1880. N°. 89. Donderdag 29 Juli. 67sle Jaargang. De laatste en levens de eerste. OFFiCIEELE MEDEDEELlAGEiV. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.76. A.fzodierlijke nimmer* 5 ct. in it b j'oUd 10 ct. IIIIHAYI. Oawore arfvertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst Geboorte huwelijke- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen tan 1—8 regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet uieer dan 4 regels bedragende en contaDt betaald, 20 ct. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: A. 8TEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan bet Algemeen Advertentiebureau van N.JJGH VAN DITMAR eu verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. Aan bet einde der zitting van de Tweede Kamer, van 16 Juli, deed de voorzitter de inededeeliogdat het nieuwe lid dr. H. J. A. M. Schaapman in het zittingsgebouw aanwezig was eu hij verzocht daarom den griffier genoem den beer binnen te leiden. En alzoo geschiedde er in ons parlementair leven eeu zeldzaam, ja eenig feit, dat nl. een katholiek geestelijke als kaïnerlid zitting nam. Slechts zeer kort was het mogelijk voor de leden der Kamer om over dezeu gewichtigen stap, met de oogen gericht op den eerste, wien zulk eeu voorrecht tebeurt viel, natedeuken, want na die eerste voorstelling werd zeer spoe dig de zitting gesloten. Toch beweert menig verslaggever dat dit tooneel de verbazing van vele leden heeft gaande gemaakt, wijl de heet Schaepman binnentrad in zijne soutane, wat, met het oog op de dis- cussiën over zijne toelating, inzonderheid op zijn waardigheid als geestelijke, een eigeuaardigen indruk gemaakt moet hebben. Wij kunnen natuurlijk niet beoordeelen in hoever het kleed, dat de heer Schaepman droeg, geheel overeenkomt met den vorm en hetgeen verder als eisch aan zulk een lijfrok der rooinsch- katholieke geestelijken kan gesteld worden. Wij weten, dat ook op taalkundige congres sen de heer Schaepman in een zwart, lang kleed zich vertoonde, maar wij hebben alle reden om onzen zegsman ten volle te vertrouwen toch ontbrak er iets aan om het een z. g. soutane te doen wezen. Zou dit nu met het kleed bij zijn entree in de Kamer ook niet het geval hebben kunnen geweest zijn Wij hebben ons dan ook eenigszius verbaasd over de opmerking van sommige verslaggevers om trent de verbazing der leden, en gelooven dat deze nog verbaasder zouden geweest zijn, zoo de heer Schaepman ware binnengetreden in zwarte jas of rok, met halsboord en das, of in phantasiekostuum. Voor zijn eigen waardigheid, voor da vrijheid zijner bewegingen, die bij gedwongenheid in het een of ander ongewoon pak kleeren zoo spoedig den lachlust kunnen opwekken, kon de heer Schaepman niet anders doen dan hij heeft gedaan. Doch wie er hechten moge aan de kleeder dracht bij deze quaestie, wij allerminsthet laat ons geheel onverschillig in welk gewaad de hee- ren leden der Kamer, hetzij zij Bonner, Godefroy of Schaepman heeten, de zittingen bijwonen. Wij hebben alleen het oog op het beginsel, door het toelaten en binnentreden van het jongste lid. Als laatste, die zitting nam, was hij tevens de eerste die den weg opende voor al zijne mede-waardigheidsbekleeders, om ook bij voor komende gelegenheden een zetel in onze Tweede Kamer te mogen bezetten. Dit feit nu geeft ons aanleiding te verklaren, dat wij den heer dr. Schaepman met ingenomenheid een zetel in onze Tweede Kamer zien innemen, dat wij een katholiek geestelijke niet het recht zouden wil len ontzeggen dit te doen, maar dat wij met de thans flngeerende grondwet ons met zijne toelating niet kunnen vereenigen. Wanneer elke partij zich inspant, om hare bekwaamste en flinkste mannen naar de ver tegenwoordiging af te vaardigen, kan daar een schaar van mannen vereenigd worden, die ons land bij verschil van meening eer