Donderdag 2 September. 67ste Jaargang. BURGER-AVONDSCHOOL. GEBOORTE EENER PRINSES. OFFICIEELE MEDEDEELL\GE.\. Mcdedeclingcn op verschillend gebied. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte- huwelijke- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen ran 1—8 regele a ƒ.1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 1 regele bedragende en contant betaald, 20 ct. GOESCHE De uitgave dezer Courant geechiedt Maakdag-, Woemsdag- en Vhi/daqivoko uitgezonderd op (eeetdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen ale buiten Goee, 1.78. Afzonderlijke nxumsri 5 ct. wat bijblad 10 ct. B« di recta opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde,advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis van belanghebbenden, dat het toe latingsexamen voor de Burger-Avondschool zal ge houden worden in het lokaal der inrichting op MAAN DAG den 13 SEPTEMBER des namiddags te 1 ure, en dat de lessen aan die inrichting eenen aanvang zullen nemen op Dinsdag den 14 September 1880. Goes, den 1 September 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. DE BURGEMEESTER der GEMEENTE GOES brengt ter openbare kennis, dat, blijkens een van den heer Commissaris des Konings in deze provincie ont vangen telegram, Hare Majesteit de Koningin op gis teren is bevallen van eene JPlll FS ES. Goes, den 1 September 1880. De Burgemeester voornoemd, J. G. DB WITT HAMER. Door Gedep. Staten is een reglement uitgevaar digd omtrent den veeartsenijkundigen dienst in de prov. Zeeland, waarin o. a. voorkomt dat het korps prov. veeartsen niet sterker mag zijn dan twaalf, en wel1 prov. veearts le kl„ 4 id. 2e kl. en 7 id. 3ekl. Wijders is bepaald, dat zij door Gedep. Staten zullen worden benoemd, geschorst en ontslagen. In de Staatscourant i9 opgenomen eene lijst,hou dende opgave van de uitkomsten der zesde algemeene tienjarige volkstelling in Zeeland. Daaruit blijkt, dat de bevolking op 31 December 1879 in deze provincie bestond uit 92,525 mannen eu 96,050 vrouwen, alzoo te zamen 188,635 inwoners. Middelburg telde toen 16,046 inwoners, 7307 mannen en 8739 vrouwen Vlie ringen 10,056, 4859 mannen en 4197 vrouwen Zierik- zee 7139, 3362 mannen en 3777 vrouwenGoes 6394, 3059 mannen en 3335 vrouwenTer Neuzen 4694,2263 mannen en 2431 vrouwen. De minst bevolkte gemeente was St. Anna ter Muiden roet 290 inwoners. Bij koninklijk besluit is bepaald, dat wegens het heerschen van roodvonk in het kamp te Millingen het eerste regiment infanterie aldaar in het belang der al- gemeene volksgezondheid zal blijven gedurende de maand September. De commissie, belast met het examineeren van hen, die voldoende bewijzen wenschen te leveren van genoegzame voorbereiding tot de beoefening der na- tuurk. wetenschappen, om te kunnen worden toegela ten tot het eerste natuurk. examen, vermeld in art. 4 der wet van 25 Dec, 1878, zal zitting houden op Maan dag 20 Sept. e. k. en volgende dagen, te Leiden. GOES, 1 September 1880. Onzen Koning en onze Koningin is eene dochter, ons land eene prinses ge schonken. Wij wenschen het vorstelijk echtpaar geluk met dit heuglijk feit en der vor stelijke moeder spoedig herstel. De band tusschen Koningin en Volk zal nu nauwer worden toegehaald. Wat de vorstelijke telg betreftwij hopen van harte dat zij moge opgroeien tot eene flinkedegelijke Nederlandsche vrouwwaarop ons land eenmaal met trots moge roemen Per bnlletin gaven wjj Dinsdagavond van deze gewichtige gebeurtenis kennisdie des avonds te zes uren heeft plaatsgehad. Het eerste bulletin, door de geneesheeren dr. Vinkhuyzen en A. Hoek Dinsdagavond uitge geven, luidde: Na eene regelmatig verloopen zwangerschap vertoonden zich gisteravond teekenen der naderende bevalling van Hare Majesteit de Koningin. Hedennamiddag te zes nren verloste Hare Majesteit natuurlijk van eene welgeschapen dochter. »Te zeven nren bevonden