1880. N°. 81. 07"" Jaargang. Al te groole ijver voor eene goede zaak. OFFICIEELS MEWKIM! GOESCHE De aitgave deier Courant geschiedt Maandag-, Worssdag- en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.76. Atsondevlijke nooamer» 5 ct. met bijblad LÜ ct. Gewone advertentiëc worden a 10 ct. per regel geplanist. Geboorte- huwelijke- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen 18 regela a ,1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn A. STEINER en HAASENSTEIN YOGLER, te Hamburg. In ons laud vervoege men zich voor Rotterdam aan bet Algemeen Advertentiebureau.,van NIJGH YAN DITMAR en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. Een boekje met den sterk sprekenden titel Le hedenduagsche kwakzalver, en met nog sterker sprekend titelvignet ligt op onze schrijftafel. Het bevat een waarschuwing voor allen, die huu gezondheid en hun beurs op prijs stellen. Eu wie zou naar zoo'n raadgever niet willen luisteren En toch is het een opmerkelijk verschijnsel, dat, waaraan den eenen kant velen de grootste seha'ten besteden tot het verkrijgen van eene goede gezondiieid, en die dus boven de belan gen der beurs wordt gestelder veel meer in de wereld zijn die zich door den toestand van hunne financiën of uit te vergedreven liefde daarvoor laten bewegen om eerst door goed- kooper middelen, die zij niet kennen, te be proeven een stoornis in hunne goede gezond heid te herstellen, vóór en aleer zij aan eene vertrouwbare en degelijke bron herstel zoeken. Het eenige gevolg daarvan is, dat de toestand nog erger en daardoor des te moeielijker te herstellen wordt. En dat er op die neiging ruimschoots ge speculeerd wordt op dit ondermaansche bewijzen de dagelijksche aankondigingen, reclames en humbugsche vooistellingeu yau allerlei onfeilbare middelen, waarvan het groot aantal aan een eenvoudig sterveling wel eens den nuehteren uitroep uitlokthet is wonder, dat er nog onge zonde menschen zijn 1 De zorg van een Théophile voor ieders haar tooi de belangstelling van een Holloway voor onverschillig welk lichaamdeel ook eene na tuurgeneeswijze van een Hichterzoo heerlijk en onfeilbaar als maar iets wezen kan, - dat alies zou aandoenlijk schoon en verheven wezen wan neer de dagelijksche ervaring niet leerdedat er nog veel aftedingen valt op hetgeen men be looft en op de schitterende uitwerkingendie er worden voorspeld. En toch schijnen de heerendie zulk eene quasi meuschlievende praktijk uitoefenen geen reden van klagen te hebben wat voorzeker temeer pleit voor ons beween van zooeven. Er wordt, op hun gezag en door hunne beloften verlokt, door velen grof spel gespeeld met hunne gezondheid. Wie meêhelpt om zulke speculanten te ont maskeren, huu pogeu eu hunue daden iu het ware licht te stellen, doet voorzeker een hoogst nuttig werk. Tot hen, die op dat gebied zich verdienstelijk maken, behooren de heeren dr. Vitus Bruinsma, te Leeuwarden en dr. G. W. Bruinsma, te Steenbergen. Beide heeren ijveren voor de bestrijding van \»1, wat naar hun gevoelen naar kwakzalverij riekt, en aan hen geen schuld wanneer er nog zijn, die zich laten beetnemen. Het boekje, waarvan wij den titel aangaven, is ook van hun hand, en volstrekt ongevoelig als wij zijn voor al die geheime geneesmiddelen, voor al die aanprijzende loftuitingen op hun kracht en macht, en sterk in ons bewustzijn, dat wij onszei ven allerminst aan zulke middelen wagen, trof ons zonderling in de ooren het démenti, aan het streven der genoemde heeren gegeven, toen ons verzekerd werd dat Haarlemmer-olie, ook op hun index voorkomende, wel degelijk hielp. En hij, die het zeide, sprak uit ondervinding, en legde daarvan getuigenis af als protest, tegen de vermelding van die wonderdoende olie op den omslag van het boekje. Hoe hard zal men toch moeten luiden met de waarheidsklok, vóór zulke argumenten worden