1880. N°. 02. Donderdag 27 Mei. 67slc Jaargang. Hoe men naar Amerika gaal. HAVEN VAN GOES. Sluiting van Tapperijen. OFFICIEELS MEDKDEKLINGEN. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Veijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, J 1.76. Afzonderlijke nummers 6 et. met bijblad 10 et. COURANT. Gewone advertentien worden a 10 et. per rege! geplaatst.. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regcle a ,1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 rogels bedragende en contant betaald, 20 et. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn A. STEINER en HAASENSTEÏN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. —p—II I I i i n—wsm Daar is de berg van rijstebrij 1 Wie van 't Luilekkerland mocht droomen, Eet doordien berg maar spoedig heen, Dan zal hij er gewis wel komen. Nuchter was de man bepaald niet; tot hoever het peil zijner opgewondenheid was gerezen, willen wij niet juist aangeven, maar dit kunnen wij verzekeren, dat het niet laag stond. En zulk een toestand achtte hij het meest geschikt, om eens te komen spreken over zijn tocht naar Amerika. Hij zou en moest plaatshebben hij kon hier tocli zijn brood niet meer verdienen, het was hier een nare boel en daarmee wilde hij niets meer te maken hebben. Niemand zal ons euvel duiden, dat wij zijne woorden meer naar den geest dan naar de let ter weêrgeven zij kunnen waarlijk wel ge mist worden. Al behoort het niet tot de zeld zaamheden dat menige deugniet over zee gaat oin in Amerika zijn fortuin te zoeken, hier had den wij te doen met een ander verschijnsel. De man deed ons deuken aan iemand, zoo als er meer zijn die slechts moed bijeengaren wanneer zij in een zekeren toestand verkee- re», waarin geestrijke vochten iemand brengen. Zonder rijpelijk nadenken, wikken en wegen scheen hij door een teleurstelling plotseling zijn plan tot landverhuizen te hebben gevormd, en zelfs wie weet hoe weinig moedig op dat punt, had hij eerst een bondgenoot gezocht, die hem den momenteelen steun zou verleenen. Was de raad overbodig, hem gegeven, om eerst de nuchtere kalmte of kalme nuchterheid aan het woord te laten, voor hij verder ging op den ingeslagen weg En later hoorden wij niets meer van den man. Het was wellicht een eerste opwelling geweest, een soort moedeloosheid, die hem genoopt had tot zulk een besluit, maar bij een dergelijken stap dient men voor overijling toch te waken 1 Dan wist een ander het beter 1 Van het land kende hij niels, van de Engelsche taal wist hij al leen dat zij bestond, maar hij had daarin voorzien. Met een bnitengewonen glans van vergenoegen op het gelaat, zelf zeker uiterst ingenomen met zijn slim overleg, toonde hij een Nederlandseh- Kngelseh en Engelsch-Nederlandsch woorden boekje. En toen wij hem vroegen naar het gebruik, dat hij daarvan wilde maken, verraste hij ons met de onschuldige mededeeling, dat hij telkens eens een goed mensch in den arm zou nemen, wien hij door aanwijzing in .iet boekje zou kenbaar maken, wat hij verlangde. Hij zou daar bij zelfs de moeite niet ontzien deze en gene eens aan zijn jas te trekken, met verzoek hem voort te helpen en te dienen als tolk. Welk een eenvoud 1 Alsof totale onbekendheid met de taal zon der vertrouwde hulp niet de deur openzet voor bedrog Alsof in zulk een land vooral, het toevluchtsoord voor zoovelen, die van zwendel en bedriegerij leven of van anderen, die zelf daar kwamen om een bestaan te vinden, het egoïsme niet de overhand heeft, en voorzichtig heid vooral niet gewenscht is 1 Een derde had al wat hij bezat verkocht, kon toen juist de reis betalen, en vond dit voldoende. Overhouden behoefde hij naar zijn gevoelen niets; in Amerika was dadelijk eene