1880. N°. 85. Dinsdag 20 Juli. 67sle Jaargang. IIOOGERE BURGERSCHOOL. M E A GEL WElt K. KARINOFF. OFFICIEELS MEDEDEELI». GOESCHE De uitgave deier Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en VmJDAGavono uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten does, 1.75. Afzonderlijke nummers 5 ct. met bij hl a I 10 ct. (iOUIUNT. Oewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst Geboorte huwelijks- en doodberichten en de daarop beirekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a ,1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn A. 8TEINER en HAASENSTEEN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. it w Bevordering van leerlingen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis de navolgende van de commissie van toezicht op de inrichtingen voor mid delbaar ooderwijs ontvangen LIJST van bevordering der leerlingen aan de lloogere Burgerschool voor jongensdie aan het overgangs-examen hebben deel genomen. Van de Voorbereidings- tot de 1ste klasse. Met den Isten graad. I. G. J. Van den Bosch J. A. Koert. II. A. Rainondt. V. Van Paassen. J. VV. Van Aken. L. Boshoff. Met den 2en graad. A. F. Meiiers. U. J. F. Pompe Van Meer- dervoort. H. P. Van der Heil. I. De Koning. F. C. De Casembroot. B. Giljam. L. M. Van Kogelenberg. S. E. Stokmang. G. Adriaansen. Met den 3en graad. Jan De Wilt Hamer. A. Geill. J. Post. 1 Voorwaardelijk. Jacq. De Witt Hamer. A. E. Van Dishoeck. Van de lste tot de 2de klasse. Met den lsten graad. J. Van der Werff. J. Risseeuw. A. W. A. Ross. A. Ossewaarde. H. Bosholf. I Met den 2en graad. G. P. Janssen. I F. P. H. C. BoreL I. G. J. Kakebeeke. I Met den Sen graad. G. Hoogesteger. Voorwaardelijk. L. F. Geill. Van de 2de tot de 3de klasse. Met den lsten graad. P. Johannissen. Met den 2en graad. P. W. Schipper. Met den Sen graad. E. W. A. Van Maenen. Voorwaardelijk. C. de Vos. S. D. Rainondt. A. M. M. De Witta, j De leerlingen voor enkele vakken. Met den lsten graad. G. Wessel. Met den 3den graad. W. C. Van Campen. Van de 3de tot de 1de klasse Met den 2en graad. L. A. F. Hoffman Met den Sen graad. J. C. Vermande. Voorwaardelijk. L. D. Van den Bossche. I A. C. Danckaerts. C. J, Warnsinck. I J. E. J. De Jongh. C. J. Snijder, Een Russische geschiedenis uit dezen tijd. Prins Morelvinde burgerlijke gouverneur van O., was de eenige Russische grootwaardig- heidsbekleeder, die geen vrees koesterde voor de nihilisten en dau ook nog niets van hen te lijden had. Hij was een beschaafd, ont wikkeld man, die zich als soldaat en later als staatsman bijzonder onderscheidde, en bekend stond als iemand van aangename manieren. Vrees kende hij niet en de revolvers der ni hilisten schenen hem niet te kunnen deren onverwachts echter gebeurde er iets, dat alle geesten der wraak in zijn ziel kwam opwekken. Zijn trouwste vriend, generaal Storlschin, de militaire gouverneur van O., werd op klaar lichten dag en op den openbaren weg vermoord. De kogel van een nihilist had hem getroffen. De stervende liet zijn boezemvriend Morelvin roepen en de prins spoedde zich naar de wo ning van Stortschin, waar hij dezen zieltogende, maar toch nog levend, vond. „Sterf gerust, mijn vriend," zeide hij diep bewogen, „gij zult gewroken worden De stervende schudde met kracht het hoofd, als wilde hij zeggen, dat hij dit niet verlangde De leerling voor enkele vakken. Met den lsten graad. P. Bruggeman. Van de 4de tot de 5e klasse. Met den lsten graad, H. Van der Hoek. Met den 2en graad. J. Meeuwse. Goes, den 17 Juli 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. De Sfc.