1880. N°. 99. Zaterdag 21 Augustus. 67sle Jaargang. AANNEMING VAN SCB00LLEERL1NGEN. PERSONEELE BELASTING. "haven van goes. OFFICIEELE MEDEOEELINGEN. Mededeelingen op verschillend gebied. l)e voor den Landbouw nullige en schadelijke dieren. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maavdag-, Wobhbdaq- en V&ijdagayovd uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Aüioaderlijke nominers ct. met bijblad 10 ct COURANT. Gewone artvertentiïn worden 10 ct. per regel geplaatst Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen run 18 regels a /4l. Dienstaanbiedingen, niet weer dan 4 regels bedragende eD contant betaald, 20 ct. Bij directs opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prys slechts tweemaal berekend- Agenten voor het buitenland zijns A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege inen zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS ran GOES brengen ter kennis van de ingezetenen, dat de plaat selijke schoolcommissie op Maandag den 23 Augustus a. s., des middags te 12 uren in een der zalen van -het Raadhuis eene zitting zal houden tot bet inschrijven van leerlingen voor al de scholen van het openbaar lager onderwijs en de bewaar-, naai- en breischool voor on- en minvermogenden. Goes, den 19 Augustus 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. De BURGEMEESTER van GOES brengt bij deze ter kennis van een ieder wien het aangaat, dat het kohier bo. 2 van het personeel voor deze gemeente, over het dienstjaar 1880—1881, op heden] ter invordering is ge steld in handen van den ontvanger dier belasting bin nen deze gemeente. Goes, den 19 Augustus 1880. De Burgemeester voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES Seven hierbij kennis, dat het water in de haven Maan- ag den 23en dezer zal zijn afgelaten. Goes, 20 Augustus 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER, De Secretaris, HARTMAN. Benoemd tot lid van het bestuur der waterkee- riog van den calamiteusen Hoofdplaatpolder B. J. Tho- maes-, tot dijkgraaf van den Seydlitzpolder H. P. De Vleeschauwer; tot dijkgraaf van den van Remoortere- polder C. B. Wijffels. De Minister van Oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat den lsten October a. s. eenige papillen op de pupillenschool te Nieuwersluis zullen worden geplaatst. Van (leze plaatsen zullen er ook eenige kannen worden vervuld door zoDen van niet- militairen, en wel tegen betaling eener j.iarlijksche bijdrage van f 50. De vereischten tot toelating zijn lo. een leeftijd tusscben 12 en 14 jaren 2o. een gezond lichaamsgestel zonder gebreken, zoodat bet te voorzien is, dat de knaap later voor den militairen dienst ge schikt zal zijn. De ouders of voogden, die verlangen dat hunne zo nen of pupillen tot de school worden toegelaten, be- hooren de aanvraag daartoe vóór 10 September e. k. aan het departement van oorlog te zenden, met de ver- eischte stukken vermeld in de Staatscourant van 18 dezer. GOES, 20 Augustus 1880. By het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is opnienw van een belangstellend onbekende duizend gulden ont vangen. De liberale kiesvereeniging Burgerplicht te Hoorn heeft wat voor hen, die met de toe standen daar bekend zjjn, volstrekt niet onver wacht is tot candidaat voor de Tweede Ka mer gesteld mr. W. K. baron Van Dedem burgemeester dier gemeente. SCHEEPVA ARTBERICHTEN Volgens hst bureau Feritat verongelukten in Juni jl. 77 zeilschepen (8 waarvan berichten outbre- keu), waarvan 8 Nederlandache. Voorts zyn 2 (Ame- rikaauiche) stoomschepen vergaan. RECHTZAKEN. Voor den Hoogen Raad ia behandeld het be roep van A. v. B. te Sleenwylr, die door het Ge rechtshof te 'a-Heriogeuboach tot levenslauge tucht huisstraf is veroordeld, ter zake van moord op de dienstbode E. S., voorafgegaan door diefstal met bin- nenbraak ten nadeele vao T. S. Ie Sleeuwijlc. Daar deze voorziening ongemotiveerd was, concludeerde Adv.-Geueraal Fan Idaanen terstond tot verwerping, lo dieu geeet wat ook het arrest, dat vervolgens door den Raad werd gewezen. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Aangenomen de toezrggiog van beroep naar Nieuw-Helvoet door da. G. lleijcrt, predikant te Etlewoutsdyk. Op dt voordracht voor hoofdonderwijzer te Cad- zaud zyu geplaatst de heerei Jongepier en A. F. ffiue van Middelburg en A. T. Swenni, van Sprang. LANDBOUW EN VEETEELT. Ontrent de verwachtingen van den oogst in de provincie Zeeland ocer 1880 wordt door de St.