PIANINO'S Orgels GEMENGDE BERICHTEN. Burgerlijke Stand (ioes Vertrek der brievenmail naar Oost-Indië. A11VBRTENTIEN. OPENBARE VERKOOPING op Donderdag 26 Augustus 1880, M. v. KALMTHOUT, Kréukelmarkl. Algemeen Ad ver teil tie-bureau van P. KLEEUWENS ZOON, Goes. BINNEN- en BUITENLANDSCHE BLADEN. moet vele zaken betreffende Russische onderdanen in zyn land hebben geregeld. Over den toestand van het Engelsche leger in Afghanie komen nog geene officieels berichten. Alleen heeft men door inboorlingen vernomen dat generaal Boberts zonder tegenstand voorbij Ghuzin is getrokken. In Ierland nemen de ongeregeldheden toe en is vechten aan de orde van den dag. De regeering zal met de bestaande wetten zonder uitzonde ringsmaatregelen voor te stellen de orde trach ten te handhaven. De heer Gladstone gaat met vrouw en dochters naar Madera. Beloften van Turkije tegenover Montenegro zul len wij maar niet meedeelen. Vermelding is tijds ge noeg als zij volvoerd en geene beloften meer zijn. Wolfaartsdijk, Na de voorloopig gedane me- dedeeting van hetgeen den jl. Vrijdag tot een feestdag alhier maakte, mag daaraan nog toegevoegd worden dat van de vereerende bezoeken, welke de beer J. P. Snoep in het namiddaguur ontving, inzonderheid ver melding verdienen die van de heeren dr. J, L. Goeman» en A. hebree Boent, alsmede van eene deputatie van de loge te Goes, namens welke hem twee groote en prachtige gravures aangeboden werden. Op den daar voor bepaalden tijd, te 5 uren, trad de commissie van Wolfaartsdijk de feestwouiug biunen, om bij monde van ds. F. üage met eene treffende toespraak het geschenk vanwege de gansche gemeentebestaande in een smaakvol bankeur dn jour over te geven hetwelk, zoo door den jubilaris als door zijne geërde familie, met innig gevoel van erkentelijk beid geaccep teerd werd. lutusschen werden de leden van het fanfarengezelscbap Eendracht maakt Macht, te Cortgene, die zich belangloos hadden aangeboden lot opluistering van het feest, op plechtige wijze door e-ne commissie met oranje-sjerpen omhangen, vau bet veer afgehaald en tot aan de ferstwouing g leid, waar alleu werden binnen geuoodigd om in den tuin plaats te nemeu. Op eene aldaar doelmatig ingerichte estrade, welke '•avonds sierlyk verlicht werd, zyn door de jeugdige muziek-vereemging keurige proeven van kunstvaar digheid gegeven, ten blyke wat door jjverige en een drachtige pogingen in 8 maanden tjjds kan tot stand gebracht worden. Door hunne betoonde welwillend heid is dan ook bet feestelyk avondgenot niet weinig verhoogd in den tuin, waar een stroom van belang- langstellenden gulhartig toegelaten eo op loyale wijze onthaald werden. Ja, onuitsprekelijk was het genot in die avondure, door het prachtigste weder begunstigd, maar bovenal door de hartelijkheid, welke daar den toon aangaf,en die zicb bepaaldelijk keumerkte door eene reeks van gevoelvolle toespraken, afgewisseld door muziek en zang, waardoor de gevierde jubilaris, altmede zjjne tegenwoordig zijnde familieleden, teikens gelegenheid kregen om te ontboezemen, hetgeen bun erkentelijk gemoed vervulde. Maar hoeveel daar nu ook gesmaakt werd, zoo moest toch, hoewel noode, aan het genoegelijk samenzijn omstreeks 11 uren een geschikt einde komen. Met innige woorden van dank aan allen, die het feest georganiseerd, opgeluisterd en daartoe bijgedragen hadden, met wederkeerigen dank voor hel onbekrompen onthaal, en den luide toegejuichten wensch, dat na 10 jaren nog ten gouden jubelfeest zon mogen gevierd wordeu, gingen alleu hoogst voldaan uiteen, terwijl de muziekieden, even ordelijk als bjj de inhaling, naar het veer werden uitgeleid. m En zoo eindigde een dag, van welke de herinnering, zoo min bjj de gemeente als bij de familie Snoep, lichtvaardig tal uitgewischt worden, en waarmede men bier opnieuw de treffendste bljjken heeft geleverd, dat wie na een meer of minder ruim