GOESCHE COURANT. KUNSTNIEUWS. 4 MEI 1880. No. 53- De laatste voorstelling van de Rederijkerskamer „Aurora", in dit seizoen, was tot onze verwondering slecht bezocht. Tot onze groote verwondering, want wij hadden een goed bezette zaai verwacht; we hadden gehoopt dat eene voorstelling van „Aurora" druk be zoek zou uitlokken; dat de kamer, gunstig bekend als zij is op de sympathie der Goesenaren vast re kenen kor; dat het spel en de vorderingen der leden op rechten prjjs werden gesteld, in éen woord dat „Aurora" ook bij het groote publiek deu roo gewenschten steun zouden vinden. Daarop heeft de kamer mijns inziens recht. Ze heeft zich in het laatste jaar van zulk eene goede zijde leeren kennen ze heeft door de opvoering van Deborah, van Tulp, vau Een Bank biljet van duizend gulden, van Oom Tom en anderen het bewijs geleverd, dat haar streven ernstig en wel gemeend is. De keuze der stukken pleit voor „Aurora"; het is haar niet te doen oio losweg te „rethorijken", maar haar doel strekt verderzij tracht het goede kunstgenot in de hand te werken, door een natuur lijk spel het tooneelmatige te verdrijven, het publiek haar grootsten rechter te behagen en aangename avonden te verschaffen. Dit alles is niets nieuws en toch meende ik op het een en ander te moeten wijzeD, al ware het alleen om het contrast te doen zien dat ontstaan is door den ijver der rederijkerskamer en de lauwheid van het publiek. Ik kan me voorstellen, dat door die onverschilligheid de luiteugeuone opvoeringen van „Aurora" minderen, dat de lust en ambitie om het groote publiek van hare vorderingen blijk te geven verloren gaan en dan zal het aantal winter-amusemeuten zich spoedig tot nul reducecren. 't Is dezen wiDter toch al zeer kalm ge weest, en hetgeen wij goeds zagen dankten wij haar alleee. Ik zal nu niet zeggen, dat de keuze der stukken voor deze laatste voorstelling zoo heel gelukkig was; een stuk als Janus Tulp blijft steeds te verkiezen boven veie audereD, maar niet altijd kan men zoo goed slagen met eene comedie, die als 't ware geknipt was voor „Aurora". Tegen de beide werkstakingen, hoe ver derfelijk zjj in werkelijkheid ook zijn heb ik niets integendeel, het deed mij geooegen, dat wjj ook iets van Coppét te hooren kregen weder een bewijs dat „Aurora" op de hoogte van haar tijd blijft. De lange en toch zoo boeiende verdediging van den moordenaar werd zeer goed voorgedragen; sommige oogenblikken waren aangrijpend en deden ons het gedicht in zijn volle waarde kennen en verstaan. Niet gaarne hadden wij gewild, dat da rechters of de advocaat een vraag tusschen het natuurlijk pleidooi gedaan hadden, trou wens het komt in CoppéJs verhaaldicht niet voor. Het verlangen naar zoo iels komt ons dan ook wel wat zonderling voor. Da declamator bsdenke, wanneer hij weder dit Btuk reciteert, dat de zaal niet slechts een rech ter- maar ook een linkerzijde heeften de rechters dulden dan niet, dat een jongmensch zonder barret aan hun achtbare tafel plaatsseme. Hetzelfde thema heeft de gevierde Boaier Fanaten tot stof voor een tooneelspel genomen dat in Hol land nog vaak opgevoerd wo-dthulde doende aan hen, die dit lever speelden, vragen wij of zij niet bang waren, dat de indruk van da eerste werkstaking na- deelig op de tweede zou werken Jan Terhaag met ai zijne goede hoedanigheden is eigenlijk onuitstaanbaar; 't is niet de degelijke flinke werkezel, maar 't is de brave Hendrik, die morgen of overmorgen een Zondagsschool opricht en Jantje Kwezel wordt eo wellicht d» volgende week „de doop door onderdompeling" aan andere femelaartjes verricht ofnaar een plaatBje voor Meer-en-berg solliciteert. De dronkaard, die zijn vrouw verwaarloost en haar laat zorgen en sloven, die voor alles onverschillig is behalve voor den volkskanker, die man kwam ons niet zoo verfoeieljjk voornu hij met Terhaag vergeleken moest worden. Ware laatstgenoemde flinker en eer- Ijker geweest dan was die schets volmaakt; het slot maakte een diepen, da uitvoering een gunsligen in druk, II. Bakker werd bjj zijn optreden met een welgemeend handgeklap verwelkomd hij mankeerde daardoor zijn eDtreédat is waar doch beter ware het geweest zoo hg geen acht op die bijvalsbetuigingen geslagen had dan zooals nu met de handen in de zakken, een soort van buiging te maken, die Jan Cent eer zou hebben aangedaan. De gunstige indruk, door beide keurige voorstukjes verkregen, ging wel wat verloren door de opvoering vnu Janssen s „Dat heeft mijn commensaal gedaan." Van dit blijspel, of liever van die klucht zullen we eenvoudig zeggen que nous avons li en daarom désarmes zjjn. De opvoering is bij zulk soort van stukken alles; losse bewegingen, rgke gesticulaties, dwaze figuren moeten veel goed maken wat het stuk aau geest ontbreekt. De familie Krol deed zich voor zooals zg was; de leden ervan tooiden zich