Dinsdag 4 Mei. 1880. N°. 53. 67! ste Bij (leze courant behoort een bijvoegsel, mr. B. V. Van der Bilt, jhr. mr. C. Van (fitters, J. A. A. Fransen Van de Putte en J. M. Kakebeeke. Secretarie op Hemelvaartsdag. SCHUTTEB1J. MENGELWERK. De Oude Jongeheer. JACHT E\ VISSCHERIJ. ÜFFSCIEELE ME!)EI)EELli\GÜ GOES, 3 Mei 1880. GOESGHE Be uitgave dezer Courant geschiedt Maakdag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommeri 5 et. met bijblad 10 et. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 et. per regel geplaatst.. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 15 regels a ,1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 et. directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agepten voor het buitenland zijn A. STEINER en HAASENSTEIN YOGLEll, te Hamburg. In ons land vervoeg© men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH YAN DITMAR en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. bevattende KunstnieuwsVerslag der gemeen teraadszitting, Vrijdag den 30 April te Goes gehouden en Rectificatie bootlijst, rubriek tele graafkantoren. (Dit bijvoegsel werd Zaterdag 11. reeds in Goes rondgebracht.) Voor de verkiezing van vier leden voor de Provinciale Staten, in het kiesdistrict Goes, op Dinsdag 11 Mei a. s,beve len wij ten zeerste aan de aftredende leden Daar het hier personen geldt, wier verleden genoeg spreekt, die geacht kun nen worden bij de kiezers uit hun werk kring in de Staten bekend te wezen, die aanspraak kunnen maken op vertrouwen, zullen wij ons tot die enkele aanbeve ling bepalen, en ons van verdere uitwei dingen onthouden. Alleen drukken wij onzen aanhangers op het hart waakzaam te zijn en eendrachtig. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat de Secretarie der gemeente op a. s. Donderdag den 6 Mei, uithoofde van den Hemelvaartsdag, zal gesloten zijn. Tot het doen van aangifte voor den Burgerlijken Stand zal alleen van 11 tot 12 uur gelegenheid gegeven worden. Goes, den 1 Mei 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES; Gezien de wet van den 11 April 1827 (S'aatsblad no. 17) betrekkelijk de OPRICHTING van SCHUTTERIJEN en speciaal de artikelen 1, 2, 7, 8 en 9; Roepen bij deze op alle mannelijke ingezetenen der gemeentewelke op den 1 Januari dezes jaars hun 25ste jaar zijn ingetreden, hoedauigen zijn, die geboren werden in den jare 1855, om zich van den 15 tot en met den 31 der maand Mei voor den schutterlijken dienst dezer gemeente, ter secretarie, al waar daartoe dagelijks zal wor den gevaceerd, (uitgenomen des Zondags) des morgens van 9 tot des namiddags 2 uren, te doen inschrijven, en zich vooraf te voorzien van een geboorte-extract, teneinde zich van hunnen juisten ouderdom ter behoor, lijke inschrijving te verzekeren en zich door eene ver zuimde of onbehoorlijke inschrijving niet bloot te stellen 13) (AXDRÉ MAUBERT.) Naar het Fransch van George Vautier, door J. O. S. VII. Nog was geen jaar verloopen, toen wij een ge drukte communicatie uit Algiers ontvingen, behel zende het bericht van het huwelijk van Margreet en Gabriel. Wat ik toen gevoelde, zal ik nooit vergeten; eene zware en langdurige ziekte hield mjj aan het bed gekluisterd. Toen ik beter werd, verviel ik weder in hetzelfde leventje van voor heen. Oom Florimont en tante Clarisse bewezen mij de teederste zorgen en spanden al hunne krachten in, om het mij zoo kalm en genoegelijk mogelgk te maken en mij die rust te schenken, welke hun het meest welkom was en die zij zich verbeeldden voor mij ook het meest gewenscht te wezen. Ongemerkt gewende ik weêr aan die kalmte, maar mjjn eigenljjke jeugd was voorbij en van tjjd tot tjjd kwamen de oude gevoelens weer boven. Mijne droefheid ontging hunne op- aan de straf, bij artikel 9 der wet van den 11 April 1827 vastgesteld. Tevens worden opgeroepen, om zich ten bovenge- noemden tijde en plaatse te doen inschrijven, alle mans personen, geboren in den jart 1846 tot en met 1854, welke in vorige jaren elders ingeschreven zijn, doch sedert dien tijd binnen deze gemeente ziju komen wonen, met overlegging van het bewijs der vroeger gedane inschrijving in eene andere gemeente, alsmede zoodanige ontslagen militairen en vreemdelingen, als sedert de laatste inschrijving in de termen der schutterij gevallet) en binnen deze gemeente woonachtig zijn. De personen, welke