xu Mededeeliiigen op verschillend gebied. Overzicht van den stand der koersen. fV' t7* BUITENLANDSCH OVERZICHT. GEMENGDE BERICHTEN. Uit Quebeck is geschreven, dat men daar ren nieuwe manier heeft beproefd om versch rundvle-sch naar Europa te verschepen. De tot export bestemde runderen wordeD, nadat men er deu kop heeft afge sneden en de ingewanden eruit genomen, in hun geheel in met re&gerators voorziene schepen gelegd. Eerst op de plaats der bestemming wordt de huid er afgetrokken en het dier in stukken gehakt. Er wordt gemeld, dat aldus behandeld vleesch zich langer goed houdt en er beter uitziet, dan op de tot heden gebruikelijke wjjze verscheept vleesch. Een Duitsche botanicus heeft door proefnemin gen geconstateerd, dat de bladen van Nerium Oleand. r (Laurierroos) een uiterst gevaarlijken invloed op die ren hebben. Een koe en een geit werden door het gebruik van slechts weinige deelen dezer plant binnen zeer korten tjjd gedood. Daar in onze tuinen en kamers zeer dikwijls oleanders gekweekt worden, is de grootste voorzichtigheid aan te bevelen. Reeds vroeger heeft men waargenomen, dat de plant een stof bevtt, die een storenden invloed op de werkzaam heid van het hart uitoefent, doch nauwkeurige proef nemingen zouden hieromtrent zeer gewenscht zjju. No. XIII der „Graphiscbe Statistiek" van hel N. v. d. D. geeft de leugte der Kunstwegen (harde rywegen) aan, zoowel in verhouding lot de opper vlakte als tot de bevolking. Deze tweeled ge opgave doet zien, dat, in verhou ding tot de oppervlakte, Zuid- en Noordholland het best bedeeld zijn met in alle seizoenen bruikbare rij wegen, niettegenstaande iu verhouding tot de bevol king Gelderland, Limburg en Grouingeu de guustig- ste uitkomst verlootten. Drente maakt al eeu zeer ongunstig tiguur, wat de verhouding tot de opper vlakte betreftmaar dit gewest is nog zoo duu be volkt, dat hst ten opztcbte tot de bevolltiug nog het gemiddelde v.,n liet geheele rijk overtrefter is dus geen sprake van misdeeldheid. De gezamenlijke lengte dezer kuustwegen is in kilometers ongeveer 12000 in het geheele rijk, dus ruim 2100 uren gaans; dit uitgebreide uet verdeelde zich over de verechilleude gewesten als volgt: Gelderland 2100, Znidholland 1700, Noordholland 1600, Noordbrabant 1200, Friesland 1000, Limburg 960, Groningen 900, Overijsel 850, Utrecht 650, Zeeland 400 en Drente 850 zilometeis. Met de stoomboot Magnet wordt van regee- ringswege sedert Zaterdag eeu tocht op de Zuiderzee gedaan, teneinde de oester- en mosselbanken op te nemen. Dit schijnt in verband te staan met voor genomen verpachtiugen der waartien. Den 24en wordt iu het Théatre de In Monnaie te Brussel Moiart's „Toovetliuii" gegeven in haar oorspronkeltjkeu vorm en voor een publiek, dat uit- iluiteDd uit vrijmetselaars bestaat. Bij die gelegenheid zal de voorgevel van den Schouwburg geïllumineerd zijn met mt ^ouni-ke zin nebeelden. In de afd. „Nede.laudiche verecuigingeu" van den zangwtdstrijil te Keulen is de eerste prijs, eeu gouden medaille en 1000 mark, behaald door Euterpe van Amsterdam; in afdeeling C werd aan Zanglust te Amsterdam de zilveren vergulde mrdaille en 500 mark toegekend, en aan Nijmeegtch Mannenkoor de zilveren vergulde medaille en 200 matk. Bij de internationale afdeeling van het Zan gersfeest