67ste Jaargang. UiTLOTIAIG OBLIGATIES. OFFICIEËLE MEDEDEELNGEN. MEXGKLWKHK. De familie Czaroisky. KUNSTiMEUWS. Alcdedcclingen op verschillend gebied. ■iimiii *tar abs*s=«— uitgave dezer Courant geschiedt Maandag*, Woensdag- en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nummers 5 ct. met bijblad 10 ct. Gewone advertentiëu worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboft* le huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 1—3 regels a /al. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende on contant betaald, 20 ct. By d irecte opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts 'weemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn A. STEINER en HAASENSTEEN V OGLE Itte Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN D1TMA.R en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. Aan hendie buiten Goes wonen en in liet ufgeloopen kwartaal annonces ter plaatsing opgaven, berichten wij dat de quitantiën daarvan aan ons bureau gereed liggen. Na acht dagen worden deze, met verhooging van dis- positiekosten, aan het postkan toor ter inning afgegeven. DE ADMINISTRATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis der belanghebbenden, dat de, bij art. 9 van het plan eener geldleening van f 44,090,— en bij art 9 van het plan eener geldleening van i 10,000, beiden ten laste van deze gemeente, vastgesteld door den gemeenteraad, het eerste den 12 Februari 1866 en het tweede den 25 Februari 1869, bepaalde en bij bekendmaking van den 21 dezer aangekondigde open bare uitloting van aandeelen in die geldleeningen, op heden ten raad huize heeft plaats gehad, en dat daar bij zijn uitgeloot van de eerstgenoemde leening de nummers 1 en 40, en van de laatstgenoemde het nom- mer 5, welke uitgelote obligatiën in de maand Janu ari eerstkomende ten kantore van den gemeente-ont vanger zullen worden afgelost. Goes, den 2 October 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Begoemd met ingang van 1 Oct. jl. tot telegra fist der 2e kl. de heer J. Van Boven thans telegra fist 3e kl. te Goes. Benoemd tot gezworen van den Leendert Abra- hampoider W. Wirtz; tot lid van het bestuur der wa- terkeering van het calamiteuse waterschap Scherpeni: se C. M. Kleppe tot lid van het bestuur der waterkee- ring van den calamiteusen Burgh- en Westlandpolder W. Beije tot dijkgraaf van den Kruispolder J. C. Rosseel. In Augustus 1881 zal een examen plaatshebben voor de betrekking van scheepsklerk. Jongelingen, die verlangen mochten bij dat examen mede te dingen, moeten zijn Nederlanders, en op den 1 Januari van ge meld jaar het I5de jaar bereikt hebben, doch het 18de jaar nog niet zijn ingetreden alzoo komen alleen in aanmerking zij. die geboren zijn in de jaren 1864 en 1865. De verdere vereischten zijn vermeld in de Staats courant van 2 dezer. GOES, 4 October 1880. Zondag herdacht de heer M. J. Souten- dam majoor-kommandant der dienstdoende schutterij te Goesden dag waarop hij vóór 50 jaar als vrijwilliger in dienst trad. Naar Moritz Von Reichenbach. De avond begon te vallen en weldra verkondig den paardengetrappel en verwarde stemmen op het binnenplein, dat het jachtgezelschap terugge keerd was. Sascha snelde dadelijk over den langen corridor en bekommerde zich niet of de portretten van hare voorouders uit hunne donkere lijsten met ernstige blikken haar nastaarden. Spoedig had zij de kleine wenteltrap bereikt, die Wenzel moest oploopen, om in zijn kamer te komen. Met een verruimd ge moed stond zij stil. Angst en vrees lag niet in haar karakter, en wat zij deed, deed zij geheel. Zoodra zij zich van have liefde overtuigd gevoelde en geloofde, dat zij beantwoord werd, zocht zij een onderhoud met haar beminde. Den geheelen dag had zij hem verlangend tegemoet geziennu was hij in aantocht, en zonder te overleggen of te tal men, wachtte zij