1880. N°. 63. Zaterdag 29 Mei. 67ste Jaargang. OFFICIEELS MEDEDEELDEN. GOES, 28 Mei 1880. SCBEEPVAARTBERICHTEN. Ikerkelijke "55akën~&"onderwÏÏs" Vereeniging tot het regelen en bevorderen van Volksvermaken te Goes. Dt By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn A. STEINER en HAASENSTEIN YOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH YAN DITMAR en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. uitgave dezer Courant geschiedt Maandag~, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.76. Afzonderlijke nommers 5 ct. met bijblad 10 ct. Gewone ad verten tien worden a 10 ct. per regel geplaatst... Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contaDt betaald. 20 ct. - Z. M. heeft een pensioen verleend van f 1285 aan H. L. Staal, landmeter le kl. O.-Indië. Overgeplaatst bij het 15de bat. infanterie de kapt. C. P. Roskes, van het 4de depot-bat. Kapelle. De uitslag van de Woensdag gehouden herstemming voor een lid van den gemeenteraad is, dat de heer W. Geelhoed met 40 stemmen werd gekozen, terwijl op den heer Th. De Klerk werden uitgebracht 35 van de 75 stemmen. De lijst der 59 hoogst aangeslagenen in 's Rijks directe belastingen in Zeeland is door Gedeputeerde Staten onveranderd definitief vast gesteld. Uit Wilhelminadorp zijn f 5 en uit Co- liinfplaat, Cortgene en Cats ƒ.16 gezonden aan het plaatselijk comité te Middelburg voor den derden tocht naar de Noordpoolstreken (M.Ct.) De Minister van Waterstaat heeft aan Ged. Staten der verschillende provinciën doen opmerken, dat bij de wet van den 23n April 1880, met ingang van 1 Januari 1882 is iu- g-trokken het keizerlijk decreet van 2 Nov. 1810, nopens het bonwen op de dijken en hun glooiingen. De Minister wijst eropdat alzoo een ter mijn van 1V2 jaar is gelaten om het onder werp te regelen, en verzoekt derhalve dien termijn daarvoor te besteden. De moord, gepleegd op de twee Pransche reizigers, die met een wetenschappelijk doel op Sumatra gekomen waren, is reeds het on derwerp van een diplomatieke gedachten wisse ling tusschen den waarnemenden Pranschen gezant bij ons Hof en het Departement van Koloniën. Een aantal ond-kweekeliugen van de Am- sterdamsche kweekschool voor zeevaart hebben te Amsterdam'eene bijeenkomst gehouden om maatregelen te beramen tot eene waardige vipring van het honderdjarig bestaan dier in richting in het volgende jaar. Aan den vice- admiraal Fabius zal het eerevoorzitterschap der volgende bjjeenkomsten worden aangeboden. Aan het gekozen bestuur werd opgedragen het plan voor een eeuwfeest te ontwerpen en van de eigenlijke reünie van oud-kweekelingen, waarbij ter overweging wordt aanbevolen lo. het schenken van een huldeblijk aan de school door hare oud-kweekelfagen, bestaande in een beurs van p. m. f 4000, om daaruit een ver dienstelijk maar onbemiddeld jongeling in de kweekschool te doen opnemen2o. ëen ge denkstuk als blijvend aandenken aan deze reünie aan de school aau te bieden. UIT ONZE KOLONIËN. Men schryft uit Batavia dd. 19 April Het Alg. Dagbl. verneemt, dat de nieuwe ontwerp- zegelordonnanciedie sinds eeuigen tijd te Batavia in bewerking genomen w^reeds ter goedkeuring naar Holland is verzonden. Naar hetgeen men hoort, moet deze verordening zich door grooten eenvoud on. derscheiden, en slechts 21 artikelen groot zijVoorts verzekert mendat het grootste zegel van 1 zal zjjn. Boven een zeker bedrag, waarvoor zegels gebruikt moeten worden, loopt het niet meer op, doch voor contracten en stukken over verschillende jaren gel dende, zou voor ieder jaar een zegel meer verschul digd zijn. Voorts z:jn alle stukken, quitanties enz., die een handelstransactie voorstellen boven een bedrag van 10, aan het gebruik van een plakzegel ouder worpen, waarvan het kleinste 1 cent zal kosten. Als een curiositeit betreffende het prtroleum- verbruik in deze streken wordt gemeld dat van 1 Januari tot 10 April van dit jaar uit Amerika, met orders voor Anjer, reeds verscheept zijn 6 a 700,000 kisten petroleum. Ben deel daarvan vindt zijn weg naar Singapore en verder. Met een waar genoegen zegt een der Surin. couranten maken wij meldiog van de voorloopige stappen, die door administrateuren