teniet gedaan 1 Wanneer zulke middelen maar ééns helpen is de bestrijding voor tijden weer in den ban gedaan, en leiden de pogingen van de heeren Bruinsma c. s. voor geruimen tijd schade, even als elke misslag, door geneeskundigen begaan, aan den invloed der wetenschap afbreuk doet. En dat ook dergelijke misstappen of vergis singen plaatshebben, zullen de schrijvers van het boekje zeker niet willen ontkennen. Het aantal fouten, ook door wetenschappelijke mannen op het gebied van ziekten begaan, is niet ge ring, en menigeen was jarenlang onder handen, om ten slotte te hooren verkondigen dat hij of zij verkeerd werd behandeld, met den onza- ligen troost tevens dat daardoor volkomen ge nezing onmogelijk is geworden. En daarvan tnake i die speculanten ook weer tevens gebruik om hunne waren aan te prijzen, daardoor vinden zij zoo licht vertrouwen bij hen, die om zoo te zeggen uitgedokterd geraken. Wil men dus den feitelijken toestand beoor- deelen, dan dient men ook daarmee rekening te houden. Wij zullen die fouten, wijl er op dat gebied nog zooveel voor het oog der wetenschap ligt verborgen, niet aanvoeren ter verdediging van hen, die geheimmiddelen verkoopen, maar wijzen ze slechts aan als een der redenen, waarom zoo vele koopers daarvoor gevonden worden. En te eerder doen wij dit, wijl genoemde heeren een minder heuschen aanval richten tot een groot deel der dagbladen, wijl ook deze meewerken den verkoop dier middelen te be vorderen door het opnemen van de annonces, daarop betrekking hebbende. De beschouwingen over het niet opnemen dier annonces klinken in theorie schoon, maar de praktische uitvoering zou nog al bezwaren ople veren. Het ontbreekt den heeren Bruinsma anders niet aan gemoedelijke redeneeringen. „Het moet toch een streelend gevoel zijn zoo schrijven zij voor een redacteur als hij zijn versch afgedrukt blad in handen krijgt, te kunnen erkennen dat volgens zijn beste weten daardoor niemand bedrogen zal worden of schade lijden aan zijn gezondheid of beurs." Maar dat bede weten is zoo rekbaar en menig redacteur moet bekennen slechts zeer weinig over tuiging op dit punt te kunnen bezitten. Hij kan waken dat de inhoud en vorm der annonces niet strijden tegen de zedelijkheid, maar of die inhoud met de waarheid overeenkomt is lang niet gemakktlijk te beoordeelen. Zelfs de an nonces van geboorte, trouwen en overlijden heb ben wel eens voorbeelden opgeleverd niet dat de betrokken personen werden benadeeld in de schatten, die de heeren Bruinsma op het oog hebben, maar in hun goeden naam, wat zeker niet geringer geacht mag worden. Zich overgeven aan het zalig bewustzijn, zoo fraai geschilderd, is evenmin voor een redacteur weggelegd als de zekerheid voor een geuees- heer, dat hij in de behandeling van een patient niet eens faalt. Wij van onzen kant zouden ons daarmee niet licht vleien, want telkens zou bij ons twijfel ontstaan of al de puike aardappelen of kolen, al de vette kalveren en flinke boereninspannen, benevens Christelijke dienstboden en fatsoenlijke personen of gezinnen, die worden geannonceerd, wel aan de hoedanigheden voldoen, die er bij worden opgegeven. Dit zijn misschien kleinig heden in de oogen van de heeren Bruinsma maar wij willen eens aannemen dat een genees heer, gewapend met zijn diploma en zijne ge leerdheid, zijne diensten in ons blad aanbiedt, en dat wij weten hoe die man door onbekwaam heid of onhandigheid deze en gene slecht be handelde, ja mishandelde en verminkte voor ganseh zijn leven. Wat moeten wij dan doen? De annonce weigeren zonder opgaaf van rede nen is moeielijkzoo niet onmogelijkdit te doen met opgaaf ervan zou ons, die geen wettige bewijzen zouden kunnen aanvoeren, in groote moeielijkheden brengen die, behalve dat zij tot ons eigen nadeel zouden leiden, niet het minste nut zouden stichten, want daar waar de