Dinsdag 15 Juni. 67ste Jaargang. De Schilder van Chicago. S C H U T T E R ÏJ. VACCINATIE. vaccineeren of hervaccineeren. GOES, 14 Juni 1880. MENGELWERK. GOESCHE D© uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75, Afzonderlijke nommer» 5 ct. met bijblad 10 et# COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst.. Geboorte- huwelijk!- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen ran 1S regels a ,1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de pry's slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR en verder bij alle boelcverkoopers en postdirecteuren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES verwittigen den belangstellenden: lo. dat de alphabetische naamlijst van alle personen, die aan de loting van dit jaar voor de Schutterij dezer gemeente moeten deelnemen, ter inzage zal liggen ten raadhuize van Dinsdag den 15 tot en met Dinsdag den 22 dezer loopende maand, van des voormiddags negen tot des namiddags twee uren, teneinde een ieder in staat zoude zijn, om, ingeval hem op de lijst eenige personen of om standigheden mochten voorkomendie daarop behooren te worden aangeteekend of daarvan moeten worden weggelaten, zulks bij de met het toezicht over de loting belaste commissie ter kennis te brengen 2o. dat de tijd tot de loting is bepaald op Donderdag den 24 dezer maand, des middags te 12 uren, en zal plaats hebben ten raadhuize alhier. Goes, den 12 Juni 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis der ingezetenen, dat de heeren N. J. F. VERSCHOOR, geneesheer, en J. ILOOMAN Az„ heelmeester dezer gemeente, in de SOEPKOKEKIJ des namiddags te 1 uur zuilen zitting houden op Donderdag 17 Juni 1880 tot het gratis Burgemeester en Wethouders noodigen de ingezetenen dringend uit, om van de aangeboden gelegenheid gebruik te maken, temeer, nu door het geneeskundig Staatstoezicht is verklaard, dat de pokken epidemisch heerschen in het naburige Roosendaal. Zij herinneren hierbij aan de noodzakelijkheid der herinënting, omdat het bewezen is, dat niet allen, die éénmaal zijn gevaccineerd, voor de ziekte onvatbaar blijven en eerst de revaccinatie leert, of men nog vatbaar heid bezit. Bij het dreigen eener pokken-epidemie is het dus noodig, dat ieder, die slechts eenmaal is ge vaccineerd of met gevolg gerevaccineerd is, nogmaals aan die kunstbewerking wordt onderworpen. Goes, den 14 Juni 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Benoemd tot adjudant bij het depot 3e regiment infanterie de le luit. G. J. Van Deinse. De statistiek van handel en scheepvaart in ons land over de maand Aprilligt aan ons bureau ter lezing. Naar wij vernemen heeft onze stadgenoot de heer L. Van der Hoek met gunstig gevolg examen afgelegd als officier van de genie bp het Indische leger. Zaterdag overleed te Middelburg mr. J. P. Van der Bildtoud-raadsheer in het provin ciaal gerechtshof van Zeeland, thans kanton rechter aldaar. 4) Naar het Duitsch van X. Riedl. n De waarheid is" ging Eossiter voort, terwijl hij met den rug naar zijn vrouw ging staan en door het venster staarde, „dat ik eigenlijk nooit had moeten trouwen. Ik zou dan mijn leven aan de kunst hebben gewijd. Wat nut hadden al die vervlogen jaren, waarin ik als een galeislaaf aan den schrijflessenaar stond, enkel om mijn dagelijkseh brood te verdienen? De levenstaak van een man moet iets zijn. waarop hij trotsch kan wezen. Maar is boekhouden nu een zaak om met recht trotsch op te zijn? Bah!" Minette antwoordde niet. Eossiter had op zijn gewonen morrenden loon gesproken, half luid en dof, evenals iemand die voor zich zelf een argument aanhaalt. Toen hij zweeg, ging hij van het venster naar de kachel. Zijn vrouw zat bij het raam, en was bezig bij den vallenden avond nog spoedig eenig naaiwerk af te maken. nik heb mjjn schilderij nde kleine huishoudster" De zomervergadering der vereeniging van burgemeesters en secretarissen in Zuid- en Noord-Beveland zal op Vrijdag den 18 Juni a. s. te 's Gravenpolder gehouden worden. De te behandelen vraagpunten zijn lo. Mag aan gemeente-ambtenaren, in hunne instructie, verboden worden, hunne gedachten en gevoelens over gemeentezaken door de druk pers te openbaren In te leiden door den heer H. J. De Raad, s cretaris van Waarde. 