der Nederlandsche handelmaatschappij alhier worden gedaan, tot vesti ging binnen deze kolonie van een centraalfabriek. Im mers is voor dat doel reeds op den 19 dezer de voorwaardelijke koop gesloten van het voorland van de plantage Ellen aan de Beneden-Corr.mewijne voor de som van 8000, tenvjjl op deu 20 d. a. v. bij openbare veiling mede voor dat doel is aangekocht de aan Ellen grenzende plantage Marienburg voor de som van 15,000. Door deze onderneming wordt, naar onze besaheidfu meening, eene nieuwe bron van welvaart geopend voor onze kolonie, tot het welslagen waarvan wij hopen dat een ieder het zijne zal bijdragen, Het vertrek van de Willem Barents is bepaald op 8 Juni a. s. De bemanuiuf is als volgt samen gesteld: luits. ter zee le kl. tl t'an Broekkuijien en A. F. J Fraekers; luits. ter zee 2e kl. J. II. Cal- meyer en S. A. 11. Lamrieoff. van gez. N.-I. leger dr 11Hamaker; de kunstschilder Louis Apol; tim merman 11. J. Laljens; bootsmansmaat der marine 11. J Jerphanion koksmaat der marine P. De Vrij; koopvaardijmatrozen L. Bakker(J. WesterningC. Grim, Th. Smit en A'. Maurleveld, benevens de ka juitsjongen Klaas Mantel. Laijtus, Weste-ning en de kajuitsjongen hebben reeds vroeger de reis mede gemaakt. Ds. A. J. Meerburg Snarenlerg, em. pred., heeft het beroep naar Heutuen aangenomen. Dr. A. 11Bronsveld, p i(i. te Utrecht, zal deze week zijn eerste privaat-college ia de dogmatiek geven. De tigenspraak van de Std. was dus onjuist. (/tmst. Ct.) De Mo moten in Utah zijn 111,820 in getal; over zes dochters van Briqham Voting is ds banvloek uit gesproken, omdat zij als eischeressen optraden ineen proc s tegen de Mormoonsche kerk; de inkomsten dier kerk waren 11 millioen dollars in 10 jaren. Diusdag 1 Juni a. s. zal het Departement Goes der maatschappij lot Nut van 't Algemeen ziju voor genomen protf met de ecboolspaarbauken alhier aan vangen. Zooals wy vroeger miêJrelden, zal die proef alleen genomen worden in de twee hoogste klassen der scholen 3e en 4e klasse. Een kwartier vóór den schooltyd hebben de kinderen gelegenheid onder toezicht der onderwijzers, die zieh daartoe bereid verklaarden, hunne spaa-peuningen te storten in een bakje, waarop hun naam staat vermeld. Eenmaal per maand wordt bet bedrag overgestort io de spaarbank alhier, en elk kind ontvangt ern boekje, waarop het bedrag wordt in- en maandelijks de rente ad 3 pet. wordt bijgeschreven. Een en ander meenden wij nu nog eens te moeten in herinnering brengen. Aan de rijkskweekscholen voor onderwijzers zal met het begin van den cursus 1880 1881, aanvang nemende op 1 September 18S0, gelegenheid zijn tot plaatsing in het eerste studiejaar van 20 kweekelingen te 's-Hertogenbosch, 20 te Nijmegen, 20 te Haarlem, 20 te Middelburg, 21 te Deventer en 18 te Gonin- gen, teneinde daar, op kosten van het llijk, opleiding tot hulponderwijzer te ontvangen. Nadere bijzonderheden behelst de Staatscourant van Donderdag. De Staat New-York heeft voor het loopend jaar 1,138,724,21 dollars aan subsidiëo uit te keeren aan inrichtingen van onderwijs eo wel aan de lagere scholen, met 98,600 leerlingen, 1,011,825,48 dollars, aan de normaal scholen (2493 leerlingen) 25,662 04 d., aan de marine-school (L14 leerlingen) 1 168,92 d., aan scholen voor kleurlingen (640 leerlingen) 6562,33 d. en aan andere scholen, mei 9129 leerlingen, 93,605,44 dollars. Volgens do registers van den schoolraad wer den de scholen gedureude de eerste maanden van dit jaar gemiddeld door 113,498 kinderen bezocht, tei wyl 't getal ingeschreven leerlingen op de scholen (ge subsidieerde en niet-gesubsidië rd-125,487 bedroeg. Van deze 125,487 kinderen maakten zich dus 11,989 aan schoolverzuim schuldig. LANDBOUW EN VEETEELT. Westeljk deel van Zuid-Beveland. Ten aanzien van den toestand der veldgewassen kan worden mede gedeeld dat zij zich vrijgoed houden, in aanmerking genomen de langdurige droogte, zoowel des nachts als bij dag. De tarwe, die zeker dikker kon staan, is heerlyk uitgestoeid, waardoor de zonnehitte nog al belet wordt doortedringen. Zij staat over 't algemeen mooide kleur ia op vele plaatsen prachtig. Vtrmoedilijk zal het stroo kort zjjn. Koolzaad, hoewel