1880. N°. 79. Dinsdag 6 Juli. 67ste Jaargang. De Schilder van Chicago. MIDDELBAAR ONDERWIJS. OFFICIEELS MEDEDEELINGEN. MENGELWERK. Provinciale Staten van Zeeland. GOESCHE l)« uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Wobnsdag- en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommeri 5 ct. met bijblad 10 et. COURANT. Gewone advertentiën worden ft 10 ct. per regel geplaatst Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking bobbende dankbetuigingen tan 1S regels a ƒ.1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bodragende en contant betaald, 20 ct. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de OV ERGANGS-EXAMENS der leerlingen aan de Hoogere Burgerschool voor jongens van den loopen den cursus in het openbaar zullen gehouden worden op Donderdag en Vrijdag den 15 en 16 Juli, terwijl op Woensdag den 14 Juli, des namiddags van twee tot vier uren, eene openbare les in de gymnastiek zal worden gegeven, waartoe alleen personen boven de 16 jaren toegang hebben. Het programma voor de overgangs-examens, zooals dit is vastgesteld, luidt als volgt Donderdag 15 Juli. V oorbereidingsklasse. van 9—98/* uren Wiskunde. 9»/4101/, Aardrijkskunde. lOa/4-117* Fransch. Eerste klasse, van ll1/*—12 uren Wiskunde. 1—1*/* Hoogduitsch. 1*/*—27a Nederlandsch. Tweede klasse, van 2Va3 uren Geschiedenis. 8—3Natuurlijke Historie. 37,4 Engelsch. Derde klasse, van 9—974 uren Scheikunde. 97*107a Engelsch. 107„11 Staatsinrichting. 11—117j Geschiedenis. ll 7*12 Fransch. Vierde klasse, van l—P/a uren Wiskunde. 17a~"~2 Natuurkunde. 2—27a Aardrijkskunde. 27,-3 Fransch. 3—37a Cosmographie. 37a—4 Staathuishoudkunde. Burgemeester en wethouders noodigen de ouders der leerlingen en andere belangstellenden dringend tot bij woning van een en ander uit. Goes, den 3 Juli 1380. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Bij koninklijk besluit zijn benoemd tot dijkgr. van den Oostpolder J. Wabeke Jzn.; tot dijkgr. van den Moggershilpolder H. Elenbaas Jz.tot gezworen van dktp Willen Leopoldpolder J. Verhage; tot dijkgr. van dén Catspolder J. W. Markusse; tot plaatsverv. dijkgr. van den Calandpolder L. Ongenae; tot dijkgr. van den Reigersbergschen polder P. Bruynzeel Jzn. tot plaatsverv. dijkgr. van den Bastiaan de Langepol- der L. Ongenae; tot dijkgr. van den Visartpolder J. F. Goethalstot dijkgr. van den Melopolder P. Ver- haegen tot gezworen van den Jacobapolder L. Wisse. Voor den dienst van den waterstaat en 's lands burg. openb. werken in Ned.-lndië zijn benoodigd zes practiscu ervaren opzichters 3e kl., beneden den leef tijd van een-en-dertig jaren. Aanmelding tot uit. Juli a. s., bij gezegeld request, bij het Dep. van Koloniën. (Zie verder de St -Cfc. no. 156.) Z. M. heeft L. M. De Laat de Kanter, burgemeester van Leiden, benoemd tot curator der rijks'universiteit aldaar. 13) Het deurwaarders-district bij de belastingen te Goes is vacant. Daaraan is eene jaarlijksche belooqing verbonden van 960. Naar het Duitsch van X. Ribdl. GOES, 5 Juli 1880. Iu de ook door ons vermelde kiezersquaes- tie van Sluis (Heille) is de beslissing van hooger bestuur ingeroepen. STATEX-GENERA AL. TWEEDE KAMER. Tot leden van de commissie van rapporteurs voor de „Drankwet" zjjn gekozen de heeren Sickesz, De Jong, Borgesius, Tak en Reekers. In de aanstaande zomervergaderingwaaromtrent wy de te behandelen punten in ons no. van 24 Juni meedeelden, terwjjl we in dat van 1 Juli van een paar punten de voors ellen var. (led. Staten meldden zat ook de behandeling worden voortgezet van een verzoek van den Leendert Abraham polder, om cala- miteus te worden verklaard. Even vóór de zomer vergadering van bet vorige jaar ingekomen, te laat om nog iu die vergadering behandeld te «orden, maakte het verzo k het onderwerp uit van een uit voerig, in de najaarszitting ingediend rapport van G deputeerde Staten, waarbij deze zich de beide vol gende vragen voorlegden was de indijking van den Leendert Abraham-polder in 1853 Ie beschouwen als eene gewaagde ouderneming? en: zyn by het behoud van dien polder, behalve de beiangen zjjner ingelan- deo, ook die van anderen betrokken De eerste vraag werd door het college van Ged. Staten ontkennend, de tweede bevestigeud beantwoord, en vermiis natr hun oordeel aan alle andere vereischteu tot calaini- teus-verklaring naar behooreu waa voldaan, advi seerden zjj tot inwilliging van het verzoek des polders. Op voorstel van Ged. Staten werd de verdere behandeling dezer zaak tot eene volgende zitting ver laagd. Zij is nu aan de orde gesteld tegen de zitting, welke morgen (Dinsdag) wordt geopend. Calamiteusverklaring schynt Ged. Staten het eenige rtdm ddel, dat bij tyrlige aanwending aan het rijk en da provincie minder geld zal kosten dan iud.cn later dtartoe mo-t worden overgegaan. By het behoud van den Leendert-Abrabiro polder hebben belanglo. De achterliggende polder Oud- Noordbaveland die, wanneer eerstgenoemde polder mocht bezwyken, bij dijkpial 4 een werk zou moeten aanleggen van 70,000, wil er geene verandering te vreezen zyn in den algemeenen toestand der Ooster- icbelde tusschen Zierikzee en VVemeidinge, Aan Ga- deputeerde Staten scbynt de tvvyfel geoorloofd, of deze polder tot zulk een werk zal overgaan. 2o. De aan den linkeroever gelegen Oostbevelaud-polder, die tegen verderen achteruitging zou moateu beveiligd worden en waarschijulyk zyue verdedigingswerken meer west waarts zal moeten uitstrekken, ais hy de beschutting van dm Leeudert-Abraham polder mist. 3o. De Wil- Het «Avondblad" te Chicago gaf den 28 Novem ber 1871 een necrologie, waaraan wij het volgende ontleenen ■«Karei Rossiter is overleden. Hedenmorgen om vjjf uur blies hij den laatsten adem uit. Wan hoop over de vernietiging van zijn groote schilderij en het ljjden en de ontberingen gedurende den grooten brand zijn als zoo vele oorzaken optegeven voor zjjn dood. Het is onmogeljjk het dubbele verlies naar waarde te schatten, dat de moderne kunst door den dood des schilders en de vernie tiging van diens grootste en meest geacheveerde werk wij mogen gerust zeggenzjjn onover troffen werk heeft geledenwant de kleinere schilderstukkendie gespaard zijn gebleven en zich in het bezit bevinden van enkele kunstken ners, waren zelfs in bet oog van den kunstenaar slechts studiën. Voor eenige weken leefde men nog in de hoop, ERRATA. In ons vorig nommer gelieve men in het mengelwerk voor het woord schilderjj, voor komende in de vierde kolom, lOen regel van onderen, te lezen schildering. dat «de Vlucht der ziel" zich onder de uit de kunstgalerij geredde stukken zou bevindennu heeft men echter de zekerheid, dat dit meesterstuk eveneens een prooi is geworden van het woedende element. Te midden der groote verwarring, door de ramp van den 8stl!n October veroorzaakt, ver loor men den grooten kunstenaar uit het oog en alle pogingen om hem weer te vinden waren vruchteloos. Voor de bemoeiingen van het nieuwopgeriebte «fonds voor verarmde kunstenaars" is hjj eindeljjk teruggevonden, maar helaas] de belangstelling en de milddadigheid zjjner vrienden kwamen voor den ljjder te laat. Door geheel Europa en vooral in Rome zal het bericht van den dood des kunstenaars en het verlies van diens schilderjj zeker met groote droefheid ontvangen en beschouwd worden als een der smarteljjkste herinneringen aan den grooten brand van Chicago." De overleden kunstenaar werd in alle stilte en zonder praalvertooning begraven; zjjn vrouw en kinderen waren de eenigen aan de groeve. In dien tjjd van aigemeene ramp bad men genoeg aan eigen ongeluk. Mevr. Bassett en baar echtgenoot waren even min verschoond gebleven. De vuurzeewaarin Chicago was bedolven geworden, had het kantoor der firma niet gespaard. Gelukkig was mijnheer Bassett zeer voorzichtig geweest. Hij had zjjn huis en inboedel verzekerd bjj verschillende assurantie- maatschappjjen in New-York en Baltimore, vandaar dat zjjn verlies niet groot te noemen was. Daarentegen was zjjn vrouw tengevolge van de helmina-polder, nis dis w'stwaarlsche beweging ook zijnen dijk zil brreilcm. 