1880. N*. 56. Dinsdag 11 67ste Jaargang. mr. B. V. Van der Bilt, jhr, mr. C. Van Citters, J. A. A. Fransen Van de Putte en J. M. Kakebeeke. Oproeping van Verlofgangers, Verkiezing voor Provinciale Staten. Kiezerslijsten. OFFICIEELS MEDEDEELIM. GOESCHU De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vbijdagayond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommcri 5 ct. met bijblad 10 ct* COURANT. Gewone advertentiën worden 10 et. per regel geplaatst.. Geboorte huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen ran 18 regels a ƒ,1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. By direste opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland rijn A. 8TEINER en HAASENSTELN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. Er dreigt gevaar, ernstig gevaar. Wie van de kiezers voor de Provin ciale Staten, die prijs stellen op de her kiezing van de aftredende leden, dit niet inziet of niet gelooft, zal later zichzelven beklagen, wanneer hij door gerustheid zich liet verleiden tot werkeloosheid. De tegenpartij, aaneengesloten als zij is, zal met alle macht opkomen, en vooral hare aanvallen richten tegen de twee leden, die in Goes wonen. Men bedenke dit wel, en late vooral het niet op eene herstemming aankomen, want het zou wel kunnen gebeuren, dat dan eene eventueele overwinning toch nog verlies werd. Meer kunnen wij niet zeggen. Wie verdienstelijke mannen wil be houden, mannen die getoond hebben voor eer en plicht pal te staan, mannen, tegen wie de tegenpartij zelfs niets kan inbren gen dan dat zij niet van hare richting zijn, maar wie zij toch den lof niet ont houden kan van bekwaamheid en werk zaamheid, ontzie de moeite niet van even naar de stembus te gaan en te stemmen op de aftredende leden ^•3 De stembus is Dinsdag van 9 tot 5 uren geopend. De BURGEMEESTER ran GOES, gezien hebbende de circulaire van den heer Com missaris des Konings van den 12 April 1880 A no. 1192, Se afdeeling (Prov. blad no. 39), volgens welke, tengevolge van de door Z. M. den Koning gegevene bevelen, de miliciens-verlofgangers der lichting 1877. behoorende tot het le regiment Veld-artillerievoor herhalingsoefeningen van den 19 Mei tot den 16 Juni 1880 OUDER DE WAPENEN MOETEN KOMEN, geeft daarvan aan de belanghebbenden kennis en roept op HIPPOL.YTUS RRKEPOEIi, om tegenwoordig te zijn bij zijn korps te Utrecht,op Woensdag den 19 Mei aanstaande, des namiddags vóór 4 uren, zullende hij zich rechtstreeks derwaarts moe ten begeren. Wordende de verlofgangers indachtig gemaakt, dat hij, die niet aan de oproeping voldoet, als deserteur wordt behandeld, en dat hij, die niet op den bestem den tijd onder de wapenen komt, of niet voortdurend aan de oefening deelneemt, of wel achterlijk blijft in het aanleeren van den wapenhandel, zooveel langer onder de wapenen zal gehouden worden als de kom- mandant noodig acht. Goes, den 8 Mei 1880. De Burgemeester voornoemd, 3, G. DE WITT HAMER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis, dat de verkiezing van vier leden roor de Provinciale Staten, tengevolge ran de perio dieke aftreding der heeren mr. li. V. VAN DER BILT, jhr. mr. C. VAN CITTERS, J. A. A. FRANSEN VAN DE PUTTE en J. M. KAKEBEEKE, zal plaats hebben op Dinsdag den 10 Mei aanstaande, ran des voormiddags 9 tot des namiddags 6 ureu dat de oproepingsbrieven den 30 April" aan de kie zers zijn uitgereikt, en dat de kiezer, die geen stem briefje ontvangen of dit verloren heeft, een ander kan bekomen ter secretarie der gemeente, mits zich daartoe in persoon aanmeldende tusschec des roormiddags 9 en des namiddags 2 nren van eiken werkdag. Goes, dsa 8 Mei 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris. HARTMAN. De BURGEMEESTER, VOORZITTER van het hoofd kiesdistrict GOES, brengt bij deze ter kennis van be langhebbenden, dat de KIEZERSLIJSTEN van al de ONDERKIESDISTRICTEN bij hem zija ingekomen