De Troonrede. BRANDWEER. Verpachting van liet Ravelijn. OFFICIEELE MEDEDEEL1.\GEN. Mededeelingen op verschillend gebied. RECHTZAKEN. eigenschappen te helpen verbeteren. Dan zal tevens naar wij hopen daardoor een der fac toren verdwijnen die haar volgens den heer Huet heur bette, wij noemen ze hear slechtste, klanten bezorgen. Die klanten kunnen gerus- telijk heengaan Komen wij nu terug tot ons punt van aan raking, dat n. 1. ieder mensch behoefte heeft aan ontspanning, dan zouden wij op dien grond juist hen, die daartoe geroepen worden, willen opwekkeu aau de minder ontwikkelden de ge legenheid daartoe te blijven geven. Het verwondert ons daarom, dat de heer Huet bij al hetgeen hij afkeurt geen enkel middel aangeelt om daaraan tegemoet te komen. Waar wij uitspattingen zien, daar kunnen wij gerust verklaren dat het voor een groot deel aan den dagelijkschen kring ligt, wanneer ie mand zich op schandelijke wijze te buiten gaat. Het genot, dat hij zoekt, kenmerkt den mensch. Iemand, die eene goede, nette opvoeding krijgt, in den huiselijken kring leert wat goed is, zal niet zoo ver zich te buiten gaan als wij nu menigeen zien doen. Daarom is de taak van ouders, leermeesters, leeraars en allen, die daartoe geroepen wordeD, om den smaak te verfijnen, het gevoel te veredelen, de begrippen van zedelijkheid te ontwikkelen, en zeiven door woord en daad een voorbeeld te geven Dat is onze eenige bedoeling geweest met hetgeen wij wenschten, dat met onze publieke vermake lijkheden zou gebeuren. Liever dan zich ervan af te keereo, omdat zij misbruikt worden, nemen wij zeiven daaraan deel, en trachten wij haar van die misbruiken te zuiveren. Laten wij haar aan haar lot over, dan vreezen wij voor erger. Het oordeel van christen-heiden en Eugelsch- man bezit voor ons de waarde niet, die de heer Huet daaraan schijnt te hechten. Wat den eersten betreft, wij zouden meer moeten weten van zijn stam en van zijn leven om te kunnen beoordeelen in hoever hij recht van oordeelen heeft. Haar had hij dit in de oogen van ds. lluet, had hij een ontvankelijk hart voor het goede, dan zal hij ook in de chris tenwereld, onder de christenen pur sang, nog zeker wel andere diogen vinden, die hem geërgerd zullen hebben. Als hij dan maar geen berouw heeft gekrege.i christen te zijn geworden 1 Den Ëngelschman ontzeggen wij het recht van vonnissen, zoolang het Engelsche volk nog geen hooger standpunt heeft ingenomen dan nu, wat zedelijkheid en eerlijkheid aaugaat. Het schijnvrome Albion, waar zoovele misdaden nog getuigen van ruwheid en oneerlijkheid, waarvan zoo menig staaltje van mishandeling aan te halen is, behoeft nog waarlijk niet voor ons volk den neus op te halen. Het beginne liever met eerst zich te ergeren over de gebreken en onhebbelijkheden die zijn eigen natie aankle ven, met te trachten die te verbeterenen als wij dan hetzelfde in eigen kring doen, dan kun nen wij nog altijd zien bij wie den langsten tijd reden tot ergenis overblijft. De leden der beide kamers van de Staten- Generaal hebben zich heden in de vergaderzaal vereenigdZ. M. de Koning heeft zich, verge zeld door Z. K. H. Prins Frederik, op de ge bruikelijke wijze tot's lands vertegenwoordiging begeven, is door haar op de gewone wijze ont vangen, heeft zich, evenals alle jaren, op den vorstelijken troon geplaatst, en sprak daarna de navolgende rede uit „MIJNE HEEREN Ik mag u dankbaar wijzen op de voorrech ten, die het Vaderland steeds geniet. De geboorte van eene Prinses heeft het geluk van mijn huis verhoogdmet ingenomenheid ontving ik bij die heuglijke gebeurtenis opnieuw de bewijzen van de gehechtheid mijns volks. Met de andere mogendheden is Nederland voortdurend in de meest gewenschte verhouding. In handel en nijverheid is eenige verbetering op te merken. Landbouw en veeteelt bloeien. De berichten omtrent den