Mededecltiigen op verschillend gebied. KUNSTNIEUWS. DE KOEPOKINENTING. BUITENLANDSCH OVERZICHT. Overzicht van den stand der koersen. GEMENGDE BERICHTEN. STATEN-GENERA 4L. TWEEDE KAMER. Uit het antwoord van den Min. van Oorlog op het afdeelingsverslag nopens het ontwerp tot regeling der betrekkingen en rangen, de opleiding en bevordering van het personeel van den genees kundigen dienst bij de landmacht blijkt, dat het doel van het ontwerp geenszins is eene regeling in baar geheelen omvang en in alle bijzonderhe den, maar bepalingen in 't leven te roepen, die noodzakelijk zijn om den geheelen geneeskundigen dienst bij de landmacht zoodanig te organiseeren, dat die dienst voldoet aan de eischen zoowel in oorlogs- als vredestoestand. Intusschen zijn nog andere onderwerpen, daarmede in verband staande, öf voorbereid öf in bewerking. Eenige wijzigingen zijn aangebracht, doch in hoofdzaak is het oor spronkelijk ontwerp gehandhaafd. Na aanneming der wet is de Minister voorne mens aan den Koning eene tractementsregeling voor te dragen, variüerende tusschen 1400 en 5500. Voor een der ramen van den winkel der firma F. Klteuwens d' Zoon staat op dit oogenblik een portret, dat de moeite meer dan waardig is om eens met aandacht te worden beschouwd. Dit portret is uit de hand geteekend caar eeue kleine photographie en het geheel is tot in de kleinste bijzonderheden zoo zuiver, zoo levendig wtê-gegeven dat menigeen, die het zag, niet aan teekeuiug mair wel aan pho- thographie gelooven wilde. Het is vervaardigd door den heer F. C. Jaccbi geboortig van Zierikzee, thans teekenmeester te Delft. Met dit sveik kan het niet anders, oi zijn naam als teekenaar zal nog meer dan tot nutoe bekend worden. Hoewel het Dinsdagmorgen te Leiden hard regende en de gecostumeevde stoet onder een regen vlaag zyn voorgeschreven tocht aanving, on fermde zich het weer later over de deelnemers en hvt talrijk opgekomen publiek. Met gunstig «eer, zelfs 's middags onder een zouneschijn je, ging de stoet tweemaal *8 avonds met fakkellicht rond, en slaagd-; ook de illumiuatie uitstekend. Nog nooit heeft een optocht, al was h'j kleiner dan vorige, zooveel schoons te zien gegeven. Prachtig waren de kostumes, historisch getrouw werden de personen voorgesteld. De hoofdpersonen werden overal luide toeg* juicht Thilips de Schoone zelf ontving vele bouquetten en wist door vorstelijke minzaamheid zoowel als waardig heid de harten te wiunen en menig hoofdje zeker op hol te brengen Om zijn bijnaam eer aantedopn, mocht bij dit dan ook niet nalaten. Zelfs namens Prinsfa Hendrik en de Prinses Pon Wieddie met Prins Frederik en de hertogin van Mecklenburg-Schwerin Leiden bezochten, werd h m zen bouquet vereerd. De heer E. L. Pan Limburg Stirum stelde dien persoon voor. Met ingenomenheid vermelden wij dat er, na onderling overleg tusschen de besturen van de vereeniging tot het regelen en bevorderen van Volks vermaken en van de sociëteit Van Origenuchten Vrij, besloten i3 ook dezen zomer weêr eenige concerten te doen geven in den tuin van genoemde sociëteit, waarbij de leden van beide vereenigin- gen, evenals het vorige jaar, tegen zeer geringen prijs 25 cents per persoon toegar.g hebben. Het eerste concert nu is, bij gunstig weer, be paald op Vrijdag 9 Juli en zal gegeven worden door de gunstig bekende stafmuziek van het 5e regiment infanterie uit 's-Hertogenbosch, onder directie van den heer H. L. Schuld. Er wacht ons dus nu eens kennismaking