Zijn eerste en laatste dans. Mcdedecliiigen op verschillend gebied. BUITENLANDSCH OVERZICHT. STATE N.GENER A AI. TWEEDE KAMER. Het zeil4 otovsngrgke verslag omtrent het nieuwe alrafwetbork (229 pagina's groot, hi halve afzonderlijke nota's) is verschenen en gaat vergezeld van een gewgzigd wetsontwerp, waarin op aandrang der commissie de nieu we spelling is aangenomen. Het schriftelijk antwoord der regeering op op merkingen der commissie wordt telkens medegedeeld. Aan vele opmerkingen der commissie is dertgeering tegemoetgekomen. Op 35 punten is het verschil tussoh>n regeering en commissie bljjven voortbestaan. Die punten zijn van meer en van minder gewicht rij betriff n hoofd zakelijk artt. 53 en 54 (in sdrjj eu door m'dd 1 van de drukpers, straf tegen opzettelijke brandstichting ver nieling van werken, dienende voor het openbaar verkeer; het veroorzaken van gevaar voor het verkeer over een spoorweg; onveiligmaking der scheepvaart; het doen zinken of stranden van vaartuigen de vernietiging of beschadiging van gebouwen of getimmerten het bederf van drinkwater-inrichtingen verkoop van waren schadeljjk voor leven of gezondheid). O ntrent deze misdrjjven is de commissie van gevoelen, dat zwaar der straf behoort te worden toegepast dan de regec- ring bljjft meenen. Ook stelt de commissie voor de mishandeling van dieren te straffen, alleen als zij in bet openbaar is gepleegdby art. 39U word: voorgesteld eeue ver andering in de desertie bij art 429 in de üedelary, waarin de commissie inlascht de woorden: „builen noodzaak"; na art. 448 wordt straf bedreigd tegen het niet dadelijk uit het water halen van drenkelingen, als men daartoe zonder gevaar voor zich zelveu by machte is. De hoofdzaak is, dat door de commissie geene amen dementen van ingr'jpendeu aard op het eerete boek zjjn voorgesteld. Lang heeft zij met de regeering gediscussi eerd over de opneming van de d fiuitie van opzet, maar op het einde is zy gezwicht voor de betoogeuderregeering. Het Verslag omtrent het nader in de afJee- liugen gehouden o iderzoek over het wetstonlwerp tot luffing eener reutebelastiug is Zaterdag verschenen. "~8CBEEPVAAliTHERICHTEN Hansweekt. In de week, loopenJe van 8 tot 14 Augustus 1880, zijn alhier in- en uitgeklaard 238 geladen schepen, te weten Ingeklaard: Zeilschepen 94 Stoomschepen 12 106 Uitgeklaard: Zeilschepen118 Stoomschepen14 132 Totaal 238 Hieronder zijn begrepen 60 iisch-en mosselschuitin. Uit bet verslag van de Duiteche maatschappij tot redding van schipbreukelingen blijkt omtrent de ongelukken op zee eu de reddingen op de Duiteche kusten in 18791880, dat daar 25 menschen van den dood zijn izered. In de 15 jaren van het be staan der Maatschappij werden 1,062 personen gered en zyn 71 reddiugsbootstations opgericht. Dat de handel en scheepvaartbeweging van meer beteekenis zyn in bet sfgeloopen halfjaar, dan in het tydperk van Januari tot Juli 1879, blykt uil het verslag van den directeur der Loudon and S'. Ka tharine Docks Company. Het aantal bevrachte sche pen toch van vreemde havens, die hel eerste half jaar van 18S0 in de dokken kwamen, bedroeg 785, metende 754,503 tonnen, terwyl die getallen voor het gelyke tydperk van 18 79 respectievelijk 673 en 611,040 bedroegen. Het gewicht van de goederen in de dokken iu 1880 gebracht was 319,571 ton, tegen 254,534 in 1879. De voorraad in de dokmagnzijnen aan goedereu be droeg op den 30n Juni jl. bijna driehouderd en tien duizend ton, tegen byna tweehonderd tachtigduizend tou op dien datum