1880. N\ 77. Donderdag 1 Juli. De Schilder van Chicago. Cilloling van Obligation. OFFICIEELS MEDEDEELINGEN. MENGELWERK. Provinciale Stalen van Zeeland. Medeileeliiigen op verschillen i gebied. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maaitdag-, Woensdag- en Vbijdaoavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.76. Afzonderlijke nomuuers 5 et. met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advcrtentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 1S regela a Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. B\j directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: A. STEINER en HAASENSTEIN YOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat, ingevolge raadsbe sluit van 19 Juni jl., nog eene Obligatie in de geld- leening van 1869 kan worden afgelost, en dat daartoe op heden is uitgeloot JXo. 35, welke obligatie alzoo op heden ten kantore van den gemeente-ontvanger aflosbaar is. Goes, den 80 Juni J880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. De kapt. J. J. Roelants, van het 4e reg. inf., is op zijne aanvrage op pensioen gesteld, en het bedrag bepaald op f 1560 'sjaars, terwijl hem de rang is ver leend van majoor. Het aantal surnumerairs der directe belastingen en van het kadaster, te benoemen volgens het verge lijkend examen, aangekondigd in de Staatscourant van 10 en 20 Maart, 15 en 30 April 1880, is nader op vier bepaald. De le luit. D. De Ronde Bresser en de 2e luit. G. C- J. A. Pop van bet instructie-bataljon te Kampen zullen zitting nemen als leden der commissie ter af neming van het examen, bedoeld bij de laatste rege ling van het militaire onderwijs, nl. voor onder officieren van de verschillende regimenten, die geplaatst wenschen te worden op een der hoofdcursussen. Dit examen zal dit jaar te Kampen gehouden worden. GOES, 30 Juni 1880. De heer G. Krol Van der Hoek alhier heeft met gunstig gevolg het examen afgelegd als apothekers -bediende. Middelburg. In de Dinsdagnamiddag ge houden gemeenteraadszitting was de gas-quaes- tie de hoofdschotel van het menu. De voor stellen van bnrg. en weth. öf verlenging der concessie met een verscherpt contract met de tegenwoordige concessionarissen, de firma Wolterbeek, Van Baggen 8f Co., óf uitbeste ding der gaslevering aan gegadigden met een nieuwe fabriek en nieuwe bnizenleiding, werden in den ban gedaan, het eerste met 11 tegen 4, het tweede met 8 tegen 7 stemmen. De laatst uitgebrachte stemming had als be sluit tengevolge, dat nu van gemeentewege een gasfabriek zal geëxploiteerd worden na het eindigen der tot April 1882 loopende con cessie. Voor de voorstanders van eigen ex ploitatie is het gelukkig, dat twee bekende tegenstanders door ongesteldheid verhinderd waren tegenwoordig te zjjn. Van de verder aan de orde gestelde zaken Kaar het Duitsch van X. Riedl. Ook in het postkantoor hing onder vele ande ren een navrage aan zijn adres. Maar Rossiter kwam daar niet. Eveneens weiden in een nieuw opgericht informatie-bureau berichten omtrent hem ingewacht, maar alles te vergeefsch. Ieder spoor scheen verlorenen toen verscheidene weken ver- loopen warengeloofden ten slotte zijn vrouw en mevr. Bassettdat bij in de vreeseljjke drukte of onder een brandend huis op de een of andere wijze was omgekomen. Tegen het einde van November behelsden de dagbladen een bericht omtrent de stichting van een fonds te New-York ten behoeve van verarmde kunstenaars in Chicago. Ook verscheen er een korte mededeeling omtrent den brand der teeken- akademie en over de schilderijen, die uit de kunst galerij gered waren geworden. De concierge, bij gestaan door een kunstenaardie in het gebouw woonde, had vele doeken uit de ljjsteu gesneden, waaronder ook de beroemde schilderij van Rother- mei «de slag bjj Gettysburg." Voorts nog een aantal berichten over verschil lende kunstenaars, die