1880. N°. 66. Zaterdag 5 Juni. 67sle Jaargang. Losse opmerkingen BEKENDMAKING. ÖFFICIEELE MEDEDEELDEN. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatste. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen ran 18 regels a ,1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. De nitgave dezer Conrant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als bniten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommert 5 ct. met bijblad 10 ct. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: A. STELNER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan bet Algemeen Advertentiebureau van NÏJGH VAN DITMAR en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. - x. I I I iMM—s—lil I Ir l.l P—i van J. O. S. Van Goes naar Ovezand rijdende passeert men de Mooie Staak. De aannemer is druk bezig de laatste teekenen der verwoesting weg te nemen en steenen en andere materialen aantevoeren voor een nieuwe grootere schuur, welke aan dezelfde zijde van het woonhuis gezet zal worden en niet zooals beweerd wordt in de weide aan den anderen kant. Spoedig dus zal de Staak weder op dan bijnaam van Mooie aanspraak mogen maken, en we hopen dat zij voor een vierde verwoesting gespaard zal blijven. Aan de overzijde van de ruïne ligt een smalle lange strook aarde tusschen bet lage gras. Onder die aarde zijn de veertig beesten begraven, die bij den brand het leven lieten. Die strook zien en niet aan den geaehten dokter van Nisse denken is onmogelijk. Met genoegen, vooral wat het eerste gedeelte betrof, las ik zijn met jeugdig vuur gesteld artikel in de Goesche Courant van 27 Mei; met bet slot kan ik mij minder vereenigen. De dokter betreurt het begraven van bet vee, noemt zulks meêdoogen- loos, en schandelijk en tergend voor de arme men- scben. Ik kan zulks niet inzien en keur den maat regel niet alleen goed maar noodig. Het begra ven had 's middags plaatseen ondragelijke lucht vervulde den omtrek; drie of vier kerels baak ten de doode lichamen op eene geïmproviseerde slede twee paarden brachten de massa's naar de overzjjde, alwaar zij onder de aarde bedolven werden. Het grootste gedeelte was zoo verbrand, dat er geen vorm meer aan te herkennen was; werd er een stuk opgelicht en weggesleept, dan was de stank ver pestend. Eene rottende, met gal en faecaliën door trokken massa, deed zich aan bet oog voor; drie beesten of 't koeien of paarden waren, was moeieljjk uittemaken lagen afzonderlijk; zij waren nog heel en het minst bedorven. Een man sneed een stuk van een gebraden tong en hield het zijn buurman voor; het stuk zag geelachtig en werd weggeworpen, niemand durfde het proeven. Bees ten zijn eetbaar, maar dan alleen wanneer zij be hoorlijk geslacht zijn bloedverlies moet hun dood veroorzaken. Kundige slagers onthouden het door ben te dooden beest de laatste dagen voedsel. De reden daarvan i3 bekend. Ware de dokter bij bet begraven tegenwoordig geweest, voorzeker bij hadde het vieesch zijn ergsten vijand niet gegund. Heb ik zijn stuk wel begrepen, dan had de dokter het verbrande vee willen ronddeelen aan armen, zieken en ouden; mij dunkt wat voor hen vooral voor zieken goed is, zou den rijke ook niet schaden. Ziedaar 't eenige, wat ik tegen zijn stuk meen te moeten inbrengen. Wanneer wij doorrijden, komen wij met eenige moeite in Ovezand. De dijk, die ons naar dat dorpje voert, is beplant met heerlijke hoog op gaande olmenboomen, die hun takken boogvormig over den weg strekken. Een fraai gezicht levert deze dijk op, maar het genot van dat gezicht wordt wel eenigszins verminderd door de lage takken, die ons gevoelige slagen in 't gezicht geven. Een hoog rijtuig zou moeite hebben voor een voer hooi is de rit over dezen dijk ondoenljjk. Hoog tijd wordt bet, dat de schout van Ovezand bevel tot kappen geeft. In Ovezand is 't vergadering geweest van den polder van dien naameen hoogst belangrijke quaestie was aan de orde en het verwonderde mij zeer, dat ik tot nutoe niets in de Goesche Cou rant van de actes dezer poldervergadering bespeurd heb; vergis ik mij niet, dan zag ik toch twee cor respondenten van dit blad onder de ingelanden. Men zegge niet: de zaken gaan alleen het water