1880. N". 88. Dinsdag 27 Juli. 67ste Jaargang. MEISJESSCHOOL. AFLOSSING VAN OBLIGATIE OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Mededeeüugeti op verschillend gebied. Zuid-Bevelaudschc onderwijzers- vei'eeniging. GOESCHE 1>« uitgave deser Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Vrijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75 Afjoaderlijke no.naierj 5 ct. ant bijblad 10 et- GOUUNT. Oewone adverteritiën worden a 10 ct. per regel geplaatst, Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen .an 18 regels a ,1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: A. 8TEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In one land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGII VAN DITMAR en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis de navolgende LIJST van den uitslag der overgangs examens van de leerlingen der Meis jesschool voor Middelbaar Onderwijs Van de le tot de 2e klasse. Met den len graad. A. E. L. Massee. A. O. Rijkaard. Met den 2en graad. A. J. Janssen. Met den 3en graad. R. Bannet. Voorwaardelijk zijn bevorderd J. H. M. Thewes. i C. Van den Bosch. C. W. A. Thewes. Bevorderd de leerlinge voor enkele vakken. Met den 2en graad. A. Callenfels. Van de 2e tot de 3e klasse. Met den 2en graad. T. B. Van der Does. E. H. Borel. Voorwaardelijk is bevorderd S. J. W. Post. Van de 3e tot de 4e klasse. Met den len graad. J. C. A. Kakebeeke. Met den 2en graad. B. P. Van der Does. J. M. De Laat de Ranter. Met den 3en graad. F. S. C. H. Overtveld. Bevorderd de leerlinge voor enkele vakken A. M. C. Bolland. Voorts dat met voldoenden uitslag eind examen is afgelegd door M. F. Borel en J. De Laat de Kanter, nan wie een diploma daarvan is uitgereikt. Goes, den 24 Juli 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DB WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis der belanghebbenden, dat de hou ders der obligatiën van de gevestigde schuld ten laste der gemeente, die genegen zijn hunne OBLIGATIËN in den loop dezes jaars ia de uitloting te doen deelen, zich in de maanden Augustus en September schrifte lijk bij den Burgemeester moeten aanmelden, met op gave vau dagteekening en nommer der obligatie en van het bedrag van het kapitaal. Zullende de aflossing geschieden op de volgende voorwaarden: Dejobligatiën wegens achterstalligen interest, loopende ad 1 pCt., welke voluit betaald wordt, en die voor alle anderen zullen worden afgelost tegen 30 percent de overige obligatiën (waarvan de interest met 01 betaald wordt)die uitgegeven ten intresse van 2 percent met 20 ten honderddie ten intresse van 2l/% percent met 25 ten honderd; die ten intresse van 3 percent met 30 ten honderd die van 4 percent met 40 ten honderd, alle met uitbetaling van den interest tot het einde van dat jaar. De biljetten van aangifte zijn gratis verkrijgbaar ter secretarie der gemeente. Goes, den 24 Juli 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. O.Hndie. Benoemd tot bouwk. ambt. le klasse bij de staatsspoorwegen op Java J. Bouwens, thans tijde lijk die betrekking bekleedende. Geplaatst bij het 9e bat. inf. de 2e luit. W. C. Van Cam pen. GOES, 26 Juli 1880. De beer O. H. Kakebeeke, ontvanger- griffier van »de Breeds Watering bewesten Yerseke," heeft als zoodanig zjju ontslag ge nomen. Door het bestuur is, ter voorziening in die vacature, eene aanbeveling opgemaakt, bestaande uit de heeren O. II. Van der Meer Mohr, J. Fransen Van de Putte en P. J. Van der Manderede beide eersten te Goesde laatste te Kapelle. Op de vergadering van ingelanden, den 11 Augustus te honden, zal eene benoeming plaats hebben. Gedep. Staten van Zeeland hebben be noemd tot opzichter over de provinciale gou- vernements-gebouwen den heer J. G. Van der Heil, te Middelburg. Moj. II. C. Steketee vaa Scherpenisse heeft den 22 dezer te Luiden met goed gevolg haar examen als