in 1879. LANDBOUW EN VEETEELT. Middelbukg. Zooals reeds vroeger is bepaald, zal op Donderdag 16 September a. s., van 114 uren, vanwege der atdeeling Walcheren der Maatschappij tot bevordering van landbouw eu veeteelt in Zeeland, eene tentoonstelling van paarden en rundvee enz. worden gehouden. De heer J. Tak heeft daartoe wel- 2) Uit bet Duitscb van W. Passauer. nKom aan, luister dan maar eens. Ik was toen tertijd nu zoo'n vjjftig jaar geleden dtie en twintig jaar oudnog zoo'n echte domme vlegel, en bad voor alles wat een muts op bad een gren- zenloozen eerbied, om uiat te zeggen een doodeltjken angst. Ilc kwam van de Memel van daan, waar ik bij een koopman als knecht had gediend en ging naar Masuren. Mijn vader was daar een half jaar geleden gestorven; mijn moeder was al lang dood, zusters of broers bad ik nieten ik ging in die plaats mijn vaders nalatenschap halen. Daarvoor bad ik niet veel zakken noodig. Wat kon ik er aan doen? Drie mijlen bier van daan ontmoette ik een jongen kerel van de Russische grenzen van daan, net zoo groot en zoo oud als ik, alleen een beetje dikker, hij dronk -zoo nu en dan een glaasje meer dan noodig was, wat kon ik daaraan doen? die mjj vertelde, dat hij John Schülze heette en zjjn bruiloft ging vieren in deze herberg, juist in deze herberg. Zijn ouders hadden met de ouders van de bruid alles te voren bekonkeld en bedisseld, ofschoon de geheele familie hem noch hij zijn bruid of baar familie kende. Waarachtig, mjjnheer, in hun geheele leven hadden zjj elkaar nooit gezien willend eene hem toebehoorende weide op den Vlie— singechen weg naast de buitenplaats „Welgelegen" ten gebruike afgestaan. Voor paarden zjjn prijzen uitgeloofd van 20, 10 en ƒ5. De ingezonden paarden zullen kunnrn deelnemen aan een wedstrijd in het sierlijk draven, waarby voor den sehoonsten draver een prijs van 15 is uitgeloofd door den kesr E. A. Kok, rijks- veearts te Rotterdam. Voor ruuderen zyn, behalve eeu gouden medaille, pryzen van 20, 10 en ƒ5 beschikbaar gesteld; voor schapeu prijzen >an fb en voor varkens pryzen van ƒ5 eu 2,50. Van 2—4 uren zal op het tentoonstellingsterrein eene muziekuitvoering plaats hebben en des avonds in den buitengewoon te verlichten buitentuin op het Noordbolwtrk een coucert gegeven worden, waartoe de leden der Maatschappij van landbouw en veeteelt met hunne dames vrjjeu tosgang hebben. Opgaven vau inzendingen moeten voor 1 September a. s. geschieden bij den twe. den secretaris der afdee- ling, den heer O. 11. De Bruijn van Alelit- en Ma- riekerke, te Koud kerke. Iu het eilBud Tltolen zijn, door de zi kle onder- de varkens, reeds weder eenrge dezer dieren onder den grond gestoken moeten worden. Uit S:uis schrijft men in de ,V. Kolt. ClDe talryke verkoopingen vau vruchten te velde in deze omstreken zyn bijna alle afgeloopen. Doordien de vruchten in het algemeen goed sto iden en Hink be schot beloven, zyn er govrle prijzen besteed. Inzon derheid is het vlas goed gelukt. Voor den aard appeloogst koestert men eenige vrees, wijl de ziekte iu de knol zich uitbreidt. Ook laat de smaak vry wat te weuachen over, 't geen men toescliryft aau de zware groudeo waarin zij moeten wassen. Appelen en pe en zyn er niet overvloedig, doch meer dan ver- ledeu jaar. Van 11 Juli tot 7 Aug jl. zijn geen ambtsberich ten omtrent het voirltotueu van gevallen vau long ziekte onder het rund»ee ingekomen. Iu het vori-e tyrlvak van vier weken waren 5 run teren door die ziekte aangetast. Volgens da Net o-Yorker Handehzeitung zal de opbrengst tan den tarweoogst in dit j rar vermoede lijk bedragen 480 tot 480 millioeu bushel. Daarvan wordt de inlaudsche constantie (,nel iuhegrip van hel te reserveereu zaïizaad) op zijn hoogst berekend op 250 mill, bushel. Et blijven dus nog over 230 tol 240 mill, bushel, waarvoor op vreemde markten plaat- siug gezocht moet worden. Bovendien is er nog veel ta we van den vorigen oogst b schikbaar. