1880. N°. 108. Zaterdag 11 September. 67slc Jaargang. EENE NABETRACHTING. EXTINCT E U R 'S. Middelbaar Onderwijs. Levering van Steenkolen. ÖFFICIEELE MEDEDEELIVGEN. GOESCHE O» uitgtve deier Coorsnt geschiedt tUj.sd.o-, Woixbdas- en Vki;dab.tokd uitgetonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, *00 binnen als bniten Goes, 1.75. Jk&onderlijke Dommer. 5 et aset bijblad 10 ct. Glll RANT. Oewone advertentiën worden a 11) ct. per regel geplaatst. Geboorte huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen «an 1—8 regels a ƒ,1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bj di recta opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: A. STELNER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich rooi Rotterdam aan bet Algemeen Advertentiebureau -van NUGH VAN DITMAR en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. Het was waarlijk, of de zou VVoeosdag en Donderdag zich geneerde om het slot vau bet kermistafereel te beschijnen. Een aangenaam schouwspel is het dan ook nietAls alles heengaat, wat onder bet schijnsel van avondlicht of met behulp van klatergoud nog wat toontjons niets achterlatende dan stof vuiligheidplatte beurzenzwakke hoofden en ongestelde magen, dan gevoelt men wel eens lust om aijne ongen te sluiten en niet te kijken naar dat rampzalig overschot van het jaarlijksch feestgetij. Of de aon het met opzet deed? Wie zal het gelooven Maar thans schijnt ze we&r met vollen glans, even schoon als zij dezen zomer het zoo ruimschoots deed, en eveu vrien delijk als zij de kermis zelve bestraalde. Over hare medewerking heeft deze dus niet te klagen. Over anderen misschien? Voor wij daarop een antwoord geven, Willen wij voor sommigen, die beweren dat eeue nabetrachting op eene preek gebruikelijk en deftig staat, maar minder past op eene kermis, herinneren wat wij reeds zoo dik wijls zeiden dat wij de kermis wezenlijk niet verachten; dat, evenals men ook stichtelijke en onstichtelijke preeken heefter ook op de ker mis goede en slechte dingen gebeurendat het beter is, als de kermis dan zoo slecht isdat slechte onder de oogen te zien dan er met een ysegrimachtig gezicht naar te kijken of er den rug naar toe te draaien. Evenmin als iedere preek bij het hooren stichteven min siet men op de kermis alleen akeligheden en narigheden en nog veel minder zal het leve ren eener nabetrachting op de laatste afbreuk doen aan de waarde van eeue goede preek. Wij stemmen toe, dat, met uitzooderiug van enkele punten, nog altijd van toepassing is op de kermissen, wat Pan Zeggelen in 1845 schreef. Het zijn „Woelige dagen 't Huis overhoop, Kindren van school af; Speelgoed te koop; Nichtjes tot gasten, Money op zak, Alle dag Zondag; IJs en gebak; 't Kladboek in 't honderd, Eens maar in 't jaar 1 Drukte in de lommerd, Handen in 't haar Vlooien en beren, Hoor, wat muziek Lammen en blinden, Duitscher en Griek Paardrijderskunsten Olie en smeer 't Woord aan de zotten: Dat zie je meer. Walelfriezinnen, O, wat een jok Laat in de veeren, Nd loopt de klok Magen van streek af, Harten nog meer, Vrijets en vrijsters; Zelden mooi weer Besjes van 't spinwiel, Wevers van 't touw Ra, ra wat is zij Meid of mevrouw Kantjes en kleedjes, Kleur en vernis Loven en bieden Geld bij de visch Foezelberoerten Vauxhal en bal Jongens met zwermen Weet ik het al Pronkzucht en vitlust, Meer dan wel past; Schuld bij den bakker, 't Weekloon verbrast En wat verboden Verder geschiedt, 'k Wil het niet zeggen 'k Weet het ook niet. Dof staan de blikken, 't Leven verstomt, Weg gaan de kramen Wee wat nog komt De kermis bood dit jaar weinig belangrijks te aanschouwen zij was zelfs, wat spellen en kramen betreft, minder bezocht dan vorige jaren. De beperkende maatregel met het oog op de pokkenepidemie heeft daartoe zeker wel het zijne bijgebrachtmaar er behoeft nog geen juichtoon te worden aangeheven, dat zij achter uitgaat wijl het bezoek van buiten dit jaar talrijker was dan in 1879. En moet men dit nu zoozeer betreuren Is het niet een aardig gezicht al die rijen vroolijke de al te vroolijken laten wij buiten rekening boeren en boerinnen zich langs kra men en spellen te zien bewegen, hier bun geld bestedende aan degelijkeginds aan minder degelijke zaken elders zich vermakende met e.en ousehuldigen rondedans wel niets gelijkende op onze deftige quadrillesdie vaak zoo on deftig worden verknoeid maar die toch waarlijk geeu aanstoot behoeft te geven Wie verlustigt zieh niet in bet