1880. N°. 110. Donderdag 16 September. 67ste Jaargan Het ei van Columbus? Levering van Steenkolen. GOES, 15 September 1880. KUNSTiMEUWS. RECHTZAKEN. j Wemeldinqe. Ome prebkant, de heer C- J. L. llujsch Pan Bugtere», maakte Zon lag bekend dat hij een beroep had uuivangrn naar'»-lieer Hendrikskinieren. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Veijdagivond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,76. Afzonderlijke nommeri 5 et. inet bijblad 10 et. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 et. per regel geplaatst. Geboorte huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen ran 1t regels a /,l. Dienstaanbiedingen, niet neer dan 1 regels bedingende en contant betaald, 20ct Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn A. STEINER en HAASENSTELN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGII VAN DITMAR eu verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. (De vereeniging „de contante betaling.") Het aantal vereenigingen neemt hand over hand toe. Al zijn er ook vele, die in een kort stondig bestaan zich slechts mogen verheugen en hetzij uit te geringe deelneming, hetzij ten gevolge van het onbereikbare van het doel, door haar beoogd, tenietgaan, dadelijk zijn er weer anderen gereed om de opengevallen plaats in te nemen. Het zijn dan ook trouwens wel eens minder goede drijfveeren, die de oprichters bewegen omquasi in het algemeen belang, vereenigin gen tot stand te brengen, waarbij spoedig blijkt hoe men meer het belang van zichzelveu op het oog heeft dan wel van hen ten wiens be hoeve men werkzaam zegt te willen wezen. - Dat er dus velen van die vereenigingen teniet gaan behoeft waarlijk geene verwondering te baren, maar doet aan den anderen kant evenmin iets af aan de waarheid dat in vele gevallen het zich vereenigen eene heilzame kracht uitoefent en sterk maakt wat op zichzelven slechts zwak is. Reeds geruimeu tijd geleden ontvingen wij de statuten van eene nieuwe vereeniging, genaamd a de Nederlandsche vereeniging: de contante be taling." Deze statuten zijn goedgekeurd bij kouinklijk besluit van 10 Juni 1880, no. 49. Wij hebben eerst gemeend tegenover haar eene afwachtende houding te moeten aannemen, op grond van hetgeen wij hierboven over ver schillende vereenigingen schreven. Het vooruitzicht, dat weldra ons ook eene poging te wachten Btaat om in onze gemeente een agentschap te vestigen, heeft ons echter aan gespoord doel en uitvoering van die vereeni ging eens nader te onderzoeken en hare strek king onder onze lezers bekend te maken. Art. 1 der statuten doet ons dat doel kennen, als beoogende om, op de wijze bij de statu ten omschreven, hen die contant betalen de voordeelen te doen genieten, die aan contante betaling kunnen verbonden zijn. Welke die voordeelen zijn, kan uit het vol gende blijken. Wanneer tegenwoordig onderling wordt ge kocht, moeten het al betrekkelijk groote som men zijn, wil men korting vragen of ontvangen zoo men direct betaalt. Zoolang die uitgaven zich b. v. bepalen tot bedragen van centenbetrekking hebben op dagelijksche behoeften: suiker, thee, koffie, brood en dergelijke, denkt men daarover niet. Er gaat dus aan de zijde van den kooper eenig voordeel verloren, dat, kon het na verloop van eenigen tijd eens bijeengevoegd en onder cijfers gebracht worden, zou blijken een riet onaan zienlijk bedrag te vertegenwoordigen. Zijn het groote sommen, die contant worden betaald wat meer en meer zeldzaam wordt dan geeft de verkooper gaarne eenige percenten, doch doet dit zonder dat voor hem eenig ander voordeel daaruit voortvloeit dan het vroeger bezit van eenig kapitaalwat ook lang niet gering te achten is, maar bovendien stelt de nieuwe vereeniging nu zich