niet zoo'n overvloedigen oogst be lovende, ziet er goed uit. Kogge eo andere halmvruchten benevens erwten staan goed. Paardenboonen begionen van a-moede te bloeien. Plas verlangt zeer naar regen en warmte; hier en daar vertonnen zich kwade koppen. Mangehcortels tn suikerpenen zyn slecht opgeko men veel zaad zit nog onontkiemd in den grond. Sommige landbouwers hebben nog te zaaien. De aardappels groeien vrij wel. Bij uitzondering heeft men reeds vroege gerooid. Met de grasetling is het treurig gesteld, vooral in minder lage en oabeplanle weiden en tp dijken. Het is een gunstige tijd om onkruid tegen te gaan, hoewel de hardueid van den grond niet bevorderlijk is aan bet uitroeien met wortel en tak. Dr. J. Ritzema Bos ontving volgens zijn schrijven iu de Landbouw-courant een paar dagen geleden een volwassen en een jong ex-mplaar vaa tcue koaagdie-soortwelke volgens daarbij gevoegd schrijven onder Etten bij Terborgh veel schade aan de gelegde boouen en aardappeleu teweegbrengt, en in die sireek voor den g'woneo hamsier doorgaat. Hij schrijft daarover verder „De mij toegezonden dieren echter waren in het al lerminst hamsters; zij behoorden tot die soort vao woelmuizen, welke als Arvlccla Anphibius Lac. in de dierkundige wetenschap bekend staan, en welke in het NederLndsch waterrat, in sommige streken onzts lauds ook wel a a r d w 0 I f of v r e a t w o 1 f heet, -niet te verwarren met de bruine rat {Mus decu- manes Pallas), die een langeren s'aarl, een spitsereu kop en een lichtere kleur heeft, en die ook wel eens waterrat wordt genoemd daar zij zeer goed zwem'. Van den hamster is de echte waterrat, die my werd to-gezouden, gemakkelijk genoeg te onrl rech ideo. De eerstgenoemde namelijk heeft een zeer kotten staart en een spitsen kop; de tweede eeo staart, d e minstens ds helft van de I chaamslengte bereikt, en een rneir stompen kop. Ook is de kroonvlak'e der kiezen by beide soorten geheel verschillend, [n kleur kunneu leide soorten van knaagdieren zeer veel variëeren toch is bij den hamaier gewoonlijk de rug yde meer geelachtig roodgrijs, terwijl de waterrat meer grauw achtig is op deu rog. Opmertelyk vooral is de om standigheid, dat by de waterrat de buikzijde altijd iets lichter is dan de rugzijde, tirwijl bij deu hamster de boist en buk bruinzwart, dus tamelijk donker, zijn gekleurd. Ook in leefwijze wijken beide scha delijke kuaagdieren tan elkna- af; ik wit daarover echter hier niet spieken. l)e letfwyze toch van den hamster is in den laatsten tyil iu verschillende bladen uitvoerig besproken; die van de waterrat kan men nazien 0. a. in het door mij uitgeg ven bo; k land- bouwdierkundeI, bl. 123—125. Slechts wil ik do-n opmerken, dat laautgemelde soort, hoe algemeen zy ook in sommige wateren zwemmende en in dijken gravende wordt gevouden, toch somtijds tamelijk ver van het water verwyderd voorkomt, en zelfs iu bos- schen schadelijk kan worden. Het is voorzeker niet geheel zonder belang te weten, of de dieren, welke hier en daar ondir den naam tan „hamsters" bekend zyn, werkelijk tot deze soort dan wel tot de waterratten moeien worden gebracht. Ik stel mij daarom gaarne beschikbaar lot het geven van inlichtingen aan hen, die mij van de iu hunne streek voorkonende echte of gewaande huns ers een exemplaar zouden willen toezenden." Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Kruisingen. Heden (Vrijdag) had alhiir door het dijksbi stuur van deu polder Kruiningeu de aan- besieding plaats tan liet vernieuwen en onderhouden der Aarde-, Kram-, Hijs- en Stecnglooi- ingswrken en leveringen over het dienstjaar 1880- Dit werk is aangenomen door den heer P. J. Pis ser te Hamtveerl, voor 85ÜO. Kafelle. De leverantie van 150 hl', onderhoudsgrint, vry aan den binnenkant van den dyk, tegen deu zoo gen lamden Biezelingechen Ham, is aangenomen door Joh. Volker, te Sliedrecht, voor ƒ2,46 per M'. De Donderdagavond gehouden jaarlijksche alge- meene vergadering was slecht bezocht. Slechts 15 leden, waaronder 7 bestuursleden, waren tegen woordig. Door d n penningmeester werd rekening en ver antwoording godaan, die werd goedgekeurd. De voorzitter bracht den beer Eichholtz niet alleen dank