Mededeeliogeii op verschillend gebied. Verslag van den loesland der gemeente Goes over 1879. Z. M. heeft nar. Th. Ph. baron Mackay, met in gang van 4 Juli a. b., benoemd tot burgemeester van WinteiBwiik. (Herplaatsing wegens eene misstelling in de St.-Ct.) GOES, 28 Juni 1880. Te Sluis ia tegen de afgeloopen herkiezing van gemeenteraadsleden bij Gedep. Staten een bezwaarschrift ingediend, omdat een kiezer uit Heille, die zelfs lid van den raad was, tot twee maal toe niet is opgeroepen. Ofschoon de man meer dan f 20 in hoofdsom aan belasting op brengt, scbjjnt hij op de kiezerslijst te ontbreken. Om dat verlies eenigszins te vergoeden beeft men daarentegen in Sluis een kiezer op de Ijjst gebracht, omdat de man, ofschoon nog geen 23 jaar, gehuwd is. Als men nu in aanmerking neemt, dat deze twee stemmen van grooten invloed hadden kunnen zijn op de personen, over wie hers'emd moest worden en tevens op de benoeming van een der raadsleden, dan zou 't wel kunnen gebeuren dat er eene her stemming noodig was. Wbl. v. Z.- VI.) Te Assen is tot commies ter provinciale griffie benoemd jhr. rar. G. W. Van der Feltz, advocaat te L'euwarden. Vrijdag werd te 's-Hertogenboscb de al- gemeene vergadering der watersnood-commissie, welke door de hoofdcommissie van Amsterdam werd bjjgewoond, gehouden. Na langdurige beraadslaging werd besloten, dat door de snbcommiss ëu in elke gemeente eene lijst zal worden opgemaakt van personen, die, door de jongste waterramp getroffen, zon der geldelijke ondersteuning tot armoede zou den vervallen of van veel geringere conditie worden. Daarna zal door de hoofdcommissie van Amsterdam in overweging worden geno men, welke schadevergoeding aan die klasse van ingezetenen zal kunnen worden verstrekt. STATEN-GENICRA AL. TWEEDE KAMER. De commissie van rapporteurs voor het wets ontwerp tot verhoogiug van hoofdstuk V der Staats- begrootiug voor 1880 (lager onderwijs) ie, na keunis genomen te hebben vau de Memorie van antwoord op het Voorloopig verslag wegens dit wetsontwerp, van oordeel dat door deze gewisselde schr f uren de openbare beraadslaging over het voorstel genoegzaam ia voorbereid, Naar het Vai. verneemt is by het Departement van justitie een outwerp tot wjjziging van de wet op den kinderarbeid in bewerking. Volgens hetzelfde blad kan het rapport van het Strafwetboek in 't begin van Juli onmogeljjk geheel gereed komen. Het is uit dien hoofde zoo goed als zeker, dat de behandeling tot het volgende zittingjaar moet wordea uitgesteld. Bjj de hervatting barer werkzaamheden zal de Kamer, naar het Dagbl. verneemt, gereed vinden de Memorie van beantwoording op bet voorloopig ver slag nopens de rentewet. De Kegeering heelt zulke ingrjjpeude wijzigingen in haar voorstel aangebracht, dat een nieuw sectieonderroek noodig zal wezen. 8CHEEPVAARTBERICHTEN. Hansweebt. In de week, loopende van 20 tot 26 Juni, zjjn alhier in- en uitgeklaard 216 geladen schepen, te weten Ingeklaard: Zeilschepen 88 Stoomschepen 9 97 Uitgeklaard: Zeilschepen 105 Stoomschepen 14 119 Totaal 216 Onder de uitgeklaarde zeilschepen zyn begrepen 54 viicb- en mosselsohuiten. Het atoomscbip Poor naar tn, kapt. Auken, van Batavia naar Amsterdam, passeerde 25 Juni kaap St -Vineent. RECHTZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Door de Arrondissements-rechtbank zjjn Vrjjdag 25 Juni gewezen de volgende vonuissen tegen lo. J. V., arbeider te Baarsdorp ('s-Heer Arends- kerke) wegens beleediging met woorden, veroordeeld tot eene boete van 3 en eene van 8 c. e. 2o. J. v. d. B 27 j., koopman te Ossendrecht, geappelleerde in hooger beroep van een vonnis van het kantongerecht te Goes van 23 Januari jl., waarbjj hy, ter zake van een met honden bespannen kar on beheerd te hebben doen verblijven op dm openbaren weg onder Yerseks, ia ontslagen van alle rechtsver volging, de kosten te dragen door den staat, met vernietiging van voormeld vonnis, veroordeeld in eene boete van ƒ3 en in de kosten. 