Mcdedeeliugen op verschillend gebied. BUITENLANDSCH OVERZICHT. Eon Landbouwschool voor jonge meisjes. GEMENGDE BERICHTEN. Iodien de dood het gevolg 10, wordt h\j gestraft met tuchthuisstraf van vijf tot tien jareo. Op grond van gewoonte van dronkenschap kan de meerderjarige onder curateele gesteld worden. Alle bepaliugeu betreffende de curateele op grond van ver kwisting en hare gevolgen zyn daarbij van toepassing. Gewoonte van dronkenschap wordt beschouwd als eeu grond, waarop scheiding van tafel en btd kan worden gevorderd. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Zondag is te Ovezaud en Driewegen tot pre dikant beroepen de heer Kolkmanprop. te Utrecht. Op het twaalftal te Meppel staat ook ds. J. 1Krom*igt} te Corlgene. Volges-s de oöiciëele bij den sccretaris der Synode ingekomen berichten is voor de Synode door het prov. kerkbestuur van Zeeland benoemd tot lid de heer B. Overman, pred. te Heiokenszand en tot diens secundus de heer C. T. Zeeman, predikant te Zounemaire. Vrydag 23 Juli ft. s. zal te 's-Gravenpolder de jaarlijksche algem. vergadering der Z. Bevel, on der w. vereeniging worden gehouden. De heer A. fan Schelven van Goes zhI daarin de leesbeurt ver vullen terwijl ook de commissi'1, ten ro'igeu jare benoemd om te onder oeken, welke met het oog op de nieuwe wet de doelmatigste re.eling van school tijden en vacantien is, haar rapport zd uitbrengen. Op het zestal voor de benoeming van een hoofd onder wyzer te Me'.issant komt voor de heer J. W. Den Derder, te Gorincbem. De vijftieude algeraeene vergadering der Ver eeniging van leeraren aan inrichtingen van middel baar onderwijs zal op 27, 28 en 29 Augustus 1880 gehouden worden te Amsterdam. Afloop Aanbastediagon en Verkoopingen. Krabbenmjke. Zatenlag 11. ia door den etrzainen Jok», fan litre aanbesteed het graven eencr nieuwe waterleiding met bij- behoorende werken in den Krabbendijksclien Vliet, gelegen in den polder W aarde. Ingeschreven werd door de beeren A. Leeopoel, tevoor 1188; P. 1). Joossen, te Sohore, voor 995; M. Waterman, te Waarde, voor 990 W. Aleyer, tevoor 950 1'. J. Remor- tel, te Hoirtenisse, voor 947 B. v. d. B ink, te Krabbendyke, voor 925 en G. Slabbekoorn, te Krab bendyke, voor 849. Aan den laatste is het werk gegund. YVerkelyk is de verguld zilveren beker van de sociëteit St.-Jori» te Middelburg dezer dagen avu den heer Rotschild voor 15000 verkocht. Achter die som plaatsten wij in het bericht daar omtrent in ons vorig no. een vraagteekeu, omdat de prijs ons vry hoog voorkwam. Het blijkt, dat dit dus niet uoodig was geweest. Overzicht van bet verkeer van reizigers op eenige stations van de Zeeuwsche ljjn in de jaren 1878 en 1879. Vertrokken. Aangekomen. 1878 1879 1878 1879 Vlissi gen Haven 5017 4808 7337 7717 Lokaal 36116 39020 35647 35857 Middelburg. 57763 58044 57580 60248 Goes89694 40066 46603 49173 Vlake 11183 12680 7504 8371 Bergeu-op-Zjom 43453 42757 47490 46841 Hoosendaal. 