schap aan, want dan wijs ik op de geregelde ver slagen van de vergaderingen der Bieede Watering en op bet nut, dat publiciteit van bijzondere zaken medebrengt voor een ieder. Trouwens, waar eene quaestie aan de orde is als in Ovezand, daar moe ten reporters de pen ter hand nemen en der be langstellende menigte verkondigen wat er geschied is. Dit is hun plichtzjj dienen mede te werken tot eene gewensebte openbaarmaking. Het blad, waarvan zij correspondent zijn stijgt door snelle en goede berichten in waarde en dat is ook bun belang. Het is niet voldoende om te zeggen ik ben correspondent van die of die courant en de voordeelen, aan dat baantje verbonden, te ontvan gen zonder aan de verplichtingen te denken. De watering Ovezand heeft te beslissen over bet bedrag, dat zij zal bijdragen in de kosten van de nienw te leggen zeesluis te Borssele. Nu maakt die naam Borssele altijd een hoogst onaangenamen indruk op een rechtgeaard Goesenaar; met eeni- gen angst durf ik hem slechts noemen. Van een eenmaal bezeten goed, dat ons ontnomen is of waar van wij vicoactus afstand hebben moeten doen, hoort men niet gaarne meer spreken. Wij hebben hier de akte voor ons, waarin de conditiën vermeld staan nwaer naer Burgem". en Schepenen der stadt Goes, als bij koop en wette lijke opdragt ten profyte der voorz. stede ver kregen hebbende, de Heerljjkheit van Borsselen (1615), door baarEd8. gecom., begeeren te verkoopen en uitte geeven de gorssingen en verdronke landen van de voorsz. Heerljjkheit om bedijkt en tot een coornlant gebragt te worden met den aanstaenden jaere en saizoene." Deze conditiën, slechts 57 in getal, (men had in dien tijd ook slag van reglementatiezijn aller aardigst om te lezen. Art. 34 handelt over de sluis. nMen zal tot dienste deser Dijkagie leggen een bequeme zeesluis" enz. enz. In art. 36 legden de kaden van Goes hun grootste zeggingskracht aan den dag. „Ofte zulks gebeurde, 't welk God verhoede, dat dese landen bij tem pest ende ongeval quaemen te inundeeren en metter zee gemeen te werden, zo zullen de ingelanden tot conservatie van haere proprie-tijt" enz. enz. Al de conditiën, langwjjlig tot in 't onbegrijpe lijke, zijn in denzelfden geest opgesteld, doch, zoo als ik reeds zeide, het lezen overwaardmen zal ze grappig vinden in onzen tijd. Beter ware bet dat ze niet geschreven hadden behoeven te worden, dan ware Goes een rijke stad, in 't bezit eener heerlijkheid wier baten den Goesenaars thans zoo goed zouden te staan komen, waardoor menige zucht niet geslaakt behoefde te worden en waarbij het woord „Hoofdelijke Omslag" op velen geen pijnlijken indruk zoude maken. De ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK te MID DELBURG maakt bij deze bekend, dat de Kamer, welke overeenkomstig artikel 17 en 18 der wet op de rechterlijke organisatie, en artikel 11 tot en met 15 van het reglement no. 1, vastgesteld bij Koninklijk Besluit van den 11 September 1838 (Staatsblad no. 36) ge wijzigd bij Koninklijk Besluit van den 29 April 1877 (Staatsblad no 90) gedurende de vacantie, aanvangende, den eersten Juli en eindigende den laatsten Augustus, be last zal zijn met de afdoening van Burgerlijke- en Han delszaken en van Strafzaken, hare terechtzittingen zal houden driemalen s weeksdes Dinsdags en Vrijdags des voormiddags te 10 uren voor Strafzakenen des Woensdags des voormiddags te half elf uren voor Bur- gerlijke en Handelszaken. Zullende de eerste gewone rechtsdag na de vacantie voor Burgerlijke- en Handelszaken gehouden worden op Woensdag den eersten September eerstkomende en voor Strafzak»/a o,p Vrijdag den derden September daaraan volgende. Middelburg, den 2 Juni 1880. In kennis van mij Griffier, J. DE FREMÈRIJ. Benoemd tot lid van het dagelijksch bestuur voor het waterschap der uitwatering van de vereenigde pol ders van de sluis tegen den tóagdalenapolder P. L. Dos8che tot dijkgraaf van het waterschap Oud-Vos meer W. H, Van Goiseltot lid van het bestuur voor het waterschap voor de uitwatering door de sluis in de Piet mr. C. P. Lenshoektot voorzitter van het bestuur der waterkeering van den calamiteusen polder Willem-Anna J Van Strien. Op 12 October e. k. en volgende dagen