1880. N°. 78. Zaterdag 3 Juli. 67ste Jaargang. Zachte heelmeesters deugen niet. GOESCHË uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommer» 5 ct. met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiëu worden a 10 ct. per regel geplaatst Geboorte- huwelijke- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 tegels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor liet buitenland zijn: A. STEINER en HAASENSTEIN YQGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH YAN DITMAR en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. ii. De regeering stelt in haar ontwerp tot be teugeling van bet misbruik van sterken drank drie categorieën van maatregelen voor, nl. pre ventieve, repressieve en e^n paar bepalingen tot aanvulling en verduidelijking van het burger lijk recht. Preventief zijn die maatregelen, waarbij ver koop van sterken drank in het klein wordt ver boden zonder vergunning van B. en W., be houdens hooger beroep verder waarbij aan den gemeenteraad binnen zekere grenzen de bevoegd heid verleend wordt bepalingen te maken om trent de plaatsen, waar verkoop van sterken drank niet tnag plaatshebben en omtrent het minimum van verguning dat mag worden ver leend, en ten slotte de algemeene regels, waarbinnen de vergunning van het dagelijkseh bestuur zich moeten bewegen met het oog op den persoon des verzoekers en op andere om standigheden. Repressief zijn de artikelen 14 tot 22, waarbij bepaald wordt dat het strafbaar is om aan den verkoop van sterken drank eene kans op winst te verbinden, drank toe te dienen aan kinde ren beneden de 16 jaar of aan verpleegden in weeshuizen, om als verkooper iemand om niet drank toe te dienen in het vooruitzicht op een verkoop, drank toe te dienen aan iemand die in kennelijken staat van dronkenschap verkeert, een kind beneden de 16 jaren opzettelijk dron ken te maken of iemand door geweld of bedrie gerij tot het gebruik van sterken drank te dwin gen. Voorts worden straffen bedreigd tegen ieder, die in staat van dronkenschap handelin gen verricht, waarbij, tot voorkoming van ge vaar voor leven of gezondheid van derden, bij zondere voorzorgen of omzichtigheid worden ver- e'wcht en tegen ieder, die zich in kennelijken staat van dronkenschap op den openbaren weg of publieke plaatsen bevindt. De bepalingen betreffende het burgerlijk recht houden in, dat op grond van gewoonte van dron kenschap de meerderjarige onder curateele kan worden gesteld en diezelfde gewoonte als grond beschouwd worden kan, waarop scheiding van tafel en bed kan worden gevorderd. Volgens de overgangsbepalingen moet hij die op het tijdstip van het inwerkingtreden der wet sterken drank in het klein verkoopt en daarmede ook na het jaar, waarvoor hij gepatenteerd is, wenscht voort te gaan, de daar toe vereischte vergunning aanvragen, binnen drie maanden na het inwerkingtreden der wet, onder opgave tevens van zijn debiet gedurende het laatste jaar. Aan hen, die vdor 15 Mei 1880 de in werkingtreding der wet wordt voorgesteld op 1 Januari 1881 zonder met wet of veror dening in strijd te zijn, sterken drank in het klein verkochten, kan, tenzij de betrokken per soon niet valle onder de uitzonderingsbepalingen, in de wet voorkomende, de vergunning niet wor den geweigerd om dien verkoop nog gedurende twee jaren na de inwerkingtreding dezer wet voort te zetten. Dit is een kort overzicht van het geheele wetsontwerp en aanvulling tevens van het vroe ger daaromtrent meegedeelde. De grootste kracht van het wetsontwerp is zeker wel in de preventieve maatregelen, welke daarin worden voorgeschreven, gelegen. De strafbepalingen, daarin voorkomende, zijn reeds in menige plaatselijke verordening opgenomen en men heeft slechts naar onze vorstelijke re sidentie te zien om te weten, dat