RECHTZAKEN. KÜNSTNIEÜWS. Mcdedeelingen op verschillend gebied. BUITENLANDSCH OVERZICHT. GEMENGDE BERICHTEN. INHOUD VAN TIJDSCHRIFTEN. Zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke om* vraag wordt dit gewjjzigd voorstel goedgekeurd. VI. a. Om als het gevoelen der staten aan de regeering te kennen te geven, dat er termen bestaan om de gemeente Rilland-Bath in de kosten van baar lager onderwjjs voor 1880 met een subsidie van ƒ500 tegemoet te komen, mits voor jaarwedden en gra tificatiën vam hoofd-en hulponderwijzers werkelijk eene som van f2707 worde uitgegeven; b. om als het gevoelen der staten ter kennis van de regeering te brengen, dat de gemeente Oudelande in de kosten van den bouw van een nieuw schoollokaal 4000 zal behooren bij te dragen. Rapporteur de heer Lantsheer. Ten aanzien van punt b. (Oudelande) werd in een der afdeelingen opgemerkt, dat de geheele inrichting met veel minder kosten aan hetzelfde doel zou hebben kunnen beantwoorden. Blijkens mededeeling van den voorzitter, komt ook aan Ged. Staten het plan kostbaar voor; zij stellen zich dan ook voor den Minister bij de toe zending der stukken daarop te wijzen. Het geheele voorstel wordt zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. VII. Wijziging van het reglement betreffende den veeartsenjjkundigen dienst en politie in de provincie Zeeland, vastgesteld den 11 Juli 1872. Rapporteur de heer Hoogenboom. Haar aanleiding van het algemeen afdeelingsver- slag stellen Ged. Staten nader voor lo. in art. 18 derde regel en art. 21 tweede regel te doen vervallen hel woord nprovincialen"; 2o. art. 22 litt. c. te lezen»in de vereiscbte afzondering gebracht rundvee daaruit weg te halen, te laten wegloopen, ander vee met het afgezon derde rundvee in aanraking te brengen, of tot een of ander last te geven" 3o. in art. 27 tusschen de tweede en derde zin snede de volgende nieuwe zinsnede te voegen nlngeval na het onderzoek door den provincialen veearts geen bezwaar daartegen bestaat, kan de burgemeester, evenals bij de derde zinsnede van art. 19 is bepaald, en met inachtneming van de daar gegeven voorschriften, vergunning geven tot doorvoer naar de plaats van bestemming, waar de afzondering tot drie maanden wordt voortgezet." Algemeene beraadslaging werd niet gevoerd. By de artikelsgewijze behandeling van het reglement verklaarde de heer Hammacher zich tegen art. 25, waarin wordt bepaald, dat, wanneer invoer vau rundvee ter beweiding of ter bearbeiding van gron den vanwege de regeering afhankelijk is gesteld van een door de belanghebbenden te bekostigen onderzoek, de provinciale veeartsen gehouden zjjn hunne diensten, zoo die door belanghebbenden daar toe verlangd worden, te verleenen tegen het tarief van vergoeding, vermeld in art. 13; de reis- en verblijfkosten zullen zij tevens, naar de regels in art. 12 gesteld, aan de belanghebbenden mogen in rekening brengen. De heer Hammacher is van meening, dat de in genoemd art. bedoelde diensten niet behooren tot den werkkring van den provincialen veearts als zoodanig, en dat dus hier geen sprake kan zijn van toepassing van het tarief. Het artikel werd evenwel aangenomen met 28 tegen 8 stemmen. Tegen stemden de heeren Ham macher, Snouck Hurgronje, Kakebeeke. Homback, Buteux, Van Waesberghe Janssens, Snijders en Ongbena. Het reglement, in zijn geheel in omvraag gebracht, werd ten slotte met algemeene stemmen goedge keurd. VIII. Calamateus-verklaring van den Leendert- Abrahampolder, en vaststelling van het byzonder reglement. Dit herbaalde voorstel van Ged. Staten, niet naai de afdeelingen verzonden zynde, werd dientenge volge daaromtrent ook geen verslag