aandoen. De anti-revolutionaire partij heeft vooral in den laatsten tijd getoond dit te begrijpen door de keuze van een Keuclienius en een Lohman. De katholieke partij wij willen niet na gaan of dit geschiedde uit gebrek aan bekwame leden of uit zucht om deze of gene, die men, hetzij om zijn geld of om andere redenen moest ontzien, een genoegen te doen heeft meer malen meer gelet op goedwillige en goedstem- mende afgevaardigden dan op bekwame per sonen. Toch zijn er onder de afgevaardigden van dien kant manDen opgetreden, waarop men met ingenomenheid kan wijzen, inaar huil aantal is niet zoo groot, dat eene versterking daarvan niet gewenseht zou heeten. Eu dr. Schaepman is een der woordvoerders, een der eerste mannen van die fractie, eeu man, die tevens uit krachte van zijn ambt meer weet van de bedoelingen, de behoe.'ten, de bemoeiin gen en de eisehen van de katholieken dan menige leek. Hij heeft naam onder de zijnen en naam in Nederland op letterkundig gebied. Hij zal kunnen getuigen met geestelijk vuur eu geestelijken ijver voor hetgeen de katholieken verlangen, en dit doen in 's lands vergaderzaal, waar hij licht kan verspreiden over zoo inenig vraagpunt, van katholieke zijde beschouw i. Daarom is hij ons welkom. En tegen zijne waardigheid van gees telijke wij scharen ons onder hen, die meenen dat hij dit altijd blijft hebben wij allerminst bezwaar, nu het iemand is bovendien van zulk een guostigen naam als dr. Schaepman. Als gewezen domiuees vrij binnen kunnen treden, laat dan de katholieke geestelijkheid ook niet worden uitgesloten. Eu nu moge men van de eersten beweren, dat zij geeue bedienaars van den godsdienst zijn, het blijft in onze oogen hetzelfde als met de katholieke geestelijken, die geene bedieningen uitoefenen de oude geest zal bij hen toch niet worden gebannenzij zullen strijden blijven voor dezelfde beginselen, die zij bij de uitoefening van hun ambt zoo vurig hielpen bevorderen. Die tweede natuur kunnen zij niet tegengaan. En waarom zouden wij een dr. Vermeulen b.vzuiv er ultrainontaan in burgerkleed, toe laten en een dr. Schaepman weren Ons dunkt onze keuze zou nog op den laatste vallen, wijl hij beter den algemeenen toestand zijner partij kent. Maar hier geldt ook weer, wat voor zoo menig protestantsehen bedienaar van den gods dienst heeft gegolden, het terrein is het gevaar lijkst voor hen zeiven. Frankrijk leverde daarvan vroeger en levert nog het voorbeeldeen goed priester is nog lang niet een goed vertegenwoordiger. De geestelijken daar en men zoekt ze liefst onder de hoogwaardigheidsbekleedersde bis schoppen zijn niet de mannen die op den voorgrond treden. Trouwens, zij zijn te weinig gewend aan te genspraak, en te zeldzaam geschikt voor debat. En tegenover de leeken is elk fiasco van hun kant gevaarlijk, en schaadt dit de aureool van heiligheid, die hen omgeeft. Of de Nederlandsche ultramontaansche partij gelukkiger zal wezen Dit blijkt voor ons eene groote vraag, voor haar een ernstig vraagstuk, te meer nu zij de proef neemt met een harer beste ea knapste mannen. Dit heeft voor de tegenstanders veel voor; was het een der minderen, zij het ook van den zelfden rang, dan zou een eventueel ongun stig resultaat daaraan geweten kunnen worden; thans niet. Op dr. Schaepman en zijne woorden en daden is dus veler oog gevestigd. Hij bezit oratorisch talent, dat weten wij hem zal de ernst zeker niet ontbreken, om dit aan te wenden teneinde ons tevens op duidelijke wijze te zeggen, wat de herder vraagt voor zijne kudde. Als geestelijke blijven wij hem dus ook steeds beschouwen, wij hebben dit reeds gezegd, en op dien grond achten wij zijne toelating onge motiveerd. Er is nu eene beslissing genomen, waarop het moeielijk is later weer terug te komen. Onmogelijk is dit wel niet, en niemaud waar borgt ons dat niet bij