verstokte zondaren spotten met de bepaling van zich te vertoonen op den publieken weg in kennelijken staat van dronkenschap. Toch is het goed, dat die repressieve maat regelen door het rijk worden voorgeschreven, om zoodoende in gemeenten, waarvan de be sturen op dat punt nog achterlijk zijn, 's rijks sterke arm te doen gevoelen. En dat daarbij wel strenge heeren mogen regeeren bewijst de dagelijksehe ondervinding ook weêr al te zeer, waar zij ons leert hoe het schrander vernuft steeds speculeert op middelen tot ontduiking van wetten en tot behalen van winst ook op draukgebied, getuige het suikergoed met jenever erin, waarvan dezer dagen algemeen gewag werd gemaakt. Daarbij kannen en zullen rijksambtenaren beter de hand houden aan handhaving der wet dan de politie in menige kleine gemeente zou doen aan plaatselijke verordeningen, waarin dezelfde bepalingen tegen het drankmisbruik voorkwa men. Wij willen slechts een voorbeeld noemen en verwijzen naar art. 1S van het ontwerp, waarbij met gevangenisstraf van een tot zes dagen of geldboete vao een tot vijf-en-twintig gulden wordt gestraft hij, die' handelingen ver richt, waarbij, tot voorkoming van gevaar voor leven ol gezondheid van derden, bijzondere voor zorgen of omzichtigheid worden vereiseht, ter wijl hij in staat van dronkenschap verkeert behoudens zwaardere straffen in geval eenig ander strafbaar feit is gepleegd. Onder deze strafbepaling, die gelukkig een eind zal maken aan het privilege van strafverzaehting, aan dron kenschap meer dan eens toegekend, zullen na tuurlijk vooral valleu geneeskundigen, doctoren ol artsen, die tot schande van hun ambt zich niet ontzien in minder of meer dronken toestand bij hunne patiënten te komen, en die zich bij een zeker deel van het publiek nog bovendien verheugen mogen in eene bijzondere reputatie van bekwaamheid, juist op grond van dien toestand. In kleine gemeenten nu, wanneer daar eene verordening werd ingevoerd, welke eenzelfde strafbepaling inhield, zou het handhaven daar van tegenover mijnheer den dokter van gemeente ambtenaren meer bezwaren hebben en meer aan leiding tot consideratie kunnen geven, dan wan neer dit door rijksambtenaren geschiedt. En dit éene voorbeeld bewijst ook duidelijk genoeg, hoe noodzakelijk streng toezicht is. Dit is meer het geval, 's Rijks arm doet zich krachtiger en in vele zaken beter gevoelen. En zachte heelmeesters deugen vooral hierbij niet. Daarom te meer waar de regeering als heelmeesteres optreedt moet zij ook daarop bedacht wezen met het oog op de preventieve maatregelen, die voorgeschreven zijn. Het is op vele punten voor 's lands regeering natuurlijk moeielijk, met het oog op locale toe standen, voorschriften te geven voor alle ge meentebesturen van kracht, maar een algemeene leiddraad zou in dit ontwerp toeh wel scherper aangegeven kunnen worden dan nu het geval is. Het is eene bepaalde waarheid, dat vooral bij kleine tapperijtjes de gelegenheid den dief maakt. Wij zijn daarom reeds de regeering ten hoogste dankbaar dat zij, dit begrijpende, het aantal vergunningen tot verkoop van sterken drank in het klein wil beperken, maar steunt zij daarbij niet 'te veel op de gemeentebestu ren P De goeden niet te na gesproken zullen er wel wezen, die, om bijzondere redenen en considiratiën, die verordening óf in het geheel niet óf in zeer vrijgevigen zin zullen vaststel len, en daardoor het goede werk in dien geest van andere besturen kunnen benadeelen. Wij stellen ons eens voor, dat b. v. aan den Zaankant, waar de gemeenten Zaandam Koog aan de Zaan, Zaandijk en Wormerveer inéen- loopen en éen strook vormen, het bestuur van Koog aan de Zaan van de wettelijke vergun ning gebruik maakt en het aantal gelegenheden tot verkoop van drank zeer beperktZaandam doet dit