25489 25192 24938 24263 (M. Ct.) Op de Oos'.erbegraafplaats buiten de Muiderpoort te Amsterdam had Vrijdagmiddag een eigenaardige samenkomst plaats, welke door haar karakter van een voud een des te hartelijker getuigenis was van veree ring der nagedachtenis van Bernard Te Gempt, waar aan zij gericht was. Reeds eenigen tijd geleden had den een aantal goede vrienden van Te Gempt zich verienigd, om zorg te dragen, dat zyn stcff-lyk over schot in een eigen graf zou worden overgebracht en dat een lijksteen de plaats zou aanwijzen, waar de eens zoo geestige dierenschiider de laatste ruste slaapt. Allen, die daartoe hadden bijgedragen, waren toen aanwezig. Niet liet minst merkte men daaronder tal van kunstbroeders op, o. a. de schilders Cunaeus, J. C. Greive Jr., R ie jen, Sangster eD verder de meeste leden van bet gezelschap „De brave Jongelingen," waarvan Te Gempt en Albregt indertijd de ziel waren. Albrtgt was een goed vriend van Te Gempt en ook een der eersten, die pogingen aanwendde om te zor gen dat zija graf niet vergeten zou worden. Het was daarom een aandoenlijke hulde, toen Vrydag een van de aanwezigen nameus mevr. de wed. Albreyt En gelmaan een lauwerkrans nederlegde op Te Gempt'» gesteente, dat slechts weinige schreden verwijderd is van de plaats waar Albregt begraven ligt, die dezen hoogvereerden vriend slechts een half jaar overleefde. (N. v d. D.) Bij gelegenheid der vergadering van de Brititi Medical Society, te Cambridge, in Augustus, zal aan veertien Europeesche geleerden honorit causa de titel van „doctor of law" worden verlepnd. Ouder deze behoort ook professor Donder», te Utrecht. Door het departement Alkmaar der Maatschappij tot nut vsn liet algemeen is eene tentoonstelling ge organiseerd van voorwerpen van nut en smaak, ver vaardigd door inwoners van stad en omstreken. Wij zyn verlangend naar het verslag van die ten toonstelling. Men weet, boe door ons indert'jd een zelfde idee is aaogegeven, toen wy de kermis in een ander gewsBd wilden steken. Volgens bet llbld. zou de jeugdige kunstschil der Ap l, die als officier de reis met de Willem Bartntiz medemaakt, voornemens ziju stof op te doen voor een panorama, dat eeo juist denkbeeld zal geven vaD de natuur binnen den Poolcirkel, Dit panorama is bestemd voor een der twee le Amsterdam op te richten panorama-gebouwen. Een Duilsclter, dr. De Sabbat», heeft in zwavel zuur jjzeroxydule een zeer werkzaam middel tegm do zoo gevreesde diphthéritis ontdekt. Hij gebruikt het in de volgende verhoudrngen5 gram zwavelzuur- jjzer-oxydule, 15 druppels verdund zwavelzuur, 30 gr. witte suiker en 100 gr. gedistilleerd water. Zoowel om te gorgelen als voor inwendig gebruik schrijft bij dit middel voor, eu naar bericht wordt rost uitste kend gevolg, zelfs bij hardnekkige gevallen. Paul De Cassagnac heeft Zaterdag in de Franselie Kaaier voor afgevaardigden wel het woord gevoerd, doch niet om te vertellen dat hij heenging Zeker om dat gerucht tegen te spreken heeft hij nog eens hard en luide gesproken, zoo opgewonden dat er nog quaeatie was, om hem onder censuur te stellen. Hij beschuldigde de regeering, dat zij officiëele catididaten stelde en door alle ambtenaren voor hen liet werken. Hoofdzakelijk had hjj het oog op zekere feiten, in het departement üers in toepassing gebracht. De Minister van Biuneulandsche Zaken be streed dit beweren en verklaarde, dat er geen enkele reden bestond om te twijfelen aan den oprechten wensch en aan de ernstige pogin gen der regeering om de officiëele candidatu- reu te beletten. Bij zjjn repliek deed De Cassagnac een hevigen en langen uitval tegen de republiek, die hij de regetring eener fractie noemde. Natuurlijk mocht de voorzitter der Kamer, de beer Gambetta, dit niet toelaten en hij vroeg van de Kamer toepassing van het artikel van het reglement, waarbij de censuur met tijde- ljjk verbod om in de Kamer te komen als straf bedreigd wordt. Hierover ontstond groot rumoer. Na eene