advertenties. GEMENGDE BERICHTEN. HEDEN IN LOSSING Ruhr-Kolen, scha houders, dragen evenwel nominaal geen hoogereu interest dan 6 petzoodat wordt de nominale interestvoet bedoeld dit slechts voor zeer enkelen onaangenaam nieuws mag heeten. Bevestiging dier geruchten is zeker on ontbeerlijk, willen ze eeuige overweging ver dienen. De nieuwbenoemde adjunct van den min. v. fin., prof. Bunge, zou voor zijne definitieve benoeming een breed uitgewerkt plan hebben ingediend betreffende de vervanging van de Russische Rijksbank door eene gepriviligeerde Bank op aandeelen en betreffende het herstel eener normale edel metaal-waarde, door het uitzetten van P. R. 380,000,000, met behulp van eene metaalleening. Nog niet lang geleden hebben we bij de bespreking der roebelleenin- gen op de noodzakelijkheid gewezen, dat de Russische regeering de hand sla aan de ver betering van het ruilmiddel, de zoogenaamd zil veren roebel, wil het land de nadeelen van den oorlog ontkomen. Immers alle veranderingen in de waarde van het circuleerend betaalmid del zijn verderfelijk zij brengen verwarring in bestaande overeenkomsten en verwachtingen en de waarschijnlijkheid van dergelijke veran deringen maakt elke geldelijke verbintenis op tijd onmisbaar voor handel en nijverheid tot eene onzekere zaak. De man, die voor zich zeiven koopt, of aan ten ander geeft een jaarlijksch inkomen van 100, weet niet, of het na een paar jaren 200 of slechts 50 zal bedragen 1 1 Columbianen verloren tengevolge van ongun stige berichten 2Vz pOt. Peruanen door kooplust voor inheemsche re kening J/s pCt. naar boven. BUITENIANDSCH OVERZICHT. De tocht naar Cherbourg van den president der Fransche republiek, vergezeld van de heeren Leon Say en Gambetta,'presidenten van senaat en kamer, is in Frankrijk het feit van den dag. Waar de trein stilhieldwat niet op vele plaatsen het geval wasdaar zelfs de gewone treinen ge noopt werden den extra presidentalen-stoomwa gen te laten voorbijgaan werd de heer Jules Grevy met de meeste vreugde verwelkomd. Vor stelijk werd hij bovendien te Cherbourg ingehaald, en vorstelijk waren de feesten, die men ter zijner eer aanrichtte. Het hoofdmoment was de tewaterlating van het nieuwe schip Margon, waarbij twee En- gelsche admiraals tegenwoordig waren, die den president namens de koningin kwamen begroe ten. De marine werd door den heer Grevy hartelijk toegesproken ter harer verbetering zoo zeide hij is nog veel te doen, maar zal ook veel gedaan worden. Des avonds had er eene prachtige illuminatie plaats, die eigenaardig door den presi dent te voet werd bezichtigd, alleen vergezeld van een paar officieren. Waar het gedrang der ovatie-brengende meuigte te groot werd, was een beleefd verzoek voldoende om ruimte te maken. Gambetta deed het liever per rijtuig en vond, toen hij overal zoo luidruchtig werd toegejuicht, nog gelegenheid een toespraak te houden. Ook op een Dinsdag gehouden bijeenkomst van re- publikeinsclie journalisten deed hij hetzelfde en betoogde hij de noodzakelijkheid van het be waren van eendracht onder de republikeinen. Nooit, zeide hij, streefde hij naar het dictator schap hij wil de dienaar blijven van de de mocratie. Voorts wees hij erop, dat de vol keren niet moeten zoekeu elkander te over- heerschen, maar dat zij in kalmte, wijsheid eu verzoening heil moeten vinden. Hij verklaarde het leger lief te hebben niet uit een oorlogs- zuchtigen geest, maar omdat het Frankrijk moet staande houden. Heden zou het driemanschap naar Parijs terug- keeren. Eigenaardig valt nog op te merken de hou ding, door den heer Grevy aangenomen tegen over de geestelijkheid, die hem kwam begroe ten. Waar deze sprak over hare bezorgdheid omtrent het gevaar voor den godsdienst, stelde hij haar op kiesche wijze gerust met de betui ging, dat de godsdienst geen vijand dreigde. Nu ook de