1880. N°. 68. Donderdag 10 Juni. 67ste Jaargang. De Schilder van Chicago.*' PATENTRECHT. OFFICIEELS MËDEMELM! 8> MENGELWERK. Mcdedeelingen op verschillend gebied. OOGSCHE l>e uitgave dezer Courant geschiedt Maakdag-, Wobnsdag- en Vbijdagavohd uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 et. met bijblad 10 et. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 et. per regel geplaatst». Geboorte huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a ,1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 et. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prgs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn A. STEÏNER. en HAASENSTEIN YOGLEIt, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Botterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGII VAN DITMAB en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. De BURGEMEESTER van GOES brengt bij deze ter kennis van een ieder, wien het aangaat, dat nog een kohier van het PATENTRECHT voor deze gemeente, voor het dienstjaar 1879—1880,op heden ter invordering is gesteld in handen van den ontvanger dier belastingen binnen deze gemeente, en ieder ver plicht ip zijnen aanslag ten gestelden tijde te voldoen. Goes, den 8 Juni 1880. De Burgemeester voornoemd, J. G. De WITT HAMER. Benoemd tot rechter in de arrond.-rechtbank te Leeuwarden mr. A. Van Deinse, thans te Winschoten. G0ES,jnünM88a Oveziiiid. In de vergadering van Inge landen van het waterschap Ovezand, 29 Mei 11. gehouden, is een voorstel aangenomen om eene som van 1000 bijtedragea in de kosten van verbetering der Buatie door den polder Borssele. Deze verbetering zon worden ver kregen door verdieping van de sluis in den zeedijk te Borssele, die vernieuwd staat te wor den wegens slechte vraterkeering. Voor eenigen tijd is van het polderbestuur van Borssele een voorstel ingekomen omtrent de verdeeling der kosten, die ten laste van de suëerende gronden komen, volgens welk voorstel Ovezand ®/io en Borssele 1/io zou behooren bijtedragen. Daar die kostea ƒ4000 zullen beloopen, zou derhalve Ovezand 3600 en Borssele ƒ400 te betalen hebben. Er is dus nog al verschil in de cjjfers, die aantoonen hoe elk bestuur denkt over de verplichting tot het dragen der kosten. Van Ovezand suëeren door gemelde sluis 450 hectaren en van Borssele 1250 hectaren, samen 1700. Gemelde som van >J 4000, ver deeld over 1700 hectaren, maakt per hectare ongeveer f 2,355 of j 1060 voor Ovezand en j 2940 voor Borssele. Maar het schijnt, dat Ingelanden van Borssele verbetering in de suatie onnoodig achten, want in eene vergadering, gehouden in het najaar van 1878, verwierpen zij het voorstel van een lid der vergadering, om eene zekere som uit te trekken voor verdieping der sluis. De gelegenheid tot verbetering zal mitsdien vermoedelijk niet te baat worden genomen of ten goede komen aan de suëerende gronden in Ovezand en Borssele, tenzij Gedeputeerde Staten de bevoegdheid hebben en uitoefenen om eene nieuwe en betere sluis op lager peil voor te schrjjven aau het bestuur der waterkeering, dat binnen korten tjjd zal overgaan tot verbetering der sluis in het belang dier waterkeering. Naar het Duitsch van X. Riedl. Bij bet krieken van den dag, toen er nog nau welijks licht genoeg was om te zien, werd Minette instinctmatig wakker en ging rechtop in bed zitten. Ze sloeg een doek om haar schouders en ging weêr opnieuw aan het herstellen van de kinder kleedjes. Toen het laatste stukje klaar was, leunde zij met het hoofd tegen den muur en dacht na over hetgeen de pas begonnen dag zou brengen. Ver volgens ging ze zich aankleeden, kookte het ontbijt op een ijzeren kacheltje in de kamer en hielp bo vendien baar beide oudste kinderen bij 't aanklee den. Het was lastig genoeg ze stil te houden, terwijl ze gewasschen en gekamd werden. «Stil toch Mamie Ge zult papa wakker maken I *1 In ons vorig nommer is in liet Mengelwerk een fout geslopen, die den zin onduidelijk maakt, 3e kolom staat„Ik droomde op een nacht na haar dood, dat ik