nadere verklaring, door De Cassagnac van zijne woorden gegeven, trok Gambetta ziju voorstel in. Ten slotte werd tot de gewone orde van den dag overgegaan. De Kamer nam den vorigen dag de wet tot afschaffing der Zondagswet aan. De algeineene amnestie, die spoedig door de regeering zal worden voorgesteld men zegt uitsluitend op aandrang van Gambetla wordt druk besproken. De clericale bladen steken den draak met eene regeering, die, zooals zij beweren, da commune binnenhalen en da Jezuïeten verdrijven. Toch is de republiek tegenover de ex-com munisten aan den anderen kant flink, wat tot handhaving van haar prestige zeer meêwerkt. De rad cale Parijsche gemeenteraad ondervindt, dit vooral met hare soms onbekookte besluiten en zij, die het radicale element daarin willen versterken, vinden ook geen meêwerkiug. Zoo is de verkiezing van den bekenden communeman Humbert door den Raad van State nietig verklaard. De Engelsche regeering wordt dagelijks over stelpt met vragen over hetgeen zij doen zal en al gedaan heeft. Zij verklaarde, dat er van eene ont uiming van Kaboul nog niets be kend is. Een der leden van het kabinet, lord Gran ville, nam bovendien alsof al die praat gelegenheden nog niet genoeg waren een feestmaal van ket vischhandJaarsgilde te Lon den te baat, om zjjne hoop uit te spreken op vrede. Daarvoor achtte hij de teek- nen des tjjds niterst gunstig. Wel is waar zjjn er verschillende belangen, verschillende sympathieën en verschillende stroo mingen van eerzncht in het spel. Doch een belang beheerscht die allen, nameljjk het be waren van den vrede, mogelijk gemaakt door de afwezigheid van oorzaken, die oorlog zouden kunnen teweegbrengen. Zeker was het, in dien het tot gemeenschappelijke actie niet ko men mocht, of indien daardoor geen resultaat verkregen werd, dan zou de schuld niet liggen aan gebrek aan verzosnigsgezindheid of vast beradenheid van de zijde der Britsche regeering. De ambassadeurs der verschillende mogend heden te Konstantinopel hebben eene collec tieve nota aan de Forte gericht, waarin de uit voering verlangd wordt van de met Montene gro gesloten conventie en van art. 61 van het tractaat van Berlijn betreffende Armenie. Een land, dat weinig op staatkundig gebied van zich doet hooren, heeft een zeldzaam voorbeeld gegeven van fermitcit der volksver tegenwoordiging tegenover de Kroon. Het is Noorwegen. De Noorweegsche Storthing is in conflict ge komen met den Koning. Z. M. beeft het recht over een besluit der Storthing driemaal een schorsend veto uitspre ken maar wanneer de Storthing ten vierden male hetzelfde besluit neemt, wordt het ook zonder goedkeuring des Konings tot wet ver heven. Nu is echter de vraag: wanneer de Storthing een besluit neemt tot wjjziging der grondwet, kan de Koning ook dan slechts een schorsend, of kan hg alsdan een absoluut veto uitbrengen. De Koning beweert dit laatste de Storthing het eerste. Nu besloot de Storthing dezer dagen in de grondwet eene wijziging te maken, volgens welke de ministers voortaan a n de zittingen der volksvertegenwoordiging moeten deelnemen. Nadat dit besluit reeds driemaal was genomen en telkenmale door het koninkljjk veto was getroffen, werd het teu vierden male vastge steld. Toen hierop weder een koninklijk veto werd ingezonden, onder nadrukkelijke verldariug dat dit in deze zaak een absoluut veto was, werd er door den voorzitter een voorstel inge diend, inhoudende dat de gemaakte wijziging geldig was