1880. N°. 72. Zaterdag 19 Juni. 67slc Jaargang. EENE STICHTING DER LIEFDE. OFFICIEELS MEDEDEELINGEN. Mededeelingen op verschillend gebied. GOESCI oe uitgave dezer Courant gcochiodt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.73, Afzonderlijke nommers 5 ct, met bijblad 10 et. Gewone advertentiën worden a 10 ct. por regel geplaatst. Geboorte huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking heb'jende dankbetuigingen van 18 regel» a ,1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. Zij, die zich tegen 1 Juli op de Goesche Courant abonneeren, ontvangen de nommers van 8 Juni af waarin het mengelwerk „De Schilder van Chicago" is begonnen- tot het einde dezer maand toe kosteloos. Maar wat Uw dood ons doet bcwecnen 'tls, dat Ge een eedle ziel bezat, Dat Gij uw volk hebt lief gehad En zeegnend neerboogt tot zijn kleenen. Dat Ge ónze taal niet enkel spraakt, Maar de Englentaal van 't medelijden Dat dan 'tgeluk u mocht verblijden, Als gij gelukkig hebt gemaakt. Het is drie jaren geleden dat deze rouw tonen van onzen dichter Ten Kate weerklon ken en aan het Nederlaudsclie volk verkondden, dat het zijr. goede vorstinKoningin Sophia had verloren. Het is drie jaren geleden, dat bij dit treffend en groot verlies de rouw zoo algemeen zoo welsprekend was, dat eigenlijk niets meer be hoefde gesproken te worden om te getuigen hoe algemeen de slag werd gevoelddie ons Vaderland had getroffen. En tegelijkertijd klonk de algemeene betuiging als uit éen mond dat voor die vorstin moest verrijzen een welsprekend blijvend getuigenis van de liefde en den eerbied, die wij allen baar to.droegen. Dat is drie jaren geleden 1 En gisteren Donderdagis eene stichting tot stand gekomen waaraan die getuigenis is ver bonden. Het was de verjaardag van wijlen H. M., de 17 Juni, dien men voor deze plechtigheid had gekozeD. Eenvoudig uit ons Vorstelijk huis waren onze prinsen Frederik en Alexander slechts tegenwoor dig, terwijl het aantal genoodigden zeer beperkt was was de inwijding van een gebouw te Sche- veningen, dat voortaan haar naam zal dragen en dat boven den ingang een steen bevat met deze welsprekende woorden «Ter nagedachtenis van Hare Majesteit Sophia Frederika Mathilda, Prinses van Wurtemberg, Neerland's diep betreurde Koningin, door een dankbaar volk opgericht." Volgens art. 1 der statuten is die stichting bestemd tot tijdelijke verpleging van kinderen van min vermogenden, waar ook in Nederland gevestigd, en zonder onderscheid van godsdienstige gezind heid, voor wie zeelucht en het gebruik van zee baden noodig worden geacht. Een werk der liefde is dus totstandgebracht ter eere van eene vrouw, die in haar leven zooveel liefde bewees In October van haar stervensjaar hebben wij ons gevoelen blootgelegd over zulk een hulde blijk ter nagedachteis van wijlen Koningin Sophia. Wie zich dit nog herinnert, zal tevens weten hoe wij, op het voetspoor van mevrouw Elise Van Calcargeenszins dweepten met het plan dat nu verwezenlijkt is. Wij wezen toen tevens op de velerlei voor stellen welke gedaan werden en nog zouden worden, en uitten de vreesdat daarop wel eens het gansehe plan schipbreuk zou kunnen lijden. Ons voorstel was toen, om gelden bijeen te krij gen en de beslissing over aard strekking en vorm van het monument over te laten aan de beide zonen van wijlen H. M. Wij weten niet in hoever rechtstreeks of zij delings in dien geest is gehandeldmaar wel weten wij nuuit de mededeelingen gedaan door den voorzitter der stichtingjhr. mr. O. C. J. Van Reencn, in zijn rede, bij de inwij ding gehoudendat onze kroonprins van zijne instemming en sympathie voor dit monument ter eere van zijn voor hem zoo onvergetelijke moeder, deed blijken. Het is dus ook in zijn geest en beantwoordt