reeds ingeschreven zijn en deel aan de loting genomen hebben, behoorende tot de tweede klasse, zijnde gehuwd en weduwnaars meteen ot meer kinderen, welke door sterfgeval of uuderszins alsnu in de termen der eerste klasse vallen, worden aangemaand, om daarvan alsmede ten boven bepaalden tijde en plaatse kennis te geven. De onderscheidene daarvan te houden registers zul len op den 1 Juni eerstkomende worden gesloten en degenen, welke bevonden znllen worden ten deze na latig te zijn geweest en zich na dien tijd komen aan geven of ontdekt worden, aan het einde der registers ambtshalve worden ingeschreven, onverminderd de daarop gestelde boeten en straffen. Goes, den 1 Mei 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DB WITT HAMEK. De Secretaris, H A R T MAS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden in deze gemeente, dat de blanco verzoek-biljetten, om akten en vergunningen voorde JACHT en "VTS- SCHERIJ, vermeld in art. 5 der wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87) van heden af ter ge- meente.secretarie kosteloos verkrijgbaar zullen zijn en dat die verzoekschriften, behoorlijk ingevuld en ge- teekend,in den loop dezer m aand moeten worden ingediend bij den burgemeester, ter opzending aan den heer Commissaris des Ronings in deze provincie. •Goes, den 1 Mei 1880 Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WlTT HAMER. De Secretaris. HARTMAN. Het gezamenlijk getal lotelingen voor de natio nale militie, die zich in dit jaar, overeenkomstig art. 150 der militiewet, hebben aangeboden om bij de zee militie te dienen, overtrof weder verre het bij art. 5 dier wet gesteld maximum. Evenals in de laatste jaren is derhalve door den Minister van Binnenlandsche Zaken tot eene evenredige verdeeling, overeenkomstig art. 3 van het kon. besluit van 23 Febr. 11. (Staatsblad no. 39) overgegaan. Door het Departement van Financiën is onlangs uitgegeven eene berekening van de waarde der onroe- reode goederen (gebouwde en ongebouwde eigendom men) in het rijk op 1 Januari 1879. Voor Zeeland bedroeg dit (O. beteekent ongebouwd, G. gebouwd (nieuwe schatting), T. totaal): Belastbare opbrengst. O. f3,787,425,27, G. 2,832 267. Vooralleprovinc. tezamen bedroeg dit: O. f 45,056,135,621, G. f 76,504.249,55. Cijfer van vermenigvuldiging tot vinding der koop- waarde Zeeland O. 66, G. 18. T. O. voor het geheele land 86, G. 20,25. Koopwaarde. Zeeland O. f250,621,011, G. 50,027,712, T. 300,648,723voorhetgansebeland. Totaal O. f 3,924,631,'165, G. f 551.677,279, T 5,476,308,544. Staatsblad no. 63 behelst de wet van den 22en April 1880, houdende goedkeuring van eenige artikelen der lettendheid niet en zij spanden al hunne krach ten in om mij te troosten. Oom Florimont was gewoon de treurige verhalen, welke dagelijks met betrekking tot het huwelijk iu de courant staan, hardop voor te lezen en ieder oogeublik zette tante Clarisse haar bril op en keek mij dan met een bezorgden blik aan, alsof zij zeggen wilde nZie nu eens voor welke rampen onze ervaring je al behoed heeft! Je kunt ons niet genoeg dank baar daarvoor zijn!" Mijne dankbaarheid was echter niet zoo groot als zij zich voorstelden; soms maak ten zij zich boos over mijne zwaarmoedigheid en op een verwijtenden toon vroegen zij mij: Wat ontbreekt er dan toch aan je geluk? Ik zweeg; zij konden zich toch niet in wjjn toe stand verplaatsen eu gevoelen wat ik leed. Zou ik een denkbeeld kunnen geven van de jalouzie die mij bekroop, wanneer ik op straat de paartjes, die arm in arm of met kinderen aan de hand wan delden nakeek? Ik zei bij mijzelf: Die lieden zjjn gelukkig, niettegenstaande hunne beslomme ringen en hun verdriet; zjj hebben een nauwen band die hen bindt, zij genieten van het leven. Ik vatte dan fluks het plan op, om ook op mijn beurt van het leven te profiteerenmaar wanneer ik dan bedacht, dat Margreet de vrouw van een ander was en dat ik te vergeefs naar dien band overeenkomst, tusschen Irederland en Belgie op 31 October 1879 te Brussel gesloten, betrekkelijk de ver betering van het kanaal van Gent naar Terneuzen en het naasten van den spoorweg van Antwerpen naar het Hollandse!) Diep, met den zijtak van Roosendaal paar Breda. In de gemeente Goes is door de subeom- eeu som van 42 bijeengebracht als bijdrage aan het nationaal huldeblijk, generaal Van der Hcyden aan te