaatsvervanger wae gesteld, wjjl hij kort te voren een dienstplichtig nommer trok, dan mocht hy voorwaar Zondag wel met recht zyn gouden feest vieren en zal niemand hem het kruit misgunnen dat <yn borst versiert. Een buitenkansje. Een te Middelharnis thuis behoorende vischsloep, die de vangel te Antwerpen ter markt bracht en het geluk had daar geen concur rentie te vinden, besomde de ongehoorde eom van 3000 (drie duizend) gulden vry geld. l)e kabeljaauw werd verkocht tot 46 franoe eu de echelvisch voor 7 lot 16 fra- os, alles per stuk. Voorwaar dure vieoh ey ook geen wonder dat de opvarenden zeer in hun nop.

Goessche Courant | 1880 | | pagina 2