67ste Jaargang. Donderdag 9 September. OFFICIEELE MEDËDEEUMGEiV. Mcdcdccliügeu op verschillend gebied. GOESCHE f>« uitgave dexer Courant geschiedt Maandao-, WoEüsdag- en V bijdag lv0sd uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.76, Afaoalerlijke no men 5 et. met bijblad 1) ct COURANT. Oowone advertentie» worden a 10 ct. per regel geplaatst Geboorte- huwelijkB- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen ran 1—8 regels a Dienstaanbiedingen, niet meer dan -1 regels bedingende en contant betaald, 20 ct. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prgs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Botterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGTI VAN DITMAR en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. O-Indië. Overgeplaatst bij het garn. bat. infanterie van Sumatra's Westkust de le luit. O. K. J. Van den Bussclie, van het 4e depot bat. GOES, 8 September 1880. De begrooting van ontvangsten en uit gaven dezer gemeente voor 1881 zooals die den Raad is aangeboden en ter visie heeft ge legen, bedraagt in haar geheel 101,342,91 en sluit dus met een saldo van nihil. Ten aanzien van de ontvangsten valt op te merken, dat het goed slot der laatstelijk goed gekeurde rekening, dat nu als eerste post in aanmerking komt, bedraagt /"4163,16s; dat voor hoofdeiijken omslag is uitgetrokken f 27000, zgnde 1000 minder dan voor 1880; dat de schoolgelden zijn geraamd op f 4050 voor het middelbaar en 2850 voor het lager onderwijs, zgnde in de laatste som begrepen eene bijdrage van bet burgerlijk armbestuur ad f 1125 voor het onderwjjs van de verpleegden in het wees huis; dat aan snbsidiën van het rjjk voor het onderwfls is gebracht 13600en dat voor vergoeding door het rjjk van 30 ten honderd van het bedrag der kosten voor het lager on derwijs een post gevonden wordt van j 5220. Ten aaozieu der uitgaven bljjktdat aan jaarwedde voor het personeel van het middel baar onderwgs wordt noodig geacht j 22400, en voor verdere kosten van dat onderwijs j 3680dat het lager onderwijs wordt ge raamd, voor jaarwedden f 13675 en voor ver dere kosten 3400; dat de bewaarschool vor deren zal 1415 voor jaarwedden en 630 voor verdere kosten. Volgens telegram nit den Haag is de toestand van H. M. de Koningin en de jong geborene Prinses zoo wel, dat er geen nader bulletin meer uitgegeven zal worden. Z. M. de Koning zal Donderdag de Commis8ien uit de Eerste en Tweede Kamer ontvangen, belast met de aanbieding van het adres van gelnkwensching bij gelegenheid van de bevalling van H. M. de Koningin. Naar het Vaderland verneemt, zal de plechtige doop van de jeugdige Prinses in het begin van October plaats hebben, tegen half Oetober zal de Koninkljjke familie weder naar het Loo vertrekken, en daar tot December big ven, terwgl volgens het Dagblad de jonggeborene in 't familieleven Prinses Paulina genoemd zal worden. De accoucheur van H. M. de Koningin, de heer A. Hoek, ontving Zondag nit handen van Z. M. den Koning het ridderkruis 3de klasse der Orde van den Gouden Leeuw van Nassau. Rotterdam. Bij de Dinsdag in dit dis trict gehouden herstemming voor een lid der Tweede Kamer vacature van den heer Van Stolk zgn uitgebracht 2083 geldige stemmen. Gekozen is de heer O. Van REES, liberaal, gewezen Minister en ond-afgevaardigde voor Rotterdam, met 1098 stemmen. De heer M L. Van Deventervoorstander van het beschermend handelsstelsel, gesteund door een deel der liberale partjj de ultra- montanen en conservatievenverkreeg 985 stemmen. Bij de eerste stemming op Dinsdag 24 Ang. waren 1891 geldige stemmen uitgebracht, en verkreeg de heer Van Reee 805 en de heer Fan Deventer 747 stemmen. De Minister van marine is door den Ko ning gemachtigd, aan de zeemiliciens der lich ting van 1880, naarmate zjj reeds nu of later voldoende zullen zijn geoefendonbepaald ver lof te verleenen. De heer J. A. Kruytconsnl der Neder landen te Djeddah, verliet Maandag Nederland, om over Triest naar Arabië terug te keeren en daar met de uitvoering van zijn op de al gemeens vergadering van