1880. Nu. 80. Donderdag 8 Juli. 67s,e Jaargang. 1 Ministerie van Waterstaat, Handel eii Nijverheid. RIJKS-WATERSTAAT. •Aanbestedingen. SCHUTTERIJ. OFFICIEELS MEDEDEELIN6EN. Zomervergadering dep Provinciale Staten van Zeeland. (iOËSCHG De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woessdag- en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommeri 5 ct. met bijblad 10 ct# Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte- huwelijkt— en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a /«l.— Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. COURANT. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prgs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: A. 8TEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. PROVINCIE ZEELAND. Op Vrijdag 16 Juli 1880, des voormiddags te 10 uren, zal, onder nadere goed keuring, door den Commissaris des Konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van de Gedeputeerde Staten, en in bijzijn van den Hoofdingenieur van den Waterstaat in het 11de district, aan het gebouw van het Provinciaal Be- Btuur te Middelburg, worden aanbesteed Het verbreeden en verdiepen van de liaven te Bre8kenst en het maken van r j*pakwerk langs de oostzijde der havengeuleen en ander behoorende tot de havenwerken in de provincie Zeeland, liet leveren en storten van steen tot voort zetting van de oeververdediging vóór Ter Neuzen Raming ƒ8450). Deze aanbestedingen zullen geschieden volgens 5 441 der Algemeene Voorschriften. De bestekken nos. 137 en 138 liggen ter lezing aan het gebouw van het Ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid, aan dat van het Provinciaal Bestuur van Zeeland te Middelburg, en zijn voorts op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, te bekomen bij den boekhandelaar M. Nijhoff, Nobelstraat no. 18 te 's.Gravenhage, en door zijne tusschenkomst in de voor naamste gemeenten des Riiks. Op 10 en 12 Juli 1880 worden de noodige aanwijzingen op de plaatsen gedaan; voorts zijn nadere inlichtingen te bekomen bij den Hoofdingenieur van den Waterstaat te Middelburg en bij de Ingenieurs van den Water staat te Breskens en te Ter Neuzen. 's-Gravenhage, 12 Juni 1880. Voor den Minister, De Secretaris-Generaal, BOOGAARD. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de Com missie, bedoeld in art. 15 der Schutterij wet, hare tweede zitting zal houden op Woensdag den 14 Juli aanstaande, des middags te 12 uren, in een der zalen van het raad huis, tot onderzoek van hen, die in dit jaar aan de loting hebben deelgenomen, en meenen redenen van vrijstelling of uitsluiting te hebben, alsmede van hen, die bij nommerverwisseling voor anderen verlangen optetredenzij roepen mitsdien hen op, die redenen van vrijstelling willen indienen, zulks in die zitting te doen, daar zij, die hierin nalatig blijven, geacht worden geene reden van vrijstelling te hebben en zul len worden ingelijfd. Goes, den 6 Juli 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMA N. Door den heer mr. C. J. Piclcé, burgemeester van Middelburg, is eene som van f 275 in 's-Rijks schatkist gestort, wegens teruggave van de helft vaD het hem over het tweede kwartaal 1880 toekomend wachtgeld als oud-raadsheer in het voormalig prov. gerechtshof van Zeeland. Bij beschikking van den Minister van Oorlog van 7 Februari 1873 no. 65 P. werd bepaald, dat de toe- stemmibg: tot landverhuizing naar Noord-Amerika aan miliciens-verlofgangers in het vervolg door hem onder zekere voorwaarden niet zou worden geweigerd. Thans is door den Minister bepaald, dat genoemde beschik king voortaan slechts van toepassing zal zijn op de ingelijfden bij de militie te land, die, tengevolge van het door hen getrokken nummer, tot den militiedienst zijn verplicht geworden, en dat zij derhalve niet langer zal gelden voor de verlofgangers der militie te land, die daarbij als plaatsvervanger of nummerverwisselaar zijn opgetreden. GOES, 7 Juli 1880. Door den Koning der Belgen zjjn in verband met de totstandkoming van de conventie betreffende het kanaal van Ter Neuzen, o. a. benoemd of bevorderd in de Leopoldsorde tot commandeur de lieer J. F. W. Conrad, hoofaiDg. van 's rjjks waterstaattot offic. de heer G. Vun Vitsen, hoofdingenieur van 'e rijks water staat in Zeelattdtot ridder de heer C. B. Schuurman, ingen. 