4). De ingezetenen, de ge meente waarin de polder gelegen is en de provincie. Noeint men dit samenstel in den geest der toe te pass-n wet geen algemem b. lang, dan meenen Gede puteerde Staten dat nimmer, althans zelden, een der gelijk belang bij een poldrr zal betrokken zjjn. Op de verzoeken van de gemeenteu Ondolantle en Rilland-Bath om toepassing van art. 86 der wet op het lager onderwijs, de eerste voor eene bijdrage in het bouweu eener nieuwe school, de tweede tot tege moetkoming io jaarwedden enz. stellen Ged. Staten voor gunstig te adviseeren. Onder enkele voorgestelde wijzigingen io de begroo ting voor 1880 verdient de aandacht eene vermeer dering met 12.000 van den post voor deo stoom- bootdienst op de Wester-Schelde wegens herstellingen aan de booten en vermeerdering van de kosten der brandstoffen. Voor 1881 stellen Ged. Staten voor aan den Ko ning de heffing voor te dragen van 32 opcenten op de hoofdsommen der belasting op gebouwde en on gebouwde eigendommen en 24 opcenten op de perso- n-ele belasting. In de zomervergadering van 1878 werden Ged. Staten gemachtigd naarmate de behoefte eeue leening aan te gaan van 95,000, af te lossen in 10 jaren, ter Lestrydiug vau kosten der calam.teuse polders. Het is tchter gebleken, dat er slechts 40,000 zal noodig zijn, waarvoor in het laatst vin dit jaar de insch.ij.iug zal oioeteu worden opengesteld. Ged. Staten stellen daarom voor hel toeu genomen besluit zoo te veranderen, dat de leeniug wordt gebracht op ƒ40,000, af te lossen iu vjjf jaren. Het verzoek van den Sophiapolder, om calamiteus verklaard te worden, is eerst zeer onlaugs ingekomen en het vereischte onderzoek is aangevangen. Ook de concessionarissen van den sloombootdieost Walzoorde Vlake vragen geld. G id-puteerde Staten stellen voor hun eene bijdrage van 600 te verleenen in de kosten eener aanlegplaats ten zuiden der spoor wegbrug te Vlake. De oudernemers zulleu den steiger onderhouden, en voor het toezicht op den stoomboot- dienst stellen Ged. Staten voor 150 'sjaars uit de provinciate fondsen bescoikbaar te stellen. De Zeeuwsc/ie Spoorkootmaatschappij geniet eene proviuciale subsidie van hoogstens f 12,000 onder zekere voorwaarden, o. a. die van korting hij ont vangsten bo en eene zekere som. De in 1871 aan de maatschappij in haar vroegeren vorm voor tien jaren verleende en later gewjjzigde bijstand is verleend lot 31 December 1881. De maatschappij vraajt ver lenging op deuzelfden voet voor 10 jareo na dien da tum, en Gedeputeerde Staten stellen, met hel oog op het belang van den dienst, vooral voor Noord Bevelaud, Schouwen eti Duiveland, voor het verzoek in te willi gen. Van het subsidie werd in de jaren 1S7279 dooretn jaarljjks genoten ƒ9,761,90. ontzettende ramp zoo ziekelijk en zenuwachtig geworden, dat de hulp van een dokter moest wor den ingeroepen, die haar den raad gaf den winter in Florida door te brengen en wel in de door haar zacht klimaat bekende badplaats St. Augustine. Mevr. Bassett kreeg van haren echtgenoot de toestemming om juffr. Rossiter en hare beide kin deren mede te nemen. Eigenljjk had zjj op haar verzoek een weigering verwacht, en was daarom niet weinig vet rast toen haar echtgenoot zeide «Zie, dat is juist hetgeen ik u wilde vragen, mijn kindEen rijk idéé prachtig! Iedereen heeft den mond vol van den genialen Rossiter, en van alle kanten krijg ik ge- lukwenschen dat ik de eer had hem zoo langen tijd in mijn dienst te hebben. Een onzer grootste bankiers zeide mij gisteren nog: «Mijnheer Bassett, ge hebt door Rossiter naam in de kunstwereld gemaakt." En bovendien heb ik een plannetje, waarvan ge waarschijnlijk meer hooren zult als ge in de Oran jerie van St. Augustine wandelt en als ge wat versterkt zult zijn door de zuivere, zachte lucht van het Zuiden." Juffr. Bossiter kon de vriendelijke uitnoodiging van mevr. Bassett niet afslaan. Het was in Februari van het volgende jaar, toen mevr. Bassett en hare vriendin onder de veranda van een bekoorlijk huisje in St. Augustine zaten te praten