KUJVSTN1EÜWS. BUITENLANDSCH OVERZICHT. Burgerlijke Stand Goes INHOUD VAN TIJDSCHRIFTEN. Vertrek der brievenmail naar Oost-lndië, ADVERTENTIËN. Verificatie. op Woensdag September 1880, Openbare Verkooping op Woensdag den I September f880 beslissing oter de toeUtiugs-exameDs ook kennis ge nomen worde vau bet gevoeleu der hoofdonderwijzers, wier leerlingen zioh aan het examen onderwerpen. In de derde plaate kwam Ier sprake de wet tot regeling vaa het ouderwijs aan de Kouiukljjke Mi litaire Academie met haar invloed op bet middelbaar onderwyg. Uit punt gaf evenals punt 4 (het wenschelyke en uitvoerbare van klassikaal teekenouderwya op de mid delbare school) aanleiding tot eenige discussie, maar men kwam niet tot een conclusie. Vóór de sluiting der vergadering bracht de heer Fati Ottorloo den Voorsitter dank voor zyu leiding. Van 1870 tot 18S0 zyu de jaarlyksohe uitga ven voor het ouderwijs in Fraukryk gestegen van 1900 tot 2800 millioen fr. In het eerste jaar was voor openbaar onderwyt uitgetrokken 26 millioen fr,, in 1881 is dit cijfer 64 millioen, vau welke 22 millioen voor de volks school. Van 1871 tot 1880 zjjn de uitgaven der gemeente voor onderwyt met 44 en die van de depar tementen met 47 pet. verhoogd. Iu 40 jaren is dan ook het getal leerlingen met 82 put. vermeerderd telde meu iu 1887 732 schoolgaande ktuderen op de 10,000 iuwouers, in 1877 was liet 1281 van 6 tot 18 jaar. lit 1857 warsn er 53 kinderen op een onderwijzer, iu 1877 slechts 48. Het ouderwys-congres te Brussel is Zaterdag namiddag gesloten. Wegens het uitgebreid program ma is niet alles kunneu wordett afgedaan. Ue voor sitter meende dao ook iu overweging te moeten geven, voortaan by zulk een congres de vergadering ts raadplegen over de keuze der dringendste ouder- werpen, teneinde deze grondiger kunnen worden behandeld. Van geachte zijde maakt men ons opmerkzaam op sen vergissing, iu ons vorig uommer gemaakt in het bericht ovsr het bezoek, door het Kruiuingsche mu ziekgezelschap Eendracht maakt Macht" aan Brussel gebracht. Het gezelschap is niet Maandag opgetreden, maar alleen des Zoudagsavonda te 61 uur op de kiosk op la placi de la ccnstilutio». Op dis uitvoeriug is gtheel van toepassing, wat verder in het bewuste verslag werd geschreven. Wel zou volgens aauschryviDg van de daartoe ge stelde commissie het gezelschap des Maandags te 121 uren op de kiosk der tentoonstelling 4 stukken uitvoeren en daarop vestigde de Giiette de aan dacht doch door ecu misverstand was die opvoe ring op het aan gezegde kiosk bevestigd programma bepaald op Dinsdag te 1 uur. Toen het gezelschap uu des Maandags op bet be paalde uur by de kiosk aanwezig was, voud bel die reeds bezet door het gezelschap, dat volgeut 't pro gramma op dat uur zou optreden. Aangezien bet KruiuiLgsche muziekkorps des Maan dagtavonds weer thuis moest zyn, hou de uitvoering op Dinsdag niet plaatshebbeu. Middelburg. De Koninklijke Zangvereeuigiug „I'Orpbeou'' van Brussel kwam gistermiddag te ongeveer half een uur per stoomboot Zestandiis aan ds loskade hier aan. Het Harmouiegezelschap „Ac celerando", onder directie van den heer J. 1'. Liesog, begroette de bezoekers met de uitvoering der „Bra- banponae", en begeleidde ben voorts, omstnwd door een talloots volksmenigte, naar bet Schuttershof, waar ■y werden opgewacht eu op hartelyke wjjze gecom pltmenteerd door den voorzitter de' confrérie van St. Sebailiaan, den heer mr. G. A. De Stoppelaar. De heer keuze, vice-president der zangvereeuiging, was de tolk der ledtn in antwoord op het gesprokene. Dat een eu auder door toejuichingen bekrachtigd werd, behoeft wel geen betoog. Op de reit via Vliasingen herwaarts werd eenigeu tyil te West-Souburg vertoefd ter bezichtiging van bet iu 1872 door Autwerpeuareu opgerichte gedenk- teekeu aan Marnix van St. Atdegoude. Des namiddags inaakteu veleu gebruik van de ge legenheid tot ten rytoer, terwijl de overigen zteb op verschillends wijze vermaakten. Precies op hst bepaalds uur nam het ooucert een aanvang, onder leiding van deu bekwamen eu tegelyk voorkomenden direoteur den beer Ed. Bouwene. 