1880. N*. 82. Dinsdag 13 Juli. Inschrijving van leerlingen voor liet Middelbaar Onderwijs. Vrijstelling van schoolgeld voor het Middelbaar Onderwijs. OFFICIEELS NEDEDEELMV. GOES12 Juli 1880. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maa.nda.g-, Woensdag- en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten does, 1.75. Aikonderlijke nominers ct. met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst Geboorte- huwelijke- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen ran 18 regel'J a ƒ.1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 1 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prgs sleclits tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: A. 8TEINER en HAA8ÉN8TEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES maken bekend, dat de INSCHRIJVING van NIEUWE LEERLINGEN aan de inrichtingen van middelbaar onderwijs zal plaatshebbenvoor de inrichtingen voor jongens (Hoogere Burger- en Burger-avondschool) in net lokaal dier school, op Maandag den 26 Juli a s., des voormiddags van 10 tot 12 uren, en voor de inrich ting voor meisjes in het lokaal dier school, op Don derdag den 12 Augustus a. s., des voormiddags van 11 totl2 uren; moetende van deinteschrijven leerlingen een bewijs van vacciüe of kinderziekte worden overge legd. Goes, den 10 Juli 1680. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen hiermede in herinnering, dat met den nieuwen cursus aan de beide inrichtingen van Middelbaar On derwijs gelegenheid bestaat voor onvermogende leer lingen der lagere scholen, die door een afteleggen examen blijken geven van buitengewonen aanleg, om kosteloos de lessen der Hoogere Burgerscholen te volgen. Zij, die daartoe wenschen in aanmerking te komen, moeten sich vóór Zaterdag den 21 Juli a. t. aanmelden ter secretarie, met jniste opgave van den naam en van de school, die zij bezoeken. Goes, den 12 Juli 1880. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Z. M. heeft benoemd bij het wapen der genie van het leger in Ned.-Indie tót 2n luit. den cadet L. G. Krol Van der Hoek; bij het wapen der infan terie tot 2n luit. bij het 4e reg. den cadet F. N. L. Lotsybij het wapen der artillerie tot 2n luit. bij de 3e aid. vesting-artill. den cadet C. J. Pieké, allen her komstig van de Kon. Mil. academie. Bij het groot Oost-Indisch ambtenaars-examen, van 21 Juni tot 9 Juli 11. te 's-Uravenhage gehouden, is ook de heer G. F. M. Liebert toegelaten. Men schrijft ons: De nieuwe afgevaardigde voor Eindhoven, de heer Vermeulen, in Goes geen onbekende, heeft in zpne eerste rede in de Tweede Kamer verklaarddat hp zou stemmen tegen ieder voorstel, dat de uitvoering der nieuwe onder wijswet ten doel heeft. Men zou hier kunnen denken aan onerva renheid van den jeugdigen afgevaardigde, in dien niet ook meer ervaren leden der Kamer zich in gelijken geest hadden uitgelaten. Men heeft dus te doen met een bepaald voornemen. Is echter zulk eene houding grondwettig? Dat men strjjd voert, een strijd a outrance, tegen een wetsvoorstel, waarbjj de beginselen be trokken zjjn, is verklaarbaar Dat de clericale afgevaardigden de onderwjjs-wet zelve met krachi hebben bestreden is daarom van hun standpnnt zeer natuurlijk en slechts een ge volg van bet mandat impératif, dat zjj door hun optreden als lid der Kamer hebben aan genomen. Maar wanneer eenmaal eene wet door de meerderheid der Kamer is aangenomen en door den Koning bekrachtigd, gaat het dan aan, den strjjd voort te zetten, door te trachten de uitvoering dier wet te belemmeren De wetten worden aangenomen of verwor pen krachtens het grondwettig recht der Staten- Generaal, Het getrouwelijk naleven der grondwet wordt door de leden der Kamers by hun optreden als zoodanig bezworen. Vloeit hieruit niet van zelf voort, dat ieder lid der Kamer tot nitvoering van ieder, krachtens die grondwet genomen besluit, verplicht