een volgende gelegen heid de Tweede Kamer juist eene tegenoverge stelde conclusie neemt dan zij 16 Juli deed, om dan zich weer te scharen aan de zijde van onzen afgevaardigde Bredius en de heeren Lot ting en Fan Beldendie op zoo'n heldere en overtuigende wijze aantoonden, hoe art. 9L dui delijk verbiedt dat de leden der Staten-Geueraal tegelijk zij.i geestelijken of bedienaren vin den godsdienst. Zoo iets zon plooien en schikken kunnen heeten, inaar hetzelfde is toeh reeds geschied toen men besloot dr. Schaepman toe te laten. En dit achten wij te gevaarlijker, omdat eene tever gedreven zucht naar al te groote vrijzin nigheid onze grondwet op dat punt van exceptie krachteloos heeft gemaakt, en zij, vooral nu het een aanhanger van die partij betreft, de mannen, die den syllabus boven zulk een grondwet stellen, eeu wapen in de hand gaven om zelf minder eerbied te prediken tegenover het boek, dat de grond is van ons staatsbestuur. De redeueeringen van de voorstanders der wetsinterpretatie, in den geest der commissie van rappovteurs, hebben wel bewezen, boe men bij eene goede bedoeling elk artikel kan uitleggen, zooals men zelf het meest gepast aelit doch weerlegd is niet het betoog van hen, die be weren dat een katholiek geestelijke steeds gees telijke blijft, dat de grondwet in art. 91 wel degelijk onderscheid maakt tusschen geestelijken en bedienaars van den godsdienst en beiden uit sluit, zoodat dientengevolge een man als dr. Schaepman niet toegelaten mocht worden. De lezing der redevoeringen over deze punten zij elk belangstellende aanbevolen. De heer Bredius heeft daarbij met kalmte eu eenvoud een lans gebroken voor de handhaving van onze grondwet, op gevaar af dubbel gevaar voor hem van beschuldigd te worden van partij digheid en onverdraagzaamheid, waarvoor hij om de vrijmoedigheid ter verdediging van zijne overtuiging hulde verdient Nu de conclusie door de Kamer tegen ons beider wensch is genomen, zullen wij ons slechts troosten met de beschouwing van den lieer Lenting, dat ook de Tweede Kamer-leden het bewuste grondwettig voorschrift niet goed achtendat ook zij, evenals wij, vrijgeviger willen zijn tegenover de letter en den geest van de grond wetal zouien wij ons door den wil niet tot de daad laten overhalen en dat, wanneer er eene grondwetsherziening zal ter hand genomen worden, dit artikel het eerst zal worden geschrapt. Want dan kan er over zoo'n gewichtig vraag stuk geen quaestie meer ontstaan en zijn wij niet meer afhankelijk van wetsinterpretaties, waaraan wij toch al zooveel sukkelen, maar die vooral in dit geval gevaarlijk zijn vj!>or de handhaviug van aller eerbied voor de eerwaar dige grondwet. Bij de behandeling van zoo'n ge wijzigde grond wet zullen er wij weten het nu, waaneer de Kamer blijft zooals zij nu is, genoeg mannen als indertijd de lieer R. T. Meesuit Gro ningen, opstaan, om het goed recht te hand haven, dat de geestelijken hebben op het man daat van lid der Tweede Kamer. Wellicht zal liet optreden van den eersten geestelijke dr. Schaepman meewerken, om die groudwets-herziening te bespoedigen. OPEN BA lt li VEttGA DERING VAN ÜKN It A A I) «Ier ge iu e e 111 e GOE S, op ZATERDAG den 31 Juli 1880, des nvonds te 8 uren. Goes, den 28 Juli 1880. De Secretaris HARTMAN. Punten van behandeling I. Mededeelingen, ingekomen stukken. II. Staten van oninbare posten en restanten H. O. over 1879. III. Idem van de belasting op de honden over idem. IV. Aanbieding der verantwoording van ontvang sten en uitgaven over 1879. V. Voorstel tot verbooging van den borgtocht van den gemeente-ontvanger. VI. Opmaken eener voordracht voor de vervulling van vacatures in bet college van zetters. VIL Verzoek van den beer J. J. Werner, om ontslag als leeraar aan de inrichtingen van middelbaar onderwijs voor jongens. Benoemd tot lid van het