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Bohssele. Door het bestuur van het calamiteuse wattrsehap Ellewoutsdyk-Borssele heeft plaats gehad de herbeateding van het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1831 van de aarde-, kram-, rijs- en stetnglooiingwerken. Ingescbrevtn werd a. Voor het le perceel (Borss le) raming f11689,01, door: A. Van Popering, te Bruiuisse, voor 15937; J. Verknyl Quakkelaar, te Vlissingen, voor 14900; B. Den Ëx'.er van den Brink, te Krahbendijke, voor 14500; C. De Wilde, te Kattendijke, »oor 14450 M. De Vriend, le Borsstle, voor ƒ14100 eu P. Ver burg, te Colynsplaat, voor 13460 en b. Voor het 2a perceel (Eilewoutsdijk) raming f1876134, Aoo'J. Verknyl Quakkelaar, te Vlissin gen, voor 23869 A. Van Popering, te Bruiuisse, voor ƒ22787 P. Verburg, te Colijnsplaat, voor ƒ22600; B. Den Exler van den Brink, te K'abbeu- dyke, voor ƒ21990; P. Van den Berge, te Colijns plaat, voor ƒ21.700 M. De Vriend, te Bursaele, voor ƒ21500 C. Dê Wilde, te Kattendyke, voor 21200 D. Boiier Cr., te Rilland-Bath, voor 20947; J. Kole, te Haueweert, voor ƒ20500, en P. J. Vis ser, te Hansweert, voor 20379. Aan het Ministerie van Koloniën is bericht ontvangendat op het eiland Curasao de gele koorts is uitgebroken. Onder de aangetasten telt men 17 schepelingen van Z. M. stoomschip Alk maar, van welke reeds 5 bezweken zjjn. Naar men verzekert, is de voorraad van turf in Friesland Drente en Overijsel zeer groot en laat bet zich aanzien, dat de prijs in dit najaar niet hoog zal zijn. en de geheele geschiedenis was per brief behan deld, net alsof het een koop wilgenhout of bran dewijn gold. Beiden hadden geld, waarachtig, mpu- heer, bijna duizend gulden met hun beiden." De oude Streirnel nam eeu goeden slok brande wijn om zijn lippen nat te houden. Het vortelleu viel hem blijkbaar moeielijk. riHm. ja in de laatste herberg, twee mjjlen hier van daan, gingen wij iu een kamer op eeu paar bossen stroo liggen slapen nadat mijn ka meraad vier pinten van het zwaarste bier had ge dronken en daar tusschendoor even veel glazen brandewijn, en altijd den mond vol had over zijn bruid, de duizend gulden en de bruiloft, die don volgenden dag klokke elf uur zou plaatshebben, tot hij eindelijk goed en wel in slaap viel. Maar mid den in den nacht werd ik wakker door een ge zucht en gesteun en ging reeht op in bed zitten en ja wel, daar lang Schülze midden op den vloer met zijn vuisten als een bezetene rond zich te slaan. Ik maakte licht en riep ora den waard maar eer deze kwam, was Schülze dood by was door een beroerte getroffen de arme kerel. Hij was dood wat kon ik er aan doen De oude zweeg en greep weer naar zjjn glas. nMaar Streirnel, ge zoudt mij wat van uw dans- geschiedenis vertellen vroeg ik. jrDat komt nog mijnheer. Alles op zijn beurt." rrDus hij was dool," ging hij verder, toen by een goeden slok had genomen, nüe waard, nit vrees, dat het de reputatie van zijn zaak zou be- Men berekent, dat alleen Drente in bet, najaar op de markt kan brengen een honderd en zestig millioen lange turven. Ook de voorraad bagger