Laatste en telegraphiscba berichten. Uurg-erlijKe Stand Goes POSTERIJEN. Vertrek der brievenmail naar Oost-lndië. ADVHRTKNTiEN. Algemeen Advertentie-bureau van F. KLEEUWENS ZOON, Goes. BINNEN- en BUITENLANDSCHE BLADEN. SCHULDAFLOSSING WATERING HOEDEKENSKERKE. Openbare Verkoopingen. Op Donderdag den 22 Juli 1880, een Woonhuis, Schuur en Erf, Bouw- en Weiland, en onmiddellijk daarna, Vruchten te velde, En op Vrijdag 23 Juli 1880, OPENBARE VERKOOPING op Maandag den 26 Juli 1880, een net Woonhuis en Erve, Openbare Verpachting op Vrijdag den 30 Juli 1880, Bouw- en Weiland, Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Hoedekenskerkï. Ten overstaan van den Notaris .4. Jf. Rembges, van Kruiniugeu, werd hedeumorgen, ten verzoeke van Al. Puauwe alhier, te koop aange boden eeu hofstede met erf, tuin, boomgaard eu bouw laud. Da uilslag dier verkoopiug is als volgt Perceel t4, samen 2 H. 33 A. 55 C. hofstede en bouwlaudzijn niet verkocht. Het hoogste bod voor den hoop was 4010. Perceel 5—8, samen 3 H. 07 A.30C. bouwland, zqu verkocht a 450 per geinet of 1146 73 per hectare aan den heer J. A. A. Fransen Fan de tutte te Goes. Perceel 9, 0 H. 37 A. 20 C. bouwland, zjjn ver kocht a 595 per gemet of 1516,30 per hectare, aan den heer C. Koeman te Middelburg. Perceel 10 13, 2 H. 34 A. 70 C. bouwlaud, wer den niet verkocht. Het hoogste bod was 375 per gemet of 955,65 per hectare. Perceel 14, 1 H. 98 A. 10 C. bouwland, zijn ver kocht a ƒ365 per gemet of ƒ930,17 per hectare, aan de heeren B. Fan Oosten te Puttershoek en J. Bevier De Fouw te Wilhelmiuadorp. Berben-of Zoom. Heden (Maandag) had de aan besteding plaats van het bouwen van een nieuw Gasthuis, be groot op f87873. Het werk is gegund aan den minsten iuschrijver, den heer i. Bastiaanse, alhier, voor eeue som van 87685. LONDEN, 19 Juli. De ontruiming van Ka- boul door de Engelsehen is aangevangen. P11ILIPPOPEL, (Rumelië) 19 Juli. De echt- genoote van deu Russisehen generaal Skobeloff, gisteren het hospitaal alhier bezoekende, is met hare kamenier en een aide-de-camp beroofd en vermoord. De ontsteltenis is algemeen. De politie en soldaten hebben de moordenaars nog niet ontdekt. Onder de tandpreparaten, welke zich op alle wijze bewaren, neemt in elk geval het Ana- therin-Mondwater van den heer Dr. J. G. POPP, k. k. Hoftandarts, Bognergasse, No.2, te Weenen, de eerste plaats in. Dit Anatherin-Mondwater heeft zich meer dan 25 jaar goed gehouden en, in duizende flacons naar alle werelddeelen verzonden, wordt het door vele geneesheeren bij tand- en mondziekten aanbevolen. Het plantaardige tandpoeder van Dr. J. G. POPP, dat bij dagelijksehgebruikeen voortreffelijk middel is om de tanden te zuiveren en gezond te houden, is zeer aan te bevelen. De Ana- therin-Tandpasta, die geen stof inhoudt, welke nadeelig kan zijn voor de gezondheid, is een der beste en daarbij het geschiktste der be staande middelen om de tanden te zuiveren. Holle, aangestoken tanden kan men het best met Tandenplumbage vullen, waardoor dan de Caries gestuit en het woekeren van het been verhinderd wordt. Wij maken ieder opmerkzaam, die een ge zonden mond met gezonde organen wenscht, op de Anatherinpreparaten van dr. J. G.' POPP, k. k. hoftandarts te Weenen, Bognergasse No 2, die bij alle apothekers en in alle parfumerie- en ga lanteriewinkels verkrijgbaar zijn. 1 ugozoudeu Stukken. Tot aandenken van drie jeugdige Zeeuwsche dichters, bij gelegenheid van het geplaatste huldeblijk aan JACOBUS BELLAMY, te Vlissingen op den 12 Juli 1880. Opmerkelijk is de overeenkomst in bet leven van de dichters Johannes Antonidus Van der Goes, Jacobus Bellamy en tiet er Johannes Heron. Deze edele trits