door het vuur heinde en ver waren verstrooid geworden, evenals de zang vogels door de winterkoude. Onder anderen las men nKarei Rossiter, die te dezer stede vertoefde, om tegenwoordig te zjjn bij de tentoonstelling van zijn verdient alleen nog vermelding, dat curatoren over het gymnasium hebben aanbevolen tot conrector dr. G. Smit Sibinga, leeraar in de oude talen, en in de plaats van dr. W. Leh man De Lehnsfeld tot definitief leeraar in de oude talen ar. D. G. Jelgersma, thans tjjdelijk leeraar. Het advies van den inspecteur ligt, onder opgelegde geheimhouding, voor de leden van deu raad bij den secretaris ter lezing. De behandeling dezer aangelegenheid is aangehou den. Aan Z. M. den Koning is een adres verzonden door de hoofdcommissie der vereeni- ging van Christelijk nationaal schoolonderwijs, waarin verzocht wordt, dat het Z. M. behage, het kon. besl. van 28 Mei 1879 (St.bl. no. 106) betreffende het programma van het exa men ter verkrijging eener akte vaa bekwaam heid als hoofdonderwijzer en hoofdonderwijze res, aan eene zoodanige herziening te onder werpen, dat althans geene meer omvattende eischen gesteld worden, dan die door de wet van 17 Aug. 1878 zija aangegeven. Onder de punten van behandeling in de zomervergadering der Prov. Staten van Lim burg komt o. a. voor aanvrage van 28 ge meenten om toepassing van art 36 der wet op het L. O. voor de gewone, en van 8 ge meenten voor de buitengewone kosten van onderwijs. Blijkens mededeeling van het genees kundig staatstoezicht hebben zich in Limburg gedurende Mei jl. 10 gevallen van pokziekte sporadisch voorgedaan en wei te Smeermaas 2, Herten 4, Roermond 1, Maasniel 1 en Maas tricht 2. Op punt 13 der agendaaanvrage van het bestuur der ambachtsschool te Goes, om vernieu wing van het vroeger voor vijf jaren toegekende subsidie, wordt door Gedep. Staten het voorstel gedaan om aan de vereeniging de ambachts school te Goes" opnieuw gedurende vijf jaren 1881 tot en met 1835 een jaarlijksche subsidie van 300 toe te kennen, mits jaar lijks worde overgelegd een behoorlijk verslag van den toestand der vereeniging er haar een gemeentelijke subsidie van minstens 200 verzekerd blijve. schilderij nde Vlucht der ziel", ligt gevaarljjk ziek in de Superior-straat no«Men weet nog niet zeker of zijn heerlijk doek is gered." Juffr. Rossiter, die iederen morgen en iederen avond een courant kocht, om toch vooral geen enkel bericht te missen dat haar op het spoor kon brengen van den verloren gewaanden man, kocht in een tram ook de courant met bovenstaande mededeeling. Nauwelijks had zij haar ingezien, of zij liet het voertuig ophouden, nam den kleinen Frank bij den arm en was een oogenblik daarna op weg naar het verbljf van haren ongelukkigen echtgenoot. De dagen waren zeer kort en de duisternis was al gevallen, vóór zij het huis bereikte, waar zij wezen wilde. In dien tijd brandde er geen gas in de straten tengevolge van de ontzettende ramp, en in plaats van de anders zoo helder vorlichte straten en huizen zag men slechts hier en daar een klein lichtje schemeren. Het was ondoenlijk om de nummers der huizen te lezen en meer malen klopte zij aan verschillende deuren, vóór zij de rechte had. Eindelijk deed een vlug jong vrouwtje, met een kind op den arm, open. «Woont hier mijnheer Rossiterstamelde Mi- nette. Het vrouwtje draalde een oogenblik en ant woordde eindelijk: «Jawel, wilt u maar binnen komen f" Minette werd in een kamer gelaten, de vrouw bood haar een stoel aan en haalde uit het aan grenzend vertrek er een voor Frank. «Mag ik mijnheer Rossiter spreken De gemeenteraad van Hoofdplaat is niet gelukkig in zijn streven om zjjne gemeente opgenomen te zien ouder de aanlegplaatsen van den stoombootdienst op de Wester-Schelda. Reads herhaalde malen deed het daartoe bij de Provinciale Staten pogingen, doch te ver