2o. De bevoegdheid van den burgemeester, ontleend aan art. 188, in verband met art. 190 al. 2 der gemeentewet. In te leiden doormr. L. A. Bybauburgemeester van Colijnsplait. 3o. Mag door een burgerlijk armbestuur als voorwaarde van bedeeling worden gesteld, dat de kinde ren der gealimenteerden godsdienstonderwijs genieten moeten In te leiden door den heer tl. J. Augustijn, secretaris van Rilland Bath. 4o. Is de uitsluiting van het lidmaatschap van den raad, omschreven in art. 23 litt h., i. en k., met het oog op art. 6 der grondwet te verdedigen In te leiden door den heer J. P. G. Timans, secretaris van 's-Heerenhosk. Voorts zal besproken worden het concept voor het wetsontwerp tot wijziging van de artt. 264-266 der gemeentewet. (A7. Rott. Ct) In de vergadering der vereeniging van burgemeesters en secretarissen in Noord-Hol land, den 7 Juni jl. te Haarlem gehouden, is besloten een adres aan den Minister van Bin- nenlandsche Zaken te zenden, met den wenseh dat de Min besluiten mocht tot uitbreiding der wet op den kinderarbeid in dien zin, dat het daarin opgenomen verbod ook op huiselijke en persoonlijke diensten en op veldarbeid toe passelijk zoude zpn. BCHEEPVAARTBERICHTEN. Hansweert. Ia de week, locpende van 6 tol 12 Juni, bcdraagtjiet aantal der alhier in- en uitgeklaarde geladen schepen 200te weten: Ingeklaard: Zeilschepen 62 Stoomschepen 8 Uitgeklaard: Zeilschepen 116 Sioomschepen 14 70 130 Totaal 200 Onder het getal uitgeklaarde zeilschepen zjju be grepen 37 visch- en mosselschuiten. Door den hear V. d. Bent te Mid lelburg is aan den M nister van Waterstaat, Handel en Nijver heid concessie aangevraagd voor een sloomsleepdienst op 't kanaal van Ter Neuzen en buitenhaven. Zoo dra de vergunning zal verkregen zijnzal de dienst een aanvang nemen en wel (voorloopig) met lw<e sleepbootende Atalanta en de fezalia. van daag medegenomen naar Van Vechten, den kunstkooper, om het te verkoopen. iinEossiter, zeide hij, het is een schande, dat een genie als het uwe als het ware ondergaat in kan toorboeken voor prijsnoteeringen van zeep en indigo. Ge moet naar Europa gaan"". Ik wist natuurlijk dat hij gelijk had; maar waan oor is het noodig daarover nog langer te praten? Mij zijn armen en beenen gebonden." Zijn vrouw legde haar werk neer en zag naar buiten, in treurige gedachten verzonken. Zoo ont stond een kleine pauze. Karei staarde iti den brandenden haard en Minette herinnerde zich den tijd, waarin zij het geluk van zijn leven scheen uit te maken, en dacht daarbij, hoe zij gehoopt had altijd met hem gelukkig te wezen en haar aan genaamste gedachte geweest zou zijn, al het geluk in haar leven aan haar man te danken te hebben! Ach, slechts zeven jaren waren sedert voorbijge gaan, en nu moest zij zelf brood en kleederen voor zich en hare drie kinderen verdienen en hij be klaagde zich den band, die hem aan allen hond I »KareV', zeide zij zacht, „het is onnoodig dat gij u gebonden gevoelt. Ga, waar gij wilt. Wan neer ge denkt, dat God u tot hoogere dingen heeft geroepen, dan die gij hier kunt verkrijgen, dan zijt gij vrij, die verheven taak optesporen. Ik heb u In den nacht van Vrijdag op Zaterdag jl. is de B'lgiscne schuit Vrouw Maria, scliipp-r I B. Soeteweij, de Schelde afkomende m-.t eene lading m:t- selsteen voo- Lillo, ter hoogte van de Paart iu den grond geloopeu door de Engelsche stoomboot Ruif Creijke. Hei volk is gered. Schip noch lading was geassureerd. Het ongeluk most hieraan to»gewettn worden, dat de Vrouw Maria geen licht braudende had, zoodat Soeteweij geen recht kan doen gelden op schadevergoeding. Aan