daardoor aan dien, waarin wij zulk een gedenk- teeken verlangden. En daarom voegt ons nu instemming met deze hulde, om het groolsche en eenige beginsel eraan verbonden: de nagedachtenis levendig te houden aan eene Koningin, rijk in deugden van hoofd en hart, die haar zorg vooral uitstrekte tot de kinderen van den behoeftigen stand. Haar werken was dan ook grootendeels van dezelfde strekking als nu de stichting, die haar naam draagt. Vier jaren geleden was het door liare inspi ratie, dat met behulp van eenige aanzienlijke dames en heeren uit de residentie eene inrich ting tot stand werd gebracht, om minvermo genden kinderen de voordeelen te bezorgen van zeelucht en zeebaden. Dokter Van der Mandele, die ook nu belangloos de plichten van genees heer aan het nieuwe gesticht waarneemt, be gon niet 5 kinderen op te nemen. Jaarlijks nam dit aantal toe, totdat het was gestegen tot 49. Meer kouden er niet worden geplaatst. En dit alles nu bracht de hoofdcommissie voor het monument der overleden Koningin op de gedachte dien weg inteslaan en door het stichten van een groot gebouw een goed nationaal doel te bevorderen en voort te arbeiden op een veld, waarop reeds eenige schoone bloemen bloeiden. Eu zoo kwam, dank zij de milde bijdragen die toevloeiden, de Sophia-stichting tot stand. Zij is even doelmatig als eenvoudig en smaakvol. Aan de oostzijde van den badhuisweg te Sche- veningen ziet men het gebouw, bestaande uit een hoofdgebouw en twee zijvleugels. Een ruim voorplein, waarvoor later een ijzeren hek zal komen scheidt het van den weg af. Bij het binnenkomen vindt men rechts do kamer van den dokter, links die van de directrice der inrichting. Naast elk dezer kamers bevindt zich een slaapzaal voor jongens en éen voor meisjes en wel voor hen, die moeielijk trappen kunnen klimmen. Ook boven vindt men de noodige slaapzalen en twee ziekenkamers voor kinderen, die om den aard hunner ziekten moeten worden af gezonderd. De geheele inrichting is ruim en luchtig met flinke schuiframen; en 100 a 150 kinderen kunnen daarin worden opgenomen. Maandag a. s. den 21 Juni zal de inrichting worden geopend. •Voor elk particulier kind, dat men opgenomen wil zien, moet f 1, voor kinderen uit gestichten, ziekenhuizen enz. \f 0,75 per dag betaald worden, waaronder alles is begrepen. Zoo is de Sophia-stichting thans. Maar de directie ervan streeft naar een ideaal. De ijverige geneesheer, de oprichters, van wie baron Van Tuijll van Serooskerke wel genoemd mag worden als een die van den beginne af aan het stichten van dit monument heeft be vorderd en die nog steeds met alle krachten meewerktzij jagen naar het doel om zooveel mogelijk kinderen gratis op te nemen. En dat doel helpen verwezenlijken is nu een plicht der dankbaarheid geworden voor het gan sehe Nederland. Gelden zijn geofferd voor zoo menig gedenk- teeken, dat in steen of metaal wel het oog bekoort, maar niet de gedachte levendig houdt hoe ook na den dood van hem of haar, wien het geldt, zegen wordt verspreid, zooals de over ledene dat deed. Eu dat is hier wel het geval. Een goed, nuttig, practisch doel voor de toe komst is vereenigd met een daad van eerbiedige hulde aan eene overledene. Wanneer de droefheid over haar verscheiden oprecht is geweest, dan kan men dit nu toonen. Er behoeft nu niet meer gevraagd te worden, op welke wijze dit geschieden kan er staat i ten monument, dat zegenend moet blijven werken! Wie kent niet zoo menig arm zwak kind, waarvoor zeebaden en zeelucht o, zoo goed zou den wezen, en dat daardoor alleen behouden kan wordeD Maar die kosten, ze zijn zoo hoog, en de inkomsten der ouders zoo gering. Welnu, als de ouders weten, dat daar voor hunne kinderen goed zal worden gezorgd, dat hun kleinen kosteloos herstel