voor hem een voor deel te doen genieten door hem te waarborgen, dat de toegestane korting van 5 °/o vroeg of laat weer inj zijne zaken terugkome en door hem een aandeel te schenken in een deel der behaal de winst. De vereeniging heeft haar toevlucht genomen tot coupons en waarborgbons. Leden der ver eeniging kunnen alleen handelaars (winkeliers en leveranciers) worden, die zich schriftelijk ver binden in hun handel het doel der vereeniging te helpen bevorderen. Bij hun toetreding storten zij voor eens 2,50 in de kas der vereeniging. Aan die leden nu worden coupons uitgegeven tegen storting van 6 der daarop uitgedrukte waarde. Minder dan voor f 50 nominale waarde kunnen zij echter niet krijgen daarvoor betalen zij Ï,6Ö in geld. Die coupons zijn van 5 cents tof 2,50. Behalve die coupons ontvangen zij voor iedere 50 die zij in eens of successievelijk aan de vereeniging voor aankoop van coupons hebben betaald, een waarborgbon van hetzelfde bedrag en genieten ieder hun aandeel in de helft van hetgeen jaarlijks van iedere serie van bons over blijft zoodra er meer dan 4 rente is ge maakt-, daarvoor worden aan hen bewijzen van deelgereehtigheid bij de bons uitgereikt. Tegenover die leden nu staan de koopers. Wauneer men nl. koopt bij de leden der ver eeniging eu men betaalt contant echter voor een bedrag niet lager dan 5 centen, wat laag genoeg is dan ontvangt men gratis een coupon, waarop het bidrag van hetgeeu men heeft be taald staat uitgedrukt. Die coupous bewaart men, totdat men voor eea nominale waarde van 50 bijeenheeft men kan ze dan aan het hoofdkantoor nu te Rotterdam gevestigd en bij de agenten der vereeniging inwisselen voor éen waarborgbon. De waarborgbons nu, gedurende den loop van een boekjaar uitgegeven, vormen te zaïnen een serie van uitloting en aflossing, en zijn ge- nommerd met 1 te beginnen Tot aflossing van iedere serie worden bestemd 80 u/o van de opbrengst, in hetzelfde jaar ver kregen, van de uitgegeven coupons, elk jaar vermeerderd met de daarop verkregen rente (op- loopende interest) berekend tegen 4 °/o 's jaars. Men heeft dus kans van uitloting voor een of meer der verkregen waarborgbons, zoodat men dan op eens ƒ50 kan verkrijgen voor een bon, dien men verwierf door datzelfde bedrag, waarvoor men waarde heeft ontvangen, contant te betalen aan bakker, slager, kruidenier, kleer maker enz., mits deze leden der vereeniging zijn. Wat thans ongemerkt verloren gaat, komt dan deu betrokken persoon op gemakkelijke wijze tot voordeel door n.I. het bij het koopen van een of ander tevens in ontvangst nemen van een coupon, het bewaren daarvan eu het inwisselen voor waarborgbons, wanneer men voor 50 bijeen heeft. Wordt die waarborgbon echter niet spoedig genoeg naar iemauds zin uitgeloot, in 90 jaren zijn echter alle waarborgbons eener serie uitgeloot, zoodat men op die wijze ook voor zijne nakomelingen kan zorgen dan kan men die volgens vastgesteld tarief aan dé ver eeniging verkoopen en zelfs daarmee aan haar eene premie van brandassurantie of levensverze kering betalen. In ieder geval is het bedrag, dat men zoo doende ongemerkt verwierf, productief. Ziehier in korte trekken de wijze aangegeven, waarop die vereeniging werkt, de voordeelen aan gewezen, die zij het publiek aanbiedt en welke de winkeliers-leden van haar kuunen plukken. Alles is verder zoodanig vastgesteld, dat de rechten der leden en der houders van bons ver zekerd zijn. De statuten bieden daartoe de noodige waarborgen aan. Het is reeds een oude klacht, dat menig win kelier aan het einde van het jdar met eene leege kas en een boek volgeschreven met pretentiën blijft zitten wachten, totdat het dezen of genen goeden klant behaagt hem te betalen. Vragen durft