tjjdvak zjjne krachten en vermogens aan de belangen der gemeente gewjjd beeft, niet onopgemerkt blijft of gering geschat, maar erkenteljjk gtwaardeerd wordt I Borssele. De werkzaamheden aan de zelfregis- treerende peilschaal, waarvan in een vorig nommer sprake was, zjjn in vollen gang. t afgeloopen week zjjn een viertal manschappen onafgebroken bezig geweest. Naar men verneemt, is in bet eerst vastgestelde plan wjj- ziging gekomen en wel naar aanleiding van eene onlangs uitgevonden verbeterde inrichting. Nadat door de bemanning eener boogaarts ge durende eenige dagen met dreggen en andere hulp middelen naar het Ijjk was gevisebt van den heer G. Brand, Ingenieur te Brussel, ter plaatse in 't schaar van Ossenisse waar men vermoedde dat deze zou verdronken zjjn, is men daarmede op order der familie opgehouden, wjjl dit tot geen resultaat leidde. Alleen hveft men opgevischt en te Hansweert aangebracht twee jassen en een wetenschappelijk werk, toebehoorende aan den zoo jammerlijk omgekomen jongeling. Gelijk bjj advertentie in verschillende Zeeuwsohe bladen is bekend gemaakt, wordt eene premie van 60 gulden uit geloofd voor den vinder van bet ljjk. Men is algemeen van gevoelen, dat dit onder het zand zal geschuurd zjjn en wellicht eerst na verloop van langen tjjd weder bloot zat komen. Tegen twee meisjes, 13 en 12 jaar oud, die in verschillende winkels te Middelburg goederen op naam van anderen gehaald hebben, is door de politie proces verbaal opgemaakt. Vrjjdag begaven zich eenige jongens aan bet Zandse te Vlissingen te water om te baden. Spoedig verdween er een in de diepte, en de schrik joeg de andere jongens op de vlucht. De zoon van den Bel gischen loods G, De Footer, oud 14 jaren, zag den ge vaarvollen toestand van den drenkeling, begaf zich onmiddellijk te water, eu had het geluk hem te grijpen. Hg zelf zou echter zjjn edelmoedige zelfopoffering met den dood hebben moeten bekoopen, indien niet een andere jongen, J. Struijk, die in de onmiddellijke na bijheid was, te water ware gesprongen, om beiden behouden aan deo wal te brengen. De eerste dren keling was reeds schjjnbaar levenloos, doch werd weer bijgebracht. Nab'y Hulat is W oensdag een arbeiderswoning afgebrand, waarbjj twee kiuderei, 8 en 1 jaar oud, in de vlammen omkwamen. De vader was op het land werkzaam, lerwyl de moeder, tot het doen van een boodsokap, zich een poos had verwijderd. Een zeldzaam feest werd Vrydag in Tholen ge vierd. Twee brave, oppassende menschen, Clement de Jong, oud-gemeente-oraroeper, en Cornelia Verkammen, gedachten den dag, waarop zy voor zestig jaren in 't huwelijk vereeuigd werden. De achting, die zy ge nieten bij allen, die hen kennen, maakte de deelne ming in hun feest algemeen. Ieder deed wat hy kon, om hunne feestvreugde te verboogen. Te Hoek is Dinsdag weer een 4 jarig knaapje in eeu waterput geraakt eu door den vader, die er kort bij werkzaam was, levenloos er uitgihtald. Ook te Nieuwediep is een kind van visr jireo verdronken. Jl. Donderdagmiddag geraakte te C'iaam nabij den Hoodsdonk een os, gespannen voor eene heiaden kar, op hol. De landbouwer, die boven op de kar gezeten was, aloeg eraf, kwam met h-t hooft tegen een boom terecht en bleef op de pluais dood. Voor het postkantoor te Maastricht prykl thans onder de niet bestelbare brieven éeu met het adres „Voor myn geliefde vrouw." Te Zevenhuizen is een jongeling aan de gevolgen van een zonnesteek overleden. De heeren Godard en Crommelin, de bekende luchtreizigers, zullen in 't begin van September ook in Den Haag met hun ballon opstijgen. Te Zwolle is de aanvoer van bot zoo groof, dat men er bijna geen raad mede weet. Men zegt, dat men de visch, teugevolze van de warmte, op de Zui derzee by manden vol kan opscheppen. De prijs ia dan ook ongekend laag. Juffrouw J. Van Maanen, geb. Van Peursem, te Wageuingen, vierde Zondag hair gouden