1880. N\ 69. Zaterdag 12 Juni. De Schilder van Chicago. MENGELWERK. GOESCH t>« uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Wobnsdag- en Vrijdagavond nitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommer* 5 ct. met bijblad 10 et. COURANT. Gewone ad verten tien worden a 10 ct. per regel geplaatst^ Geboorto huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a .1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 1 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: A. 8TEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau Van NTJGH VAN DITMAR en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. Losse opmerkingen. De gemengde berichten brengen ons de tijding, dat reeds 400 kaarten genomen zijn door Belgen, die Zondag Vlissingen en Middelburg zullen be zoeken. Per Telegraaf 111 komen zij van Antwerpen. Het is zeker zooals daarbij wordt gevoegd ook wel een bewijs, dat onze zuideljjke naburen minnaars van zulke pleziertochtjes zijn en wat reeds vroeger door hen werd bewezen Middelburg en Vlissingen gaarne bezoeken. Het is voor de inwoners dier steden zeker wel een eer, maar thans zouden zij misschien wel voor die eer willen bedanken. Met het oog op de pokken-epidemie zou het waarlijk, dunkt ons, verstandiger zijn geweest zoo men dien pleziertocht maar had achterwege gelaten. Een enkel schip uit Antwerpen bracht een ziekte geval te Rotterdam; hoeveel temeer kans bestaat daartoe dan, wanneer zoo'n massa meuschen zich verplaatsen Hoe hartelijk welkom zij overigens zijnonze zuidelijke naburen houden het ons ten goede, dat wij ze ditmaal met eenig wantrouwen zien komen. Of er nu bij beleefd verzoek nog verandering in het plan te brengen zou wezen, zoodat de heeren fan Maenen Co. de pleziervaart eens uitstelden, laten wij gaarne ter overweging aan hendie de belangen van genoemde steden moeten behartigen. De burgemeesters van beide gemeenten kunnen wellicht in dien geest iets doen, en zullen dat dan zeker niet nalaten. In den Vlissingschen gemeenteraad deed de heer Van Raalte reeds het voorstel om, met het oog op die naburige pokken-epidemie, dit jaar de kermis niet te laten doorgaan. Dr. Abraham Kuyper heeft zich leelijk verspro ken. Het is al eenigen tijd geleden, maar daarom toch niet onnoodig meer daarop eens te wijzen. Op de laatste algemeene vergadering van Chris telijk Nationaal onderwijs geschiedde het, dat hij door zjjne woorden een zijsprong maakte ten gunste van de uitvoering der nieuwe wet op het lager onderwijs. Trouwens, te verwonderen is zoo iets niet. De natuur gaat boveu de leer, eu bij een man als hg van een uitstekend verstand kan het niet anders, of vaak moet dit hem wel eens parten spelen. De quaestie dan betrof bet is tevens niet on aardig die te leeren kennen, al ware het alleen om eens te zien hoe die Christelijke mannen onder elkander huishouden het al of niet benoemen van een inspecteur. In eene vorige vergaderingte Zwolle gehou den, waren op het einde der bijeenkomst, toen velen reeds waren vertrokken, plotseling een paar broeders uit de lucht komen vallen met het voor stel, om zulk een inspecteur voor de Christelijke scholen aan te stellen, en met eene zeer kleine meer derheid was dit voorstel aangenomen. Of die voorstellers ook uitgeslapen warenWach- 3) Naar het Duitsch van X. Riedl. Het was eene aangename afwisseling. Nu eens dat verstellen van afgedragen kinderjurkjes en dan dat fijne borduurwerk. En wanneer ze dan 's avonds bezig was, kwamen haar onwillekeurig voor den geest die onbewolkte eerste dagen van haar huwelijk. Och, ze wenschte zoo gaarne, dat haar man ook nu weer eens iets zou voorlezen, zooals hij dat toentertijd placht te doen het was zoo vermoeiend avond aan avond bjj elkahr te zitten zonder een woord te spreken en vaak had zij den geheelen dag niemand gezien dan haar kinderen. nWat leest ge op 't oogenblik, Karei?" vroeg zij eens op een avond, toen bij zjjn boek neêrlegde om een pjjp te stoppen. nEen werk over het idealistische