1880. N°. 100. Diusdag 24 Augustus. G7ste Jaargang. SLUITEN EN OPENEN. ""patenten. GOES, 23 Augustus 1880. GOGSGHE Dc uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woinsdag- en Vkijdagivokd uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als bniten Goes, 1.76. Afao.ilerlijke uourmenr 5 ct. met bijblad 10 ct C01IUNT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst Geboorte huwelijke- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen ran 1—8 regels a f l. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. B\j directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: A. STERNER ten RAASRNSTEIN ^OGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGII VAN DITMAR en verder bij alle boekverkoopers cn postdirecteuren# Wij naderen zoo zachtjes aan weêr den tijd, waarop een parlementaire jaarkring zal worden afgesloten en een nieuwe worden geopend. Onze Minister van binnenlandsche zaken is van zijn buitenlandsch reisje teruggekeerddie van buitenlandsche zakeD schijut weêr in zoo ver hersteld, dat bij in den Haag de beslom meringen van zijn ambt zieh weer heeft kun nen getroosten, terwijl de overige collega's, van wier reizen of trekken men ons niets meldde dan het gaan naar hun buitenplaats, zeker reeds allen zich voorbereiden op de gewichtige ge beurtenissen, die komen zullen. Gewichtig, niet om hetgeen men ons zal meedeelen want wie kent niet reeds de gewone formules en gebrui kelijke woordeu, waarmee zulke sluitiugs- en openingsplechtigheden gepaard gaan? maar wel omdat zij onwillekeurig ons herinneren aan hetgeen gedaan is en aan hetgeen gedaan moet worden. Onze Minister Six zal sluiten. Z M. zal hem op dragen aan de leden der Staten-Generaal /zijnen dank te betuigen voor de behartiging van 's lands belangen gedurende de thans afgeloopen zitting." Daarna zal herinnerd worden aan verschil lende wetsontwerpen, die aangenomen werden o. a. die tot goedkeuring vau eenige artikelen der met Belgis gesloten overeenkomst betrekkelijk het kaoaal van Gent naar Ter Neuzen, lot instel ling eener postspaarbank, dat houdende bepaling op de handels- en fabrieksmerken, aan de tusschen Nederland en Luxemburg gesloten conventie, het wetsontwerp tot bescherming van diersoor ten, nuttig voor landbouw en houtteelt, dat tot regeling van de betrekkingen en rangen, de opleiding en bevordering van het personeel van den geneeskundigen dienst bij de landmacht om niet te spreken van het bekende ontwerp tot verhooging van de staatsbegrooting ten be hoeve der kosten tot invoering van de lager- onderwijswet. Het zou zeker niet onparlementair wezen, wan neer, met het oog op dit laatste, in plaats van de tirade, het vorige jaar gebezigd over het optre den van nieuwe raadsleden voor de Kroon, gewezen werd op de gelukkige vrucht der werkzaamhe den, waardoor die jareu lang dienst gedaan hebbende quaestie van de agenda der parlemen taire zaken is verdwenen. Uit politiek zal men misschien daarover liever zwijgen, al vervult die oplossing ook een voor name rol bij de beoordeeling van die nieuwe raadsleden, voor wie de sluiting het einde vormt van hun eersle politiek werkjaar. Ons nieuw ministerie moge nu en dan wel eens velen verrast of verbaasd hebben door on verwachte benoemingen of besluiten, over het geheel heeft het zoovele bewijzen gegeven van bekwaamheid, werkzaamheid, politiek overleg en vrijzinnige eerlijkheid, dat alien, die liberaal ■ich noemen en dit ook zijn, gerust het kunnen steunen. Er is dezer dagen beweerd met het oog op de verkiezing te Amsterdam, dat dit ministerie gedwongen is liberaal te wezen, wijl het anders niet geduld zou worden door de liberale meer derheid. Tegen die bewering zou niemand iets kunnen inbrengen, zoo niet tevens daarbij eene zijdelingsche beschuldiging van beginsel verzaking werd ingebracht, hoofdzakelijk aan het adres der ministers Fan Lijnden en Six. En zulk eene beschuldiging is ongemotiveerd. Wanneer er zooals