1880. N°. 60. Zaterdag 22 Mei. 6?te Jaargang. GOES, 21 Mei 1880. Mededeeiiügen op verschillend gebied. GOESCHE öe uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommera 5 ct. met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst.. Geboorte huwelijke- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen ran 18 regels a ƒ,1 Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contaDt betaald, 20 ct. By diracte opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. Krabbendijke. Ter voorziening in da vacature, ontstaanda door de gewone aftreding van den dijkgraaf P. Nieuwenhuijse met 1 Augustus a. s., zijn door de vergadering van ingelanden van den polder Nieuwlande op de voordracht geplaatst de heeren P. Nieuwenhuijse, C. Minnaar en Joost Sinke. Colijnsplaat. Door ingelanden van den polder Oud-Noord-Beveland zjjn Woensdag de navolgende voordrachten opgemaakt lo. Een ter voorziening in een vacature voor dijkgraaf, door de periodieke aftreding van den heer J. De Regtbestaande uit de heeren Jan De RegtNicolaas Tazdaar en Jacob Swemer, allen te Colijnsplaat. 2o. Een voor gezworen in plaats van den heer N. Tazelaardie aan de beurt van af treding is, samengesteld uit de heeren Nicolaas Tazelaar, te Colijnsplaat, Jan Willem Markusse, te Cats en Marinus De Jonge, te Colijnsplaat. Prov. blad no. 49 bevat een besluit van Gedep. Staten van Zeeland, waarbij, met ver nietiging van een besluit der vergadering vau ingelanden van den Willem-Anuapolder, beslist werd dat J. B. Van Hootegem in de vergade ring van 31 Maart jl. tot dijkgraaf benoemd is. Uit de notulen bleek namelijk, dat bij de Btemming waren ingeleverd 10 stembriefjes, waarvan op J. B. Van Hootegem 5 en op JVan Strien 4, terwjjl l stembriefje in blanco was; dat de vergadering, meenende dat niemand de volstrekte meerderheid had verkregen, daarna is overgegaan tot eene tweede vrije stemming, waarbij op J Van Strien S stemmen en op J. B. Van Hootegem 2 stemmen werden uit gebracht Aangezien nu de 5de zinsnede van art. 68 van het algemeen reglement voor de polders of waterschappen in Zeeland bepaalt dat niet ingevulde stem briefjes, tot bepaling der meer derheid, afgetrokken moeten worden van het getal der leden die gestemd hebben en alzoo bet bij de eerste stemming inge leverde niet ingevulde stembriefje had behooreu te zijn afgetrokken van de 10 ingeleverde stem briefjes, zoodat de volstrekte meerderheid was 5, was eene tweede vrije stemming in strijd met het algemeen reglement. Te Sluis werd Dinsdag het 25jarig burge meesterschap van den heer J. H. Hennequin op feestelijke wijze herdacht. Namens de burgerij werd den jubilaris des middags op het raadhuis een tafel-middelstuk ten geschenke aangeboden, vergezeld van een album, bevattende de namen der gevers. Aan toepasselijke aanspraken ont brak het hierbjj niet. Des avonds werd een talrjjk publiek in de school ontvaDgen, waar muziek- en tooneelvoorstellingen gegeven wer den; terwijl uitgestoken vlaggen, volksspelen, een optocht by dag, eene serenade van Apollo, eene muziek-nitvoering op de geïllumineerde barge in de Kaai, toen de avond gevallen was, getuigden van de algemeene deelneming in het feest. In de kweekschool voor de zeevaart te Leiden zal den 31 Mei, 's voorm. 9 uur, eene keuring plaatshebben van jongens tusschen 14V2 en 16 jaar, die eene verbintenis in 's Ityks zeedienst wenschen aan te gaan. Dinsdag den 25 Mei zal de Maatschappij tot opvoeding van weezen in het huisgezin een buitengewone vergadering houden te Amster dam, ter behandeling van een voorstel van het bestunr, dat uiterljjk met 1 Jan. 1881 het door gangshuis met directeurswoning in het midden des lands zal worden gevestigd. De keuze van de plaats der vestiging zal aan het bestuur overgelaten worden. Het tractement van den fungeerenden directeur wenscht het bestuur tot ultimo December 1884 vast te stellen op 2000 sjaars, deels te vinden uit de algemeene kas, deels uit bijdragen, door de leden van het be stuur individueel gewaarborgd. Na dien tijd zal hjj die som als vast tractement genielen, indien het kapitaal der Maatschappij dan tot f 30,000 is gestegen. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Door het p-ovinciaal kerkbestuur van Zeelaud is tot lid der synode gekoreu ds. B. A. Overman, van Heinkeuszand, en tot diens secundus ds. O. F. Zieman, van Zonnemaire. De meerderheid van dat bestuur bleek gunstig gestemd voor de aannemiug van het reglement op de kerspelvorroing, maar de groote meerderheid ongunstig voor de toekenning van den door sommigen gt wenschten invloed op de voor dracht »an kerkeljjke hoogleeraren. To Haarlem is tot predikant beroepen ds. B. Van Schelven, te 's-Hertogeabosch. Tot het afleggen van het eindexamen als leer ling der H. B. S. hebben zich in deze provincie 6 candidnteu aangemeld: 5 uit Middelburgen 1 uit Goes. Onder voorzitterschap van den heer Westra werd Wo-nsdag te Tholen de algemeene vergadering gehoudeu van de afdeeling Zeeland van het Onder- tcijiersgenoolschap. Behalve de onderwijzers uit de afdeeling Tholen waren ook eenige afgevaardigden uit het 2e en 4e schooldistrict vau Zeeland aanwe zig. B langrijke discussiëo werden gevoerd over twee punten van hit programma: ait. 21 der wet vau 1878, eu is kosteloos onderwijs al of niet verkieslijk? SCHEEPVAARTBERICHTEN Uit Dalfsen uo dt gemeld, dat het water in de Veeht aldaar zoo laag is, dat zelfs leege schuiten de rivier niet kunnen afkomen. Uit Vlissingen schrjjft men aan de A'. Rett. Ct: Woensdagmorgen werden de zeven uit Engeland terugg keerde schipbreukelingen van den loudsschoe- ner No. 1, per mail oot van Queensboro gekomeD, aan de buitenhaven door een talryke menigte lood sen eu familie verwelkomd. Bctrtff-.nde do aanzeiling hoo den wjj, dat op 16 Mei, 's avonds te elf uren, de schoener zeilende was op de hoogte van het eiland Wight, bij prachtig helder sterrenlicht en zeer goed vurengezicht; de top- lantaarn het internationaal seinlicht voor loods- vaartuigen brandde uitmuntend. Men zag een stoomschip uit het westen komen, toonende zjjn rood 6D zjjn toplicht. Aanvankelijk was men voor niets beducht, doch toen het stoomschip naderkwam, ont stak men tot driemalen toe een krachtige flambouw. Niets echter scheen het vau zijn koers te kunnen afleiden. De stoomboot liep den schoener tusscben de twee masten rechthoekig in de zjjde, tengevolge waarvan deze na hoogstens drie minuten in de diepte wegzonk. Toen men vóór het oogeablik der aanzeiiiug alarm maakte, waren drie man op de wacht, terwyl negen in hunne kooien sliepen. Aan zeven van de twaalf opvarenden gelukte het op de stoomboot over te springen een tweetal zag men nog zwemmende, maar om zonder redding in de golven om te komen. De naam van het stoomschip is Tatfield, komende van Londen, met steenko'en naar Dieppe. Het stoom schip zelf kreeg belant'rjjke Bchade in den boeg, ver oorzaakt door drie gaten, zoo dat het vóor-compartiment spoedig vol water jliep en men aanvankelijk vreesde dat ook de Taffield zou zinken. De goede zorg vau den Nedcriandsohen consul te Portsmouth, den heer Van den Bergh, wordt zeer geprezen, daar hij op het bericht der schipbreuk, van den inspecteur van het loodswezen alhier ontvangen, terstond naar Southampton is gereisd om alle verlangde hulp te verleenen. De verslagenheid eu de deelneming na dit ongeval is hier algemeen. Vier van het vjjftal, die verdron ken, waren gehuwd. LANDBOUW EN VEETEELT. In ons land worden gevonden 40,000 belast bare weeldepaarden, 175,000 werkpaarden, 42,000 jonge paarden en veulens, te zamen 257,000 stuks. Van deze paarden behooren 65,000 stuks tot het Friesche, 57,000 tot het Geldersche, 66,000 tot het Hollaudsche, 26,000 tot het Zeeuweche, 40,000 lot het Noord-Brnbantsche en 3,000 tot het Arder.sobe ras. Neemt men in aanmerking dat weeldepa>rden 600 a 1100, werkpaarden 150 a 450, jonge paar den 200 a 350 en veulens 75 a 125 op brengen, dan komt men tot de slotsom, dat de waarde van onzen paardeustapel p. m. 100,000,000 be draagt. Sinaasappelschillen zjjn een uitmuntend middel om slukken te vangen en tuinen van die dieren te bevrjjden. Men most daartoe een sinaasappel róo van de schil ontdoen, dat deze slechts in tweeën wordt vrrdeeld, en dan die beide holle helften op het gras of tusschen de bloemen en planten plaatsen. Den volgenden