zich Hare Ma jesteit en de jonggeboren Prinses naar omstan digheden redeljjk wel." Het ochtend balletin van heden Woensdag) luidde »H. M. de Koningin heeft verkwikkend ge slapen en bevindt zich redelijk wel. De jong geborene Prinses is zeer rustig." Dadelijk nadat bet feit bekend was, werden in den Haag overal vlaggen uitgestoken, ter wijl eene juichende menigte door de straten trok en post vatte tegenover het paleis aan het Noordeinde. Het raadhuis en andere wo ningen prjjkten met gasilluminatie. Te 9 nren verscheen een extra nommer der Staatscourant. Heden had de inschrijving in de geboorte registers plaats, waarbij de Ministers van bui- tenlandsche zaken en van justitie als getuigen zullen fungeeren. De Prinses zal de namen ontvangen van Wilhelmina Helena Paulina Maria. De drie laatste namen zijn die van de moeder en de beide oudste zusters van H. M. de Ko ningin. Iu onze gemeente werden Woensdagmorgen door enkele ingezetenen de vlaggen uitgestoken, terwjjl de schutterij parade hield. Driewegen. Tot ontvanger der gemeente en secretaris-penningmeester van het burgerlijk armbéstnur is alhier benoemd de heer E. A. Van der Bent, notarisklerk te Ellewoutsdijk. In de Dinsdag gehouden zitting van den gemeenteraad van Middelburg is aan den heer A. Cense gedurende 4 jaren een wachtgeld toegekend van 533,33 'sjaars. De gemeenterekening over het afgeloojvsn jaar, in ontvang bedragende f 380,912,03, in uitgaaf ƒ348,736,14^2 en alzoo een goed slot opleverende van f 32,175,88 '/s, werd goedge keurd. De gemeentebegrooting over 1881 is over gelegd en bedraagt in ontvang en uitgaaf f 256,568,06Vs. Hoorn. Bij de Dinsdag in dit district gehouden verkiezing voor een lid der Tweede Kamer vacature van den heer 7. D. Fransen Van de Putte, tot lid der Eerste Kamer gekozen zjjn uitgebracht 1262 geldige stemmen. Gekozen is de heer mr. W. K. baron Pan Dedem, burgemeester van Hoorn, liberaal, met 1021 stemmen. De wet van den 23 April 1880 (Staats blad no. 67) betreffende de openbare middelen van vervoer inet uitzondering der spoorweg diensten treedt op heden 1 September in werking. Aan verschillende adressanten, die vroeger aanvragen tot het in werking brengen van stoombootdiensten hadden ingezondenen die tot heden geene beschikking hadden ontvan gen, is alsnu door den minister van waterstaat enz. medegedeelddat voor het in werking brengen van een openbaar middel tot vervoer van personen en goederen behoudens de ver dere bepalingen der wet, voortaan geen ver gunning van het openbaar gezag wordt ge vorderd. De lotelingen die in dit jaar zijn in- geljjfd bij de bereden korpsen en na hunne inlijving tot nadere oproeping met verlof zjjn gezonden, zullen op Vrjjdag den 1 October a. s. in werkelijken dienst worden gesteld, teneinde te worden gekleed en geoefend. Naar aanleiding van liet feest, door den heer J. Persant Snoep le Wolfaartsdijk gevierd, leest men in de Geneeskundige Courant van II. Zaterdag: „Als men weet wie Snoep is, en wat hg is, de ernstige beoefenaar onzer wetenschap, de onvermoeide raad gever en vriend zyner clientele, de trouwe waohter aan bet ziekbed, en tevens het door iedereen gezochte lid der gezellige samenleving, die zal kunnen begrijpen, dat een gemeente, die zooveel aan hem verplicht was, dien heugeljjken dag niet ongemerkt kon laten voorbijgaandal, behalve de uitwendige kenteeker.en van vreugde en genot, vele harten zich uitstortten in woorden van hoogachting en dank baarheid, en men zich, als om stryd, beijverde, den iucüBchm"rien ook in s'.offlyke bewyVn, de hulde te brengen van aller erkentelijkheid." Hierna volgt eene verwijzing r aar ons blad omtrent de p'aats gehad hebbende festiviteiten en wordt dan het volgende nog geschieven ,,'t Is een wa"e lichtstraal in het leven van den arts, dat zijne diensten zó) worden erkend, dat op deze wgze de vele teleurstellingen en