in de kunst". Minette draalde een oogenblik. nTegenwoordig leest ge nooit meer hardop" voegde zij er beschroomd bij. Haar man stak een lucifer aan en hield die aan zijn gestopte pijp. nOch, lieve vrouw" zeide hij, terwijl hij bijna tusschen ieder woord wolkjes rook uitblies ndaar moeten we wel mee uitscheiden als de kin deren altijd tussehenin schreeuwen en ten tot het laatste oogenblik, dan de neuzen ge teld, gezien dat de kans gunstig stond en er dade- lgk op los getrokken. Zoo'n fijn berekenend overleg hadden wij van hen niet verwacht ons dachtzij gingen steeds recht door zee. Doch dat bleek toen niet zoo te wezen en te minder viel dit nu te prijzen, daar zij wisten hoe het hoofdbestuur sterk tegen de benoeming van zulk een inspecteur was gekant. Dit zat nu voor een leelijk geval. Wat te doen? Het was echter slim het gaf de volgende uitleg ging aan de zaak Ook het bestuur eener ver eent gin;/ is een persoon, die een eigen overtuiging heeftdie persoon kan noch mag een opdracht uitvoeren, waarlegen hij principieels bezwaren heeft. Eigenaardig gevonden was het zeker Op de eerstvolgende bestuursvergadering werd toen beraadslaagd hoe te handelende meerder heid was tegen de benoeming van een inspecteur en eenparig was men van gevoelen, dat onder die omstandigheden öf het bestuur moest wijken, óf de vergadering haar besluit intrekken. Bij gevolg werd een door de algemeene verga dering genomen besluit eenvoudig door het bestuur ten vure gedoemd. Practisch recept voor alle besturen, die met een genomen leelijk besluit dwars in de maag zitten. Maar even practisch zouden wij het dan van de leden vinden, zoo zij zulk een bestuur lieten heengaan. Niet alzoo de leden der vergadering Christelijk Nationaal onderwijs. De zaak werd onafgedaan gehouden totdat er weer eene algemeene verga dering gehouden werd, waarop toen het bestuurs voorstel werd behandeld. En dr. Abraham Kuyper toonde zich toen de practische man en verklaarde terecht dat het hoofd bestuur had gezondigd. In de eerste plaats was het volgens hem verplicht geweest het te Zwolle genomen besluit, of het met groote of kleine meerder heid genomen werd deed niets ter zake, uit te voeren. Ei, ei, waar blijft dan al het gewrijf en geschrijf over de uitvoering der onderwijswet? Waar blijft nu de kracht en de wettigheid van het zoo hoog geroemde volkspetitionnement? Zal men ook nu weer eene Christelijke wending geven aan zulk eene redeneering? Zeker wel. Dr. Kuyper gaf tevens het hoofdbestuur nog eene kleine reprimande hij heeft die wel eens op mindere gronden uitgedeeld en doet dit nu nog wel over de considerans van zijn voorstel tot intrekking, deze nl.noverwegende dat onder de leden groot verschil van meening bestaat." Dit ging volgens hem en ook weer terecht niet op, want hierdoor zou een antecedent gesteld worden, waarbij ieder genomen besluit een volgend jaar weder zou kunnen worden vernietigd. Het slot van de historie was toch, dat een besluit, in 1867 genomen, door het bestuur al dien tijd onuitgevoerd gelaten, weêr werd ingetrokken en bet hoofdbestuur zijn zin kreeg. Hoe vindt men zoo'n kijkje in het Christelijke kamp buitendien gij geen tien minuten stil kunt blij ven luisteren." Hij gooide de rest van de lucifer weg en nam zijn boek weer ter hand. nZoudt ge van avond niet wat kunnen voor lezen vraagde ze verlegen. nHé ja" zeide bij, blijkbaar verstoord, «dat kan wel, maar" (hier sloeg bij eenige bladzijden over) ik ben juist midden in eu bovendien ge loof ik niet, dat het onderwerp u zal bevallen." nik ben dat stilzwijgen zoo moede, och laat mij uwe stem eens hooren." nO, als het daarvoor is!" En dadelijk begon hij hardop te lezen. De arme jonge vrouw gaf zich blijkbaar veel moeite om het gelezene te volgen, maar ieder oogen blik kwamen er zinspelingen in voor, waarvan zij niets begreep. nik geloof, dat het u bijster weinig interesseert, beste", zeide baar man, sloot bet boek dicht en borg het vroeger dan gewoonlijk weg. Zij glimlachte