1880. N°. 93. Zaterdag 7 Augustus. 6? IF'a.teritreoih.t. OFFICIEELE AIËDEHEELIVGEiV. Eeu gewettigde prikkel? ste GOESCHI! De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.76. Afzo iderlijke nomwer» 6 ct. met bijblad lJ ct courant. Gewone ad verten tien worden a 10 ct. per regel geplaatst Geboorte huwelijks- en doodberichten en dc daarop betrekking hebbende dankbetuigingen fan 1—8 regels a Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten yoor het buitenland zijn: A. 8TEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH YAN DITMAR en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. Och, bleven velen in onz; dagen maar lang kinderen, vol kinderlijke gevoelens, en laat het ook zijn nu en dan met die kinderachtigheden, welke dien leeftijd zoo eigen zijn Ilildebrand's schildering heeft, Goddank! nog niets van haar kracht verloren, en de zaligheden van den jongenskiel zijn nog even onvervalscht te genieten en worden gelukkig ook nog ge noten als voorheen. Zoo'n ferme jongen met linnen pak en linnen pet, met oogen vol vuur en zakken vol van alles, wat een jongenshart trektwie ziet hem niet gaarne en wie kan hem aanschouwen zonder hem te benijden En een meisje, blozend en frischvol on deugende wildheid, waarvoor moeders zoo bang zijn, vol schalk8ehe fleemerij, waarmee zij vader's hart kunnen stelen, met zoo'n koketterij die oude vrijsters zoo gaarne en spoedig nesterigheid noemen, maar die zooveel anderen inneemt, wie slaat ze niet met welgevallen gade Zoo ongedwongen, zoo vrij, zoo vroolijk, zoo aardig ze te zien dartelen en spelen is een zeld zaam genotrijk schouwspel voor hen, die liefde gevoelen en hart bezitten voor het opkomende geslacht. Maar wie ze goed wil leeren kennen sla ze vooral ongemerkt gade, zoo in hun eigen doen en handelen, in hunne vrijheid en ongedwon genheid. Licht ontdekt men een verkeerd trekje, maar het moet al zeer erg wezen, wil het uw gausche genot bederven. Zijn die stoutigheden wel degelijk ernstig, men haaste zich ze te ver beteren langs een weg, die moeielijk in het algemeen is aantegeveu, maar zich wijzigt naar de eigenaardigheden van het persoontje, wien het geldt. Elk kind vereiseht afzonderlijk studie. Is het dan wonder, dat door gebrek aan tijd, door veelheid van bemoeiingen door den drang der dagelijksche zorgen en beslommeringen aan die studie zoo weinig wordt gedaan en er dienten gevolge zooveel wordt bedorven Maar wie aan elk zijner kinderen wil en kan wijden die zorgen, welke zij vereischeu, wachte zich voor wat Lavater een der gevaarlijkste vrome zonden in de opvoeding noemtde al te angstvallige zorgvuldigheidom geen enkel foutje bij eeu kind onopgemerkt te laten voor bijgaan, de overdreven waakzaamheid, die hem nimmer vrijheid laat elke onbezonnenheid wil voorkomen iedere karakteristieke onderne ming verhindert. Zie, die overdreven zorg bederft eveneens veel. Wanneer men kinderen te veel bindt, hun geen oogenblik vrijheid gunt, steeds met een al te waakzaam, al te zorgzaam oog achtervolgt en niets dan vrees koestert dat een slechte trek onopgemerkt blijve, dan maakt men van hen zoo licht deftige persoontjes, die zich wringen in een toilet, dat voor hen niet is gemaakt. En de hemel beware ons voor zulke oude mannetjes en vrouwtjes! Neen, hij schenke ons met zooveel goede garen kinderen met ondeu gende streken, maar geen slechte harten, kin deren, die juist iu hun kinderlijk doen eu zeggen wel eens ons oog of oor minder aangenaam aandoen. Dan kunnen en zullen wij ze bestraffen te strenger naarmate het eene herhaling geldt; maar laat ons oppassen er geen gluipers van te maken, door ze steeds te doen krommen onder onze al te groote zorgzaamheid, en ze te willen bevei ligen onder onze al te liefderijke hoede. Kinderen moeten kinderen blijven, die vrij