hem op. Zij luisterde over de leuning der trap heengebogen. Stappen werden in den gang gehoord. Door een snelgeopende deur viel een kleine schemering op de trap en dadelijk herkende zij Wenzel, die nu de donkere trap opklom. Haar hart klopte, alsof het zou bersten. Zij trachtte het met hare banden te bedwingen en hield den adem in. Nu was hij vlak naast haar. Wenzel CzaroiskyI" fluisterde zij. Ah zoodanig nam hij deel aan de krijgs verrichtingen tegen Belgie. Hij is dus een van de weinig overgeblevenen in werkelijken dienst bij da dienstdoende schutterij, die ver sierd zijn met het Metalen Kruis. WeiiieJrtüiige. Da uitslag der verkiezi ng voor een lid van den gemeenteraad, die Vrij dag 11. plaats had ter voorziening in de va cature ontstaan door het overljjden van den heer A Pominicus Jz., is als volgt Van da 79 kiezers steunden er 68. Er moet eene herstemming plaatshebben tusschen de heeren Ant. De BroekeHdie 34, en Kom. Dominion» Tz., die 24 stemmen ver kreeg. Verder waren uitgebracht op A. Wabe.ke 5, Jac. Wab'.ke 3 stemmen, en op Joli. Ode en A. J. Zuijddijk elk 1 stem. Coiycispliint. In de gemeenten van dit eiland circuleert met succes bij de ingezetenen ter teekeuing een request aan dan Minister van Financiën het verzoek inhoudende het kantoor van de registratie en domeinen, thans in deze gemeente gevestigd, voor dit eiland te behouden. De vrees, dat bij de splitsing van het rijks kantoor te Goes bovengenoemd kantoor zal op geheven worden en het groote ongerief, dat daardoor voor Noord Beveland zou ontslaan, zijn daarvan de redenen. Wij vernemen, dat de uitvoering der wet tot oprichting van de rijks-spaarbank slechts vertraagd wordt door de moeielijkheid om in Den Elaag eene geschikte woning daarvoor te vinden. Naar men verneemt, moet de Minister van Binnenlandsche Zaken aan jhr. mr. B. Van Tets verklaard hebben, dat de betrekkingen van wethouder en districts-sehoolopziener z. i. onvereenigbaar zjjn. Tengevolge daarvan zal de heer Van Tets als wethjuder van Zutfen moeten aftreden. Aar gezien het aantal vrijwilligers bij de le compagnie hospitaal-soldaten voltallig is, heeft de Minister van Oorlog de werving voor die compagnie tot nader order gesloten. De najaarsvergadering der vereeniging van weesvaders zal gehouden worden op Woensdag den 13 October a s. te Amsterdam. „Wie is hier?" klonk zijn zware stem naast haar. Tot dusver had zij slechts de ingeving van het oogenblik gevolgd. Plotseling schaamde zij zich over hare handelwijze Zij was niet in staat om te antwoorden en drukte, zich tegen de leuning der trap dringende, de handen vast op de borst. „Wie is hier herbaalde hij en zijn oogen, die zich langzamerhand aan de duisternis gewenden, onderscheidden een vrouwelijke gedaante. Onwil lekeurig deed hij een stap achteruit. Wie kon hem hier tegemoet komen Het bloed vloog hern naar hoofd en hart was het mogelijk? Zou het kunnen zijn ,iSascha!" fluisterde hij zacht, beschroomd. M enzel „Gij hier? O mijn Godl Sascha, dan hebt gij op mij gewacht Zij zweeg stil. Hij kwam naderbij maar de hand, waarmee hij de leuning vasthield, beefde en zijn stem klonk zeer ontroerd, toen hij zeide „Het is eon gelukkig toeval, dat mij u hier nog doet ontmoeten, want het zou mij zwaar gevallen zijn van hier te vertrekken zonder u gezegd te hebben, dat de schoonste herinneringen verbonden zijn aan de dagen, die ik in Cerwionka heb door gebracht." „Vertrekken? Gij gaat hier vandaan?'' vroeg Sascha dof. „Ja, morgen vroeg." „Ach, hoe is het mogelijk Zoo plotseling wat is er voorgevallen want er moet iets ge beurd zijn Is het om mijn vader vAmand Czaroisky is uw vader, Sascha, en een 1 bloedverwant en e.sn neef die dense! flea naam STATEN-G fcilV IC S£ AAL. TWEEDE KAMER. Z. M. de Koning heeft Vrijdag ontvangen de Commissie, belast met de aanbieding van het adres van antwoord