is Men kan bezwaren hebben tegen een uitvoe- rin^ewet-voorstel op financiëele of andere prakti sche gronden, maar'eene verklaring als door den heer Vermeulen afgelegd, schijnt ons toe in strjjd te zpr met de grondweten eene poging om te verijdelen datgene, waartoe door de wetge vende macht en den Koning besloten is. In de geldleening ten laste der watering Baarland c. a., groot 12000, zijDde de 3e serie eener geldleening, groot/120000, is ingeschre ven voor f 47,000. Aan de heeren Van der Bilt La Motthe 4' Risseeuw is toegewezen 6000 a 4 pCt. en aan de hetren Van Heul 4r Co. f 6000 a 4"/ioo pCt. Het officiëele verslag der handelingen van de Tweede Kamer maakt geen melding van de hevige beweging, die in dé zitting van Vrijdag ontstondnaar aanleiding van het incident Moens- Wintgens. Zie laatste en teleg. berichten.) De Minister van Binn. Zaken heeft zich bereid verklaard in de kosten van de dichting en het herstel van de in dea afgeloopen win ter gevallen doorbraak in den Maasdijk onder Teeffelen, die bedragen 150,000, een derde, of f 50,000, voor rekening van het rjjk te nemen, wanneer Provinciale Staten van Noord- Brabant eene gelijke som verleenen. STATEN-GENERA AL. TWEEDE KAMER. Het nader sectie-onderzoek vau het wetsontwerp betreffende de rente-belasting zal aanstaanden Dinsdag in de Kamer plaatshebben. Naar het Vaderland verneemt, heeft de heer dr. Schaepman bij zjjn geloofsbrieven voor de Kamer ook een verklaring ingezonden, waarin hij meedeelt, dat hij op zijn verzoek ontslag heeft gekregen uit zjjn betrekking als professor aan het Seminarie te Rjjsen- burg, en dat hij tevens outslagen is van de geeste lijke bediening. 8CBEEPVAARTBERICHTEN. Hansweert. In de weekloopende van 4 Juli tot 11 Juli, bedraagt bet aantal der alhier geklaarde geladen schepen 206 te weten Ingeklaard: Zeilschepen 82 Stoomschepen 9 Uitgeklaard: Zeilschepen 104 Stoomschepen 11 91 115 Totaal 206 Onder de uitgeklaarde zeilschepen zjjn begrepen 64 viscb- en mosselschuiten. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Kruiningen. Ziterdag werd alhier tot predikant bij de Ned. Her», gemeente beroepen de heer J. G. Braining, thans tc Vreeswjjk. Met hem stonden op het drietal de heeren liage te Wolfaarlsdjjk en Ge zelschap te Vliasingen. Beroepen naar Borsaele de candidaat D. J. Kansen, die bedankt heeft voor Eist. Ds. N. De Jonge, predikant te Brussel, heeft bedankt roor.het beroep naar Groningeu en naar Maria Horebeeke. De collecte, gehouden op het Zendingsftest te Boekenrode, bracht ten voordeele van verschillende zendings-vereenigiugen ruim J 1200 op. (N. B. Cl.) Wemeldinge. Vrijdag werd alhier de nieuw aan gebouwde schooi op eene feesteljjke wijze ingewjjd. Voormiddags 9 uren gingen de kinderen, die de open bare en bewaarschool bezoeken, allen op hun Zondags getooid, een wandeling lange het kanaal maken, be geleid door den hoofdonderwjjzer en de hulponderwij zers, den kweekeling en de juffrouw der bewaarschool. Van de wandeling teruggekeerd, begaven zjj zich naar de school, waar zjj door den burgemet stel', sl de leden van den gemeenteraad, den secretaris en eenige parti culieren werden ontvangen. Eerst werd de nieuw aangebouwde school door die heeren gri'ospec'.eerd, en in volkomen orde en nelheid bevonden. Ouze geachte burgemeester dankte den aannemer en opziohter voor de nette en flinke be werking en sprak den wensch uit, dat onze beminde hoofdonderwjjzer, die zooveel doet om den kinderen waarlijk genoegen te verschaffen, nog tal van jaren aan 't hoofd van de school mag staan, wat op eene hartelijke wijze door den hoofdoi.d»rwjjzer werd be antwoord. Daarna werd overgegaan tot uitdeeling van premiëa en prijzen en w iden aan 111 kinderen getuigschriften voor getrou-v schoolbezoek uitgereikt. Allen, die geen getuigschrift konden ontvangen, werd door den bur gemeester een prachtige