aüvertentiEn. mg GEMENGDE BERICHTEN. weet, de kabineteleden zei ven uog al eene moeite om een zetel te verkregen. De keilers van Duitsckland en Gostenrijk zullen in deze maand elkaar te lacbl of te Guslein ontmoeten, natuurlijk met bet een of ander politiek doel. Ellewoutsdijk. De 24 centimeters groote vuur monden zijn afgenomen van het fort alhier en met de daarbij passende kogels uaar elders gebracht. Het detachement artdlerie met den luitenant Van Vuer, die de werkzaamhedeu hebben verricht, is voor bet grootste gedeelte vertrokken, terwijl een klein gedeelte is gebleven om de walleu enz. weder in een behoorlijken toestand te brengen Deze zullen, zoo meu vermoedt, over vier weken klaar zijn. riet fort moge voor het vervolg steeds een nut teloos meubel bljjveu 1 Hansweekt. Aangaande het Zondag a. s. alhier te houden concours der haudboogsebulterjj Oefe ning en Uitspanning kan nog gemrid wordeu, dat ds deelneming algemeen is en er bjj gunstig weder een overgroot bezoek verwacht wordt. Het fanfarenge- zdschap Eendracht maakt Macht van Kruisingen zal bjj die gelegenheid een concert geven en eeu uitge lezen keurig programma bevattende o. a. de stuk- keo, te Brussel te spelen ten gehoore brengen. Verder zullen vuurwerk en illuminatie den feestdag luister bjjzetten. Omtrent het concours met dm handboog naar het doel kunnen de volgende bepalingen worden gemeld De inleg voor iederei schutter is brpaald op 2 gulden, terwijl de navolgende prjjzen zjjn uitgeloofd: 12 gulden aan den sohutter, die de meeste punten behaalt 8 gulden aan den schutter, die de minste misscho ten heeft; 4 gulden aan het gezelschap, dat per hoofd de meeste punten heeft, mits dat gezelschap met minstens zes leden deelneem I. Verder wordt er door de feestvierende sociëteit een verguld zilvereu medaille uitgeloofd voor deu schutter der meeste rozen en eeu dergeljjke medaille door den heer L. Luijk voor het uers/komend gezelschap, dat met minsteus zes leden deelneemt. De schieting begint te drie uren. Het onweder, dat bijna deu geheelen Vrijdag nacht en Zaterdagmorgen ook boven onze stad en omstreken en verder door het gansche land heeft ge woed, veroorzaakte onderscheidene ongelukken. Eeu hevige stortregen en soms hagelslag brachten bier en daar aan luiu- en veldvruchten uog al Bchade te weeg. Te lleiukenssand kon men de hagelsteeneu met de banden opscheppen. De bliksem sloeg daar in twee kolossale, zware olmeboomen, staande op de hofstede, bewoond door P. G. De Winter. Een daarvan, op een afstand van 14 meter van de schuur staande, is van boven tot beneden midden door gespleten. Ouder Nisse is eveneens eeu populierboom, staande op de hofstede, bewoond door P. Eirdes, compleet tot duizenden stukjts vermorzeld. De splinters lagen op 150 meters afstand, terwjjl de koeien en paarden, die daar vlak bjj waren, niet het minste letsel bekwamen. Te kPolfaartsdijk is het vaartuig van schipper Joh. Van der 1 oor de, kort vóór de afvaart, door den bliksem getroffen, waarbij evenwel alleen de top van den mast verbrijzeld werd, van welke eeu groot stuk op eeu u&bij liggende hoog-aarts te vinden was. De voorgenomeoc reis behoefde er echter niet om uitgesteld te worden. Te Wateiingeu is de bliksem geslagen iu den oode molen van den Oud- en Nieuw VVatering-veld- polderde