is de derde prijs behaald door Rotte'e Man nenkoor, te Rotterdam. Tegen het slapeu met open vensters, dat reeds meermalen van verschillende zijden besproken is, wordt thans iu eeu der Duitsche bladen door eeu genets- kundige opnieuw gewaarschuwd. De nachtlucht, zegt hij, is door nachtelijke uit wasemingen van boomeu rijk aan koolzuur, eu dus ongtzoud, waarom alleeu reeds het open lateu van een venster is af te raden. Maar bepaald nadeelig wordt het, als het bed zoo staat, dat de biuueustroomende lucht over hel lichaam van den slapende heeu kan spelen daarvan kuuneu rheumatieche aandoeningen eu allerlei andete kwalen het gevolg zijn. Ds morgenlucht, een of twee uren en zonsopgang, is goud waard, en die kan men gerust laten binnen- stroomen, mits men zorge dat de luchtstroom niet in het bed kan worden gevoeld. AMSTERDAM, 17 AUGUSTUS 1880. NB. Het tusschen haakjes achter enkele soorten geplaatste cijfer duidt et aantal onbetaald gebleven coupons aan, bij die stukken behoorende. STA %1t SLBBHINCBH. EUROPA,. ra. PCt. België, Certificaten 2'/, 65 Fbankeijk, Orig. inschrijv. 5 1X0'/, Hongarije, Obl. Leening 1867 5 89 dito, Gondleening 5 74r/a Italië, Cert. Adm. Amsterdam 5 75 Nedeeland, Cert. N. W. S. 2*/, 65s/, dito, dito dito 3 78'/. dito, dito dito 4 102'/, Oostenbijk, Obl. in papier Mei Nov. 5 61'/, dito, dito zilver Jan. Juli 5 52'/,, dito, dito goud 4 76'/, Poktugal, Obl. Btl. '53/78 3 51'/, dito, dito 1876 6 99?/,, Rusland, Obl. Hope Sp Co. 1798/1816 5 98'/, Cert. Inschrijv. 5e serie 5 58'/, dito dito 6e 5 83'/, Obl. 1864 1000 5 96 dito 1864 100 5 93'/, dito 1866 1000 5 95'/, dito 1866 100 5 93 dito 1872 gecons. 5 89'/, dito 1873 dito 5 89'/, dito 1877 dito 6 93'/, dito Oostersche leening le serie 8 57'/,, dito 1850 le Leening 4'/, 89'/. dito 1860 2e dito 4'/, 87 dito 1875 gecons. 4'/, 81'/, dito 1880 gecons. 4 70'/,, dito Leen. 1867/69 (Nicolaï) 4 79 dito dito 1859 3 67'/, 8panje, dito Btl. 1867/75 1 19'/. dito dito dito 1876 9 40"/,, dit) Leening Binnenland Esc. „,0 1 18'/, Volkomen gezonde menschen, die een hooge, ruime slaapkamer hebben, kunnen, wanneer zij bovengenoemde voorzorg nemen, met opeu vt nster slapen. Maar aan alleu, die een gevoelig gestel hebben, aau hoes'en eu heescbheid lijdeu of in deu slaap s'etk uitwasemen, is bet opeukouden van vensters gedurende den nacht ten sterkste te ontraden. De beide eerste dagen van het tijdvak, waar over dit overzicht loopt, had de beurs in aan gename afwisseling eeu vast voorkomen, ook vooral voor de Europeetche waarden, zoodat de koersnoteering, ondanks de malaise op het einde der vorige en het begin der nieuwe week, tocli eene schier algemeeue verbeteiing geeft te con- stateeren. De koersen der Russische Spoorweg waarden mochten ditmaal de Staatsfondsen niet op den voet volgen, waarschijnlijk in verband met de berichten omtrent de belangrijke vermeerdering der ontvangsten, die vele spoorwegmaatschappijen te betreuren hebben. Het grootste verlies leden de aandeelen Zuid- Westelijke Spoorwegmaat schappij, die tengevolge van groot aanbod voor Berlijn terugliepen van 61 tot 59'/a, pet. Overdrijving is een vrij algemeene karakter trek, die zich ook hierbij gelden laat. Een bericht iu de N. R. Cl. van 14 dezer trachtte deu houders vrees aautejageu voor de ontvangst