't Was talrjjk bezocht, doch helaas nog niet voldoende tot dekking der zeer groots kosten, veel rniuder tot eenige uitkeering aan de armen. De uitvoeriug van het met zorg gekozen program was zeer gelukkig tn vond luiden byvsl. Hel ensemble was keurig, dank fjj vooral medewerkers als de heeieo J. B. Mauart (bss), Meur ice (bariton), Z. Boucher (le tenor-solist) eu L. Massatt (fort-tenor). Voor kunstliefhebbers wss het een in waarheid prachtige avond. De heer De Stoppelaar bracht hulde, nament de ingetcteuen van Middelburg niet alleen, maar ook uit naam van de bewouers van Zeeland en geheel Nederland, voor de eer van het bezoek van de Brua- telsohe Harmonie, onder bartelyke dankbetuiging en Verzekering vau sympathie. De kunstavond werd met een geanimeerd bal be sloten. Heden brengen velen der Belgische vrienden een bezoek aan Domburg en Westkapelle, om heden avond huiswaarts te keeren. Oozereyds roepen wij hun een welgemeend tot weerziens toe. LANDBOUW EN VEETEELT. De gemeenteraad van Zierikzee beeft, op ver- toek van de afd Zierikzee der Maatschappij tot be- voidering van landbouw en veeteelt iu Zeeland, besloten ds paardenmarkt, die tot dusver gehouden werd op Haifvasteomarkt, le verzetten op den eer sten Donderdag in ds maand Juni, en bovendien sen tweeds paardenmarkt le houden op den Donder dag in November, die 't dichtst by St. Maarten valt (11 Nov.) of, als die dag op een Donderdag valt, dan op St. Maarten zelf. Men atelt zioh van dezen maatregel een herleving der weleer niet onbelangrijke Sehouwiehs paardenmarkt voor. Eerst in Engeland heeft men slag lange zit tingen te houden. Het was Donderdagmiddag te vier uren dat eene zitting aanving, die eerst den anderen middag te een uur eindigde. De begroofing voor Ierland werd behandeld en de leren waren steeds, naar gewoonte, bezig om de debatten te rekken, zoolang zelfs totdat de regeering zelve een compromis aanging. Hoofd zakelijk was de oppositie tegen deu post po litie, dien men eindelijk besloot tot heden te verdagen. Acht keeren werd voorgesteld de discussie te verdagen acht keeren werd dat voorstel verworpen, 's Morgens te zes uren geschiedde liet voor de zesde maal, toen het gaslicht werd uitgedraaid omdat het helder dag was. De voorzitter, die toeu elf uren had „gezeten", ruimde den zetel, maar vier uren daarna, te tien uren, was hij al weer op zijn post. Ver scheidene ministers bleveD ook den ganschen nacht in liet touw. Lord Ilartingion ging msar éen uur slapeu. IJarcourt had nog de hazeu- en kouijnenwet voor de borst, ging daarom te twee uur Da middernacht naar bed, en kwam 's morgens om acht uren terug, frisch als een hoentje, wat voor hem geen klein voordeel was tegenover ettelijke door 't waken afgematte le den. De regeeringspartij zorgde, dat er altijd tienmaal meer leden van haar zijde tegenwoor dig waren dan vau de oppositie. De begrafeniswet en de hazen- en konijnen- wet nam het Lagerhuis aan, maar men vreest dat de laatste iu het Hoogerhuis wel vallen zal. De mogendheden schijnen geen plan te hebben om aan hunne demonstratie, vroeger met zooveel ophef aangekondigd, gevolg te geven. Verle den Dinsdag was de termijn afgeïoopen, waarop Dulcigno door de Porte aan de Montenegrijnen afgestaan moest worden. De Porte daed dit nietde mogendheden deden ook niets en de demonstratie bleef achterwege. Nu schijnt het voor Turkije lang niet gemakkelijk ook, om de Albaneezen tot overgave van Dulcigno te be wegen. De gezant Nuu-paclia, die met deze taak is