en dat deze ter secretarie zijn gedeponeerd, alwaar zij dagelijks, met uitzondering der Zon- en Feestdagen, van 's morgens 9 tot 's namiddags 2 uren, door iedereen kunnen worden geraadpleegd. Goes, den 8 Mei 1880. De Burgemeester voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. Benoemd tot dijkgraaf van den polder 's-Graven- polder Joh. Zandeetot id. van Middel-Zwake F. Bur gertot lid van het bestuur der waterkeering van den calamiteusen Vlietepolder J. L. Kluyt; tot dijkgraaf van het waterschap Gouweveer en Zelne I. Bevelander; tot lid van het bestuur van het watersch. der Sluis aan de Wielingen mr. P. C. J. Hennequin; tot dijkgraaf van den Westerenban van Schouwen polder C. M- Bolle in het bestuur van den polder de Vier Bannen in Dui- veland: tot dijkgraaf F. Bouman, en tot gezworenen Bevelander en A Capelle. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat de commissie, belast met het afnemen van de practische examens van apothe ker, zitting zal houden Dinsdag 15 Juni e. k. en vol gende dagen te Amsterdam dat in den loop der maand Juni ot Juli e. k. gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen der examens, ter verkrijging van een ge tuigschrift als apothekersbediende, en die zullen worden afgenomen te Utrecht en te Groningen; dat de com missie, belast met het examineeren van hen, die vol doende bewijzen wenschen te leveren van genoegzame voorbereiding tot de beoefening der natum kundige we tenschappen, om te kunnen worden toegelaten tot het eerste natuurkundig examen, zal zitting houden op Maan dag 24 Mei e. k., en volgende dagen te Amsterdam; dat in den loop der maand Juli e. k. te Leiden gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen der examens ter ver krijging van een getuigschrift als vroedvrouw; dat het natuurkundig examen voor aanstaande veeartsen zal aanvangen op Maandag 14 Juni e. k., in de lokalen van 's rijks veeartsenijschool te Utrecht. GOES, 10 Mei 1880. De kiezers te Kapelle herinneren mjj aan de verkiezing voor een lid van den gemeente raad, die ook Dinsdag moet plaatshebben. Bij ons volgend noratner geven wij als bijvoegsel de zomerdienstregeling op de ljjn RoozendaalVlissingen, die niet veranderd is. Teu aanzien dezer dienstregeling bericht men aan het Dagbl., dat die slechts een tij delijk karakter draagt en dat reeds met den Belgischen Staat door de Maatschappij tot Ex ploitatie van Staatsspoorwegen onderhandelin gen zijn geopend, om in den loop van den zomer verbeteringen in den treindienst in te voeren, die tengevolge van de naasting van de lijn Rotterdam-Antwerpen mogelijk z(jo ge worden. De Hoofdcommissie der Watersnood ver loting houdt zich ernstig onledig met het col- lationeeren van de in proef gedrukte trekkings- ljjsten Daar dit nazien, zal het nauwkeurig geschieden, veel tjjd eischt, wordt daardoor het verschijnen van de prijslijst eenigszins ver traagd. Voor een doeltreffende publicatie wordt door de commissie zorggedragen. De lijsten zullen Vrijdag 14 Mei verkrijg baar zjja. De Koningin van Engeland heeft aan onze Regeering haar dank doen betuigen voor de groote voorkomendheid, waarmede zjj bjj haar doorreize over het Nedsrlandsch grond gebied allerwege ontvangen is. Er zullen te Vlissingen twee kanonnen van 12 cM. geplaatst worden, teneinde saluut schoten te kunnen afvuren ter eere van vor- Bten en vorstinnen, die bjj het reizen gebruik maken van de ljjn VlissingenQueensbro. Ü8 eer van het pairschap in Engeland zal o. a. worden toegekend aan een vroegeren landgenoot, mr. D. J. baron Mackay, die tot nogloe als lord Reay tot den Sehotschen adel behoorde en als zoodanig nog geen zitting had in het Hoogerhuis. STATEN-GEN ERA AU TWEEDE KAMER. Terwyl sommige leden in de afleelingeo der Kamer de urgentie be'iben betwijfeld van de afschaf fing van het forum privilegiatum voor de in art. 92 (rechter!, organisatie) geuoemde ambtenaren