feest als vroedvrouw. Zij moet om haar ongivenaarde bereidwilligheid een bijzonder populair figuur by de vrouwelijke bevolking van Wageuingen zijn. En dat laat zicb begrijpen, als men weet, dut zij in 60 jaren ruim 12000 kindertjes „haalde." Opmcrkelyk is, dat de eersteling vaD de 12000 no« in leven is. De vorige week brak le Teefelen een felle brand uit op een boerderij, waarschijnlijk door het broeien van het hooi. In eeu uur tijds lag alles in asch, en werden ook nog twee kleinere hofsteden een prooi der vlammen. Gelukkig was er van dea oogst nog niet veel binnenalleen aan hooi is echter voor 4000 verbrand, en hiervan was niets verzekerd. Donderdagnacht gingen twee mariniers, die el kander voor het cantine-gebouw der marine te Nieuwe diep moesten aflossen, even een Itytje nemeu in het inwendige van het gebouw. Daar vonden ze eeD vat jenever, tapten er ieder een kruik uir, en gingen er mede door, post en wacht in den steek latende. Zij hadden spoedig zoodanig de hoogte, dat zij er by neervielen eu door de nachtwachts mo'Stin worden weggedragen. Omtrent de inhechtenisneming van een mach - nist van den Holl. yzeren spoorweg te Amsterdam bei- richt het Politienieuw», dat de machinist en een sto ker 's nachts in de nieuwe vaart eeuige werkzaamheden moesten verrichten, by welke gelegenheid zy, met be hulp van een schroevendraaier, eeu waggou openge broken en er een aantal bussen poederchocolaad u,In genomen moeten hebb n. Een huiszoeking by beiden heeft nog een paar andere diefstallen uitgebracht, o. a. van een partij sigaren, die zy met behulp van anderen gestolen hebben. Het onderzoek wordt voortgezet en zal zeker wel nog meer aan het licht brengen. By het afnemen der examens van apothekersbe diende deed zich voor de UlrechUche commissie het volgende incident voor: Aaa een van de toegelatenen kon aanvankelyk het diploma niet worden uitgereikt, omdat hy weigerde den eed af te leggen deze bad voor hem, zooals hg zeidegeen waarde, op grond dat hy „niet aan bet bestaan van een Opperwezen geloofde." Nadat op de vraag, hoe in dezen gehandeld moest worden, van den minister eeD schryven ontvangen was, de beslissing behelzende, dal zoolang de caudidaat wei gerde den eed af te leggen, hem geen diploma kon worden gegsven, werd hem dit gemeld. Hy heeft zicb toen bereid verklaard en ia de zitting van den 28 Juli den gevorderden eed afgelegd na beëediging is hem bet diploma gegeven. De vorige week Maandag zyn te Trier alle herbergiers eu andere drankverkoopers ingevo'ge eene aanschrijving op het politiebureau geweest. Nadat bun aldaar nadrukkelijk was herinnerd aan de bestaande bepalingen op bun bedrijf, werd hun eene lijst ter band gesteld, bevattende de oamen van 27 personen die bekend staan als luiaards en dronkaards, wier vrouw en kinderen uit de armenkas bedeeld wo den. Voortaan mag een herbergier, of wie ook drank ver koopt, aan die personen geen sterkedrank verkoop-n of uitreiken. Wie dit verbod overtreedt zal dadelijk worden gestraft en stelt zioh in alle geval bloot aan intrekking der vergunning tot uitoefening van zyn bedrijf. Te Bagdad heeft een Eugelsch ondernemer een massief gouden beeld opgegraven, dat 90 kilo zwaar is. Het beeld is bij het Engelsche consulaat in be waring, en de Turkscbe overheid onderhandelt met den Engelschman over het aandeel dat van daze kostbare vondst den Staat toekomt. De stad Eureka in Nevada, die ook verleden jaar door een grooten brand geteisterd werd, is thans byna geheel door het vuur vernield, zoodat de schade op 1 millioen D. wordt begroot. Eureka is het mid delpunt van een belangryk mijndistrict. Een Russische boer bevond zicb onlangs met tyne vrouw eu vier kinderen ia eene slede op reis, toen hg onverwacht door een troep uitgehongerde wolven achtervolgd werd. Ondanks de snelheid der paarden bleek ontsnappen oamogelgk en de man besloot nu, om