3o. L. Van P., 15 j., P. P., 10 j., beiden te Westkapelle, beschuldigd van diefstal. Prijgenproken. De vorige week besliste de Hooge Baad de belangrijke rechtsvraag, of een vonnis van failliet verklaring terugwerkende kracht bezit, door een arreat van het Gerechtshof te Amsterdam, waarbij beslist is dat de gefailleerde de beschikking over zjjn goe deren verliest op den dag der faillietverklaring, te vernietigen. De H. Baad heeft bepaald, dat beta ling, door den gefailleerde gedaan op den dag der aangifte, nietig is, en de betrokken zaak naar het hof teruggewezen. LANDBOUW EN VEETEELT. In den zorgvolien tyrl, dien de landbouw doorleeft, •a den nog zorgvoller tjj'l, dieo hij misschien tege moet gaat, ia de navolgende mededeeling, door een vriendelijke hand onn vernchaft, misschien niet van belang ontbloot. Toen ik vóór 15 jaar mjj hier vestigde, zag ik dat op dienzelfdeu dag de kiem van een kersenpit boven den grond kwam. Ik liet het plantje groeien en plaat ste er ua eeuige jaren eene ent vau zoete morelleu op. Reeds iu den volgenden hei fat droeg het boompje eenige vruchten, oiaar daarna steeds in toeuemende male. In elk voorjaar vertoont bet een pracht van bloemen en in den nazomer ontzie ik 't bijna, mijn tjjdgeuooi te berooven van z|jo even prachtige vruch- ten schat. Of er veel of geen regen valt, of de zon alles rondom verbrandt, of zich weken lang achter de wolken verschuilt, het boompje sroort zich aan niets en levert minstens evenveel vrucht als de beste kersehoom. Nu behaalt men p. m. ƒ0,06 voor kersen per i kilo en p. m. ƒ0,50 voor morellen. Kersen worden ourjjp afgeleverd (namelijk voor den groothandel) terwjjl morellen rjjp kunnen verzonden wo deu. Voor alle doeleinden, waarvan men in het buitenland de kers gebruikt, is de morel waaisckjjnlijk minstens even geschikt. „Keezemvacbters" ziju totaal o-erbodig, want musoh nocli spreeuw laat zich aan de morel iets ge legen liggen. In veibaud met de opgerichte Exploitatie-.Ylaat- schrppij zeg ik: Sapienli sat. (Den verstandige genoeg). VYolfaautsuiJK. Alhier hebben onderscheidene personen de proef genomen met het poten van Duitsche aardappelen. De uitslag blijkt thans daarvan niet zeer gunstig te zijn. Aan de bossen, welke een groot loof leverden, zjjn de knollen zeer klein en by de meeslen zelfs van geen beduidenis. Wilhelminadokp. De vorige week (Donderdair) kreeg de polder bezoek uit let Noorden en uit het Zuiden. Uit de omstreken vau Gent kwameu dertig landbouwers en uit Groningen een zevental, om de landbouwonderneming te beziebttigen. O ider Oost-Souburg heeft dezer dagen een koe gekalfd, die op ritn etrsien dag na het kalven ruim 32 liters melk gaf. De St.