belast, had den 24 dezer de hoofden der Liga te Scutarie vereenigd en pogingen in het werk gesteld om hen van gedachten te doen veranderen, evenwel zonder gevolg. Riza wilde hen toen gevangen Demendoch dit afdoende middel om hun tegenstand voorgoed te breken kon niet worden toegepast, omdat de inwoners, in tijds van alles onderricht, hen be vrijdden, eu de pacha met den dood dreigden. Door de Liga zijn nu 600 gewapende manueu naar Dulcigno gezonden, terwijl de inwoners dezer plaats besloten hebben de stad in brand te steken, als zij genoodzaakt worden haar over te geven. MeD behoeft waarlijk aan den ijver en den ernst der mogendheden niet meer te twijfelen, wanneer men ziet hoe weinig kracht zij gezamen lijk aan den dag leggen, om Turkije op het rechte spoor te brengen. GEMENGDE BERICHTEN. Wolfaartsdijk. Door bedriegelyken handel heeft zeker persoon, die zich voor zeer gegoed uitgaf en van een bekend commissionair vergezeld was, bij den landbouwer C. Z. een paard welen machtig te wor den. Ai spoedig evenwel kwam het bedrog aan het licht, door het paard aan iemand voor eeu prijvje te koop aan te bieden, zoodat de bedrieger aldra gear- reiteard is, en het paard ook w êr by den eigenaar is terug bekomen. Donderdagnacht is iu het „Café Suisse" te Amsterdam ingebroken. Na het gebeele huis doorge gaan te zijn, hebben de dieven zich door eeu luikje, dat in de huiskamerdeur is bevestigd, in de kamer begeven, het gaslicht outstoken eu de secretaire opeu- gebroken. Al het geld, p. m. 600 gld., is ontvreemd, alsmede een gouden horloge. De bewoners, die boven sliepen, hebben niets bemerkt van hetgeen beneden voorviel. Een jongen van 16 jaar te 's-Ha»e, die by het voorbytrekkeu der troepen na de laatste parade van eeu stoep in het Voorhout geduwd werd en viel, waardoor Ity zyu borstbeen brak, is thans aan de gevolgen overleden. Omtrent het voorgevallene met den geneesheer te Beekbergen, dr. Munting, deelt de Arak. Ct. nu weer positief in antwoord op de tegenspraak bat volgende mede Op het laatst van het vorige jaar werd dr. Munting by J. Hartje» geroepen, wiens ecbtgenooie ongesteld was. Later hebben deze ech telingen eeu geneesheer uit eene andere gemeente ge raadpleegd. Deze maand werd Hartjeeensklaps ernstig ziek. Hy kreeg zware krampen, en er openbaarde zioh nei ging tot braken. Teneinde hem spoedig hulp te be zorgen, spande een buurman zyn kar in, legde daarop een bed en reed den zieke, die schreeuwde van pyn, naar den dokter, dezen hulp vragende. Dr. Munting antwoordde, dat by eerst betaling verlangde voor het verschuldigde wegens de behandeling der vrouw. Alle aandrang om geholpen te worden was vruchteloos. Hartjen werd met moeite weder op de kar geholpen, en kermend en brakend weggevoerd, in die mate dat andere dorpelingen erbij kwamen. Te huis werd hy op bed gelegd en eenige uren later overleed hy. Deo anderen morgen begaf men zich naar den dokter, die een bewjjs afgaf zonder het lyk gezien te hebbeo. De officier ven justitie te Zutfen heeft gelast proces-verbaal tsgen den dokter op te maken, en een adres van ingezetenen is aan den Raad ingediend om hem als gemcente-genersheer Ie ontslaan. Naar aanleiding vau het s'« nieuwtje mede gedeelde bericht, dat bet aan militni n in groot tenue verboden is te rooken, zegt het Fad. Men kalt wel zien, dat bet de komkotnmerlyd ie. Het rooken in groot tenue is reeds verboden bij minisleriëele aan schrijving vnn 8 November 1863, no. 50 P. Te Zeveohuizen (Groningen) is een jongeling door een zonnesteek getroffen eu spoedig overleden. Zaterdagavond zyn te Moergestel twee kleine boeideryen totaal afgebrand. Een oude man was met een licht naar bed gegaan en had bet uiet uitgedaan, wat de oorzaak vau den braud schijnt te t(jn geweest. Van Nieuwediep stoomden Zaterdag de sleep- booten