uitgebracht. Zonder discussie werd het in stemming gebracht en verworpen met 18 tegen 17 stemmen. Voor stemden de heeren Buteux, Van Citters, B V, Van der Bilt, Bolier, Fransen Van de Putte, Bijbau, Pompe Van Meerdervoort, Collot d'Escury, J. C. R. Van der Bilt, Heijse, Van Berlekom, Snyder, Lantsheer, Van Teylingen, Snouck Hurgronje, Moolenburgh en Kakebeeke. De heer Vader was by de stemming afwezig. Tengevolge dezer verwerping bleef de behande ling van het byzonder reglement natuurlijk ach terwege. IX. De verantwoording van Ged. Staten wegens de enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven over 1878, bedragende in ontvang 526,646,65'/»in uitgaaf 498,287,91, voordeelig slot ƒ28,351,74'/,. Rapporteur de heer Walter. Zonder bedenking met algemeene stemmen goed gekeurd. Gedep. Staten namen aan de stemming geen deel. X. Wijziging van het besluit van 5 Juli 1878 betreffende het aangaan eener geldleening, door het cjjfer van ƒ95,000 te veranderen in ƒ40,000, op grond dat de ko3ten van de calamiteuse polders voor het dienstjaar 1878 55,000 minder dan de raming hebben bedragen. Rapporteur de heer Dronkers. Zonder beraadslaging en zonder hoofdelyke stem ming vereenigt de vergadering zich met dit voorstel. XI. Wijziging der prov. begrooting voor 1880, waardoor het totaalcijfer der inkomsten en uitgaven van 379,867,08 gebracht wordt op 391,867,08. Rapporteur de heer Walter. Als voren. XII. Begrooting der kosten van het provinciaal bestuur van Zeeland, voor zooveel het rijks-bestuur is, voor den dienst van 1881, bedragende 61,070. Rapporteur de heer Pompe Van Meerdervoort. Als voren. XIII. Begrooting der enkel provinciale en huis houdelijke inkomsten en uitgaven voor 1881, be dragende in ontvang en uitgaaf 373,638,37 met •en voorstel om, daar voor 1881 een bedrag aan opcenten van ruim 288,000 vereiscbt wordt aan den Koning voor te dragen de heffing van 32 opcenten op de hoofdsommen der belasting op de gebouwde en ongebouwde eigendommen, en van 24 opcenten op de personeele belasting dienst 1881/82; en Z. M. te verzoeken, de heffing der bedoelde opcenten de bekrachtiging der wet te doen erlangen. Rapporteur de heer Pompe Van Meerdervoort. De voorzitter deelt mede, dat Gedep. Staten, naar aanleiding van bet verslag, den geuiten wensch tot vervanging van klinker- in keiwegen bij het eerstvolgende bestek een punt van overweging zul len doen uitmaken. In hoofdst. VIII der uitgaven wordt een nieuw art. 20 ingelascht, tengevolge van bet genomen besluit tot toekenuing van subsidie aan de Am bachtsschool te Goes. Voorts deelt de voorzitter namens Ged. Staten mede, dat omtrent het gebouw op het Oude kerk plein, wijk D no. 73, op de volgende begrooting een memoriepost zal uitgetrokken worden. Zonder beraadslaging wordt de begrooting, na artikelsgewijze behandeling, alsmede het voorstel betreffende de heffing van opcenten, met algemeene stemmen aangenomen. Ten slotte wordt op voorstel van den voorzitter besloten, de eerstvolgende openbare vergadering te houden op a. s. Dinsdag, des namiddags te 1 uur. In die zitting moet de keuze plaats hebben van een lid van de Eerst» Kamer der Staten-Gene- raal, en zal het algemeen verslag der afdeelingen worden uitgebracht over het ontwerp-reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland. Na tot een trouwe opkomst naar die vergade- ling waarin de gewichtigste werkzaamheid der Staten moet vei richt worden te hebben aange spoord, sluit de voorzitter deze zitting. LANDBOUW EN VEETEELT. CoIIJNSPLaat. De oogst alhier staat heerlijk te velde. Oüdauka de vele en soms zeer zware regens der laatste weken heeft het koren niets geleden. Ge durende den