-Ct. no. 148 maakt belanghebbenden bekend, dat iu Duitschlaud vlas en andere dergeijjke sloffen uit plantaardige zelfstandigheden, behalve ka toen, zjjn Vrjjgesteld van invoerrechten. Van de 270,000 paarden, die in ons land aan wezig zijn, worden er 40,000 min of meer uit weelde gehouden, de overigen moeten letterlijk „werken als een paard", om in het zweet huns aauschgns aan den kost te komen. Edele rassen bezitten wij Diet, maar de Gelder.clie zijn gezocht voor de lichte cavalerie, de Erieiche bekend als fraaie koetspaarden en rappe dravers, de Zeeuwsche bij uitstek zwaar gebouwd. Zaid-Hollaud bezit de meeste paarden, dan Gelder land du i Noord-BrabantDrente de minste. Die verhoudiug verandert echter, wanneer w|j nagaan hoe veel paarden op elk honderdtal hectaren iu de ver schillende gewestrn voorkomen; alsdan komen Zeeland en Groningen nog boven Zuid-Holland te staan, daar de zwae kteibodem er veel krachts-aanwmding bij den landbouw vordert; bet meerdere weiland in Friealand en Noo d-Holland, de lichtere bodem en de verbrok keling van bet grondbezit in de meeste andere gewesten eischen er niet zooveel hulp van bet paard. (N. v. d. li.) Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Wilhelminauorp. Door het bestuur der Water- keering van den calamiteusen polder Oont-Beveland werd Zaterdag aanbesteed het maken van buitengewone werken, be staande in zinkwerken en steenbestorting aan den oever van bovengenoemde water- keering, in éen perceel. Daarvoor werd ingeschreven door de heeren Joh. Sole te Hunsweert voor ƒ37,100, F. J. Fitter te Hansweert voor 87,000, F. d. Brink te Krabbendjjke voor 36,900, W. Hage te Middelburg voor 36,400, D. De Jonge te Ter Neuzen voor 36,400, P. A. v. d. Pelde te Ter Neuzen voor ƒ36,400. J. Leijs te VHeer Arendskerke voor ƒ36,170, C. De Wilde te Kattendijke voor ƒ36,150. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Nadat in beide kerkgebouwen der Herv. ge meente te 's Heer Hendrikakinderen o. a. zoowel al daar als te Wi8sekerke, sinds de vestigiüg dier ge meente in 1646, de dienst verricht was, en deze gebouwen op het einde der vorige eeuw in zulk een vervallen toestand gekomen waren, dat aan het her- itel van beiden uiet te denken viel, werd besloten tot het verlaten van het grootste, n. 1. dat te Wisse- kerke, en het kerkgebouw te 's Heer Hendrikskinderen ala groot genoeg voor de gemeente, door opbouw te vernieuwen. Na aaubesleding te Goes op 29 Juni 1805 tot dezea vernieuwden opbouw van kerk en toren, waarvan de kosten cirea J 9547 beloopen hebben, werd d,n 1 Oct. 1805 daarvan de eerste steen ge legd door de vierjarige Jacoba Maria Soetebier, en de keik, voltooid zjjnde, den 16 Aug. 1807 door ds. A. W. Egtnr ingewijd met Hosea 8; 14a. Het kerkgebouw te WisBekerke, nu in 1807 buiten ge bruik gesteld zijnde, werd met kerk, toren uurwerk enz. dm 14 Juni 180!) publiek tot afuraak verkocht, waarvan toen alleen een bouwval van den toren nog ia blfjven staan, hetwelk eindelijk op 23 Nov. 1872 mede tot afbraak is verkocht, nadat vooraf, tol een aandenken, daarvan een photographic gemaakt was. De heer J, W. H. Kalkman, cand. te Botter dam, die beroepen ia te Ovezand c. a., heeft ook etn beroep ontvangen naar Duseen en toezegging van beroep naar Hollaudecheveld. Te Scherpenisse ia beroapen de heer J. Fan den Bergen te Ketbel. Da. K. W. Fethake te Leeuwarden staat als no. 1 op het drietal naar Leiden. HET EEUWFEEST DER ZONDAGSSCHOLEN. Het is nu 100 jaar geleden dat de eerste Zondags school werd geopend te Gloucester door zekeren Rai- ken, iemand die zich eerst aan 't lot der gevangeneu veel bad laten gelegen liggen. H(j zag in eene arme buurt z|jner atad de havelooze jeugd en begon eenige kinderen te verzamelen om hun eenig godsdienstig onderwijs te geven. Dit nam zulk een vlucht, dat spoe dig overal Zondagsscholen begonnen werden. Daaruit ontstond de beho.fte aan traktaten eu aan bijbels, waaraan liet Engelscbe traktaatgenootschap en het Britsch en buiteuDudseh bijbelgenootschap, dat den bijbel nu iu meer dan 200 talen verspreidt, hun oor sprong te danken hebben. Op dat oogeublik zijn