zal het vergelijkend examen worden gehouden voor de betrek king van surnumerair der reg. en dom., waarvoor twaalf plaatsen ter vervulling worden opengesteld. Zij, die tot dat examen wenschen te worden toege laten, moeten vóór of uiterlijk op 1 Sept. e. k. het verzoekschrift indienen, met overlegging van de bij dat artikel gevorderde stukken. Staatsblad no. 88 bevat de wet van 25 Mei 1880 tot instelling eener rijks-postspaarbank. GOES, 4 Juni 1880. In de Donderdagavond gehouden ver gadering van het departement Goes der maat schappij tot Nut van 't Algemeen werd o. a. het bestuurslid de heer dr. A. W. Van Campen, die aan de beurt van aftreding was, als zoodanig hei kozen. De penningmeester deed rekening en verantwoording over het afgebopen, en diende de begrooting in voor hut volgend dienstjaar. Beide werden goedgekeurd. Door den voorzitter werd verslag uitgebracht over de leesbibliotheek, en werd keunis gege ven dat in het vervolg een bibliothecaris zich met de zorg over die nuttige instelling zal belasten. Tot waarneming van die functie had zich het bestuurslid de heer J. L. Van der Pauwert bereid verklaard. Alle mededeeliugen ea verzoeken omtrent deze bibliotheek moeten dus tot hem gericht worden. Meer en meer zal het streven zijn om die bibliotheek te maken tot eene ware volksbi bliotheek vooral door het kiezen van boekeu van kleiner omvang en meer geschikt dan velen, die er nu in zijn, om de minder ontwikkelden te boeien en hen nuttig bezig te houden. Ieder, die kan meewerken om dat doel te bereiken, die de belangstelling voor die bibliotheek bij het algemeen meer en meer kan opwekkeD opdat het gebruik, dat daarvan wordt gemaakt, sle jds grooter wordezsl het bestuur ten hoogste verplichten. Uit het daarna uitgebrachte verslag omtrent de kinderbewaarplaats of crèche bleek, dat er nog lang niet voldoende steun was verleend om tot oprichting te kuunen overgaan. Er werd be sloten aan da indertijd benoemde commissie, die zich met de voorbereiding van deze zaak belastte, te verzoeken hare bemoeiingen voort te zetten en nadere voorstellen te doen. Mochten er nog in onze gemeente zijn, die verzuimden hunne bijdrage te schenken, laat hen dan zoo goed wezen die nog ter hand te stellen aan eeu der bestuursleden, de lieeren dr. A. VU. Van Canipen, Z. D. v d. Bilt La Motthe, dr. Z. Th. DUhl, L. At. Fan Campen en J. L. Van der Pauwert. In de vergadering van Ingelanden van het Calamiteuse Waterschap Ellewoutsdijk Woensdag gehouden, is benoemd tot ontvan ger-griffier de heer J. A. Bevier I)e Fouw te Wilhelminadorp, met 28 van du 40 stemmen. Op den heer E. Van der Bentte Ellewouts dijk, waren 11 stemmen uitgebracht en op den heer J. Beenhakker, te Borssele, I stem. Naar de N. Rolt. Ct. verneemt zijn de regeeringsantwoorden aan de Tweede Kamer omtrent de wetsontwerpen tot invoering van de wet op het lager onderwijs en het aanleg gen van kanalen in Friesland, Groningen, Drente en Overijsel gereed. Of de inzending aan de vertegenwoordiging terstond zal geschieden schijnt nog onzeker met het oog op het tijd stip van de terugkomst der Tweede Kamer deu 29 Juni, zooals men thans verzekert. In den nacht van Woensdag op Donder dag tegen een nur is per extratrein, hem van Leiden af aangeboden door du directie van Hollandschen spoorweg, te Amsterdam aange komen de heer Ferdinand De Lesseps, vergezeld door een zevenjarig dochtertje, zjjn vriend Oal- layden heer Couvreux, zoon van den aannemer van het Suez-kanaal, den hoer Henri De Bionne, particulieren secretaris van De Lesseps, en den heer Dauprat, een kapitalist en vereerder van den grooten waterbouwkundige, die hem overal volgt. Behalve de hoofdingenieur Dirks waren eenige enthouslastischo jongelui aan het station tegenwoordig om hem met een luid Leve De Lesseps! te verwelkomen. Donderdag bracht hij vergezeld van ver schillends autoriteiten, o. a. den commissaris dos koniugs in Noord-Holland, jhr. Schorer, en den burgemeester van Amsterdam, een bezoek aan IJmuiden, waar hp de Willem Barents bezocht en bij diens uittocht tegenwoordig was. De grjjze ontwerper van hot Suez-kanaal werd in Amsterdam luide toegejuicht; hem wor den de noodige diners en