oogst zijn over het algemeen zeer gunstig de besmettelijke longziekte is nagenoeg geweken. Van 's rijks belastingen mag eene ruimere opbrengst dan ten vorige jare worden verwacht. Met het oog op de onvermijdelijke toeneming der staatsuitgaven blijkt versterking van 's rijks middelen noodig. Met den aanleg van wegen voor handel en verkeer wordt ijverig voortgegaan. Nieuwe voorstellen tot verbetering van waterwegen zullen u worden aangeboden. Eene voordracht tot verdere beperking van den arbeid van kinderen zal u in deze zitting worden voorgelegd. Zee- en landmacht kwjjten zich bij voort during met loffelijken ijver van hare verplich tingen. Gewichtige maatregelen betreffende het krijgs wezen, die de roltooiïng van 's Lands weerbaar heid ten doel hebben, zijn of worden voorbereid. Wetsvoordrachten nopens de nationale militie en de schutterij zullen u ter overweging wor den aangeboden. Hoewel in Atjeh het gewapend verzet nog niet geheel werd bedwongen, is het Nederlandsch gezag toch in die mate aldaar gevestigd dat de regeering zich kan voorbereiden op de inrich ting van een geregeld bestuur. De algemeene toestand van Nederlandsch Iudië zou bevredigend mogen heeten, indien niet in sommige streken verwoestende ziekten zoowel de bevolking als den veestapel teisterden. Levendige belangstelling in landbouw en nij verheid oefent op den flnanciëelen toestand der kolonie Suriname een gunstigen invloed uit. Belangrijke wetsvoordrachten, in uwe vorige zitting reeds onderzocht, tot welker afdoening de tijd heeft ontbroken, zullen nader uwe aan dacht bezig houden. De zegen van den Almachtige ruste op ons gezamenlijk streven naar bevordering van 's Lands heil. Ik verklaar deze vergadering van de Staten- Generaal te zijn geopend." Aan de gewone formaliteiten heeft dus even min iets ontbroken als aan de gebruikelijke verzekeringen. Zelfs het treurige werd ons weer niet bespaard! Het in de laatste jaren telkens wêerkeereüd verschijnsel van de afwezigheid van onzen kroon prins heeft ons wêer herinnerd aan minder aan gename verhoudingenons te meer doen be seffen, hoe wij op dat punt ten achteren zijn bij andere rijken, waar de prinsen meeleven en meewerken met het volk, waarvan zij een voor naam deel uitmaken en voor wier belangen zij geroepen worden werkzaam te zijn zoo goed als, neen veel meer dan de minste burger. Onze kroonprins is in Parijs zegt men. Wij hadden hem liever in den Haag gezien, zich met zijn vader en zijn eerbiedwaardigen oom vertoonende aan de vertegenwoordiging. Zijne droefheid mag nu geen beletsel meer wezen 1 Andere redenen mogen hem nu niet meer weerhouden te doen, wat een der plichten van zijn waardigheid is. Zijne gezondheid die hem het gaan naar Parijs en het leven daar niet beletkan hem nu zeker niet verhinderen op praktische wijze te toonen, dat hij zijn land en volk liefheeft evenals zij en hijdie hij zoo innig betreurt. Wat de troonrede ons zegt wisten wij reeds, wat zij ons belooft doet ons gedeeltelijk ge-; noegen. Dat er nieuwe voorstellen tot verbe tering van waterwegen zullen worden aange boden, herinnert ons hoofdzakelijk aan den Rot- terdamschen waterweg, een soort Danaïdenvatj dat evenveel duizenden verslindt als er verschil lende meeningen zijn over de al of niet bestaande! zekerheid, of die weg duurzaam te verbeteren is; Zoo geldt die waterweg-verbetering vaak meet! de bevordering der belangen van hoofdplaatsen ten koste van anderen, waar de natuur zelve den weg aanwijst. Ingenomen kunnen wij dus met die tirade uit de begrootingsspeech niet wezen, zoolang wij niet weten welke waterwegen verbeterd zullen worden en welke greep daartoe zal worden gedaan in onze staatskas, die zoozeer verster king behoeft. Meer verheugen wij ons over de toezegging der voordracht tot beperking van den arbeid van kinderen. Van Houten's wet op den kin