der vaste 5 pet. reute, die o. i. door het Kijk on voorwaardelijk is gegarandeerd. De lezer oor- deele zelf; op het stuk lezen wij: „Auf das Aclieu-Capital der Gcsellschalt der Süd-West- lichen Eisetibahueu (49,967,001) Kubel credit) garantirt die Regieruug als Minimum des jahr- lichen Reineinkommeus 5 pet. und l'erner '/s pet. des genannten Capitalbetrages zu dessen Amor tisation. Lie Garantie der Zinsen und der Amor tisation der Actiën trilt niit dem 1 Juli 1878 in Kraft und ist für die ganze Dauer des Ver- bleibens der Rahuen iin Besitze der Geselschaft gtlltig." Wij onderstrepen de uitdrukking: De garantie voor rente en amortisatie op de aan deelen treedt met 1 Juli '78 inwerking enz., waaruit duidelijk spreekt dat de regeering zich niet verbonden heeft tot de uitkeering van 5 pet. over het aaudeeleu-kapitaal van de maat schappij aan de directie die daarover zou te beschikken hebben eu daaruit somtijds pre ferent zou hebben te voldoen den interest op eene obligatieschuld, z. a. dit het geval is met de voorwaarden der garaDtie, aau de Baltische spoorwegmaatschappij verleend. Niettemin zou den we uiet gaarue verheelen, dat de belangrijke ontvangst-vermindering ten bedrage van 33 pet. over de 4 eerste maanden van '80 een koers verlies wettigt, doch hoogst verkeerd zou het zijn omtrent de toekomst der aandeelen daarom van gevoelen te verandereu, daar de mindere ontvangst, die nog 35 andere maatschappijen te betreuren hebben en waaronder 4 in nog grooter verhouding dansje besprokene maatschappij, om vroeger vermelde reden slechts van tijdelijken aard is. De aandeelen Russische Zuid-H estelijke spoorwegmaatschappij blijven door de onvoor waardelijke garantie me t soliede dan de Rus sische Staatsfondsen, zelfs al bleven'de ontvangsten op den duur beneden die van'78 tn wel zooveel sclieder als de onvoldoende netto-ontvangsten bedragen. Dit is trouwens met alle Rass. Spoorweg - fondsen het geval, die onvoorwaardelijk voor rente en aflossing gegarandeerd zijn De hou ders houdeu bovendien iu 't oog, dat eeu geld beleggersfonds als de bedoelde aaudeeleu alleen rijzing in uitzicht stelt op den langen duur al moge ook eene tijdelijke daling die schijn baar tegenspreken, maar daarentegen ook met vrij groote zekerheid, alles behoeft het te worden Spanje, Obl. Binnenland 1876 Tubkije,dito Alg. Schuld 1865 (9) dito dito 1863/1865 (8) dito dito 1869 (9) AFRIKA. Egïpte, Obl. leening 1876 dito Spoorwegleening 1876 NOO RD-AMEU1KA. Vee. Staten, Obl. 1876 dito dito 1861/64 ZUID- AM ERIK A. Bbazilië, Obl. 1865 dito dito 1875 Columbia, dito (4) Pebu, dito leen. 1870 (10) l'Ct. 2 5 6 6 e 5 47, 5 5 IMÖUSïa. BH BXH. OHDBBH. Gemeente Crediet Öbl. Rotterd. Handelsv. Aandeelen. Rott. Hypotheekbank, Pandbr. Stoomvaart Zeeland Aand. dito dito Obl. dito gegarand.dito Rusland, Pandbr. Hyp. Bank 8P00BWB6-LBBH. Nedebl. Holt. IJzer. sp. Oblig. 1871 Maats. Expl. Staatsspw. dito 1873 Ned. Centraal spw. gest. dito Hongabije, Thetsspw. dito Italië, Zuid Ital. spw. dito Polen, Wars. Bromb. aand. dito, Warschau- Weenen aand. Rusland, groote spw.maatach. aand. dito hypoth. Obligatiën dito dito dito Baltische spoorwegaandeelen. Charkow Aaow. Oblig. Jelez Oriasi dito Jelez Orel dito 1000 dito dito 100 Kiew. Brest Aand. Ml, 5 S 5 5 3 4 5 3 6 s 5 6 s PCt. 37»/. 