Dinsdag 17 Augustus. O?"' Jaargang. Politieke ouliandigheden en nog wat. BROODBAKKERIJ. COURANT. Gewone ad verten tiën worden a 10 et. per regel geplaatst Geboorte huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. GOESCHE D* ultgav. deier Courant geschiedt Mjlakdig-, Woensdag- en Vbudagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, 100 binnen als botten Goes, 1.76. Afzonderlijke nominees 6 ct. met bijblad 10 ct. B\j directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemanl berekend. Agenten voor het buitenland zijn: A. STEINER en HAASEN8TEIN VOGLEIt, te Hamburg. In one land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGn VAN DITMAR en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. "'I Wanneer morgen de zon bare gewone taak volbrengt en begint te schijuen over „recht vaardigen en onrechtvaardigeri" voor zoover dit het kleine deel der aarde betreft, dat wij ons land noemen dan zal zij door haar stra len twee categorieën van personen beschijnen, maar zeker niet verkwikken, die elk voor zich- zelveu en voor eene andere zaak hunne krach ten inspannen, hun geld offeren of hun stem uitbrengen. En wanneer dan sommige aanhangers dier twee partijeu elkaar mochten ontmoeten zal het aeker wel gebeuren, dat er van die in hunne eigen oogen rechtvaardigen zullen wezen die met een gevoel van dankbaarheid de anderen lullen aanschouwen uit vreugde, dat zij niet zijn gelijk dezen. En het kan gebeuren, dat zulk eene ontmoe ting plaatsheeft. Het is morgen oogstdag voor de manuen der school met den bijbel. Er zal gevraagd worden door het gansche land, aan groote en kleine huizen, bij rijke en arme menscben, om een penningske en om eene groote gilt. Zij hebben gelijk dat zij vragen maar on recht deden zij dit te doen op eene wijze, zooals dit den laatsten tijd is geschied. De allertreurigste houding door de bladen en blaadjes der partij, die deze collecte op touw zet, aangenomen, het stelsel van verdachtmaking, daarin tegenover de openbare school in prak tijk gebracht, moeten het kan niet anders zelfs afschuw wekken bij gemoedelijke voor standers van dezelfde richting. En waar men met hooghartigheid aau ons tegenstanders weer legging vraagt, daar vergeet men eerstens dat men niet bet woord vraagt voor een kalm debat aan hen, die bezig zijn met het werpen van straatsteenen of andere dingen, die wij niet noe men zullen, en ten tweede, dat waarlijk, wan neer er eens een kalm argumentje mocht zijn voorgekomen, de tegen-argumenten reeds ruim schoots meer dan eens zijn aangevoerd en eene herhaling ervan tot bekeering noodeloos is. Er is waarlijk niets nieuws meer onder de zon, en er is door haar dagelijks genoeg strijd te be schijnen op ander gebied, dan dat eeuwig en altijd de schoolquaestie het hoofdpunt moet uit maken. Maar toch heeft die onwaardige houding, die geopenbaarde haat, die zich zoo treurig bloot gevende woede van de Standaard over het door Z. M. teekenen van het koninklijk besluit tot invoering der nieuwe wet op het lager on derwijs een anderen indruk op ons gemaakt. Wij dachten aan het groot geraas, dat bij een kermistent wordt gemaakt om het publiek tot binnengaan te nooden, en evenmin ais wij dan zoo'n redeneer-machine eene uitdrukking ten kwade duiden, die miuder kiesch is, wijl wij denken aan zijn doel en aan zijne mindere ont wikkeling, evenmin zouden wij dit aan onze anti-revolutionaire schrijvers willen doen, wan neer het hier niet zulk een ernstige zaak betrof, en eene exceptie van ontoerekenbaarheid niet kan worden aangevoerd inet het oog op hunne ontwikkeling. Mannen als Knijper, Fabius, Buitendijk moe ten toonen te weten wat waarheid is, wat kiesch- heid in vormen eischt en welke de plichten zijn die men in het oog moet houden, o. a. tegenover een constitutioneel vorst. En waar zij