molenroeden werden verbrijzeld en de stukken daarvan 100 meter ver weggeworpen al de ruiten werden ge »rokeu, ea eene totale verwoesting aangericht in het inwendige van den molen. Gelukkig werd geen brand veroorzaakt. In de buurtschap de Groote Leeuwte onder Vollenhove echter slor-g de bliksem een huis in brand. Ettelijke meubelen konden nog tjjdig gtrtd worden. Te IJselmuidtn is in twee woonhuizen de bliksem geslagen, zonder evenwel schade aan te richten. Slechts is daar evenals te Lemsterland een koe gedood. Ook te Kolhorn ontstond Zaterdagochtend, waar- schjjnljjk door het onweder, een hevige brand in eeu broodbakkerjj. Met moeite werd een klein kind gered. Te 's-Gra«ecdeel sloeg het ouweder dien mor gen in eene schuur, welke juist naast de school staat, waarin de jeugd reeds eene schuilplaats gezocht had tegen den regen. Er ontstond een begin va» brand, die gelukkig werd gebluscbt. De schuur heeft echter uog al geleden. Op de Zuiderzee, tusschen Tessel en Harlingtn vertoonde zich Vijjdag een kolossale hoos, die ont zettende massa's water in de lucht optrok. Gelukkig waren er geen vaartuigen in de nabijheid. Boven Sloten (in Friesland) heeft zich dien middag bjj een geweldig onweder een windhoos ontlast, met zooveel kracht dal verscheidene ruiten iu- sloegen en van vele daken pannen werden gerukt. Douderdagavoud is ten nadeele van een slaap- steêhouder te Rotterdam door middel van binnenbraak ontvreemd ongeveer 400 aan bankpapier en zilver geld, benevens eenige gouden voorwerpen. Het getal onbewoonde perceelen te 's-Hage be draagt thans 701. Het N. e. d. D. meldt, dat telkens bij dertig en vjjftigtallen werklieden van de Koninkl. fabriek voor stoom- eu andere werktuigen te Amsterdam moeten afgedankt worden wegens gebrek aan werk in deze uitgebreide inrichting. Te Hoorn is door het omslaan van een hei machine het hoofd verbrjjzeld van een 6-jarig knaap je; een ander kind werd zoo zwaar gekneusd, dat men voor het behoud van zijn leven vreest. Tegen den heibaas is proces-verbaal opgemaakt. Iu het verhaal omtreut een klein oproer te Oude- Pekela, ook door oas de vorige week meegedeeld, zijn, naar men nu verneemt, de feiten zeer overdreven voor gesteld. De oude man, van wien in dit bericht sprake was, is reeds 6 of 6 maal te Zutfen en elders in een krankzinnigengesticht verpleegd geworden. Van liefde- looze behandeling door den zoon of onedele dryf- veeren bjj dezen moet geen sprake ziju. Zaterdagmiddag geraakte aan het station van de Hoilar.dsohe IJzeren Spoorwegmaatschappij te Wor- merveer bij hot rangeereu van den goederentrein een der beambten van het spoor onder den trein, zoodat hem beide bieuen werden afgesneden. Voor het behoud van zjjn leven is het ergste te vreezen. In den tijd van 4 dagen zijn te Weert 2 jeug dige kind-reu, van verschilDude ouders, iu oi.b'waakte oogei blikken jammerlijk verdronken. Een daarvan vond deu dood iu de werf, eu het ander in een ku p met water. Te Roosteren kwamen de vorige week eenige jongelieden van Maeseyok om kermis te houden, waarna zij bij bet vallen van den avond met de veerschuit wederom de Maas overstaken Toeu zij midden op de rivier waren wilde eelt hunner zwemmende den overkant bereiken, om te toonen dat hij een goed zwemmer was. Ongeluk kigerwijze dook bij dadelijk