morgen zal men bevinden dat de slakken allen onder de sohillen gekropen zjjn, eu men ze ge makkelijk kan vangen. Men geb uikt ook wel eens bloempotten voor hetzelfde doel, maar met sinaasap pelschillen moet het veel bster gaan. Hst comité tot bevordering van inzending van vee eu zuivel op de internationale tentoonstelling te Londen heeft tot nutoe ontvangen 52 toezeggingen van bijdragen tot een gezamenlijk bedrag van 1300, waaronder een van 200 van het bestuur van het St. Anthonie Gasthuis te Leeuwarden. Ook Z. K. H. prins Frede/ih bood eene bijdrage van f 300 aan. STATEN-GEN EK A AL. EERSTE KAMER. In de Donderdag gehouden zitting werd de heer Van Naamen van 'Eemnes als lid der Kamer toegelaten. Aan den griffier werd toegestaan het curator schap van het gymnasium te blijven waarnemen. Tegen Zaterdag werden drie ontwerpen aan de orde gesteld. Daarna zal worden overgegaan tot de benoeming van een commies-griffier. TWEEDE KAMER. AFDEFLINGSVERSLAG over hf.t WETSONT WERP tot UITVOERING der WET op het LAGER ONDERWIJS. Dit verslag is Donderdagavond rondgedeeld. Over het geheel kenmerkt het zich door een welwillenden geest jegens den M nister van binnenlandsche zaken voor zjjn eerlijk eu getrouw vasthouden aan hetgeen bij eenmaal zijn gebiedenden plicht noemde, nl. de uitvoering der schoolwet. Verschillende btdeokingen werden «chter geopperd tegen het gemis van het Koninklijk besluit, waarbij het tijdstip van hel inwerkingtreden d.r schoolwet werd bepaald. Dat dit besluit nog niet verscheen, gaf sommigeD leden aanleiding te vragen waarom de regeering zoo aarzelend en polsend handelde? Anderen meendeu dat de nu aanhangige voordracht door het gemis van dal Koniukljjk besluit iu strijd was met den eerbied, aan den Koning verschuldigd, wat anderen a's ongerijmd bestreden, daar de Kouiirg zelf toch al die voo'drachterr deed, terwijl, al kou de Koning eigenmachtig bet tydstip der invoering van de nieuwe organisatie vau het lager onder wjjs bepa len, men niet uit het oog moest verliezen, dat de beslissing omtrent het gezamenljjk bedrag der uitgaven, veroorzaakt door en verbonden aan de inrichting van het toeziend personeel, samenhangt met het budgetrecht der Kamer. Als slotsom harer overwegingen gaf ds meerderheid der leden, die aan het sectie-onderzo k deelnamen, te kennen, dat, ofschoon zij hare stem voor htt wets ontwerp daarvan niet afhankelijk zou stellen, zjj niet temin met den meesten ernst bjj de regeering meende te moeten aandringen op het zoo spoedig mogeljjk uitlokken van het bedoelde besluit. Over het gestelde tjjdsiip van invoering, nl. 1 No vember, werd ook iu al de afdeelingeo breedvoerig van gedachten gewisseld. Door tegenstanders der schoolwet werd de invoering bjj den aanvang van een nieuw dienstjaar beter geacht. De voorstanders echter noemden de door deu Minister Six aangevoerde be weegredenen voor de invoering op 1 November wer- keljjk van gewicht en de bezwaren daartegen zeer overdreven. Dat de invoering met 1 November zou leiden tot bet opmaken van gewjjzigde of suppletoire begiootingen, liet zich voor ds meeste gemeenten niet verwachten. Deze zouden zich bepalen tot het op nemen van de uitkeering der 30 pet. over de twee iaotste maanden des jaars onder de „onvoorziene ont vangsten." Toch waren er onder die voorstanders enkelen, die in de berekening der onkosten over de twee laatste maanden van dit jaar wel bezwaren van admi- nistratieven aard zagen. Deze leden gaven daarom der regeering in over weging om uit dit ontwerp weg te laten het onder art. 117ii« aangevraagd krediet, en iu plaats daarvan in een afzonderlijk art. 5 van het ontwerp aan de wetgeving eene nadere bepaling voortestellen omtrent het inwerkingtreden van art. 45, luidende bjjv. „De hjjdragen, ingevolge art. 36 der wet van 13 Augustus 1857 (Staatsblad no. 103) verleend of te verleenen, worden nog gedureode het geheele jaar 1880 door de gemeenten genoten en door het rijk en de provinc'ëo gekweten. Daarentegen treden artt. 45 en 49 der wet van 17 Augustus 1878 (Staatsblad no. 127) eerst in werking met het dieus'jaar 1881." Dit voors'.el werd bestreden door anderen, volgens wie bet niet aanging