over den aanstaanden terugkeer van Chi cago dat eerstgenoemde een telegram gebracht werd. Het was van baron echtgenoot en luidde KRRKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. In ons no. van jl. Donderdag gaven we den uitslag van de stemmingen in de class cale vergade ring, Woensdag alhier gehouden. In dat bericht werd gemeld, dat tot ouderl.ng en secundus-ouderling wer den gekozen de hier onbekende heeren Holj en Fan Toom. Volgens een verslag daarover in liet Zuiden hee- ten deze heeren J. A. De Wolf en Van Thoohn. Beroepen te Leiden ds. K. Jf. Fethake, te Leeuwardeu. Ds. M. M. De Lint, sedert 12 No'. 1876 pred. te Otterloo, en vroeger te Kattendijke en te Yerseke, is te Oud- en Nieuw-Gastel beroepen. De opbrengst der schooUpsarlank alhier was over Juni voor de hoogste klasse der school 3e kl. f 9,60 daaropvol. nu' Si8° ii beide hoogste klassen der school 4e kl. - 3,68 Samen 17,13* Wanneer wij nagaan, dat dit in onze gemeente eene geheet nieuwe zaak i9, dan mag ons departement der maatschappij tot Nut van 't Algemeen zich over dit aanvankelijk succes zeker wel verheugen. Wij verblijden oas ook daarover te meer; wijl dit begin een prikkel kan wezen voor de andere kiuderer, die nog niet aan sparen dachten, om er ook eens aan te beginnen. Mogen wij de ouders hierop eens aaudachtig maken Zij behoeven niet bevreesd te wezen dat zij, door het aantal kleine spaarders of spaarslers te vermeerde- reo, den onderwijzers moeite zulten veroorzaken. Dezen zullen zeiven hun wel verteilen, dat hun moeite weinig of niets is de administratie wordt door ledeu van het Nntsdepirtement gehoudeu. De heer J. Du Clauzhoofdonderwijzer te Eikerzee, heeft den 1 Juli, onder vele treffende blij ken vau belangstelling, zyn 25jirig amjls-jutiilé ge vierd. Tot amanuensis der Vrije Universiteit is benoemd de heer T. J. kloppers, hoofdonderwijzer te Vlissin- gen, die, zooals we de vorige week meldden, ret dj voor de laatste betrekking heeft bedankt. De faculteit der wis- eu natuurkunde aan de Rijks-Universiteit te Utrecht heeft den gouden eert- peitntng ver eend voor de beantwoording van de bo tanische prijsvraag aan den heer E. Giltay, student te L' iden. SCHEEP VAARTliERICHTEN. Door de heeren Vriesendo p en Gaade te 'e-Gra- venhage is namens den beer II. F. fan Renterghem, te Goes, vergunning gevraagd, om zyn stoomboo'.dieust tusschen Rotterdam, Zierikzee en Goes te mogen uit breiden tot Bergeu-op'Zoom. Door de stoomvaart-ma tschappij Zetland zjjn naar en vao Eugelaud vervoerdio h^t eerste half jaar van 1830 22879 passagiers tegen 20011 iu 1879, en 17175 ton go dereu tegen 13302 iu het etrste halfjaar 1879. «Mevrouw Bassett, St. Augustine, Valdivia- straat no Ik kom volgenden Zondag u en uwe vriendin afhalen. De tentoonstelling van schilderijen van den genialen Rossiter, die in het bezit waren van eenige kunstkenners en met vriendeljjke medewer king der eigenaars te Boston plaats had, heeft ruim 3000 dollars ten behoeve der weduwe op gebracht. Hoop een gelijk succes te New-York en te Philadelphia. Wensch mevr. Rossiter geluk. Uw liefhebbende echtgenoot." De eerzucht vau mijnheer Bassett om zijn naam tegelijk met dien van Bossiter te doen noemen, had werkelijk een uitstekend gevolg. Juffr. Rossiter bewoont tegenwoordig een vrien delijk huisje aan het Michigan-meer, en bezit bo vendien de benoodigde middelen om onbekrompen voor de opvoeding hater kinderen te kunnen zorg- lleeft het onverantwoordelijk gedrag van haren echtgenoot gedurende zijn leven haar smartelijk aangedaan, daarentegen heeft de oorzaak van die ongelukkige daad, zijn geniale gave, na diens dood haar een onbezorgde toekomst verzekerd. Haar zoon Frank toekent uitstekend en heeft zich iu het hoofd gezet een even beroemd schilder te wor den als wijlen zijn vader; edoch, wij willen hopen dat dit niet geschiede ten koste van het geluk z|jner familie, maar uit kiachte van den zegen, dien zijn stervende vader hem in zijn laatste ure schonk EINDE.

Goessche Courant | 1880 | | pagina 1