haar geest zag. Hij had de gedaante van een mensch en zag er uit als een groote blauwe vlam, gedurig flikkerend, maar toch bjleef de HUK benaard." Dit laatste woord vlam moet veilt wezen. Bij het ia Den Haag gehouden examen voor de betrekking van commies der posterijen beeft o. a. voldaan de heer N. J. W. Eicliholtz. De N. Rott. Crt. spr. ekt het bericht van het Vaderland tegen dat, volgens de berekening van de Staatscommissie, de Rotterdamsche wa terweg nog eene som van 29 a 30 millioen zou moeten kosten, om aan alle eischen te voldoen. Volgens haar steunt dit cijfer op geen en kelen wezenlijken grond, daar de berekeningen nog niet ziju opgemaakt. De Minister van Financiën heeft, op ver zoek van zijn ambtgenoot van Binnenlandsche Zaken, naar aanleiding van gevallen van ver giftiging, die zich te Leeuwarden na het ge bruik van' steranijszaad hebben voorgedaan, de ambtenaren der invoerrechten en accijnzen aan geschreven, om op steranijszaad dezelfde maat regelen toe te passen, als in de laatste jaren tegen den invoer van verdacht anijszaad ge nomen zijn. Wjjders zal aan de visiteerende commissiën uit geneeskundige raden worden opgedragen, de steranijs te onderzoeken, die bij groothan delaren, apothekers en drogisten voorhanden is. STATJBN-GEN EIÏ A. AL. TWEEDE KAMER. De commissie van rapporteurs der Kamer voor het strafwetboekdie Maandag zou bijeengekomen zijn teneinde zich bezig te honden met hetgeen nog overblijft ter voltooiing van baar verslag, heeft hare vergaderingen tot 14 Juni verdaagd. K7»WI I BB—B—a—BBBCmfa—MW— KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Beroepen te Hontenisse c. a. de candidaat J. P. Conradi, te Utrecht. Oosterend op Texel. De heer W. Cannenburg Fan Ingen vie de Zondag, onder het houden eener toe passelijke redehet feest zijner 25jarige evangelie bediening. Vele waren de bljjken van belangstelling en waardeering, welke bij bij die gelegeuheid mocht ondervinden nok vanwege zijne ringbroeders en de beide doopsgezinde predikantendie hem door het aanbieden van een keurig geschenk verrastten. LANDBOUW EN VEETEELT. -- Het pluimgedierte zoo herinnert de Landb. Cl. vereischt ook iu deze maand alle mogelijke zorg. Hel is bekend, dat men goed doet om aan ziek gevogelte boschmieren voor le zetten. De laatste broedsels van het pluimgedierte bestemt men voor spijs of men fokt ze op voor de maikt. Het volksgeloof wil, dat zulke dieren meer onder hevig zijn aan ziek worden en om die reden acht menigeen het beter, ze niet «oor voort'eling te gebruikm. Frank, wees toch bedaard 1 Papa en de kleine slapen nog 1" Gedurig vermaande ze op dia wijze de kinderen. Maar de moeielijkste van al haar morgenplich ten was de taak om haar man te wekken. Zij ging naar het bed en beschouwde aandachtig den slapende. Daar lag hij, het gelaat naar haar toegekeerd, met zijn schoone, regelmatig gevormde trekken. Als hij sliep, verdween gewoonlijk de kleur van zijn wangen en zijn groote bruine wenkbrauwen staken helder af bij de lichte tint van zijn huid. De schoonheid van haren mandie daar zelf blijkbaar weinig waarde aan hechtte, was haar dage lijks een bron van genot en trots. Dat de kinderen op den vader geleken, was de grootste troost in haar armoedig, droevig leven. Haar hart klopte als altjjd voor de zoo dikwijls herhaalde ochtendtaak maar toch moest het ge beuren. Zachtkens legde zij hare hand op zijn schouder. n Karei, Karei," riep ze flauwkens. Langzaam opende hij de groote bruine oogen en keek haar verstrooid en droomerig in bet gelaat. „Het is bij zevenen. Het oatbijt is bijna klaar." nik droomde van een -overheerlijk beeld," zeide hij, terwijl hij op de ellebogen rustte. Hij keek de armoedige kamer rond en toen met eeri glimlachje naar zijn vrouw. nOeh vrouw, zei hij, ge komt me weêr vertel len, dat bet paradijs verloren is." Door het plaat9eljjk comité te Middelburg voor den derden tocht naar de Noo dpoolstreken is o. a. aan het hoofdcomhé te Amsterdam van den heer M. B. F. Van der Bilt, te Kapelle 