verdrietelijk heden worden uitgewischt, die zoo mild gezaaid zgn op hel hobbelige pad der artselijke praktijk. Veer tig jaren vol zorg en onrust, 'tis wel een harde proef voor het raenschelyk gestel, doch Snoep heeft die met glans doorgestaan, en zal dit hopen wij althans voor de gemeente Wolfaartsdijk haar voort zetten zoolang zijn hoofd nog helder is en de leden nog rap zijn. Rust is voor den arts van jaren geen woord, het past niet bij zijn organisatie en als rnst beteekent „niets doen," dan zal men den jubilaris zich daaraan nooit zien overgeven, zoolang het voor hem nog dig zal zijn en zgn gezondheid haar ouden roem zal handhaven." Op de heide by Bussum, in het Gooi, werd Zaterdag de eerste wedren gehouden, zooals die te Epsom in Engeland en te Longcbamps iu Frankryk plaats hebben. Duizenden bezochten dit feest dat iu de beste orde «fl ep. Dezer dagen is het 60jarig bestaan der kolonie Willemsoord herdacht. De oogarts dr. F. D. A. O. Pan Moll, te Rot terdam, beeft ooder den titel: Over den invloed vm de school op de kortzichtigheid, een reeks zorgvuldige waar nemingen medrgedeeld, welke zeer de aandacht ver dienen van oudera, onderwijzers en schoolbesturen. De kortzichtigheid of myopie neemt sterk toe, vooral in de steden. Daar dit gebrek erfelijk is en, ook al was het dit niet, hoe langer zoo meer zal toenemen, wanneer de omstandigheden blijven bestaan, welke bet begunstigen, was bet een goede gedachte rao den geachten schrijver, een zorgvuldig onderzoek daaraan te wijden en den uitslag van zgn onderzoek bekend le maken. Het vroegtijdig en langdurig gebruik der oogen voor het zien in de nabyheid, bepaaldelijk iu de scholen, is de voorname oorzaak Van de groote uitbreiding der myopie. Slechte verlichting, onduidelijk gediukte boe keu en slecht ingerichte binken nopen tot dat tiea in de nabijheid. Wil men de myopie tegengaan, dan moet dus gezorgd worden voor behoorlijke verlichting, duidelijk gedrukte boeken en goed ingerichte banken Hoe een en ander wezen moet, toont de schrijver uitvoerig aan; voornamelijk behandelt hg evenwei de vmriicliliug. Voorts spoort hij aan: het schoolgaan te beperken, onafgebroken inspaunendsn arbeid, welke zien in de nabgheid eischt, legeu te gaan, en op de ontwikkeling van den leerling niet alleen door het gezichtszintuig, maar ook door het gehoorziuluig te werken. Potlood- en griffelschrift moeten slechts bij uitzon dering worden losgelaten, en boven wit kriji op zwarten groud is zwurt kryt op witten grond te verkiezen, daar wit het oog sterk aandoet en bij liet lezen van witte letters (op zwarten groud) het gevoeligst deel van het n< tv lies overprikkeld en uitgeput, de gevoe ligheid afgestompt kan worden en de gewaarwordin gen dus a lergs verzwakken. (Uaghl.) Ook iu de jongste week bleef de pokziekte te Londen afnein-md bg 6 sterfgevallen kwamen 20 nieuwe ziektegevallenhel cgl'er van zieken in de hospitalen was 145. Te Weenen s'ierven aan de pokken 7, te Budapest 5, te Petersburg eu Bucha rest ieder 2, te Krakau 3, te Parijs 42, te Christiania eu Alexandria ieder 1, te Venetië en Sevilla ieder 2, te Kii rigshiitte (Duitschland) 2. (Iu Rome en Madrid hebben de pokkeu in Juni sterk geheerscht). In het tweede kwartaal 1880 hebben in 17 Duit- eclie sleden met meer dan 15,000 inwoners pokken zich voorgedaau, eu wel in 80 gevallen. - Om het schimmelen van ingemaakte augurken en komkommers le voo komen, is het voldoende een zakje, waarin zich 2 decagram zwart mosterdzaad be vinden, bg de augurken te voegen. Er zal zich dan uoch schimmel, noch kaan op de azijn vertoonen. (Sempervirent.) LANDBOUW EN VEETEELT. De Minister van biunenl. zaken in Pruisen heeft, met het oog op de wensohelykbeid dat de veldvruchten thans zoo spo-dlg mogelgk binnenge haald worden, de provinciale besturen aangeschreven, de bepalingen nopens de uiterlyke heilighouding