onder en kwam niet meer te voorschijn. Nabij Ravestein is een zandtrein van den in aanleg zijaden spoorweg van's-Hertogenboscb naar Nijmegen van eene helling uit de rails gereden. Enkele geladen wagens werden over de locomo tief been geworpen. De werklieden en andere personen, die op de wagens gezeten waren, konden nog intijds eraf springen en /zich van een an- deis wissen dood redden. Te Berlijn was in een vertrek, waar een oude dame, eeu jong meisje eu twee kinderen sliepen, duor ouvoorzichiigbeid de gaskraan bljjvru openstaau deu volgenden morgen vond men alle vier de personen bewusteloos in hun bed liggen. Alle pogingen om de oude dame in het leven terug te roepen waren vruch teloos. Het jouge meisje en de kinderen werden weder bjgebracht, maar verkeertu nog in levensgevaar. Dr. Tanner is zwakker dan ooit, zoodat de ge- neeshceren al vast bouillou en warmen hraudewiju mat water gereedhouden, voor bet geval dat lijj mocht dreigen te bezwijken. (Zou het dau ook uog heipen Hij heeft aanhoudend last van maagpijn en brakingen maar telt de slechte verschijnselen licht, eu schrijft die toe aan eeu gevatte kou. Echter zou bjj op bonden met vasten, zoodra hij den hik mocht krijgen. De redactie van den Eed. Spectator ontving een brief van den zich beroemd hongerenden dokter, waarin by den wruech uitdrukt, dat, na gunsligrn of ongunstigen affoop vau ziju hoigerkuur, het geachte publiek in Nederland en elders evm groote belangstelling moge tooueo iu al zjjn onvrijwillige collega's, ai die leden der maatschappij, wier dagelijksch brood het is honger te lijden. Omtrent het ongeluk ter gelegenheid van het groote lurnfcest te Frankfort, in ous vorig no. ver meld, het ontploffen nl. van eeu ijzeren toestel, verneemt men nader het volgende. Een meisje, ofschoon op vry grooten afstand van de toestellen slaande, bad een stuk jjzer ter grootte van 15 centimeter iu de borst gekregen en was onmiddellijk dood uedergevailen. Twintig personen werden zwaar en anderen licht gekwetst. Van die zwaar gekwetsten kwamen reeds twee aau de gevolgen hunner verwondingen om. Uit Berlijn werd aan de Eondensche Standard gemeld, dat eene donderbui, die den 26 dezer boven Bayreulh losbrak, den westelijken vleugel van het Wagner-lbeater geheel vernield heet'i. Inderdaad schijnt toch in de gevangenis te Ci- vita Vecchia eeu opstand te hebben plaats gehad, of schoon de geruchten tegengesproken werden. Niet minder dau 150U gevangenen kwamen in verzet om het slechte en onvoldoende voedsel, dat zjj ontvingen. Iu Odessa weten de Btudeuten een gemakkelijk middel om in hunne examens te slagen. Zjj houden een algemeene inschrijving eu voor het bijeengebrachte geld koopea zjj de bedienden der professoren om, teueiude van hen het schriftelijk werk te ontvangen. Lang is dit goed gegaan, dit jaar kwam alles echter aan het licht en geen der jongelieden mocht het geluk heb eu ziju diploma te ontvangen. Te Zelia (Saksen) verkeeren meer dan 100 per sonen in levensgevaar door het eten van vleesch, waarin trichinen waren. Het in Spanje verwacht wordende prinsje of priusesje zal gedoopt worden met water uit de Jor- daan. Op verzoek der Koningin heeft de consul te Jeruzalem bjj Jericho een kruik water laten scheppen en die goed verzegeld naar Madrid gezonden. De aartsbisschop