en als grondwetsbepaling in wetking trad. Sommige leden maakten hiertegen be zwaar en betoogden dat de Storthing in 1824 met algemeene stemmen had erkend, dat do Koning ter zake van grondwet een absoluut veto had. Andere sprekers bestreden deze op vatting en betoogden, dat zoodanig recht nooit was erkend. Met 74 tegen 40 stemmen werd het voorstel van den voorzitter aangenomen en het koniukiiik veto ongeldig verklaard. Dat zoo'n zeldzaam voorkomende quaestie de gemoederen in spanning brengt, zal zeker niemand verwonderen. Te Darnétal nabij Rouaan bestaat eene land bouwschool voor jonge meisjes, het middelpunt van eene soort van modernen amazonenstaat, die in alle opzicht de aandacht verdient. Het ontstaan dezer vrouwelijke kolonie, die be stemd is de jonge meisjes op te nemen, welke uit de gevangenissen ontslagen worden, heeft eene min of meer romantische geschiedenis. Eene edele non, zuster Ernestine, die zich de vrome taak had ge steld in de gevangenis van Bicêtre troost en op beuring te brengen, was er op zekeren dag getuige van, dat twee jonge meisjes, die ontslagen zouden worden omdat haar straftijd om was, smeekten en vleiden om in de gevangenis te mogen blijven. De arme kinderen waren zonder dak, zonder fa milie, en vreesden met recht de gevaren, waaraan zij zouden zijn blootgesteld. Hare tranen wekten hij zuster Ernestine diep medelijden op. Wat ech ter te doen Geld om de ongelukkigen hij te staan, had zij niet. In haren nood schreef zij aan den kapelaan der gevangenis te Rouaan, den abt Podvin, zette hem den ongelukkigen toestand der heide meisjes uiteen, en vroeg hem om raad. Het ant woord luidde lakoniek: nZoek een kamer, koop wat brood, een licht en stroo om op te slapen. Morgen zal God verder zorgen". Zoo geschiedde het, en zoo werd de eerste grond slag gelegd voor de stichting, die thans, na 30 jqren, meer dan 300 jonge meisjes huisvest en voor baar zorgt. Hoe klein de aanvang ook was en hoe gering, de middelen, het vertrouwen van den abt is niet beschaamd geworden, al waren ook de eerste jaren voor hem en zijne vrome helpster jaren van ontbering en beproeving. Hunne onderneming vond bijval en ondersteuning, zoodat zij mettertijd een huis en een stuk grond konden koopen. Er werden hun o. a. eenige geiten geschonken, en daardoor kwamen zij op de gedachte, zich met het land bouwbedrijf bekend te maken, waarvan zij weldra zooveel afwisten, dat zij er hunne jonge bescher melingen in konden onderrichten. In vervolg van tijd werd ook eene fabriek opgericht, die altijd nog in bloei toeneemt. Ook de Fransche regeering vestigde haar aan dacht op dit toevluchtsoord, en sedert lang reeds is door haar bepaald, dat alle jonge jonge meisjes, die uit eene strafinrichting worden ontslagen, der waarts zullen worden gezonden. Voor elk meisje betaalt het departement 40 francs hij de intrede en 60 centimes dagelijks tot haar 15de jaar; van dezen leeftijd af neemt men aandat zij door haren arbeid zelve in haar onderhoud kunnen voor zien. Bovendien verleent de Staat geldelijken steun. De inrichting telt thans 306 meisjes van ver schillenden leeftijd, van G jaar af. Velen van haar hadden wegens kleine diefstallen straf ondergaan, doch er zijn er ook velen opgenomen, om haar aan het slechte voorbeeld der ouders te onttrekken en te maken, dat zij niet op den slechten weg komen. Iemand, die de kolonie bezocht, geeft er de vol gende beschrijving van De inrichting bestaat uit