1880. N°. 74. Donderdag 24 Juni. 67ste Jaargang. De Schilder van Chicago. Ministerie van Justitie. VACCINATIE. MENGELWERK. OFFICIEELS MEDEDEELINGEN RECHTZAKEN?" Provinciale Stalen van Zeeland. GOESCHE uitgftvc dezer Courant geschiedt Maandag-, Wobnbdag- en Veijdigavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. A&onderlijke nimmer» 5 ct. met bijblad 10 et* COURANT. Ocwone a.l verten tiëu worden a 10 ct. per regel geplaats'. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrokking hebbende dankbetuigingen ran 1—8 regels a ,1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan A regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prgs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zjjn A. 8TEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. Zij, die zich tegen 1 Juli op de Goesche Courant abonneeren, ontvangen de nommers van 8 Juni af waarin het mengelwerk „De Schilder van Chicago" is begonnen- tot het einde dezer maand toe kosteloos. De MINISTER van JUSTITIE vestigt voor het laatst de aandacht van alle belanghebbenden op de noodzakelijke vernieuwing van de op 1 Januari 1879 bestaande hypothecaire i n 8 c h r ij vin gen ingevolge de bepalingen der wet van 5 Juni 1878 (Staatsblad no. 90.) Bij gebreke van vernieuwing ge durende de nog loopende maanden van dit jaar I88O houdt de vroe gere inschrijving op van kracht te asijii en kan zij niet meer worden vernieuwd. De aanvraag tot vernieuwing moet geschieden door den hypothecairen schuldeischer of door een derde na mens hem op de wijze, in artikel 2 der genoemde wet omschreven. Toeziende voogden en toeziende curators zijn, op straffe van vergoeding van kosten, schade en interessen, verplicht toe te zien, dat de hypothecaire inschrijvin gen, tot zekerheid van het beheer van den voogd of curator, binnen den voormelden tijd worden vernieuwd. De overschrijving van processen verbaal van be slag op onroerende goederen, dieniet in 1880 zal zijn vernieuwd, vervalt daarna van rechtswege en woidt ambtshalve doorgehaald. 's-tiravenhage, den 16 Juni 1180. De Minister voornoemd, A. E. J. MODDER M A N. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis der ingezetenen, dat de heeren N. J. F. VERSCHOOR, geneesheer, en J. KOOJ1AN Az„ heelmeester dezer gemeente, in de SOEPKOKEUIJ des namiddags te 1 uur zullen zitting honden op Vrijdag 25 Juni 1880 tot het gratis vaccineeren of hervaccineeren. Burgemeester en Wethouders noodigen de ingezetenen dringend uit, om van de aangeboden gelegenheid gebruik te maken, temeer, nu door het geneeskundig Staatstoezicht is verklaard, dat de pokken epidemisch heerschen in het naburige Roosendaal. Zij herinneren hierbij aan de noodzakelijkheid der herinëntiDg, omdat het bewezen is, dat niet allen, die éénmaal zijn gevaccineerd, voor de ziekte onvatbaar blijven en eerst de re vaccinatie leert, of men nog vatbaar heid bezit. Bij het dreigen eener pokken-epidemie is het dus noodig, dat ieder, die slechts éénmaal is ge vaccineerd of met gevolg gerevaccineerd is, nogmaals aan die kunstbewerking wordt onderworpen. Goes, den 23 Juni 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. 8) Naar het Duitsch van X. Riedl. III. Een week lang bevatten de dagbladen van Chi cago het volgende bericht: nBossitersgroote schilderij „„De vlucht der ziel"". Zondag 9 October wordt deze groote schil derij in de Teekenaeademie publiek tentoongesteld. Vrijdag en Zaterdag te voren is het gebouw gesloten." lederen dag kwamen ook in de couranten voor kleine aanteekeningen, betreffende den kunstenaar en zijn stuk. Ook kreeg men nu en dan kleine critische be schouwingen te lezen van enkele kunstkenners, die de schilderij in het atelier van den schilder te Rome hadden te zien gekregen en bovendien belangrjjke mededeelingen omtrent de persoon van den makerdit alles was natuurlijk