1880. N°. 109. Dinsdag 14 September. 67ste Jaargang. Verpachting van het Ravelijn. ,Mr Yebseke. Het vergelijkend ex imen voor de hoofd onderwijzersbetrekking aan de 2e school alhier is bepaald op Woensdag 22 September, aan te vangen des morgens te 0 uren. KUl\STi\lEUWS. RECHTZAKEN. Mcdcdccliugcn op verschillend gebied. GOESGHE Oe uitgave deior Courant gctfGhiedt Maanoao-, Woensdag- en V bijdag uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommeri 5 ct. met bijblad 11 ct. COURANT. Gewone advortentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels a f l. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn A. STEtNER en HAASENSTEiN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGII VAN DITMAR en verder bij adje boekverkoopers en postdirecteuren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat zij in de maand Oc tober aanstaande, op een nader te bepalen 'dag, zullen overgaan tot de openbare verpachting van het jRavelijn aan den Westwal achter den Brouwersyaiifji zulks voor zeven jaren, eerst in twee gedeelten als a. Het terrein, thans als koffiehuis en uitspanning in gebruik, groot 17 aren 60 centiaren b. Het terrein, dat thans voor hoveniering wordt ge bezigd, groot 44 aren 30 centiaren, en daarna de twee perceeleü gecombineerd. Inlichtingen kunnen verkregen worden ter secretarie der gemeente, gedurende eiken werkdag van des mor gens 9 tot des namiddags 2 uren. Goes, den 11 September 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. De opbrengst der Rijksmiddelen en inkomsten over Augustus 1880 bedroeg f 8,286,689.80, tegen een raming van f 8,193,840,26 en een opbrengst van i 8,026,289,5ll/s in Augustus van het vorig jaar. Sedert lo. Jan. was de opbrengst 163,39^,673,02, de raming f 65,550,772,08. De commissie voor het afnemen van de practische examens van arts en tandmeester zal zitting houden op Woensdag 22 dezer en volgende dagen te Utrecht. Benoemd tot voorzitter van de Eerste Kamer ge durende de Vergadering, die zal aanvangen op den derden Maandag van September 1880, jhr. mr. F. J. J. Van Eysinga, lid dier Kamer. De St.-Ct. bevat het programma voor de opening van de Vergadering der Staten Generaal, te's-Graven- hage, op Maandag den 2Qn September a. 8. De St.-Ct. no. 214 bevat een Kon. besluit van den len September, met nadere bepalingen omtrent het ge bruik enz. van weegwerktuigen. Daarbij wordt vergunning gegeven tot gebruiken en bezitten van de volgende werktuigen lo. centesimale brugweegwerktuigen, waarbij met loopgewichten gewogen wordt, naar het stelsel van Chameroy te 1 arijs, onder de volgende voorwaarden; a. op elk weegwerktuig moeten duidelijk vermeld zijn naam en woonplaats van den vervaardiger ot verkoo- per, het maximum van draagvermogen, een fabrieks- nummer b. de aanwijzing van den gewogen last moet geschieden in kilogrammen, veelvouden en onderdee- len daarvan c. het weegwerktuig mag niet belast wor den boven het daarop aangeduide maximum van draag vermogen. Deze weegwerktuigen mogen niet gebezigd worden tot het wegen van een last minder dan een veertigste deel (xlk0) van het daarop aangeduide maximum van draagvermogen. 2o. zelfwerkende graanweegwerktuigen, volgens het stelsel der firma Mummen und Reisert te Keulen, onder de volgende voorwaarden: a. op elk weegwerktuig moe ten duidelijk vermeld zijn naam en woonplaats van den vervaardiger of verkooper, het in kilogrammen uitge drukt gewicht der hoeveelheid graan, die het werktuig bestemd is bij elke weging af te leveren; een fabrieks- nummerb. het weegwerktuig mag met geen andere belading gebruikt worden, dan met het sub a genoemde gewicht. GOES, 13 September 1880. Het nieuwe schooltoezicht. De benoemingen van het bezoldigd school toezicht worden over het geheel gunstig be oordeeld. De Minister Six is daarbij met be leid en prijzenswaardige billijkheid te werk gegaan. Dat onder de benoemden in de pro vincie Limburg geen enkele voorkomt