flauw. Zjj had liever iets hooren voorlezen uit een plaats- of reisbeschrijving dan uit een haar vrjj onbegrijpelijke verhandeling over de aesthetiek. Maar toch was zij voor haar doen moedig genoeg geweest, nu zij hem had verzocht een enkelen keer een kleine afwisseling te brengen in de gewone stille avonden. «Het was zeer vriendelijk van u, om eens iets voortelezen" was baar ontwijkend antwoord. Later verzocht zij nooit weer om hardop te lezen. En die mannen staan nu aan het hoofd van de gveraars, om toch vooral den kindertjes Christelijk onderwijs te gaven 1 Eu le zij draaien als draai molens en foppen zalfs elka&r Zoo'n Christelijk heid is ons te naar Wie het sterker uitdrukken wil, geven wij daar toe van harte verlof. Allerlei staaltjes van dwazen en onduidelijken stijl doen in de laatste dagen de ronde in de bladen. Och, de dagelijksche omgeving leert ons zonder dat reeds genoeg, hoe weinigen zich goed uitdruk ken, geregeld denken, en hun moedertaal goed kennen. Het is nog een ruim veld, de bearbeiding over waard. Ook hierbij geldt wel wat Macaulay schreef a Voedt het volk op!" was de eerste vermaning van Penn aan da volksplanting, die hij grondvestte. nVoadt het volk op was de nalatenschap van Washington aan de natie, die hij gered had. En als weerklank klinken de woorden goed on derwijs steeds voort, die niet genoeg herhaald en ter harte genomen kunnen worden. OFFICIEELS MEÖEMSLIW. Staatsblad no. 101 bevat een kon. besluit van 28 Mei 18S0 tot vaststelling van een bijzonder reglement van poLitie voor het kanaal door Zuid. Beveland en Staatsblad no. 100 een besluit van den 23 Mei 1880 tot vaststelling van een zelfde reglement voor liet kanaal van Walcheren. Bij kon. besluit van 9 Juni is, op grond van den uitslag van het door hem afgelegd examen, met in gang van 16 Juui 1880, o. a. benoemd tot surnumerair bij het vak der posterijen, buiten bezwaar van 's rijks schatkist, W. C. Callenfels, te Middelburg. De opbrengst der rijksmiddelen en inkomsten over Mei 1880 bedroeg f 8,007,528,87, tegen een raming van f 8,193 840,26 en een opbrengst van f 8,669.468,221/2 in Mei van het vorig jaar. Sedert 1 Jan. was de op brengst f 39,128,891,03*/de raming f 40,969,20L,30. O.-Indie. Overgeplaatst aan boord van Zr. Ms. stoom— achio Watergeus de luit ter zee 2e kl. G. Borel van Zr. Ms. fregat Zeelandaan boord van Zr. Ms. stoomschip Sindoro de off van adm. 3e klasse D. G. Krol Van der Hoek van Zr. Ms. wachtschip Gedeh. GOES, 11 Juni 1880. De heer G. H. Kakebeeke heeft bedankt als ontvanger-griffier der buitenpolders van Nisse. In de a. s. Maandag te houden ver gadering van Ingelanden zou in die vacature worden voorzien. Donderdag heeft de gemeenteraad van Vlissingen het contract met de Imperial con tinental gaz-assosialion te Londen artikelsge- wijze behandeld en daarna in zijn geheel met algemeene stemmen (10) aangenomen. De beide wethouders en een raadslid waren afwezig. Yan verschillende zijden wordt verzekerd, dat de Tweede Kamer den 29 dezer hare werk- De lange winteravonden werkte zij ijverig en stil door. Zij had veel werk en 't werd goed betaald. Het aanschaffen van eenige kleine huishoudelijke zaken toondedat er weer eenige dollars meer verdiend werden. Haar man scheen zich niet te verwonderen, dat zij hare gewone bedeesde bede om geld had ge staakt. Nu zij echter bijna al zes weken dat nieuwe middel had bij de hand genomen, moest bij daar van toch wel iets merken. nOch, Minette! geef eens iets om de tafel wat af te doen" vraagde bij op een zekeren keer en legde daarbij zijn hand op een pakje linnen, dat naast hem op een stoel lag. nNeen, dit niet! Hier is iets" zeide zij en deed haastig de tafel af met een vaatdoek, Wat is dit dan vraagde Rossiter, op het pakje wijzend. «Dat zijn overtrekken voor kussens, die gebor duurd moeten worden", antwoorddo zijn vrouw aarzelenden na lang talmen vertelde zij hem de ware toedracht «Ik wilde u niet kwellen, door ieder oogenblik om geld te vragen, omdat