met hunne eigenaar dige hebbelijkheden en verschansten ziob achter hunne dwaasheden. Het stuk werd goed opgevoerd en was met bljjkbare voorliefde bestudeerd. Mevrouw Krol was dezen avond zeer gelukkig; zg trof ons als Marie en stemde ons tot lachen als mevrouw. Liesbeth en Chris- tine speelden om ter grappigstbij de laatste be speurden wg zeer veel vooruitgang. Krol was evenals Schoonberg van onze sympathie zeker; de klip der overdrijving werd hier niet omgezeildintegendeel beiden speelden hunne dwaze rollen zoo goed mogeljjk. J. O. S. OPENBARE VERGADERING VAN DEN RAAD der «KMEKA'TM «»KS op VRIJDAG den SO APRIL 1880, des avonds te 7*/» uren. Voorzittermr. J. G. De Witt Hamer, burgemeester. Tegenwoordig 12 leden en de secretaris. Afwezigzonder kennisgeving de heer B. Quist. I. De notulen der vergadering van den 5 April jl. viorden gelezen en goedgekeurd. II. De Voorzitter doet de volgende mededeelingen, die, zooveel noodig met goedkeuring, voor notificatie worden aangenomen a. dat aan den heer J. P. Van der Does Lz. op zgn verzoek eervol ontslag is verleend als onder- brandmeestei, met dankbetuiging voor de in die be trekking aan de gemeente beweren diensten, en dat in zjjne plaats is benoemd A. De Jonge Gz., teller, terwijl tot teller is benoemd A. Eey b. dat is verkochtvoor 13,60 aan snoeiling 21,99 aan oudijzer en 0,75 aan onbruikbare planken. ""TIL Nog deelt de Voorzitter mede, dat op Zater dag den 24 April jl. door burg. en weth. opnieuw eene verpachting is beproefd van de inzameling der faecaliën, tengevolge waarvan zg voorstellen 1°. te gunnena. het ophalen van de haardasch en het vuilnis, met het baggeren in de vesten aan A. Poudraine voor 350 's jaars en b. den beer, vrij te leveren in het schip, aan Geb. De Corte te Lokeren voor 2,60 per ML, en 2°. te besluiten tot eene onderhandsche aanbeste ding van het ophalen, inzamelen en afleveren van den heer in deze gemeente aan Ant. Foudraine te Goes, voor eene som van 900 's jaars, wanneer de in gezamelde en afgeleverde beer eene nader vastte- stellen hoeveelheid bedraagtmet beding dat hem eene premie van ƒ1,50 zal worden toigeslaan voor eiken M'., die hg boven dat bedrag zal verzamelen en afleveren, terwijl hem dezelfde som zal worden gekort voor eiken M'., die beneden dat bedrag mocht blgven. Dit voorstel wordt zonder beraadslaging en zor.der hoofdelijke stemming aangenomen. IV. Als ingekomen stukken worden ter tafel gebracht a. Missive van het Min. van Binn. ZakeD, waarbij voor de gemeentelijke bibliotheek wordt toegezonden een exemplaar van den Catalogue du Ministère de l'instruction publique a Paris." b. Missive van Ged. Staten, houdende bericht hun ner goedkeuring van de raadsbesluiten tot wijziging der begrooting voor 1879, wegens de kosten van de gemeenteapotheek, en tot uitgifte van grond in erfpacht aan H. Vos. c. Nog eene missive van het zelfde college, waarbij goedgekeurd wordt teruggezonden het kohier der be lasting op de honden over 1880, dat bereids aan den ontvanger ter invordering is uitgereikt. d. De jaarverslagen van de gemeenten Groningen en Utrecht, die in de boekerg zjju geplaatst. Het verslag van het Comité tot wering van school verzuim over 1S79, dat weder met groote zorgvul digheid is opgemaakt, en welks lezing, wanneer het bij het jaarverslag der gemeente zal zijn opgenomeD, den leden ten zeerste wordt aangeraden. Berichten der commissie van toezicht op de in richtingen van middelbaar onderwijs, dat de heer mr. J. W. C. De Jonge van Ellemeet als lid is geïnstalleerd en de heer dr. A. Isebree Moens tot secretaris is benoemd. g. Mededeeling van deu hoofdonderwijzer der school 3e klasse, dat de hulponderwijzer J. H. Goor den 19 April zijne betrekking beeft aanvaard. Dit alles wordt voor notificatie aangenomen. V. De Voorzitter biedt namens burg. en weth. aan het nitvoerig en beredeneerd verslag van den toestand der gemeente over 1879 met mededeeling, dat bereids met het drukken daarvan een aanvang is gemaakt en hg dus de hoop koestert, in een niet al te lang ver wijderd lijdslip, een exemplaar daarvan aan de leden te kunnen uitreiken. VI. Vervolgens is aan de orde de beuoeming van twee ledeD, die met den voorzitter het stembureau voor de verkiezing van 4.leden der Prov. Siaten op Dinsdag den 11 Mei zullen uitmaken en wijst de voorzitter tot stemopnemers aan de heeren mr. De Jonge pvan Ellemeet en Kakebeeke. Achtereenrolgens worden benoemd de heeren J. Steketee en J. M. Pilaar met 11 stemmen, zjjnde telkens 1 stem uitgebracht op den heer Kakebeeke. Al de overige leden worden aangewezen om, des noodig, als plaatsvervangers te fungeeren. VII. Alsnu zegt de V oorzitter, dat naar de Agenda volgtadres van den heer N. M. Bosdijk omtrent de heffing van hoofdelijken omslag, en dat dit ie een

Goessche Courant | 1880 | | pagina bijlage 1