vroedvrouw afgelegd. ZN.) Door de Venezuebianscbe regeering is o. a. aangesteld tot consul der Vereenigde Staten van Venezuela in Nederla id te Vlissingen de heer P. Smith. Naar de N. It. Ct. verneemt, heeft de heer mr. A. Kerdijk ter kennis van den Mi nister van Binnenlandsche Zaken gebracht, dat hij bij da aanstaande invoering der nieuwe wet op het lager onderwijs voor een betrek king bij het schooltoezicht buiten aanmerking wenscht te blijven. RECHTZAKEN. Arrondissements rechtbank te Middelburg. Vrijdag 23 Juli zijn door de Rechtbank behan deld de volgende zaken, waarin dadelijk vonnis gewezen werd tegen lo. J. L, landman te Middelburg, wegens dief stal veroordeeld tot 7 dagen cell. gev. straf c. e. 2o. J. S. E„ lö j., en J. M. L., beiden te Mid delburg, beschuldigd van diefstal, de eerste ver oordeeld tot 8 dagen cell. gev. straf, de tweede vrijgesproken. 3o. A. P. D., 28 j te Sluis, thans gedetineerd, wegens mishandeling, hoon en landlooperij veroor deeld tot 15 dagen cell. gev. straf en eene boete van 8 en eene van 0,50 c. e. 4o. P. W., 23 j., arbeider te Stoppeldijk, we gens mishandeling veroordeeld tot 8 boete c. e. 5o. a. P. Van de W., arbeider, b P. J. V. d. YV., arbeider, c. J. M., arbeider, d. P. De B., land man, de 2 eersten te St.-Kruijs, de 2 laatstee te St.-Margriet woonachtig, beklaagd wegens onder linge moedwillige mishandeling. De drie eerstge noemde beklaagden zijn vrijgesprokende vierde is veroordeeld tot 8 boete c. e. Go. R. S., arbeidster te St.-Jansteen, thans ge detineerd, wegens oplichting en diefstal veroor deeld tot 3 maanden ceil. gev. straf c. e. 7o. A». Van H., 18 j., arbeidster te Clinge, beschuldigd van hoon. Vrijgesproken. Naar de JV. Roti. Ct. verneemt, luidt de uit spraak van het EngeUche Hoerenhuis in de zaak der aanvaring tusschen de Khedive en de Voorwaarts in het voordeel der stoomvaartmaatschappij Kederland. Het eerste vonnis van het Admiraliteitshof werd ge heel bevestigd, met vernietiging van het latere vonnis van het hof van appéh SCHEEP YAARTBEEICHTEN. HanswEEBT. In de week, loopende van 18 tot 24 Juli 1880 zijn alhier in- en uitgeklaard 221 ge laden schepen. Ingeklaard. Zeilschepen105 Stoomschepen 9 114 Uitgeklaard. Zeilschepen98 S'ootnscbepcn. 9 107 Totaal 221 Zijnde onder het getal uitgeklaarde zeilschepen be grepen 40 viech- en moesehchuitcn. Vrijdagmorgen vroeg is een Rijnschip, tehuis be- hoorende te Bemmel bjj Nijmegen, beladen met rogge, even boven de oost-monding der Koningshaven, on geveer 150 M. van den Noordwal, tengevolge van aanvaring tegen het ten anker liggeud stoomschip Rotterdam in zeven vadem water gezonken. De op vatenden zijn gered. Het stoomschip America, kapt. Pohle, heeft te Vliasingen aangebracht 14 personen, zijnde de volle bemanning van de Engelsche bark Advance, kapt. Cunningham, van Liverpool met steenkolen naar Java bestemd, welk schip in den Atlantisehen Oceaan ge zonken is. Na het schip te hebben verlaten, zwierf de bemanning 24 uren in de booten rond, en werd toen door een uitgaande bark opgenomen, en kort daarna op de America overgezet. Kapt. Cunningham roemt zeer de menschlievende behandeling, op het Duitsche stoomschip ondervonden. UIT ONZE KOLONIËN. De heer truijs Van der Hoeven heeft by schrij ven aan den Gouverneur-Generaal verzocht als Gou- vernements-commissaris teruggeroepen te worden. Dat feit, hoe weinig nog bekend zelfs hier te Batavia, staat vast. De reden van dit sohrij ven is gelegen in gebrek aan arbeid, wjjl, zooals wij steeds beweerd hebben, de feitelijke grondslag voor d: organisatie van een civiel besluur iu Aijeh nog schier overat ontbreekt, zoadat bet ontwerpen van zulk een orga nisatie monnikenwerk is. BHblad Op de internationale tentoonstelling le Gronin gen van gouden en zilveren werken, edelgesteenten, uurwerken en werktuigen tot de vervaardiging en be werking van een en ander