gadeslaan van die gepaste op gewondenheid En als men een der uitspanningen binnen treedt, dan moge men zich verwonderen over de onvermoeide danslustigbeid, over het eentonige y&n zulk een dans, over het min sierlijke, ver geleken bij de burgerlijke walsen, polonaises en craeovièunes dan moge men zich nog meer er over verbazen hoe het mogelijk is, dat men zooveel genot smaakt in een onuitstaanbare atmosfeer, edoch dan vergete men niet, hoe er zelfs in hoogere kringen geaot wordt gesmaakt in zaken en op verschillende manieren, die ook anderen raadselachtig zijn. Het geldt hier de quaestie waarin heeft men genot En als wij met hooge wijsheid komen prediken, dat hun genot ons te min is om er notitie van te nemen, als wij ons op een piëde stal plaatsen en van uit de hoogte onzer groot heid op hen neerzien, of hen willen dwingen tot een kloosterleven, dan zullen wij nooit ons doel bereiken om verkeerd genot de wereld uit te krijgen. Als de Tilburgsche geestelijkheid haar invloed wil gebruiken, om de kudde in haar vermaak tot zedelijkheid te dwiDgen door bijv. het dansen des avonds te verbieden, dan willen wij de loffelijkheid harer poging wel erkennen, inaar dan aan zoovelen harer collega's, ook van andere gezindten, verzoeken om eens te denken aan de Christelijke tweede feestdagen of gewone Zon dagen, wanneer het leegzitten dwingt tot kroeg- loopen of erger. Het zou wezenlijk geen kwaad kunnen, als een goede pastoor of dominee zelf eens toezag bij zulke feesten, en de minder standvastigen met eeD hartelijk maar kort woord tot eindigen aanspoorde, als hij meende dat ket tijd van eindigen was. Er zijn er wel, die hun invloed voor minder edele doeleinden gebruiken. Zij kunnen dan het vroolijke genot, waaraan men later nog eens met genoegen en zonder berouw kan denken en dat is het ware aanmoedigen. En zij niet alleen maar ieder, die eenigen invloed in dezen kan uitoefenen, heeft het in zijne macht om hulp te verleenen tot ongedwongen en prettige ontspanning. Als jongens en meisjeselk in zijn stand zich tot gezellige clubjes vormen gezamenlijk eens dolprettig uitgaande kermisvermakelijk heden bezoeken, ja zelfs in een draaimolen gaan zitten is dat dan zoo verschrikkelijk In onze oogen nieten laten wij ons dan toch geen bezwaren in het hoofd halen, of het wel erg fatsoenlijk is? Maar wel vinden wij het treurig, wanneer een jongen uit onkiesehe beweegredenen zich liever niet inlaat met meisjes van zijn stand, maar afdaalt tot veel, veel minder, en zoodoende blijk geeft van zinnelijkheid. Dat vindt men onder den boerenstand niet, en bovendien heeft men daar nog begrippen omtrent eergevoel, moge men daarbij dan minder fijn in vormen wezen, die men wel eens bij anderen te vergeefs zou zoeken. De kermis geeft aanleiding tot misbruiker wordt meer verteerd dan men kan, er wordt meer gedronken dan men magdoch noem ons een feest, hoe schoon ook van strekking of aanleidiug; noem ous een zaakhoe goed ookwaarvan geen misbruik wordt gemaakt Was het geen lichtpunt, dal eene goede tooneel- voorstelling een waar kunstgenot tal van bezoekers trok waB het geen prettig gezicht, dat goede vermakelijkheden ook veel toeschou wers lokten? Laat ons toch niet altijd alleen het slechte zoeken, om daarmee eene gansche zaak in den ban te doen. Wat echter alle jaren in denzelfden vorm en dit jaar nog onbeduidender dan ooit ons werd gegeven was het kermisgezang. Flauwer, zinloozerakeliger konden de straatdeunen al niet wezen dan diewaarmee wij in de vorige week onophoudelijk werden geplaagd. Was het de melodie die de kermisvierders aantrok, of waren het die minna woorden, welke hen bekoorden Wij zouden de proef wel eens willen nemen om op zulk een kermiswijs andere woorden te maken, fijner van vorm, kiescher van inhoud. Maar dan zouden wij de onderwijzers om hulp willen vragen, teneinde de jeugd zoodoende de goede woorden zou kunnen helpen verspreiden, terwijl een gemeentebestuur ook zou kunnen meewerken door orgeldraaiers en liedjeszangers wel vergunning te geven om de kermis te be zoeken, mits zij de woorden zongen, die hier bekend waren. Voor hen zou dit geene kosten veroorzakende melodieën op hunne instru menten bleven dezelfde. En dan zij de zindelijkheid ook eens niet uit het oog verloren! Als het Brusselsche gemeentebestuur zich niet heeft ontzien een prijsvraag daarvoor uit te schrijven, eu o! slimme complimentmaker als dit wasvooral in die dagen van feestvie ring tegenover ons een Hollandseh