5,—, uitmakende met de vro-gere inzendingen een bedrag van 767, opgezonden. Voor den antieken zilveren beker van graaf Bossu, toebehoorende aan de stad Hoorn, thans op de tentooi stelling te Amsterdam is verleden week per telegram een bod gedaan van 10,000 frauc. Met al- gemeene stemmen is echter door den gemeenteraad besloten den beker niet te verkoop n. Vrijdag werd te Utrecht de 51ste algemeene ver gadering gehouden van de Maatschappij tot bevorde ring der toonkunst. Uit het verslag van den alge- meenen secretaris bleek o. a.dat de maalschappy eene nieuwe afdeeling heeft aangewonnen te Schiedam, waarvan het bestuur nog slechts voarloopig is samen gesteld, doch wier muziekschool reeds circa 200 leer lingen telt. Het aantil afdeelingen is nu tot 17 gestegen, met te zanten 3693 gewone leden en 134 leden kunstenaars. De feileljjke uitkeering der afdeeliugen aan de algemeene kas bttef als iu de 3 laatste jaren °P 1»B0 bepaald. Het ledental der zangverenigingen bleef bijea on veranderd, ea is thans 1573; het aantal leerlingen op de muziekscholen steeg van 1785jtot ruim 2000,waarbij nog moeten gevoegd worden de 200 nieuwe te Schiedam. Betreffende de beide fiiiaalstichlingen der maat schappij de Nederlandiche Koorvereeniging en de Fereeniging voor Noord-Nederlanrhche muziekgeschie- denis, kan worden, gezegd, dat zij met g*er bare taak opvatten en vervullen, door het uitgeven van belang rijke werken; eene to neming in ledental bljjft echter voor beide nuttige verenigingen zeer gewenscht willen zij steeds tmer aan hnu roeping beantwoorden. De vergadering besloot, dat in I8S1 geen muziek- fetst zal worden gehouden. De Xle openbare uitvoering van het „Neder- landsch Gyranastiek-verbond" zal gehouden worden te Aruhem, op Zondag den len Augustus e. k. Het gemeeulebestuur dier stad heelt 400 in het eventueel tekort als subsidie toegezegd, het Departe ment Arnhem der Maatschappij „Tot Nut van het Algemeen" evenzoo ƒ100. De leiding der uitvoering is opgedragen aan de hteren P. C. Adrian, lteraar in de gymnastiek bjj het middelb. ouderwijs te Amsterdam, en R. B. Dibbets, dirtcleur van de Ver. „Lycurgus" te Arnhem. Op het voorloopig piogramma ko r en verschillende feestelijkheden vont'. De spoorwegmaatschappijen heb ben reductien aan de deelnemers toegestaan. Gedurende de maand Mei zijn te Nuv-York 55,083 landverhuizers aangekomen, juist driemaal zooveel als in Mei van het vorige jtar. Het ge- zamenljj't aantal landverhuizers, die iu den loop van dit jaar te New York zijn aangekomen, bedraagt 135,336. De Zveedsche bladen berichten, dat proftBsor Nordenskjöld het plan koestert, in 1882 een nieuwe Noordpool-expeditie te ondernemen. Karei Rossiter had iederen ochtend zoo'n half schertsend gezegde alleen 's Zondags niet. Op die vrije dagen stond hij vroeg op, nam palet en penseel ter hand, schilderde dan tot de avond viel en talmde dan nog om van zijn lieve lingsstudie te scheiden. Het was een van de lastigste zaken voor zijn vrouw, om in het gemoed van de kinderen het heilige van de Zondagsrust overeen te brengen met den eerbied, aan hun vader verschuldigd. Toch gelukte haar dit. Van den beginne af prentte zij den kleinen in dat vader niet naar den gewonen maat staf mocht beoordeeld worden. Toen Karei kwam ontbijten, spoedde zijn vrouw zich naar de kachel en kwam terug met een bord waarop een paar eieren en een sneedjegeroosterd brood met boter. Zij zelf en de kinderen aten droog brood met een klein stukje vleescb van een paar dagen oud, dat haar man niet mocht gebruiken. »Wil ik de eieren pellen, lieve? Ze zjjn zoo warm en mijn vingers zijn niet zoo zacht als de uwe", vroeg Minette. Ea terwijl haar eigen eten koud werd, hielp ze haren man, kruimelde voor de kindereu het brood in de melk en begon dan zelf aan haar koude koffie en fijn gesneden stukjes vleesch. Misschien komt het velen onnoodig voor, al die kleine zaken te beschrijven. Toch zijn ze karak teristiek om bet huiselijk leven van onzen held te RECHTZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Door de Rechtbank zijn Dinsdag 8 Juni de vol gende vonnissen uitgesproken tegen: lo. B. O., 37 j koopman, en J. De V., 37 j., houtzager, beiden te 's-Heerenboek, wegens spoor wegovertreding veroordeeld ieder tot 1 boete c. e. 2o. N. U., 29 j te Middelburg, koopman, we gens mishandelingen veroordeeld tot eene maand cell. gev. straf en drie boeten ieder van 8 c. e. 3j. A. L, P., 33 j., kantoorbediende te Vlissin- gen, wegens het staan van een politiebeambte ver oordeeld tot een dag cell. gev. straf c. e. 4o. P. 