van Toledo zal de doopplechtigheid vervullen. Iu Giiis heeft Dinsdag de terechtstelling plaats gehad van een vijfvoudigeu moordenaar, die louter uit hebzucht zijne drie vrouwen vermoordde om de op hun leven verzekerde sommen van 1000 fiorijuen te ontvangen. Verder vermoordde hjj twee zijner stiefkinderenhet eerste om zich de erfeuis te kunnen toeeigenen, het andere om van de kosten van het onderhoud af te komen. Een niet zeer aangename ontmoeting had onlangs nabij Triëst een duiker. Bezig met het ouderzoek van de kiel van eeu sohip, zag hij vlak bjj zich een haai passeeren. Daar te bljjven was gevaarlijk, maar als hjj naar boven getrokkeu werd, zou de haai hem stellig bemerken en hem aanvallen. Van de twee kwaden koos hg bet kleinstehij hield zich onder water en wet zoo onbewegelijk als een stand beeld. De haai zwom om bet schip heen vlak langs den duiker en ging toeu verder. Dadelijk gaf de duiker het sein en werd bij aan boord getrokkeu. Daar gekomen viel hij flauw door de overspanning en schrik, die bjj had doorgestaan. Een rijknecht te Goch wilde zjjne oudeis te Kessel gaan bezoeken. Het paard, hetwelk hij be reed, werd schichtig voor een voorbvjgaanden tiein, waardoor het dier al hollende struikeldede rui ter viel eraf en brak den nek. Hij was dadelijk een lijk. Laatste en telegraphische berichten. NISSE. Bedankt voor het beroep naar 's-Heer Hendrikskinderen c. a. door ds. II. Van Selms, predikant alhier. MIDDELBURG, 2 Aug. De firma Wolterbeek Van Baggen Cie. heeft het aanbod van het ge meentebestuur, tot overname der gasfabriek met 1 Januari 1880, aangenomen. LON DEN, 2 Augustus. De premier Gladstone is ongesteld. Hoewel de ziekte nog geen ernstig karakter aannam, zal de lijfarts der koningin hem lieden bezoeken SIMLA, 2 Augustus. Generaal Burrow is met een deel zijner troepen uit de hinderlaag te Kan dahar aangekomen. PARIJS, 2 Augustus. Bij de gehouden verkie zing voor de departementale raden zijn gekozen 214 republikeinen «n 72 conservatieven. De eer- sien wonnen 83 zetels. Ingezonden Stukken. WAARDOOR GERAKEN PETROLEUM- TOESTELLEN IN BRAND? Door ondervinding en nadenken geleid gelooft schrijver dezes bovenstaande vraag volgender wijze te mogen beantwoorden. Petroleum is eene zeer vluchtige olie. Wie eene petroleum-lamp gebruikt, vindt gedurig het reser voir met eeue petroleum-laag bedekt. Velen meenen dan dat de petroleum door de poriën van bet glas is heengetrokken, maar m. 1. geheel ten on rechte; want de glasporiën zijn zoo klein, dat zij zelfs geen waterstof doorlaten, hoewel deze eenige duizenden malen fijner is dan petroleum. Neeu de petroleum die zich uitwendig op alle lampen en toestellen vertoontwaarin deze olie gebruikt wordt, ontstaat door de dampen, die uit bet reservoir ontsnappen en door het koude glas of metaal verdicht worden en aanslaan. Het overtuigendste bewijs daarvoor zag ik eens bij eene vrouw, die ter versiering twee verzilverde glazen balletjes aan hare lamp had aangebracht maar zoo, dat zij niet den oliebol aanraakten. Zjj verklaarde mij dat wel degelijk deze balletjes evenzeer door petroleum druppeltjes bedekt werden, als de lamp zelf; iets wat natuurlijk niet zou kun nen als de petroleum door de glasporiën naar buiten kwatn Wie een petroleum-toestel gebruikt, zal hebben