derarbeid voldoet, daarover is men 't over het algemeen eens, nog lang niet aan de bedoeling van den ontwerper zeiven en van allen, die met hem meegaan in de bevordering van 's volks welzijn op dat punt. Aanvulling, verbetering en groole uitbreiding was dringend noodig. Dat de regeering ons die brengen wil Btrekt haar tot eer! Nieuwsgierig worden wij gemaakt door de toezegging van wetsvoordrachten nopens de na tionale militie en de schutterij. Van onzen Minister van Oorlog weten wij nog niet, of wij op dat punt ingrijpende maat regelen tot verbetering kunnen verwachten. Hij is een prachtig spreker, doch het afgeloopen jaar schonk ons te weinig gelegenheid om voor <Je toekomst op hem te kunnen bouwen. De aangegeven punten eischen sinds lang dringend verbeteringde toezegging brenge daarom onder eendrachtige samenwerking van Oorlog en Binnenlandsche zaken, hetgeen me nigmaal te vergeefs is beproeft en verbeid. Wij verklaren overigens de troonrede voor een waardig pendant van de meeste harer voorgangsters. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen hiermede ter openbare kennis, dat het register van de ingeschrevenen voor den dienst der Brandweer ter visie zal liggen van MAANDAG DEN 20 SEP TEMBER tot en met MAANDAG DEN 4 OCTOBER a. s dat I)K LO'l'INf- zal plaatshebben OP DON DERDAG DEN 14 OCTOBER, des middags te 12 uren. terwijl de Commissie tot onderzoek van reclames, gebreken of vrijstellingen eene zitting zal honden OP DONDERDAG DEN 21 OCTOBER daar aanvolgende, des namiddags te 12 uren, alles ten Kaadhuize der gemeente. GoeB, den 18 September 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris. HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis,dat de vroeger voorloopig aangekondigde verpachting van: het Ravelijn aan den Westwal achter den Bronwersf/ami is bepaald OP ZATERDAG DEN 9 OCTOBER aan- staande, des namiddags te éen uur, in hunne verga derkamer ten raadhuize voorts dat de verpachting zal plaatshebben bij inschrijving, eerst in twee perceelen en daarna ge combineerd. De voorwaarden liggen ter lezing op eiken werkdag tot den dag der verpachting, van des morgens te 9 tot des namiddags te 2 uien, ter secretarie van de gemeente, alwaar ook nadere inlichtingen te verkrij gen zijn. Goes, den 18 September 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Met 's Konings machtiging is de heer Henry Ar- noldus Benier erkend en toegelaten als consulair agent van België te Vlissingen. Met ingang van 20 September (dus heden) wordt ,ie St.-Maartensdijk een Rijkstelegraafkantoor Euet -beperkten dagdienst geopend. GOES, 20 September 1880. Vrijdag a. s. des avonds te 8 uren zal in het koffiehuis de Prins van Oranje alhier eene vergadering worden gehouden teneinde het vestigen van een agentschap »Goes" der verteni- ging »de contante betaling" te bespreken. Alle belangstellende winkeliers worden tot bijwoning daarvan door ons ten dringendste uitgenoodigd. Kloetinge. Omtrent het bericht aan gaande een besluit van ons gemeentebestuur om een nieuw gemeentehuis, tevens woning voor den Secretaris-Ontvanger, te doen bouwen, door u verleden week overgenomen uit de Midd. Cour., kan ik n uit goede bron mededeelen, dat het eenigszins voorbarig is. Wel be staat het plan tot deze zaak, maar het be paalde besluit tot de uitvoering ervan moet nog genomen worden; hoogstwaarschijnlijk zal dit in den loop dezer week geschieden. Met algemeene stemmen is door den raad dezer gemeente benoemd tot Secretaris-Ont vanger van het Herv. Weezen- of Burgerlijk Armbestuur de heer J. J. De SnooSecreta ris dezer gemeente. In de op 15 dezer gehouden algemeene vergadering der Vereeniging van en voor Ne- derlandsche industriëelen werd besloten zich nogmaals bij adres tot de Rpgeering te wen den, om aan te dringen op de instelling van een Raad van nijverheid, zonder