waren Zeeuwen in den burgerstand ge boren. Ieder hunner werd strijdig met zijnen aanleg bestemd en aanvankelijk opgeleid. Van jongs af was hunne zucht tot de letteroefeningen, hun lust in de dichtkunde. Die leerlust viel in het oog, en zij werden naar hunnen wensch voort geholpen. Hunne dichtproeven werden toegejuicht en bewon derd. Van alle drie was groote verwachting, en doch, helaas zij waren slechts morgen lichten 1 Zij stierven in den bloei huns levens, en op den sterfdag van Heron verjaarde ook de doodsdag van Antonides Van der Goes. Jan Antonisz., den 3 Mei 1647 te Goes geboren, nam later den naam aan van Johannes Antonides Van der Goes. Vier jaren oud zijnde, vertrok hij met zijne ouders naar Amsterdam, en reeds op zjjn negende jaar genoot hij aldaar op de Latjjnsche school het onderwijs van Adrianus Junius. Spoe dig bleek ook zijn bijzondere aanleg voor de dicht kunde, waarin hij weldra zulke begaafdheden open baarde, dat hij zelfs door Vondel bewonderd, en als de stoutste en oorspronkelijkste Nederlandsche dichter der 17 eeuw bewonderd werd. Eenen on- sterfelijken roem heeft hij verworven met zijn dicht stuk de IJstroom, en Amsterdam boogt reeds meer dan anderhalve eeuw op dit uitmuntend voort brengsel van den 24jarigen dichter, hetwelk meer dan eens, en ook nog in onzen tjjd, opnieuw is uitgegeven. In 1673 tot geneesheer bevorderd, huwde hij in 1678 te Rotterdam met de dichtlie- vende Susanna Bormans, doch overleed aldaar kinderloos reeds den 18 September 1684. Jöcobus Bellamy werd den 12 November 1757 te Vlissingen uit behoeftige ouders geboren. In zjjn vierde jaar zijnen vader verloren hebbende, bestemde zijne moeder hem tot bakker, doch zijn vernuft was te edel, zijn schrandere geest te werk zaam, om zijn leven in dit bedrijf door te brengen. Hjj toonde toch reeds vroeg eenen dichterlijken aanleg te bezitten, en gelukkig vond hij nu voor treffelijke beschermers en leidslieden, door toedoen van zijnen edelen weldoener, den predikant J. IV. Te Water te Vlissingen, die hem den baktrog deden verlaten en hem tot de studie lieten voorbereiden. In korten tijd kwam hij zoo verre, dat hij zich met vrucht tot het Academisch onderwijs te Utrecht kon begeven. Hier brachten nu de omgang met lieden van kunst en smaak, en de hulpmiddelen, welke hjj daar onder zjjn bereik vond, niet weinig toe, om een van de voortreffelijkste dichters der 18 eeuw te worden, genoegzaam geheel door de natuur en zjjn eigen gevoel gevormd. Reeds in 1782 gaf hjj, onder den naam vanZelandus, dicht bundels in 't licht, waarbij hij zich een even for- sche en stoute krijgszanger als teeder en bevallig minnedichter betoonde. Nadat sedert 1785 zijne gedichten onder zjjn eigen naam verschenen, zjjn die onderscheidenmaal herdrukt en steeds niet dezelfde graagte en goedkeuring ontvangen als bij de eerste uitgave. Hjj was student in de Godgeleerdheid, en zijne proeven, in dit vak gegeven, deden alles zins vermoeden, dat hjj met zjjn genie, edel gevoel, gezond oordeel en gezuiverden smaak ook als Godsdienstleeraar zou hebben uitgemunt. Maar hjj eindigde reeds op den 11 Maart 1786 te Utrecht zjjn dierbaar leven, in den jeugdigen ouderdom van 28 jaar en 4 maanden, algemeen bejammerd dat dit geestig vernuft door meerdere jaren geene vastheid heeft mogen erlangen. Pieter Johannes Heron werd den 11 Januari 1779 te Middelburg geboren. Hjj was zulk een beminnaar van het wetenschappeljjk onderzoeken, dat zjjne ouders als gedrongen waren aan zjjn verlangen voldoening te geven. In twee jaren leerde hij bij den predikant A. Van Deinse zooveel van het latijn als noodig was, om de lessen in de rechtsgeleerdheid te kunnen bjjwonen. Zich