met een corps, dat zich in Goes nog niet liet hooren. Een permanente commissieuit den boezem der bestuursleden van beide vereenigingen geko zen, zal steeds hare aandacht wijden aan de quaestie om bij voorkomende gelegenheden iets nieuws te laten hooren, of iets bekends dat goed is. Ia het jaar 1874 werd door onze Vereeniging ter algemeene verspreiding uitgegeven een blaadje, met het opscbrifi „De pekken en haar voo-behoedmiddel". Nevens een kort overzicht van de geschiedenis der pokken, hare oorzaken en de middelen ter bestrijding, heeft het Hoofdbestuur daarin zijne zietiswrje ken baar gemaakt omtrent de vaccinaiie en iuzonderheid de revaccinatiezoowel met het oog op de meest doeltreffende wyze van toepassing dezer kunstbewerking als met betrekking tot de beide gebruikelijke vuccine- soorten, die vau 't ka f (auimale) en die van den naensch (gehumaniseerde). Thans, nu iu het zuiden van ons land gevallen van pokziekle voorkomen en eene meeidere of mindere verspreiding over ons land te vreezen is, hebbeu wij gemeend, op grond van eene ruimere ervaring, gedu rende de laatste 6 jaren verkregen, nogmaals korte- lijk ons gevoelen omtrent dit gewichtig onderwerp te moeteu uiteenzetten. Overweegt men, dat in ons kleine land gedurende de pokken epidemie van 1870 73 meer dan 20,000 personen aan die ziekte bezweken zijn, dan is het zeker niet overbodig te achten, wanneer wij bij ver nieuwing trachten de algemeene belangstelling in de vaccinatie te verlevendigen. Iu 1798 door deo E gelachen geneeskundigen Jenner als voorbehoedmiddel tegen de pokken aanbevo.en, heeft de koepokinenting wel is waar sinds dien tyd In het belang der goede zaak voldoen wij vol gaarne aan het tot one gerichte verzoek, om deze cir culaire in haar geheel op te neme». Red. het moorddadig karakter van de pokziekte grooten- deels doen verloren gaau, doch nog altijd npst de vaccinatie die ruime waardeering, welke voor eene meer afdoende bestrijding der gevreesde ziekte ver- eischt wordt. Ook in hare toepassing laat zij dikwerf veel te wenschen over. Zoowel de werkeloosheid der aange wende stof als de te late inenting of het verzuim der tijdige herenting zij i raenigwerf oorzaak, dat liet beboedmidd.l faalt en htt vtrtrouweo iu zyn kracht geschokt wordt. Tcrwyl als regel geldt, dat de eerste inenting moet plaats vinden in het eerste levensjaar, moet zy echler bij het heerechen van pokken zoo spoedig doenlijk na de geboorte geschieden. De meeiiiug, dat wel tens door het inenten, tijdens het heerschen der ziekte, pokken outstaan, is onjuist. Iu al de gevallen, waarin weiuige dagen ua de inen ting de ziekte zich openbaart, is de inenting te laat verrielu. De persoon was reeds besmet to.n hij werd ingrënt, en de inenlirg heeft dus de verdere ontwik keling der ziekte niet meer kunnen voorkomen. Het bovenstaande geldt evenzeer voor herenting. Ook deze mort tijdig worden toegepast en is bij het uitbreken eener epidemie toor allen noodzakelyk en wel des te meer iiaarmaie eene groote tijdruimte sinds de laatste inenting verstreken is. OA zelfs zij, die vroeger aan pokken geleden hebbeu, moeteu zich alsdan aan de kunstbewerking onderwerpen, daar de ervaring leert, dat, evenmin als éne inenting voor het gehrele volgend leven voor besmetting vrijwaart, de herstelde pok lijder voor immer legen de pokziekte beveiligd is. Voor eeue deugdelijke vaccinatie en revaccinatie wordt vereischt, du de stof (vaccine) onmiddellijk van het rund op den