ik weet dat gij het zelf noodig hebt om uw grootsehe plannen uit te voeren. Zie, 't scheen mjj een misdaad toe, u geld af te vragen, daar ge alles zelf gebruikt alles." nJa, en dat is nog min genoeg" riep Rossiter bit ter uit, het vertrek ongeduldig op en neer loopende. nMinettewanneer krijg ik nog eens zooveel bij elkaitr gespaard, dat ik naar Europa kan gaan zaamheden zal hervatten, o. a. ter behande ling van de kredietaanvrage ter uitvoering van de onderwijswet. De memorie van beantwoording op de ren- tewet wordt in de tweede helft dezer maand verwacht. Het wetsontwerp, houdende wettelijke bepalingen tot beteugeling van het misbruik van sterken drank, is volgens het Dagblad bij de Tweede Kamer der Staton-Generaal inge komen. De Luxemburgsche Kamer heeft Woens dag de coDventie, waarop de oude sehuld- quaestie tusschen het Groothertogdom en het koninkrijk der Nederlanden uit de wereld wordt gemaakt, aangenomen 18 leden stemden vóór, 10 tegen en 1 onthield zich. Afloop Aanbestedingen en Verkoopiagen. Wissekerke. Dinsdag is door het bestuur der waterlceering van den calamiteuseu Auna-Frisopoldsr aanbesteed het herstel, de vernieuwing en het on- houd der gewone Aarde-, Kram-, Rijs- en Steenglooüngwerken over het jaar 1880/81. Daarvoor is ingeschreven door de heerenC. De Wilde Az. te Kattendijke, voor ƒ11500,— B. Den Exter v. d. Bink te Krabbeudijke, voor 11349, A. Van Popering te Bruioisse, voor ƒ11170,-; Gilles De Rjke te Colynsplaat, voor 11150, Pieter Verburg te Colijusplaat, voor 11134,C. Bolier Cl. te Bruiuisse, voor 11049,Ms. Breas te Colijnsplaat, voor 10840,eu P. v. d. Berge te Coljjnsplaat, voor 10830, Krabbendijke. Woensdag is alhier door het dia- konie-armbeeluur der Hervormde gemeente aanbesteed het bouwen van een geheel nieuwe pas torie met alle leverantiën, daartoe benoodigd. Ingeschreven is door ds heerenA. üeurloo te Rilland, voor ƒ6920,J. Lindenbergh te Wcmel- dinge, voor 6800,— Gebr. Sterk te Schore, voor 6775,— P. Zandee te Yerseke, voor ƒ6700, L. Laban te Ytrseke, voor 6640, - J. Okker te Kruiningen, voor 6572,F. Crucq te Goes, voor ƒ6520,;C. Van Boven te Krabbendyke, voo^6500, D. Van Maria te Kapelle, voor ƒ6120; P. Dronkera te Kapelle, voor 6099 en J. Van de Saode te Krabbendijke, voor ƒ5940, Aan laatstgenoemde is het werk gegund. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Doopsgezinde gemeente te Goes. Zondag 13 Juni, des morgens te 10 uren, godsdiensto fening in het kerkgebouw in de Korte Vosstraat. Prediker de heer K. R. Pekelharing, van Middelburg. Aangenomen het beroep naar Haarlem door ds. B. Van Schelven, te VBosch. Dat is de vraag 1" I De jonge vrouw trachtte een draad door een naald te steken, maar door haar traueu heen ge leek het haar een heel bosch van helder schitte rende naalden. Zij had gedacht, dat haar man boos zou gewor den zjjn, omdat zij naaiwerk leverde aan de menschen voor geld. Zij had een uitbarsting gevreesd, maar toch had zij soms weer gehoopt dat hij haar dank- baar zou zijn voor hare bemoeiingen in het ver krijgen van de noodzakelijkste behoeften voor hun gezin, en door een teederen liefdevollen blik zou zij zich rijkelijk beloond achten. Maar dat al haar moeite en opofferingen van geen waarde werden beschouwd, daaraan had zij nooit gedacht. Dat scheen haar hardvochtig toe. Veel had zij geleden en geduldig geleden ter wille van haar echtgenoot, maar niets sneed haar zoo door de ziel als dit bewijs van zijn egoïsme. Zg bad van den vroegen morgen tot den laten avond gearbeid, hem in ziekte verpleegd, hem kin deren geschonken en die opgevoed, zij had geleerd alleen voor hem en de kinderen te leven en \an alle gemakken en genoegens in haar leven afstand te doen. En trots dit alles waren zgne gedachten niet bij haar, maar gjromde en morde hij voortdurend, om dat alleen de armoede, zoo hij dacht, zijn genie aan banden legde en roem en eer voor hem on bereikbaar bleven. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1880 | | pagina 1