3e kl. te Ter Neuzen. Door de commissie voor de geneesk. staats examens is tot arts bevorderd de heer A. De Ctaag, off. v. gez. le kl. Door burg. eu weth. van Amsterdam is bij dea raad dier gemeente een voorstel be trekkelijk de telephoonverbindingen in de hoofd stad aangeboden. In dat voorstel wordt uit gegaan van de noodzakelijkheid, om aan niet meer dan eene maatschappij concessie te ver- leenen. Met het oog daarop hebben burg. en weth. aan de verschillende concessie-aanvragers voorwaarden gesteld, waaronder zij de concessie kunnen erlangen. De heeren Maju, dr. F. R. ubrecht, de wed. J. 11. C. Kakebeeke 6z. en de International Bell-Ttlephon Conip limi ted hebben daarop geantwoord. Van de In ternat. Üell-Telephon Comp. is de voordeeligste aanbieding ingekomen, zoowel wat betreft het bedrag van den abonnementsprijs door de ge bruikers te betalen, als wat betreft het bedrag door den concessionaris aan de gemeente te voldoen. Door haar wordt de abonnements prijs gerekend op f 118 bij gebruik van echt Amerikaansche toestellen Gilliland Bell inbe grepen) of f 86 voor in Europa nagemaakte toestellen. Van de opbrengst wil zij aan de gemeente 21 Va pCt. uitkeeren. De aanbiedingen der andere aanvragers zijn in beide opzichten veel minder voordeelig die van de wed. J. C. Kakebeeke Gz. komt baar nog bet meest nabij. Burg. en weth. stellen nu voor de concessie te verleenen aan de International Bell-Telephon Company limited op verschillende voorwaarden, o. a. dat de concessionaris een waarborg van f 10,000 storte. Bg de periodieke aftreding als commis saris en coms.-plaafsvervanger voor de Neder- landsche handelmaatschappij zijn gekozen: als commissaris de heer A. Wertheim, als corns.- plaatsvervanger de heer mr. M. C. Van Hall. De bruto-winst der maatschappij over het afgeloopen boekjaar bedraagt 2,306,000, de netto-winst f 1,804,000. Het dividend is op f 50 per aandeel van 1000 vastgesteld. De vereeniging van officieren der schut terij in Nederland hield Maandag te Delft hare algemeene vergadering. Als plaats voor de alge meene vergadering van 1881 werd Hilversum aangewezen. Uit het verslag bleek, dat er 304 leden waren en het batig saldo f 1087,05 bedroeg. STATE N-G ENEKAAL. TWEEDE KAMER. In (ls Dinsdag gehouden zitting zijn, na afloop der aanhangige ontwerpen, die op de militaire pen sioenen bjj de landmacht, tot regeling van den genees kundigen dienst bij de landmacht, en betreffende het kre diet tot uitvoering der onderwijswet aan de orde gesteld. Bij voortzetting van het dehat over de Hoorder-kanalen- wet is de motie-Fo» Houten tot schorsing in afwachting der opgaaf van de kosten tot voeding der kanalen ver worpen met 49 tegen 13 stemmen en evenzoo vei- worpen niet 39 tegen 26 stemmen het anten,lement- Van Houten, om de subsidie niet uittekeeren voor dat de concessionarissen zich verbonden de werker: te onderhouden. Daarna is het geheele ontwerp be treffende de kanaalverbindingen in Drente, Overijsel en Groningen aangenomen met 47 tegen 18, dat tot verbetering van den binnenlandschen waterstaat in Friesland aangenomen met 49 tegen 15 en dat be treffende het kanaal Koevorden-Nieuw-Am-terdam eveneens aangenomen met 49 tegen 14 stemmen. Avondzitting van Dinsdag 6 Juli. Tegenwoordig de Commissaris des Konings, voor zitter, 38 leden en do griffier. Afwezig zijn de heeren Wagtho, Sprenger en Snjjder met, alsmede de heer Pierssens zonder kennisgeving. De voorzitter, jbr. mr. A P. C. Van Karnebeek, opent de vergadering in naam des Konings en houdt de volgende toespraak «Reeds meer dan een half jaar geleden viel mij het^ hooggewaardeerde voorrecht te beurt van door 's Konings vertrouwen geroepen te worden, om hem in Zeeland te vertegenwoordigen. «Tengevolge van voor mij treurige omstandighe den kan ik eerst beden de eer hebben