mensch of van arm op arm wordt overgebracht. Glaasjes, stiftjes of bubjes mogen alleen gebezigd worden als middelen om, bij gebrek aan ingeëute kalveren of gezonde rngeënte kinderen, zich een nieuwe bron voor inenting te scheppen. Niet v rsehe vaccine, tus chen glaasjes of op aDdere wijze bewaard, verdient afkeuring. Uit de pu:sten van personen, die reeds vroeger een maal zija ingeënt, mag nimmer de stof tot inenting g bezigd worden. De stof (vaccine) van kalveren schenkt gelyke waarborgen als die aan den arm van het kind ont nomen. Bj da aanwending der eerste wordt echter eenige meerdere oefening vereischt en het ware der halve zeer wenschelijk, dat door het geheele land zooveel mogelyk inrichriugen werden geopend, alwaar gedurende het geheele of wel gedurende een grooter of kiener g'deelte van liet jaar uit kalver-pokken werd gevac ineerd (zoogenaamde permanente en tijde lijke Pa'cs Vaccino„èiies). Daar de statistiek leert, dat de vatbaarheid voor pokken vermindert naarmate het aantal ineutings- litteekens grooter is, mag bet aantal koepokken niet te gering zijn. 8 a 10 pokken zijn voldoende. Een grooter aantal schaadt niet. Is het aantal koepokken te gering, b. v. minder dan 4, dan is het noodzakelijk, dat opd-n Sen dag uit de eigen koepokken of, zoo deze onbruikbaar zijn, met s of, onmiddellijk aan 't kalf of een ander kind ontleend, nieuwe pokken (bypokkenworden gezet. Ölech's aan deskundigen mag de kunstbewerking worden toeiertrouwd. Door bekwame en ervaren handen verricht, zullen de brzwaren, die nog wel eens uit een geneeskundig oogpunt tegen de inenting worden geopperd, geheel verdwijnen. Wezenlijke nadeden zijn steeds het gevolg van oukunde en zorgeloosheid. Gemoedsbezwaren behoeven geene ernstige bestrjj- ding meer. Ook door de m»es'ge7,aghehbeuden op godsdienstig gebied zyn die voldoende weerle_d. Mogen deze regelen bij allen in Nederland, wie volksgezondheid en volkswelvaart ter harte gaan, de sympathie ondervinden, welke noodig is om met kal- men ernst den vyand te bestrijden, die thans opnieuw onzen vaderlandschen bo iern betreden heeft. Mogen zij allen opwekken om, waar noodig, hun steun en medewerking te verleenen en de middelen te helpee beramen, die tot eene zoo ruim mogelijke en doelmatige toepassing van de vaccinatie kunnen strekkeu en het streven der Regeering, nader in de Wet tot voorziening legen besmettelijke ziekten om schreven, bevorderen- Moge het zoo aan de vereende krachten van Re- geeriug, Gemeentebesturen en Neêrlands ingezetenen gelukken, met gunstigen uitslag den vyand te bestryden, en de pokkenepidem eën, die, geljjk het zeer juist rs nitgedrukt, „eene onuitwisehbare schande zyn voor de maatschappelijke inrichting en de plaatselyke be sturen", te beperken of te voorkomen. Rotterdam, Juni 1880. liet Hoofdbestuur der Kederlandeche Vereeniging tot bevordering van Koepokinenting, MART. HYMANS. t ME. D. H. DELPRAT. A. J. JANNJÉ. Da. L. ALI COHEN. DR B. CARSTEN. PH. S. FRANK. Dr. G. Th. A. WOLTERBEEK MULLER. DR. J. VROESOM DE HAAN. S CC cc g -O O De Fransche Kamer vsn afgevaardigden scheen wel bevreesd, dat de regeering haar voorstel tot afkondi ging eener algemeene amnestie weêr zou intrekken. Óp een dag Maandag werd de commissie van onderzoek benoemd, door die commissie rapport uit gebracht, het ontwerp behandeld en met 833 tegen 140 stemmen aangenomen. Ter verdediging van de amnestie hield de heer Oambetta zulk eeue sierlijke, korte maar krachtige