Zondagsscholen bijna overal, waar christelijke gemeenten zjjo. Zondagsschool-onderwijzers bij iluiienden, Zon- dagsschoolkiDderen bjj honderdduizeudeu en raillioenen. Het eeuwfeeBt wordt dan ook alom gevierd. Te Lon den wordt de geheele week eraan gewijd en kornen afgevaardigden tot uit Amerika eu ook van de Zon dagsschool vereenigingeu in Nederland. De voorname dag der feestvieriug is echter Woeusdag. Ook in Goes, gelijk in andere gemeenten van Zuid- Beveland, ziju verscheidene Zondagsscholen. Ket voor- nemeu is otn Woensdag de Zondagssclioolkinderen van Goes en vau de d.eht nabijgelegen gemeenten te ver zamelen, eerst in de wandelkerk eu vau daar te doen optrekken naar een wei of boomgaard op deD weg naar Kloetinge, ze daar te laten zingen en spelen en ze na een kort toespraakje te oullialeu op kersen enz. H-t feest begiut te 3 uren. Hst terrein is niet toegankelijk voor het publiek. Alleen zjjn in beperkt gelal toegangskaarten te ver krijgen a ƒ0,10, bjj de heeren J. II. Donner, Joh. De Jonge Jzn., (Korte kerkstraat) en A. Ore riet tl, die zich met de leiding van dit feest h-bbtu belast. De heer C. II. Eversdijk, hulponderwijzer te Wissekerke, is als zoodanig benoemd te Papendrecbt. De Heraut van Zaterdag bevat de eerste series lectiouum van de vrije univeisiteit. In den katheder voor de practisclie vakken der theologie is voorloopig nog niet voorzien dat zai dit jaar slechts geschie den, iudien zich meerdere studenteu van latere stu diejaren mochten aanmelden. De vergadering, die de vorige Week te Dordrecht belegd was, om dr. A. Kuyper gelegenheid te geven het doel der oprichting der vrije universiteit uiteen te zetten, was zeer slecht bezocht. Slechts een 20tal personen waren opgekomen, waaronder 6 uit Dordrecht. Tot provinciaal secretaris der Fr je Universiteit is voor Zeeland benoemd de heer H. J. \an der Meer te Vliesingen eu voor Noord-Brabant de heer C. N. Tieleman te Zevenbergen. M. Ct. De hoofdcommissie der Fereeniging voor Cltr. Hat. schoolonderwijs heeft aan den Minister van Binnen- landsche Zaken een adres gezoudeu naar aanleiding van bet rapport der commissie tot voorlichting der Regeering by het ontwerpen van voorschriften omtrent de schoolgebouwen. Zij heeft vooral bezwaar tegen het voorgedragen art. 5. Daarin ligt eene voor het bjjzODder ouderwjjs gevaarljjke strekking, daar aau den inspecteur vau het geneeskundig staatstoezicht eeae bjjua onbegrensde macht wordt toegekend. Immers het wordt aan de me.-ning van dien ambtenaar over gelaten, te bepalen iu hoe verre de regelen voor de openbare school al of niet verplicht gesteld zullen worden voor de bjjzondere school. Door het aanvaarden door de Regeering van het genoemde arl. 5 worden dus de belangen, de vrjjheid en de rechten vau de bijzondere school grootelijks bedreigd. De hoofdcommissie verzoekt daarom den Minister zoodanige maatregelen te nemen, dat geene bepalingen worden vastgesteld waarbjj de vrjjheid van ouderwjjs nog meer beperkt zou worden, dan dit reeds door de wet zelve geschiedt. De commissie voor de reünie van oud-studenten der Lüdsche Hoogeschool heeft aan de reünisten voor gesteld om van het batig saldo, dat de rekening van bet reüuiefeest zal opleveren, hoogstens 500 bechik- baar te stellen voor het op te richten gedenkteeken van Leidens ontzet. Met acclamatie werd dit voor stel door de reünisten aangenomen. De uitgave van het Kerkelijk Weekblad, onder redactie van dr. G. J. Fon At., te Amsterdam, wordt met het zaterdag verschenen nommer gestaakt. Uit een memorie van toelichting, in de Fransche Kamer rondgedeeld, bljjkt