bloei heeft het zacht en stil weder ge troffen, geheel anders dan verleden jaar, toen bet gedurende den bloeitjjl geducht veel geleden heeft. De beetwortelen lateu echter hier en daar te wen- schen over, daar er door de droogte veel planten zjjn achtergebleven. Het vlas staat orer 't algemeen zeer schoon. De winteraardappelen beloven buitengewoon. Van de gevreesde ziekte hoort men tot r.og toe weinig of niets. De quantiteit der vroege soorten is rede- Ijjk, de qualiteit zeer verschillend, hoewel ze algemeen zeer los zijn. Van de boomvruchten zullen er weinig peren zjjn, appelen tameljjk. Steenvruchten hebben te veel ge leden, zoodat er weinig of geen zullen Wezen. Men verzoekt ons te melden De pogingen van het voorloopig comité voor de vee en zuiveltentoonstelling te Londen ondervinden in ruime maten sympathie, 't geen ook bljjkt uit het aanzieulyk aantal aangiften van inzendingen, die reeds zijn ingekomen. Bjj voortduring wordt echter de steun van belang hebbenden ingeroepen. Ieder, die meent puik vee of puike producten te kunnen leveren, melde z<ch by het comi'é aan. Het geldt bier in de eerste plaats de eer vat Nederland te handhaven Het beste wat ons land oplevert moet bjjeengebracht worden en daarvoor worden teer vele aanmeldingen vrreischt. Officiëel kunuen we mededeelen, dat door het be stuur der Eugelsche tentoonstelling op den 6 dezer twee Nederlanders in de jury benoemd zijn, t. w. de heer W. Van Thai voor vee en de heer li. J. Ger- riteen voor tuivel. Moge deze benoeming de Nederlaudsche landbouwers aansporen om vol vertrouwen bun vee en hunne pro ducten in te zenden. Te Londen is reedt een geschikte plaats gevonden voor de quarantaine; goede stallingen zijn voorhan den, en aan geschikt voeder zal het niet ontbreken gras «oer kan o. a. verstrekt worden. De Consul-Generaal der Nederlanden, de heer May, de Vice-consul de heer Maat, onze vroegere land genoot baron Mackay Van Ophemert, thans Lord Eeay, o. a. wijden zich in Engeland aan onze zaak. Voor zeker kan aan geen betere handen de behartiging der Nederlaudsche belangen worden toevertrouwd. A. Fan Beeti, die bjj arrest van het Gerechts hof te 's Hertogenbosch, van 8 Juli jl., was veroor deeld tot levenslange tuchthuisstraf, heeft cassatie aangeteekend. De Vrjjdagavond, doorgebracht io den tuin der soeië- teit Van Ongenuchten Fry, heeft ons opnieuw versterkt in de overtuiging, hoe moeieljjk het valt een vooroor deel te overwinnen. Men mag daarover schrjjvenspreken, er tegen strjjden, alles doen om het dwaze ervan in het licht te stellen, niets kan baten; waar een zeker parti-pria eenmaal is opgevat, verdwjjnt het niet gemakkeljjk. De z. g. burgers van Goes, die de kern van de ver- eeniging voor Volktvermaken uitmaken hebben het er nu eenmaal op gezet om niet in genoemden tuin te wil'tn komen. Thans rest oos niets anders, dan het feit eenvoudig te constateeren; er nog meer over te schrjjven komt ons nutteloos en doelloos voor. Het bestuur van de vereeniging dient nu te weten in hoever het wil voortgaan met zulke concerten te geven; andere gelegenheden in onze gemeeote dan die tuin, waar uitvoeringen door zulke muziekkorpsen ge geven knnnen worden, zjjn er niet. Aanmoedigend is het zeker niet om te ontdekken, hoe e*n dergeljjk goed plan afstuit op kleingeestigheid en dwaze opvatting van rangen en standen. Toeh was Eet Vrjjdagavond niet leeg; wjj schatten de opkomst op ruim driehonderd personen. Trekken wjj daarvan af hen die 1,— betaalden en de leden I der sociëteit V. O. V., dan bleef er voor bek contin gent, door Volktvermaken geleverd, te weinig over. Een zeldzaam Bclioone avondstond maakte hel sa menzijn