redevoering, dat met groote instemming besloten werd haar in alle gemeenten des lands te laten aanplakken, als de beste toelichting voor deo grooten maatregel van goedertierenheid. Nu zal nog moeten blijken of ook de Senaat die met 140 tegen 119 stemmen besloot het ontwerp tot alschaffiug der aalmoezeniers by het leger te be handelen als spoedvereiBchend ook dien weg op wil. Het wetsontwerp kwam Dinsdtg rerds hij dat hooger college in. Art. 4 der Meiwetten echter tegen den zin der regcering geamendeerd, is aangenomen. Men weet dat dit ariikil inhield, dat een by rechterlijk vonnis van zyn ambt ontzet bisschop door den koning weêr kan worden erkend en opnieuw aangesteld in zijne vroe gere diocese. l)it is nu echter zoo gewijzigd dat niet de koning, maar het staals-ministerie met toestemming des kouiDgs het besluit moet nemen tot terugroeping en dat een bisschop eerst dan opnieuw erkend zul wor den, wanneer hij, in overeenstemming met de wet, zijne verplichting zal hebben erkend, om aan de regeering kennis te geven van de benoemingen der mindere geestelijken, of wel wanneer hij door handelingen heeft getoond in dezen zijne verplichtingen te willen nakomen. Het wus met 252 tigen 150 stemmen, dat het aldus werd aangenomen. De einduitslag over het geheele ontwerp wordt nu nog moeielyker te bepalen. Volgens de Folit. Co'rctpondenz, die zeker een ge heim verslaggever iu bel ua-congres te Berlijn heeft, verwierp de conferentie de grenslyn, indertijd te Kon- slantinopel voor Epirus voorgesteld. Voornamelijk Italië verzette zich daartegen. De grenslyn, door Frankrijk en Engeland voorgesteld, zal waarschijnlijk door allen zonder tegenspraak worden aangenomen. De gedele geerden beraadslaagden daarover den 19den, 21steu en 22sten. De conferentie zou waarschyniyk den 23sten (dus heden) haar eindbesluit nemen. Het Engelsche parlementslid Bradlaug'i, die eerst geen eed en later er wel een wilde afleggen, is nog alijjd niet toegelaten. Het Lagerhuis is nu aau het delibereeren geweest over een voorstel om hem alleen op eenvoudige verklaring toetelaten. De belangrijke toeneming der outvangsten van de Warschau- Weenen-Spoorwegmaatschappij heeft in de laatste weken de aandacht van de beurs verdiend, maar die eerst in het naast verleden gekregen. De minimumkoers in Mei was 7 7 Va en thans staan genoemde aandeelen ruim tachtig percent. Alleen in Maart waren de ontvangsten met 100000 roebels gestegen én in April bedroeg de vermeerdering 151000 roebels. Die verrassende uitkomsten zouden het gevolg zijn, voor een groot gedeelte, van het dubbel spoor, met den aanleg waarvan men steeds voortgaat en waartoe het resteerende ge deelte ad Rm. 19 millioeu der zesde serie van de 5 pet. prioriteits-obligatien tot een nominaal bedrag van R. Metall. 7588800 Rm. 244S0000 zal tvoraen uitgegeven tot een koers tusschen 97 en 975/s pet. De stukken zijn groot Rm. 3000, 1500 en 300 of 150, 75 en 15, of 1750, 875 en 175, of fr. 3750, 1875 en 375, of R. JJefall. 