van het tegenwoordig personeel van het rijkstoezicht is volgens Het Vaderland het gevolg hiervan, dat geen der tegenwoordige schoolopzieners zich beschikbaar had gesteld. De heeren Micbielt en Franqainel, de nieuw- benoemden, zijn wel katholiek, maar worden, naar men aan hetzelfde blad meldt, niet tot de clericalen gerekend. In Noord-Brabant is éen protestant tot schoolopziener benoemd, nl. de heer Ringeling De drie andere titularis sen voor Noord-Brabant de heeren Fan den Acker, Van Lanschot en Van der Grin ten zgn katholiek, maar geen tegenstan ders der openbare school. Laatstgenoemde is eea onderwijzer, die aan de Bossche kweek school zjjc opleiding heeft ontvangen en tot heden nog niet bjj bet schooltoezicht werk zaam was. Behalve de heir Van der Grinten zijn ook do heeren Van den Zeker, Wijn, Fran- quinet en Middels thans voor het eerst in het toezichtspersoneel opgenomen. Dat de Minister ook prijs stelt op vertegenwoordiging van het paedagogisch element, bewjjst de benoeming van da heeren Wijn, Nyland en Van der Grin ten, allen onderwijzers van lagere scholen. Ook de heeren Vethake en Poutsma stonden vroeger aan het hoofd van scholen voor lager onderwijs. Dat er omtrent het gebied, waarin de be noemden werkzaam zullen zjjn, onder leeken uog weinig bekendheid bestaat, laat zich begrijpen, maar onverkla irbaar is het ons, dat Het Zuiden steeds zoo grif om op dat gebied af te keuren, zoo slecht op de hoogte is, dat het na, na de benoemingen, waarbij duidelijk de inspectiën en districten zijn aangegeven, nog schrjjft niet te weten of Zeeland onder den heer Moens of onder den heer Ferheijen komt, hoe verder de verdeeling in onze provincie is, eu waaronder Noord Beveland behoort. Als het blad bekend was met het konink lijk besluit van 22 Januari 1880 St.blno. 5) tot regeling van liet ambtsgebied der inspecteurs, districts- en arrondissemeuts-schoolopzieners en van de verdeeling hunner werkzaamheden, dan zou het weten wat wij vroeger aan onze lezers gedeeltelik meedeelden, en nu vollediger her balen -. Zeeland is verdeeld iu twee districten, nl. Middelburg en Goes. Het district Middel burg, waar aan het hoofd zal staan de heer C. M Van Visvliet.bevat de arrondissementen Mid delburg, Oostburg en Axel. Het arrondissement Middelburg omvat de ge- meeaten Aagtekerke, Arnemuideu, Biggekerke, Domburg, Grijpskerke, Koudekerke, Meliskerke, Middelburg, Nieuw- eu St. Joosland, Oost- kapelle, Oost- en West-Souburg, Ritthem, Se- rooskerke (Walcheren), St.-Laurens, Veere, Vlis- singen, Vrouwepolder, Westkapelle, Zoutelaude. Het' arrondissement Oostburg de gemeenten Aardenburg, Biervliet, Breskens, Cadzand, Eede, Groede, Heille, Hoofdplaat, Nieuwvliet, Oost burg, Retrancheuient, Schoondijke, St.-Anna ter Muiden, St.-Kruis, Sluis, Waterlaudkerkje, IJzendijke, Zuidzande. Het arrondissement Axel de gemeenten Ax el, Boschkapelle, Glinge, Graauw, Hengstdijk, Hoek, Hontenisse, Hulst, Koewacht, Ossenisse, Over slag. Philippine, Sas van Gent, St.-Jansteeo, Stoppeldijk, Ter Neuzen, Westdorpe, Zaamslag, Zuiddorpe. Het district Goes bevat de arrondissementen Goes, Zierikzee en Tholen. Aau het hoofd zal staan de heer H. Q. Janssen, die, zoo hjj daarvan, ingevolge art. 26 van hetzelfde koninklijk besluit, geen dispensatie verkrijgt, verplicht is te Goes te wonen, even als de heer Van Visvliet te Middelburg. Het arrondissement Goes omvat de gemeen ten Baarland, Borssele, Driewegen, EUewouts- djjk, Goes, 's-Gravenpolder, 's-Heer Abtskerke, 's Heer Arendskerke, 's-Heerenhoek, Heinkens- zaud, Hoedekeuskerke, Kattendijke, Kapelle, KloetingeKrabbendjjke, Kruiuiugen, Nisse, Oudelande, Ovezand, Rilland-Bath Schore Waarde, Wemeldinge, Wolfaartsdjjk, Yerseke. Het arrondissemeut Zierikzee de gemeenten BrouwershavenBruinisse, Burgh, Dreischor, Duivendjjke, Eikerzee, Ellemeet, Haamstede, Kerkwerve, Nieuwerkerk, Noordgouwe, Noord- welle, Oosterland, Ouwerkerk, Renesse, Seroos- kerke (Schouwen), Zierikzee, Zonnemaire. Het arrondissement Tholen de gemeenten Cats, Coljjnsplaat, Cortgene, Oud-Vossemeer, Poortvl etScherpenisse St. Annaland, St.