herstemmingen voor de algemeene raden zijn afgeloopen, is gebleken dat de re publikeinen over het geheel de schitterende winst van 298 zetels behaalden. Ook bij hunne meer derheid wat dp parlementaire raden betreft zijn zij versterkt, zoodat zij daar in 67 van de 90 departementen de meerderheid hebben. De Luitsche keizer is Dinsdag te half twaalf uur te Oberlraun aangekomen. Zijn Oostenrijksche collega, die een kwartier te voren was aangekomen, stapte bij hem in het rijtuig, waar eene zeer hartelijke begroeting plaats had. De beide vorsten reden daarop naar Ischl, waar aan het station, ondanks den hevigen regen, de Keizerin hen opwachtte, en eene talrijke menigte hen met geestdrift begroette. Turkije is nu op weg Montenegro in zijne rechtmatige eischen tegen over Albanië te steu nen. De regeering heeft den Minister van Oor log met een kleine legermacht naar Dulcigno gezonden, om een overgave van dit district aan de Montenegrijnen mogelijk te maken. Of de Albaneezen zich daaraan gelegen zullen laten liggen? Jacob Khan heeft toch plan Kandahar aan te vallen. Hij is met zijn leger te Kokazan, op zes mijlen afstands van die stad aangekomen. De Engelschen moeten echter voor de verdedi ging gereed en voor 35 dagen van levensmid delen voorzien zijn. De minister Gladstone is naar Windsor ver trokken tot herstel van gezondheid. Ter eere van prof. Nordenskjold worden te Berlijn, waar hij tot bijwoning van het antliro- pologisch congres is aangekomen, festiviteiten gegeven. Hansiveert. Daar storm en regen Zondig wed ijverden om het ongezellig te maken, is lot algemeene teleurstelling het aangekondigde concours der hand boogschutterij Oefening en Uitspanning, benevens het daarbij te geven concert, alhier niet doorgegaan. Een en ander is alsnu vastgesteld op Zondag den 15 Augustus. Verder kan nog worden gemeld, dat het feest nog zal worden opgeluisterd door de zangver- eeniging het Neuzemch mannenkoor. Dit gunstig be kend staande gezelschap sierk 30 leden zal daartoe per extra stoomboot van Terueuzen naar hier komen. Wemeldinge. Naar wij vernemen, is door de weduwe I., wonende op den nieuwen dijk alhier, bij de politie aangifte gedaan van diefstal. Maan dagavond, terwjjl zij hare schoondochter bezocht, moet bij haar uit een kabinet een zilveren knipje en 35 gulden aan geld zijn weggenomen. Zaterdagmiddag geraakte aan den Hoek van Os- senisse een Belgische centreboard, komende van Oostende en zeilende naar Antwerpen en bemand met twee Belgische onbevaren jongelieden uit den beschaafden stand, op de zandbank, bij een felle brieeuit het westen. Binnen weini ge oogenblikken stampte hetscheepjedermateen raakte het zoo vol water, dat de twee opvarenden het moesten verla ten. De jongste, ongeveer 16 jaren oud, een goed zwem mer, gaf aan ziju vriend, die 20 jaren oud was, de red dingsboei, daar deze niet kon zwemmen. Dz eerste is met veel moeite aan den wal geraakt, na ongeveer 200 meter door stroom en branding gezwommen te hebben. De oud ste is meer dm waarschijnlijk verdronken, daar zijn mak ker hem niet meer heeft gezien. Op het sehietterrein van het garnizoen ie 's-Gra- venhage ie een korporaal der jagers van een observatie fort aangeschoten. Door het dicht by elkaar liggen van twee kogelvangers was hij op een dwaalspoor gebrachttoen n. 1. op de zoo nabij gelegen baan een schot afging dacht hij, dat het op zyn eigen baan was. Hy kwam voor de scliyf om aan te wijzen juist op het oogenblik, dat op ziju baan geschoten werd, en met een doorschoten arm moest hij per brancard naar het hospitaal gebracht worden. Als zij nu de kogelvangers maar wat verd-r van elkaar willen legger. I Te Birgtn-op-Zoom trof Zondag de bliksem den telegraafdraad vlak voor liet station van het Staatsspoor, en vernielde, den draad volgende, den gauschen toestel in het telegraafkantoor, waardoor de