heeft de heer IV. W. Kok, te Jaure, eene eervolle vermelding outvaugen voor de inzending van Friesehe klokken. Het in de Ojslerschelde brengen van de vele millioenen gtkaikte dakpannen, dieneude tot aanslag van oesterzaadis bijni afgeloopen. Het gunstige weder schijnt op de oestercultuur in 'i algemeen dit jaar hoogst gelukkig te werken. Alom hoort meu dat aao de pannen nu reeds veel jonge oestertjes waargenomen worden, wat vroeg is. (JV. llott. Cl.) Het JV. v. d. Dag maakt de volgende zeer ge gronde opmerking.: „Er is eeu belaagrijke overbrenger van smeistoöhn, waarop met allen nadruk de aandacht gevestigd moet worden, n. 1. het geld. Alles wat uit een besmet buis koint wordt zorgvuldig vermeden of ontsmet behalve het geld. Zeer vuil bankpapier wordt niet zelden in een dun zakje of hoekje op bet bloote ljjf gedragen, kinderen nemen te dikwyls geld stukjes in dsn mond enz. Wij raden iedereen de grootste voorzichtigheid aan in deze warme dagen daar de huid dan natuurlijk een grootere valbiarheid heeft voor list opnemen van smetstoff n. Men drage het geld in go>d gesloten lederen porlemonnaies en vermijde zooveel mogelijk directe aanraking met de huid." Aangaande den zangwedstiyd te Keulen ver neemt de N. R. Ct., dat er in het gth-el ziji inge schreven 120 vereenigiugen met ongeveer 6600 zangers. De Nederlandsche afdeehng telt 4 raed-dingende ver- eenigingen 1 Amsterdam, liedertafel „Eulerpe" 2 Amsterdam, liedertafel „Zinglust"; 3. Heerlen, „St. Pa.cratius"; 4. Nijmegen, „Nijmsegsoh Mannenkoor". Volgens bericht uit New-York kau er tusschen 26 en 28 d-zer onbestendig weder verwacht worden op de Noordkusten van Engelaud en Noorwegen vergezeld van dondersïorm. Ben Amerikaan heeft hettelweik van de gewone gasmeters vól veranderd, dat de wijzers niet meer de verbruikte hoeveelheid gas, maar den prijs aangeven, zoodat men dadelijk kan zien voor hoeveel men ver is uikt hei ft. Hel spoorwegnet der geheele aarde had in 1830 eene uitgestrektheid van slechts 332 kilometer; maar in 1878 bes'o-g het 334,323 kilometer. Er worden in Europa jaarljjks 1140 millioen per sonen en 10,200 millioen centeuaars goederen per spoor vervoerd, en op de geheele wereld 1550 millioen pirsonen en 16,130 millioen centenaars goederen. Dat is door elkander ruim 4 millioen personen en 44 millioen centenaars goederen per dag. Bakpoeders houden niet zelden grootere of klei nere hoeveelheden aluinverbindingen in, en ook wordt liet meel of brood wel eens vervalscht met aluin om het een beter aanzien te geven. Men heeft nu ver schillends p'oeven op dieren genomen met aluin hou dende spijzen, en daarhij bevonden, dat de voor de spijsvertering zoo ouontbeerlijse oplossing vau fibrine en eiwitstoll'en belangrijk vertraagd of verhinderd wordt door alutnverbiudinge.n. Aluin behoort derhalve ten strengste uit ons votdsel geweerd te worden. LANDBOUW EN VEETEELT. Oostelijk deel van Zuid-Beveland. Het vlas- plukken iu dezen omtrik is afgeloopen en de vlas- plnkkers zijn weder naar hunne haardsteden (Holland) teruggekeerd. Met het verschepen is men druk aan den gang. Het vlas valt zeer mede en over 't alge meen h bbeu de vlasboeren dit jsar geen reden tot klagen. I)e beetwortelen, die in 't begin veel te wcnschen overlieten, hebben zich flink ontwikkeld en Btaan thans uitmuntend. Aaugezien er een massa zijn uitgezaaid, mag men met grond een ruimen oogst verwachten, wat niet alleen in't belang van den landbouwer en den fabrikant is, doch ook gelukkig voor de schipperij, die nu alle kans heeft in 't najaar veel te varen te hebben en daarbjj een flink vraebtoijfer te bedingen. Overigens slaan alle veldvruchten over 't geheel genomen naar wensch, zoodat het in 't voorjaar wei nig bemoedigend vooruitzicht gelukkig ia beschaamd en de landbouwer lhan3 hoop mag voeden op een ruimen oogst. 