of korte turven vertegenwoordigt eene hoogst aan zienlijke geldswaarde. Op dit oogenblik vertoont de afscheping van turf in de venen nog zeer weinig levendigheid. Een betooverend schouwspel zoo schrijft men van Den Helder leverde Donderdagnacht het koepeldak des hemels. De lucht was met schitterende sterren bezaaid. In het N. W. ver toonde zich een pr achtig noorderlicht dat, in flau wer of helderder glans, statig scheen voort te drjj- ven, en zich in den vorm van prisma's oploste. Van achter een donkere bank aan den horizon lichtte het onophoudelijk, en nu en dan zag men een zoogenaamde vallende ster, die de baan, waar langs ze afdaalde, helder verlichtte. Het treffende schouwspel werd nog vergroot, doordat de zee nvuurde," en de zacht door den wind voortgestuwde golven een rookend en spattend blauw vuur afwierpen. De directie van het Algemeen Handelsblad, heeft aan de commissie voor de Brusselsche feesten doen weten, bij monde van haar specialen corres pondent te Brussel, dat de toespraak van den heer Pisuisse, van de Middelburgsche Courant, op het déjeuner van 19 Juli jl., hare volkomen in stemming wegdraagt. De kanten sluier, die het bruidsgeschenk is van de stad Brussel aan Prinses Stephanie, is een prachtige sleep, een kolossale mantel die geheel het lichaam omwikkelt. Het Oostenrijksch wapen, prachtig bewerkt, vormt het middenstuk. Daar nevens het wapen van Brussel en dat van België. Lager, te midden van voortreffelijk om-schaduwde rozen, rechts de wapens van de negen provinciën van België en links die van de negen voornaam ste steden van Oostenrijk. De teekenaar heeft ze zoodanig doorweven en omlijst door allerlei soort van bloemen, dat de kant geheel kant blijft. Aan het uiterst licht en gra cieus werkstuk hebben honderd meisjes gedurende vier maanden gearbeid. Het geheel is samengesteld uit duizend stukkeu, die op hun beurt weder ver deeld zijn in een onnoemelijk aantal bloemen en bladeren. Zaterdag zijn op den Keulscben Dom de vlaggen geheschen, tot een teeken dat dit grootsche gewrocht der Gothische bouwkunst eindelijk is voltooid. De schalen der oesters, die bij zooveel hon derdtallen weggeworpen worden, zijn daarom nog niet verloren. Het Journal of applied science" deelt mede, dat ze, in Londen althans, bij wagen vrachten naar den stampmolen gebracht en in een fijn poeder omgezet worden. Dit poeder wordt dan gedroogd en gezuiverd, en daarna verkocht aan de fabrieken van minerale wateren, waar het dient tot vervaardiging van koolzuur. Dit is echter niet het eenige nut, dat de nijver heid van dezen afval trekt. Onder de bewerking van het malen en stampen scheidt zich nl. van de schelp een zelfstandigheid af, de ngal" genoemd, en ook deze wordt opgevangen zij gaat naar de zeepfabrieken en dient bij de beteiding van een aantal goedkoope zeepsootten. Iets nieuws is de almanak-inktkoker. Het is een openstaande koker, zevenhoekig, van glas of metaal, waarop, evenals op een eeuwigdurenden almanak, de dagen der maand zijn geplaatst, 1, 8, 15, 22, 29 onder elkander, op hetzelfde vlak. Hierin hangt een inktkoker of inktvat, dat even eens van een zevenhoekigen rand voorzien isen waarop de dagen der week vermeld zijn. Zet men nu, den eersten van de maandhet vat zoodanig in zijn omhulsel dat de le overeenkomt met den dag, dan is de geheele inktkoker een almanak voor de maand. Te New-York heeft iemand een roeislede gemaaktwaarmede men zich op dezelfde wijze over het ijs beweegt, als met een roeiboot door het water. De