toen van alle uitspanning onthoudende, besteedde hij zjjne vrije uren te ontwikkeling van zijnen dich terlijken aanleg, en de stukjes in het letterkransje, door hem vervaardigd, en na zjjnen dood uitge geven, getuigen wat van hem te vei wachten was. Dan, de dood maaide den voorbeeldigen jongeling weg. Hij stierf te Middelburg in 1803, mede op den 18 September, geljjk Antonidus Fan der Goes voor 119 jaren. Wat men verwachten moog', wat wjj ook mogen roemen, De schoonste planten, ach zijn vaak de teerste bloemen. Wolfaartsdjjb, 10 Juli 1880. V. d. B. Hen heer B. A. FokkerHirecteur der Zeeuwsche Spoorbootm aatschappij Middelburg. Met verbazing las ik uw aan mij gericht schrij ven, in de Goesche Courant van 6 dezer no. 79, behelzende de (zoogenaamde) verdediging van ka pitein Siegers tegen de door mij ingebrachte be schuldiging in zake het geen hulp bieden aan een in nood verkeerend vaartuig. Hierop heb ik de eer u het volgende te antwoorden. Ik zeide dan „met verbazing", omdat ik mij on mogelijk kan voorstellen dat een ondergeschikte aan zjjn superieur zulk een leugenachtig rapport durfde indienen als door genoemden kapitein is gedaan en brutaal weg feiten ontkennen, die wer- keljjk gebeurd zjjn. Doch wie erkent gaarne zijne begane fouten en tracht niet met hand en tand die te bedekken of te verbloemen, hoewel ik en ieder welden kend mensch zeker met mij zulks durf noch kan verwachten van mannen, die eergevoel bezit ten en een zekere betrekking bekleeden in de maatschappjj. Nu ter zake: kapitein Siegers ontkent iets gezien te hebben van een in nood verkeerend vaartuig. Hoe is zulks mogeljjk Want hij passeerde met zjjn stoomschip op circa 5 minuten afstands te lijwaarts van da Suzanna Mariaterwjjl ik, op da nbarling" staande, noodseinen deed met de vlag en W. Hokke, die zich met zjjn schip op ruim een half uur afstands bevond, mijn gevaarlijken toestand bemerkte en wel degelijk de noodseinen zag, waarom hjj niet aarzelde ter hulpe te snellen, toen hij zag dat de Middelburgsclie Spoorbootka pitein Siegers, doorstoomde zonder eenige hulp te bieden. Nu zjjn er slechts drie gevallen mogeljjk, die aanleiding hebben kunnen geven tot het on- manneljjke gedrag van bedoelden kapitein, een ge drag verre beneden de waardigheid van mensch en strijdig met alle zeemanschap. Ie geval. Kapitein Siegers bevond zich aan 't dek en heeft dus het ongeval moeten doch niet willen zienergo ontzeg ik hem alle eergevoel en menschlievendheid. e 2e geval. Kapitein Siegers bevond zich op dat oogenblik niet aan 't dek en liet alzoo, in storm en noodweer, het lot van passagiers, lading en schip aan zijn equipage over. Dus, was hjj niet daar op de brug waar zjjn plicht als gezag voerder hem riep. Ergo toonde hij geen besef te hebben van den duren plicht, die op hem rust, noch de zware verantwoording te gevoelen, die hjj heeft tegenover zijne gezaghebbers en het rei zend publiek. Hij heeft het in hem gestelde ver trouwen zoodoende geschonden en ik ontzeg hem de noodige kennis en bekwaamheidom over een stoomboot het bevel te voeren. Want welke zee man of varensgezel ook zal in uren van gevaar of tijdens het huilen van den storm en 't woeden der- golven niet altijd en overal zjjn daar, waar zijn plicht hem roept, om steeds gereed te staan en door woord en daad het voorbeeld te geven 1 En al mocht het volgende 3e geval waarheid zjjn, dan nog is Siegers te kort gekomen aan zijne waar digheid ais mensch en zeeman. 