-Ct. medeg deeld De wintergranen, tarwe, rogge en gent, hoewel niet dicht van stand, zyn krachtig opgegroeid en vertoo- nen eene scboone aar. Daar echter reeds vroeg lege ring wérd opgemerkt, zal de opbrengst en vooral de hoedanigheid van den korrel meer dan gewoonlijk afhangen van droog weder bij de verdeie aanryping en deu oogst. Dit laatste geldt mind r van zomerqerst en haler, die vooral de laatste zeer schoon te velde staan. Boekweitslechts in een klein gedeelte der pro vincie verbouwd, staat gunstig. De paardenboonen zyn meestal goed opgegroeid en flink bezetde gewone insectenplaag schynt nog slechts by uitzondering voor te komen. Stamboontje» geven een zeer ongelyk gewasvooral de witte laten geen groot beschot verwachten. De erwten staan zeer gunstig eu beloven eene ruime opbrengst, die echter door de sterke ontwikkeling der plant geheel van droog en warm weder af liaukelyk is. De aardappelen zyn byzonder krachtig gegroeid qualiteit en quantiteil zyn beter en ruimer dan in verscheiden jaren het geval is geweestdoch de ziekte begiut zich algemeen te verloonen. Het koolzaad leed iu enkele streken door den win ter, zoodat daar weinig is overgebleven meer al gemeen wordt de uitkomst echter hoogst voo-deelig geacht. De vlatleelt wordt in hst grootste gedeelte der provincie als zeer go;d gelukt beschouwd; hier en daar, vooral in Schouwen, minder. Over het geheel echter verkreeg men een schoon en goed betaald gewas. Karweizaad is goed uitgevallen kanariezaad matig. Suikerbietenmangelwortel» en paardepeen hebben in de opkomst zooveel geleden, dat daarvan over het geheel slechts eeue malice opbrengst is te verwachten. Klaverlucerne en wikken, door de voorjaarsdroogte eerst zeer schraal, gaven later eene overvloedige op brengst. De stand der weilanden is in de laatste maanden buitengewoen gunstig de hooisnede is middelmatig van grootte, doch uitmuntend van hoedanigheid. 1'e Zelbem staat ten appelboom nog iu vollen bloei. De Nederlandache Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde zal op Dinsdag 14 September te Haar lem baar 9e algemeene vergadering houden. Voor de aanstaande lat dbouwtentooustelling te Londen zyn tot dusver by de Nederlanrlsche keu ringcommissie aangif'e gedaan van melkkoeien 68, vaarzen 24, stieren 35, Edammer kaas 39, Goudsche kaas 15, Lrirlsclie kaas 5, Frieeche kaas 9, versche boter 29, iulegboter 72 eu nog eenige étalage. Ouder den naam van Nederland en Oranje bestaat te Amsterdam eene vereeniging van oud-strij ders van 1813 en 1815. In 1865, by de oprich- tiog, telde deze vereeniging 100 leden s dert ia dal getal zoo verminderd, dat thans nog slechts 8 in leven zyn, waarvan de oudste 95 en de jongste 80 jaren telt. Deze oudj-s bebbeu Dinsdag gezamenlyk een rijtoer gemaakt. De eerste kinderspeeltuin te Rotterdam tal Za terdag a. s. geopend wotden. De pokken nemen te Londen thans af. In de laatste week stierven er slechts 4 personen aan die ziekte (tegen 3 in de week te voren). In de zie kenhuizen bevonden zich op het einde der vorige week nog 178 patiënten. Nieuwe ziektegevallen kwamen er 16 voor. Te Weeneo, Praag en Parijs is het cyfer der pokkendooden weer toegenomen eu resp. op 12, 12 en 60 geklommen. In Pest, Alrxandrië, Murcia, Christian's, Stockholm, Petersburg, Warsohau en Bu charest bedroeg het aantal dooden resp. 5, 5, 3, 2, 1, 1, 1 en 1. By het dorp Inel, niet ver van Trier, heeft men dezer dagen in een steengroeve etn reusachtig grooten slagtand van een voorwereldlijken olifant (Mammoet) gevonden, die ongeveer 150 kilo weegt. Wanneer deze tand van eeu hrdendaagschen olifant was, en dus als ivoor te gebruiken, zou by minstens 3600 waard zijn. Biykens genomen proefnemingen bezit men in bet citroenzuur een uiterst werkzaam middel om mi croscopische insecteo in drinkwater te dooden. Wan neer slechts j, gram citroenzuur per liter genomen wordt hetgem een aangenomen smaak veroorzaakt worden da diertjes bjjna oogenblikkeljjk gedood en bezinken weldra. Met het oog op het dikwijls zeer onzuivere drink water, dat velen genoolza.kt zyn te gebruiken, kan deze mededeeliag haar nut htbbeu. (IV. V. d. B) Tegeu de