in geen geringe mate geschikt om de belangstelling van het publiek op te wekken. Zoo las men o. a. in de Maandelijksche Kunst beschouwing (een toentertijd uitgegeven maand werk) ongeveer het volgende „Vóór het verschijnen van ons volgend nommer zal bet beroemde meesterstuk ede Vluoht der ziel" in de academie zjjn tentoongesteld. Nog nooit heeft men hier naar een kunstwerk met zooveel onge duld uitgezien, als naar dit werk van Rossiter. Z. M. heeft benoemd met ingang van 44 Juli a s. tot burgemeester van Winterswijk mr. Th. Ph. baron Mackay. Bij Kon. Besluit is herbenoemd Tl. A. A. baron Collot d Escuryals burg. der gem. Hontenisse; en mr. J W. A. Schneiders Van Greyffenswerthmet ingang van 16 Juli 1880. als schoolopziener in het tweede schooldistrict van Zeeland. GOES, 23 Juni 1880. Wjj vestigen de aandacht van belang hebbenden op de kennisgeving van den Mi nister van Justitie betreffende de noodzakelijke vernieuwing van de op 1 Januari 1879 be staande hypothecaire insahrijoingen, ingevolge de bepalingen der wet van 5 Juni 1378 (Staats blad no. 90.) De heer C. J. De Raadthans deur waarder der directe belastingen voor het rayon Goes te Goes, wordt met ingang van 3 Juli a. s. als zoodanig verplaatst naar Tilburg. Door de heeren mr. D. A. Berdenis Van Berlekom, luitenant-kolonel-kommandantmr. tP. A. Van Hoek en F. G. Sprenger, kapiteins der d. d. schutterij te Middelburg, is eervol ontslag uit die betrekkingen aangevraagd. Volgens eene correspondentie uit Den Haag in de Zutph. Ct. is voor de wet op de post-spaarbanken reeds als referendaris aan bet dep. van waterstaat benoemd mr G. De Bosch Kemper, vroeger referendaris voor de statistiek aan het dep. van binnenl. zaken, die de speciale opdracht heeft, voorschriften voor de uitvoering der wet te ontwerpen. De Nederlandsche juristen-vereeniging zal hare elfde algemeene vergadering op 26, 27 en 28 Augustus houden te 's-Hertogenbosch. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Wolfaabtsdijk. Als blijk van goede verstand houding kan dienen, dat ook ds. H. 11. Middel, pre dikant bij de christelijk gereformeerde gemeente alhier, Zondagavond met ingenomenheid aan zgne hoorders mededreling deed van het besluit van zjjn collega ds. Jlage om voor het beroep naar Srrooskerke te bedanken. 16 jaren lang hebben beiden dan ook aangenaam en broederlijk met elkaar omgedaan. Aangenomen het beroep naar WisBekerke door dr. J. K iter, pred. te Vrouwepolder. Bjj het aan de polytechnische school te Delft gehouden eindexamen is O. a. geslaagd voor civiel ingeaieur de heer J. A. Mulock Homeer. De kunstenaar had lang vooruit besloten, dat de eerste publieke tentoonstelling te Chicago zou plaats vindende stad, die hij nu zes jaren ge leden arm en onbekend verliet. Heden keert hij terug, met roem overladen, en brengt een schep ping van zijn penseel mede, die door bevoegde critici uit Rome voor het merkwaardigste der hedendaagsche schilderkunst gehouden wordt. Het doek werd totnutoe zoo zorgvuldig voor de oogen der nieuwsgierigen verborgen gehouden, dat wij slechts éeu beschrijving kunnen weergeven, die tot dusver openbaar werd gemaakt. In een Ber- lijnsch blad lezen wij een correspondentie uit Rome van den volgenden inhoud »„In het atelier van Karei Rossiter, een Ame- rikaansche kunstenaar in Rome, is onlangs een schilderij voltooid, genaamd „De vlucht der ziel." Het is bijna onmogelijk in woorden een helder denkbeeld van dit doek te geven. Het ongeloo- felijk koloriet, de door en door geestige concep tie, de overweldigende verbeeldingskracht van dit werk spotten met iedere beschrijving. Het stuk stelt voor een ziel, die haren weg aflegt door de oneindige ruimte door die onbegrensde duis ternis, die wij het heelal noemen en waarin op onmeetbare alstanden de sterren schemeren. De ziel heeft een lichtgevende