dat van de 79 departementen die wjjn bouwen, 42 zijn aangetast; van de 2,500,000 hectaren wjjnstokken zjjn meer dan 500,000 verdwe nen, bjj de 409,000 aangetast. In de Annalen Oculustiques heeft dr. Ja val een opstel geplaatst, waarin hjj, als gevolg vau een weten schappelijk onderzoek, mededeelt dat het vermoeiende voor de oogen bij het lezen niet afhankelijk is van de grootte, maar wel van de breedte der letters. Bij bet drukken van studiewerkenen vooral van schoolboe ken wenscht hij dat hier acht op gegeven worde. Voor het internationaal schaak-congres te Wies- baden, dat den 3 Juli begint, hebben zioh reeds ver scheidene spelers aangemeld, o. a. de heer I'. W. c. i. Kamer, uit Middelburg. Vooral merkwaardig zal het blindelings spelen zijn, waarbjj een student uit Griezen acht partjjeu tegeljjk met acht verschillende personen zal voeren, zonder een der spellen te mogen zien. Eigen Hulp hield vrjjdag te 's-Gravenhage zjjn algemeene vergadering. Er bleek, dat de afdeeling „Onderlinge Levensverzekeringzich in bloeieDden toe stand mag verheugen en dat het aantal leden der Vereenigiug nog 50)0 bedraagt. Er is besloten voor 1881, als proef, de uitgave van het orgaan Eigen Hulp voort te zetten, welks exploitatie een nadeelig saldo van 1250 op een uitgaaf van 2500 opleverde. De volgende jaarvergadering zal weder in den Haag gehouden worden. In tegenwoordigheid van vele toonkunstenaars, vrienden, vereerders en belangstellenden van binnen en buiten den Haag werd vrjjdag op de begraafplaats Eik en-Duinen op plechtige wjjze het monnment op Dunklern graf onthuld. NAAR AANLEIDING DER RUPSEN TE KLOETINGE. Mijnheer de Redacteur Ge hebt mij het no. der Goesche Courant van 24 Juni jl. zeker toegezonden opdat ik een ant woord geven zou op de vraag aan den inzender uit Kloetinge, die zich beklaagt over de groote menigte rupsen op de kruis- en aalbessenstruiken. Den dienst, dien de inzender verlangt, dat hem bewezen worde, kan ik hem tot mijn diep leedwe zen niet bewijzen. Want vooreerst zou ik dan naar IC. moeten komen, en dit kan ik niet om mijne bezigheden, en tweedens zou bet dan nog de vraag zijn of de ICloetingsche musschen en spreeuwen zich mij, die al zóólang niet meer in Zeeland woon, nog wel zullen herinneren, zóo dat zij aan mijn bevel willen gehoorzamen. En eindelijk, als nu de musschen en spreeuwen eens beweren dat zij, nu zij volop kersen kunnen eten, van de rupsen niet believen gediend te zijn Maar kan ik al het gedierte des velds niet ge bieden te doen wat hun plicht is, toch wil ik trachten den inzender en zijne lotgenooten te hel pen, al wordt mij dat ook eenigszins moeilijk ge maakt door de omstandigheid, dat ik de rupsen niet gezien heb. Immers, twee gevallen zijn mo gelijk óf we hebben te doen met een zoogenaamde bastaard-rups, de larve eener bladwesp (ik vermoed dat dit het geval zijn zal) óf met eene ware rups. De eerste, de bastaardrups, i3 groen, met den geheelen eersten en de drie laatste lichaamsringen geelachtig, zij heeft 20 pooten. De kop is zwart, bet geheele licbaam met vele kleine zwarte pun ten bedekt. De bladwesp-wijfjes leggen vroeg in het jaar hare eieren op de bladensoms kan men deze reeds in Mei bezet vinden met de larven die als zij gestoord worden, zich S-vormig krommen, ook gemakkeljjk van de bladen vallen en die daarvan niets overlaten dan de nerven. De vol wassen larven gaan even onder den grond, waar zij zich inspinnen, om binnen 3 of 4 weken als bladwespen te voorschijn te komen. De rupsen, die van die bladwespen stammen, vreten iu Juli en Augustus. Middelen ter