opgemerkt dat de schroeven, waarmee men de kousjes opdraaiten alles wat daar beneden ligt, min of meer warm wordtals de pitten branden. Deze verwarming ontstaat niet, zooals die van het te koken water, door straling, maar, althans voor het grootste gedeelte, door geleiding, n. 1. van de vlammen langs de brandershet deksel en zoo verder. Vandaar dat, hoe lager de pitten staan, hoe meer bet onderstel verwarmd wordtwant draait men de kous laag neerdan bevindt zich de vlam niet meer boven, maar voor een gedeelte binnen den brander en kan dus dezen veel meer Verhitten. Wat heeft nu deze verwarming van het onderstel tengevolge? Natuurlijk, dat de petroleum ook warm wordt en wel te warmer naarmate de vlam men klein zijn. En hoe warmer de petroleum wordt, hoe meer dampen zich in den bak ontwikkelen en met hoe meer aandrang dezetusschen bet nooit hermetisch sluitende deksel door, ontwijken. Ein delijk wordt de toevloed van petroleum-dampen sterk genoeg om de vlammen krachtig te voeden en van de pitten naar bet reservoir te doen over slaan. Nog heb ik herhaaldelijk opgemerkt, dat een petroleum-toestel licht in brand vliegt, als er zeer weinig olie in is. Uit den aaid der zaak is dat dan evenwel veel minder gevaarlijk. Ik ver klaar dit verschijnsel daaruit, dat, hoe minder pe troleum de bak bevat, boe minder warmte er noodig is om deze tot een' zekeren graad te verhitten, en alzoo dient de warmtedie anders eene grootere hoeveelheid petroleum niet zeer sterk verwarmen zou, om het metaal van den bak aanmerkelijk in temperatuur te doen stijgen. Bij toestellen, die geen los deksel hebben, heeft de uitstrooming van dampen alleen plaats door de opening waardoor men de olie ingiet. Als bovenstaande beschouwing juist is, dan ge loof ik tot de volgende raadgevingen gerechtigd te zijn lo. Neem met het oog op brandgevaar liever een petroleum-toestel, dat niet open kan, dan een waarvan het deksel los is. Koopt ge er een van de laatste soortlet dan op, of het deksel zeer goed sluit. 2o. Laat nooit alle pitten tegelijk zeer laag branden, maar draai er liever éen of meer uit en laat de andere wat hooger branden. 3o. Zorg dat er niet te weinig petroleum in uw toestel is en 4o. Houd uw toestel zoo zindelijk mogelijk want alle op bet reservoir zich bevindende petro leum of met petroleum vervulde onreinheden, werken de overvloedige dampvorming en daarmede tegeljjk het in brand vliegen van bet toestel krach tig in de hand. Voor tegenspraak en terechtwijzing houdt zich aanbevolen Y. K. 303de STAATS-LOTERIJ. Be kl. Prijzen van f 100 en daarboven. Trekking van Zaterdag 31 Juli. 17de lijst. No. 12046 f 70 en premie van 1'3000. No. 2534 f 200. Nos. 1221, 3153 en 7702 elk f 100. Burgerlijke btanil 0»oes van 31 Juli tot 2 Aug. 1880. Levenloos aangegeven den 31 Juli, een kind van de vrouwelijke kunne van Kornelis Mulder en Prina Martina Be Wijs. VERKOOPINGEN VERPACHTINGEN. Oaifim. Plaats. Voorwerpen, Information. 3 Aug. Goes, koffiehuis met tuinPilaar. 4 Goes, huish. goed., vrucht, te velde, De Vos. 4 Wolfaartsdijk, kunstgras met klav. Van Dam. 5 Kloetinge, vruchten, Pelle V. d. Bussche. 5 Krabbendijke, boereninspan, Pilaar. 9 Goes, verp. land, Pilaar. 9 Kapelle, boereninspan, Pelle V. d. Bussche. 12 Waarde, hotstede enz., Kembges 13 Hoedekenskerke, wagenmakerij enz., Scholten. 