vroeger wel is geschied bij afwisselende meerderheden eenzelfde minister andere beginselen beleed om zoodoende zijne positie te handhaven, dan zou zulk eene beschul diging raison-d'-étre hebben doch bij bet op treden der mannen, die thans aan het roer zijn, was reeds de meerderheid in ons parlement zoo als zij nu nog is, d. w. z. liberaal. Dit wis ten zij dus reeds bij hun optredeD, en het mee- rendeel kenden wij dan ook als die beginselen huldigende. Maar zij, van wie wij dit niet wisten, vooral onze Minister van binnenlandsche zaken, bobben hunne godsdienstige meeningen daargelaten en die eerbiedigende bewezen, wat uit hun optreden reeds bleek, dat zij met eerlijke gevoelens zouden handhaven hetgeen zij in het welzijn van ons land achtten en in vrij zinnigen geest, overeenkomstig den wensch der meerderheid die hen wachtte, zouden regeeren. En als dit zittingjaar wordt gesloteD, kan onze Minister van binnenlandsche zaken wederkeerig den dank van Z. M door hem aan het par lement gebracht, overbrengen aan zijne collega's en zichzelven. Wat bij de troonrede ons werd toegezegd, hebben zij ons geschonken. Een wetsontwerp ter beteugeling van het mis bruik van sterkedrank is ingekomen; de Minis ter van financiën schonk ons zijne rente-belas ting ter tegemoetkoming aan de bezwaren voor onze schatkist. Of het afgeloopen jaar dan zoo bijzonder vruchtbaar voor ons land was Dat niet, maar bij het vele, dat nog onafgedaan bleef, is dit niet de schuld van het ministerie. Een Neder- landsch minister kan het voorbeeld niet vol gen van een Gladstone en de leden dwingen te blijven tot dit en dat is afgedaan. Het ware anders gewenscht geweest die rente belasting eerst af te doen vóór men heenging. Na het openen der nieuwe zitting komen de begrootingen aan de orde; de rente-belasting en drankwet zullen dan behandeling vragen, terwijl vervolgens het ontwerp-strafwetboek, waarvan de voorbereidende behandeling reeds ver gevorderd is, aan de orde zal kunnen ko men. Wanneer wij dan in het oog houden de aanstaande verkiezingen in 1881, dan weten wij niet of ons nog wel andere grootsche dingen zullen wachten. Het zijn dit stemmen wij toe gewichtige zaken, die ons dan reeds wor den geschonken, maar met dit alles in het voor uitzicht zullen wij maar niet te veel verwachten van hetgeen bij de opening der nieuwe zitting zal worden beloofd. Over éene quaestie zouden wij echter gaarne dan wel eens iets willen vernemen, nl. over grondwets-herzieningDe overtuiging der regee ring, uiterst voorzichtig en diplomatiek uitge drukt bij het begin van haar werkkring door de woorden „dat zij niet zou terugdeinsen voor wat naar de voortgaande ontwikkeling der tij den hervorming en nieuwe regeling eisebt," maar daaraan toch „niet de belofte verbinden wil om onverwijld min of meer partiëele voorstel ling tot herziening der grondwet aan de orde te stellen," heeft wellicht door de ervaring van het bijna geëindigde zittingjaar wijziging ondergaan. Af keerig van grondwetsherziening is zij niet ook dat weten wij uit haar mond maar deze .mag dan alleen aan de orde worden ge steld, wanneer zij de vrucht is van een door grondig onderzoek en gedachtenwisseling gerijpte volksovertuiging en als gebiedend noodzake lijk wordt erkend." Van meer dan een kant wordt toch thans daarop aangedrongen. Zij, die tegen de plotse ling opgekomen plannen van den heer Kappeyne in deze waren hebben zich ook grootendeels vereenigd met het meer en meer geuit verlangen tot herziening, mits kalm voorbereid. Zoovele vraagstukken, op burgerlijk en militair terrein, waarbij wijziging dringend noodig is, wachten op die herziening. De heer Lcnting wijst terecht in zijn keurig werk Korte aantetkeningen op de grondwet" slechts op de kieswet, en vraagt of de eisch tot herziening daarvan „een ongemotiveerde eisch is van het oogenblik, eene tijdelijke en voorbij gaande volkswaan, dan wel of niet eene zoo danige herziening is geworden eene