een groot huis, waar van de luchtige en lichte vertrekken een aange- namen indruk maken. Hier zagen wij de jonge lüeisjes in' haar verschillende bezigheden. Daar slechts twee uren per dag aan het schoolonderwijs gewijd worden, blijft de overige tijd over voor anderen arbeid, zooals: linnennaaien, het maken van kleederen, wasschen, strijken enz. In eene der zalen naaiden de reeds volwassen meisjes met behulp van machines, die door stoom in beweging werden gebracht. Eene andere stoommachine knipte de te naaien hemden hij een dozijn tegeljjk. De groote slaapvertrekken zijn in een afzonderlijk gebouw en onderscheiden zich door voorbeeldige orde en zindelijkheid. Dicht daarbij staat het nette, vriendelijke kerkje. Nadat wij met den abt, die ons had rondgeleid, in zijne woning waren terug gekeerd, vroeg bij ons of wij de boerderij wenschten te zien, en op ons bevestigend antwoord liet hij inspannen en zeide: nDan zal ik telegrapheeren, dat men ons van de boerderij nog een paard te gemoet zendt, want de weg gaat bergopwaarts." Deze telegraaf, verhaalde hij ons later, was een geschenk van een Protestantschen godsdienstleeraar, die de inrichting bezocht had en daarmede hoog was ingenomen. nJa voegde hij er lachend bij wij gaan met den tijd meê; gij kunt heden ook reeds een telephon zien." Wjj stegen in het rytuigals koetsier deed een krachtig meisje dienst, dat met vaste hand baal' paard wist te sturen, ofschoon de wegen meestal zeer slecht waren. Aan den voet van den heuvel, waar de bouwhoeve gelegen is, kwam ons h"t voorspan tegemoet, bereden door een ander -obusl meisje, dat behendig van het ongezadelde paard sprong, het voor den wagen spande en er toen weder vlug op sprong. Wij vertrouwden nauwelijks onze oogen toen wy op de velden om ons heen overal meisjes ge waar werden, die zonder eenige mannelijke hulp de zwaarste werkzaamheden van het landbouw bedrijf verrichtten, en wel op een zeer oneffen ter rein. Hier werd geploegd, daar gemest, hier ge zaaid, ginds veevoeder gereden. Rechts en links, op malscbe groene weiden, graasde een kudde van 60 a 70 koeien van verschillend ras, die door ver scheidene herderinnen, steeds onder toezicht van eene r.on, bewaakt werden. Een deel van onzen weg, ongeveer twee kilometer, was door de kwee- kelingen der inrichting zeiven in een goeden straat weg veranderd. Al dadelijk bij het betreden van de landhoeve deed zich een eigenaardig schouwspel aan onze blikken op: twee jonge meisjes waren bezig een paard te beslaan. De beste hoefsmid zou daarby niet handiger te werk zijn gegaan. Eene hoofdzaak by de inrichting is de veeteelt. Buiten de reeds vermelde kudde runderen zagen wij 23 paaiden, vele varkens en meer dan 1000 stuks pluimvee. Iu een kleinen tuin van 230 vier kante meter werden groenten verbouwd, vooral asperges, die wegens hare goede qualiteit tot de hoogste prijzen op de markt te Rouaan werden verkocht en aan de inrichting jaarlijks eene winst van 2000 francs opbrengen. De lucht daarboven was zoo balsemiek en ver sterkend, en alle gezichten om ons heen zagen er zóo blozend en gezond uit, dat ik de vraag deed, of wel ooit van de ziekenzaal gebruik werd ge maakt. nSlecbts zelden", antwoordde de abt, nwy hebben bijna nooit, hetzij onder de menschen, hetzy onder de dieren, zieken. Veel beweging in de open lucht, goede rijkelijke kost eu luchtige vertrekken zijn steeds aan elke paedagogische inrichting ten dringendste aan te bevelen." De