dit niet deden, zijn het zeker ern» stige redenen, die hen daartoe nopen De uitslag der collecte, die morgen door het gansohe land voor een school met den bijbel wordt gehouden zal leeren in hoever al dat geraas, al dat tromgeroffel noodig was om te voorkomen dat er minder geofferd wordedat de ijver voor de goede zaak verflauwe. Een vorig jaar viel reeds de opbrengst f 40,000, niet mee wij slaan nu met belang stelling gade wat thans zal geofferd worden om zoo doende eens te kunnen nagaan boe het door de anti-revolutionare leiders zoo hoog ge roemde volk van Nederland meer en meer ge hecht wordt aan de christelijke school. Niet, dat de collecte voor ons een geheel zuivere barometer is, om die gezindheid aan te wijzen, want waar er in de oogen der vrien den niet genoeg is geofferd om een goed figuur te handhaven, daar zijn wel gefortuneerde be langstellenden aanwezig om de eer te redden; edoch er valt daardoor dao zooveel te meer of zooveel te minder uit de ontvangst te leeren. Wij, vrienden van de volksscho >1, moeteu vooral daarop onze aandacht eens vestigen, even goed als op de verkiezing te Amsterdam, die tot stichting van den Standaard op denzelfden dag plaatsheeften waarbij onze aanhangers hunne krachten helaas moeten beproeven voor een personenstrijd. Het is daarop, dat wij het oog hebben, nu wij schrijven van ontmoeting der beide partijen. In onze hoofdstad kan dat geschieden. Daar zal morgen de strijd beslist worden tussoben twee aanhangers der liberale partij, twee ex- collega's, eo de tegenpartij verheugt zich over zulk een vechtpartij in eigen boezem. Wij gunnen de overwinning thans liever aan den heer Gteichman dan aan den heer Kap peyne, wijl de laatste, hoe bekwaam advocaat, hoe geestig debater hij ook zij, voor de liberale partij thans niet meer de persoon is van wel eer en geen leidende kracht meer zal uitoefenen. Maar toch hadden wij het liefst geen van beiden willen zien optreden als candidaatwij hadden dan onze tegenstanders dit voor hen ver rukkelijk schouwspel bespaard, wij hadden voor komen dat de Standaard, zooals nu, daaruit munt kan slaan tot meerdere aansporing aan partij- genooten om te geven, nu hij uit liet toeval, dat juist 17 Augustus de verkiezing valt, een wapen smeedt tot valsche redeueeringen en erger lijke spotternij. Onze ex-Minister Kappeyne heeft allerminst aan de liberale partij zelve verdiend, dat zij door eigen schuld hem maakt tot een speelbal op zulk eene grove wijze als het Amsterdam- sche anti-revolutionaire orgaan nu doet. Hij is gevallen ook in laatste instantie zoo juicht het orgaan bij zijn appèl op het volk door de stembus. Dat is de vinger Gods Hoe hecht kan men vragen de Standaard op eens zooveel waarde aan die uitspraak van het volk, waarom hij anders zoo weinig geeft, vooral wanneer dat volk zich voor de openbare school verklaart Mannen van het volks-petilionnement deden toch niet mee aan de uitspraak in dezen. Het is slechts eene partij-manoeuvre, die het blad uitvoert. De redactie weet, hoe de uitdrukking /de vin ger Gods" een speeltuig iu den mond van vor sten, die elkaar bestrijden, een vroom klinkend-, Gode onteerend en menscben bedriegend woor denspel nooit nalaat velen te verblinden en de onnoozelen te vangen. Ook thans zal zij verder worden geëxploiteerd door de volgelingen, om morgen een goeden oogst te verkrijgen, maar aan ons dan te meer de overtuiging dat eene zaakwaarvan men met zulke middelen het welslagen moet be vorderen, niet zoo schoon staat als men tracht te doen gelooven. Dubbel onhandig was dan ook de daad van Amsterdam's kiesvereenigingen, waarvan de gevolgen niet te overzien zijn. En toch werkt dit voorbeeld naar het schijnt niet afschrikwekkend. Rotterdam, dat reeds dien weg bewandelde, gaat nu nog verder: daar heeft men thans liefst drie