het aardrijkskundig genootschap te 's-Hage besproken plan tot we tenschappelijk onderzoek van Midden-Arabie een aanvang te maken. Hij is thans reeds vergezeld van een adsistent voor de zoölogische werk zaamheden. Later zal waarschijnlijk een civiel- ingeuieur zich als geograaf bij hein voegen. ST AT IR tV-GENE U AAL. De tegenwoordige vergadering van de Staten- Generaal zal worden gesloten Zaterdag 18 p- tember 1880, des namiddags te 2 uren Blijkens het Eegeeringsantwoord op het afdee- lingsverslag der Tweede Kamer over de wetsont werpen houdende buitengewone crediet-aanvragen op de Indische diensten 1879 en 1880, kan er, dewijl het op dit oogenblik nog altijd noodig is om gebruik te maken van de bevoegdheid om aan de koloniale kas een som van hoogstens 9 mil- lioen in voorschot te geven, van uitkeering van het saldo van 1878 nog geen sprake zijn. Het cijfer van dat saldo overigens is, sedert de jongste urededeeling, weder van anderhalf millioen, waarop het geraamd was, tot slechts ongeveer f 690,000 teruggebracht. Met de Kamer betreurt de Regeering de groote verwoestingen, die de veepest in West-Java aan richt. Het Indisch Bestuur spant alle krachten in om de noodlottige ziekte te stuiten. Het stelsel, dat het daarbij volgt, is onlangs uiteen gezet in een schrijven van den Gouv.-Generaal aan de Kamer van koophandel te Batavia en in hét aanstaand Koloniaal Verslag zullen nadere mededeelingen dienaangaande worden aangetroffen. RECHTZAKEN. Arrondissements rechtbank te Middelburg. Ia de zittiug van Dinsdag 7 September zijn de volgende vonnissen gewezeu tegen lo A. V., 19 j., arbeider te Weineldinge, beschul digd van diefstal. Frijgesproken. 2o. 11. V.. 29 j., arbeider te Wo'faartsdjjk, wegens wishandeing veroordeeld tot 8 boete. c. e. 'io. J. B.-, 15 j., A. B., 12 j., beiden te Kle- verskerke, wegens diefital veroordeeld, de eerste tot 15 dage», de tweede tot 3 dagen cell, gtv.etraf c. e. 4o. 11. P., 15 j., te Domburg, wegens diefstal veroordeeld tot 3 dagen cell. gev.straf e. e. 5o. M. El., 19 j, te Cadzand, wegens diefstal in dienstbaarheid veroordeeld tot 15 dagen cell, gev.- straf c. e. 6o. J. B. Fz., 14 j., J. B. JFz., 14 j., beiden te Schoon dij Ice, wegens diefstal veroordeeld ieder tot 3 dagen cell, gev.straf c. e. 7o. J. M. B., vrouw van P. B. F., te Gro-de, wegens mishandeling veroordeeld tot 5 bortee. e. 8o. It. De B vrouw van F. Be R., te Boschka- pelle, wegens mishandeling veroo deeld tot 8 boete c. e. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Bedankt voor het beroep naar Serooskerke door ds. M. J. Wentink, te Dinteloord. Aangenomen bet beroep naar Urmoud, prov. Limburg, door ds. \V. Gannenburg Van Ingen, te Oosterend op Tessel. De heer J. A. Goedbloedpredikant bij de Chr. Gereformeerde gemeente te Axel, heeft voor het beroep naar die gemeente te Haarlemmermeer bedankt. Maandagavond 18 Oetober e. k. zal in de Nieuwe Kerk te Amsterdam de vrije universiteit op Gereformeerden grondslag in een bidstond, waarbij de heer J. W. Felix van Utrecht zal voorgaan, plechtig ingewijd worden. Den volgenden dag zal dr. A. Kuyper, de rec tor magnificus, met eene inaugurale rede. de les sen openen in de N. Z. Kapel, en des avonds van dien dag zullen de cufatoreu en professoren met de studenten, 16 zijn bereids ingeschreven, zich aan een gemeenschappelijken maaltijd in Odéon vereenigen. Benoemd tot hulponderwijzer te Nieuw Beier land de heer B. Bene/ter, te Hoedekenskerke. De nieuwe rijkskweekschool voor ouderwij zers te Maastricht is dezer dagen met 40 kweeke- lingen geopend. Er zijn thanS aan de Koninklijke Militaire Academie te Breda 290 cadetten. Te Vlissingen is Zondag en MaancDg de In-, toonstelliog van wFloralia" geopend. Honderden belangstellenden konden er getuigen van zijn, dit hut vaak ruwe en gure klimaat dier zeeplaats gesn hinderpaal is voor den arbeidsman om met zorg en liefde zijne bloemen te kweeken. Niet naiuder dan ruim zevenhonderd planten waren ingezonden, om naar de eerepryzen te dingen. Bovendien ruim tweehonderd sierplanten, alleen tot