roeispanen zijn met staal beslagen, en vatten in het ijs, terwijl de dollen van een ge wijzigde constructie zijn. De uitvinder verzekert en 't is wel aante- nemen dat dit een bijzonder aangenaam winter vermaak is. Sedert eenige jaren wordt, vooral in België, een plant gekweekt, merkwaardig om haar anti- rheumatische eigenschappen, nl. de Plectranthus Fructicosus, ook wel Salvia anti-rhumatica genoemd. Het is een sterk gewas, dat zeer goed in potten nadeelen smeekte mij dat ik om godswil toch zou stil houden, dat de vreemdeling zoo plotseling gestorven was, en liet toen het lijk in een schuur brengen nog dien zelfden nacht. Wat kon ik er aan doen? Ik kende in het dorp mensch noch dier, stak zijn papieren bij mijknapte mij wat op ik heb er zwaar genoeg voor geboet en ging den volgenden morgen om elf uur naar het huis van de bruid, met het voornemen om te vertellen wat er gebeurd was. Ik heb op dien tocht angst genoeg uitgestaan, 'k was liever op een pik don keren nacht alleen over een kerkhof gegaan. Maar wat kon ik er aan doen Ik ging met looden schoenen in huis 't was wezenlijk toentertijd een mooinieuw huis geheel met klimop begroeid en binnen in netjes geschuurd en opgepoetst en met zand gestrooid, zooals Zondags. Alles in de puntjes, en mooi uitgedoste mannen en vrouwenooms en tantes in groot gala ge vlagd en gewimpeld, stonden voor de deur en keken mij van alle kanten met groote oogen aan. Verduiveld mijn tong lag mij als lood in den mond daar kwamen een oude man en een vrouw, dat waren de ouders van de bruid als twee tonnetjes op mij aanrollen en staken mij een ruiker in mijn knoopsgatzoo groot als een wiel van een wagen kusten mij en brachten mij bjj de bruid, waarachtig een aardig, flink vrouwtje, en praatten zonder eind en het bruidje vlijde zich aan mijn zijde 't werd mij zoo warm en 't werd mjj alles groen en geel voor de oogen 1" kan worden gekweekt en weinig zorg vereisebt. Van een groot exemplaar kunnen wel 150 stekken worden genomen. De ondervinding heeft geleerd, dat deze Salvia zeer krachtig werkt tegen t heuma- tismus en zenuwpijn, en wel voornamelijk door het inademen der aetheiische olie, welke onop houdelijk door haar bladeren wordt uitgewasemd. Een plant met 40 a 50 bladeren is voor een kamer voldoende. Op dezelfde wjjze werkt een alcoho lisch extract van de bladereneenige druppels er van in een glas suikerwater geven zeer goede resultaten. In België bereidt men uit deze plant een likeur, bekend onderden naam van Salvia elixir. Als thee getrokken werkt het aftreksel der bla deren heilzaam bij gevatte koude. Uitwendig kan de Salvia ook met vrucht worden aangewend de pijnlijke lichaamsdeelen worden nl. öf met de versch geplukte bladeren ingewreven öf men laat de gedroogde bladeren op slappen wijngeest trek ken en wrijft met de groenacbtig-gele vloeistof, die men dan verkrijgt, de pijnlijke plekken in. Bij zenuwhoofdpijn, zoogenaamde schele boofppijn (mi graine,) bij kiespijn tengevolge van zinkings be wijst deze tinctuur uitmuntende diensten. Ieder, die in zijn tuin eenige Salvia's kweekt, verkrijgt bladeren genoeg om zelf deze tinctuur te bereiden. Deze bijzonderheden zjjn ontleend aan een zoo even verschenen werkje, nde Rheumatiekplant, beschreven door F. Halverhout," uitgegeven bij Jan D. Brouwer te Amsterdam. Als het waar is wat een correspondent uit Petersburg aau Daily News schrijft, dan zou de tegenwoordige beschermeling van Engeland, de nieuwe Emir vat) Afghanis, Abdwr-Rahman even schelmachtig wezen