en ongedwongen zich bewegen kunnen en on gemerkt, om daardoor te kunnen laten zien wat er in hun hart en hoofd omgaat. Wil men speeltuinen oprichtenwij vinden ze goed wanneer men daarmee slechts bedoelt goede en veilige gelegenheden te openen die in groote steden zoo moeielijk op den publieken weg gevonden kunnen worden. Maar wil men in die tuinen alles reglementeeren, de kinderen langs kunstmatigen weg daarheen lokken om ze reglementair te leeren spelen, en volgens vaste regelen zich te leeren vermaken, dan zal de ervaring ons duidelijk doen zien dat inen op weg is de natuur te verkrachten. Een hoop zand met wat water is menig kind liever dan de schoonste tuin met de heerlijkste speeltuigen. Wat het in den laatste niet doet, zal het wel bij hst eerste verkrijgen het zal daar kindergenot smaken. Eu zoo blijft het natuurlijk vrij, zooals wij het zoo gaarne zoo lang mogelijk houden. Want helaas! iu den tegenwoordigen tijd trekken zij toch al zoo spoedig die kinderkleederen uit, en verloochenen vanzelf al reeds zoo haastig die kindernatuur. Wij, die nog zoo vaak met heimwee terug denken aan dien gulden kindertijd, wij herin neren het ons toch ook nog levendig dat wij hun kerden naar liet oogenblik, dat onze kiel verdron gen werd door een buis, en voor een opvolgerfje werd bestemd, dat een lange jurk de kortere verving. Naar het grootere jaagden wij, zonder nog te begrijpen dat het lioogere daarmee gepaard moest gaan. Trouwens, wat wisten wij toen van den ernst des levens Die doet zich spoedig genoeg, soms al te spoedig gevoelen, en maakt ons het ontwaken uit den zoeten droom van onbezorgd heid, vrijheid en ongedwongenheid toch al akelig genoeg. Het hoogere was voor ons een onbegrijpelijk woordwij wilden alleen groot schijnen, en wezenlijk, dit hebben velen nog uit hunne kin derjaren overgehouden. Wij wilden groote men- schen zijn in manieren en in kleeren en die ziekte is aanstekelijk niet alleen, maar wordt steeds erger. Wat slaan wij de handen in elkaar, wanneer wij zooveel jongens, pas nog als kinderen ons voorgesteld, heeren zien geworden en die aardige meisjes dames met al de preutsche nuffigheid, zoo dooiend voor naïveteit en lieftalligheid. Dan is de verzuchting „och waren zij nog kinderen gebleven l" zoo vaak oprecht en ge wettigd, want de zucht tot het groote, die allen bezielt, wordt voor zoovelen een stap op den weg van verregaande pedanterie of onverdra- gelijke naaperij. Wanneer de lagere scholen zijn afgeloopen en men tot de middelbare is genaderd dan behoeft men niet lang te zoeken naar voorbeelden van zulke uitersten. Hier begiut vaak die weg, waarop zulke stappen worden gezet, omdat men zich dan zoo gaarne wil haasten al het kin derlijke atteschudden. En waarvoor Voor eene denkbeeldige grootheid. Doch wij, groote menschen, doen zoo dikwijls hetzelfde, en zullen wij de jongeren daarom dan hard vallen Het is niet goed wie zal dat ontkennen Maar wij zeiven hebben de middelen in ons bereik om de gevaarlijke zijde dier ijdel- heid weg te nemen. Wij wachten ons ervoor om door uitbun- öigen lof aan het adres der jongelui die ijdel- heid te voeden. Zoo menig jongmensch werd bedorven voor zijn volgend leven omdat hij bedwelmd werd door de overdreven loftuitingen, die van alle kanten hem werden toegebracht. Hij was 'een genie in het oog van hen, die zijn dagelijkschen kriog vormden, en die niet moede werden hem dit te zeggen of te doen begrijpen. Maar toen hij buiten dien kring werd geplaatst, bleek het hem spoedig dat men van zijne genialiteit niet gediend bliefde, dat hij onder dé genieën een heei, heel klein rolletje vervulde of in het geheel niet thuis behoorde en, verwend door de vroegere hulde, werd hij terneergeslagen en verloor hij alle aansporing om nog te trachten datgene te verkrijgen, wat