Amtterdam en Hercules naar Terschelling ter adsistentie van eeu iu de Terschelliuger buitengronden gestrande stoomboot. l)e kapitein der sleepboot Her cules, B., twee zijner matrozen en de kapiteiu T., van de sleepboot Amsterdum, gingen iu eeu sloep en roeiden naar de gestrande boot, toen een verra derlijke groodzee de sloep omverwierp. Beide ma trozen verdwenen onmiddellijk in de diepte. De ka piteins B. en T klemder. zich zoolang mogelijk aan de kiel d. r aloep vast, maar de laatste zonk einde lijk ook van uitputting. De eerste werd door Ter- schellingets gered. Beide matrozen eu kapiltiu T. laten vrouw eu kiudereu na. In den nacht van den 27sten dezer hnfiinde mijn Julie te Heme by Boclium eene ontploffing plaats gehad, waarbjj 3 arbeiders gedood en 7 zwaar verwond werden. Verscheidene m-jnwerkrrs worden nog gemiet, waarvan men alleen deukt de Ijjken te vinden. Een vreeseljjke orkaan, die 19 dezer op Jameïca wo'dde, beeft duizenden meuschen van woning be roofd en den .oogst grooteudeels verwoest. In de hoofdstad Kingston zelf zyn kerken, huizen eu drie werven vernield. In de haven leden 8 groote en 32 kleine schepen schipbreuk. Er dreigt hongersnood. De Indépendance htlge verneemt, dat op 1 October a. s. te Parys een conferentie zal worden gehouden tusschen gedelegeerden van een zeker aan tal landen der poalunie, om te beraadslagen over in ternationale verzending van pakjes per post. De stoomboot Aeptunus, die den 25 Juli op het Bislermeer tijdens een storm is gezonken, is Woensdagnacht opgehaald. De daarin gevonden dertien lyken zyn begraven. Het elapende meisje te Grambke, waarvan wy onlangs melding maakten, dat maanden lang in eeu diepen, byna onafgebroken alaap verzonken lag, is volkomen van baar ziekte genezen. Zij slaapt nu sedert acht dagen niet meer dan gewone meuscben, eu is weer even gaeoud eu vrooljjk als voorheen. De Maria-kerk te Whitechapel, Londen, die eerst drie jaren geleden gebouwd werd en niet minder dan 70,000 p. at. heeft gekost, is Donderdag byua gtheel eeu prooi der vlammen geworden. Slechts de muren en de klokkentoren zyn blyven staan. Een vrouw in dezelfde stad heeft vier levende kin deren ter wereld gebrachtdrie zoons en eene dochter. Laatste en telegraphische berichten. WEENEN, 80 Aug. De geregelde Turksche troe pen verbroederen zicb met de Albaneezen otn den af stand van Dulcigno te beletten de demonstratie der vloten gaat door LONDEN, 30 Aug. Heden wordt generaal Ro berts voor Candahar verwacht. Morgen zou hij het leger van Jakob khan aantasten. VERKOOP1NGEN 8z VERPACHTINGEN. O-te-.. Plaats. Voorwerpen. tnformstiSn. 1 Sept. Wolfaartsdijk, huisraad enz., Mulock Houwer. 1 Colijnsplaat, woonhuis, inboedel enz V. d. Moer Roelof 1 Goes, meub. goederen, De Vos. 4 Biezelinge, afbraak, Polderman. 8 Kapelle, verp. bouwland, Mulock Houwer. 13 Nieuwdorp, woonhuis enz;, Karseboom. 16 Goes, panden bank van leening. 17 Nieuwdorp, roerende goederen, Karseboom. 20 Wissekerke, goederen en rechten, V. d. Moer en Tok, van 27 tot 80 Aug. 1880. Geboren den 28, Deeltje Pieternella, d. v. Jacobus De Jager en Sara Vleugelden 29, Pieternella, d. v. Adriaan Van Lier en Anna Tavenier den 30, Elisabeth Huberta, d. v. Hu- bertus Batus en Dina Verburg. Overleden: den 27, Jacobus, 6 m., e. v.Johan Frederik Anspach en Jacöba Goedhartden 29, Bastiana Franpoij, 79 j., wed. van Adriaan Da- lebouwdSophia Louise Hendrika, 5 j„ d. v. Jan Prins en Sara Vermeule. DE INDISCHE GIDS. September. Iets over vuurtoren» en lichten op Atjeh, door C. (Met een kaart). De nieuwe regeling van het ónderwyi by de korpsen, door P. R. Goudschaal. De nieuwste offioëele bijdragen voor de geecbiedeoit van het grondbezit op Java, door v. K. Maandelyksche Revue van Brochures, Tydicbriften en Dagbladen. - Varia. De vaste bydrage. Eene