-Ct. bevat het verslag omtrent het oud provinciaal archief in Zeeland. De kapitein Borel, van het 2e reg. 4e comp. depót te Grave, is op non-activiteit gesteld, en wordt den 20 Juli e. k. uit de sterkte van het korps gevoerd. Wegens het overlijden van mr. C. Van Heukelom moet een verkiezing van een lid van de Tweede Kamer Èlaatshebben in het hoofd kiesdistrict Amsterdam. 'eze is bepaald op Dinsdag 3 Augustus en de her stemming, zoo noodig, op Dinsdag 17 Augustus a. s. GOES19 Juli 1880. Men kan zich toch deerlijk vergissen. Daar had De Tijd nu zoo'n Hinken stormram tegen de liberalen, dien heb blad nog wel op eene aardige plaats had opgeduikeld, in de leeszaal der Tweede Kamer nl. Men zou haast zeggen hoe komt men ertoe om daar te gaan zoeken maar och, als men een hond wil slaan,men weet het, dan zoekt men overal, ook op niet publieke plaatsen, en is men volstrekt niet kieskeurig of beseheiden. En wat was er geschied Men had op een exemplaar van De Tijd waarin een fraai artikel was geschreven over de houding dei liberale partouder den titel van Laf en Laaghartig, in genoemde leeszaal durven zetten Manoeuvre contra candidatuur Schaepman d. A. v. d. II." Dat was zoo beweerde de redactie van het katholieke blad een zet van de libera len om te doen gelooven, dat de katholieken ongaarne de komst van dr. Schaepman in de Kamer zouden zien enz. enz. En die liberalen dorsten daartbe nog wel misbruik maken van den naam van een katholiek lid. Alweêr een bewijs De Tijd was zoo fatsoenlijk om vooral daarbij den heer Fransen Van Putte, met het oog op zijne rede over de onderwijs-kredietwet, aan te wijzen voor de grofheid en onwelvoegeljjkheid van ons parie en met veel inspanning bracht hij er eindelijk stamelende uit„Zie daarvan af en ver laat Rusland »Ik Rusland verlaten?" riep Morelvin ver rast, „zoolang er hier nog itts voor mij te doen is Doch de schaduw des doods spreidde zich reeds over Stortschin uit; nog een laatsten blik wierp hij op zijn vriend toen hield Mo relvin slechts een lijk in de armen. De gouverneur wischte zich de tranen uit het manlijk oog en toen hij de hand voor het laatst op het hoofd zijns vriends legde, toen was het den omstanders als zagen zij een engel der wraak vóór zich en zij fluisterden elkander vol ontzetting in het oorMorelvin zal veel bloed eischen, vóór hij zijn wraak heeft ge koeld." De moordenaar van generaal Stortschin was echter niet te vindendaarentegen waren den volgenden dag aan alle hoeken der straten plakkaten te lezen, waarin gemeld werd, dat de generaal gevallen was als een veroordeelde van het geheime comité. De onderteekening luidde Saridscha," wat „eedgenootschap" be- teekent. Toen men Morelvin een dezer plakkaten bracht, knarste hij vol woede op de tanden en beval, dat men onmiddellijk den golovin, den burgemeester van O., baron Karinoff, zou laten halen. De gouverneur en de burgemeester waren ment, die nu reeds waren doorgedrongen tot de leeszaal. Edoch, arme Tijd! Daar kimt de heer Des Jmorie Van der Hoeven, het bekende lid der 'iweede Kamar en aanhanger der katholieke partij, nu in de N. R. Ct. verklaren, dat hij de bedoelde woor den onder het artikel Laf en Laaghartig van De Tijd heeft geplaatst en die woorden