algemeen diep gevoelde behoefte Verder schrijft hij o. a. nog in zijne voorrede „Wanneer men terugdeinst voor Grondwets herziening in den geest, zooals die op dit oogen blik wordt verlangd, op grond van verschil van gevoelen in den boezem der Staten-Generaal over de opportuniteit, dan zal ook nooit tot het werk besloten kunnen worden, omdat er altijd le- deu zijn zullen, die de exceptie zullen opwerpen, dat het oogenblik daarvoor niet geschikt is. Op die wijze zou het werk verschoven worden ad Calendas Graecas, of wel het zal tot stand komen op een oogenblik, dat de regeering en vertegenwoordiging daartoe door den drang der omstandigheden en in minder rustige tij len ga- dwongen worden Thans is de tijd voor zulk eene quaestie nog wel rustig en in onze oogen uitmuntend geschikt. In het zittingjaar, dat op het puut staat geopend te worden, kan zij toch niet behandeld worden; daartoe loopt de parlementaire wagen in ons land te langzaam. Welnu, het idee van liet Vaderland lacht ons toelaat eene staatscommissie door de regee ring benoemd worden, die deze herziening voor bereidt en met een bepaald plan voor den dag komt, Deze zal nu juist in hel nieuwe zittingjaar tijd hebben daaraan te werken zonder den gang van de overige zaken te belemmeren. De kamerleden hebben nu nog werk genoeg. Als dan weêr gesloten wordt wat nu nog geopend moet worden, kunnen zij een gedetailleerd voor stel gereed vinden en met de behandeling daar van een even nuttig werk verrichten als hun nu wacht met het ontwerpstrafwetboek. OPENBARE VERGADERING VAN DEN RAAI) der gemeente GOES op WOENSDAG den 25 Augustus 1881) des avonds te 8 uren. Goes, den 7 Augustus 1880. De Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling I. Mededeelingen, ingekomen stukken. II. E rste suppletoir kohier van den lloofdelijken Onslag over 1880. III, Idem der belasting op de honden. IV. Aanvrage van het Burgerlijk Armbestuur om ef- eu overschrijving op de bigrooting voor 1879. V. Idem van het bestuur van het Gasthuis. VI. Verzoek van den heer G. Van der Hoek om verlenging der erfpacht van den grond zijuer petroleum-bergplaats. VIL Verordeningen op de heffing en invordering van rechten voor het aanplakkeD enz. VIII. Aanbieding der begrootiog van ontvangsten tn uitgaven der gemeente voor 1881. De BURGKMEESTER van GOES brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat de PATENTEN over het dienstjaar 188 4/8 L, loopende van 1 Mei 1880 tot ultimo April 1881, alsmede de suppletiebladen in gevuld gereed liggen cn ter Secretarie afgehaald kun nen worden van Dinsdag den 24 Augustus tot en met Dinsdag den 7 September a. s., uitgenomen des Zon dags, dageliiks van des voormiddags 9 tot des namid dags 2 uren. Wordende de belanghebbenden vermaand om die af- haling in persoon te verrichten en zich den bepaalden tijd ten nutte te maken teneinde van alle kosten bevrijd te blijven, vermits volgens art 2 van Z. M. besluit van den 17 October 1820 de onafgehaalde paten ten ol de afschriften daarvan door den Deurwaarder der Directe belastingen onverwijld aan de patentplich- tigen moeten worden uitgereikt tegen betaling van 10 cents, waartoe dan den 8 Sept. en volgende dagen zal worden overgegaan. Goes, den 23 Augustus 1880. De Burgemeester voornoemd, J. G. DE WITT HAMEK. il De St.-Ct. bevat de statuten der vereeniging Chris telijke Evangelische gemeente, te Wemelain^e, Deze vereeniging stelt zich ten doel het evangelie te ver kondigen op zuiver bijbelschen of schriftuurlijken grond, en daardoor do algemeene christelijke kerk uit te breiden. Een kon. besluit van den 12 Augustus, tot uit voering van art. 45 der wet van 17 Augustus 1878 (lager onderwijs), is opgenomen in de St.