hem een wezenlijk genie kon doen zijn. En men had dit tevens kunnen voorkomen door hem, in plaats van hem te bewierooken, te spreken over het hooge dat het groote, waar naar hij jaagt, eischt. Hij geraakt dan wei op een leeftijd om daarvan iets te begrijpen, en den ernst ervan eenigszins te vatten. En dat hoogere wordt niet bereikt door hem zich zei ven te leeren overschatten, maar wel door hem voorbeelden te laten zien van anderen, die nog verder zijn. Is het dan geen gewettigde prik kel, om den naijver ouder de leerlingen op te wekken P Kan ook dit dan geen middel wezen om pedanterie, door slechte bewonderaars op gewekt, tegen te gaan? Ous dunkt ja. Er zijn toch al genoeg on bezonnen ouders niet onbezonnen uit slecht heid, inaar uit overdreven liefde, die slecht kan worden en nabestaanden die mild zijn met de wierookkwast, dat er wel eens zulk een middel mag gebezigd worden om den wierookwalm ter neer te slaan. En of die prikkel goed werkt Wij weten dit uit ervaring, als wij denken aan de lagere scholen, wanneer andere leerlingen verder zijn en kunnen deelnemeti aan schoolfeesten. Het is waar, de lust tot feesten speelt een rol, maar men telle de macht der eerzucht ook niet gering. Zoo is het inet de examens die in het open baar worden gehouden, zoo is liet met de open lijke bekendmakingen van den uitslag der over- gangs-examens aau de hoogere burgerscholen. Allen oefenen een gevvettigden invloed uit om ijdeltuiten binnen de perken te houden en niet- ijveiigen, gedreven door den prikkel van den naijver, tot ijver aan te sporen. Wij h bben reeds eenigen tijd gemeend een en ander in liet midden te moeten brengen ter verdediging van het Goesche college van bur gemeester en wethouders. Het Rolterdamsch Nieuwsblad maakte onlangs ons dagtlijkseh bestuur een verwijt van zijne publicatie der overgangs-examens aan de in richtingen voor middelbaar onderwijs. Wij zijn het met de redactie van dat blad eens, waar zij opkomt tegen overdreven titula tuur, waardoor zooals zij door een voorbeeld uit Goriucliem aanhaalt de jongelui te veel in de hoogte worden gestoken. Zij zal uit het bovenstaande begrijpen, hoe wij ook alle over dreven loftuitingen of ophemelingen ten sterkste afkeuren, omdat zij de hoofden op hol brengen, maar dit kan niet van de bewuste publicatie gelden. De uitslag dier examens wordt toch in het openbaar bekend gemaakt iu de scholen; de betrokken leerlingen weten reeds voldoende hoe het met hen zeiven staat, e.i in eene kleine gemeente is dit toch reeds spoedig genoeg publiek domein geworden. Zij moge dan onnoodig kun nen heeten, schadelijk achten wij die publiek- making niet, want de bijzonderheden omtrent het voorwaardelijke of den graad, waarmee de leerlingen overgingen, kan voor velen van het publiek een vingerwijzing wezen om voorzich tig te zijn met hunne bewondering. Naijver zal het opwekken, dat is mogelijk, maar dit is juist een gunstige zi jde van dezen maat regel. En de voorbeelden van droefgeestigheid of moedeloosheid bij de leerlingen, die achter bleven,zijn waarlijk zoovele niet om daarvoordien prikkel weg te nemen, en zullen door het nalaten der publiciteit in iedergeval toch niet verminderen. Men zou dan vele belooningen, alle school feesten tevens kunnen achterwege houden. Neen, ook aan den anderen kant is overdrijving mogelijkzich daarvoor te wachten is zeker even gewenscht in het belang van het groote doel, dat wij beoogden met liet schrijven van bovenstaandehet vormen van flinke jongens en meisjes, degelijke mannen en vrouwen. En hieraan denke vooral de redactie van het Rotterdamsche blad, dat de bedoelde publicatie in ieder geval meewerken kan om bij het publiek de belangstelling gaande te houden aan inrich tingen van onderwijs, die van zulk onschatbaar nut zijn ook ter bereiking van dat doel. De BURGEMEESTER, van GOE3 brengt bij deze ter kennis van een ieder, wiea het aanga it, dat het primitief derde gedeelte kohier vaa h ;t PATENT RECHT voor deze gemeeute, voor het dienstj lar 1880 1881, op heden ter invordering is gesteld in handen van den ontvanger dier belastingen binnen deze ge meente en ieder verplicht is zijnen aanslag ten ge stelde tijde te voldoen. Goes, den 6 Augustus 1880. De Burgemeester voornoemd. J. De WITT HAMER. De Minister van Binnenlandacho Zaken brengt ter algemeene kennis.