1880. N°. 73. Dinsdag 22 Juni. 6?le Jaargang. De Schilder van Chicago. HAVEN VAN GOES. GEMEENTE-VERSLAG. PERSONEELE BELASTING. OFFiClEELE MEDEDEELINGEN. MENGELWERK. Mededeelingeii op verschillend gebied. GOESCHE Ot uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75, Afzonderlijke nommers 5 ct. met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentie» worden a 10 ct. per regel geplaatst-. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a ,1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prgs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn; A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR en verder bij alle boekverkoopera en postdirecteuren. Zij, die zich tegen 1 Juli op de Goesche Courant abonneeren, ontvangen de nommers van 8 Juni af waarin het mengelwerk „De Schilder van Chicago" is begonnen- tot het einde dezer maand toe kosteloos. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis van belanghebbenden, dat voor de gewone herstellingen der havenboorden het WATER in de haven beneden het Peil zal zijn afgelaten als volgt van Zondag 27 Juni tot Zondag 4 Juli 0.60 Meter. Maandag 5 Juli1. Dinsdag 6, Woensdag 7 en Donderdag 8 Juli zoo laag mogelijk. Vrijdag 9 Juli1.Meter en Zaterdag 10 Juli0.60 terwijl tegen Maandag den 12 Juli e. k. het water weer aan het Havenpeil wordt gebracht. Goes, den 26 Mei 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. U. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat het uitvoerig en be redeneerd Verslag van «len toestand der geuieeilte over 187», hetwelk den 30 April 11. aan den Raad is aangeboden, thans gedrukt en ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage neder- gelegd is, terwijl exemplaren daarvan tegen betaling van f 1,05 verkrijgbaar zijn. Goes, den 19 Juni 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretarie, HARTMAN. De BURGEMEESTER van GOES brengt bij deze ter kennis van een ieder, wien h t aangaat, dat het kohier no. 1 van het personeel voor deze gemeente, over het dienstjaar 1880 -1881, op heden ter invordering is ge steld in handen van den ontvanger dier belasting bin nen deze gemeente. Goes, den 2J Jnni 1880. De Burgemeester voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. Bij Min. beschikking is bepaald, dat de hier vol gende ambtenaren bij de adm. der posterijen hunne fiinctien zullen uitoefenen als volgtde comm. 4e kl. N. J W. Eichholtz te 's Graven hag e en de surn. W. G. Callenfels te Middelburg. 7) Naar bet Duitseb van X. Riedl. Eindelijk vervolgde zij weder, even alsof het gesprek geen oogenblik was afgebroken „Hoe is het toch mogelijk, dat gij de zaak zoo ver hebt laten komen? Zeker, mijn man zou ook zoo eigenzinnig en egoïstisch geworden zijn, als ik hem maar zijn gang had laten gaan. Ik geloof, dat al de mannen zoo zijn. Maar van den beginne af heb ik hem oveieenkomstig zijn karakter be handeld. Toen we pas getrouwd waren, dacht hij, dat hij voor mij niet half genoeg kon doen, en aan dat idéé heb ik hem gehouden. Ziet ge, nooit ben ik van dat standpunt afgeweken. Soms gromt hg wel eens maar dat doen alle getrouwde mannen. Ik laat hem maar grommen. Dat ver veelt hem op het laatst meer dan mij. Gij daar entegen hebt in den beginne veel te veel toege geven. Gij waart te goed. Gij naamt zijn jas aan, kreegt zijn pantoffels, bracht zijn haar in orde, sneedt de couranten open en ging uit, om hem hier of daar te ontmoeten." Hier kon mevr. Bassett zich niet langer weer houden om te lachen en liep op Minette toe. „Ach, wat zijn wij, vrouwen, soms toch dwaze schepsels 1" riep zjj uit. Minette droogde een paar GOES, 21 Juni 1880. Men meldt ons dat het onderzoek, on langs door Gedeputeerde Staten onzer provin cie ingesteld naar de borgtochten der gemeente ontvangers, aanleiding heeft gegeven tot