van den Zondag ten aanzien van den oogslarbeid tot in den aanvang vail October niet te handhaven. De pastoor Kübler van Neftenbaoh schrijft aan de bader Nachtichltndat, hij in vele wijngaarden in du oma'reken van Winterthur etn nieuwe ti kte ontdekt heeft. Eerst vormen zich zwellingen aan de einden der ranken. De verwoestende parasiet, welke zich daarin bevindt, verspreidt zich zoo snel, dat weldra de schors en bet huidje tusschen bast en stam opdrogen en de spruit bloot gelegd is. Op de aldus blootgelegde rank komt spoedig een laag schimmel van 2 a 3 millimeter dikte. Daar de schimmel bg bet minste windje wegstuifl, begrijpt men, dat hij zich over de naburige ranken verspreidt eu deze vergiftigt. Men moet zich dan ook haasten om de aangetaste ranken af te snijden en te verbranden. De groote Fransche scheikundige Pasteur heeft zeer interessante ontdekkingen gedaan betreffende de voortplanting van ziektekiemen bg het vee. Volgens hem zijn de regenwormen in deze het meest te vreezeu, daar zij dikwijls leven van begraven dieren, en ver volgens de ziektekiemen weder aan de oppervlakte van den bodem brengenverbranding blijft dus by dergelijke besmettelijke ziektegevallen zeer noodzakelijk. De Franscbe Académie heefi aan Pasteur 50,000 f'. toegestaan om zijn onderzoekingen voort te zetten. RECHTZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Iu de zitting vau Dinsdag zgu de volgende von nissen uitgesproken trgen lo. M. S., 20 j., boerenknecht te Meliskerke, bt- scbuldigd vaa diefstal. Vrijgesproken.' 2o. S. YV., 13 j., te Vlissingen, wegens diefstal, veroordeeld tot 8 dagen cell. gev. straf c. e. 3o. J. D., 12 j., loopjongen te Vlissingen, we gens mishandeling, veroordeeld tot ƒ3 boste c. e. 4o. M. W., 20 j., werkmap te Ter Neuzen, we gens mishaudeling, veroordeeld tot 8 dagsn ozll. gev. straf c. e. 5o. J. V 56 j., werkman te Ter Neuzen, we gens hoon, veroordeeld tot 25 boete e. e. 6o. E. Van A., 41 j., te Ter Neuzen, beschuldigd van hoon. Vrijgesproken. Ia. M. Van B., 25 j., te Eede, wegens hoon, ver oordeeld tot 8 boete c. e. So. G. B., 14 j., te Hoofdplaat, wegecs diefstal, veroordeeld tot 3 dagen cell. gev. straf c. e. 9o. L. De P., 30 j koopman te Maldeghem, wegens mishandeling, veroordeeld tot 8 bo)te c. e. Bg circulaire van den Minister van Justitie, dd. 24 November 1862, is art. 41, derde lid, drr wet vaa 22 Frimaire, an VII, in dien zin uitgelegd, dat het d-n griffiers verboden zou zjjiom ongeregi streerde afschriften of uittreksels van vonnissen aan belanghebbenden uit te reiken, zelfs al waren die af schriften of uittreksels niet onderteekend. Het komt den tegenwoordige Minister in overleg met zjjn ambtgenoot van Financiën voor dat de wet een mildere opvatting toelaat, en dat de afg fie vau onge- teekende, ongeregistreerde afschriften en uittretsels van rechterlijke uitspraken niet is verboden. De voormelde oirculaire van 24 November 1862 is mitsdien ingetrokken. SCHEEP VAA LiTBERICHTKN. Hansweeut. Iu de week, loopeu te van 22 tot 28 Auguslus 1880, zgn alhier in- en uitgeklaarl 214 geladen schepen, te weten Ingeklaard: Zeilschepen92 Stoomschepen 11 103 Uitgeklaard: Zeilschrpsn94 Stoomschepen17 111 Totaal 214 O..der de uitgeklaarde zeilschepen zgn begrepen 48 viscb- eu mosselschuiten. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. KruiniNGEn. Bedankt voor het bero p Daar deze gemeente door den heer J. II. Beekman, predikant te Chaam. Beroepen bij de Chr. gerrf. gem. te Haar lemmermeer ds. J. A. Goedbloed, te Axel. Voor de Ryksnormaalschool te Go^s hebben zich aangemeld: 15 mannelijke en 2 vrouwelijke kweeke- lingen. Uit de gemeeute Goes 5 manne yke en 2 vrouwelgke en de overige 10 manoelyke uit de na burige gemeenten. Te Kloetinge is voor da „school met den bijbel ƒ49,35 gecollecteerd let vorige jaar bed. oeg du 5 4,60,

Goessche Courant | 1880 | | pagina 1