volhoudt. En of dat alles nog niet genoeg ware, noemt de heer Van der Hoeven het artikel van De Tijd onzinnig, ruw, in de grofste scheld-lyriek gesteld, terwijl, dat eene redactie, die .zulk een artikel kon goedkeuren, over gemis van „def tigheid beschaafdheid, keurigheid, kiesch- heid welgemanierdheid" enz. bg anderen hier in dit geval de liberalen durft kla gen, volgens hem eene mate van zelfverblin ding bewijst, waarmede een verstandig man slechts mededoogen hebben kan. Wij zijn nu nog benieuwd naar de spits vondigheden van het ultramontaansche blad, waarmee het zich zal trachten te redden uit dit moeielijk en akelig parket. Ten opzichte van het bekende incidert Moens- Wintgem verklaart de heer mr. C. J. Sickesz, lid der Tweede Kamer, in het Vader land van Maandag pertinent zeer duidelijk gezien te hebben, hoe de heer W'intgens, bij het uitspreken der door .den heerMoens be doelde woorden, zich tot den heer Moens, die op een bank achter hem gezeten was, heejt om gewend en met de hand naar hem heeft gewe zen. Hij legt deze verklaring af, zich beroe pende op zijne ambtgenooten, de heeren Vening Meinesz, Dijckmeester, Bergenia, Schagen Van Leeuwen, die hem verzekerd hebben, het ge baar van den heer Wintgens evenals hij te hebben gezien. De Eerste Kamer is tot hervatting barer werkzaamheden tegen Maandag 26 Juli, 'savonds te acht uren, bijeengeroepen. Volgens het Sluisch Wbl. hebben Ge deputeerde Blaten geen termen gevonden, om de te Sluis in de afgeloopen maand gehouden verkiezingen van raadsleden te vernietigen. Het Vaderland verneemt, dat bij het Dép. van Justitie het plan bestaat tot het bouweu van een cellulaire gevangenis te Scheveuingen. Een groot aantal commiezen by de pos terijen hebben zich tot den Minister van Wa doods vij.tndeu van elkander. Morelvin kon den burgemeester, die overigens een trouw en eerlijk man was, niet lijden om zijn ruwe kozakken- manieren en Karinoff, een echte Rus, maakte er op zijn beurt geen geheim van, dat hij die ver wijfde heeren, zooals hij zich uitdrukte, die hun jeugd in het ijdele Parijs hadden doorgebracht, niet kon uitstaan, daar juist zij Rusland's ouge- luk waren. Geen wonder dus, dat het prins Morelvin op recht genoegen deed, den ruwen Karinoff eens de les te kunnen lezen. „Het gaat er hier mooi naar toe, Karinoff!" riep de prins den burgemeester reeds bij het binnentreden toe; Stortschin wordt op klaar lichten dag gedood, zonder dat gij den dader weet optesporen Ik verzeker u, dat ik u wegens plichtverzuim zal aanklagen, als gij den moor denaar niet spoedig gevonden hebt „Ik doe mijn plicht, zoo goed als gij", ant woordde de ruwe golovin. „Ik beweer integen deel, dat het alleen uw zoetsappige manieren zijn, die ons zoover gebracht hebben. Gij hebt een krijgsraad, waarom roept gij dien niet bijeen?" „Wat zou ik daarmede kunnen beginnen? Zoolang de politie, die onder uw leiding staat, ons den misdadiger niet in handen levert, kunnen wij niets uitvoeren." //Nu, gij kunt doen wat gij wilt; het liefst nam ik zelfs dadelijk mijn ontslag en ik wil dan ook slechts ouder een voorwaarde mijn post terstaat gericht met verzoek om verbetering van hun positie. Vrijdag is te Utrecht overleden jhr mr. L. C. Hora Siccama, oud-president van het muntcóllege. Het vergelijkend examen voor cadet aan de Koninklijke Militaire Academie te Breda.is thans geëindigd. Van de 198 jongelingen, die zich hadden