eene aanschrijving aan verschillende gemeentebe sturen om de gemeenteraden uittenoodigen deze zaak te regelen overeenkomstig art. 111 der gemeentewet. Tevens wordt in overweging ge geven de verhooging verder te doen gaan dan het gevorderde minimum, vermoedelijk met het oog op de vermeerdering der gemeente ontvangsten tengevolge der nieuwe schoolwet. De Minister van Financiën heeft beslist, dat stijfsel in elke verpakking vrij van invoer rechten is. Omtrent de voorgestelde schikking met de kanaalmaatschappij mtldt thans het Handels blad De regeering heeft aan de kanaalm..aange boden de betaling van ODgeveer zes tnillioen gulden in termijnen van f 200,000 minstens 's jaars, of zooveel meer als de haven- en ka- naalgelden jaarlijks zouden opbrengen. De som van zes millioen is het bedrag der aan de maatschappij tot 1917 toegezegde jaar- lijksche uitkecring voor dividend en inkoop over het gestorte kapitaal op de aandeelen. Daarentegen gaat de geheele onderneming met al hare baten over aan den Staat in eigen dom en beheer, die zich tevens belast met de rentebetaling en amortisatie der gegarandeerde geldleening. De aandeelhouders zullen bij aan neming van dit voorstel moeten beslissen over de beste wijze, waarop de annuïteit zal worden gebezigd tot delging hunner aandeelen en waar schijnlijk de maatschappij ontbinden en in li quidatie brengen. De 2e luitenant L. A. H. Anemaet, van wiens overplaatsing bjj het instructie-bataljon wij in ons vorig nommer melding maakten, is bestemd om als instructeur bg den daar be- staanden hoofdcursus op te treden. RECHTZAKEN. Arrondissements rechtbank te Middelburg. Vrijdag 18 Juni zijn door de rechtbank uitgespro ken de navolgende vonnissen tegen to. J. v. d. S., 18 j., arbeider ts 's-Heer Abts- kerke, wegeD9 opzeltelylre verbreking van afsluiting veroordeeld tot f 5 boete c. e. (Reeds in ons vorig nommer vermeld.) 2o. I. De N., sluiswachter te Vlissingen, wegens overtreding der verordening op de plaatselijke belas tingen aldaar veroordeeld tot 5 boete c. e. tranen, die in haar oogen geweld waren. "Mijn beste Minette!" fluisterde mevr. Bassett, zich naast haar zettend en hare armen om haren hals slaande „Zie eens, de Hemel wil het zoo dat onze eerste wenschen niet worden vervuld. Had ik de man mijner keuze getrouwd, och, dan was ik er op dit oogenblik misschien niet veel beter aan toe dan gij!" De beide vrouwen gevoelden spoedig een innige vriendschap voor elkander. Zij werden vertrouwelijker en juffr. Bossiter lachte door hare tranen heen, toen mevr. Bassett den kleinen Frank hoog in de armen nam en hem toen met een hartelijken zoen weer op den grond zette. „Ge zijt een lieve jongen" zeide de vrouw van den koopman, „en als ik weer kom zal ik wat speel goed, een mooi fluitje en een flinke trommel mee brengen. En numej. Bossiter", vervolgde zij ernstig, terwijl zij haar de hand reikte, „wanneer ge iets noodig hebt, denk dan aan on2e vriend schap en laat het mij dadelijk weten." „Dat is zeer vriendelijk van u. Ik hoop even wel, dat ik nergens gebrek aan zal hebben." En vroolijk lachend verliet mevr. Bassett in haar tuischend zijden kleed de armoedige woning, waarin zij een weldadigen indruk en een blijde hoop ach terliet. Van dezen tijd af was het een van de aange naamste verstrooiingen in het anders vrij eentonige leven van de vrouw van den koopman om naai de woning van juffr. Bossiter te rijden en daar 3a. P. V., 19 j., dienstbode te Vlissingen, beschul digd van overtreding der verordening op de plaatse lijke belasting aldaar. Ontslagen vau rechtsvervolging. 