97,. 127, 7 60'/. 83 iiov. 100'/. 977» 957,. 37'/. 17»/, 103 17 1017. 48 100'/, 100'/, 79 107'/, 107'/, 68'/. 85"/.. 507.. 52'/, 80 134'/, 93'/, 86'/, 55 917. 88 917. 86 67 gezegd? echter naar ,/menschelijke berekening". Voor 't Russische spoorwegwezen in 't algemeen verwacht men een vooruitgang door eene wet telijke regeling, die aanstaande zou zijn Thans heeft iedere spoorweg zijn eigen reglement en zijn eigen directie, die zich volstrekt niet om aansluitende lijnen bekommert. Spanjaarden veranderden uiteenloopend. De regeering zou het voornemen hebben de vlot tende schuld, rentende gemiddeld 6 pet. (bij vlot tende schuld staat tijdelijkheid op den voorgrond; maar de spoedige atlosbaarheid kan echter ge paard gaan met de bevoegdheid van deu Staat om de pas ingeloste schuldbrieven opnieuw uit te geven) in gevestigde schuld omtezetteu. Daartoe zou de min v. fin. willen uilgeven 1660 onl- lioen pesetas, rentende 5 pet., tegen deu koers van 80 pet. Deze maatregel zou jaarlijks 87 millioen besparing geven. Wij herinneren vooral de eigenaren der nieuwe Rinnenlandsche Schuldbrieven van Spanje dat Spanje is toegetreden tot de in 1865 geslolene Latijnsche Muntunie, waarbij de franc (iu talie genaamd lire, in Griekenland bekend onder den naam van drachme en in het Pyre- neesche Schiereiland als peseta bekend) als een heid is aangenomen. De peseta is dus volkomen gelijk aan de franc en wordt ook bij de be rekening van effecten naar eene nominale waarde van f 0,50 herleid. De vermindering der no teering van de Amsterdamsche Loten kan gedach- teloozen houders in herinnering brengen, dat hunne kans op de 100,000 voor ditmaal weer voorbij is. Met uitzondering der 2de hyp. obligatiën Ma nitoba, die 3le pet. avanceerden, hebben we voor de Atnerik. Sp.wgwaarden ditmaal verlies aan- teteekeuen, het meest beduidend bij de cert. van aand. Chicago N. W. preferred. De vorige week waarschuwden we om uit de algemeen hooge koersen, noodzakelijk om de toen uiteengezette reden, te gelooven dat het algemeene peil van soliditeit zou gestegen zijn vooral op de noodlijdende Amerik. jondsen had den wij daarbij het oog, waarin de speculatie, bij eene gesteldheid der kapitaalmarkt als te genwoordig, te eerder geneigd is een werkkring te zoeken. Deze neiging werkt reeds op zich zelve mede om het gevolg te doen ontstaan, waarop men rekent, daar zij den prijs doet stijgenen wanneer de rijzing aanmerkelijk is en aanhoudt, worden andere speculanten aangelokt die, zoo lang de prijs niet begint te dalen, zich verbeelden dat hij voortdurend zal stijgen. Deze later komen den doen door hunne inkoopen den prijs nog meer stijgen, en op die wijze wordt eene prijsverhooging, die aanvankelijk op redelijke gronden steunde, door bloot speculatieve inkoopen opgedreven tot een peil, dat door die gronden niet meer is te recht vaardigen. Na korter of langer tijd begint men dit te bespeuren, de prijs houdt op te rijzen, en de houder.