telegraphische gemeenschap langs de baan werd verbrok-n. Nog sloeg de bliksem in den telegraafdraad langs den weg van Gramsbergen naar Harden berg, by de buurtschap Baaider, tengevolge waarvau de draad brak en zes palen werden omvergerukt. Door dezelfde oorzaak werd des avonds eene nieuwe boerenbehuizinge te Dwingelo een prooi der vlammen. Zeven stuks hoornvee zyn hierbij om gekomen. Zaterdag viel op de Lek een schipper uit Ouder kerk over boord. Zijn vrouw, die met haarjongste kiud op den arm aan 't roer was, zag het ongeluk en begaf zich in 't water om haren man te redden, doch te vergeefs. Voor hulp kwam opdagen was de man reeds verdronken. Op Schiermonnikoog vierde Vrydag eene we duwe ouder vele blijken van belangstelling haar hon derdsten geboortedag. Eene 96jarige metat kwam haar mede geluk weuschen. De 100 jarige is nog maar éénmaal in haar leven een weinig ongesteld geweeBt. Door spoorwegongelukken zijn in Engeland in 1879 gedood 1032 menschen en gekwetst 3513. Van de gedooden waren 160 passagiers, 452 spoorwegbe ambten' en 420, die door eigen schuld of zelfmoord verongelukten. In 1879 werden vervoerd 562,732,890 passagiers. De Belgische badplaats Ostende is Dinsdagnacht en morgen door een orkaan, vergezeld van ontzet tende regenbuien, zwaar geteisterd. Verschillende per sonen werden gekwetsthet „Diorama" is geheel vernield, evenals het gebouw der tentoonstelling van schilderyen. Van het circus werd het dak afgeslagen het strand is onbegaanbaar. Twee kameraden te Xautea kregen dezer dagen *om een meisje twist, waarby de een den ander om het leven bracht en het lyk in den Ryn wierp. De dader is gearresteerd. Io een zomertheater te Berlyn zou dezer dagen een voorstelling gegeven worden ter benefice van een der meest gevierde komieken. De zaal was stampvol, toen eindelijk het scherm opging en de benrficiant wankelende optrad, gesteund door twee zyner vrienden „Dames en heeren I" zoo wendde bij zicb tot bet pu bliek, „louter van blijdschap dat ge allen gekomen zyt, heb ik my ran avond een roes gedrooken. Spelen kan ik dus niet. De volgende voorst illing echter zooveel te beter. Goeden avond I" Het scherm viel onder luid gelach en applaus van de toeschouwers. In een restauratie aldaar heeft Zaterdagavond een vreeselijke gasontploffing plaats gehad, waardoor twaalf measchen jammerlijk verminkt zijn. Weldra verleende de brandweer op de plaats des onheils hare hulp. Een der brandweermannen is reeds aan de beko men wonden overleden de andere gekwetsten ver- kreren in bedenkelyken toestand. Van de gasten, die zich in de restauratie bevonden, moeten ook verschei dene meer of minder gekwetst zyn. De ziekenverpleegster Ingle, die onlangs in Guy's hospitaal te Looden den dood verhaastte van een te- riuglijdster, door haar tegen wil endank in een koud bad te dompelen, werd dezer dagen door de jury schu I- dig bevonden aau moo.d door achteloosheid. Daar tv nw 1 verzachtende omstandigheden in aanmerking tnomen moesten worden, kwam zij er met slechts drie maanden gevangenisstraf af. Bij de in structie kwam -li vela misbruiken in de wjjze van iu- riehtiug en b heer van de hospitalen aan het licht. Zio staan in genoemd hospitaal, benevens in vele ncdere zieken—iitriclitiageu van Louden, de verpleegsters ni't onder coit'öle der doel oen, maar ondereen di rectrice die het in den regel als een veel nuttiger taak beschouwt ore de zieleu van da patiënten te g-ilezen dan voor huu lijdeude lichamen te zorgen. Z io rijn er meer. Te St.