winstgevende betrekking te vinden. Dat was het land van belofte, het luilekker land bij uitnemendheid 1 Daar stond men te wachten op ieder, die komt Voor groote en kleine misdadigers, voor een voudige of voorname schurken uit ons land is Amerika zeker lang zulk een beloofd land ge weest, doch is dit thans niet meer. Tot hoever de hand der gerechtigheid zich daar kan uitstrekken, is nog een geheim. Het uitleveringstractaat is voor ons nog verborgen, maar dat de regeeriog reeds een eersten stap deed met goed succes, is wel een gelukweu- sching aau haar adres waard. Het zal kunnen helpen om eerlijkheid en goede trouw te be vorderen en het gehalte der imigranten te ver beteren. Doeh thans hebben wij het oog op hen, die, gedreven door niet lage bedoelingen, naar Ame rika vertrekken. In de drie korte voorbeelden, die op waar heid gegrond zijn, hebben wij willen aantoo- nen, hoe vaak onbezonnen, ondoordacht, on voorbereid en zonder bepaald plan menigeen zijn land verlaat, om daar een heenkomen te zoeken. Dat dit heengaan zich in den laatsten tijd in onze omgeving zooveel voordoet, heeft natuur lijke oorzaken in den achteruitgang van den landbouivstand. In de laatste jaren is het dien dan ook niet voorspoedig gegaan er zijn kwade dagen ge weest en het is de vraag, of z;j al achter den rug zijn f Maar men wachte zieh voor over dreven verwachtingen, die zoo vaak bij het heen gaan worden gekoesterd. Het is waar: als er opeen gebied in Ame rika nog te werken en te verdienen valt, dan is het op dat van den landbouw, maar het ligt ook daar niet zoo achter den overtocht verborgen als het luilekkerland achter den rijst— en brijberg. Er moet gewerkt worden, en ook zonder geld komt men daar niet terecht. Onverstandig is het dus zieh voor te stellen, dat geld voor overtocht alleen voldoende is. Men beginne met zieh rekenschap te geven van hetgeen inen wil zich af te vragen of men krachtig genoeg is om desnoods ontbering te lijden, en neme in alle kalmte over een en ander een besluit. Heeft men besloten te gaan, dan vertrouwe men zich als passagier toe aau eene vertrouw bare maatschappijaan eene, bij wie men alle mogelijke inlichtingen verkrijgen kan ook om trent de plaats, waar men u zal brengen. Men wapene zich met de noodige dosis wan trouwen, en vertrouwe ineer op eigen kracht dan op hulp van anderen. Elk streeft natuurlijk naar eigen goed bestaan; en bij het groot aantal fortuinzoekers, dat dage lijks vermeerdert, zijn er in menigte, voor wie een ander's beurs geen_ onwelkome gast is om- beroof i te worden. En het geld is daar zoo hoog noodig om land te koopen, wil men zich op het boeren toelegden. Geschenken geven doet men daar niet, of men heeft daarmee andere bedoelingen. In ieder geval wikke men goed, vóór men zijne keuze op een stuk land bepaalt. Uit Michigan werd daarom nog dezer dagen gewaarschuwd tegen het gaan naar zeer be volkte streken Zij, die geld overhebben en den landbouw verstaan, kunnen niets beter doen, dan een ge deelte van het nog in groote massa liggende onbebouwde land te ontginnen, hetwelk voor hen groot voordeel zou aanbrengen. Maar dat ontginnen kost kracht. Sterke per sonen alleen kunnen zich daarop met succes toe leggen, en vóór het land tot verbouwen ge schikt is, gaat menige dag voorbij, waarop men toch leven moet, zoodat ook daarom vooral geld een vereischte is. Wil men buiten den landbouw om in Amerika vooruit komen, dan is ook alweer het motiet, waarom men dat wil, de hoofdzaak. Wie hier te lui is, behoeft daar niet heen te gaan, of hij leere zijne luiheid overwinnen. Een harde school staat hem daar voor de deur. Er zijn er geweest, die moesten begin nen met de minste en hardste baantjes en dit zal er, bij