van als voorzitter in uwe vergadering op te treden. «Dat uitstel geeft mij echter, naar ik hoop, het voordeel dat ik bij deze gelegenheid niet zoo ge heel vreemdeling voor u ben als anders het geval geweest ware. «Bij mijn komst velleden najaar als's Konings commissaris in deze piovincie genoot ik de eer verwelkomd te worden door eene deputatie uit uw midden, aan wie ik, onder dankbetuiging voor de namens u gesproken welwillende woorden, de verzekering gaf dat, wat mij ook ontbreken mocht van de eigenschappen, vereischt voor de vervulling van het mij opgedragen ambt, ik ten minste niet te kort schoot in warme belangstelling in dit sehoone en de belangstelling zoo waardige gewest. nik vlei mjjdat de tijd die sedert verloopen is de overtuiging daarvan in Zeeland ingang ver schaft heeft. «Aan mijn kant heeft de ondervinding, in dien tijd opgedaan, de waarde verhoogd, die ik van den aanvang aan mijn eervollen werkkring hechtte. Zij heeft mij ook het vertrouwen geschonken, dat uwe welwillende medewerkingmijne heerenmij in de uitvoering mijner taak niet zal onthouden worden. «Het volle gewicht van die taak besef ik; zoo veel te meer wanneer ik naga, wie mijn voorgan gers warenwelke verdiensten zij zich bij deze pro vincie of bjj den staat verworven hebben. «Ouder ÏJoogeren Zegen hoop ik evenwelop hun voetspoor, de belangen, die mij zijn toever trouwd, te behartigen met al de krachten, die in mij zijn. Uw bijstand uwe waar het noodig is verschoonende tegemoetkoming zijn echter daarbij onmisbaar. «Het doet mij leed, mjjne heeren, bij dit eerste woord, dat ik in uwe vergadering spreken mag de groote verliezen te moeten gedenken die zij sedert hare laatste bijeenkomst geleden heeft. «Mij, die hier voor het eerst optreedt, voegt het niet uitteweiden over de verdiensten van de ledendie ons veriaten hebben. «Een hunner ontviel niet alleen aan deze ver gadering, waarin hij een nuttige en eervolle plaats bekleedde, maar ook aan allen die hem liefhadden en die hem ongetwijfeld diep betreuren. «Twee anderen, de een door dertigjarige deel neming om zoo te zeggen met het bestuur der provincie, beiden vergrjjsd in de ijverige toewijding aan de belangen van Zeeland, hebben zich terug getrokken tot welverdiende rust op hunne lauweren. «De vierde eindelijk, steunende op de bekwaam heden, waarvan hij zich in dit gewest den naam verworven had, is opgeklommen tot hooger en be langrijker werkkring elders, waar wij hem ongetwij feld allen onze beste wenschen hebben nagezonden. «Mogen hunne opvolgers hunne voetstappen waar diglijk drukkenl" De heer Vader beantwoordde deze toespraak namens de vergadering, onder verzekering dat de Staten in deze eerste vergadering den voorzitter met hooge belangstelling als eersten magistraats persoon in dit gewest ontvangen. Het is, zeide hij, den Zeeuwen eigen om, met behoud van ge paste vrijheid, de over hen gestelde machten te eeren en te achten. De vergadering verheugt zich ook iu de aanvankelijke goede gezindheid van den Commissaris des Konings, wien het ongetwijfeld ook niet aan medewerking van de zijde der Staten ont breken zal. Wel is waar heeft de toestand der provincie schaduwzijden, maar even waar is het, dat vereende krachten de moeielijkste omstandig heden weten te boven te komen en te beheerscben. Spreker eindigde met den wensch, dat het den nieuwen voorzitter, onder Hoogeren Zegen, niet ont breken zal aan de medewerking en het vertrouwen der Staten en dat ook hier der Zeeuwen spreuk weder bewaarheid zal mogen worden Luctor et Emergo." Beide toespraken werden door de vergadering met toejuiching bezegeld. Vervolgens was aan de orde het onderzoek der geloofsbrieven van de nieuwgekozen leden zijnde de heeren in het kiesdistrict Middelburg D. A. Dron ters, W. A. graaf Van Lijnden, F. D. Sprenger, J. H. Snijders en J. C. Lantsbeer in het kiesdistrict Zierikzee: mr. J. Moolenburgh, C. Van der Vliet, B. Van der Have en J. M. De Glopper in het kiesdistrict Tholen: J. Sipkes en D. Bolier; in het kiesdistrict Goes: mr. B. V. Van der Bilt, jbr. mr. C. Van