preut geschonken ter aanmoe diging. Na die uitreiking werden a! de kinderen in beide scholen onthaald. Na afloop daarvan begaven zich met d»n burge meester al de i den van den raad, de secretaris, de beide onderwijzers, de aannemer en eenige particulieren naar de gemeeutezaal en weiden daar door het hoofd ouzer gemeente, die alles heeft aangewend om den dag van heden feestelijk te vieren, onthaald. Met 1 S ptrmber 1880 valt de betrekking van leeraar in wiskunde [en lijnteekenen aan de Jiijks hoogere burgersc' ool te Winterswijk open. Jaarwedde 1800. Aanmelding tóor of uiterljjk op 25 Juli e. k.bij den hooglteraar, inspecteur van het middelbaar on- derwjjs, dr. M. Salverda, te 's-Gravenhage. Op de voordracht voor hoofdonderwijzer te Heen- vliet is ais no. 3 geplaatst de heer J Fopma te Kapelle. Zomervergadering der Provinciale Staten van Zeeland. ZITTING VAN ZATERDAG 10 JULI. Tegenwoordig de Commissaris des Konings, voor zitter 36 leden en de griffier. Afwezig de heeren Wagtho, Sprenger, Van Uije Piéterse, De Sinidt, Van Deinse en Pierssens. De notulen der vorige bijeenkomst worden ge lezen en goedgekeurd. Voor kennisgeving worden aangenomen de vol gende mededeelingen dat de afdeelingen van Gedeputeerde Staten als volgt zijn samengesteld eerste afdeelingde heeren Van der Bilt en Snouck Hurgronje; tweede afdeeling de heeren Buteux en Fransen Van de Putte derde afdeeling: de heeren Bijbau.en Hejjse dat door de afdeelingen zijn benoemd tot voorzitters en onder-voorzitters eerste afdeelingde heeren Mazure en ICakebeeke tweede afdeeling de heeren Risseeuw en B. V. Van der Bilt; derde afdeeling: de heeren Moolenburgh'en Vader; c. dat de heer Van Berlekom zitting genomen heeft in de derde afdeeling. Vervolgens komen in behandeling de volgende voorstellen van Gedeputeerde Stateu met de daar omtrent uitgebrachte algemeene verslagen der af- I. Óm aan den eervol ontslagen provincialen opzichter P. F. W. Engelse, thans te Rotterdam wonende, weder een wachtgeld toe te kennen van 600 'sjuars, voor den tijd van 5 jaar, integaan 1 Januari '81. Rapporteur de heer Onghena. Blijkens het verslag zijn er in de afdeelingen geen bedenkingen gerezen tegen dit voorstel. Zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stem ming wordt het goedgekeurd. II. Om aan de vereeniging »de Ambachtsschool te Goes" opnieuw gedurende vijf jaren 1881 tot en met 1885 een jaarlijksche subsidie van 300 toe te kennen, mits jaarlijks worde over gelegd een behoorlijk verslag van den toestand der vereeniging en haar een gemeentelijke subsidie van minstens 200 verzekerd blijve. Rapporteur de heer C. Van Citters. Mede zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke omvraag onveranderd goedgekeurd. III. Om af te wijzen het verzoek van den ge meenteraad van Hoofdplaat, om die gemeente op te nemen onder de aanlegplaatsen van den stoom- bóotdienst op de Wester Schelde- Rapporteur de heer Hammacher. In een der afdeelingen had een ernstige bespre king plaats van de mogelijkheid om Hoofdplaat in dezen de behulpzame hand te bieden. Ook in de beide andere afdeelingen gingen ernstige stemmen op ten gunste van het verzoek, indien daartoe moge lijkheid bestond. Met het oog op de onveiligheid van het vaar water en de groote kosten, vereenigde men zich eenparig met het voorstel. Zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stem ming wordt het goedgekeurd. IV. Om aan de Zeeuwcbe spoorbootmaatscbappij een jaarlijksche bjjdrage van hoogstens 12,000 te verleenen voor het tijdvak van I Januari 1882 tot 31 December 1891, te weten: ƒ15 voor elke reis van Zierikzee naar Middelburg of van Mid delburg naar Zierikzee, en 15 voor elke reis heen en terug tusscben Zierikzee en Catsobe veer ot Cortgene, of tusschen Middelburg en Cortgene of Wolfaartsdijk, onder de volgende voorwaarden lo. gedurende zes dagen 's weeks moet tusscben Middelburg en Zierikzee worden gevaren in voege als door Gedep. Staten, in overleg met de onder nemers, in bet belang van bet algemeen vei keer zal worden bepaald 2o. de uien van vertrek worden door Ged Sta ten vastgesteld, zooveel mogelijk ia verbaud met de uren van vertrek en van aankomst der spoor treinen te Goes en met dien verstande dat bij die regeling voor personen en goederen van Zierikzee de steiger aan bet Catsche veer, en voor die van Middelburg de steiger te Wolfaartsdijk als plaats van ontscheping zal worden aangenomen. 