19 's-Heerenhoek. recht van erfpacht, woonhuis, V. d. Bussche. 21 Wcmeldinge, opper vruchten, P. Overman. BRIEVENBUS. Aan onzen correspondent te Hansweert. Omtrent het stuk, wat gij zoo jammer vindt dat het niet was opgenomen, omdat een ander blad ons nu vóór was, zijt gjj zeker niet goed meer op de hoogte. Wat gij daarin schreeft waren vermoedens, geruchten en praatjes, die wij niet opnemen en voor welker opname wij ons willen wachten, zooveel wij kunnen, in deze zaak zoowel als in eene uit onze allernaaste omgeving. Bovendien hebt gjj in ors nommer van Donderdag 26 Februari van dit jaar reeds kunnen lezen: »Aan eenige ctrrespondenten be richten wij, dat wij van zelfmoorden uit onze naaste omgeving geene melding maken, zeer zeer buitengewone uitzonderingen daargelaten. Hoeveel temeer reden is er dan, om van pogingen daartoe te zwijgen Van het feit, door u thans gemeld, maar dat uit Kruiningen zelf ons werd geschreven en door ons onder de rechtzaken is opgenomen, konden wij Vrjjdag onmogelijk iets meedeelen, omdat het telaat voor ons nommer van dien dag geschiedde en gij, evenmin als iemand anders, er iets van melden kondet. Die onmoge lijkheid behoeft gij dus uiet te bejammeren. Na het gebeurde met de dienstbode uit Nisse, over wier handeling een onzer correspondenten, ook meegesleept door een gernchteumanie, zulk een treurig en onwaar licht verspreidde, waar tegen dr. Geill zich zoo krachtig en waar uitliet, zjjn wjj zeer angstvallig geworden in bet op nemen van dergelijke sensatieberichten, die ja, voor een deel van het publiek groote aantrek kelijkheid mogen bezitten, maar lang niet altijd kannen getoetst worden aan de eischen der waarheid en der kieschheid. Worden echter dergelijke zaken voor de rechtbank of het hot behandeld, dan wij geven u en allen belangstellenden daarvan de verzekering zullen wij niets nalaten en geen kosten ontzien om spoedig, ook op dagen dat ons blad niet verschijnt, onze lezers goed op de hoogte te honden van hetgeen dan daar omtrent aan het licht komt. POSTERIJEN. Vertrek der brievenmail naar Oost-Indiê. Via NAPELS, (Frausche mail) 6 Aug. 7.30 'sav. Via NAPELS, (Maatsch. Nederl.) 9 Aug. 7.30'sav. Via BRIND1SI, 12 Aug. 7.30 's avonds. Via AMSTERDAM, 13 Aug. 5.50 's avonds. De Fransehe pakketbooten doen Riouw, Banka en Palembaug niet aan. Afl-n-i-m, Ti- i aaaaem *m* Bun 3 Augustus 1880 hoopt onze ge liefde moeder JOHANNA De MAKERwed. A. KLAASSEN haar SOsteii geboorte dag te herdenken. Hoedekenskerke, 1 Aug. 1880. Hunne dankbare kinderen. Overleden te Oosterhout, in den ouder dom van ruim 46 jaar, onze broeder en behuwd- broeder mr. HENDRIK MARTIN US Van DIG GELEN. Uit aller naam P. ALVAREZ Van DIGGELEN, KapeIle (Zuid-Beveland) 31 Juli 1880. De ondergeteekende betuigt, ook namens de weduwe, hartelijk dank aan de Wemeldin- gers voor de deelneming en hulp bij het over lijden en de begrafeuis zijns schoonszoons, schipper VOERMAN, ondervonden. H. De BOCK. T*0 Vnrt'n een Cy'*m*er Dorseli- X 6 llOOp en Rog-machine. Te bevragen bij JOHs. RIDDER, te Goes. GROOTE en KLEINE KAPITALEN, beschikbaar als hypotheek op Landerijen en Huizen ten kantore van J. A. BE- VIER De FOUW, te Goes. IN LOSSING}: tot civielen prijs, voor B. Jaase C. DuvckoL

Goessche Courant | 1880 | | pagina 3