11e veestapel mag zich voortdurend verheugen in een uitmuntenden tosstand. In Oostelijk Zeeuwsoh Vlaanderen heeft in de laatste dagen de aardappelziekte zich sterk uitgebreid, niet alleen onder de vroege maar ook reeds onder de late soorten. Loof en knol zijn beide op vele stuk ken reeds aangetast. Uit Tholen meldt men De hooioogst is druk aau deu gang, en bij sommigen reeds geschied. „Zoo slecht als we 't verleden jaar hebbeu binnengehaald, zoo goed hebben we T nu." Dat is het algemeen oordeel. Over de hoeveelheid valt evenwel miuder te roemen dan over de hoedanigheid. Meer dan mid delmatig is de opbrengst nergeasbij velen is ze daar beneden. Mtar iu dm aanstaanden winter zal het vee in den stal nu toch gezond voedsel hebbeu, en dat was deu vorigen winter met zijn nattig en onrijp hooi lang niet overal het geval. (M. Ct.) Als tegenhanger op een vroeger bericht betref fende een witten geranium deelt m-n mede, dat een bloemenliefhebber te Grootebroek in het bezit is van een geranium met drie stengels, waarvan é:n witte met geheel witte bladeren, éeu groene met geheel groene bladeren, é:u met groene bladeren met witte randen, terwijl ze eeuigen tijd geleden alle drie prijk ten met fraaie helderroods bloemen. De Landbouw-Courant bevat een art. over den „aanbouw van hop", in verband met de Bnersch bierbrouwerijen bij ons te laude. De schryver is van ineening dat da wijze van verbouwing, zooals in Zu d- Duitschland wordt gevolgd, ook hier da meeste aan beveling zou verdienen. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS Op het zestal te Meppsl staat ook as. J. Cron- sigt, le Cortgene. Beroepen naar Oua-Vossemeer ds. C. Diehl Hz., te Rijsseo. Bedankt voor Scherpeniase door ds. J. Van den Bergen, te Kethel c. a. Aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Maast: ielil zal met het begin van den cursus 1880 1881, aanvang nemende op 1 Siptember 1380, gelegenheid zijn tot plaatsing in het tersle studiejaar van 14 kweekelingenteneinde daar, op kosten van het Rijk, opleiding tot hulponderwijzer te ontvangen. Nadere bijzonderheden meldt de St. Ct. no. 173. Ia da in de vorige week gehoudso vergadering van het Nederlandsch Ouderwjjzers-Genootschap te Amsterdam is o. a. aangenomen een voorstel van het Hoofdbestuur, om vanwege het Ned. Oiderw.- Genootsehap een algemeen ondersteuningsfonds op te lichten. Deze inrichting heeft ten doel de deelneming in de levensverzekeringmaatschappij van bet N. O. G. door bijpassiug van premieu voor desbeboevenden mogelijk te maken eu de weduwen door raad en voorlichting te ondersteunen. Da gelden worden ge vonden uit de renten van een bijeen te brengen vast fonds en uit de jaarlijksch: bijdragen der leden, met een minimum van f 1. De gelden van bet fonds worden belegd in de onderwijzersspaarbank. Voor de onkosten der stichting geeft het Genoot schap een krediet van 300 en tot grondvesting van de inrichting eene gift van ƒ3000. Jaarlijks wordt ten behoeve van dit fonds eene telkens door de Alg. Vergadering vast te stellen som afgezonderd. Ook werd het Hoofdbestuur door een belangstellende verblijd met de toezegging van een gift van ƒ1000 tot dit doel. Op voorstel van da afd. Amsterdam werd nog besloten het fonds mede le bestemmen voor de nablijvenden van hen, die wegens zwakke gezondheid geen lid der levensverzekering kunuen worden. De wenschdijkheid om op de Lagere school meer zorg en tyd te wyden aan het zangonderrichl werd bssproken en besloten dat het Hoofdbestuur, in over eenstemming met de richting iu deze door de Maat schappij van Toonkunst aanbevolen, pogen til bet zangonderwijs op de Lagere school te bevorderen. Vrijdag 23 Juli werd de 45ste algeraeene vergadering vau de Z.Bevelandsche OnderwijzerBver- eeniging te 's-Graveopolder gehouden ouder het pre. aidium van tWn districtsschoolopziener mr. J. De Laat de Lanter eu vereerd met de by woning vaa

Goessche Courant | 1880 | | pagina 1