verrukkeljjk en deed bet afwezig zijn van zoo- velen te meer betreuren. De muziek van het 5e regiment infanterie uit 's-Her- togenbosch, onder directie van den heer Schuld, was goed. De drie eerste nommers van het programma waren eohter niet geschikt om belangstelling te wekken; meer eu meer verwierf bet muziekkorps daarna even wel sympathie. Zachte tonen gingen helaas vaak verloren door h-t gedruisch, dat door de hoorders eu hoorderess-o weid gemaakt, lerwjjl het korps zelf ook niet zoo sterk ons voorkomt als andere corpsen, die hier wel eens op traden. Wat zuiverheid van speleu betreft telt het ook uitstekende leden, dit bleek vooral bij no. 5 vau het programmaFautaisie tut dei aire tuisiet avec variationt pour tout let initruments. De kapelmeester was zoo welwillend om het slot- nommer, de Egyplitcher Martch, te herhalen en boven dien nog een drietal stukken als toegift te laten spelen. Een g ïmproviseerd bal gaf eenigen danslustigeu gelegenheid hun hart op te halen; met opgewektheid werd daarvan gebruik gemaakt. De heer M. Edtard Grefe, directeur der mu ziekschool te Saeek, heeft een compositie in 't licht gegeven, getiteld: „Marschlied voor Neertauda jon gens" met Woorden van N. N. De verkoop der onafgehaalde prijsvoorwerpen van de groote YVatersnoodeloterjj, welke Vrjjdng te 's-Hage plaats had, heeft bruto opgebracht ƒ927. De heer Louit Finet, ingenieur te Brussel, heeft aan Z M. den Koning een adres gericht, waarbjj hjj, met het oog op de vele branden, die in den laatsten tjjd ook in Nederland door de vonk n der spoorweg- locomotieven zjjn veroorzaakt, de aandacht vestigt op den door hem uitgevonden combusateur. De adressant verzoikt, dat door Z. M. eene staatscommissie zbI worden benoemd om een onderzoek in te stellen naar de eigenschappen van dezen toestel, die, in den vuur haard geplaatst, volgens den uitvinder den rook ge heel verbrandt en in gas doet overgaan, en het uit werpen van vonken of andere brandstoffen volkomen belet. De inrichting van den toestel moet zeer een voudig zjjn. Een uitmuntende lijm om gebroken voorwerpen van glas, metaal en hout te herstellen verkrijgt men door fijn gewreven puimsteen met eeu geljjke hoeveel heid schellak of zwavel te vermengen. Die lijm moet steeds warm gebruikt worden. Als een eenvoudig middel tegen den overlast, dien vliegen ons aandoen, deelt men het volgende mede Men doe eiken ochtend met een mengsel van éen liter lauw water en 10 droppels carbolzuur de glazen afuemen met spons eu zeem, trrwyl de vloer daarna even met dit vocht bespreukeld wordi. Den geheeltB dag bljjft het vertrek gezuiverd van vliegen, terwjjl bovendien, vooral op bovenhuizen enz., ge zonder lucht ingeademd zal worden. ArnhCl.) Te Wateringen deed zich Vrjjdagavond te 9'/» uur een prachtig natuurverschijnsel voor. Eeu meteoor bewoog zioh, loopende van het zuidwesten naar het noordoosteo, io niet al te snelle vaart. In het zeoith gekomen, splitste zich de vuurbal in tweeën, en ver dween daarop spoedig. Ook in andere plaatsen ia dit verschijnsel waarge nomen, o. a. te Njjmegen, waar het in WZW. werd gezien, ter grootte van eene gewone lantaren-gasvlam, op 25 meter afstand. Het lichaam bewoog zich in een horizontale richting van Z. naar N., ongeveer 25 graden boven den horizon; het was gedurende 6 tot 7 seconden te volgen, liet een staart van licht ach ter zich, sprong op bet midden der baan in twee stuk ken, die ieder voor zich de gezegde richting volgden en spoedig verdwenen. De lucht was kier en daar bewolkt. Het Rjjks-museum van Natuurljjke Historie te Leiden ontving onlangs als geschenk van den beer J. A. Krugt, consul der Nederlanden te