evenzeer, maar in ruimeren zin, terwijl de gemeente Zaandijk zulk eene verordening volstrekt niet maakt. Wat baat nu de goede wil van eerstgenoemde gemeente? Eene dagelijksehe wandeling van een klein half uur biedt den liefhebbers weër de groote verleiding aan, waarvoor het bestuur hunner eigene gemeente hen wilde beveiligen. En de overgangsbepaling, met opzet door ons hierboven gecursiveerd hoe begrijpelijk en te wettigen ook met het oog op de verdiensten van hen, die nu in draukverkoop huu bestaan vin den, wat men hun niet zoo op eens mag ontne men, zal meehelpen om in de eerste jaren dit ontwerp met zijne goede bedoeling totaal krach teloos te maken. Na de twee jaren, bij die bepaling aange geven, zal menig gemeentebestuur de betrokken slijters, herbergiers en soeiëteithouders uit mede lijden het recht om hun bedrijf uit te oefenen willen laten behouden tot hun dood of totdat- zij zelf hun werk neerleggen. Zoodoeuje zou eerst na het uitsterven van die personen verbetering in een toestand gebracht worden, waar spoediger hulp noodzakelijk is. Dat zich verlaten op den goeden wil der ge meentebesturen ten opzichte van het eardinale punt in het ontwerp is het groote bezwaar, dat wij daartegen hebben. Die gemeentebesturen zullen onder leiding van hun zachten leidsman, de rijkswet, zachte heelmeesters wezen, die niet deugen. Aan dit bezwaar zou echter tegemoet geko men kunnen worden, zoo de regeering, evenals zij nu een minimum opgeeft, waarbeneden het gemeentebestuur niet gaan mag met het geven van vergunningen, ook een ma.V'hium stelde, waarboven evenmin een gemeenteraad verorde nen kan, dat het dagelijksch bestuur zulke ver gunningen uitreikt. En bovendien zou bij art. 3 niet, zooals nu, bepaald moeten wezen dat een gemeenteraad kanmaar wel dat elke gemeenteraad beslist bij plaatselijke verorde ning moet bepalen, in welke wijken, buurten of straten geen sterke drank verkocht mag wor den en hoe groot het aautal vergunningen lusscheu de bij de wet aangegeven gren zen moet bedragen. Na de twee jaren vallen dan ook de perso nen, bij de overgangsbepaling genoemd, evenals alle anderen onder de termender wetzoo hunne vergunning dan niet wordt verlengd, heb ben zij tijd genoeg gehad om naar een ander middel van bestaan uit te zien. Het ontwerp, dat zooveel goeds bevataldus te wijzigen, kan niet anders zijn dan in het belang van het goede doel, dat er mee wordt beoogd. Met ingang van 1 Juli aanstaande zal het rijks telegraaf kantoor te Yerseke op werkdagen open zijn van 8 tot ll1', ure voor- en van 12V, tot 3 en 5 tot 7 uren namiddags. De diensttijd op Zon- en feestda gen blijtt onveranderd. Met 1 October a. s. zal bij liet Dep. van Oorlog, na vergelijkend examen in September a. s., éen tweede klerk worden aangesteld op een jaarwedde van f400. Nadere bijzonderheden deelt de St.-Ct. mede. De Min. van Financiën brengtnaar aanleiding van art. 7 der wet van 23 April jl. St.blno. 66), ter kennis van belanghebbenden, dat de kadastrale meting stukken betrekkelijk de gemeentelijke indeeling van de Wester-Schelde en van het Sloe aan de kantoren van bewaring der hypotheken en van het kadaster te Goes en Middelburg goedgekeurd zijn ingekomen en dat dus de driemaandelijksclie termijn binnen welken de bij voormeld wetsartikel bedoelde verklaringen en suppletoire borderellen aan de genoemde kantoren moe ten zijn ingekomeningaat met de dagteekening der St.-Ct. waarin deze aankondiging is geplaatst O-Indie Geplaatst: de 2e luit. der inf. W. C. Van Cimpen, in de ie militaire aldeeling. Overgeplaatst: de paardenarts J. De Jongh naar Atjeh bij de gam.