wiens ge stadige en verplichte voorlichting ook de meest welwillende Regeering aanhoudend aan dwaling of verzuim zal blootstaan." Verder werd besloten een verzoek tot de Regeering te richten om, met het oog op de onbekendheid van Nederland in het buitenland, een half-officiëel orgaan uit te geven in de FraDsche taal, waardoor de belangen van Neerlands nijverheid en scheepvaart ook onder de oogen van den vreemdeling kan komen. STATE N-GEN JEU A AL. VEREEN1GDE ZITTING DER BEIDE KAMERS, op Zaterdag 18 September, tot sluiting van de gewone vergadering der Staten-Generaal. De heer Six, Minister van Binnenlandsche Zaken, hield daarbjj de volgende aanspraak Mjjne Heeren, De Koning heeft mij belast met het sluiten van uwe tegenwoordige zitting. Een terugblik op hare werkzaamheden laat niet onbevredigd. Konden belangrijke overeenkomsten, met België en Luxemburg gesloten, door uwe medewerking worden bekrachtigd, vele maatregelen van wetgeving kwamen tot stand. Inzonderheid mag worden gewezen op de herziening van het strafstelsel der crimineele wet boeken voor bet krijgsvolk te water en te land de gemeentelijke indeeling der Wester-Scbelde de ver zekering van den aanleg van waterwegen in de noor delijke provinciën en vau hun verbinding met Pruisen de instelling eener rjjks-postspaarbankde wijziging zoowel van de algemeene voorsohnften omtrent de heffing van invoerrechten en accijnzen als van de regeling van den suikeraccijns. Ik wag niet onvermeld laten den waarborg, aan handels- en fabrieksmerken geschonken; de bescherming ten bate van landbouw en boutteelt aan nuttige dieren verleend de bepalingen omtrent de openbare middelen van vervoernoch ook de uieuwe regelen voor de opleiding en bevordering van het personeel van den geneeek. dienst bij de landmacht verordend. Tot ont wikkeling der bronnen van welvaart in Ned. Indië door spoorwegen, iu West-Iudië door aanvoer van vrjje arbeiders, werd uwe hulp niet tevergeefs ingeroepen. De arbeid, bovendien door u besteed aan de voor bereiding van gewichtige aangelegenheden, zal, naar men verlrpuwen mag, een volgend jaar vruchten dragen. Ik heb de eer, mjjne heeren, u 's Konings dank te brengen voor uwe toewijding aan 'a lands belang en in zynen naam deze vergadering der Staten-Generaal ta sluiten. r UIT ONZE KOLONIËN. De Staatscourant bevat de volgende mededetling: In de St.ct. van 10 Augustus ie medegedeeld wat uit een bij het departemeut van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal gebleken waa omtrent den laatsteu aanval van de in Samalanean ageerende troepen tegen de vijandige hoofdversterking te Batoe llig op 1 Augustus, en omtrent het voor nemen van den gouverneur van Ai je h om die ver sterking te doen plat schieten, en daarna naar Kolta Radja terug te keeren. Uit de per mail van Donderdag aangebrachte schrif telijke berichten (rechtstreeks uit Atjeh) blykt, dat de bedoelde hoofd versterking die door bet kanonvuur op den I Augustus reeds veel geleden had den 2 voor het grootste gedeelte is plat geeohoten zoodat zij tydeljjk door den vyacd verlaten moest wordeu. Vervolgens zjjn de troepen naar het bivak te Sama- langan teruggekeerd. Den 3 Auguetus had de gou verneur aldaar eene ontmoeting met de voornaamste hoofden van Samalangan en met enkele van het aan grenzende Djangka Boejawaarheen den 6 een mi litaire marsch werd gemaakt, bij welke gelegenheid de troepen in alle kampongs goed ontvaugen werden. Den 6 is de gouverneur met het greotete gedeelte der troepen naar Kotta Radja teruggekeerd slechts éene compagnie werd ter versterking van het garnizoen te Samaiaugau acbtergelateu. De Eieuiee Goettche Courant zal volgens de N. Rolt. Ct. met Eet Zuiden het anti-revoluti onaire blad, dat te Middelburg verschijnt war» den samengesmolten. Door wijlen mevrouw de weduwe W. fan der Os, geb. Abrahamse, is aan