Djeddah, (Arabië) eene fraaie verzameling naturaliën,door hem in de Roode Zee bjjeengebracht. Daaronder bevinden zich verschillende visschen, een 30tal verschillende soorten van schaaldieren, waarvan verscheidene nog niet op het museum aanwezig waren, voorts eeDe belangrjjke ver zameling weekdieren op spiritus, benevens enkele zeer fraaie steeukoralen. Aan dat geschenk werd door den heer Kruyt de toezegging gevoegd, dat hjj zoude voort gaan met voor het museum te bljjvtn verzamelen, eene toezegging die vooral daarom verdient op prjjs gesteld te worden, omdat de fauna der Roode Zee nog zeer gebrekkig in het museum is vertegen woordigd. Nv. d. D) De amnestie-qnaestie in Frankrijk is nu in orde. Seoaat en kamer hebben beiden wat toegegeven, en nu moge men aan het bespiegelen wezen of de regee ring den senaat of omgekeerd de senaat de regeering te slim is geweest, voor het groote publiek is dit van geen belang. De netelige quaestie is nu uit de voeten. Het Journal 0/jïciél van Zondag bevat dan ook reeds een regeeringsfiesluit, gedagteekend 10 dezer, waarbjj volledige kwijtschelding van straf wordt ver leend aan allen, die veroordeeld zjjn wegens deel neming aan opstand in 1870 en 1871 en aan latere insurrectioneele bewegingen. Wat de Forte in haar schild voert is nog niet recht duideljjk. Twee ministers n.l. Osman-en Der- tcinch pacha zijn ontslagen, wat een gunstigen indruk heeft gemaakt en toegeschreven moet worden aan de gezindheid van den Sultan om de hangende quaestiee langs vredelievenden weg tot oplossiug te brengen. Er worden bovendien nog andere wijzigingen in den ministerraad verwacht. Even duister is de houding der mogendheden. De zoo hoog geprezen samenwerking, die er tusschen hen ten opzichte van den Sultan zou plaats hebben, bljjkt too heel krachtig niet te weten. Trouwens; elk heeft zbo bare eigene belangen, en bel onderling wantrouwen is nog lang niet geweken. Oostenrijk wantrouwt Rusland en Engeland wil van Frankrijk niets weten. En De Forte lacht in haar vuistje en doet nu en dan eens eene kleine concessie om de voogden tevreden te stellen, terwjjl het ook aan schoone beloften harerzjjds niet ontbreekt. Zoo o. a. belo ifl zij nu ten opziohte van Armenië met de reorganisatie der gendarmerie te zullen aan vangen, om achtereenvo'gens de districten in ge meenten te verrbelen, gerechtshoven op te richten en eindelijk eeu billijke verhouding in de opbrengst der belastingen te brengen. llet is al te mooi I De quaestie tusschen Rusland en China zou wjj hebben het in het nommer van Zaterdag kunnen lezen in der minne geschikt worden. Of nu door de gratie, aan den ongelukkigen gezant verleend, de groote zaak, die tot den corlog aanleiding gaf, is beslecht, durven wjj nog niet voor vast aannemen, vooral niet met het oog op de groote geheimzinnigheid welke te Fetersburq in deze aangelegenheid wordt in acht genomen. Een co-respondent van Daily Newe deelt dienaangaande mede, dat hij reeds voor veertien dagen eeu telegram had aangeboden, waarin versohil- lende geruchten worden vermeld, doch dat dit telkens dan om de eene dan om de audere redeu was ge weigerd ook was het hem gebleken, dat men in Petersburg niets verzuimt om op een botsing met China voorbereid te zijn. Met Afghanis bljjkt het Engeland meer en meer, hoe het terugtrekken moeieljjker gaat dan het zich steken in dat wespennest. De hoofden leggen het er allen op toe Albion te bedriegen, en terwjjl zjj de schoonste beloften geven, rugwaarts alles te doen om tegen te werken. Het ministerie bljjft niets over dan bet voetspoor van zjjo voorganger te volgen. Hoedekenskekke. Vrjjdag had de knecht van den beurtschipper Fan D. het