geefs. Thans heeft het andermaal een daar toe strekkend adres aan de Staten ingediend, maar weder met weinig kaDs van slagen. Ge deputeerde Staten toch hebben vooreerst een ongunstig advies ontvangen van den inspec teur van het loodswezen te Vlissingen, onder overlegging waarvan zij verklaren, dat zij met den directeur van den stoombootdienst, zelfs tegen een vaart die alleen bij daglicht ge schiedt, nog steeds dit hoofdbezwaar hebben, dat de geul tusschen de Oost- en Lage Sprin ger niet een onder alle omstandigheden veilig vaarwater is. Zooals de commissie uit het gedeputeerd college reeds schreef in haar rap port van Augustus 1878, zou »een volledige betonning en verlichting van dien waterweg onvermijdelijk moeten plaatshebben om hem veilig voor de scheepvaart te kunnen noemen doch daarop kan geen uitzicht worden gege ven, uithoofde van het zeer veranderlijke der geul, en van de belangrijke kosteu die voor de verlichting zouden vereischt worden, en zulks alleen voor de luttele scheepvaart, welke van dit vaarwater gebruik maakt. En wat ten slotte het bezwaar aangaat tegeu het aan leggen te Hoofdplaat, zij opgemerkt, dat er bij een beziek van deu directeur aan de haven aldaar door hem niets bespeurd is vau eene plaats, waaraan een schip van eenigeu diepgang of een stoomboot zou kunnen aanleggen." Daar in die omstandigheden sedert geen veraudering is gekomen, achten Gedeputeerde Staten zich verplicht om de Provinciale Staten voortest ellen, het verzoek van het gemeente bestuur van Hoofdplaat aftewijzep. Uit het jongste verslag der kweekschool voor zeevaart te Lideu blijkt, dat h t ledental thans 280 bedraagt, terwjjl enkele leien huil bijdrage hebben verdubbeld en twee nieuwe sub-com missiën werdin gevestigd: tene te Goes, bestaande uit de heren dr. N. J. P- Verschoor, J. A. A. Fransen Van de Putte en mr. J. L. H. Liebert, en eene te Bergen- op-Ziom, beslaande uil de heeren jhr. J. L C. Pompe Van Mee 'dervoort, mr. C. J. Boltemanne en 11. P. Schim Van der Loeff. Door de Rolteritamsche sub- «Ja dat weet ik niet; hij is ernstig ziek. Een paar huizen hier vandaan woont de dokter, die hem bezoekt, en gisteren nog zeide hij, dat er niemand bij den zieke mocht worden toegelaten." Na eenige oogenblikken Minette uitvorsehend te hebben aangezien, liet zij erop volgen: «Is u soms familie van mijnheer Rossiter Gelukkig voor Minette werd er op dit oogen blik aan de deur geroepen njulief' De vrouw verwijderde zichzij bleef geruimen tijd weg; toen hoorde men voetstappen en fluis teren aan de andere zijde van de deur. Minette werd bang te moede, toen zij in het vertrek rond keek. Oogenschijnlijk bestond het huis uit twee kamers en het dak diende tegelijk voor plafond. De koude wind speelde door de reten en op som mige plaatsen was de sneeuw doorgedrongen, die dien middag gevallen was. In het vertrek stond ook een bed en een kachel. De zjjmuren van het huis bestonden uit planken en de reten waren van binnen met latten toege- spijkerd. Op de tafel stonden een paar ledige scho tels. De ruimte werd alleen verlicht door een kaars, staande in een uitgeholden wortel, die als blaker dienst deed. AUes zag er arm en somber uit. Het was slechts een tijdelijke huisvesting. Terwijl juffr. Rossiter al deze bijzonderheden aanschouwde, werd er aan do buitendeur geklopt; de huisvrouw deed spoedig open. «Ha, dokter, wat ben ik blij, dat u komt!" Deze schudde de sneeuw van zijn jas en vroeg: «Hoe is het met den zieke?" «Nu, ik goloof hetzelfde dokter." llij trad binnon en wierp een vragenden blik commissie werd 300, die zij bij gebrek aan jongens op dat oogenblik niet bepaald noodig had, ter be schikking van de hoofJkas geste:d. Vele geschenken werden ontvangen. De lichamelijke en geestelijke ontwikkeling van de jongens leverde, behoudens een enkele uitzondering, verolijdeude uitkomsten. In