landbouwschool te Darnétal is niet eene eigen- ljjke theoretisch-wetenschappelijke, maar eene uit stekend praktische school. De onderwyzers zyn de abt Podvin, die een zeer ervaren landbouwer is, en 25 nonnen, wier overste de stichteres der in richting, zuster Ernestine, is. De godsdienstoefe ningen zijn beperkt tot de mis en den Zondagschen kerkdienst. Vóór haar 18de jaar mogen de meisjes de inrichting niet verlaten. Zij vinden dan licht een bestaan als tuiniersters, huishoudsters of naai sters, of in het landbouwbedryf. Overal worden zij wegens hare bekwaamheid in den arbeid en haren goeden levenswandel gezocht en op prys gesteld. Velen zoo verhaalde de abt doen goede huwelijken doch vebn ook geven er de voor keur aan bij ons te blijven, en zijn ons steeds van groot nut. Ieder heeft het recht in deze inrich ting terug te keeren, als zy ziek of met hare positie niet tevreden is. Vervuld van een natuurlyk gevoel van bewon dering en vereering, verlieten wy den eerwaardigen, nog krachtigen grijsaard, wiens geheele wezen her innert aan bisschop Myriel uit Victor Hugo's nMi- sérables". (De Huisvrouw). Men verzoekt ons nu wiêr te berichten, dat de brieven vermeld als vermist in de courant van II. Zaterdag, te Amsterdam behoorlyk aan het adres zjju terecht gekomen I Men schrijft in de M. Ct. uit Vlissingen, dat de voorstelling vau het Amerikaansch Negergezel- sehap onder directie van den heer W. H. Morton, welke Douderdagavond daar plaats had, op een bui tengewoon comische wjjze afliep. Nadat voor een stampvolle zaal de eerste zes nummers vliegensvlug waren uitgevoerd, was het pauze, die evenwel zoolang duurde dal men een bediende naar het toooeelzond, om te onderzoeken wat eraan haperde. Deze kwam terug met de boodschap, dat het gezelschap verdwe nen was. Later vernam men, dat zy met den trein van 10 uren naar Middelburg waren vertrokken, Zaterdag heeft zich de justitie vau Breda naar Roosendaal begeven, teneinde aldaar een onderzoek in te stellen naar een Vrydag plaats gehad hebbend spoorwegongeluk. Des voortniddags nl. geraakte de spoortrein, die te 11.49 u. uit Roosendaal naar Breda vertrekt, door onachtzaamheid van den wisselwachter aan het eerste wachthuis nabij het station Roosendaal op een draai schijf, waarvan de lijn op enkele passen eindigt. De locomotief eu de tender stortten omlaag. De machinist, vader van 6 kinderen, werd gedood en de conducteur verwoud, terwyl de stoker nog intijds van de ma chine was gesprongen. Ook heeft eene damedie in eene coupé der le klasse, welke zich onmiddellijk achter den tender bevondgezeten was eene lichte kwetsuur bekomen. De overige passagiers zijn met den zchrik vrijgekomen. Te Amsterdam is een vrouw uit Eemnes ge vankelijk binnengebracht, verdacht de twee kicderen van haren man uit zijn eerste huwelijk te hebbeu vergiftigd. Reeds vóór eecigen tjjd overleed het meisje, nu onlangs het knaapje. Aldaar heeft zich in een concert laten hooren de heer Unthan, die zonder armen is geboren, en verdienstelijk viool speelt met de voeten. Hy opende het vioolkistjestemde het instrument, voorzag den strijkstok van bars, en speelde een thema uit 1 Lom bard! en een Médidation van Gounod op een prelude van Bach. De verbazing van bet publiek, dat hem luide toejuichte, steeg ten top, toen de heer Unthan met de leenen eeo cornet a piston opnam, en een polka blies. Te Arnhem heeft Donderdagnacht een hrutala

Goessche Courant | 1880 | | pagina 2