eischt naar 't oordeel der meeste leden dit onderwerp wel degelijk spoedige voorziening. Maar vrij algemeen werd betreurd het, naar men meende onnaodij, behoud van datzelfde privilege voor commune delicten, door rech terlijke ambtenaren gepleegd. Vele leden hadden te gelijkertijd willen herzien hebben de artt. 318 en volgg. VVetb. Strafv., voor zoover zjj nog het bij de Grondwet niet meer erkend verlof vnn de Stateu- Geueraal eischen voor het in rechten betrekken van de daar genoemde personen. Sommige leden eindelijk aehtten 't noodig uitdrukkelijk uit te maken, dat ook officieren-AaiMeriede» wegens commune delicten voor hun gewonen rechttr (den burgerlijken) terecht moeten staan. Een uitvoerig kamerverslag is verschenen be treffende het ontwerp op den geneeskundigen dienst by de landmacht. Algemeen werd de poging van den Minister zeer gewaardeerd, maar er werd gewezeD op verscheidene leemten in bet ontwerp, terwjjl ook vele leden van meeaing waren dat door deze wetsbepa lingen de positie en de vooruitzichten van de oïïc. v. gezondheid nog niet voldoende waren geregeld, 's Ministers plan om te Amsterdam een applicatie- school voor den geneeskundigen dienst op te richten werd door de groote meerderheid afgekeurd. Uit het voorloopig verslag over bet omwerp tot aanleg van kanaal-verbindingen in Groningen, Drente en Overijsel enz. bljjzt, dat door de meeste leden instemming betnigd werd met de wjjzewaarop de regeeriog hare ontwerpen tot verbetering der bin- neulandsche scheepvaart aan bet oordeel der Kamer onderwerpt. Naar het IVeekbl. v. h. Recht verneemt, heeft de commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer, belast met het opsteiien van bet verslag van hetgeen over het strafwetboek in de afdeelingeu is verhandeld en bijgest&au door den co,nmiesgriifier, m'. Cort Van der linden haar arbeid onafgebroken voortgezet en is deze dientengevolge thans reeds zoover gevorderd, dat het verslag over de beide eerste boekeu vau het het Wetboek gereed is, „zoodat er alle uitzicht be- staat, dat, ais de Kamer legeu de helft der maand Juni haar werkzaamheden hervat, en de Minister van Justitie bytijds met zyn beantwoording mocht kun nen gereed komen, het onderwerp nog in d.t zitting jaar in staat van wyzen zal zy i". KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Wemeedinge. Db. C. J.L Ru'ysck Van Oughren, predikant alhier, heeft bedankt voor het beroep naar Standaard-buiten (Noord-Brabant). Beroepen te Siut-K'uis ds. A'. Brandtte 's-Hec- renhoek. De Vrye Universiteit zal volgens l)e Standaard op 28 September e. k. te Amsterdam geopend worden. LANDBOUW EN VEETEELT. De pogingen van het voorloopig comité in zake de zuivelbereiding enz., met het oog op de tentoon stelling te Londen in October e. k., hebben veel kans van welslagen. De leden van het Hoofdbestuur der Holl. Maatseh. van Landbouw schonken iudividueel zeer belangrijke sommen en zullen de zaak krachtig steunen. Reeds dadelijk besloot het bij de best b kecde botermakers vaten inlegboter te koopen. Biykens ontvangen bericht van den Voorzitter der Fritsche Maatseh. van Landbouw zal eere buitenge wone vergadering der leden van het hoofdbtstuur bij elkaar geroepen worden, ter bespreking van het voor stel. De 13e afdeeling der Maetsch. (Lammer), waar van jhr. mr. 6. L. Van Beyma thoe Kingma mede voorzitter is, schonk een belangryke geldelyke bydrage. Van den Voorzitter der Geldersche Maatscbappy ont ving het voorloopig Comité een allerwelwillendst schry- ven, waaruit blykt dat de circulaire spoedig by bet Hoofdbestuur een punt van behandeling zal uitmaken. Zoo ook van het bestuur der Maatseh. van Nyverheid Westerkwarlier, prov. Grouingen. De secretarissen van genoemde maatschappym hebben zich allen bereid verklaard de circulaire aan ieder lid te doen toekomen. Van vele particulieren ontving de penningmeester reeds meer of min belangryke