ovatiën aangeboden, terwjjl ook in den Haag vanwege verschil lende vereenigingen op het gebied van handel en nijverheid hem eene hrrtelijke ontvangst wordt bereid. De kolonie nabij Newbsrn in den staat Noord-Caroiina. Door tussehenkomst van bet Nederlandscbe con sulaat te Charleston en van den heer C. J. Koo- man, agent der NedeilandschAmerikaansche stoom vaartmaatschappij te Goes, ontvingen wij de na volgende mjdedeelingen omtrent bovenstaande ko lonie, waarover in den laatsten tijd zooveel is ge schreven. Van uit New-York is die staat het spoedigst en voordeeligst per stoomboot te bereiken door twee verschillende maatschappijen is daarheen een stoom vaartdienst voor emigranten geopend, welke hen tegen slechts 6 dollars naar hunne bestemming voert. Het klimaat in Noord-Carolina is zacbt; de bodem bestaat over het geheel uit lichten zand grond, die gemakkelijk met den ploeg is te bewer ken. Van Februari tot November wordt tweemalen geoogstpeulvruchten en aardappelen b. v., in Februari geplant, kunnen reeds in Mei aan de markt worden gebracht, dat met weinig kosten gepaard gaat, omdat de Hollandsebe kolonie gevestigd is langs de spoorweglijn (Atlantic en North-Carolina Rail Road) die den staat op verschillende plaatsen doorsnijdt en in gemeenschap is met de stoomboo- ten, welke op New-York varen. Om emigranten, welke zich in die streek vestigen, behulpzaam te zjjn, besloot de Atlantic en Noord-Carolina-spoor- wegmaatscbappjj in het begin dezes jaars om dezul ken, mits zij minstens 40 acres land (ongeveer 40 gemeten), waarvan de prjjs slechts 2 dollars per acre is, koopen en bebouwen, gedurende den tjjd van een jaar, vervoer tegen de halve vracht toete- staan voor hunne productenlevensbehoeften en levende have, bestemd voor hunnen veestapel; voorts bij aankomst vrjj vervoer voor henzelf, zoowel als voor bun huisgezin en werkvolk, overeen uitge strektheid van 500 mijlen. Om in dezen echter tegen misbruik te waken, moet door iederen kolonist alsdan een certificaat worden overgelegd, Waaruit blijkt dat door hem werkelijk een streek gronds van minstens 40 acres in Noord-Carolina is gekocht, met vermelding nabij welk station deze het dichtst ■zijn gelegen, eu dat hij zich op dien grond heelt ge vestigd om hem te bebouwen. Dan eerst wordt zulk een vrjjbiljet afgegeven. Dezelfde gunstige bepa ling geldt ook voor hen, die fabrieken of andere industriëele inrichtingen aan den spoorweg gaan oprichten ook hun wordt halve vrijdom van ver voer toegestaan voor grondstoffen, werktuigen en dergelijke. Scholen zjjn in alle streken van Noord-Carolina gevestigd, zelfs ook normaalscholen, die van den staat eene jaavlijksche toelage genietende be lasting is laag, terwjjl timmerhout voor den bouw van woningen en fabrieken overvloedig en goed koop te verkrijgen is. De stichter der Uollandsche kolonie, C. W. Mc. Leanverlangt meer zelfstandige landbouwers op zijn gronden dan arbeiders, welke laatsten reeds in overvloed aanwezig zjjn. Om landbouwers, die er zich komen vestigen, op weg te helpen, worden aan ieder, die een bepaalde uitgestrektheid grond koopt, die ook hier, mits rneu 80 acres minstens neemt, tegen 2 dollars per acre wordt verkocht, zelfs gedurende een jaar, tot levensonderhoud eenige acres bewerkte en in cultuur gebrachten grond afgestaan. Om zich daar te vestigen als land bouwer is het wenscheljjk een sommetje van min stens 500 dollars 1250) te bezitten, voor den aankoop van een en ander; ontwikkelde personen en eigenaars van eenig kapitaal vinden in Noord- Carolina gelegenheid om het met voordeel en vei ligheid te beleggen in fabriekswezen en industrie. Te Newbern, nabij de Holi kolonie, zijn thans aanwezigeen sajetfabriek, vier zaagmolens, een ploegfabriek, een tabaks- en sigarenfabriek, twee gieterjjen, drie magazijnen van werktuigen, een ketelmakerij, drie meelfabrieken, drie katoenzui- verfabrieken en een suikerfabriok, .waardoor in die verschillende inrichtingen ongeveer 300 werk lieden worden beziggehouden,. Wij twijfelen niet, of de heer Kooman, kantooi' van Gend Loos, zal wel bereid worden bevon den nadere inlichtingen, zoo noodig, te versch»'"

Goessche Courant | 1880 | | pagina 1