de dieren op te houden, hun een voor een zgne kinderen voor te werpen. Werkelgk volvoerde hg zijn barbaarsch plan en op die wgze gelukte het hem en zyne vrouw ongedeerd da meer bewoonde streken weer te bereiken. De moeder, die zich te vergeefs had verzet, maakte nu onmiddellijk de justitie met het voorgevallene bekend, en de man werd in hechtenis genomen, doch kort daarna vrijgesproken. De kinderen waren zijn „-igendom". De Oostenrijksche afgevaardigde Uautner is, naar uit Weenen gemeld wordt, in Zwilserlaud de dupe geworden van een schandelijke berooving. Toen bjj aan een dar spoorweg-stations den wagen verliet, stapte hg den weg op, in de eene hand een kleinen koffer, in de andere een pakje dragende. Te midden van het drukke gewoel liep een schelm op hem Ran, deed eeu „gelukkigen" greep in 's mans borstzak en nam daaruit zijn portefeuille, waarin zich behalve vele contante g -ldeu en een chique van 1000 gulden ook eenige papieren bevonden, die voor deu reiziger on misbaar m ic')ten beeten. De bestolen afgevaardigde zette tersto il den koffer en het pakje neder op den grond, u-n it n wegloopenden dief te vervolgen. Hier op kwam n Iwee „vrienden" van den beheudigen deugniei ainsnnllen, die koffer en pikje wegkaapten eu zich in de te,-i novergestelde richting „verwijderden." D-ar de li-er Uautner zeer bijziende is en door den bru'u' n aanval za-r verward geraakte, gelukte het deu dieveu te ontko nzn. Hal is tot hiertoe der po litie nog niet gelukt de schelmen in handen te krijgen. Laatste en telegraphische berichten. COLIJNSPLAAT, 23 Augustus. In de zitting vau Vrijdagavond 11. heeft de Gemeenteraad alhier met prijzenswaardige eenstemmigheid het voorstel van burg. en wetb. aangenomen, om met het oog op de invoering der nieuwe wet op 't lager on derwijs reeds zoo spoedig mogelijk het onderwij zers-personeel uit te breiden met twee hulponder wijzeressen, waarvan minstens éene toelating voor bet onderwijs in de nnltige handwerken moetbebbeu De jaarwedde is, behoudens nadere goedkeu ring van Ged. Staten, op G00 gulden bepaald met 50 gulden verhooging voor de akte voor nuttige handwerken Tevens zal er voor de sedert Fe bruari '80 vaceer.ende betrekking van derden hulp onderwijzer eene nieuwe oproeping gedaan worden op 600 gulden 'sjaars, met verhooging van 50 gulden voor elke aanteekening tot een maximum van 700 gulden 'sjaars. VERKOOF1NGEN VERPACHTINGEN DatimPhats. Vnorw«»*nen, Information. 24 Aug.Goes, afbraak huizen, D De Koning. 26 Oudelande, huish. goederen, P. Overman. 1 Sept. Wolfaartsdijk, huisraad enz Mulock Houwer. 1 Colijnsplaat, woonhuis, inboedel enz, V. d. Moer Roelof. van 20 tot 23 Aug. 1880. Geboren: den 31, Antlionie Johannes, z, v. Jan Nouse en Elizabeth Maria Margaretha Be Meul- meesterJohannis Jacob us, z. v. Johannes Ali- dus Stokmans en Pielernella Dorothea Sloover; Johanna, d v Gerrit Van Biet en Jacomina Maria Ossewaarde. LIEFDADIGHEID. Diakenen der Nederd. Hervormde gemeente te Kloe- tinge betuigen met dezen hun dank voor de extra-gift, den 22 dezer in de namiddag-godsdienstoefening ge collecteerd in de kerk. De Administrateur, A. VAN LIERE. Via BRIND1SI, 26 Aug. 7.30 's avonds. Via AMSTERDAM, 27 Aug. 5.50 's avonds. Via NAPELS, (Fransche mail) 3 Sept. 7.30 's av. Via NAPELS, (Maatsch. Nederl.) 