ongeluk over boord te valleD. De andere knecht sprong oumiddelljjk in het bjj het schip behooreude bootje, maar 't was telaat, de ongelukkige verdween onmiddellijk in de diepte. Hjj leed nu en dan aan dnizeligheid, die aan een liebten graad van vallende ziekte deed denken. Te Amsterdam is een vrouw uit de onderste verdieping van een huis doodgevallen. Eene dame te Zelhem heeft haar vermogen ge legateerd aan de gemeente. In onzen tjjd zeker iets zeldzaams. Te Breda zjjn weder twee gevallen van pok ziekte geconstateerd. Aan den Oudendjjk onder Kethel is een kind uit een zolderluik gevallen en kort daarop overleden. Nabij Maastricht is dezer dagen bet schild van een voorwereldljjken schildpad gevonden, die, naar men berekend heeft, een omvang gehad moet hebben van 5 meter. Een dronken kerel heeft te Dordrecht, tehuis komends, eerst zjjn vrouw deerljjk mishandeld en bjj de keel gegrepen, tengevolge waarvan zjj bewusteloos op den grond is bljjven liggen; dsaroa beeft bij een zijner kinderen, dat aan mazelen leed, uit het bed gebaald en op straat medegenomeo. De buren baalden de politie, die hem mede nam. Zaterdagnamiddag barstte een geweldig onweer boven Elburg los, vergezeld van plasregen en hagel. De bliksem sloeg in een koornmolen, waardoor een begin van brand iu de kap outstond. Een huisschil der, aldaar werkzaam, is doodeljjk getroffen, terwjjl zjjn zoon eene verwonding aan een zjjner beenen beeft bekomen. Dure eieren. Vier-en-twintighonderd gulden werd onlangs te Edinburg voor twee vogeleieren be taald door een lord. Het waren echter eieren van een vogelsoort, die .sedert 1842 voor uitgestorven werd gehouden. Keizer fVilhelm kreeg dezer dagen een eigen aardig geschenk t een kruiwagen. Het was de tienduizendste kruiwagen, die door een firma te Sonn- born b:j Elberfeld werd vervaardigd en deze werd nu, rjjk met bloemen getooid, aan den Keizer ge zonden. Te Verbo leeft eene weduwe die, ofschoon eerst 50 jaren oudreeds haar zevendeu man begraven heeft. Lang heeft zjj, zoo het schjjnt, nooit om hare overleden echlgenooten getreurd. In die plaats is het vergund, dat een vrouw eenige weken na den dood vao haar man een nieuw huweljjk aangaat. De vrouw denkt er aan nog een achtsten man te nemen. Een jongmensch uit Laupheim heeft door een noodlottig toeval zjjn eigen vader vermoord. De fa milie van den ongelukkige had een paar avonden last gehad van dieven, die in den winkel wilden in breken en de vader had zijn toon dus gewaarschuwd voorzichtig te zjjn. Dezer dagen kwam de vader 's avonds laat onverwacht van een reis terug de zoon, die reeds naar zjjn slaapkamer was gegaan, hoorde het gerucht van den binneukomende, schoof jjliugs het raam zjjner kamer open, zag een vermeen den dief en schoot een pistool op hem af. Eenige oogenblikkeu later stond de verslagen familie om het zieltogende lichaam van den vader. De zoon heeft zichzelven in handen der justitie gesteld. EIGEN HAARD. AH. 6. De laatste tocht van een gemeente-aak. Episode uit den watersnood van 1861, door Joachim. Salomon Leonardus Verveer, door Johan Gram (met platen). Een boschtooneeltje, door G. Carelsen. Verscheidenheden De Jonkvrouw van Hillegersberg. Eene vertelling door C. Van Nie- velt, I VIII (platen). Studiën over kamerplanten, door dr. Hugo De Vries (platen) Een nienwe me thode om insectenplagen te bestrjjden, door P. P. C. Hoek. Het Behoud, door G. Waalner. Verschei denheden De Nederlaudsche afdeeling der Internatio nale Viischerij-tentoonetelling te Berlijn, door J.T. Bujjs (platen) Bartholomew Van der Helst (platen). Keur op de maal der aardbejjen eu aspergits, 1749,

Goessche Courant | 1880 | | pagina 2