- Maartensdjjk, St. Philipsland, Stavenisse, Tho len, Wissekerke. De arrondisseinents-sekoolop/.ieners moeten thans nog benoemd worden. Zjj ontvangen geene bezoldiging maar eene vaste som tot vergoeding van reis en verblijf kosten. Voor het arrondissement Goes bestaat bg ons geen twijfel, of mr. C. l)e Witt Hamer, pas benoemd, zal wel in functie b'jjvea. Na afgelegd examen te 's-Hage als leerling-telegrafist is o. a. geslaagd de heer P. Brv.gge.man, geboortig van Baarland, leer ling aau de II. B. school alhier. De aange nomen leerlingen worden den 1 October te Rot terdam geplaatst om aldaar den jaarlijkschen cursus te volgen, waarna zjj tot telegrafist der 2e klasse kunnen worden beuoemd. Uit Kloetinge meldt men in de M. Ct.: Naar wij vernemen heeft ons gemeentebestuur besloten een nieuw gemeentehuis te doen bou wen, waarbij tevens eene woning voor den secretaris ontvaDger zou worden ingericht. De heer mr. J. H. De Laat de Kanter, te Goes, secretaris-ontvanger van het Hervormde Weezen- of Algemeen Armbestuur, heeft den gemeenteraad om eervol ontslag uit die betrek king verzocht. Z. M. de Koning heeft de adressan van gelukwenschicg met de gebooite eener Prinses der Eerste en Tweede Kamer beantwoord. Z. M. zegt de door de Kamers betoonde belangstel ling op boegen prgs te stellen, en betuigt daar voor zijn dauk. Aan de Midd. Ct. wordt uit 's-Graven- hage gemeld, dat bij het eerstdaags te wach ten rapport over de voltooiing va i den Rotter- damschen waterweg weikeljjk 29 a 30 inillioen wordt noodig geacht, gelijk indertijd gemeld, maar terstond tegengesproken werd. De wa terweg zoo wordt er bijgezegd zou dan echter ook in orde komen. Naar de N. Rolt. Ct. verneemt, Bluit de Staatsbegrooting voor 1881 met een tekort van 20 millioen, doch het Vaderland noemt het tekort nog aanmerkelijk booger. Voor den Rotterdaraschen Waterweg is nog geen post uitgetrokken, behalve die voor gewoon onderhond. Daarentegen wordt er voor nieuwe kanon nen en andere verhoogingen van Hoofdstuk VIII (Oorlog) anderhalf millioen gevraagd. Bij Kon. besluit van 17 December 1874 benoemd, nam de tegenwoordige Gouverneur- Generaal van Neerl. Iudië het bestuur op 26 Maart 1875 van den heer Loudon over. Naar tamelijk vast gebruik bad alzoo 11. Maart een nieuwe G.mv.-Gen. moeten optreden. Tot heden bleef echter de benoeming van een opvolger achterweg!. En naar het schijnt, heeft de Re geering het plan n et, daartoe zelfs in den loop van 1831 over te gaan. Op de Iudische begrooting althans die eerstdaags bij de Ka mer zal inkomen, komt de gebruikelijke post van ƒ60,000 voor uitzendingskosten van een nieuwen Gouv.-Gen. niet voor. (.V. R. Ct.) KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Hoedekenskerkë. Naar wij vernemsn ia de heer J. Th. A. Heyligers, paatoo- le K wadendam ue, met 1 October a. a. beno-m I to! diken eo pastoor le Beverwijk. De heer lleyligers ia omstreeks Hj jaren in onze gemeente als pastoor gevestigd geweest. Kot- dendamiua was zijn earste gemeente, zoodat zjjn be noeming tot dtken te Beverwijk voorzeker ten hooge onderscheiding is te noemen. Zijn vertrek wordt alhier aUemeen betreurd; hij ia minzaam, liefdadig tn jegens andersdenkenden verdraagzaam. Mochten de geeste lijken in het algemeen zoo kunnen gekwnlificeerd worden en dte algemeen eeue acluiug verdienen als pastoor lleyligers. Ds. J. V. Ronhelel te Middelburg slaat thans op het drietal naar Kaïnpen. B-dankt voor het beroep naar M iria Hoore- beke (Belgie) door ds. C. B Oorthuys, te Woudri- cliem. Naar de Il'raut meldt, is ds. J. Eigeman in booger berorp gekomen bjj de syuode plenair van het vonnis van de synode contracts, waarbjj hij voor een jaar in zijn amot ie geschorst. Ds Van Hoo- genhuize, die tot seborsing voor