bestuur der waterkee- ring van den calamiteusen Annapolder en tot lid van den calamiteusen Anna-Frisopolder P. H. Van Lis. Bij koninklijk besluit is J. F. Van Regteren, ge pensioneerd majoor en provinciaal adjudant, benoemd; tot militie commissaris in Zeeland, Bij kon. besluit is bepaald, dat liet ontvangkan toor der belastingen en accijnzen^ te Aardenbnrg om vat de gemeenteu Aardenburg, Fede en 8t. Kruis, eu het ontvangkantoor der betastingen, invoerrechten en accijnzen te Sluis de gemeenten Sluis en Retranche- mentvoorts is G. Biwalda bevestigd als ontvanger te Sluis. De Minister van Financiën heeft bepaald, dat alleen dan, wanneer een patentplichtige voor zij n vaar tuig een meetbrief vraagt, de scheepsmeter kosten van hem rnig vorderen, en wel meting-en reiskosten naar bestaand tarief. Aan den scheepsmeter, die zich voor zijnen dienst, in andere gevallen dan de bovengemelde, op verder dan éen uur afstand van zijne standplaats heeft moéten begeven, worden van rijkswege reis- en verblijfkosten vergoed nair zijn gewonen rang van commies, commies verificateur of verificateur, De vragen, door den Minister van Biunenlaridsche Zaken door tusschenkomst van de Commissarissen des Konings aan de gemeentebesturen gedaan met'betrek king tot de bestaande verordeningen tegen net misbruik; van sterken drank, zijn de volgende; lo. Bestaan in uwe gemeente preventieve miatre*. gelen tegen draukmisoruik a omtrent het sluitings uur der tappenjea b omtrent de uitsluiting der tappe rijen van of hare beperking tot bepaalde buurten? c. van anderen aard 2o. Bestaan in uwe gemeente repressieve maatre gelen tegen drankmisbruik? a. strafbepalingen tegen openbare dronkenschap? b. verood om te tappen aan weezen of andere personen? c. strafbepalingen van anderen aard 3o. Worden de zittingen van den burgemeester, de vergaderingen van den Rtad of die van burgemeester en wethouders in eene tapperij of slijterij gehouden? 4o. Wordt door den burgemeester, eender wethou ders, den gemeentesecretaris of den gemeente onGvan- ger het beroep van tapper of slijter uitgeoefend De Minister verzoekt voort3 overlegging van de sub. lo en 2o. bedoelde verordeningen. Bij kon. besluit is de 2de luit. C. A. De Jongh, van het 6 ie reg infanterie, vo »r den tijd van vijf j xren gedetacheerd bij het wapen der infanterie van het leger in Ned. Iudie. O.-Indië Bepaald dat de adsp.-contr. A. De Vul Ier van Noorden,thans lijdelijk belast met de waarneming der betrekking van contr. 2de kl., in de res. Rembang blijft geplaatst. G9ES, 28 Juli 1880. De Commissaris des Konings in onze provincie bezoekt thans Sthouweu e i Daire- land. Maandag kwam hg te Zierikzee aan, waar hij zijn intrek nam bg den heer J. II. C. Ileyse, lid van Gedeputeerde Staten. Hg ver leende denzelfdeu dag auiientie en deed het gewone bezoek aan verschillende gebou ven en gestichten. Mr. -ƒ. J. Teding Van Berkhout, lid der Tweede Kamer voer üet district Goriuchem, is Zondag overleden. Hg was 65 jaren oud en behoorde tot de oudere leden der anti revolutionaiie party. De Standaard schrgft o. a. over hem „Sedert 1873 lid der Tweede Kamer voor bet kiesdistrict Gorinchem, heeft bij ook daar, met onverdroten ijver en onmiskenbaar talent, onze beginselen verdedigd eu ons goed recht doen gelden. Hg had een even diep gewor telde als onwrikbare overtuiging en hij bad steeds den moed die uit te spreken. Zwaar is het verlies, dat wg ook als lid der Kamer door zgu wegvallen te betreuren hebben". Door de R. K. kiesvereeniging Recht voor allen te Amsterdam is voor de Tweede Kamer candidaat gesteld de heer mr. A. II. M. Fan Berckel. Het bericht, dat de heer Pruys Fan der Hoeven aan de Regeering zou hebben voorge steld om hem als Regeeriugseommissaris van Atjeh terug te roepen, wordt weder tegenge sproken.

Goessche Courant | 1880 | | pagina 1