als zoo menigeen, die vroeger een voorbeeld gaf vau ontrouw aan eens gegeven woord en ondank bewees aan hen, die hem beschermden. Hij zou heulen met deu oproerigen Jakob Khan, en zoodoende En geland verraden. Hoe gevaarlijk zoo'n toestand voor Albion wordt is l'cht te begrijpen. Kaboul ia nu geheel ontruimd, en men heeft nog niets vernomea van aanvallen op de troepeD door de Afghaansche volksstammen. Het Engelsche parlement zal eerst half Sep tember uiteengaan. Dat is anders dan bij one. Het schijnt de mogendheden te beginnen te vervelen met de houdiug der Porte, die boven dien alles doet om de regeling der Montene- grijnsche quaes tie le vertragen. De ambassadeurs zullen eene collectieve me morie indienen waarin de Porte wordt uitge- noodigd binnen eeu korten termijn zich te ver klaren omtrent de partijdie zij kiezen wil. Iu Albanië blijft het zeer oproerig; men eischt meer en meer onafhankelijkheidsverklaring. Ook met Griekenland blijft de strijd voortdu ren. De Turksche bladen brengen intusschen hun beklag in tegen de Grieksche regeering, die gewapende benden naar Epirus en Thessalië zou hebben gezonden en alzoo een begin heb- peu gemaakt met de gewelddadige inbe zitneming dezer streken. Geheel ontkend wordt dit door de Grieksche bladen wel niet, doch zij stellen dezen maatregel juist voor als een gevolg der Turksche zorgeloosheid. Het zouden juist Turksche onderdanen zijn, die de grenzen onveilig maakten en daar door aanleiding hadden gegeven dat men de Grieksche posten, uit vrees voor vijandelijke strooptochten, had versterkt. Ook over de Bul garen worden thans in Konstantinopel opnieuw ernstige klachten aangeheven. Reeds verzond de Porte drie verschillende circulaires over de ongehoorde wreedheden, door de Bulgaarsclie militie in Rumelië gepleegd. Zoo klaagt de een over den auder. Volgens berichten uit Rome zou aldaar op 20 dezer een cousistorie worden gehouden, waariu de Paus voorlezing zou doen van eene allocu tie, betreflende den staatkundig godsdieostigen toestand in België en Frankrijk. Volgens de Diritto zouden er ook stappen bij het Engel- Streirnel snakte naar lucht. De herinnering aau dit alles scheen hem de keel toe te schtoeven. nik haalde de papieren uit deu zak, reikte die met een ernstig gezicht aan de oude lui en wilde een woordje spreken maar jawel, dat ging vol strekt niet waarachtig het ging weêr niet alle ooms en tantes praatten en babbelden om mij heen, het bruidje drukte ziGb verlegen aau wijn zijde eu mijn tong lag goed en wel voor anker. Wat kon ik er aan doen En nu werden wij door de geheele menigte voortgedrongen voor oas stond een altaar en daarbij sen pastoor ik wilde hard schreeuwen en wegloopen 't was net of ik het droomde of in een dolhuis was ik zag niets en hoorde niets het suisde mij om de ooren eu alles draaide om mij heen, kamer, menschen, bloemen alles, en toen zeide de pastoor iiAmenen alle menschen knielden en zeiden riAmen I" Ea daar vielen zij mij om den hals, vader en moeder het eerst als twee molenstee- nen en toen de bruid en de ooms en de tan tes. Groote God ik was getrouwd Streirnel haalde diep adem, nam een behqotljjka teug en vervolgde kalmn'k Was dus getrouwd, goed en wel getrouwd. Ik stond in den beginne te kijken als de vrouw van Lot of als iemand die ter dood veroordeeld is en plotseling genade krijgt. Zoo radeloos ik in den beginne was, zoo kalm was ik nu. Wat kon ik er aan doen I Al spoe dig gingen wy aan tafel. (Slot volgt.)

Goessche Courant | 1880 | | pagina 2