den grooten toevoer der laatste jaren, niet op verbeterd wezen. De meeste kans van slagen hebben ook daar de handwerkslieden, vooral schoenmakers, kleer makers en timmerlui. Ook zij houden in het oog, dat de toevoer van zooielen invloed uitoefent op de quaeslie der loonen, en dat de vetpotten, waarvan men eertijds in Egypte droomde, in Amerika niet worden gevonden. Wij hebben deze wenken hier gegeven in het belang van hen, die denken mochten over heengaan. Nog steeds wachten wij tevergeefs op door ons gevraagde nadere inlichtingen uit Amerika zelfwij meenden evenwel niet langer te mogen wachten met mededeeling van het bovenstaande, steunende op hetgeen ons werd gemeld door personen, die uit ervaring spreken Voor ons eigen land is natuurlijk het gemis van nijvere handen, knappe koppen, flinke werk lui te betreuren, maar anderdeels kan het ten goede komen aan het algemeen, wanneer door vertrek van velen voor de overhlijvenden meer gelegenheid wordt gegeven hier zich eene betere positie te scheppen. En zij, die den moed bezitten om met energie elders eene werkplaats te zoeken, waar die hier niet voldoende hun wordt verschaft, zij ver dienen ten volle, dat zij door juiste voorstel lingen niet op een dwaalspoor worden gebracht. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennia van belanghebbenden, dat voor de gewone herstellingen der havenboorden het WATER in de haven beneden het Peil zal zijn afgelaten als vol^t van Zondag 27 Juni tot Zondag 4 Juli 0.60 Meter. Maandag 5 Juli1. Dinsdag 6, Woensdag 7 en Donderdag 8 Juli zoo laag mogelijk. Vrijdag 9 Juli1.Meter en Zaterdag 10 Juli0.50 terwijl tegen Maandag den 12 Juli e. k. het water weer aan het Havenpeil wordt gebracht. Goes, den 26 Mei 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. De BURGEMEESTER van GOES brengt in herinne ring de volgende bepalingen uit de Verordening op de TAPPERIJEN in deze gemeente.- „Art. 3. De tappers moeten te middernacht, en dus „met het slaan van twaalf uren, hunne tapperijen ^sluiten en dadelijk alle de aanwezige bezoekers daaruit „doen vertrekken. „Indien deze nalatig zijn of weigeren de tapperij te „verlaten, moeten de tappers daarvan dadelijk kennis „geven of doen geven ter wachtkamer van politie. „Art. 4. Iedere bezoeker eener tapperij is verplicht „zich vóór of tegen het sluitingsuur daaruit te ver wijderen, zonder zelf daartoe eenige waarschuwing „of aanmaning te hebben ontvangen. „Art. 5. Na middernacht en van den eersten April „tot den laatsten September vóór des morgens te vijf „uren, van deo eersten October tot den laatsten Maart, „voor des morgens te 6 uren, mogen de tappers in hunne „tapperijen geene gelagmakende personen ontvangen. „Art. 12. De overtredingen worden gestraft als volgt: „die van art. 3 met eene geldboete van ƒ5,die „telkens met ƒ5,— zal opklimmen voor ieder uur ge- „durende hetwelk de bekeurde, nadat hem de bekeu- „ring is aangezegd, in gebreke blijft aan de voorge schreven bepalingen te voldoen; „die van art 4 voor iedere overtreding met eene „geldboete van ƒ1,te vermeerderen met een gelijk „bedrag voor ieder uur dat de overtreder, na bekeurd „te zijn, in gebreke blijft zich te verwijderen „dié van art. 5 met eene geldboete van ƒ5,voor „ieder gelagmakend persoon, dien de tapper in zijne „tapperij ontvangt." Geschiedende bovenstaande herinnering, omdat door de politie aan gezegde bepalingen nauwlettend de hand zal gehouden worden. Goes, den 26 Mei 1880. De Burgemeester voornoemd, J. G. De WITT HAMER. Met 'sKonings machtiging is de heer Charles De Groof erkend en toegelaten als vice-consul van Frank rijk ts Vlis8ingen en de heer A W. Berdenis Van Ber- lekom als vice-consul van Duitschland te