930, 465 en 93. De obligatien zijn betaalbaar 2 Januari en 1 Juli van elk jaar, waarvan de eerste op 2 Januari 1881 vervalt. Het dividend, in Juli'78 uitgekeerd, bedroeg R 1 Va» in Juli '79 R. 4 en dat in de aan staande maand uittekeeren wordt geraamd op R. 4Va tot R. 5Vs. Het dividend over '79 zou waarschijnlijk 6 a 7 roebels bedragen heb ben, ware het niet dat een wolkbreuk, die o. a. zeven bruggen totaal vernielde, belangrijke schade had aangebracht. Men schat het dividend over '80, in aanmerking genomen de genoemde aan merkelijke vermeerdering der bruto-ontvangsten, op p. m. 8 roebels. De Warschau- Wtenen- Spoorwegmaatschappij schijnt de magere jaren achter den rug te hebben en zich in de (zoo we hopen en gelooven meer dan zeven) vette jaren te verheugen. We durven daarom de nieuwe obligatien wel als solied papier, geschikt tot geldbelegging, aan merken, al is het ook dat de Warschau- Wee- nen-Spoorwegmaatschappij de regeerings-garantie mist. Ondernemingen, die uitkomsten als de genoemde opleveren, spreken voor zichzelven. We moeten evenwel erkennen, dat de koers ons niet zoo bijzonder goedkoop voorkomt. De lezers verwarren niet ons oordeel over de obligatien met dat over de aandeelen. Al achten wij de aandeelen thans niet meer bepaald „ongeschikt voor geldbelegging", zoo als financiëele organen in '78 zich uitdrukten, toch zouden we met de hand op 't geweten ïe~ nog niet voor geldbelegging gerustelijk recom- mandeeren. Onze lezers welen, dat we over 't algemeen aandeelen daarvoor niet geschikt achten, 't Moet erkend wordendat de Directie der Warschau- WeenenSpoorwegmaatschappij een gun stig tijdstip voor hare uitgifte gekozen heeft immers de politieke hemel is helder, de kapi taalmarkt in gunstigen toestand daarvoor en het vertrouwen begint meer en meer te herleven. Vandaar, dat we op eene gunstige uitkomst eener vergelijking der koersen van de vövige week met die tan gisteren mogen wijzen, voor de Bussen blijkende uit het navolgende tabelletje: 15 Juni. 22 Juni. Rusland. Oude Russen 96 96'/,, Oblig. 1864 a f1000 U41/. 94s/. 1873 90 91%. 1877 94%. 95'/. 1875 82'/,. 83»/. Nicolaï 77'/,, 77 Oost. leening le serie 69%, 59'/, Bij het overzien dezer cijfers valt ons op het verschil tusschen de 4 pets. Nicolaï-obligatien en de 4% pets. obligatien van 1875, dat thans ruim 5 pet. bedraagt, terwijl het 5 weken geleden slechts 2 pet. bedroeg, waarom we toen dan ook eene omzetting der Nicolaï tegen de andere genoemde soort in het belang der lezers hebben aangeraden. De rijzing van de noteering der staatsfondsen werd door die der Spoorwegwaarden op den voet gevolgd. De obligatien Moskow-Jaroslow beginnen zich al meer en meer als tot de first rale van soli diteit, waarop we meermalen de aandacht ves tigden, door hunne steeds klimmende noteering, thans 9 7%, te onderscheiden. De Nederlandsche werkelijke schuld vinden we ook wat geavaneeerd als gevolg van de lagere prolongatierente op de opene markt. De Buitenlanders Spatje deelden ook in de algemeene verbetering de Binnenlanders daar entegen maken eene uitzondering op het uniform dezer week van de prijzen. Naar we vernemen geeft Spange, geheel willekeurig, voor de Bin- nenlandsche stukjes van Escudos 100 gelijk 125 geen van nieuwe coupons voorziene stukken af, zoodat de houders verplicht zijn hunne stuk jes te verkoopen of er zoovelen bij te koopen als noodig is, om bezitter te zijn van 5 a Escudos 100, waartegen dan een stuk, van nieuwe cou pons voorzien, kan worden ingeruild. 't Zou ons niet verwonderen, dat deze omstan digheid de noteering ielwat heeft doeu inkrimpen. Peruanen mogen zich in eene verbetering van 143/8 tot 1 413/is verblijden; 'tis hun op hun mageren prijs zeker wel gegund. Door het Engelsche Comité wordt bericht, dat het spoedig zal overgaan tot de oproeping voor de uitlevering der obligatien en coupons dat er weldra groote hoeveelheden Guano naar Europa verscheept zullen worden en dat de heer Cave waarschijnlijk den 29en in Chili zal aankomen. Ook in Amerika was de kapitaalmarkt voor geldopneming in gunstigen toestand, van daar ook dat die zaken zooals o. a. effecten, die men alleen koopt om hunne vruchten in prijs zijn gestegen, wat beteekeut vermindering van rente. Een eenigszins oplettend nagaan der koersen brengt de vraag ons op de lippen hoe is het mogelijk, dat de twijfelachtige 7 pets. obligatien Winona St.