voor zijn gehouden beheer, maar ook voor zijn belangeloos bestuur van de vlaggen- verhuring, die vanwege de vereeniging geschiedt, en voor zijn bemoeiingen in het versieren van de lokalen bij feestelijke gelegenheden. Door bet bestuur werd onderstaand verslag uit gebracht, waarvan aan elk der aanwezigen een ge drukt exemplaar werd uitgereikt. Bij de gehouden verkiezingen, ter voorziening in periodieke aftreding, weiden de heeren Eichholtz en Van der Pauwert, ieder met 14 stemmen, als bestuursleden herkozen. Zij verklaarden zich be- r, id die herbenoeming aan te nemen. Namens het bestuur werd herinnerd aan de be paling, dat opzegging van het lidmaatschap moet geschieden vóór den laatsten April aan een der secretarissen en niet aan den bode bij liet ophalen der contribution, zooals meermalen geschiedt. Tevens werd meedegedeeld, dat duplicaat-diplo ma's ia het vervolg bij den penningmeester ver krijgbaar zijn tegen betaling van 5 cent, en dat wat de feestelijkheden, dit jaar 1e geven, betreft, door het bestuur in ernstige overweging zal worden genomen 0111, evenals in het voiige jaar, concerten of iets dergelijks te geven. Zuinigheid dient echter in acht genomen te worden met het oog op het jaar 1881, waarin, bij gelegenheid van de vanwege de Zeeuwsche land bouwmaatschappij te Goes te houden tentoonstelling, ook de vereeniging van Volksvermaken ze,ker het hare zal moeten bijdra gen tot opluistering daarvan. VEItSLAG over het dienstjaar 1879/1830 van J het door de vereeniging tot hot regelen en be vorderen van Volksverin iken te Goes verrichte, uitgebracht door het bestuur in de Algcmeene vrgaderinggehouden Donderdag den 27 Mei 1880. Aan de leden Uit de zoo even door onzen penningmeester u gedane rekening en verantwoording is u gebleken, dat de toestand onzer vereeniging, wat hare finan ciën betreft, niet ongunstig heeten mag, vooral wanneer wij dien vergelijken met vorige jaren. Het groote tekort, waarmede de rekening over het dienstjaar 1878 1879 sloot, is ingekrompen tot een gering tekort, dat gemakkelijk op een volgend dienstjaar gevonden zal kunnen worden. Wij maenen hierop in de eerste plaats uwe aan dacht te moeten vestigen, omdat die financiëele toestand ons noopt in dit verslag een woord va-a dank te uiten, en tevens een en ander in het midden te brengen omtrent de nieuwe heffing van contribution, sinds bet laatste jaar ingevoerd. Dat woord van dank mogen wij namens u allen bier niet onthouden aan Z K. H. Prins Alexander, die, zooals gij daar straks hebt vernomen, een gift van ƒ25 aan onze vereeniging schonk. Aanleiding daartoe bestond in het navolgende. Door een paar bestuursleden iverd in Mei 1879 hel plan gevormd om in den zomer van het vorig jaar vanwege onze vereeniging een concours van Zeeuwsche en Belgische Ilarmoniegezelschappen te doen plaatshebben. Onder de voorloopige maatregelen ter uitvoering van dat plan behoorde bet vragen van steun aan vorstelijke personen. Onze Prins Alexander zond op de tot hem ge richte aanvrage daartoe 25, doch doorliet over lijden van den toenmaligen Kroonprins moest het plan worden opgegeven. De gelden, aan Z. K. H. Prins Alexander daarom onder dankbetuiging teruggezonden, werden echter onder vleiend schrijven weer opnieuw aan onzen voorzitter gezonden, met inachtigiug aan dezen om over die gelden naar eigen goedvinden te beschikken. Uw voorzitter meende in den geest van den edelen gever niet beter te kunnen handelen dau door die gelden te storten inde kas der vereeniging. Wanneer men nu die som eu de opbrengst van huur van vlaggendoek enz van de ontvangsten aftrekt, dan bemerkt men boe de opbrengst dei- eigenlijke contributiën veel geringer is dan vorige jaren. Men weet: het heffen der contributiën, zooals dit nu plaats heeft, iu categoriën van 1,20, 0,90 en 0,00, werd als proef voorgesteld en genomen, met bet idee dat door die billijke en milde wijzi ging het aantal leden zoodanig zou toeuemen.dat onze vereeniging daardoor eene wezenlijke volks- vereeniging worde, en de kas er geen schade door zou ondervinden. Wel nam dit ledental todoch niet in bijzonder hooge mate en geenszins in over-

Goessche Courant | 1880 | | pagina 1