-i'etersburg zyn weer twee verdachte par- sonen in hechtenis genomen. De een is een uil Moskou komend heer, die, zoodra hij in zijn hotel was afge stapt, door de politie, ondanks ziju heftigen tegenweer, gevat werd. De andere is een jonge dame van zeer aanzienlijke familie. Te Brugge werd ia een twist tusschen vaderen zoon, die elkander het geweer trachtten te outrukkeu, waarin de eerste, een dronkaard, kwade bedoeliugen had, de moeder door een kogel uit het losspringend geweer getroffen op 't oogenblik dat zy de kamer inkwam. De vrouw is dadelijk aan de gevolgen overleden. Kinderen hadden in het dorp Opfè.ls een s'.apel brandhout aangestoken. Ongelukkig woei de wind naar den kant waar zij stonden en het gevolg was, dat de kleederen van een zesjarig meisje vuur vatten en het kind levend verbrandde. Te Ajaccio beeft by gelegenhe d der jongste ver kiezing van een lid der Algemeene Raden rustver storing plaats gehad. De Bonapartisten waren zoo woedend over de nederlaag van prins Napoleon bij de stembus, dat zy ongeveer 1000 in getal eraan dachten het stadhuis te bestormen. De prefect liet een compagnie linie-soldaten aanrukken stelde zich aan het hoofd daarvan en joeg de oproermakers uileen, waarvan verscheiJenen in hechtenis werden genomen Een door the Globe ontvangen telegram uit Zanzibar bericht dat kapitein Carter en de heer Ga- denhead, leden der Kon. Belgische Afrikaexpedilie, in Midden-Afnka door hel opperhoofd Mercanibo ver moord zijn. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Wissekeerk. Dinsdag werd alhier door het bestuur van den Willempolder aanbesteed het maken van rijsbeslag, het verhoogen van een gedeelte buitenberm en het verdedigen van den scliorrand aan gezegden polder. Ingeschreven werd door de heeren: P. Verburg te Colynsplaat, vnor ƒ3260 J. Breas Jz. te Colyns- plaat, voor ƒ31501. v. d. Baud te Wissekerke, voor 3149; Mars. Breas te Colijusplaat, voor 2899; en P. v. d. Berge te Colynsplsat, voor ƒ2897. Aan P. v. d. Berge is het werk gegund. Laatste en telegraphische berichten. MIDDELBURG, 11 Aug. De hedenmorgen van hier naar Zierikzee vertrokken spoorboot heeft, ten gevolge van een defect aan de machine, de reis niet verder dan tot de schutsluis te Veere kunnen voort- zetteD en is Ie 1 uur hier teruggekeerd. De passa giers zijn over Camperlar.d derwaarts gereisd. ADEN, II Aug. Het stoomschip Djeddah is bij kaap Onardafui vergaan met 953 Hekka-gangers. Slechts 21 personen ziju gered. Ingezonden 8tuRfieu. Mijnheer de Redacteur In no. 92 van dit blad staat onder het artikel de voor den landbouw nuttige en schadelijke dieren déze zin: «De rogge is uit Azië afkomstig en van daar door de Mongolen onder Attila naar Europa overgebracht." Ik betwijfel het zeer, dat de Hunnen onder Attila de eersten zijn geweest, die rogge naar Europa hebben overgebracht, weshalve ik zoo vrij ben, het volgende in het midden te brengen. Troyon deelt in zijn werk over de paalwoningen mede, dat volgens den bekwamen botanist lieer de volkstammen, die gedurende den steentijd in Zwitserland de paalbuurten bewoonden, reeds ge wone tarwe (Triticum Vulgare), spelt (Tr. dicoceum), eenkoorn (Tr. monococeum), zeskantige of roode gerst (Hordeum hexastichum) en tweekantige of zomergerst (Hord. distichum) verbouwden. Genoemd werk van Troyon is van-1860. Kort daarna heeft men te Meilen, Moosseedorf en andere plaatsen haver ontdekt. Nu komt het mij waarschijnlijk voor, dat de paalbewoners ook reeds rogge hebben geteeld. Deze volkstammen waren toch, naar men beweert, uit Azië afkomstig en Azië wordt voor het oor spronkelijke vaderland der granen gehouden. Maar dit nog buiten rekening gelaten, dan bad de rogge in dien nacht der eeuwen toch veel meer kans om eerder bekend en geteeld te worden dan b. v. tarwe en gerst. Rogge toch wil op veel Men heeft o. a. bij Wangen een grooten hoop tarwe en gerst gevonden, zoo in de aar als aan korrels. Volgens den geschiedschrijver Berosus groeien gerst en tarwe in het wild aan de oevers van den Euphraatgierst is afkomstig uit Oost-Indië, spelt uit Perziëgerst, zegt men ook, is afkomstig uit Armenië en tanoe uit de omstreken van de Kas pische zee, rogge uit Azië enz. meer