Middelburg. GQtS, 26 Mei 1880. Morgen (Donderdag 27 Mei), des avonds I te 8 uren, wordt in liet koffiehuis De Prins van Oranje" de jaarljjksche algemeens verga dering gehouden van de Vereeniging tot h't re gelen en bevorderen van volksvermaken te Goes. Daarop zal door den penningmeester reke ning en verantwoording worden gedaan en door het bestuur verslag worden uitgebracht over het afgrioopen dienstjaar. Verder zullen de ledea moeten voorzien in twee vacatures, ont staan door periodieke aftreding. Aan de benrt van aftreding zijn de heeren P. C. NEichhollz, penningmeester, en Joh. L. Van der Fauwert, voorzitter. lïansweert. De halte Vlake zal verheven worden tot station en dientengevolge zullen al daar goederen kunnen worden verzonden en in ontvangst genomen. Dat ook de directie van den spoorbootdienst WalsoordenVlake niets ontziet om hare onder neming aan het voorgestelde doel te doen be antwoorden en aan de wensshen van het reizend publiek tpgemoet te komen, blijkt weder hieruit dat roor hare rekening aan de zuidzijde der spoorbrug te Vlake een flinke steiger zal worden gebouwd. Voorzeker mag dit voor velen eene welkome tijding worden genoemd. Mf<1(i!'5l>sirg. Bij de gisteren gehouden herstemming voor een lid der Provinciale Staten tussehen de heeren J. C. Lantsheer, burgemees ter van Domburg, ea dr. J. Van der Beke Cal- lenfels te Vlissiagen is met 428 van de 751 stemmen gekozen de heer J. C. LANT3HEER. Kierilizec. Bij de Dinsdag gehouden her stemming voor een lid voor de Provinciale Staten (vacature-Can) zijn uitgebracht 52G stem men, waarvan 7 van onwaarde. Gekozen is de heer J. M. De GLOPPER, burgemeester van Eikerzee en Ellemeet, met 318 stemmen. De heer mr. C. J. Fokker bekwam 210 stemmen. Dinsdag 13 Juli zullen de leden dar Provinciale Staten in ons land ook moeteu voorzien in de periodieke aftreding van leden der Eerste Kamer. In Zeeland is de heer mr. IV. C. Borsiiis aan de beurt van aftreding. II. M. de Koningin Emma der Neder landen is door Z. M. den Koning van Spanje het grootkruis van de orde der Dames Nolle» geschonken, eene onderscheiding waarmede slechts weinige rege mende Vorstinnen begif tigd zijn KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Aangenomen het beroep naar Exmurra c. a. door dr. J. Schturmans-Stekhoven, pred. Ie Rilland-Bath. Bedankt voor Purmerend door d'. J. Van lingen, pred. te Needs, die nu is beroepeu te Drachten. l)s. F. Lion Cachet, onlangs uit Züid-Afrika teruggekeerd is beroepen te Marit Hoo-ebeeke iu België. Dr. Iloedemaker, pred. te Amsterdam, heeft de benoeming tot hoogleeraar aan de vrjje Universiteit aldaar aangenomen, Naar men verneemt, heeft het bestuur van de kweekschool voor machinisten te Amsterdam van den Minister van Binnenlandsche Zaken de toezegging ontvangen dat eene subsidie van 5000 ten be hoeve dier inrichting, in de staatsbegrooting voor 188L voorgedragen zal worden. LANDBOUW EN VEETEELT. Wolfa.vrtsdijk. In de gewone driemaandt'Hjksche vergadering van de vereeoiginn Landbouw en I eeleelt, gehouden op Maandag den 24 dezer, is weder een nieuw lid toegetreden, en aboo het getai leden tot 45 geklommeD. Bij de opening van de thans voor het eerst ter tafel gedachte vraagbus werden dratin 7 vragen gevonden, Van welke er eene buiten aan merking moest blgven. Tol het beantwoorden van deze vragen in eene volgende vergadering stelden zioh bereid J. M. harhan, over mesl waarde, C. De Jagerover veredeling van het inlandsch paardenras, Veeter, over de voedngswaarde van srradella, L. Valkier, over afschaffing van de Vaak, M. fan Vamme, over de veredeling van het hoornvee, en C. fhilipieover de bestrijding van rupsen in de vtuckl- boomeu.

Goessche Courant | 1880 | | pagina 1