kraam of kraampje, daarover is men het nog niet eens, een prijs toekende, dau mogen wij wel eens gaan denken om dat voorbeeld te volgeu. De Hoilandsehe zindelijkheid is spreekwoor delijk, en menige huismoeder zou het eene be- leedigiog gevonden hebben als zoo'u bekroning niet had plaats gehad, maar op dien ouden roem zijn wij ook al lang iugeslapen. Er is nog genoeg onzindelijkheid, al plast en boent de gansche huismoederlijke wereld ook van 's morgens tot 's avonds binnenshuis. En op de kermis was ook genoeg, dat smerig mocht heeten. Men zal beweren, dat ais het te vies is, het publiek niet zoo'n tentje ingaatwij willen dit voor een oogenblik aannemen al be twijfelen wij het om vele redenen maar door dat tentje komt wel wat in onze stad, dat best gemist kan worden. Aan onze eigene onzindelijkheid, gegrond op gebrek aan geld, hebben wij al genoegmen vrage het slechts aan ouze gemeente—geueesheeren ol' gezondheids commissie. En een gedrochtje, waarzeggerstentje of een ander produktje van verdacht allooi kan wezen lijk wel wegblijven. Die prijsvraag voor zin delijkheid is wellicht wel eens de aandacht waardig van niet-autoriteiten. Wie lust heeft daarom deze nabetrachting in stilte of op andere wijze voort te zetten, hij ga gerust zijn gang. Wij kunnen best nog wel wat hebben overgeslagen. De BURGEMEESTER der gemeente GOES brengt ter openbare kennis, dat de plaatsen, waar extinctenrs staan, die bij onverhoopt branden kunnen worden af gehaald, door plaatjes aan of naast de deurposten zijn aangeduid, en weL in het Raadhuis; in de Hoogere Burgerschool voor jongens in de school van Middelbaar onderwijs voor meisjes; bij deu generalen brandméester mr. J. L. H. Liebert, Lombardstraat t M. Sterk, aan de Turfkade C. Hoogerwerve,'s Heer Hendrikskinderenbanière; J. J. Ochtman, Wijngaardstraat; T. Van Heel, Klokstraat J. Bookelaar, Voorstad; w H. G. Hartman Jz., Lange Vosstraat. Goes, den 10 September 188J. De Burgemeester voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat als leerlingen tot de Hoogere Burgerscholen zijn toegelaten Op de Jongensschool* Tot de Voorbereidende klasse. W. O. W. M. The we*. H. J. Visser, J. M. M. Stieger. J. Tb. Pilaar. J. Wessel. - C. Oranje. W. Wolff. En voorwaardelijk A. Foudraine. J. A. Ramondt. W. A. Ross. J. B. Arentz. J. L. Goemans. J. A. A. Augustijn. J. J. P. C. Bartelse. J. J. Hijs. W. J. Van den Bosch. G. H. Vertregt. Tot de Eerste klasse. J. De Jonge. Tot de Tweede klasse. F. Kolff Van Oisterwijk. J. Bredius. Dat na gehouden her-examen zijn bevorderd: Tot de Eerste klasse. A. E. Van Dishoeck. J. De Witt Hamer. Tot de Tweede klasse. A. Geill. Tot de Derde klasse. C. De Vos. I S. E. Ramondt. A. M. M. De Witte. I Tot de Vierde klasse. L. D. Van den Bussche. I A- Danckaerts. C. J. Warnsinck. I Op de Meisjesschool. Tot de Eerste klasse. A. J. Herdink. M. P. Voois. Tot de Tweede klasse. A. Van der Feen. Dat na gehouden her-examen zijn bevorderd: Tot de tweede klasse. C. Van den Bosch. Tot de derde klasse. S. Post. Goes, den 9 September 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES zullen op Zaterdug den 18 September 1880, des namid dags te een uur, tea raadhuize aldaaria het open biar aanbesteden de levering van de benoodigde steenkolen ten dienste dier gemeentegedurende den aanstaanden winter waarvan de conditiën ter secretarie ter lezing zullen liggen van heden at tot den dag der besteding, van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uren, volgens welke afzonderlijk moet worden ingeschreven voor de levering van Ncw-Castle- en Ruhr-kolen, beiden per Hectoliter. Goes, den 10 September 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. De Staatscourant bevat een kon. besluit van den 4 Sept. jl. (St.bl. no. 170), houdende bepaling dat de wet tot bescherming der voor landbouw of houtteelt uuttige diersoorten in werking zal treden den 1 Octo ber 1880. De Staatscourant no. 213 bevat Zr. Ms. besluit van 30 Aug. jl. (Stbl. no. 167), houdende bepalingen over den bouwen de inrichting van schoollokalen, dat in werking treedt op 1 Nov. a. s. Ouder die oe- palingen komt voor, dat het schoolvertrek moet be dragen minstens 0.8 vierk. Meter vlakte- en minstens 3.6 kub. Meter inhoudsmaat voor eiken leerling de hoogte van het lokaal moet minstens 4.5 Meter zijn. Op 1 Jan. 1884 moeten alle scholen aldus zijn ingericht tot zoo lang zijn als minimumcijters geojriooldQ6S M2. en 3ÏI

Goessche Courant | 1880 | | pagina 1