eea maand veroor deeld was, heeft in het vonnis berust. Naar hetzelfde blad verneemt, is de inwijding der «Vrije Universiteit" te Amsterdam alsnu definitief vastgesteld op de dagen van 18—20 October e. k. Het laud is ten behoeve van dsze zaak in bijna tweehonderd en vijftig districtm en onderdistricten ingedeeld. Op zeventig na zijn in deze correspon denten aangeeteld. Van belangstellende zij le ie door een der broederen f 250 's jaars voor elkeu katheder aangeboden Tot provinciaal directeur van Noordholland is be noemd de heer Th. Smde'S J-., te Amsterdam. Tot provinciaal secretaris voor Zuiduollaud de heer jV. J. A. C. Swellengrelel, te 'a-Gmvenbage, en tot pro vinciaal seceiaris voor Noord-Holland de heer ds. B. Van Schelven, te Haarlem. De geestelijkheid te Roermond is voornemens in protest ts komen tegen een schrijven van den Minister van Justitie, waai bij een tweetal processies, die aldaar jaarlijks den 8sten September gehouden werden, on wettig werden verklaard. De Minister grondt zijn besluit op het feit dat Maria-geboorte sedert het con cordaat van 1802 in Limburg geeu verplichte feestdag meer is. Benoemd tot leerares in d: wiskunde aan de Nuts kweekschool voor oudeiwijiertssin te Gronin gen mej. J. M. Gleuns. Iu het geh'el zijn voor den nieuwen cursus voor de Rijkslaudbouwscbool te Wageuingen toege laten 46 leerlingen hun aantal bedraagt thans 118. Uit Schiedam wordt gemeld, dat het bericht van De Standaard, als zou de heer J. Vrijland al daar een som van tienduizend gulden voor de schjleu met den Bijbel hebbeu geschonken, geheel onwair is. De brief, waarbij van die gift kennis werd gegeven, was nl. vulsch een zg. aardigheid. LANDBOUW EN VEETEELT. Men schrijft in de Ter Neuz. Ct. uit Hon tenisse: Nu men met de aardappelen druk op aan het rooien is, kan men de opbrengst beter begrooten. Deze is ruim middelmatig. De aardappels zjjn groot vao stuk; voor het meerendeel zyn nog al niette veel zieken en is de smaak overheerljjk. De pr'jteo zijn f 3 per 100 K.G. voor gesorteerde. Met genoegen en zeker ook tot veler vreugde kunnen wij melden, dat door het garantie-co mité tot het geven van goede voorstellingen op kunstgebied in Goes eene overeenkomst is geslo ten met de heeren Le Gras, Van Zuylen en Has pels te Rotterdam, tot bet geven van voorloopig twee tooneelvoorstellingen in dit seizoen. Onder vindt bet comité van de zijde van bet publiek voldoenden steun, dan kan dit aantal later nog ver meerderd worden. De directie zal zorgdragen de beste en nieuwste stukken op te voeren. Verder zal ook ingevolge de bemoeiingen van dit comité aan de liefhebbers en liefhebsters Tan zang en die tellen Goes en omstreken ook velen een genot bereid worden op vocaal gebied. Het -beroemde Oostenrijksche dames quartet, dat bet vorige jaar in bet buitenland en ook in een deel van ons land zooveel succes behaalde, zal den 11 November zich te Goes doen hooien. Het comité meende bij later inzien ook op dat gebied zijne bemoeiingen te moeten uitstrekken. Het veld der kunst is ruim en niet iedereen wordt aangetrokken door dezelfde bloemen, die daarop bloeien. Op een en ander kom ju wij later uit. voeriger terug. Een 13jarige Roiterdücneehe slagersjongen, die op straat moedwillig een kal bad doodgeslagen is door bet tweede kawtongertcht te Rotterdam veroor deeld tot een boete van twaalf gulden of gevange nisstraf van drie dagen. Te Tholen it vrijdag de Aïorafia-lenloonst.Hing gebonden vanwege 't departement Tholen der maat- schappjj tot Nut van 't Algemeen, 't welk daarvoor eeue subsidie van vjjfiig gulden vau 't Hoofibealuur ontving. Aan 49 p-rsouen werden 850 plautj-s uit gereikt. 37 personen leverdeu 250 plantj s voor de tentoonstelling. E' werden 14 prjjzeu uitgeloofd. De pro f mag dus wel gelukt heeten. No. 17 der Grapbisobe sialisliik van het A. v. d. Dag geeft een voorstelling van de «paaibinken ia ons Und.

Goessche Courant | 1880 | | pagina 1