het stedelyk weeshuis te Vlis singen gelegateerd 1500, onder bepaling dat uit de inkomsten jaarlijks den weezen eenig huiselijk feest bereid worde. Voorts zijn door baar nog de volgende legaten bemaakt: 1000 aan de diaconie-armen en 200 aan de kerkvoogdij der N. H. gemeente be nevens 200 aan de Christelijke bewaarschool. Uit het jongste nommer van Eigen Hulp bljjkt, dat de Rotterdamsche vereeniging „De contante Be taling" (men tie ons nommer van Donderdag) eene navolging is van eene te Parijs, door 200 der voor naamste magazjjahouders opgerichte vereeniging. Deze schijnt goede uilkomsten op te leveren. „Des te beter voor de Rotterdammers 1" zegt de Midd Ct. Maar toch niet voor dezen alleen is dit te hopenl By het bestuur van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam bestaat het plao om den lOOsten ver jaardag der geboorte van Tollens Vrijdag 24 dezer te gedeaken door het geven van eene volksvoorstelling, waarin eenige voorname tafereelen uit een van 'e dich ters bekendste werken in optisch decoratief zullen wor den veraanechouwelijkt. Te Batavia overleed den 12 11. de heer R. J, A. Bouriciue, inspecteur van het loodswezen, de be- bakening en kustverlichting in Ned.-Iudië, ridder van de beide Ned. orden. Hy bereikte slechts den leef tijd van 46 jaren. Volgens de jongste aflevering (no. 6) van Bebm en Wagner's Bevölkerung der Erde, bedraagt de be volking van onze planeet thans 1.456.000.000, ver deeld als volgt Europa, 315.929.000, of 32.5 per kilometer. Azië, 834.707 000,of 18.7 per kilometer, Afrika 206.679.000, of 6.9 per kilometer. Amerika, 95.495.500, of 2.5 per kilometer. Australië en Poljrneste, 4 031.000, of 0.4 per kilometer. De rest, 82.000, komt voor rekeniDg van de Noordpoolstrekenhoofdzakelijk IJsland en Groenland. Opnieuw heeft men, en thans te Auvernierbjj Nsuburg, een dorp van paalwoningen ontdekt, vol gens deskundigen uit het bronzen tijdperk af komstig. Er werden een aantal molensteenen gevonden, waar onder verscheidenen onafgewerkt; men leidt daaruit afdat op die plaats een fabriek van deze steenen geweest is. Verder maakt men uit deze ontdekking opdat de Zwitsersche paalwoningen door de oor spronkelijke bewoners van het land ook tot woonhuizen en werkplaatsen en niet, zooals ondersteld werd, enkel tot bergplaatsen gebruikt werden. Als een eenvoudig middel om gras en onkruid op paden en straten uit te roeienkoke men 100 deelen water met 2C deelen kalk en 2 deelen fijn gestampte zwavel. Als het mengsel helder is gewor den, begiete men daarmee de paden en de straat, die men van onkruid wil zuiveren. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen Ten behoeve der gemtente Goes is Zaterdag II. aanbesteed de levering van de benoodigde steen kolen gedurende den o, s. winter. Aangenomen is de levering der Ruhr-lcolen door M. Fan der Beit alhier, voor ƒ0,64 en der Netc- Castle-kolen door J. E. Janteen te Goes, voor 0,88' per hectoliter. Door de Arr.-rechtbank te 'a-Hertogenbosch is zekere E. N., beklaagd van bedrieglijke oplich ting, door 't ia betaling geven van waardelooz papier (sigarenbons), in kleur en vorm geljjk aan bankbil jetten, veroordeeld tot een half j»»r celstraf en ƒ25 boete, bij w&ubet&ling te vervangen door 3 dagen cel. LANDBOUW EN VEETEELT. De vorige week is op de te 's-Hage gehouden tentoonstelling van pluimgedierte, in de afd. verza- meliug monsters van zaden voor vogelvoer, de heer E. Fan den Boech alhier met den Jen prijs, de zilv. med., bekroond voor een verzameling zaden. Te Nieuw-Vosmeer heeft het mond- en klauw zeer zich geopenbaard onder bet rundvee van den burgemeester dier gemtente. De koppel bestaat uit 17 stuks, van welke 8 ljjdende zyu; terstond na het ontdekken der ziekte zyu deze van de overige afgezonderd. De vorige week is t§ Amsterdam gehouden

Goessche Courant | 1880 | | pagina 2