4o. C. De R., 29 j., arbeider te Ter Neuzen, wegens diefstal van kippen veroordeeld tot eene maand cell. gev. straf c. e. 5o. E. P., 33 j., boefsmid te Ojstburg, wegens beleediging veroordeeld tot 15 boete c. e. 6o. J. G., 55 j.t koopman te Zoutelande, wegens diefstal veroordeeld tot 3 maanden cell. gev. straf c. e. 7o. J. C15 j., te Hoofdplaat, wegens diefstal veroordeeld tot 8 dagen cell. gev. straf c. e. 8o. G. C., 36 j werkman te Lapsckure (België) wegens jachtovertreding en bedreiging veroordeeld tot 3 maanden cell. gev. straf en ƒ12,50 boete c. e. SCHEEPVAARTBERICHTEN. Het stoomschip Voorwaartsis Zondag te Napels aangekomen en denzelfden dag van daar vertrokken. Aandeelhouders der Amsterdamsche Stoomvaart- vereeniging hebben besloten de vaart op Londen voort te zetten. Een tjalk, te Tessel te buis behoorende, 19 met een lading grint in den Rijn gezonken. De schipper, zijne vrouw en kinderen, benevens de knecht, zijn gered, De stoomboot Anchoria, die den 12 n dezer uit New-York naar Glasgow in zee giDg, stiet by een zwaren nevel den volgenden dag op de Londensche stoomboot the Queen, 300 mijlen van Sandybook. Beide scbepen waren ernstig beschadigd. The Queen nam de 180 passagiers van de Anchoria aan boord en bracht ze te New-York terug. Ook ds Anchoria keerde daarheen terug, met 28 voet water in de kiel. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. WolfaaRTSdijk. Zondag werd door ds. F. Hage, bij het eindigen van de godsdienstoefening, aan de gemeente medegedeeld, dat bij voor bet beroep naar Serooskerke in Walcheren heeft bedankt. Dr. J. Koster te Vrouwepolder heeft bedankt voor het beroep naar Biervliet. Ook voor het beroep naar Oud/ossemeer heeft ds. lion Cachet bedankt. LANDBOUW EN VEETEELT. Colxjnsplaat. Omtrent dea stand der gewassen alhier kan bet volgende gemeld worden Wintertarwe staat over 't algemeen zeer schoon en heeft dien donkerblauwen gloed, welke zooveel voor de toekomst beloof Hier en daar staat ze echter wat yl. Ook over den stand der andere wintervruchten mag men met reden te vreden zijn. De lomervruchten zyn door den regen en de daarop gevolgde warmte zeer veel bijgekomen en beloven mede een goeden oogst. Inzonderheid is het vlas, dat eerst veel geleden heeft, bggekomeu en staat zelfs du zeer welig. Het gewas begint reeds zijn sierlyke blauwe bloempjes (e vertoonen. een of twee uur lang te zitten praten en met de kinderen te spelen. Frank was ongeveer van den zelfden leeftijd, dien haar kind gehad zou hebben, en dikwijls dreigde zij schertsend, dat zjj hem zou meenemen. Zoolang echter juffr. Bossiter nog voldoende brood voor haar kinderen kon verdienen, zou ze voor geen geld ter wereld ervan gescheiden hebben. Mevrouw Bassett moest zich tevreden stellen den kleinen speelgoed en versnaperingen mede te brengen, kleine wandelingen en soortgelijke genoe gens voor hen uittedenken, teneinde op die wijze de kinderen aan zich te hechten, om dan weder terug te keeren in het elegante maar stille en eenzame huis. Zusters zouden van elkander niet meer hebben kunnen houden dan deze beide vrou wen. En toen het kleinste kind van juffr. Bossiter stierf, was het mevr. Bassett die het in het kleedje wikkelde, waarin het de eeuwige rust zou ingaan. Evenzoo was het weer mevr. Bassett, die in de couranten het eerste bericht vond over „het atelier van den schilder Bossiter te Rome." Zij bracht de courant aan de arme vrouw. Langzamerhand groeide het aantal berichten over den „Amerikaanschen kunstenaar" aan. Zijn schil derstukken weiden zeer geroemd, maar nog geen van alle was in zijn geboorteland ter bezichtiging gesteld, hoewel eenige schatrijke Amerikanen er enkele in eigendom bezaten. Toen Bossiter ongeveer vijf jaar uitlandig ge weest was, hielden de Ameiïkaansche bladen zich Aardappelen, vroege zoowel als late, Pruisische zoowel als blauwe, slaan zeer krachtig en zullen er, zoo voortgaande, hier overvloedig zijn. O 'er 't geheel is dus alles, in vergelijking van eenige weken geleden, zeer ten goede gekeerd, en met grond