Citters, J. A. A. Fransen Van de Putte en J. M. Kakebeeke; in het kiesdistrict Sluismr. P. C. J. Henne- quin, J. O. Risseeuw cn W. C. De Smidt in heit kiesdistrict Hulst: mr. J. G. Van Deinse, L. J. M. Van Waesberghe Janssens, J. Stevens en H. J. M. Onghena. De voorzitter wijst tot leden der commission van onderzoek aan o voor wat betreft de gekozenen in de kies districten Middelburg, Zierikzee en Tholen, de hee ren Van Berlekom, Hoogenboom en Van Ujje Pieterse b. voor wat aangaat de gekozenen in de hoofd kiesdistricten Goes, Sluis en Hulst, de heeren Pomps Van Meerdervooit, Mazure en Collot d'Escury. Gedurende den tijd van het onderzoek worden de werkzaamheden geschorst. Na de hervatting daarvan brengen de heeren Pompe Van Meerder- voort en Van Berlekom achtereenvolgens hunne rapporten uit. Overeenkomstig de daarin vervatte conclusion wordt zonder hoofdelijke omvraag tot toelating van al de gekozenen besloten. Zjj leg gen vervolgens (met uitzondering van den heer Sprenger, die afwezig is) de voorgeschreven eeden af en nemen, na door den voorzitter te zijn geluk gewenscht, onder aanbeveling van de belangen der provincie, zitting. Vervolgens geschiedt door den voorzitter mede- deeling van ingekomen stukken, nl. verschillende koninklijke besluiten, o. a. tot goedkeuring van door de Staten genomen besluiten, die op de griffie voor de leden ter inzage worden gelegd. Ook is ingekomen een adres van den heer mr. 17. C. M. De Jonge van Ellemeet, oud-lid der Staten, houdende verzoek om in het nieuwe regle ment op de wegen en voetpaden verbodsbepalingen op te nemen tegen het vastgekoppeld laten grazen en het aan lange touwen op de wegen of weiden laten loopen van schapen, geiten en bokken, alsmede veiligheidsmaatregelen te nemen tegen de wijze, waarop jonge paarden zoogenaamd «teugelwijs" gemaakt worden, waarbij men vaak in het onze kere verkeert wie van beiden het onverstandigst ishet paard of de berijder. Dit adres zal gevoegd worden bij de andere ter zake dienende stukken. Ue voorzitter legde daarna over het uitvoerig en beredeneerd verslag van den toestand der pro- vencie over 1879, waarvan aan de leden spoedig een afdruk zal worden ter hand gesteld. Namens Ged. Staten wordt o. a. m tegedeeld, dat het verzoek van den Sophiapolder van 5 Juni 1880 om calainiteus-verklaring nog in onderzoek is. Dientengevolge wordt besloten dit verzoek naar Ged. Staten te renvoieeren. Verder dat Ged. Staten het onderzoek omtrent een verzoek van de gemeente Clinge, om toepas sing van art. 36 der wet van 13 Aug. 1857 (St.bl. no. 103) tot vergrooting eener school, voortzetten en dat zij nog geen gelegenheid hebben gehad om het verzoek van den Helenapolder, den Sint Pieterspolder en den Wilhelminapolder, om verbe tering van den grintweg van den Nieuwlandschen molen naar den Hoofdplaatpolder, voor te berei den. Mitsdien wordt besloten die stukken op nieuw in hunne handen te stellen. Naar de afdeelingen worden verzonden de ver schillende, reeds vroeger vermelde voorstellen van Ged. Staten. Er wordt bepaald, dat zal worden gehouden eene Zitting op Woensdag 7 Juli, des morgens te 10 uren. Daarin waren tegenwoordig de Commissaris des Konings, voorzitter, 39 leden en de griffier. Afwezig de heeren Wagtho, Springer en Van Berlekom. De notulen der vorige bijeenkomst worden ge lezen en goedgekeurd. Vervolgens is aan de orde de benoeming van drie leden van Gedeputeerde Staten, tengevolge van de periodieke aftreding der heeren mr. N. J. C. Snouck Hurgronje, J. A. A. Fransen Van de Putte en J. H. C. Heyse. De Voorzitter benoemt tot leden van het stem bureau de heeren Moolenburgh, Pierssens, Van Lijnden en Hammacher. De uitslag der stemming is, dat al de aftredende leden opnieuw benoemd worden, te weten de heer mr. N. J. Snouck Hurgronje, met 38 van de 39 stemmen, zijnde 1 biljet oningevuld de heer J. A. A. Fransen Van de Putte, met 36 stemmen, zijnde 3 briefjes niet ingevuld de heer J. H. C. Heyse met 33 stemmen, ter wijl 3 biljetten blanco waren en de heeren Van

Goessche Courant | 1880 | | pagina 1