het laatst van Maart waren 120 jongens op de kweekschool aanwezig; een 60-tal werdeu op 1 April, na voldoeud exrmen, overgeplaatst naar de opleidingsschepen, zoodat de zomer-cursus met ruim 60 jongens aanving. De gezondheidstoestand heeft niets te werechen overgelaten. Woensdag 16 Juni is het 17de eeuwfeest der Weesiurichtir g te Neerbosch gevierd. Behalve een groot aantal kleedingstukken en allerlei levensmiddelen ontving de inrichting aan giften voor ouderhoud en den bouw 82,917.111, terwijl bui'.eu- dien de weezen drukkerij, uret vier snelpersen werkende, een netto winst opleverde van 12,235.71. Gedurende het afgeloopco jaar werden 107 vveezen opgeuomen, 36 verlieten de inrichting, terwjjl 8 door deu dood zfjn weggenomen; thans bedraagt het aantal der ver pleegde weezen 536 Bij de groote aanvraag tot opname van weezen, bestaat het voornemen tut den bouw van nog eena groote nieuwe woning, -zoomede van eeue Weez nkapel, tevens als vluchtheuvel, waarvan de kosten op circa ƒ40,000 geraamd worden. LANDBOUW EN VEETEELT. Kloetinge. We ziju hier den heer Posthumus dankbaa' voor zijn gebleken welwillendheid om ons van dienst te zij in de rupsenverdelging, al spjjt het ons dan ook, dat hij geen middel weet om de musschen en spreeuwen te bewegen ons te helpen van zijn opgegeven middelen ter verdelging zullen we, 't zij nu of later, dankbaar geöruik maken. Het vermoeden van deu heer Posthumus, dat we hier met d; zoogenaamde bastaardrups te doen hebben, b!ee.k mij gegrond, toen ik de rups met zijn beschrij ving vergeleek. Maar dragen zij den naam van bas taards, iu vraatzucht toonen zij van onvermengd, echt rupsenbloed te zijn; aan mijn kruisbessenstruiken hebben ze geen enkel blaadje laten zitten. Zelfs het geraamte der bladeren vond geen genade in hare oogen, allem de hoofduerven hebben zij my gelatm, die nu als zoovele scherpe doornen tusschen dejun- merlijk verdrogende kruisbessen uitsteken. Thans ziju ze aan de aalbessen bezig, maar in aantal, althans in mijn tuin, reeds veel verminderd, zoodat er doen aan is, ze met de hand te verwijderen, waaraan we dan ook met vrij goed gevolg begonnen zijn. Op de Maandag te Amsterdam gehouden verga dering van belangstellenden iu de aanstaande tentoon stelling vau vee en zuivel le Londen d elde de voorzitter, de heer Jongkindt toainck, mrde dat het benoodigde kapitaal van 10,000 thans bij-en is en de aan de regeering gevraagde som van 5000 ook niet achter- we je zal blijven. op de bezoekster. «Deze dame is gekomen, om mijnheer Rossiter te spreken," merkte do vrouw op. «Zoo! 'k zal eerst eens zien, hoe het met hem is." Slechts eenige oogenblikken ging bij in bet an dere vertrek, kwam toen terug en sprak zachtjes met de vrouw. Minette was bijna zeker, dat zij hem de woorden hoorde zeggen«Nu is hij buiten kennis." Vervolgens gaf de dokter haar een wenk en zachtkens trad zij, gevolgd door Frank, in de andere kamer. Het tweede vertrek was al even armoedig als het eerste, uitgenomen dat er geen kachel stond en de sneeuw hier ei^Thiar op den naakten vloer verspreid lag. Aan het hoofdeinde van het bed stond een stoel van ruw dennenhout, waarop een kaars in een uit geholden aardappel. Een man, die, zooals Minette later vernam, de eigenaar van liet buis was, stond voor het bed met een medicijnflescbje in de hand. In het bed zelf lag Rossiter, zoo ontzettend veranderd, dat zijn vrouw hem in bet eerste oogenblik niet herkende. Hij steunde zwaar en zijn hoofd lag rusteloos op het kussen. «Heeft hij veel gesproken fluisterde de dokter. De man schudde het hoofd, zonder de oogen van den lijder aftewenden. «Kan er dan niets meer aan gedaan worden?" vraagde hij zachtkens. «Neen, niets." «Hoe lang denkt u, dat het nog zal duren?" «Niet laug meer. Misschien lot morgen." (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1880 | | pagina 1