geneesheeren zeiven ook zoo vaak in gevoelen verschillen bestaat er meer dan écne kans dat de in onze oogen begane fout in die der deskundigen geen iout was. Onze te groote ijver voor de goede zaak zou zoo weinig afdoen. Er is bovendien nog een bezwaa"-, dat ook zeer weegt' Wil zulk een zifting van annonces nut stichten, dan dient, het publiek in de ge plaatst wordende vertrouwen te kunnen stellen. Wij noemen, iu tegenstelling met de schrijvers van liet boekje, zulk een redeneering wel de gelijk steekhoudend. En zoo men daaronder dan éene slechts vond, waarvau de inhoud streed met de waarheid, dan zou het gansche vertrouwen op dat deel der courant reeds voorgoed ge schokt wezen, ja zelfs zou eene redactie be schuldigd wórden van partijdigheid of erger samenwerking. Langs dien weg is hulp door couranten te verleenen onmogelijk. Maar toch kunnen zij de heeren Bruinsma in hun loffelijk pogen steu nen door het volle licht te doen schijnen op daden en feiten waarop zij zeiven zoozeer den na druk leggen op bladz. 96 van hun boekje door kwakzalvers gepleegd. Laten gezondheidscommissiën en geneeskun dige raden, mannen van het vak zich toeleggen op het opsporen van zulke feiten redacteurs van bladen, die hunne roeping begrijpen, zullen niet aarzelen hun ruimte aftestaan om ze zoo doende hekend te maken. Eu de schuldigen zuilen dan vanzelf daardoor worden verjaagd uit de rubriek advertentiën hun macht zal daardoor worden gebroken. De StsCt. bevat het programma der kundigheden, welke gevorderd worden om, na eenen driejarigen dienst tijd van é.ève-opzichter tot opzichter 3e kl. bij den wa terstaat en de burg. openb. werken te kunnen worden bevorderd en om tot eene benoeming tot den laatst- bedoelden rang bij eerste indiensttreding, mitsgaders voor eene latere bevordering tot opzichter 2e en le klasse en architect, in aanmerking te worden gebracht. De Minister van Oorlog, het wenschelijk achtende, algemeene regelen vast te stellen betrekkelijk het ver plaatsen van en het verlof verleenen aan militairen uit en naar gemeenten, waar Aziatische cholera, typhus en febris typhoïdca, pokken (variolae en varioloïdes), roodvonk, diphteritis, mazelen of dysenterie epidemisch voorkomen, heeft o. a. bepaald lo. Wanneer een dier ziekten mazelen uitgezonderd in eene gemeente epidemisch voorkomt, zal geen militair uit ot naar die gemeente mogen verplaatst worden, behoudens speciale machtiging van den Minister van Oorlog eu behoudens de gevallen, waarin door een wettelijk voorschriit of andere bepaalde noodzakelijkheid het tegendeel gebo den wordt. 2o. Wanneer een der eerstgenoemde drie ziekten in een gemeente epidemisch voorkomt, zal aan geert" militair uit of naar die gemeente verlof verleend mogen worden, behoudens de uitzonderingsgevallen, hierboven onder lo. genoemd. 80. Wanneer een dei- laatstgenoemde vier ziekten in een gemeente epidemisch voorkomt, zal deze omstandigheden geen grond mogen opleveren om aan een militair een uit ot naar die ge meente aangevraagd verlof te weigeren, tenzij de Mi nister van Oorlog, op voorstel van den inspecteur voor den geneeskundigen dienst der landmacht, zulks anders zal hebben bepaald. GOES, 9 Juli 1880. De heer G. F. W. Geill is door de geneeskundige faculteit te Amsterdam tot can- didaat-arts bevorderd, na het met gurstig gevolg afleggen van het tweede natuut kundig examen. Mi <1<1 el burg. Aangezien de algemeene afdeelings-verslagen reeds meerendeels zijn in gekomen, zal morgen ochtend te 10 uur we der eene openbare zitting der Provinciale Staten gehouden worden. Het algemeen verslag omtrent het outwerp- reglement op de weg in en voetpaden zal ech ter eerst a. s. Dinsdag worden uitgebracht, in de zitting die dan moet gehouden worden ter verkiezing van een lid voor de Eerste Ka mer der S'aten-Generaal. Donderdagavond is alhier aangekomen