een nieuw artikel, dat toch eigenlijk eene wijziging behelsde van art. 93 der wet, in deze suppletoire begrooting op te nemen. Over die administratieve bezwaren werden nog verschillende vragen en bedenkingen gedaandie men aan de overweging der regeering aanbeval. Met het oog op de bekende qnaestie tusschen de regeering en den Raad van State stelden enkele leden er grooten prijs op om het advies vao dat college over de tegenwoordige wet te kennen, en wilden daarom der regeering verzocht hebben om dat stuk bij haar antwoord op dit verBlag over te leggen. Van de zijde der groote me-.rderheid werd dit ver langen echter met nadruk bestreden. Volgens ons staatsrecht is de Raad van State de raadgever van de Kroon, niet van de wetgevende Kamers. Het wetsontwerp is volstrekt niet van buitengewonen of moeielijken aard, en afwijking van den regel, volgens welken die ad-iezen niet worden openbaar gemaakt, waren hier geheel misplaatst. Wat den bouw en de inrichting der scholen betreft beval de groote meerderheid de regeering vermjjding aan van alles, wat weelde en overdaad genoemd kan worden. Ook ten opzichte van de overgangsbepaling van art. 87 werd de regeering aangeraden zich te bepalen tot het noodzakeljjke. De finaociëele zjjde van het vraagstuk gaf ten slotte ook aanleiding tot uiteenloopende beschouwingen, die echter meestal bekend zjjn uit couranten- en tjjdschrift- artikeleir, vroeger door vóór- eu tegenstanders geleverd. Uit het geheele verslag kan men het ernstig itre-en opmaken van eene groote meerderheid om met de regeering samen te werken in het volvoeren van de taak, die reeds zoo langen tjjd onuitgevoerd bleef. Die geest doe zich ook kennen bij eene spoedige be handeling van het wetsontwerp! De dezer dagen door de gezondheidscommissie te Deventer onderzochte frambozen-limonade, dieevenwel bleek geen frambozen te bevatten, was van den fabrikant of leverancier Jacolson, te Zwolle. Ook de frambo- zenstroop van den apotheker De Vries te Deventer bleek in t aniline gekleurd te zijn. Door liquidateuren vao de Afrikaansche Hsn- delsvereeniging, die Woensdag juist een jaar in functie war n, is bij circulaire aan de schuldeischers medege deeld, dat eene combinatie van koopers de baten van de A. H. V. v»n hen heeft gekocht voor 2,311,941,91'/., zjjnde de balanswaarde, gel'jk die door hen was op gemaakt. Hiermede is de liquidatie afgeloopen. Het bedrag is den 1 Sept. 1880 ter beschikking van de schuldeischers, die de 171/. pet. van hunne vordering in ontvangst kunnen nemen. Aan den verkoop is echter de voorwaarde verbonden, dat alle kredileuren der A. H. V., voor bedragen van ƒ1000 en hoo- ger, bet recht hebben, zich alsnog bjj de combinatie van koopers aan te sluiten, mits zij bun wensoh daartoe voor of op 20 Juni a. s. aan de liquidateuren Ie kennea geven. Voor houders vau obligation is het zelfde recht bedongen. De bedoelde combinatie zal eeue nieuwe naamlooze vennootschap oprichten, met een kapitaal van 1,995,000 in aandeelen van 150, gevestigd te Rotterdam, tot voortzetting der zaken op de zuidwestkust vau Afrika. De statuten vau die vennootschap zullen spoedig in eene algemeene ver gadering worden vastgesteld. De maskerade, in het volgend jaar door het Utreclitsche studentencorps te houden, zal voorstel len den intocht van den Aartshertog Matthias bin nen Brutsd in het jaar 1673. -— Aan de officieren, adelho-sten en scheepsklerken der Nederlandsche marine heeft een commissie van zeeofficiereo een cireulaire gezonden, waarin zjj voor stelt op het graf van luit. L. R. Koolemans Beignets te Macasser een gedenksteeu te plaatsen. Het IVie»er Mdnnergesangverein, dat aan Prinses Sté/anie bjj gelegenheid van haren geboortedag eene aubade komt brengen, is Woensdagavond te 9 uren te Brussel aangekomen. De leden zjjn met een luister eu geestdrift ontvangen, welke alle beschrjjving te boven gaan. Zjj werden behalve door verschillende autoriteiten aan het station opgewacht dour 14 mu ziekkorpsen en 70 vereenigingen en genootschappen, nu t bunieren en insignes, welke de zangers in op tocht naar het stadhuis geleidden en in wier naam hun

Goessche Courant | 1880 | | pagina 1