-1, die het oogenblik gekomen achten om hunne winst intezamelen, haasten zich te verkoopen. Dan begint de prijs te dalen, de houders bestormen de markt om nog grootere verliezen te voorkomen, en daar schier niemand met een dalende markt wil koopen (behalve de contre-mineurs) gaan de prijzen veel sneller achteruit, dau ze geklommen zijn. Ziedaar de gang van zaken, die zoo menigmaal de droevigste gevolgen had en waarop de voorzichtigheid ge biedt nu eu dan de aandacht tc vestigen. Slaan we een blik op de officiëele koeralijst, dan be merken we dat stukken, die prijken met een f (teeken van noodlijdendheid) of waaraan eene reeks onbetaald gebleven coupons behooren, ge noteerd zijn tot 60 a 70 pet. I Zou voor sommigen ook hier gelden «Als 't maar duur is, is 't goed f" Morschansk-Syaran dito Moak-Jaroalaw Oblig. Orel Vitébak dito Poti-Tifiia dito 1000 dito dito 110 Zuid Westelapoor.aand. AMERIKA. Centr. Pac. Obl. dito Californië.Oregon dito Chicago N. W. Cert. Aand. Preferred dito Mad. Extension Obl. dito Menomonee dito dito N. W. Union dito dito Winona St. Peter dito St. Paul Minn, en Man. dito dito dito dito 2e byp. Milwaukee (in goud) Obl. Un. Pac. Hoofdlijn dito ?RBHtJtB«X»KBHXn<&BIt. Nedebland, atad Amsterdam a f1000 dito a 1100 Stad Rotterdam Gemeente -crediet België, Antwerpen 1874 dito, Bruaael 1879 Oostenbijk, Stantsleening 1854 dito dito I860 dito dito 1864 Stad Weenen 1874 Rusland, dito 1864 dito dito 1866 Spanje, St. Madrid (9) Tubkije, spoorwegleen. (9) PCt. 5 5 5 5 5 PCt. 68'/, 98"/,. 91'/, 90'/.. 89 59'/. 112'/, 104 121'/, 1157. 116'/, 1107. 1187,. 106'/, 97»/,. 114'/, 111'/, 105'/, 108 102'/, 95'/. 96'/, 93'/, 106'/, 112 149»/. 101'/. 141 139'/. 64'/. 67.. Oost papier «ilver Diversen in Franachen Belgischen OODHSI. 21,45 21,45 h.77' 47,50 47,50 Prniaiachen Russen in Z. R. Spaan ache B uit. Binnenl. Amerika in doll. 58,75 1,24 47,45 2,34 2,487. Belgie treft het, wat het wêer aangaat, deze week uitstekend met zijne feesten. Het groote natiouale feest had Maandag plaats, het hoofd moment van de gansche feestviering. Op het terrein van de nationale tentoonstelling waren 's middags te 12 uren alle ministers, parlements leden, burgemeesters uit het gansche land en d.eputatien van verschillende gemeenten aanwe zig. Z. M. met zijne gemalin, dochters en ver dere familieleden werden met een ongekende geestdrift begroet, en betuigden daarvoor door vriendelijke buigingen aan alle zijden hun d-ink. Daarna werden verschillende toespraken tot den Koning gericht, die in eene zeer nette rede aan zijn gevoel van dankbaarheid lucht gaf voor hetgeen de mannen van 1830 hebben gedaan, voor de hulp, door de mogendheden destijds verleenden voor alhetgeen na dien tijd is totstandgekomen. Heden zal de optocht plaatshebben. Dat er in Brussel geen onderkomen bijna meer te vinden is laat zich licht begrijpen. In Frankrijk hebben de zittingen plaats der generale raden. De ministers, die allen tot leden daarvan zijn gekozen, werden tot presidenten uit verkoren, en aanvaardden die waardigheid na tuurlijk met eene toespraak, waarin zij even natuurlijk den huidigen toestand van Frankrijk prezen. De minister-president Freycinet en de minister van Binnenlandsche Zaken Constans werden bij hun aankomst op de plaats, waar hunne raden zitting houden, met vreugde en opgewondheid ontvangen. In het Engelsche lagerhuis heeft Lord Har- tington de kosten van den Afghaanschen oorlog die van den grens-spoorweg meegerekend, en ook het benoodigde voor 18801881 daar onder begrepen geraamd op 18,184,000. Na aftrek van de overschotten van drie jaren, blijft er een