en in het Hotel de Nieuwe Doelen" afgestapt de generaal-majoor inspecteur van het wapen der genie. Hedenmorgen heeft hij zich naar V'.issiDgeu begeven tot het inspecteeren der gebouwen. In eene Woensdag gehouden vergadering van de advocaten bij de rechtbank te Mid delburg is de raad van toezicht en discipline aldus samengesteld deken de heer mr. IV. C. Borsius, leden de heeren mrs. J 11. De Laat de Kanter, W. A. Van Hoek, F. J. Brevet, J. Q. De Witt Hamer en W. Polman Kruse- man, secretaris. {H. Ct.) Naar de Al. Ct. verneemt, zal aan het vroeger medegedeelde plan om te Middelburg een schietwedstrijd te houden met de leden der dd. schutterijen van Vlissingen, Goes en Zieriltzee geen uitvoering gegeven worden. Te Deventer is Donderdagochtend over leden jhr. C. M. Storm Van 's-Grav;sande, oud-lid der Tweede Kamer. De N R. Ct. schrijft daarover Het afsterven van dezen oud-volksveitegen - woordiger zal algemeen een smartelijkeo indruk maken. Storm Van 's-Gravesande, die gedurende 32 jaren (van 1847 tot 1879) in de Tweede Kamer zitting had, nam daar door zijn groote kunde en zijn rechtschapen en rondborstig ka rakter een voorname plaats in. Zijne medele den gaveB hem herhaaldelijk blijk van hun achting en vertrouwen, door hem op de can- didaten-lijst voor het voorzitterschap te plaat sen en zijn woord had in de Kamer steeds gezag. Bij de jongste periodieke verkiezingen (in het 'vorig jaar) zag Storm z cb wegens zijne geschokte gezondheid genoodzaakt, zich uit het politieke leven terug te trekken. De hulde, dat hij een warm hart had voor de belangen van het vaderland, zal niemand den overledene onthouden. De volgende algemeene vergadering der Ned. Maatschappij ter bevordering der genees kunst zal te Zwolle plaatshebben. Aldus is Donderdag in de vergadering te Tilburg be sloten. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Rilland-Bath. Donderdag zijn alhier aanbeste d namens den heer le Brasseur, grondeigenaar Ant werpen eene aanzienlijke vernieuwing aan de ge bouwen der hofstede, bewoond door den eerzamen Adriaan Blok Janszoon alhie-. Daarvoor is ingeschreven door de heeren P. Dren ken te Kapelle voor 2820, P. Sandee te Y rseke voor ƒ2840, v. Maris, te Kapelle voor 2850, J. kan Hoepen te Rilland-Bath voor 2875, Joh. Van Boven te Rilland-Bilh voor 2960 ta G. Windhorst te Rilland-Bath voor 3200. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Colijnsplaat. Na gedurende veel jaren door mid del van een „derde zakje" eenige fondsen te hebben bijeengegaard, teneinde het inwendige der kerk alhier te vernieuwen en te verfraaien, is men onlangs tot de besteding van liet werk overgegaan. De heer C. Kievit c. s., timmerman alhier, h-eft het werk aan genomen, terwijl de post van aehlhond.rd gulden, die nog aao de beschikbare fondsen ontbraken, door rentelooze aandeelen elk groot 25 gu!d-n spcedig ge dekt werd. Van deze aandeelen zullen er telken jare, aanvangende 1 Juli 1881, zes uitloten en af gelost worden, zoodal na z> s jaren deze schuld ge delgd is. Maandag 12 Juli zal men de werkzaam heden beginnen, die ongeveer twee maanden zullen duren. Eigenaardig is de g oo'e ingemetselde gedenk-Oeeti in den voormuur der kerk, die betrekking heeft öp den kerkbouw der kerk in 1769 eu welks inscriptie hier letterlek volgt: 1769 Is dese kerk herbouwd door den edelmoedige on derstand van S. 1). H den lleere Prinse van Oranje en Nassau, Ambagtshr. deser lieerlykh. en uyt andere fondsenonder directie der Here Bentinr. Nebbens en Schout D. Swemer. 1). 36 April is de eerste steen gelegt door Mevr. Dina van St. Truyen, Iluistr. van den Hr. Dr. Pr. van Noemer Raad te Z.Zee. Onse eerw. B". E. Toll heeft D. 12 Nov. Dit Godshuis den lleere plcg- tig aangeboden en ingezegend met Salomons tvoor- 1 den 1 Kon. 8. V 39 30: Bat uwe oogen open

Goessche Courant | 1880 | | pagina 1