- a dat in Sept. of Oct. e. k. gelegenheid zal worden gegeven tot het leveren van voldoende bewijzen van genoegzame voorbereiding tot de beoe fening der natuurkundige wetenschappen, om te worden toegelaten tot het eerste natuurkundige examen; b. dat in den loop van Sept., Oct., Aiov. en Dec. e k. gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van de pract. examens van arts en tandmeesteren c. dat in September of October e. k. gelegenheid zal worden gegeven tot het afliggen van de practische examens van apotheker. Voor een en ander zie men verder de Staatscou rant van Vrijdag 6 Aug. Benoemd tot adjudant bij het korps de le luite nant G. J Van Deinse van het 3e regiment infanterie, en tot instructeur bij den wetenschappelijken cursus van het instructie-bataljon de 2e luitenant L. A. H. Anemaet, van het 6j regimeut inlauterie. GOES, 6 Augustus 1380. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben in de plaats van den oulangs overleden a Ijunct- commies H. De Jongh tot eersten klerk, chef van het bureau van expeditie ter provinciale griffie, benoemd den heer J. Goelhils. Tot bui tengewoon beambte ie benoemd de heer J. Ph. llmer. Aan eenige ambtenaren ter griffie is verhooging hunner jaarwedde toegekend. Wijl de heer 1. D. Fransen Van de Putle tot lid der Eerste Kamer is gekozen, moet er ter vervulling zijner p'aate iu de Tweede Ka mer eene verkiezing plaats hebben in het hoofd kiesdistrict Hoorn, die is bepaald op Dinsdag 31 Augustus e. k., en da herstemming, zoo noodig, den 14 September. Het nieuwe gebouw der Kwieksdiool voor Zeevaart te Amsterdam i3 Donderdag plechtig ingewijd in tegenwoordigheid v-iu de Ministers van Binnenl. Zaken eu va i Waterstaat, den Commissaris des Konings in Noord-Holland, het dagelijkseh bestuur van Amsterdam en vele andere voorname persenen. De heer Hartsnh, president-commissaris, schetste in eene rede de geschiedenis en het liedea der school. De vice- admiraal Fabius voerde n t-neas de oud kwee- kelingen het woord. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Pater Beclcx, het hoofd der Jezuïetenorde, heeft dezer dagen den 50en gedeukdag van zjjn wjjdiog als geestelijke gevierd. Te Vlissiugcn is benoemd lot hoofdo iderwjjzar aan de school voor Cariatelyk Nationaal onderwijs de heer II. Merckem, vroegst onderwijzer te Culem- borg en Deventer, laatstelijk in particuliere betrek king. (M. Ct.) De vijftiende algemeens vergadering der Ver- eenigiug vau leeraren aan inrichtingen van midd-ltiaar onderwijs zal worden gehou leu op 27, 23 en 29 Augustus 1880, te Amsterdam. Da punten van behandeling voor de algematne ver gadering zijn de volgende: 1. Over da weuscbeljjkheid en mogelijkheid van het brengen van meer gelijkvormigheid in de pro gramma's der II. B. Scholen. (Praead ies van dr. F. Gr. Ccronemrn.) 2. De toelatingsexamens tot de H. B. Scholen. (Praead«ies van di Commissie uit het Noordir-depar- tement 3. De wet tot regeling van het onderwjjs aan de Koninklijke Militaire Academie met haren invloed op het middelbaar onderwijs, (Praeadvies van den heer J. Van Dam Pan Isselt.) 4. Het weiiBchelyke tn uitvoerbare van classicaal teekenonderwys op de middelbire school. (Iu te lei- d n door den heer K. Bes).

Goessche Courant | 1880 | | pagina 1