gronden voort dan de meeste andere granen en moest m. i. daardoor veel meer algemeen in het wild voorkomen rogge toch put den grond lang zoo sterk niet uit als de andere granen en was dus gemakkelijker te telen. Bovendien behoudt rogge even lang het kiem- vermogen als tarwe en langer dan gerst en haver. Daarom vermoed ik, dat de rogge minstens even vroeg is geteeld als de andere granen en minstens even vroeg in Europa is ingevoerd. Vandaar dat ik de volgende vraag stelHeeft men na de ontdekking van haver ook rogge in de overblijf selen van de paalwoningen gevonden Nog meer. De steentijd is nu, volgens Morlot, 500Ü—7000 jaren geleden; volgens Gillieron 6700 jaren volgens anderen 40006000 jaren. Ik neem het kleinste getal, 4000 jaren. Vóór 4000 jaren dan werd er in Europa al tarwe, gerst en haver geteeld. Zou nu de rogge, die, tengevolge van de minder hooge eischen welke zjj aan den bodem stelt, veel meer wereldburger is dan tarwe en gerst, eeist door de Hunnen, dus ongeveer 2400 jaren later, naar Europa zijn overgebracht Ik acht het hoogst waarschijnlijk, dat de eerste invoering der granen in Europa bet gevolg is van zeer oude volksverhuizingen uit Azië, plaats gehad iu den nacht der eeuwen. Dank voor de opname, Mijnheer de Redacteur 1 Uw dw. dn., R. VERKOOPINGEN VERPACHTINGEN. Daten. Diaals. Voorwerpen, InlorrnatléD. 12 Aug. Waarde, hofstede enz.Rembges. 13 Hoedekenskerke, wagenmakerij enz., Schotten. 13 Wcmeldinge, oppervruchten, P. Overman. 14 Wolfaartsdijk, vruchten te velde, huish. goederen, De Vos. 14 Kapelle, oppervruchten, Van Dam. 19 's-Heerenhoek, recht van erfpacht, woonhuis, V.d. Bussche. 20 Krabbendijke, winkelhuis enz., Rembges. 2L Baarland, woonhuis enzMnloek Houwer. 21 's-Heerenhoek, woonhuis enz Mulock Houwer. HurgerlijKe Stand G'oes van 7 tot 11 Aug. 1880. Overleden: den 7, te Ileinkenszand, Josias Dronkers, 58 jr., vroeger weduwnaar van Jacomina Steijns, thar.s gehuwd met Johanna Vermeurs. Bevallen van een welgeschapen ZOON: C. De KRUIJTER-Remijn. Zierikzee, 8 Augustus 1880. Heden overleed, na eeu langdurig doch geduldig lijden, in den ouderdom van 75 jareu en 10 inaaudeu onze geachte vader JAN Van de PAS, in leven rustend landbouwer. Ovezand, den 5 Augustus 1880. Uit aller naam, J. Van de PAS Jz. Algemeene kennisgeving. Heden ontsliep tot onze diepe droefheid, na een kort doch geduldig lijden, in den ouder dom van ruim 68 jaren onze geliefde moeder ELIZ4BETH ROOZE, wed. M. J. Clement. Wij hopen in des Heeren wil te berusten 1 Namens de kinderen en kleinkinderen, J. CLEMENT. B. Van de VELDE. J. VERBURG. M. CLEMENT. Rotterdam, 8 Augustus 1880. Voor de vele hartelijke bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden van mijn geliefden echtgenoot, betuig ik, alsmede mijDe kinderen, mijn oprechten dank. Middelburg, 10 Augustus 1880. Wed. Mr. J. P. Van der BILT De Backer. *jf* De ondergeteekenden betuigen openlijk bun dank aan den Weledelen heer Burgemees ter van Ileinkenszand en verdere gemeenteleden voor de lielderijke hulp en bijstand gedurende zijn lijden aan hun echtgenoot en vader be wezen. Goes, Wed. J. DRONKERS 11 August. 1880. en kiuderen. Oudergeteekende betuigt hiermede zijueri hartelijken dauk aan allen voor de vele bewij zen vau deelneming en hulp, ondervonden tijdens de ziekte en het overlijden zijner cehtgeuoote. Hansweert, 11 Augustus 1880. J. KRIJGER. Rij vonnis der Arrondissements- Rechtbank te Middelburg van 6 Augustus 1880 is Coruelis Atlrianim Prumers, Oud-Gemeente-Ontvanger te Elle- woutsdijk, op eigen verzoek ter zake van zwak heid van vermogen gesteld onder C urateele. Geschiedende hiervan aankondiging ingevolge artt. 498 en 499 van liet Burgerlijk Wetboek. De Officier van Justitie te Middelburg, J. VAN DOORN, S. EENE LADING PUIKE voor rekening van JE, OELK, Hloetingf.

Goessche Courant | 1880 | | pagina 3