aangemeld, hebban 162 aan het examen deelgenomen, waaraan 84 aan de ver- eischten hebben voldaan. De 70 open plaats'èn bij de verschillende wapens zullen dus waar schijnlijk kunnen worden aangevuld. Het comité voor de oprichting van het standbeeld voor graaf Jan Van Nassau te Utrecht bericht, dat de termijn van inzending van ont werpen, in antwoord op de prijsvraag, ver lengd is tot 1 September 1880. STATI5i\-GE-\EaA AL. TWEEDE KAMER. Ia de Ziterdag gehouden zitting werden unaniem aaugeno nen verschillend; suppletoire begrootingsou'- werpeu, de wetsontwerpen tot onteigening voor de verbetering van de Norgervaartda onteigeningswet voor dtn spoorweg Zwaluwe—'s Bosch, nadat de Mi nister van Waterstaat de gekozen richting had ver dedigd, de stichting var. nog een station te Kaatsheu vel in uitzicht had gesteld en verzekerd had, dat de aanleg van den Jpoorweg Groningen— Delfzijl met vol doende voortvarendheid wordt voortgezet. Nog werd aangenomen de conclusie der commissie in Ztke het adres Baumhauer tn bet adres van den kerkeraad der gemeente Nieuw-Amsterdam. Na vaststelling der huishoudelijke raming in comité is de Kamer op re^s gescheiden. B ijkens het voo/loopig verslag over het ontwerp houleude nadere bepalingen omtrent den accijns op zout vond het bij de overgroote meerderheid der ledtn van de Kamer op zichzelf geene bestijjding. Keurde men den voorgestelden maatregel op zichzelf goed, vele leden toonden zich teleurgesteld dat het wetsontwerp ten aanzien van den zoui-accyns ia het algemeen niet verder ging. Naar sommiger oordeel was aan den ongelukkigen toestaud geen ander goed einde te maken dan door de geheele opheffing van den accijns en eene hernieuwde poging om het gemis, dal de schatkist daardoor zou lijden, door de invo-riug van eene verbruiksbelasting op eenig ander voorwerp, zooals tabak of kaffi;, te vergoeden. Meer algemeen uitte men met nadruk het verlangen van den accijns van 9 per 100 pond tot de helft, 4,50, of althans tot zes gulden ie verminderen. nog blijven bekleeden", zei Karinoff vloekende. „Gij moet mij zweren, Morelvin, dat gij hem, dien ik als moordenaar aan wijs, ook werkelijk zult laten ophangen. Zweer mij dat bij uw hoofd eu ik zal mijn plichtdoen. Want gij, hovelin gen uit Petersburg, hebt zooveel neeljes en nichtjes te ontzien, dat de moordenaar, ook al vinden wij hem, toch doorgaans ongestraft blijft." „Hier hebt gij er mijn hand op, ik zweer het", riep prins Morelvin opgewonden uit. „Zoo is het goed I" riep Karinoff. „Ik mag u niet gaarne lijden, maar ik weet, dat gij be reid zijt uw hoofd tot pand te geven, als gij uw woord Diet houdt en bij God, ik zou het nemen ook 1" „Bedoelt gij mijn hoofd?" „Ja, dat bedoel ik, antwoordde Karinoff terwijl hij trotsch de kamer verliet. Een week ging voorbij zonder dat de gou verneur iets van den golovin vernomen had. Den achtsten dag na het bovengemelde onder houd bracht een ambtenaar der politie een brief van Karinoff, die slechts deze woorden bevatte.; „Wij zijn hem op het spoor; van avond nader!" De gouverneur liet den golovin melden, dat hij hem 's avonds bij zijn dochter, gravin Natiskoff zou kunnen vinden en toen het donker begon te wordeu, begaf de prins zich daarheen. Het was een heldere avond in de maand Maart; de maan spreidde haar zacht licht over de stad uit en de prins liep tamelijk vlug voort, tot bij.

Goessche Courant | 1880 | | pagina 1