geldelyke bydragen of toezegging van geldelyken steun. De Nederl. maalscb. tot bevordering van viasindustrie te Rotterdam schonk mede een belangryke som. (N. v. d. D.) Uit Zeeland hoorden we nog niets. Als een bijzonderheid wordt uit Nienwerkerk a/d. IJsel gemeld, dat bij een landbouwer aldaar op 3 Mei 11. jonge ooievaars op het nest zijn gerien. Een uitmuntend middel om den wasdom van rozen te bevorderen en de struiken van schadelijke insekten vrij te houden is de aarde om de struiken 2 of 3 maal 's weeks gedurende de maand Mei met eenig zeepwater te besproeien. De vette bestacddeelen, die zich in het water bevinden, bemesten den groud, terwyl de scherpe looglucht de insekten doodt. (O. Ct.) SCHEEPVAARTBERICHTEN. Hansweert. In de week, loopende van 2 tot 8 Mei, bedraagt het aautal der alhier in- en uitgeklaarde geladen schepen 214; te weten: Ingeklaard. Zeilschepen 112 Stoomschepen. 12 124 U i t g e k 1 a a rd. Zeilschepen78 Stoomschepen 12 90 Totaal 214. Nadat het onttakeld was is het sch'p Olivia C. Ma'ie tegen ieders verwachting begunstigd door een hoogtywater, afgebracht kunnen worden. Het schip is naar Antwerpen gesleept, alwaar onderzocht zal wordeD of de afgeleefde en vermolmde kast al dan niet de reparatiekosten waard is. Eo daar vol gens deskundigen dit niet 't geval is, zal de Oli via C. Marie wel worden afgekeurd, om daarna onder sloopershanden den geest te ge>en. Met bestemming naar Schiedam zjjn Zondag alhier van Antwerpen aangekomen niet minder dan vier met natte zwaar door zeewater beschadigde tarwe geladen schepen, 'tZyn de Vroutc Fauline schipper L. Van Splunter, met 640, Vrouw Maria schipper J. fVistel, met 700, Vrouw teentjeschip, per II. Cornelisse, met 900 en Feducie, schipper H' Penema, met 1280 hectoliters. De stoomer Fauline zal ze naar de bestemming sleepen, De fVilltm Barent» is Zaterdag aan de Marine werf te Amsterdam teruggekomen, om voor den nieu wen tocht gerted gemaakt te worden. Volgens een bericht uit Madera is een Ame- rikaansch stoomschip, op reis naar de Kaap de Goede Hoop, den 23steu April nabij den equator te grot.de gegaan. De passagiers en eqnipsge zyn weggevaren in acht booten, waarvan er drie door een schip zjjn gered; de andere zijn in de richting van Kaap Pal - mas gezien. Op het strand le Ualkey (Ierland) is den 5den Mei eeu klein stuk plank gevonden, waarop met pot lood geschrevfn stond Het „Eng. oorlogsschip Ata lanta ta met de geheele bemanning zinkende op 48° NB.", geteekend J. Steward. Het pltnkje was 9 duim breed en 12 duim laug, en schijnt lang in het water g'dreven te hebben. Het werd gevonden door een schilder, Faneil genaamd, en aan den bevelheb ber van de kustwacht in b'waring gegeven. Afloop Aanbastedingan en Verkoopingen. Oudelande. In het gemeentehuis alhier is Zater dag door het Dijksb stuur van de watering Baarland aanbesteed het vernieuwen en onderhouden der ge wone Aarde- Kram- en Steenglooiing - werken ene. aan de waterkeering van bovengenoemde watering. Ingeschreven werd door de heeren P. J. Van Uemorlel te Hotitenisse, voor 25500; P. Van den Berge te Colijnsplasl, Voor 22995; J. Mol te Baarland, voor 2,2500; C. Bolier te Soher- penisse, voor 21760; J. Kraayeveld te Kruinmgen, voor ƒ21680; J. Leis te Nieuwdorp, voor 21500; B. Den Ex'.er van den Brink te Krabbendyke, voor ƒ21169; C. De Wilde te Kattendyke, voor ƒ21097; A. Van Popering te Bruinisse, voor 20882I. Van Maale te Breskena, voor 20700; P. J. Visser te Kruiningen, voor ƒ20590; C. Huizen te Baarland, voor 20589, en D. Balier te Rilland voor 20587, RECHTZAKEN. Naar het huis van arrest te Middelburg ia over gebracht zekere Fogg, uit Vlissingen, die zich iu 1S74 schuldig heeft gemaakt aan valschbeid iu geschriften. De gearresteerde, die zich zelf in arnat heeft b.-geveu, heeft, na 6 jaar buitenslands le hebben omgezworven', zyn misdaad bekend.

Goessche Courant | 1880 | | pagina 1