gestalte van mensche- lijke vorm, maar het is onmogelijk de schoonheid van die figuur te beschrijven. Zij bezit geen vleu gels, maar het idee van voortbeweging is zoo leven dig uitgedrukt, dat, terwijl onze oogeu op het schilderstuk staren, als het ware de ziel da duis ternis vaneen scheidt en schjjnt voort te jjlen. ECHEEPVAARTBERICHTEN. Hansweebt. In de week, loopmde van 13 tol 19 ziju alhier 237 geladen schepen ia- en uitge- te weten Ingeklaard: Zeilschepen 105 Stoomschepen 9 Juni, klaard Uitgek laard Zeilschepen 112 S'oomschrpen 11 111 123 Totaal 237 Onder de uitgeklaarde zeilschepen zijn begrepen 43 visch- en mosselschuiten. Arrondissements-reehtbank te Middelburg. Dinsdag 22 Juni zijn door de rechtbank de vol gende vonnissen gewezen tegen to. P. J. Van den B., 15 j., arbeider te IJzen- dijke, wegens hoon veroordeeld tot 5 boete c. e. 2o. F. G., 4-2 j., te Hoofdplaat, beschuldigd van laster. Vrijgesproken. 3o. N. K., 52 j., postbode te Aardenburg, we gens mishandeling veroordeeld tot f 8 boete c. e. 4o A, Van H., 21 j., boerenknecht te Axel, wegens mishandeling veroordeeld tot 12 boete c. e. 5o. P. M., 34 j., te Westkapelle, beschuldigd van diefstal. Vrijgesproken. Go. S. F. V., 46 j., arbeider te Overslag, we gers diefstal veroordeeld tot 4 dagen gev.straf c. e. 7o. P. De S., 36 jlaatst te Hontenisse, thans gedetineerd te Middelburg, wegens bedelarij ver oordeeld tot 14 dagen gev.straf, met bevel dat zij na het uiteinde dier straf naar een bedelaarsge sticht zal worden overgebracht. Voor het gerechtshof te 's-Gravenhage zal op 8 Juli a. s. worden behandeld de zaak tegen P. li., vroeger winkelier en R. V., herbergier, beiden wonende te Goes, thans gedetineerd te Mid delburg, beschuldigd van: de le bedriegelijke bankbreuk, door als gefailleerd koopman verduiste ren van goederen van zijn boedel en het doen van een verdichten verkoop, gepleegd na vroegere ver- oordeeliug tot gevangenisstraf van langer dan éen jaar. De 2e. medeplichtigheid aan bedriegelijke bank breuk, door met den bankbreukige samen te span nen om zijne roerende goederen geheel of ten deele te verduisteren of aan den boedel te onttrekken. De ljjst der te behandelen zaken in da a. s. zomer vergadering bevat het volgende De figuur is zoo aetherisch, dat de toeschouwer de vrees niet kan onderdrukken dat zij ieder oogen- blik als een zomerwolkje kan wegsmelten en ver zwolgen worden door diezelfde duistex'nis, waarin zij voortijlt. Het schoonste dezer schilderijdat gevoel van eenzaamheid en majesteit van het on meetbare, maakt een levendigen, onbeschrijfelijken indruk op het gemoed van den toeschouwer. Evenals Dante's „Ilel" vervult het de ziel met een heilig afgrijzen. nDe weinige stukken van Rossiter, die totnuloe hierheen zijn gebracht, munten uit door heerlijke kleurscbakeeriugen. Zij worden met enorm hooge prijzen betaald. Als kolorist behoort Rossiter on tegenzeggelijk tot de grootste schilders van den tegenwoordigen tijd."" Op den laatsten Zondagavond, voor dat de schil derij „de Vlucht der ziel" zou tentoongesteld wor den, liep mevr. Bassett, op haren tocht naar juffr. Rossiter, even aan in den winkel van Jeone en Almini, handelaars in schilderbenoodigdheden, pen- aeelen, verven etc. Zij zocht daar een verfdoosje uit voor haren lieveling Frank en hoorde toen juist een der bedienden tegen de anderen zeggen „Hij ziet er net uit als een gewoon menschl" waarop toevallig haar oog viel op een heer, die nevens haar stond. Een oogenblik daarna deed mevr. Bassett een paar stappen naar de andere zijde en keek zoo doende den vreemden heer in het gelaat. Zij zagen elkander aan „Mijnbeer RossiterI„Ah, mevrouw Bassett!" riepen zjj gelijktijdig. I. Onderzoek geloofsbrieven der nieuw gekozen leden. 27 verschillende Koninklijke besluiten. 811. Mededeelingen. 