pijnen, door een iusecteusteek ver oorzaakt, wordt aanbevolen het sap van aromatische planten, zooala thym, pepermuut, rosmarijn, etc. Ook terpeutyn, verder matjolijn, uienschillen en klaprozeu worden gezegd dienstig te zijn in dergelijke gevallen. O.u iu likeuren, bier, ent. eeu vervalscbiug met aloë aan te tooDen moet men het dubbele volume benzol aanwenden, terdege schudden en daarna met een weinig sterke ammonia vermengen. Bj aanwe zigheid van sporen aloë zal de laag benzol zich f aai violet rood kleuren. Men kan zoodoende zelfs '/ei deel aantoonen. E;n botanicus, die reeds vergeeftche moeite had aangewend ter verdrijving van insecten (voornamelijk wandluizen) uit zijn vertrekken, heeft toevalliger wijze een uitstekend verdelgingsmiddel dezer dieren ontdekt. Hij bad eenige exemplaren van het zoogenaamde peper- kruid (Saturcia) in eeu zijner kamers laten liggeD, en toen hij na eenige dagen terugkwam vond hij duizende wandluizen byua allen gedood op de bla deren en stengels. Watrschijnlijk is het volgende over petro'eum niet algemeen bekend. Do ruwe petroleum wordt, nadat zy uit de reservoirs in bakkeu ter bewerking wordt opgepomp', met zwavelzuur behandeld eu daarop door disti i lat ie ve deeld in drie vau elkaar verschil lende stoffen de naphta namelijk, de geraffineerde petroleum en de petrolenmresten. Dnaphta, die o - geveer het tiende gedeelte van de producten uit maakt, is zeer dun, vloebtar en bewegelijk, en wordt nogmaals aan een (gefractioneerdt) destillatie onderworpen. Het product hiervan, dat het vluch tigs! iswordt petroleum-ether genoemd en dient om vetachtige stoffen op te lossen. Het tweede ge deelte is de zojgenaunds gasoline, die als grond stof voor het gazolinegas gebruikt wordt. Het derde gedeelte eindelijk is de petroleumneuzirie, die ook als een oplossingsmiddel wordt gebruikt. De l itynsche Vulgata, volgens welke Luther op den Wartburg zyue Duitscbe bijbelvertaling hetft ge maakt, bevindt zich ibaus in bezit van zekeren dr. Schlechte, ridder van Sednihorsky, dirrcteur der bad plaats VVartenburg, die het kostbare werk, dat uit de Koninklijke Saksische bibliotheek afzomstig is, ten geschenke ontving van dan Czechischen dichter Janez Bvezdg Professor Curtiue te Leipzig beeft voor bet werk reeds 901)0 gulden geboden. PEULVRUCHTEN. De peulvruchten, dia in Nederland hoofdzakelijk om het zaad geteeld worden zijn paarden- en dnivenboonen, erwten, wikken en linzen. Walsche boonen alsmede stok- en stamboonen zijn meer gewassen voor den tuin. Als voor boonen schadelijke dieren vermelden we: den boonenkever,den zaadkever,den gestreepten grau wen snuitkever, de boonenbladluizen eu de hommels. Voor erwten den erwtenkever, eenige snuitke- vers, eenige uilen (vlinders), den erwtenblarlroller, den grammavlinder of pistooltje, bladluizen. In no. 122 van deu jaargang 1876 heb ik ge sproken van de boonen- of erwten kever. Dit is minder juist. Hoewel beide kevers wel is waar tot hetzelfde geslacht behooren hebben we toch met twee verschillende soorten te doen. We willen ons bepalen tot het opgeven van de belangrijkste verschillen tusschen deze beide, overigens veel met elkander overeenkomende, kevers. Erwtenkever. Langwerpig eivormig, zwart, maar met grijsgele en witte haren dicht bedekt. Botst veel breeder dan lang. Dekschilden lang, elk met een eenigszins gebogen uit witte vlekjes samen- gestelden band dicht bij den top. De dijen der voorpooten geheel zwart; aan de dijen der achter- pooten een stevig tandvorming uitsteeksel. Boonenkever. De borst is langer in verhouding tot de breedte. De dekvleugels zijn korter en de witte vlekken anders geplaatst. De dijen der voor pooten zjjn roodachtig geel; de tanrl aan de dijen der achterpooten is niet zoo duidelijk. Terwijl de larven der beide genoemde kevers alleen in erwten of in boonen voorkomen is de larve van den zaadkever minder kieskeurig. Deze leeft in verschillende soorten van wikken en wordt ook in de paardenboonen aangetroffen. De kever is kleiner dan de beide vorige, glinsterend zwart; de voorpooten geelachtig rood. Op bet halsscbild vindt men 2 witte puntjes en een grootcr vlekje aan deu voet. De witte teekening op de dek schilden is zeer onregelmatig. Het uiteinde van het achterlijf komt onder de dekschilden te voor schijn, is grauw met twee