3o. indien de waterstand niet toelaat van of naar Middelburg te varen, zal dit geschieden van of naar Veere; 4o. de ondernemers moeten zorgen voor een diligence- of omnibusdienst op en van bet spoor wegstation te Goes, van en naar het Catsche veer voor elke reis, en voorts in het onder punt 3 bedoelde geval voor een gelijken dienst tusscben Middelburg en Veere 5o. wanneer de onzuivere opbrengst der vaart gedurende het jaar meer dan ƒ18,150 mocht be dragen, zal het gezamenlijke beloop der bijdrage worden verminderd m> t de helft van dat meerdere; 6o. het tarief behoort ten aanzien van Wolfaarts dijk gelijk te zijn aan dat ten aanzien van Cortgene lo. de jaarljjksche herstellingen aan de stoom boot moeten gedurende de zomermaanden geschie den, opdat zij, onvoorziene omstandigheden uitge zonderd, gedurende de wintermaanden ongestoord in de vaart blijve. Rapporteur de heer B. V. Van der Bilt. In een der afdeelingen was een lid van oordeel, dat, met het oog op de hooge rente, door de Maat schappij in het afgeloopen jaar op de aandeelen uitgekeerd, de bijdrage zou kunnen verminderd worden. Dat lid maakte bezwaar tegen de toe kenning, omdat de bijdrage niet is geëvenredigd aan de uitoefening van den dienst, maar meer ge bruikt wordt tot verhooging van het dividend. In diezelfde afdeeling verklaarde nog een ander lid wel verandering in de consessie te wenschen, doch hij zou het betreuren indien de subsidie ver vallen mocht. In een andere afdeeling werd in óverweging ge geven het laatste gedeelte van art. 2 der hier boven genoemde voorwaarden, te beginnen met de woorden nen met dien verstande", te doen wegval len, ter voorkoming van mogelijke verkeerde uit legging. Gedeputeerde Stateu hebben aan laatstgenoemd verlangen voldaan en hun voorstel te dien aanzien gewijzigd, doch het overigens onveranderd gelaten. De heer Fransen Van de Putte motiveerde zijne stem tegen het voorstel van Gedep. Staten op de gronden, vervat in het algemeen verslag der af deelingen. Overigens had geen beraadslaging'plaats en werd het voorstel aangenomen met 32 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de heeren Fransen Van de Putte en Hombach. De heeren Droukers en Van dei- Vliet hielden zich buiten stemming. V. Om aan de heeren Jan Smit V te Kinder dijk, gemeente Nieuw-Lekkerlaad, B. J. Diepenveen, mede aldaar en C. Van der Bent' te Middelburg, concessionarissen van den stoombootdienst tusscben Walzoordeu en Vlake, eene bijdrage te verleenen van ƒ600 voor het maken van een aanlegplaats ten zuiden van de spoorwegbrug over bet kanaal door Zuid- Beveland bij de halte Vlake, ouder voorwaarde dat zjj zjch verbinden die aanlegplaats, zoolang de stoombootdienst door hen wordt uitgeoefend, voor hunne rekening in behoorlijken staat te onder houden voor het toezicht op den voorschreven stoomboot dienst eene som van ƒ150 'sjaars uit de prov. fondsen beschikbaar te stellen. Rapporteur de heer Hombach. Naar aanleiding van het uitgebracht verslag, stel len Ged. Staten nader voor, te bepalen a. dat bestek en plan van aanbouw door Ged. Staten worden goedgekeurd b. dat concessionarissen zich verbinden tot behoorlijk onderhoud der aanlegplaats; c. dat bij het ophouden der jaarlifkscho subsidie de steiger eigendom worde van de provincie.

Goessche Courant | 1880 | | pagina 1