-comp. van Bantam de le luit. A H. Eiehholtz. GOES, 2 Juli 1880. KSIcwontssdijk. De raad dezer gemeente benoemde in zijne vergadering van Woensdag tot secretaris-penningmeester van het burgeljjk armbestuur alhier dhr. Cr. Frumers, secretaris der gemeente, met 5 stemmen. Dhr. E. A. Van der Bent bekwam 1 stem terwijl een briefje in blanco was ingeleverd. Met den benoemde stond op de aanbeveling dhr. F. W. De Groot, hulponderwijzer te Nisse. De heer A. Schraveropzichter van den waterstaat le kl. te Vlissingen, herdacht Don derdag, 1 Juli, zijne veertigjarige dienstver vulling. Den 1 Juli 1840 benoemd tot buitengewoon opzichter, werd hij negen jaren later benoemd tot vast opzichter, in welke betrekking hjj on afgebroken op verschillende plaatsen werkzaam bleef. (M. Ct Hoezeer de pokken tot dasver alleen epi demisch heerschende zijn verklaard te Roosen daal heeft de Minister van oorlog het toch wecschelijk geacht bij voorbaat reeds eenige maatregelen te nemen, welke kunnen strekken om de verbreiding dier ziekte tegen te gaan. Daarom is door hem bepaald, dat van het te zamen komen der militie te land tot het bij wonen der herhalingsoefeningen moeten worden uitgesloten io. de verlofgangers der militie, die woon achtig zijn in gemeenten alwaar de pokken epidemisch heerschende zijn verklaard indien het korps, waartoe zij behooren, niet in hunne woonplaats in garnizoen ligt 2o. de verlofgangers der militie, die behooren tot een korps, dat in garnizoen ligt in eene gemeente, alwaar de pokken epidemisch heer schende zijn verklaard, indien zjj niet in die gemeente woonachtig zijn. De cadetten der kon. mil. academie te Breda, van het 3e en 4e studiejaar der art. zijn Woensdagnamiddag uit het Teteringsche kamp te Breda teruggekeerdom Donderdag onder bevel van den kapt. der art. C. L Van Pesch naar het kamp bij Oldenbroek te ver trekken, teneinde daar tot 14 Juli practisch te worden geoefend. In het antwoord van den Minister van Financiën op het voorloopig verslag over de rentewet stelt de Min. de verdere kosten voor afdoende verbetering van den Rotterdamsehen waterweg op 15 millioen, dat is juist de helft van de som, vroeger door het Vad. genoemd. De oud-hoogleeraar der Utrechtsehe uui- versiteit, mr. G. IV. Vreede, is overleden. RECHTZAKEN. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden, Vrijdag 2 Juli 1880, zijn de navolgende vonnissen gewezen en uitgesproken legen lo. J. De K., te Hoed kenskerkc, C. B. en P. B.j te Baarland, wegens het te zamen en in vereeniging op Zondag bejageu vau eens anders grond in gesloten jachttjjd, lo zonder buitengewone machtiging, 2o zon der schriftelijke vergunning van den rechthebbend", ieder veroordeeld in twee geldboeten elk van f 2(1, subs. 7 dagen gev. straf c. e. 2o. M. De V., te Kattendijke, wegens als voren, veroordeeld in twee geldboeten elk van 20, su'rs. 5 dagen gev. straf c. e. 3o. A. v. d. M., te VHeereuhoek, wegens als voren, veroordeeld in 2 geldboeten e.k van 10, subs. 3 dagen gev, straf c. e. 4o. J. W., te Kloetinge, wegens het herstellen van een wildstrik, veroordeeld in eene geldboete vau 20, subs. 3 dagen gev. straf e. e. 5o. F. A., te Borssele, wegens als voren, ver oordeeld in eene geldboete van 2,50, subs. 1 dag gev. straf c. e. 6o. P. De V., te Ovezand, wegens als voren, ver oordeeld in eene geldboete van -20, subs', 3 da^en gev. straf o. e. 7o. B. R., te Ovezand,- wegens als voren, ver- oordeeld in eene geldboete van 20, subs. 5 dag. n gev. straf c. e. So. H. De P., te Goes, wegens als voren, ver oordeeld als voren. 9o. M. K., te Hsiukenszand, wegen» als voren, veroordeeld als roren. 10a. C. K., te Kloetingp, wegens het z:ch bevinden met een wildstrik in het veld buiten openbare wegen en voetpaden, veroordeeld als voren. llo. F. H., te... (Belgis), wegens h-t zoeken van eieren van waterwild in de maand Mei, ver oordeeld in eeae geldboete van f subs. 1 dagger, straf o. e.

Goessche Courant | 1880 | | pagina 1