kwestie van het oogenblik. Conversie van communaal in etfeljjk individueel grondbezit op Java, door W. G. J. L. Meyners, Gep. Luitenant-Kolonel van het O. I. Leger. Koloniale Literatuur. Vertrouwelijke Brieven I., door J. A. Van den Broek. Over de ontwikkeling der ludiiche godsdiensten, door Prof. C. P. Tiele. Wetensohap en Industrie. Een en ander over Bali, door R. Van Eek. Het budget van een Javaanschen boer, door Dr. J. H. F. Sol- lewjjn Gelpke. Schetsen van Siam (Slot), door W. H. Senn van Basel. Dr. Soheffer herdacht, door Dr. Wijnmalen. Via NAPELS, (Frausche mail) 3 Sept. 7.30 's av. Via NAPELS, (Maatsch. Nederl.) 6 Sept. 7.30 'aav. Via BKIND1SI, 9 Sept. 7.30 's avonds. Via AMSTERDAM, 10 Sept. 5.50 's avonds. De Fransche pakketbooten doen Riouw, Ranka en Palembang niet aan. Heden overleed zacht en kalm, na een langdurig lijden, in den ouderdom van 67 jaren eu 5 maanden, onze geachte zwager en oom HEN DRIK PAAUWE, ia leven vrachtrijder alhier. H. De LEEUW. Biezelinge, J. HOOGSTRATE. 27 Aug. 1880. T. HOOGSTRATEDeLeeuw. N. B. De LEEUW. NB. Het Vrachtrijdersbcdrijf zal door den laafst- ondergeteekende worden voortgezet. Hij be veelt zich minzaam aan in de gunst zijner dorps- en landgenooten en belooft eene nette en prompte bediening. Heden overleed ons geliefd kind en oudste dochter SOPHICA LOUISE HENDRIKA, in den jeugdigen leeftijd van ruim 5 jaren. Goes, 29 Augustus 18e0. J. PRINS. S. PRINS, geb. Vermeule. De ondergeteekende betuigt, ook namens de verdere familie, haren hartelijken dank voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden van haren echtgenoot. Wemeldinge, 24 Augustus 1880. Wed. A. DOMINICUS—Van Duijne. Voor de belangstelling, ondervonden bij de geboorte van ons kind, zeggen wij onzen dank. C. SAMANS. H. SAMANSDebckum. Goes, 30 Aug. '80. Zij, die iets te vorderen hebben van, of verschuldigd zijn aan den onder curateele gestelden heer C. A. Prumers, te Ellewoutsdijk, gelieven daarvan ten spoedigste opgaaf of betaling te doen ten kautore van den curator D. MULDER, te Ooezand. De tweede vergadering tot verificatie van schuldvorderingen in het faillissement van Dili- gemaii Jan De Smit, broodbakker en winkelier te Geersdijk, gemeente Wissekerke, zal plaatshebben op Zaterdag li September 1880, des voormiddags te 11 */s uren, in het gerechts gebouw te Middelburg. Middelburg, 28 Augustus 1880. De Curator, W. POLMAN KRUSEMAN. V ©ndiati©. De Deurwaarder DE V OS, te Goeszal des morgens te tien ureD in „de Prins van Oranje", te Goes, op drie maanden, eene vendutie houden waarbij zullen worden geveild: eene partij FRAAIE MEURELEN, als: BEDDEN, KACHELS, LEDIKANTEN, eene aanzienlijke partij WOLLEN GOE DEREN3 MELKGE1TEN en 't geen ver der te voorschijn zal worden gebracht. KIJKDAG Dinsdag te voren. ZINDELIJKE GOEDEREN kunnen hierbij worden gebraeht. Opgave dstarvan gelieve men te doen aan M. BARTËLSEte Goes en ten kantore van gemelden Deurwaarder. ten overstaan van den Notaris J. E. MÜLOCK HOUWER, te Goes a. des voormiddags te 10 uur, ten verzoeke van de erven IVIcolaas Korstanjete Wolfaartsdijk aan diens sterfhuis aldaar, van den inventaris eener herberg en van eene partij huisraad, als2 VEEREN BED DEN 1 KABINET SPIEGELS KACHELS TAFELS, STOELEN, BANKEN, GLAS- en AAR DEWERK, voorts 1 WINDMOLEN, GEESEL- STEEN met PAARDeen partijtje GERSTE- STROOMEST, AARDAPPELS TE VELDE en hetgeen verder zal worden geveild b. des namiddags te I uur, terzelfder plaatse, lo. den opstal van een schuur, staande op het dorp Wolfaartsdijk, op grond van M. Mieras 2o. een Woonhuis, Schuur, Erf en Tuin, aldaar, gemgrkt no. 53, kad. sectie A nis. 807 en 808, groot 3 A. 92 C., behoorende aan Jan Korstanje. Op dit perceel kan de helft der koopsom als eerste hypotheek gevestigd blyven.

Goessche Courant | 1880 | | pagina 2