kunnen vinden te Scheveuingen, dan zal die zekerheid hen wel over tijdelijke scheiding doen heenstappen. Zal nu het ideaal nog lang een ideaal moeten blijven? Aan alle Nederlanders is 't om te toonen, dat zij de nagedachtenis eeren van Koningin Sophia, die voor hen veel deed, die den luister van ons vaderland verhoogde, die door haar per soon eerbied ook afdwong voor ons land aan buitenlandsehe autoriteiten op velerlei gebied. Wie Scheveningen bezoekt, bezoeke ook deze stichtiüg der liefde 1 En wie geld missen kan, helpe zooveel mogelijk om haar te doen toenemen in bloei en te doen beantwoorden aan het ideaal, dat men erineê beoogt 1 Zij helpen dan tevens aan het buitenland toonen, dat wij trotsch zijn op hen, die ons ten zegen waren. Benoemd in het bestuur van het waterschap de Breede Watering, bewesten Yerseke, tot dijkgraaf mr. B. V. Van der Bilt, tot gezworenen 31. Stevense, P. Dekker Jzn., A. Dominions Jzn. en J. Oele Hzn.in het bestuur van het waterschap Ooster- en Sir Jansland, tot dijkgraaf A. Van der Have en tot gezworen 4. Flo- Iiil Jz.; tot dijkgraaf van den Borrenbroodpolder A. Boogerdtot dijkgraaf van den Philippinepolder, K. Draecktot dijkgraaf van het waterschap Cadzand, A. Erasmus; in het bestuur van den Dreischorpolder, tot dijkgraaf J. Van der Linde en tot gezworen A. Berman tot dijkgraaf van den Jacobapolder, P. Ver hulst; tot dijkgraaf van den Elisabethpolder, V. Buyck tot dijkgraaf van den Nieuwerhavenpolder J. Leen- houts Jz tot gezworen van den Schengepolder, J. J. Van Weel; in het bestuur van den Oud-Noord-Beve- lar.dpolder, tot dijkgraaf J. De Regt en tot gezworen N. Tazelaar; tot dijkgraaf van den Leendert Abraham- polder, G. J. Van de Linde; tot dijkgraaf van den Oost-Nieuwlandpolder. D. Goetheer; tot dijkgraaf van den Westerlandpolder, J. Tolhoektot dijkgraaf van den Bastiaan de Langepolder D. Ongena; tot dijkgraaf van den Nieuwlandpolder P. Nieuwenhuyse; tot dijk graaf van den Zonnemairepolder F. Van den BoutCz. tot dijkgraaf van den Thoompolder P. Priestertot dijkgraaf van den Sophiapolder, L, Van Leeuwen tot dijkgraaf van den Van Alstein polder. P. Lemsen tot dijkgraaf van den Willem Adriaanpolder, A. Blok tot dijkgraaf van den Heer Janszpolder, J. Markusse Mz,tot dijkgraaf van den Calandpolder, D. Ongena. Bif kon. besluit is met ingang van 1 Juli 1880 benoemd tot comm. der posterijen van de vierde kl. N. J. W. Eichholtz, thans surnumerair der posterijen. O.Indie. Tijdelijk belast met de waarneming der betrekking van contr. 2e kl. de asp.-contr. A. De VuL- der van Noorden. GOES, 18 Juni 1880. De heer mr. A. F. X. Luyben, aftre dend lid voor dj Tweede Kamer in het hojfd- kiesdistrict Breda, wil in geen geval herkozen worden. De 2e luitenant L. A. H. Ammael, van het Ge regiment infanterie, is overgeplaatst hij het instructie bataljon te Kampen. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. De nasr Ovezand en DrieivegeD beroepen can- didaat J. d11. Kalkman heefl voor Waverveen bedankt. Het gerucht, voor koAen tyd te Utrecht ver spreid, dat ds. Bronsveld een college zou openen voor studenten in de theologie, bljjkt toch w.t&r te zjjn geweest. Sinds eeuige weken geeft genoemde predi kant onderwjjs iu de dogmatiek en practica aan een talrijk cu belangstellend gehoor. D.) In het laatste nommsr van het Schoolblad komt een bericht uit onze gemeente voor, waariu gewezen wordt op de roede verscheideue jaren alhier bestaande voorbereidingsklasse aan de eohool le klaaee, nl. als z. g. vierde klasse. Daaraan wordt deze ontboezeming vastgeknoopt: Wenschelijk was het dat ook aan de school 2de k'asse die voor den eigeuljjkea burgerstand soortgelyke inrichting werd verbonden. De kinderen uit dien stand hebben zoo niet meer dan toch zeker