ronde, zwarte punten. De linzenkever, die mede tot hetzelfde geslacht behoort, komt ook in lichaamsvorm hoofdzakelijk met de genoemde overeen. Het grootste gedeelte dezer kevers overwintert in de linzen en komt eindo April of in Mei daaruit voor den dag. Drie of vier dagen na de paring legt het wijfje de eieren 's avonds voor zonsondergang elk afzonderlijk in de geopende bloemen der linzen. Na 8 of 10 dagen komen de larven daaruit te voorschijn, die terstond in de jonge peul, die zich pas heeft gezet, vreten, waar zij aan deze en aan de zaden aanvankelijk slechts knagen, .zoodat men hare aanwezigheid later ge makkelijk kan herkennen aan het opgezwollen, gele uiterlijk der peulen. Nu vinden zij bereids zaad, dat zóo volwassen is, dat zij zich daarin vreten; zyn echter deze verteerd en geene andeven iu de peul, dan trekken zij 's avonds na zonsondergang weg, om eene andere woning optezoeken. Zij laten zich namelijk bij windstil weder op den grond vallen en bewegen zich dan, gebiuik makende va t hare sterke kaken, voorwaarts, tot zij eene afhan gende peul hebben gevonden. Daar zij als larven niet zeer vraatzuchtig zijn, hebben zy nu genoeg aan dit zaad en veranderen einde Augustus of begin September in de pop, die, als het weêr nog zacht is, spoedig den kever levert. De gestreepte grauwe snuitkever, die ook op klavervelden zeer algemeen voorkomt, heeft een zeer korten snuit. Hij is slechts vier streep lang, heeft op het brninbeschnbde borststuk drie grijze overlangsche strepen en de dekschilden met af wisselende bruine en grauwe strepen versierd. Deze kever knaagt aan de eerste bladen der verschil lende peulvruchten, zonder dat daardoor noemens waardige sehale wordt veroorzaakt. Als middelen om de bovengenoemde kevers te verdelgen, kan men het volgende aanwenden lo. het onder water zetten der zaalboonen ge durende 3maal 24 uren, kort voor het zaaien 2o. het dorren der boonen op eene temperatuur van ongeveer 50° C., waarbij zij haar kiemvermo- gen niet verliezen en de kevers gedood worden. De Erwtenuil. De rups van dezen vlinder kan soms groote schade doen aan erwten, wikken, boo nen, verscheidene klaversoorten en vele tuinge wassen. By aanraking beweegt zij haar lichaam snel heên en weêr en valt op den grond. Men vindt haar van Juli September, dan verpopt zy in den grond in een los spinsel en de pop levert in Mei of Juni van het volgende jaar den vlinder. De rups is slank, cylindervormig en heeft löpoo- tenkop, huik en pooten vleeschkleurig, het overige lichaam roodbruin, op den rug 2 zwavel gele overlangsche strepen en op de pooten éen. De vlinder heeft roodbruine bovenvleugels en langs den buitenrand eene witte streep, die eenigszins den vorm heeft der letter W. De ondervleugels zijn grauw met een donker middelpunt. De pop is glimmend zwart. De Erwtenbladroller. Behalve de vroeger reeds genoemde pootlooze larve van deu erwten kever vindt men in de erwten en linzen twee verschil lende rupsjes van kleine vlinders; het zijn de zoo genaamde maden of wormpjes, die elke huisvrouw bij bet doppen der erwten, in het eene jaar meer dan in het andere, te zien krijgt. De onregelmatig uitgevreten plaatsen aan de lijpe zaden worden door baar veroorzaakt en bet daardoor ontstane verlies aan meelgebalte is dikwijls niet gering. De rups heeft 16 pooten en eene vuile groen- acht'g gele kleur; kop, nek en de drie eerste paar pooten bruin of zwartachtig. Op bet lichaam be vinden zich vele wratjes, uit elk van welken een haartje oprijst. De vlinder is een donker paarsachtig bruin moljedat op de voorvleugels aau den voorrand acht fijne witte haakjes heeft en aan het eiude van den vleugel vele fijne roestkleurige slippen. Leefwijze. Wanneer de erwten en linzen in bloei staan, is de vlinder op die plaatsen te vinden. De bevruchte wijfjes leggen hare eiers elk afzon derlijk aan de jonge peul. Na ongeveer 14 dagen komen de rupsen voor den dag, vreten zich bin nen in de peulaltijd vroeg genoegzoodat de aangevreten plaats volkomen vergroeit; later toch bemerkt men vau buiten niets. Onder herhaalde vervellingen groeien zy, aan een of meer zaden vretend, eu zij zijn ter verpopping gereed, alvorens het zaad hard wordt. Zij komen nu uit het zaad, valleu op den gro.id eu maken eyen daaronder euu

Goessche Courant | 1880 | | pagina 1