12. Verzoek van het gemeentebestuur van Hoofd plaat, van 2 Juni j].f om die gemeente op te nemen onder de aanlegplaatsen van den stoombaotdienat op de Wester Schelde. 13. Aanvrage van het bestuur der ambachtsschool te Goes, om vernieuwing van het vroeger voor vjjf jaren toegekende subsidie. 14. Herhaald verzoek van den Sophiapolder om calamiteus verklaring. 16. Adres van het gemeentebestuur van Clinge, om toepassing van art. 36 der wet van 13 Augustus 1857 (Staatsblad no. 103) voor vergrooting van de school in de Gravenstraat. 16. Benoeming van drie leden van Gedeputeerde Staten tengevolge der periodieke aftreding van de hee ren J. II. C. Ileijie, J. A. A. Pramen Pan de Putte en mr. N. J. C. Snouck Ilurgronje. 17. Benoeming van een lid der Staten, bedoeld bjj art. 89 der prov. wet. 18. Benoeming van een lid der Eerste Kamer, ten gevolge der periodieke aftreding van den heer mr. WC. Boreiu». 19. Een ontwerp-reglement op de voetpaden. 20. Voorstel tot eene bgdrage aan de concessio narissen van den stoombootdieust Walzoo-den-Vlake, voor een aanlegplaats aan het kanaal door Zuid- Bevelaud, en tot beschikbaarstelling eener som voor kosten van toezicht op dien dienst. 21. Voo stel omtrent een adres van het bestuur der Zeenwache spoorbootmaatschappjj om voortdurende bijdrage gedurende tien jaren. 22. Voorstel tot wijziging van het reglement be treffende den vteartsemjkundigen dienst en politie in de prov. Zeeland, vastgesteld 11 Juli 1872. 23. Voorstellen omtrent de adressen vau gemeen tebesturen om toepassing van ait. 36 der wet van 13 Augustus 1857 (Staatsblad no. 103) van Rdland- Bath, wegens de gewone kosten van het lager ouder- wjjs voor 1880, en van Oudelande voor den bouw van een nieuw schoollokaal. 24. Voorstel tot wijziging van het besluit van 16 Augustus 1878, betreffende eene geldleeuing ten laste der proviucie. 25. De verantwoording van Gedeputeerde Staten wegens de enkel provinciale cd huishoudelijke inkom sten en uitgaven over het dienstjaar 187S. 26. Voo stel tot wijziging van de begrooting d-r enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uit gaven voor 1880. 27. De begrooling der kosteu van het provinoiaal bestuur voor zooveel het rijksbestuur is, voor 1881. 28. De begrooting der enkel provinciale en huis houdelijke inkomsten en uitgaven voor 1881, met een voorstel, betreffende de heffing van opcenten op de grond- en personeele belasting teu behoeve der pro viucie. Hij zag er misschien een weinig ouwelijker uit, maar anders was hij in die jaren naar lichaam en geest niet achteruitgegaan. Uit zijne manieren sprak het volle bewustzijn van zijn geestkracht, benevens een groote mate van kalmte, die men slechts meester wordt door den omgang met de groote wereld, en zelfs mevr. Bassett, hoe weinig gezind zij dien man ook was, geraakte onder den invloed van zijn betooverend geluid en zijn aangenaam voorkomen. „Het was onnoodig geweest te vragen, wanneer ge voornemens waart terug te keeren, daar de dagbladen ons alles mededeelden 1" zeide zij lachend. En wat zullen gewone stervelingen zeggen tegen beroemde menschen, als zij die ontmoeten 1 De couranten melden ons alles, wat betreft hunne gezondheid, hun levenswijze, hun komen en gaan." Rossiter maakte eene lichte buiging. „Wanneer ik een der schoonste dames uit Chi cago ontmoet, over wie ik met lof in de mode bladen heb gelezen, kan ik haar nog altijd toe voegen Mevrouw Bassettdie bladen hebben mij slechts de helft verteld I" Mevrouw Bassett herinnerde zich de vleiende toespeling in de Times van 'li. Zondag, die met be trekking op haar zelve, ouder de afdeeling „Dames modes" voorkwam en glimlachte daarbij niet on vergenoegd. Op dit oogenblik reikte de bediende haar het pakje over, met het verfdoosje voor den kleinen Frank. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1880 | | pagina 1