op de Troonrede. De afdeelingen der Kamer zullen, na de In dische begrooting, onderzoeken de Staatsbegroo- ting, het ontwerp tot wijziging van zegel en re gistratiebelasting en eenige kleinere ontwerpen. Bij de Kamer i3 ingediend een ontwerp van wet betreffende de verzanding van pakketten per post tot 5 kilogram. Het bepaalt o. a den vracht prijs voor een pakket van 1 kg. op 15 ct. van 13 kg. op 20 ct.; boven 3—5 kg. op 25 ct. bij vooruitbetaling. Voor het verloren gaan, of het in 't ongereede raken, of voor toegebrachte schade wordt, behoudens eenige uitzonderingen, vergoeding verleend, niet te hoven gaande 2,50 voor elke kilogr. Aangifte van inhoudswaarde is tot ƒ500 toegelaten, tegen een evenredig recht van 10 cent voor elke ƒ100. Deze bepalingen betreffen het binnenl. verkeer. Omtrent de eventueela uitvoering van het artikel betreffende het verkeer met-vreemde Staten en met onze koloniën wordt in de Memorie van toelich ting aangeteekenddat het vooruitzicht bestaat dat spoedig de grondslagen zullen worden gelegd voor de inrichting eener pakketpost in het inter nationaal verkeer. Den 7den October zal te Pa rijs eene conferentie worden gehouden, waarop de heor J. P. Hofstede, hoofddirecteur der pos terijen te 's-Hage ons land zal vertegenwoordigen om, zoo mogelijk, eene regeling tot dat einde tot stand te brengen. De meeste Europeesehe Staten hebben zich tot deelneming daaraan bereid veiklaard. Mocht de aangeboden wet tot stand komen, dan zal de Regeering er mede naar trachten zoo mo gelijk een pakketpost in 't verkeer met de Ne- derlandscbe koloniën in 't leven te roepen. Den 30 December a. s. zal het twintig jaren geleden zijn, dat de rederijkerskamei nAurora te Goes werd opgericht. Dit feit zal de kamer feestelijk berdenken, zij het dan misschien ook niet op dien dag zeiven. De feestviering zal eenvoudig wezen, terwijl voor die gelegenheid door de kamer in studie is ge nomen het, geestige blijspel van Bodewijk Mulder de kiesvereeniging van Stellendijk. Met groote ingenomenheid vernemen tie Rot- terdamsche bladen dat de heeren Le Gras, Van Zuijlen en Haspels hebben geëngageerd mej. Jeanne De Groot zuster van Mej. Josephine voorloo- pig voor éen jaar. Men meent te mogen ver draagt, daarom mag ik met hem den degen niet kruisen en zijn leven tegen het mijne in de waag schaal stellen „Hij beeft, u beleedigd, zwaar beleedigd „Nog niet,, als dat het geval waie doch waarom schrikt ge, Sascha? Ik ga heen, om iedere beleediging te voorkomen. Mijn aanwezigheid bier bevalt hem niet, en hoewel ik anders niet gewoon ben aan grillen en luimen van anderen toe te geven heeft bij in dit geval misschien gelijk." „Maar, mijn hemel, dat kan, neen dat mag niet gebeuren Wat zal er van mij worden, als ge weg zijt nSasclia, mijn Sascha!" Ondertusschen stonden beiden boven aan den trap en had hij zijn arm onder hevige gemoedsaandoening om haar midden geslagen. Zij vleide haar hoofd aan zijn borst en snikte. „Zou ik weer zoo'n ijdel, zot kind zijn als vroe ger Niemand liefhebben, allen uitlachen en met allen spelen Ach, ik zou het niet meer kunnen, ook al wilde ik. Maar ik wil hst ook niet, ik wil niet nSascha, lieve, lieve Sascha!" Zij kustten elkander innig en omhelsden elkan der zoo hartelijk, alsof zij elkaar nooit meer wilden loslaten. Een oogenblik waren zij onder den indruk dier be- toovering, dat ben alles om ben heen deed vergeten. Dadelijk bij Wenzel's komst op het kasteel had Sascha een diepen indruk op haar jongen neef ge maakt, maar zij was zoo geheel anders, als de her innering hem zijn Duitsche moeder voorspiegelde, bmmbbmawmibmammhmmsbmflmmaaqbmmaagwmbmbegmbacni ■wbw wachten, dat zij eene belangrijke aanwinst voor het gezelschap wezen zal. Bij een goed voorkomen bezit zij gaven voor het tooneel, die door de opleiding, welke zij genoot, niet weinig zijn