opluistering Onder dezen waren uit een arbeidersgezin met dertien kinderen niet minder dan 59 potten uit liefhebberij gekweekt. Zoowel des middags als des avonds gaf het muziekgezelschap „Ons Genoegen" eene uitvoering ten beste. Des avonds had door den burgemeester de uitreiking der prijzen en getuigschriften plaats, ingeleid door een toepasselijk woord van den heer Johs. Vyserinckbestuurslid. Maandag had op de Ooster-begraafplaats te Amsterdam de plechtige onthulling plaats van het artistieke graftrekcu, opgericht op de groeve van den künsrenaar Albregt. De heer Van Olie f en hield een treif nde toespraak. Op de wapenkundige tentoonstelling te VGra- venhage is nog opgenomen een keurig bewerkt authentiek afschrift van de geboorteakte der jonge prinses Wil hel min a vervaardigd door den heer J. M. Lion. Te Clermont in Auvergne ia eeü standbeeld opgericht en dezer dagen onthuld voor Blaise Pascal. Pascal was niet alleen een groot wysgeer, groot natuuronderzoeker, groot geleerde, hij is tevens de oudste journalist te noemen van Frankrijk. En het zyn in de eerste plaats de Jezuïeten, die de scherpte en de kracht gevoeld hebben van zyn polemisch talent. Men moet daaruit echter uiet besluiten, dat Pascal eeu vrijdenker was. Verre van dien. IntegenJeei, een zeer sterke neiging tot mysticisme deed hem in de laatste jaren van zyn leven alle wereldsche ijdelheden vaarwel zeggen, om alleen te leven in de Heilige Schrift. Zijn zuster was reeds vroeger non geworden op zijn aanraden, eu voortdurend was bij verdiept in gods dienstige vraagstukken. Het spreekt dus van/elf, dat alle party< n hem min of meer tot de huunen rekeneu. (N. Bott, Crt.) Het gewicht van de aarde bedraagt in kilo grammen 934,000,000,000,000 of 934,000 orilliar- den. Dit getal bewijst echter niets want het is te groot voor onze vei bueldiogskracht; doch men kan er zich toch eenigwins een voorstelling'van gever., wanneer men slechts zijn toevlucht neemt tot een of ander hulpmiddel. Wanneer men het gewicht berekende van een volume water, gelijkstaande aan het volume van de aarde, dan zou men een getal vinden, dat vijf en een derde maal kleiner was dan het hierboven mede gedeelde. Hieruit volgt dan, dat de gemiddelde dicht heid van de aarde vijf en een derde maal grooter is dau die van water. En daar de dichtheid van de rotsen, die zich aan de oppervlakte bevinden, namelijk twee en eeu half (ten opzichte vau dé dichtheid van water) bedraagt, moeten er zich in het binnenste ge deelte der aarde zeer zware massa's bevind, n. Zoo zal de dichtheid van de stoffen, die zich bij het middel punt bevinden, niet veel van de dichtheid van het lood verschillen. De hier genoemde feiten zyn het resultaat van een menigte en soms zeer verschillende proefnemingen; en daar de resultaten overeenkomen, ofschoon zij verkregen werden door methoden, welke op geheel' verschillende grondslagen berustten, heeft men allen grond om zich van hun waarde overtuigd te houden. (N. v. d. Dag). ,i SCHEEPVAART13ERICHTËN. De hoofdcommissie voor de Noordpooltochten heeft een telegram uit Hammerfest ontvangen, lui dende als volgt: Willen Barents aangekomen, alles wel19 Juli te Karm.ikul', 1 Aug. te Kruisbaai, 11 Aug. gedu rende elf uren op blinde klippen bij Kuiiseiland ge zeten, ankers en looze kiel verloren, kiel beschadigd, schip dicht, 17 Augustus by IJskaap, oosteljjke stroom belette Oranje eilanden te brreiken, 22 Augustus de terugreis aangenomen, 4 Sep'emher hier bionen. Fan Broekhuijsen. prijkte. Deze beginnen zich nu tot vrucht te zetten, terwijl tal van bloemknoppen sedert tot volle ontwikkeling zijn gekomen en van de laatste nog vele voor den dag komen. De agave amerierna. of honderdjarige aloë op de buitenplaats Weizigt, te Dordrecht, heeft eindelijk zijn eerste bloemknoppen geopend. Op den kolossalen bloemstengel, die een lengte van ongeveer 6i meter, bij een dikte van omstreeks 15 cM beeft, zijn ein 34tal bloemarmen inge plant, waaronder enkele die 68 cM. lang zijn en 220 knoppen dragen. Het totaal getal der bloem knoppen bedraagt