mag menigeen op verademing hopen na den „slechten tied". Men bericht aan de N.Rott.Ct. uit het Land van Hulst: Door den gevallen regen is de oogst bui tengewoon veranderd; alle vruchten groeien aanmerke lijk, en voor verreweg het meerendeel zal een goed beschot kunnen worden gewacht. Vlas en erwten, dat veel achter was, heeft een geheel ander aanzien verkregen. De vlaskoopers uit België komen dan ook reels op, en biider. flinke prijzen, o, a. te Hon- tenisse voor éen partijtje zelfs ƒ200 per gemet of 44,56 aren. Suikerbieten, wortelen en boonen zjjn nu ook goed voor den dag gekomen, terwijl klavers (2de snede) en gras veel bykomen. Nieuwe aardappels begint men reeds te eten de qualiteit begint goed te worden, doch de quantiteit, hoezeer groot genoeg per stuk, roemt men niet. Dit zal voornamelijk liggen in den weinigen regen, die den vroegen aardappel hier in zijn besten groeitijd heelt gehad. De late zullen heter kunnen zjjn. De veestapel is gezond. De tuinen leveren du ook heel wat opgroenten zjjn er in overvloed. De boomgaa-den zien er vry wel uitde vroege kers begint te rijpen. Het scheren der schapen dadelyk na het wasschen echynt niet de h- ste wijze. Eerst moet de wol de uit straling der huid hebben ondervonden. Door de vet- deelen wordt de wol, zooals men het noemt gedwee, veer krachtig en sterk. Men bewaart aardbeziën eenige dagen zeer goed frisch, naar de Landi. Ct. mededeelt, door ze in een niet al te hard gebranden schotel en niet te veel op elkaar gehoopt te plaatsen boven een vat frisch water in den kelder. -— Als eene bijzonderheid deelt de N. Bred. Ct. mede, dat hij een ingezetene te Breda twee tamme eenden in twee dagen tjjds 5 eieren gelegd hebben. In een tuin aldaar stond dezer dagen een groote acac a in vollen bloei en was een paar dageD later verdord en stervende. Deskundigen meenen, dat dit vreemd verschijnsel nog een gevolg is van de strenge vorst van den jongsten winter. In ous vorig do. ontleenden wij aan de A'. R. Ct. de namen van enkele bekroonden op de vissche- rytentoonstelling te Berljja. Blijkens de ofliciëele lyst verschilt deze opgave met de gegevene eenigszins. We geven ze daarom nogmaals In de 2e klasse kreeg de maatschappij de Schelde te Vlissingen een zilveren medaille en de heer A. Tan Dorst te Bergen op Zoom een eervolle vermelding. In de derde klasse ontving de Ned. maatscnappij voor oesterteelt te Bergen-op-Zoom een zilveren me daille bezig met uitvoerige besprekingen over een groot stuk, dat bij juist onder handen had. Mevr. Bassett had weinig gev.oel voor kunst, maar nu greep zij elke gelegenheid aan, om van de belangrijkste gebeurtenissen in de kunstwereld op de hoogte te zijn. Zij knoopte kennis aan met verschillende lieden, die eerst onlangs uit Rome teruggekomen waren, en trachtte allerlei berichteu intewinnen aangaande Bossiter en diens talent als schilder. Al deze mededeelingen bracht zij getrouwelijk hare vriendin over. Wat haar eigen oordeel over Bossiter betrof, zoo kon de lof van diens genie haar loch niet verzoenen met de wreede en vernederende beweeg reden, waarom hij vrouw en kinderen had verlaten. Minette echter was innerlijk verheugd over den roem en het succes van haren echtgenoot. in haar hart was de herinnering aan zijn zelf zucht uitgewischt, en zij was verrukt over zijn triomf, alhoewel hij haar hierover nog geen enkelen regel had geschreven. In al de jaren, die zij van elkander gescheiden waren, had zij veel en hard gewerkt en hoogst zuinig geleefd. Hare eenige vriendin was mevr. Basset geweest, en zij leefde zoo afgezonderd en stil, dat niemand eraan dacht, dat zij de echt genoot was van den beroemden kunstenaar, hoewel zij ter wille van de kinderen zijn naam toch bleef vooren. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1880 | | pagina 1