-Peter 111% pet. geprijsd, bijna 2 pet. hooger kunnen staan dan de soliede 7 pels. certificaten (groot 1000) le Hypotheek Chicago North-Western-Spoorwegmaatschappij? En toch, het behoeft geene groote verwondering te wek ken; hoe menige wanverhouding van nog groo ter afmetingen zou kunnen worden aangewezen? Het publiek blijkt zoo dikwijls onverschillig of onkundig te zijn om gemotiveerde keus te doen, of wellicht zijn vele financiëele „raad gevers", die in den tegenwoordigen tijd „als uit den grond opkomen", te rangschikken onder die soort welke men op het oog heeft bij het spreek woord als de blinde den blinde leidt enz." Borssele. Zaterdag is alhier een postduif gevangen, gemerkt aan de veeren (M. Diest 74 Setrabg 14 Q E h x q.) Door eene sterke windvlaag werd Zaterdag 11. de diligence van Oosterend in de TesselBChe haven ge worpen sonder persoonlijke ongelukken te veroorsaken. Het noorderfront der voormalige vesting te Bergen-op-Zoom wordt gesloopt. Een boulevard vao 1200 M. lengte bij 50 M. breedte, beplant met 4 ryen boom.-u, zal zich uitstrekken van de nieuwe kazerne tot de vervallen badinrichting. Voor de derde maai binnen eene week is te Amsterdam een waggon, met briquetten geladen, aan zelfontbranding onderhevig geweest, zoodat de hulp der brandweer moest worden ingeroepen. Zondagavond is een koren- en kolenmagazjjn, getegeu aan het stationsplein te Roermond, met den kostbaren inhoud een prooi der vlammen geworden. Te Lobith is een jongeling, die zich te water had begeven, omgekomen. De onweders van Zaterdag en Zondag hebbeo op verscheidene plaatsen ongelukken veroorzaakt. Slechts enkele volgen hier in 't kort. Te Mijdrecht werd een watermolen door den blik sem getroffen en brandde tot deo grond toe af. Ook te Wageningen werd een moleo door het hemel vuur getroffen; alleen de wieken bekwamen echter belangrijke schade. Te Kuilenburg werd van een viertal polderwerkers, die voor den regen onder een boom beschutting zoch ten, n door den bliksem getroffen en gedood. Twee anderen verkeerden in bewusteloozen toestand doch zijn hersteld. Onder Doetinchem sloeg de bliksem in een boer derij, die geheel afbrandde. Te Zeddam sloeg de bliksem op twee plaatsen in een huis, dat geheet afbrandde. Te Ootmarsum regende het Zondag onder een don derbui 4 uur aaneen. De tuinvruchten hebben veel ge leden, en de roggeakkers liggen als gemaaid ter aarde. Te Slenaken (Limburg) werd een jongeling in zyn woning doodelyk door den bliksem getroffen. Te Gieten aloeg by ia eeue boerenbebuiziag, die totaal is afgebrand. Te Didam geraakte mede een huis iu brand cd werd eene vrouw doodgeslagen. Te Loenen a/d. Veluwe sloeg de bliksem in ten schuur, welke met al wat sy bevatte een prooi der vlammen werd. Een paard en drie runderen werden ged ood. Voorts weiden op vele plaatsen runderen of paarden door den bliksem doodgeslagen, hoornen getroffen ene. Met de van IJ muiden uitgaande Noach III vertrokken Dinsdag twee Engelsche keeren, om op Java te gaan jagen

Goessche Courant | 1880 | | pagina 2