evenveel behoefte aan goede voorbereiding voor het eigenlijke onderwijs. Eo dit is te meer wenschelyk, omdat ook voor oavermogenden en bedeelden hier ter stede flinke gelegenheid is ter voorbereiding voor het gewoon lager ouderwijs. Alleen de burgerstand is dsarvan nog verstoken; de oorzaak daarvan ligt evenwei minder bij gemeentebestuur of schoolcom missie dan in den toestand der gemeentefinanciën. LANDBOUW EN VEETEELT. Het comité voor de inzending van vee en zuivel naar de internationale tentoonstelling te Londen heeft bjjna ƒ7000 bijeen. Heden zou bet comité te Wa- geningen iu een vergadering, waarop de Friesche 'land bouw vereeniging zich door een deputatie zal deen vertegenwoordigen, de belangeo der zaak nader be spreken. Afloop Aanbestedingan en Verkoopingan. Hoedekenskerke. Alhier is Woensdag door het polderbestuur der Watering Hoedekenskerke aanbe steed het herstel, de vernieuwing en het on derhoud tot den 15 April 1881 der Aarde-, Kram-, Rijs- en Sleenglooi- ingwerken aan de waterkcering van dien polder. Deze werken zjjn aangenomen door den hetr P. J. Visser Fzn., te Hausweert, voor 4128, Tot binnentandsche leden van de Ncderlandsehe maatschappij van letterkunde zjjn o. a. benoemd de ministers jhr. mr. IV. Six en mr. FF. baron Van dolt stein en de heer J. P. Conradi, leeraar aan de II. B. S. te Zierikzee. Op de internationale visscherijtentooastelling te Berliju heeft o. a. ons land een gouden medaille ont vangen. In de tweede klasse ontving de maatschappij De Schelde te VlissiDgen een zilveren en de heer A. \an Dorst te Bergen-op Zoom een broezen msdaiile. In de derde klasse werd een gouden medaille toege kend aan de Maatschappij ter bevordering deroester- cultuur te Bcrgen-op Zoom. (X. Rolt. Ct.) De zaugwedslryd, uitgeschreven door de «Kö'ner Liedcrkianz," ondervindt een buitengewoon grooten bjj- va'. Uit Duitseh'and, Oostenrijk België en Neder land meldden zich 120 vereenigiugen met te zamen 6000 zangers aan. Den 18en Juli zal lot de verloting voor de volg orde overgegaan worden. Uit het laatste week-bericht nopens het voorko men van de pokziekte in Europa blijkt, dat te Lou den op het einde der week nog 218 zieken waren en er 50 nieuwe in de week waren bijgekomen, terwijl er 10 stierren. Iu Weenen overleden in de laatste weck 11, in Praag 15, in Parijs 67, iu Pcterebu'g 3, in Odessa 2, in Bucharest 5, in Triest, Rome eu Barcelona ieder 2, in Krakau en Cadix ieder 1. RECHTZAKEN. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden, Vrjjdag 18 Juni 1880, zijn de navolgenne vonnissen geweien en uitgespro ken tegen lo. J. M, C. M F. K, P. B P. M. en P. B., allen te Yerseke, wegens het maken van buren gerucht ieder veroordeeld in eene geldboe.te van 7,50, subs. 2 dagen gev. straf c. e. 2o. J. K. eu M. R,, beiden te Yerske, wegens het bevissehen van de Scheld", zonder voorzien teziju van het vereischte concent, ieder veroordeeld in reue geidbo-te van 10, Bubs. 1 dag gev. straf c. e. De beide laatste beklaagden hadden tot hunne ver dediging aangevoerd, dat zjj in dienst van andereu waren eu de rechter hei ft alzoo uitgemaakt, dat het bekende artikel 1 van het reglement op hel bevis sehen der Schelde en Zeeuwsche stioomen, van 17 Juli 1875, (Stbl. 134) in algemeenen zin moet gele. zen worden en alzoo ieder mie ook die de Schelde bevischt, moet voorzien zyu van een door het bestuur der visscherjjen afgegeven consent, be houdens natuurlijk de uitzonderiugen, bjj de wet no- minativus nangenomen. Die beslissing is voor deze «treken niet zonder ge wicht en met zekerheid verneemt men dau ook, dat van de uitspraak hooger beroep zal worden aange- teekend, teneinde ook de meeniDg van hoogeie colla ges le kunnen lieren kennen.

Goessche Courant | 1880 | | pagina 1