ruim vier duizend. Het is te bejammeren, d.it deze plant, waaraan zooveel moeite en zorg besteed zijn, den bekwamen tuinman, die haar gekweekt heeft, zoo korten tijd voldoening van zijn arbeid schenkt, daar het einde van den bloeitijd ook de dood der plant is. (D- C) LANDBOUW EN VEETEELT. Bobssele. We behoeven niet meer in 't mor genland te zijn, om een boom gelijktijdig vruchten en bloemen te zien dragen ook alhier is, een boompje, waaraan tart geleden rijpe appelen hin gen en dat tezelfdertijd met verscheidene bloesems Wet van 25 Mei 1880 Staatzblad no. 89) tot bescherming van diersoorten, nuttig voor landbouw oj houtteelt. Staatsblad n°. 164 bevat het kon. besl. van 25 Augustus 1880, ter uitvoering van art. 3 van bovengenoemde wet. Daarvan luidt: art, 1. Ten allen tijde worden geacht voor landbouw of houtteelt nuttig te zijn de egel -erinaceus europaeus-; de gewone veld- spitsmuis of molmuis -sotex vulgaris-; de vleer muizen -vespertilio-; de koekoek -cuculus canorus-; de zwaluwen -birundo-; de gierzwaluw, haker of steenkrijter -cypselus apus-; de geitemelker, nacht zwaluw, dagslaper, vliegende pad -caprimulgus europaeus-; het boomkruipertje -certhia faniiliaris-; de boomklever, blauwspecht -sitta europaea-; het winterkoninkje -troglodytes europaeus de zwart kop -sylvia atricapilla-; de tuinfluiter, groote hof zanger, kersepikker -sylvia hortensia-; de gras- musch, het erwtepikkertje of koewachtertje -syl via cinerea-; de braamsluiper, bet molenaartje, babbelaartje, garendiefje, de keisepikker, -sylvia curruca-; de fluiter -phylloscopus sibilatrix de litis of hofzanger -phylloscopus trochilus-; de tjif tjaf -pbyllosc pus rufa-; de spotvogel, het geel- borstje, geelbuikje of citroentje -phylloscopus hypo- laïs-; de groote kavekiet of rietlijster eilamoherpe turdina-; de kleine karekiet -calamoherpe arundi- nacea-; de boschrietzanger -calamoherpe palustris-; de rietzanger-calamoherpe pbragmitis desprink- haanrietzanger -calamoherpe locustella-; de nachte- gaalrietzanger of snor -calamoherpe luscinoïJes-; het roodstaartje of de muurnachtegaal -luscinia phoenicura-; het zwarte roodstaartje -luscinia tbytis-; het roodborstje -luscinia rubecula-; bet blauw- borstje -luscinia suecica-; de gewone tapuit, wijn tapper, witstaart, heideschuppar -saxicola oenanthe-; bet paapje -saxicola rubetra-; de roodborsttapuit -saxicola rubicola-; de graspieper -antbus praten- sïs-; de boompieper -antbus arboreus-; de duin pieper -antbus eampestris-; de groote pieper -ant bus richardii-; de gele kwikstaart, het koavinkje of het gele akkermannetje -motacilla flava-; de witte kwikstaart, het akkermannetje of bouwman- netje -motacilla alba-;- de groote gele kwikstaart -motacilla sulpburea-; de koolmees -parus major-; de pimpel of blauwmees -parus coeruleus-; de zwartkopmees, het korstjekaas, het ossekopje -pa rus palustris-; de kuifmees -pavüs cristatus-; de zwarte mees -parus ater-; de staartmees, het lang staartje, pijlstaartje of doodshoofdje, de ijsbeer -parus caudatus-; het baardmannetje -parus biar- micus-; de goudhaantjes regulus cristatus en re- gulus ignicapillus-; de bastaavduachtegaal, winter- zanger, boerennachtegaa', doornkruiper -accentor rnodularis-. Art. 2. Behoudens de uitzondering in het tweede lid van dit artikel, worden medo ten allen tijde geacht voor landbouw of houtteelt nuttig te zijn; de wielewaal, gele gouw -oriolus galbula-; de bonte kraai -corvus cornix de roek -corus frugi- legus-; de kauw, kerkkauw, toren kauw, torenka corvus menedula-; de spreeuw, panlgster, spraan, spra, sprotter -sturnis vulgaris-; de grauwe gors, gierstvogel, grauwstjirt -nmberiza milliaria-; de geelgors, haverkneu, geelgiers, geelvink, schrijver geelstjirt -emberiza citrinella—de rietgors, riet- musch, slootmusch, rietvink -emberiza schoeni- clus-; de huismusch -fringilla domestica-; de ving- musch, boom-, berg- of veldmusch -fringilla mon- tana-. Ten aanzien van de vogels, in dit artikel vermeld kunnen, overeenkomstig arl. 3 der wet van 25 Mei

Goessche Courant | 1880 | | pagina 1