3e geval. De gezagvoerders in dienst der Mid- delburgsche Spoorbootmaatschappij hebben instruc ties om niet te helpen, waar hulp noodig is en worden alzoo genoodzaakt door te stoomen en hunne reis te vervolgen, al zien ze ook schepen op 't punt van te vergaan en daarbjj dat het leven hunner evennaasten op 't spel staat, zonder eenige hulp te mogen bieden, zonder eenige poging tot redding in 't werk te stellen. Dat er geene directeurs bestaan, die zulk een onuieuschelijk hart in den boezem dragen, hoop ik van harte en zoude ik gaarne gelooven met u, doch ik moet hieraan, helaas I twjjfelen, daar ei- meer dan éen voorbeeld buiten het gebeurde met de Suzanna Maria is aan te wijzen, dat door kapitein Siegers hulp is geweigerd aan in nood zijnde vaartuigen en hjj deze benevens de bemanning aan hun lot overliet. Van dit laatste zijn getuigen en bewjjzen voorhanden. Summa summarum. Ik houd staande hetgeen ik u, heer Fokker in mijn briefje uit Wemeldinge geschreven heb. Waarheid boven al zonder aan zien des persoonsis en zal steeds mijn leuze blij ven, Van de beschuldiging in de Goesche courant, uitgebracht tegen kapitein Siegers, neem ik dan ook geen woord terug. Ik heb de feiten vermeld, zooals die werkelijk hebben plaatsgehad en door getuigen kunnen bevestigd worden. Dankbaar en met een erkentelijk bart heb ik eere gegeven wien eere toekwam, doch tevens niet geaarzeld met een verontwaardigd gemoed in 't openbaar te laken en te stellen voor de rechtbank der publieke opinie hem, die door zijne handelingen bewezen heeft in zjjne plichten èn als zeeman (collega) èn als mensch te kort te schieten. Ten slotte deel ik u mede, dat desgevorderd de bewijzen en getuigenis sen der waarheid van 'tdoor mij geschrevene kunnen, en op uw daartoe te kennen te geven, verlangen zullen overgelegd worden. Aanvaard, mijnheer Fokker, de verzekering mijner achting en u geachte redacteur, den dank voor de welwillend verleende plaatsruimte. Hansweert, 17 Juli 1880. J. VAN GELDER, voerende de Nederl. tjalk Suzanna Maria. VEKKOOPINGEN Ik VERPACHTINGEN. Da'tin. Plaats. voorwero«n, Information. 21 Juli. St. Maartensdijk,' tiend verhuring, Roëll, Tholen. 21 Cortgene, vruchten te velde, Roelof. 21 Cortgene, boereninspan, Roelof. 21 Waarde, vruchten te velde, Serabges. 22 Scherpenisse, tiendverhuring, Roëll. 22 Rilland-Bath, boereninspan, Liebert. 22 Ellewoutsdijk, woonhuis, schuur en erf, V.d. Bussche. 23 Poortvliet, tiend verhuring, Roëll. 23 Wemeldinge, verp. land, Rembges. 23 Wemeldinge, vruchten te velde, Rembges. 23 Ellewoutsdijk, inspan en meub- goederen, V.d. Bussche. 23 Wemeldinge, vruchten te velde, Rembges. 23 Camperland, vruchten te velde, Roelof. 23 Borssele, houtwaren, Scholten. 24 Tholentiendverhuring, Roëll. 24 Wolfaartsdijk, vruchten te velde, Pilaar. 26 Hans weert, huis en erf, Van Dam V.d. Bussche. 26 Baarland, boereninspan, veldvr. P. Overman. 26 Waarde, hofstede, Rembges, 28 Colijnsplaat, boereninspan, Roelof. 28 Baarland, verp. land, Scholten, 28 Baarland, oppervruchten, Seholten. 29 Wemeldinge, boereninspan, Rembges. 30 Camperland, boereninspan, RoeloL 30 Wemeldinge, verpachting land, Pelle 30 Goes, verpachting land. Pilaar. 30 Waarde, boerenin. vrucht, te.velde, Rembges. V.d. Bussche. 3 Aug. Goes, koffiehuis met tuinPilaar. 5 Krabbendijke, boereninspan. Pilaar. 12 Waarde, hofstede enz., Rembges. van 17 tot 19 Juli 1880. Ondertrouwd: den 19, Pieter Jacobus Van Ma rion, 26 j., jm., met Maria Janna Allaart, 30 j.,jd. Overleden den 16, Jannetje, 6 w., d. v. Pieter Franciscus Allacrt en Catharina Cornelia Lind- hout. Via NAPELS, (Fransche mail) 23 Juli 7.30 'sav. ViaNAPELS, (Maatsch. Nederl.) 26 Juli 7.30 'sav, Via BRIND1SI, 29 Juli 7.30 's avonds. Via AMSTERDAM, 30 Juli 5.50 's avonds. De Fransche pakketbooten doen Riouw, Ban ka eu Palembang uiet aan. Dinsdag den 20 Juli hoopt onze oom R. De KOK, te Borssele, zijn SOstou ge boortedag; te herdenken. Zijn Neef en Nicht, C. FRUIJTIER. A. M. FRUIJTIER—Boutens. Mijne geliefde echtgenoote SUSANNA CORNELIA RIJSER beviel lieden voorspoedig van een ZOON. H. M. WIERTS Van COEHOORN. Goes 18 Juli 1880. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed na een langdurig, doch zeer geduldig lijdenmijne hartelijk geliefde echtgenoote SUZANNA MARIA De WITT HA MER, in den ouderdom van ruim 74 jaren, na eene gelukkige echtvereeniging van 51 jaren. Goes, 12 Juli 1880. A. KAKEBEEKE Jz. ook namens kiudereu en kleinkinderen. Eenige en algemeene kennisgeving. Allen, zoowel familieleden als vrienden, die bij onze 40jarige huwelijksvereeuiging op 11 Juli van hunne belangstelling hebben doen blijken wordt daarvoor onze hartelijke dank toegezegd. Driewegen, A. De MUIJNCK Jz. 19 Juli 1880. en echtgenoote. Aan dit Bureau kan men Adverten- tiön ter* plaatsing- opgeven voor alle Deze Advertentiën worden tegen denzelfden prijs berekend, waarvoor zij bij directe opgaai worden geplaatst. .Men bespaart zich dan die moeite, daar éen afschrift van de annonce vol doende is, onverschillig voor hoeveel bladen zij opgegeven wordt. Het POLDERBESTUUR der WATERING HOEDEKENSKERKE brengt bij deze ter"- ken nis van houders van obligatiën ten laste dier Watering, dat door de vergadering van Inge landen op 26 Mei 1880 is besloten tot de'aflos sing der op gemelde Watering drukkende schuld van ƒ32400,— en wel minstens éen obligatie per jaar, en tegen den koers van 65 percent; alsmede, dat uit den dienst 1880/81 naar gezeg den koers zullen worden afgelost vijf obli gatiën. Ingevolge het door Ingelanden vastgestelde plan van aflossing, hetwelk van heien af ten kantore van den Ontvanger-Griffier dagelijks ter visie ligt, worden de obligatiehouders, die van de aflossing wenschen gebruik te maken, opgeroepen, om aan deu Dijkgraaf dezer Watering vóór den 15 Augustus 1880 schrif telijk aangifte te doen vau de obligatiën, met opgaaf vau dagteekeniDg, nummer en bedrag van het kapitaal van elke obligatie, die zij ge negen zullen zijn te doen aflossen. hoedekenskerke, 8 Juli 1880. Het Polderbestuur voornoemd) M. DE REGT, Dijkgraaf. J. WELLEMAN, Ontvanger-Griffier. |3&4 des voormiddags te 10 uren, in de herberg bij J. Van der Hage te Ellewoutsdijk zal Cornells Mol, landbouwer aldaar ten overstaan van den No taris VAN DEN BUSSCHE, gevestigd te Goes, in het openbaar verkoopen staande en liggende te Ellewoutsdijk, nabij den molen, kadastraal bekend sectie C no. 1, Ibis en 2, groot 20 aren/16 centiaren; benevens 6 Hectaren 79 aren liggende in de gemeenten Ellewoutsdijk en Ou- delande, te veilen in verschillende perceelen en in massa ongeveer 5 Hectaren 50 centiaren wassende op voormelde bouwlanden en bestaan de in TARWE, ROGGE, KLAVERS, AARDAPPE LEN en SUIKERPENEN. des voormiddags te 10 uren aan bovengemeld woonhuis - 4 MELKKOEIEN, 1 VARKEN, LANDBOUWERS- en KOEMEL KERSGEREEDSCHAPPEN, HOOI, STROO MEST en eene partij MEUBILAIRE- en HUISHOUDELIJKE GOEDEREN. Inl'ormatiën te bekomen bij voornoemden Notaris. des voormiddags te 10 uren, in de herberg bij den heer I. Van Akkeren te Hansweertvan te Hansweert, aankomende de erfgenamen van Joliunna Vreke, wed. S trijp. Information bij Mr. VAN DAM en deu heer Notaris VAN DEN BUSSCIIE, beiden te Goes. des voormiddags te 9 ^2 ureu, te Goes, in het koffiehuis „De Prins van Oranje", voor heeren Kerkvoogden der Hervormde Ge meente te Goes, ten overstaan van deu Notaris J. M. PILAAR, van 29 perceelen in Goes, KloelingeKapelle, Kattendijke, Schore, s-Heer Abtskerke, 's-Heer Arendskerke, Nisse eu Heinkenszand, ter grootte van ruim 33 Hectaren.

Goessche Courant | 1880 | | pagina 3