het in ons vorig no. vermelde kon. besluit tot vaststelling van een bijzonder reglement van po litie voor het kanaal door Zuid-Bevelaud is het vol gende ontleend De grootste geoorloofde afmetingen der schepen zijn lengte 100 M., breedte 15,75 M,, diepgang 6,20 M. Art. 4. Met de sluizen wordt niet geschut, zoo lang het buitenwater hooger staat dan 2,50 M. boven A. P. of lager dan 2,50 M. beneden A. P., of zoo grooter verval bestaat, bij keering met da vloeddeu ren, dan 2,75 M. en bjj keering met de ebdeuren, dan 3 M. Het maximum vau snelheid, waarmede stooinhooten zich op het kanaal mogen bewegen, bedraagt per mi nuut: voor stoombooten met meer dan 2,75 M. diep gang 125 M., voor stoombooteo met niet meer dan 2,75 diepgang, 150 M. voor stoomhooten met niet meer dan 2 M. diepgang, 250 M. Het grootste getal schepen, dat tegelijk door eene stoomboot mag worden gesleept, bedraagt 18. Vaartuigen mogen in het kanaal niet langer ver- toeveu dan voor (ie do ervaart, de lossing of lading van goederen noodig is, ter beoordeeling van den havenmeester. Tot het vertoeven in eene der buitenhavens kan de havenmeester vergunning verleenen. Een schip, door overmacht of na verkregen ver gunning in eene der buitenhavens vertoevendemoet, op de eerste aanzegging van den havenmeester, naar buiten schutten of de haven verlaten. STATE\-GE.\E«A4L. TWEEDE KAMER. Blijkens de Mem van Antw. der Reg. op het voorl. verslag der Kamer over het wetsontwerp tot ve-hoo- ging van Hoofdst. V der Staatst-egrooting vóór 1880 (Lager onderwijs) ia het den Min. niet duidelijk dat het Koninklijk invoeringsbesluit in elk geval voor 1 Juli van dit jaar uitgevaardigd behoo t te zijn, opdat de Provinciale Siaten in hunne aanstaande zomerver gadering weten, waaraan zjj zich by de overweging van aanvragen om subsidie ingevolge art. 36 der schoolwet van 1857 te houden hebben. Die aanvra gen moeten in Juli beoordeeld worden naar de dan nog geldmde wet van 1857; het tijdstip, waarop de wet van 1873 in werking treedt, staat daarmede in geenerlei verband. Zoolang de wet van 1857 van kracht is, mo-t zy worden nageleefd de aanvragen om subsidie krachtens ait. 36 dier wetten te overwegen volgens haar voorschriften. De Min. bestrijdt voorts de meeuing dat, zoo de wet met 1 November 1880 in werkiug treedt, aan alle gemeenten een vergoeding wordt gegeven voor kos en, die eigcnlyk niet gemaakt zyn. Met de groote meerderheid en op de door haar lief" hier trilde haar stem en hield zij een oogenblik op „maar ik verlang niet de gade van een man te zjjndie mij als een last beschouwt. Deze kinderen Hier zweeg zij plotseling. Onnadenkend, maar toch zoo liefdevol en zelf opofferend als zij was, kwam hare geheele natuur in opstand bij de gedachtedat de man, die zij zoo innig geëerd had, lafhartig genoeg zou kunnen zijn de zorg voor hare drie kinderen geheel op hare zwakke schouders te laden, enkel en alleen om het pad van den roem sneller en gemakkelijker te beklimmen. In het bewustzijn van het vervullen der moeder plichten bezielde haar de gedachte, dat slechts de dood haar daarvan kon ontheffen. Datzelfde moest ook een vader gevoelen. nKarel", zeide zij, snel oprijzende en met de hand aan de wieg van haar jongste kind, «wat denkt ge dat God van u eischt,, dat ge zijn zult: een trouw echtgenoot en vader of een beroemd kunstenaar nWanneer de Schepper mij een talent heeft ge schonken, waarmede ik het menschdom kan op heffen en in geestdrift doen ontvlammen, zelfs wan neer de genoegens van dit korte leven mij daar door werden ontzegd, ook dan nog is het mjjn a ingevoerde grouden is de Regeering van oordeel, dat mededeelinï van het advies van den Raad van State niet raadzaam is. De Regeering vereenigt zich niet slechts in het afgetrokkene geheel met de meening dat gewone uitgaven, als waarvau hier sprake is, niet door bui tengewone middelen gedekt moeten worden, maar beeft zicb ook reeds beyverd de