6 Sept. 7.30'sav. De Fransche pakketbooten doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. Geboren: JOHANNIS JACOBUS, zoon van J. A. STOKMANS en van P. D. SLOOVER. Goes, 21 Augustus 1880. De ondergeteekende betuigtnamens kinderen en behuwdkinderen, hartelijken dank voor de ontvangen bewijzen van deelneming bij het overlijden van mevr. wed. GROENEIJK Van Deinse. Zijpe, 20 Augustus 1880. D. HULST. Voor de deelneming, ondervonden bij het overlijden van onzen broeder en behuwd- broeder mr. H. M. Van DIGGELEN, betuigen wij onzen hartelijken dank. Kapelle (Zuid Beveland), 20 Aug. 1880. Uit aller Daam, P. ALVAREZ Van DIGGELEN. Voor de ondervondene belangstelling bij de geboorte van onzen zoon brengen wij langs dezen weg aan allen onzen vriendelijken dank. Visites worden afgewacht Dinsdag en Woens dag 24 en 25 dezer. Goes, 23 Augustus 1880. WIERTS Van COEHOORN—RIJSER. Voor de vele hartelijke en zeer gewaar deerde blijken van belangstelling, den 20 dezer en volgende dagen van hier en elders ontvangen, betuigt de ondergeteekende, ook namens zijne familie, zijn innigen dank. Wolfaartsdijk, 23 Augustus 1880. J. PBRSANT SNOEP. *,1* De heer en mevrouw GOEMANS be tuigen hunnen hartelijken dank voor de belang- langstelling, bij de geboorte hunner dochter ondervonden. Visites worden algewaeht Woensdag 25 en Donderdag 26 Augustus. De erfgenamen van de onder hel voorrecht van boedelbeschrijving aan vaarde nalatenschap van Abraham Ifoo- gesteger overleden te Kattendij/ce den 23 Maart 1880 berichten aan de bekende en on bekende schuldeischers dat zij Rekening en Verantwoording van hun beheer zullen af- lëggen en de schulden zullen voldoen, voor zoover de baten daarvoor toereikend zijnop Dinsdag den 31 Augustus 1880, des namiddags te 2 uren, ten kantore van Notaris MULOCK HOUWER te Goes, alwaar de rekening van heden af ter inzage ligt. Alle bekende en onbekende Schuld eischers in de onder hgt voorrecht van boedelbeschrijving aanvaarde nalatenschap van Jacob Ossewaarde, over leden te Wol/aartsdijk den 15 Mei 1879, wor den opgeroepen tegen Dinsdag den, 31 Augustus 1880 des namiddags te 2 uren, ten kantore van den Notaris J. M. PlLAAll, te Goes, ten einde aan hen rekening en verantwoor ding afteleggen en hunne vorderingen te vol doen voorzoover het saldo zal toelaten. Zij die iets te vorderen hebben van of schuldig zijn aan den boedel van wijlen deu heer I. G. J. Van den BOSCHgelieven daarvan opgaaf of betaling te doen aan den heer J M. KAKEB EEKE 's-Heer Hendiikskindereristraat. Zij, die iets te vorderen hebben van, of verschuldigd zijn aan den boedel van wijlen JOZIAS Van der VLIET, te Rapelle, worden verzocht daarvan opgaaf of betaling te doen ten kantore van den heer W. PELLE, te Goes, vóór 1 September 1880. Aldegenendie iets te vorderen hebben van rif verschuldigd zijn aan den heer A. Rijserte Goesworden verzocht daarvan zoo spoedig mogelijk opgave en betaling te doen ten kantore den Notaris mr. L1EBERT, te Goes. IQ des voorrniddags te 10 uren, VJ"V ten verzoeke en ten woonhuize iil van J. Rol Pz., te Oude- lande, van al de HUIS HO DEL1JKE GOEDERENaldaar aanwezig, als: TAFELS, STOELEN, KLOKKEN, KASTEN, KOPER, TIN, BLIK, GLAS- en AARDEWERK, benevens 2 GEITEN, KIPPEN, BRANDHOUT, STROOHOOI en hetgeen meer zal worden geveild. L. A. PAARDEKOOPER OVERMAN, Notaris. Mijn reiziger O. Van DANTZIG is bij mij niet meer in dienst. Men wordt verzocht geen gelden aan hem voor mij te betalen en geen commissiën aan hem optedragen wordende deze door mij niet erkend. Mij voortdurend in uw vertrouwen aanbeve lende, heb ik de eer met alle achting te ver blijven Ued. Dienaar, I. A. CATS, van Gouda. P.S. De persoon, die vroeger ten uwent voor mij kwam, is O. Tail Dantzig. Zij die genegen zijn tot de levering van 600 Ü.L. puike lïl'IIR-KACHEL- KOL.E1V voor de KOLENVEREENIGING te NISSEgelieven hunne biljetten met opgave van prijs (vrachtvrij op den wagen te Goes of aan een der naastbijgelegen veeren) intezenden voor den 1 September bij A. De BLAEIJ te Nisse. van ƒ90,ƒ125,— ƒ21©,— en 350, PIANINO-MODEL EN ANDEREN. (Ill (I .Aan dit Bureau kan men Ad verton- tiën tor* plaatsing- opgeven voor alle Deze Advertentiën worden tegen denzelfden prijs berekend, waarvoor zij bij directe opgaal worden, geplaatst. Men bespaart zich dan die moeite, daar éen afschrift van de annonce vol doende is, onverschillig voor hooveel bladen zij opgegeven wordt. V

Goessche Courant | 1880 | | pagina 3