verdelging, lo. Het beste is de larven af te kloppen en te verzamelen, zoodra men bemerkt dat zij aan het vreten gaan. Staan de struiken echter te dicht op elkaaróf kan men er niet goed bij komen, dan is het 2o. raad zaam de struiken na den morgendauw, of wan neer zij flink vochtig zijn gemaakt, met tabaks- stof, boutasch, kalkstof of versch roet te bestrooien. Deze strooimiddelen zijn voor het eerste broed meer aan te bevelen dan voor het tweede, omdat dau de vruchten aanwezig zijn, die te veel ver ontreinigd zouden worden. Eindelijk 3o. kan men 's winters de even onder den grond voorkomende larven dieper in den grond graven, waardoor hare ontwikkeling verhinderd wordt. De tweede, de rups van den Aalbessenspanner, is wit met een zwarten kop. vierkante zwarte vlekken over deu rug en oranje of gele strepen iu de zijden en over den buik. Middelen ter verdelging. Het zorgvuldig bijeen houden en verbranden der afgevallen bladen in den winter, waar zij dan onder bedekt liggen, en ver der het afkloppen der struiken boven witte doeken. De vrees van den inzender alsof de rupsen, als zij met de bessenstruiken gereed zijn, aan de kool willen beginnen acht ik niet boven bedenking verheven. De groene rupsen van de kool zijn van een ander insect afkomstig en bovendien ook anders gevormd. Dordrecht, 25 Juui 1880. L. POSTHUMUS. (Slot.) Aan de bijlagen, bjj bet verslag gevoegd, ontleenen wij het navolgende De gemeente-archivaris laat geen bemoedigenden toon booreu met het oog op de geringe belangstelling, die het architf van de zijde van het publiek onder vindt. Het laat zich intusschen volgen» den ar chivaris begrijpen, dat de opgewektheid om iets voor onze verzamelingen afiestaan niet toegenomen is, sedert het door geheel het land met verbazing vernomen feit, dat de kostbaarste voorwerpen, eerwaar dig door hunne historische beteekenis, illustration van de schoonste bladzijden onzer geschiedenis, ten bate der gemeentekas werden vervreemd. Dientenge volge is ook de vrijmoedigheid, om bjj voorkomende gelegenheden afstand van een of ander voor onze verzamelingen te vragen, hem benomen en werkt eene dubbele oorzaak nadeelig voor de uitbreiding van een schat, die reeds eenige vermaardheid had ver kregen. Het archief deed geen onbelangrijke aanwinst iu eene uitgebreide collectie van stukken, uit de nala tenschap van mr. C. De Witt Hamer, door zg'ne erven aangeboden. Voor zooverre de archivaris den inhoud daarvan heeft kunnen onderzoeken, fcehooren tot het be langrijkste verschillende aanteekeningen, notulen enz. uit deo tijd der inlijving van ons land bjj Frank- rjjk. Voorts eene uitgebreide verzameling van over- ioopers, rekeningen en andere bescheiden, betreffende onderscheidene polders in Z-. en N.-Beveland. Een alphabetische lijst dezer laatsten ia gereed. De gemeente-geneenheeren melden, dat het karakter der ziekten het geheele jaar door hetzelfde is geble ven, n. 1. calarrhasl-rheumatisch. Vau mazelen, die bier epidemisch heerschten en tot het eiode vau April voortduurden, kwamen 681 ge vallen voor, waaronder enkele van volwassenen. Slechte 15 overleden daaraan. De eigenaardige weersgesteldheid deed zich het ge heele jaar door bespeuren, ook op het gebied van eigenljjk gezegde heelkundige ziekten. Het gasthuis voldoet in alle deelen aan de ver wachting; van de badinrichtingen wordt een ruim gebruik gemaakt. De bevolking van dat gesticht bestaat uit 60 personen, waaronder proveniers. De heeren herinneren nog eens aan de gebrekkige rioleering in de stoofstraat en de Bocht van Guinea,

Goessche Courant | 1880 | | pagina 2