hij niet uit vrees van een klant te zullen verliezen, en zelf is hij toch hard om geld verlegen. Zou nu deze vereeniging eenvoudig als zij menigeen toeschijnt het ei van Columbus kun nen heeten, dat deze netelige quaestie oplost Zou zij en dit is hoofdzaak nu door de premie, welke zij stelt op het contant betalen, het publiek kunnen aanmoedigen den winkeliers ook hier in het land buitenslands brengt men gewilliger zijn geld heen daardoor te helpen? Wij willen het hopen en hebben daarop wei moed, vooral wanneer slechts dat publiek daar aan zijne aandacht eens wil wijden. De winkeliers beginnen echter met lid te wor den. Waar bij «Eigen Hulp" bijv. een klein getal leden het doel nog niet kon doen bereiken. is hier de organisatie van het geheel zoo, dal zelfs bij een tiental leden in eene gemeente een agentschap met commissie van toezicli', door de leden te kiezen, gevestigd kan worden, wat even vruchtbaar werkt als het geheel. Vanwege dat agent-chap worden zeker aan het publiek de namen der ledeu bekend ge maakt. Wauneer nu eenigen 'lid zijn, zullen de anderen van zeiven wel moeten volgen. De 5 °/o die zij aan de vereeniging moeten af staan, wordt hun bovendien voldoende vergoed. In de eerste plaats komen die vroeg of laat in huuue zaken terug, want ook zij ont vangen een waarborgbon met de kans van uitloting, mtar bovendien kunnen zij hun ka pitaal meer dan eens omzetten behoeven zij zeiven geen interest te betalen voor gelden die zij uit geldgebrek anders zouden moeten leenen, en zijn zij tevens vrij van het lastig en ook kostbaar geven van fooien aan dienstboden bij het betalen van rekeningen. Hun eigeu voordeel moet hen dus tot toe treding dwingen. Voor het publiek willen wij de voordeelen in het kort hier nog eens weergeven: Zonder eenige verplichting op zich te nemen, zonder kosten of moeite, alleen door a contant te koopen en te betalen, waarborgt zij aan iedereen, aan hem zelf of aan zijne erfgenamen, de geheele terugbetaling uan eiken stuiver, dien hij uitgeeftóf, zoo hij dadelijk de voordeelen wil genieten, kan hij gehew, kosteloos een verzekering op zijn leven sluiten of zijn assuranlie-premic betalen. En die voordeelen kunnen en dit doet ons vooral genoegen ook gebracht worden onder het bereik van den werkenden stand, van de armen zoowel als van de rijken. Er wordt dan tevens een spaarstelsel ont worpen als premie op eerlijkheid, als aanmoe diging om zich toch niet aan het borgen te wagen, wat nu de nekslag is voor menig huis gezin. Zoo'n premie is geld waard, al ware het alleen, omdat zij een goed beginsel: spaarzaam heid bevordert. Als de wekelijksche behoeften bij bakker, slager, kruidenier, schoenmaker en kleermaker worden gehaald, dan kan men tevens door die coupous zich voor het vervolg een fondsje maken, wat nu niet mogelijk is, en waardoor men minder zorgeloos zal worden in het maken van schulden. In beider belang-èuvan wiukelier èu van kboper inoest het contant betalen dus worden aangemoedigd dat is in dezen de hoofdquaestie. En wij gelooven, dat de ontwerpers der ver eeniging goed geslaagd zijn en eenvoudig het voorbeeld van Columbus hebben gevolgd. De praktijk zal zeker wel uitspraak over de jeug dige vereeniging moeten doen, en haar op som mige punten wijzigingen doen oudergaan, maar de beginselen, die eraan teu grondslag liggen, doen ons voor haar sympathie koesteren. Als binnenkort de winkeliers in Goes en omstreken tot eene bijeenkomst worden uitge- noodigd laat hen dan vooral daaraan gehoor geven èn in hun belang èn in dat van het publiek achten wij het totstandkomen van een agentschap zeer wenschelijk. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES zullen op Zaterdag den 18 September 1880, des namid dags te een uur, ten raadhuize aldaar, iu het openbaar aanbesteden de levering van de benoodigde steenkolen ten dienste dier gemnentef gedurende den aanstaanden winter waarvan de conditiën ter secretarie ter lezing zullen liggen van heden at tot den dag der besteding, van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uren, volgens welke afzonderlijk moet worden ingoschreven voor de levering van Newüastle- en Rahr-kolen, beiden per Hectoliter. Goes, den 10 September 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris. hartman. li Bij kon. besluit zijn de veeartsen M. Lucieër te IJzeudijke en J. Bauwens te Axel, benoemd tot plaats vervangers van den districts veearts, wien Barendreeht als standplaats is aangewezen. De statistiek voor haudel en scheepvaart in ons land over Jnli 11. ligt aan ons bureau ter lezing. :i Door het bestuur van het calamiteuse waterschip Waarde is ter uitvoering van een besluit vau de Ingelanden ain de Provinciale Staten het verzoek gericht tot vrg verklaring vub dien polder. Gisteren vierde H. K. H. Prinses Hen drik der Nederlanden haar 25sten geboortedag. Z. K. H. Prins Frederik heeft een gelijke gift als verleden jaar aau de Maatschappij tot opvoeding van weezen in het huisgezin doen toekomen. Te Gorinchem is door eenige kiesgerech tigden tot candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer geproclameerd de heer J. A. A. Waldorp, hoofdingenieur vau den waterstaat. Ter kennismaking aan belangstellen leu en to' ge mak van andere vereenigingeu malden wj dat de dala, waarop voorstellingen sjjn vastgesteld, die uit gaan vanwege het comité ter bevordering van goede voorstellingen op kunstgebied te Goes, zyo de na volgende Donderdag 28 October, voirstelling Le Gris, Pan Zuijlen Haiptls. Donderdag 11 November, optreden van het Oosten rijksch damesquarteC. Zaterdag 18 December, voorstelling Le Gras, Van Zuijlen Haspels. Zoo meuigmalen is bet gebeurd, dat door het te kort op elkander voorkomen van verschillende voor etellingen bet een door bet ander schade leed, wat in eene kleine g-meente als de outa niet te verwon deren valt. Wy deden daarom thans reeds bel bo venstaande one. Wanneer eome vereenigingen hare uit- of opvoe ringen daarnaar regelen willen, tullen wy gaarne, wanneer ty ons door opgaaf daartoe in staat stellen, door medvdeelicg io ous blad helpen bevorderen, data ook deze elkaar niet bemoeielykeu. Arrondissementsrechtbank te Middelburg. Dinsdag 14 September zijn door da rechtbank ge wezen de navolgeuda vonnissen, tegen lo. A. M. 1'., 70 j., wigsas bedelary te Middel burg gedetineerd eu veroordeeld lot 14 dagen ger.- straf, met bevel dat hy uair bet uiteinde dier straf naar eru bedelaarsgesuoht zal wordeu overgebracht. 2o. J. A. De B., 27 j-, te Cuuge (Zeeland), we gens diefstal van o siers veroordeeld lot 2 m lande u cell, gev.-straf c. e. So. A. B, 14 j., H. M., 12 j. en J. Da L.,T2 j., allen te Biervliet, bascliul Jigd vau het vernielen vau afsluiting. Vrijgesproken. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Zoudag herdacht ds. J. C. Oiebl te L erdam den dag, waarop hij vóór 25 jaren zyn leeraarsamlit aanvaardde. De geachte jubilaris o.living van vrle zijden di ondubhelziuuigste blykeu van bi.angsteiling en waardeenng. De dienstdoende predikanten, leden der Ge- reformeerde commissie van advies, o. a. de predi kanten J. D. B. Brouwer te L'.tdeo, J. WFelix te Utrecht, G. Ringualda ti O .debroek, B. Pan Schel ven te 's-Herio^enbosch en O. J. Pos Ft. te Bot terdam, hebben zioh bereid verklaard om hun kansel 0. q aan de predikanten Eigetuan en pan 1/oogen- kugte ef te staan eu zioh alzoo medeschuldig mrt hen te stellen. [Herautp

Goessche Courant | 1880 | | pagina 1