-Ct. uo. 197, cn is hoofdzakelijk van dezen inhoud Gedeputeerde Staten doen jaarlijks in December aan de regeering opgaaf van de sommen, die op de be grooting van iedere gemeente in liunue provincie voor het volgend dienstjaar zijn uitgetrokken voor het lager onderwijs. Jaarlijks in Januari doen zij tevens opgaaf van de uitgaven, blijkens de rekeningen over het voorlaatste jaar in elke gemeente hunner provincie gedaan wegens de kosten van het lager onderwijs. Zij wordt voor de eerste maal ingezonden over het jaar 1S80. De Minister van Binnenlandsche Zaken stelt het voor schot vast, waarop elke gemeente over het loopende dienstjaar aanspraak heelt volgens de wet van 17 Aug. 1878. Gedeputeerde Staten ontvangen, voor zooveel betreft de gemeenten hunner provincie, mededeeling van het bedrag, waarop het voorschot en de uitkeering aan iedere gemeente worden vastgesteld. De Minister zal jaarlijks de verzamelstaten en bij lagen van eenige gemeenterekeningen, voor zooveel be treft de hierbedoelde kosten, onderzoeken. Hij zendt ze aan Gedeputeerde Staten terug, met mededeeling van zijne opmerkingen. Dit besluit treedt in werking op 1 November 1880. Ook dc kiezersvereeniging Nederland en Oranje te Schiedam heeft den heer JVoor hoeve CIlz. candiJaat gesteld voor de a. s. verkiezing van een lid dar Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Rotterdam. De liberale kiesvereeniging Sch:elam stelde candidaat mr. O. Fan Rees; terwijl door di katholieke kiesvereeniging Ue Grondwet te Rotterdam en die van denzelflen naam te Schiedam tot candidaat is gekozen de heer AI. L Van Deventer te 's-Hage. Tot heemraad van den polder Pulanea onder Linsahoten is gekozen de heer A. Stigter Jr., die als zoodanig zijn vader opvolgt, welke 54 jaren genoemde betrekking heeft bekleed. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Met inbegrip van 's-Heereohoek en Ellewouts- djjk, als aanslaande, zijn van de 31 Herv. gemeenten iu de C.aBsis Go;s thans 9 als vacant te bsschou- w n, nl. O'ezand, c. a. sinds 12 Mei 1878, Krui- ningen 20 April 1879, Borssele 26 Oc'. 1879, Biarland 2 Mei 1880, 's-Heer Hendrikskindereu e. a. 16 Mei 1880, Bath c. a. 1 Aug. 1880 en Wiesekerke, N.Bevai II April 1880, laatstgenoemde evenwel met uitlicht op vervulling. Btroep n naar Strooskerke (Walch.) ds. JF. J. JFensink, te Prinsenland en Diateloord. De Algemeene Synode stelde vast, on aan de stemming der leden vau de Provinciale Kirkbeatureu onderworpen te worden, de voorloopig aangenomen wijziging van art. 24 van het Reglement op de vacaturen. Daar de heer Lull, wegens .treurige huiselijke om standigheden, de vergadering beeft motten verlaten, is de heer Overman als president, en de heer Fan Dugl als vice-president opgetreden. Uit het dezer dagen verschenen verslag van het NederWmlsche Zendetinggenootschtp b'ijkt, dat in het vorige jaar ontvatgeu is aui coutributieu, oolleoten enz. 45,726,07 en aiu giften eu legaten ƒ23,191.90, te zameu een bedrag uitmakende van 68,917,97, doch dat de uitgaven de som v«u 94,609,17 beloopen h.bben, zijnde er alzoo een tekurt vau ƒ25,629,20. liet vorige jaar bedroeg de ontvangst ƒ94,323,45 op deu post „giften en legaten," die in 1878 tot bjjna ƒ42000 klom, is een aanzienlijke vermindering (ongeveer 20 mille) te bespeuren. Voor het examen op 28 dezer lot toelating tot de rjjksDormaalhssen te Mid'.elburg hebben zich aan gemeld 19 mannelgke en 7 vrou velijke ca ididaten. Ue algemeene vergadering van de onderwij- zersvcreenigiug in het 5: schooldistrict vau Zee and, welke ook werd bijgewoond door den Inspecteur van het lager onderwij", werd den 19n Augustus gi hon den te Aardrnburg. De heer WeUfeltvan St. K uis, hield eene rede over de Belgische schoolwet. De h er llititeuio be haalde bq den wedstrijd in het schrijven op het bord den prijs, de heeren Hochart en Wei*feit de premie. Als wedstrijd voor liet volgende jaar werd opgegeven improviseert r., terwijl als plaats voor het houden der volgende algemeene verga leriug Schoot. - dgke werd aangtwezen. De heeren Mcskei van Ter N uzen en Ten Btn- gtvoort vin Aatdenbnrg werden als eerebdtii dti ve eeuigtng geproclameerd.

Goessche Courant | 1880 | | pagina 1