't G., 42 j., schippersknecht te Ter Neu zen, wegens invoer van belastbare voorwerpen (koek en meel) in de gemeente Vlissingen, zonder de daarvoor verschuldigde belastingen te hebben be taald, veroordeeld tot J 5 boete c. e. 5o. Abr. C 36 j., arbeider te Zaaraslag, we gens diefstal veroordeeld tot eene maaud cell, gev. straf c. e. 6o. P. J. T., 49 j., dokter te Lamswaarde, ge meente Hontenisse, wegens verstoring van de open bare godsdienstoefening in de R. K. kerk aldaar veroordeeld tot 25 boete c. e. Verder is bij vonnis in zake B Verhei) P. te niet gedaan het appél, met vernietiging van het vonnis van den kantonrechter te Goes van 31 Ja nuari 1880, tegen appellant gewezen, met schor sing der strafvervolging, tegen P. ingesteld, tot dat door den burgerlijken rechter zal zijn beslist of de directeur van den Eugelscben polder het jachtreeht heeft op de gronden, waarop appellaat beeft gejaagd. Heden zoo meldt men ons per telegraaf heeft het Gerechtshof te 's Gravenhage J. S. S. uit Vlissingen niet schuldig verklaard aan poging tot doodslag, maar wegens moedwillige verwonding zijner huisvrouw veroordeeld tot 5 jaren correc- tioneele gev.straf c. e. SCBEEPVAARTBERICHTEN. Han'sweert. In het bericht omtrent hel gebeurde met het schip de Wisselvalligheid komt een onjuiste mededeeling voor. Volgens nader ontvangen inlich tingen is de juiste toedracht als volgt geweestDe steamer Fezalia heeft niet het schip alhier biontn- geb acht, doch namens den schipper wien het in middels gelukt was ten anker te komen bet bericht van de ramt) bekend gemaakt, met verzoek om ad- sistentie, Tuevatlig was juist op de sluis tegenwoordig de heer F. d. Bent, directeur van den sleep- en spoor- bootdienst. Deze gaf kapitein De Jong van de sleep boot Zuid-Beveland order de gevraagde hulp te ver- leenen. De Zuid-Btvelani stoomde daarop onmidd.hijk Daar buiten en had de voldoening de Wisselvalligheid alhier behouden biunen te brengeD. Aangezien het opzettea eener nieuwe mast alhier te moeielijk is en te veel oponthoud zoude veroor zaken, is de Wisselvalligheid opgesleept naar Dordrecht. De sleepd.enst op het kanaal van Zuid-Beveland ea buitenhavens, aangenomen door en uitgevoerd on- leeren kennen. Toen zij met have ochtendwerkzaamheden klaar was, nam juffrouw Rossiter haar kleinste kind op den arm en ging de deur uit, om een plan uit te voeren, waarover zij den geheelen nacht had liggen denken. Ze was te arm om van den tram gebruik te maken, maar wandelde met baar kind, door behoef ten en zorg gekweld, de straten door, tot ze de plaats hater bestemming had bereikt. Met haar kleine liep ze langzaam een smalle donkere trap op en klopte toen beschroomd aan een kleine deur, die zich op een partaal bevond. Een vrouw met aangename gelaatstrekken en don kere oogen deed open en nooiigde de nieuw aangekomene uit haar te volgen in een vertrekje, dat tegelijk als keuken dienst deed en waarin de lucht niet onduidelijk te kennen gaf, dat er vleesch en groenten gebraden werden. nlleb ik de eer mejuffrouw Tourtelotte te spre ken vroeg Minette. «Om u te dienen, juffrouw!" En de bewegelijke Franijaise baalde spoedig uit de aangrenzende kamer een stoel en gat die aan de arme vermoeide bezoekster. nEen dame een uwer bekenden liet mjj onlangs eenig borduurwerk zien, dat hier gemaakt wordt, eu vertelde daarbij, dat het voor u, mejuf frouw 1 moeielijk is ont allo bestellingen uit te voeren."

Goessche Courant | 1880 | | pagina 1