deficit van 7,005,000, en over het loopende jaar slechts een deficit van 3,500,000 te dekken. Daartoe is volgens de regeering geene bijzondere leening noodzakelijk. De minister gaf in overweging de wisBels op Indie te ver minderen, en de Indische regeering te machtigen de voor openbare werken toegestane leening van 2,500,000 te besteden. Hij hoopte dat er geen verdere oorlogskosten in Afghanistan zouden behoeven gemaakt te worden. Wat Engeland's aandeel in die kosten betrof, zoo wilde de Re- geeriog het opmaken van het totale bedrag der oorlogskosten afwachten. Het bericht omtrent de verstandhouding tus schen Jacob-Khan en Abdur-Bahman wordt wêer tegengesproken. De Afghanen hebben te Baehamadan Maandag het Engelsche kamp aangevallen doch werden teruggeslagen. Hansweert. Dinsdsgnamiddig viel de tjjmau M. K.terwijl hjj een touw van een vaartuig wilde opgooien, in de ichutskolk en Woensdagmorgen tui melde de machinist der sleepboot „Zuid-Beveland" in een diepe regenbak. Beide ongelukevogels behielden gelukkig hun tegenwoordigheid van geest, toodat rij gered werden en met den schrik en een nat pak vrjjkwamen. Eerstgenoemde was relfs zoo kordaat, dat hjj zijn brandende ptjp in den mond hield. De man te Bergen op Zoom, die onlange van het dak van een huis op straat nederstortte, is aan de gevolgen overleden, Aldaar is Vrijdagavond een milicien, die met zijne kameraden het zoogenaamde Jonas-spel in het kamp speelde, niet tjjdig genoeg opgevangen en met het hoofd tegen den grond geslagen. Hij heeft hersen schudding gekregen en is in bet hospitaal opgenomen. In dezelfde stad is Dinsdeg door de mare- ohaussées iemand gearresteerd, die den afgeloopen nacht zijn logement te Roosendaal had verlaten door uit het raam te klimmen, en een goed gevulden reis zak van een medereiziger had meegenomen. Zondagavond is te Vianen in de Lek een jon geling van 18 jaren verdronken. Aan hetzelfde in aanbouw zijnde huis in Den Hang, waar verleden week een werkman met doodeiijk gevolg van een steiger viel, stortte Dinsdag een tim merman van eene hoogte van slechts 21 meter ter aarde. De man was onmiddellijk een lijk. Het baltegebouw tusschen Assen en Beilen is door onbekende oorzaak afgebrand. De halteehef is tijdelijk gesehorst. De inventaris enz. van het Rijk is gered. Een fabriek van sigarenkistjes te Klarenbeek bij Voorst is Dinsdag geheel afgebrand. In den Hang is een levenloos kind van het vrouwe lijk geslacht geboren, dat twee hoofdjes bad en overigens welgemaakt was. Gister ontstond hrand bij den houtzaagmolen De Tweelingen onder Westzaan. Het woonhuis van den eigenaar brandde af met een gedeelte van de ■chnur. De moleu bleef behouden. Een dienstmeisje, dat Maandag te Amsterdam petroleum in een strijkkache! wierpwaardoor bare kleederen in brand geraakten, is reeds aan de be komen brandwonden overleden. Een paar lieve jongens. Te Arnhem ie tegen eenen jongen vervolging ingesteld wegens het op ergerlijke wjjze mishandelen van eene kat, waarvan de dood van het dier het gevolg was; een andera knaap aldaar is door de politie gearresteerd, wijl hij valsche tramkaartjes tegen verminderden prijs verkooht. Op last van den officier van justitie te Zutfen ia prooesverbaal opgemaakt tegen den geneesheer M.

Goessche Courant | 1880 | | pagina 2