ontwikkeld, en, bij verdere oefening, voor de toekomst veel beloven. In Middelburg zal het bewuste gezelschap dit seizoen vijfmaal optreden. Wij herinneren, dat de eerste voorstelling in onze gemeente bepaald is op den 28 dezer maand. LANDBOUW EN VEETEELT. Ook Wemeldinge komt afbreuk doen aan de zeldzaamheid van tweemaal rijpe vruchten in dit seizoen. In den tuin van den brugwachter Verijzer aldaar zijn aardbeziënplanten, die voor de tweede maal van dit jaar vruchten dragen. De vruchten zijn omtrent zoo groot als een duiveneieen paar zijn reeds rijp, terwijl anderen onder begunstiging van nog enkele dagen mooi weêr eveneens geplukt zouden geworden kunnen zijn. UCHEEPVAARTBERICHTEN. Hansweekt. De stoomboot nJXhein cn Schelde IV"kapitein K. Storm, komende van Antwerpen en bestemd naar den Rijn, geladen met 540,000 kilo tarwe en rogge, bekwam Zondag, bij het in de sluis balen alhier, een zwaar lek aan stuur boordzij' doordien zij tegen een dukdalf aandrong. Er kwam water in de machinekamer, doch aan gezien het schip is voorzien van waterdichte schot ten, is de lading nog droog gebleven. Man is druk bezig de steenkolen te lossen en men denkt ook de lading te zullen moeten overladen. Heden (Maandag) zou er een onderzoek plaatshebben. Verschillende Duitsche bladen vermelden als gerucht, dat de Groothertog van Hessen-Darmstadt verloofd zou zijn met H. K. li. Prinses Hendrik der Nederlanden. H. K. 11., die eenigen tijd op het slot Glienecke bij Potsdam bij haar vader, Prins We derik Karei van Pruisen, heeft doorgebracht, zal zich naar Neuwied begeven en vervolgens te Spa eenige dagen vertoeven. Ook de Berlijrsche correspondent van het „Jf. HM." meldt het gerucht. Van een onbekende te Utrecht heeft de Maatschappij van weldadigheid ƒ150,) ontvangen. Vrijdag is het proefnummer verschenen van een nieuw weekblad Het Weeshuis, gewijd aan de opvoeding in het algemeen en aan de verple ging van weezen in het bij'.onder, onder redactie van eenige weesvaders. De uitgave geschiedt bij II. W. Wilmerinh, te Kampen. De nestor der Groningsche schaatsenrijders, de 94jarige heer M. Buiskoolvan Beerta, is over leden. Zooals men weet, bevatte het „ijsnommer" die hij eenige jaren geleden verloren bad, en dio hem steeds een ideaal van vrouwelijkheid was toe geschenen; zij was zoo geheel anders als gene, dat bij schroomde onder den indruk vau hare beval ligheid te geraken. Zijn hart was haar dadelijk toegevallen, maar zijn verstand had haar gelaakt en juist met die berisping getracht, om de stem, van het hart tot zwijgen te brengen. Niettegen staande kreeg Sascha iederen dag meer macht over hem en bijaldien het werkelijk mogelijk is zijn hart als een schoolpaard af te richten zoo was Wenzel Czaroisky deze dressuur in de vijf-en-twin tig jaren, die achter hem lagen tocli nog niet gelukt en op zekeren dag, zooals we gezien heb ben, ging zijn hart met hem ervan door. Nog slechts eenige uren geleden had hij het be sluit genomen om Cerwionka te verlaten en Sascha niet aan al die stormen bloot te stellen, die van zijne neiging voor haar, zoo bij geloofde, het ge volg zouden zijn. Verheelde toch dezen dag graaf Amand zijne ongenegenheid niet, die hij jegens zijn neef koesterde en kwam de fanatieke, al wat DuitscU is hatende geest der Polen niet duide lijker uit dan ooit te voren? Het was zoo klaar' als de dag, dat hij zijn toestemming niet zou geven tot een verbintenis tusschon zijn dochter en den Duitschen neef, en het scheen Wenzel een onbil lijkheid toe onder deze zoo goed als zekere ver-, onderstelling nog naar Sascha's hand te dingen. Dat hij echter zonder die bedoeling niet langer in Sasclia's bijzijn bleef, was bij aan zichzelf verschul digd Op een ernstige neiging van haar kant had hij geen vermoeden gehad, (VVordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1880 | | pagina 1