liberale candidaten gesteld. Er bestaat wel is waar voor de liberale beginselen weinig gevaar, want in 187 8, toen de heeren Jan Van Stolk en mr. A. Kerdijk waren gesteld, verkregen dezen 838 en 816 stem men, terwijl op den lieer L. IF. C. Keuchenius 220 stemmen waren uitgebracht, maar ditmaal zal het geheele aantal stemmen in drieën moe ten zal de tegenpartij die totnutoe weiuig kracht toonde, gebruik maken van die verdeeld heid en beproeven hoever zij liet brengen kan. Van overwinnen zal voor haar geen sprake wezenmaar treurig welsprekend voor ons vreugde verwekkend voor haar is reeds het feit, dat in de z. g. bolwerken van de liberale partij verdeeldheid gaat heersclien. En wij vreezen voor erger. In het noor den geeft Sneek ons eene andere onhandigheid te aanschouwen. De kiesverecniging Burgerplicht aldaar stelde reeds voorloopig, ingeval de heer Moens, met 1 Nov. inspecteur van het lager onderwijs mocht blijven, en ingeval de heer Kappeyne in Amster dam niet gekozen mocht wordenlaatstgenoemde als candidaat. Is het district Sneek zoo krach tig, dat de liberalen niets te duchten hebben De verkiezing van 1879 leert ons het tegen deel. Van de 3493 uitgebrachte stemmen kreeg de heer Moens 1799 en de heer IV. M. Oppe- dijk, anti-revolutionair, 1687 stemmen. Het af tredend liberale lid een man als Moens nog wel, kon sleehls 112 stemmen meer halen dan zijn tegenstander. Hoe zal het dan moeten gaan bij eene verkiezing, waarbij geen aftre dende voor wien velen nog consideratie ge- bruikeu, in het spel is Zal bovendien de heer Kappeyne dan de juiste man wezen, hij, die niet in liet district woont, tegenover een als de heer Oppedijk, wiens macht en invloed groot zijn Die kans staat niet goed en de kiesvereeoiging Burgerplicht heeft door hare voorbarigheid een slechten dienst bewezen aan de liberale zaak en aan het onderwijs. Het zou toch kunnen gebeuren, dat de lieer Moens uit liefde voor de eerste liet voorbeeld volgde van den heer Kerdijk en te kennen gal geen plaats bij het toezicht te verlangen uit vrees dat door de onhandigheid der kiesvereeuiging de kansen voor het welslagen bij eene even- tueele verkiezing in zijne plaats nog meer zijn afgenomen, dan nu reeds het geval is. En wie, die hart heeft voor de openbare school, zou zulk een besluit niet betreuren? Waarlijk, de weelde voor dé liberale partij in ons laud is nog niet zoo groot om roekeloos te worden, en allerminst mogen de aanhan gers blijken geven van onhandigheid, nu in het volgend jaar de periodieke verkiezingen voor de deur staan. Het wapengekletter en geschetter der tegeu- partij make ous liever waakzaamde oogstdag van 17 Augustus voor haar diene voor ons een dag van waarschuwing le worden, wanneer wij letten op den strij 1 tusschen de heeren Gleichman en Kappeijne. En al noemt die partij ons bij voor keur de ouieclitvaardigenwij guoueu hun gaarne hunne eigene rechtvaardigheid, wanneer wij zeiven ons slechts overtuigd houden dat wij voor eene goede zaak strijden en die niet door onhandighedeu meer willen bederven. Dan is 17 Augustus ook voor ous een goede oogstdag BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat door hun college in de vergadering van heden vergunning is verleend aan K. C. MAARTENSE voor ae inrichting van een Broodbakkerij in het perceel wijk D no. 138 in de Stoofstraat alhier. Geschiedende daarvan aankondiging ingevolge art. 3 der wet van 2 Juni 1875 (St.bl. no. 95) Goes, den 14 Augustus 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Met 1 September wordt de ijker J. W. Rnsch va» Rotterdam naar Middelburg en met 9 Augustus de adjunct-ijker t». Reus van Middelburg naar Rotter dam overgeplaatst. Z, M. nectt den heer P. Smith erkend en toegc* laten als onsul van Vcne&.icii tc ViisaingeK. De miliciens der lichting 1830 van' de bereden