middelen te zoeken o.n tot versterking van de gewone middelen te ge raken; naar zij hoopt, zal daaraan dienstbaar kunnen zijn een wetsontwerp tot regeling van de bijdragen van Ned-Indie aan de middelen tot dekking der Staatsuitgaven, volgens hetwelk reeds de dienst 1880 me een vaste bijdrage van f 2,000.000 zou worden gebaat. Iu het wetsontwerp tot regeling van het bedrag der uiikeeringen van Indië aan de Nederlaudeche middelen wordt dat bedrag gesteld op 2 millioen 'sjaars en op de helft, tot een maximum van 6 millioen, van bet voordeelig verschil tusscben de ontvangsten van den dienst en de uitgaven met inbegrip van de hierboven genoemde bydrage. Deze bepaling wordt het eerst toegepast op den dienst 1880. In het wetsontwerp, houdende wettelijke bepa lingen tot beteugeling van het misbruik vau sterken drank, wordt o. a. ook aan den gemeenteraad bevoegd heid gegeven om bij plaatseljjke verordening lo. wijken, buurteu of strateu aan te w jzen, waar verkoop van s'erken drank in het klein niet mag worden vergund. 2o. een maximum vast te (tellen Tan de binnen de gemeente te verleenen vergunuingen. Dit maximum mag niet lager worden gesteld diu in gemeenten met meer dan 50,000 zielen 1 op 500 inwoners, iu gemeenteu met meer dan 20,000 en ten hoogste 50,000 zielen, 1 op 400 inwoners, in ge meenteu met meer dan 10,000 en ten hoogste 20,000 zielen, 1 op 300 inwoners, in de overige gemeenten 1 op 250 inwoners. H-t maximum mag niet lager gesteld worden dan het bij een khiner bevolkings cijfer zou mogen worden gesteld, en niet lager dan op twee. De in dit artikel bedoelde plaatselijke, ver ordeningen gelden voor een bepaalden daarin genoem den tjjd, die tien jaren niet mag te boven gaan. Ouvertniüderd de straffen wegens overtreding der wetten op het patent of wegens het houden van een buis van hazardspelen, wordt volgens het ontwerp met gevangenisstraf van 1 tot 21 dagen of geldboete vau 1 tot 100 gessraft: lo. hij, die zouder de ver- eischte vergunning sterken drank in het klein verkoopt, te koop aanbiedt of ten verkoop in voo raad heeft. 2o. hij, die in een localiteit, waar sterkedrank in bet klein verkocht wordt, op eenigerlei wjjze aan koop van sterkedrank eene kans op iriDst verbindt. 3o. hjj, die een der handelingen in de beide vorige nomme.s omschreven in zijn woning toelaat. Met gevangenisstraf van een dag tot negen maan den of geldboete van 1 tot J 300 woidt gestraft: lo. by, die aan ieinaud, die in kennelijken staat van dronkenschap «erkeert, sterken drank toedient. 2o. hij, die een kind beneden den leeftijd van zestien ja ren opzetlelyk dronken maakt. 3o. hij, die iemaud door geweld of bedreiging dwingt tot het gebruik van sterken drank. Indien een dezer feilen een ziekte ten gevolge be ft, wordt de schuldige gestraft met gevangenisstraf vau een dag tot vijf jaren. plicht, dit talent te gebruiken." Zijn vrouw staarde hem ernstig en uitvor- schend aan. „Mij schijnt het toe", zeide ze met nadruk, dat de eerste plichten der ouders aan de kinderen toe- behooren." „Zeker", antwoordde Eossiter instemmend en openhartig; „maar ge ziet ook, hoe mijn plichten lijnrecht tegenover elkander staan. Ik zal mijn hoogsten plicht volgen; juist daarom is het een feit, dat ik nooit had moeten trouwen." Dit laatste zeide hij met een zucht. Het scheen hem niet in de gedachte te komen, dat hij de ge volgen van een begane dwaling met al de kracht van een man moest dragen, maar klaagde slechts over het noodlot, dat hem een genius had gegeven die hem aan banden geklonken had. Zijn arme vrouw gevoelde nu, hoe onrechtvaardig het was, dat zij alleen de gevolgen van een over ijld huwelijk moest dragen. Maar hare kinderen zou zij voeding, huisvesting en kleeren geven, dat stond bij haar onwrikbaar vast. En vast vertrou wend op God, was zij bereid dien zwaven last op hare schouders te nemen. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1880 | | pagina 1