korpsen zullen 1 October voor eerste oefeningen onder de wapenen worden geroepen. GOES, 16 Augustus 1880. Te Zierikzee werd Dondirdag met bui tengewone plechtigheid ter aarde besteld het stoffdlijk overschot van wijlen den heer J. Ochl- man Szn leeraar aan de hoogere burgerschool te Deventer, die gedurende een bezoek bjj zijne ouders te Zierikzee, zeer onverwacht, op 27j i- rigen leeftijd overleden is. Alle aanwezige leeraren der hoogere burgerschool bevondeu zich onder de talrijke menigte, die zich aau de groeve verzameld had. De heer J. IC. Fre- diriks ambtgenoot en vriend van den over ledene, legdi getuigenis af van zijne verdiensten en van de deelneming, welke het bericht van zijn ontijdigen dood iu den kring zjjuer inede- leerarea en leerlingen teweeg gebracht heeft. (M. Ct.) Ook de kiesvereeniging Burgerplicht te Rotterdam he ft den h;er O. Van ltees tot haren candidaat voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer gekozen. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Kbuiningen. Tot predikant bij de Ned. Hervorm le gemeente alhier is btroip n de liter J. II. Beekman, te Ciaaro, uit een drietal b staande uit genoemden heer eu de predikanten C'. B. Oorthugs te Woudnchein en IV. Van den bijtel le IJist. Uit is het vijfde beroep in de vacature, ontstaan Ap il 1879 door het vertrek van den heer Vijzel. Middelburg. De heer J. H. L. Roozemejersedert 14 jaren predikant bj de Ned. Herv. gemeente alhier en thans naar Arnhem vertrekkende, hield Zondig iu de avondgodsd enstoefening voor een zeer talrijke scha e zijne afscheidsrede. Hg had tot tekst gekozen 2 Coriutben 13: 13. Op het zestal te Schiedam staat ook ds. J. V. Nonhebei, te Middelburg. Bedankt voor het beroep naar Biervliet door ds. J. G. IV. Krol, te D.mher. De Synode heeft besloten de voorloopig aange-, nomen wetsoepaling, tot vermelding van den geboor tedag op de lidmaais ittestatien, niet te arresteeren, achtende het vo'doende wat te dier zake bg Synodaal besluit re.ds hepaald is. Verworpen is hel voorstel om fabrikanten en verkoopers van sterke dranken on benoembaar te verklaren tot ouderling of diaken, vooral omdat de maatregel de misbruikers vau sterke dranken niet zou treffen, die dan toch iu dj eerste plaats dienden uilgesloten te worden. Ue Synodus conlracta, die ds zaak van de predi kanten Eigeman en Van Hoogenhuyze moeten behan delen, hebben, alvorens in dezen te bezlissen, gr- noemde htereu gehoord. Het Nederlandsch Bijbelgenootschap hield Don derdag te Amsterdam zijn jaarlijksclie vergadering. Het jaarverslag vermeldde o. a. de oprichting van twte nieuwe nfdeelingen, Steggerda en llruten, waar door het aantal nu tol 126 is geklommen. Hel aan tal leden brdruagt 3410, dat der begu istigers 2610. Met de vestiging van d pö s in N d,-l id.ë wo-dt voortgegaan. Uit het magazijn werden afgeleverd 11461 bijbels, 1060 Gade Testamenten, 17645 N euwe Testamenten, 421 afzonderlijke bijbelboeken, te zsmen 30487 txensplarec. Het totaal der conirihutien bedroeg ƒ32,614,11, legaten 3475, renten 5656,88'/», verkoop vau bgbsls ƒ6219,111/,, enz. De rekening sloot met een gunstig saldo van ƒ4420,43. De heer J. Polderman van S'.-Annaland is benoemd tot hulponderwijzer le Rotterdam. Het Bnlech gei e skundig genootsohap heeft aan eeüige geleerden den tilel vao eere-doclor toegekend. Tot hen, wien deze ouderscheiding te beurt viel, be hoort professor Donders. RECHTZAKEN. Het kantongerecht te Ter Neuzen heeft den on derwijzer der bijzondere school te Ax 1 vrijgesproken van liet hem ten laste gelegde feit: het loelaien op zijne school van een kind uit een huisgeziu, waar de maielen heersciitej. De notaris De vai Wolvega, thans in arrest, is door dp rechtbank telle renvecn verklaard in staat «aa kennelijk onvermogen»

Goessche Courant | 1880 | | pagina 1