bieden. Waarde. Met 21 van de 27 uitgebrachte stemmen is de heer A. Harlhoorn tot lid van den gemeenteraad benoemd. De watersnood-tentoonstelling is in het geheel door 19,630 personen bezocht. Z. K. H. Prins Frederik heeft aan het Haagsch comité voor de Noordpoolvaart weder om een belangrijke gift doen ter hand stellen, tot stijving van het fonds voor de eerstvol gende expeditie. In de Vragen des tijds levert de heer S. Van Houten een beschouwing over „de jinanciëele toestand en vooruitzichten" van ons land, waarin hij tracht het bewijs te leveren dat de Jinan ciëele toestand zelfs de invoering van Kappeyne's schooltoet toelaat, zonder aan de natie nieuice lasten op te leggen Tegenover eene rente belas ting mag en moet dus volgens hem evenals volgens mr. J. D. Veegens de afschaffing van andere schadelijke belastingen geëischt worden. SCBEEPVAARTBERICHTEN. Hansweert. Het Nederl. schip „Op hoop van Zegen", schipper G. Fieuwhoff, komende van Antwerpen en bestemd naar Goes met 400 hectoliters tarwe, liep Zaterdag, koers zettende op deze haven, boven op den steenen berin van deu verlengden oostliav ndam en bleef zitten. Aangezien het schip gevaarlijk zat, werde.n pompers en een lichter aangenomen om des noodig schip eo lading te bergen. Later is de „Op hoop van Zegen' met behulp der sleepboot „Vezalia" af- en hier binnengebracht. Het schip maakt water en zou Zondag of Maandag naar de bestemming wordeu gesleept. Van het gebeurde is protest opgemaakt bij de bevoegde macht te Goes. Iu de week, loopende van 25 April tot 1 Mei, zijn alhier in- en uitgeklaard 192 geladen schepen, als: Ingeklaard. Zeilschepen 79 Stoomschepen. 11 90 Uitgeklaard. Zeilschepen 88 Stoomschepen. 14 102 Totaal 192 Het nieuwe stoomschip der maatschappij Zeeland zal Prins llendiik heeten eu de proeflooht van dit stoomschip plaats hebben op 12 Mei a. s.het schip der innigste overeenstemming zou zoeken, verviel ik weder in mijn doffen toestand. Het eene jaar verliep na het andere, zonder dat ik er veel van merkte. Oom Florimont, die een hoogen ouderdom be reikt had, kwam niet meer van zjjn stoel; tante Clarisse eindigde, gebukt ouder de lasten der zwak heid, baar leven; de dood had de oude vrienden éen voor éen weggenomende eenzaamheid was dus steeds erger geworden. Droevige bekentenis Ik begon over de scheiding na te denken, waarop wij door den tijd indachtig gemaakt worden als aan eene bevrijding. Opfltkkeringen van jeugdigen overmoed kwamen mij somtijds in de gedachten, en hoe ouder ik werd, des te heviger werden de aandoeningen welke zij mij veroorzaakten, 's Avonds bracht ik soms verscheidene uren in den omtrek der studentenbals door, met zeker genot luisterende nuar de vroolijke quadrilles en polka's; deze dui- velsche melodiën deden mij van 't hoofd tot de voeten trillen, 's Zondags ging ik naar de stations, waar vroolijke troepjes bedienden en naaistertjes verzameld waren, die den dag buiten gingen door brengen. Ik luisterde naar hun gelach, gezang en kwinkslagen en mompelde dan Later, als ik niet meer onder den indruk van dien ouden hartstocht ben en mijne handen niet meer gebonden zijn, dan 1 Doch neen, het moet nu zal dan onmiddellijk in d) vaart, komen zoodat de zomerdienst met nieuwe stoomschepen (de Prinses Marie eu de trinses Elisabeth zijn slechts l'/i jaar oud), alien van hetzelfde °yrteetn, wo'dt aangevangen. Volgens Veritas zijn in Maart 107 schepen ver ongeluk', waaronder 5 van Nederland. Er zijn nog geen andere tijdingeD omtrent de /Italanla ontvangen dan een briefje in een flesch, die dicht bij Frodsham hij de samenvloeiing van de Weaver en de Mersey werd opgevischt. Het briefje was ge- teekend door II. Smith, een jongen aan boord van het schip, en bevat de volgende woorden: Vreeselijke orkaan; masten verloren; wjj vergaan bij kaap Lezard." F.r bestaat echter een sterk vermoeden dat deze flesch haar oorsprong vindt in een van die ellendige aardigheden, die men bij dergelijke gelegenheden wel" eens meer den mo-d heeft te bedrijven. Een matroos, die de heenreis naar West-Iadie op de Atalanta grootendeels mede gemaakt heeft, toen ziek geworden, ergens aan wal gezet, in een ho°pitaal verpleegd en thans in Engeland met een ander schip teruggekomen isverhaalt in de Tinesdat op de heenreis het schip, door een hevigen storm overvallen zjjnde, meermalen op het punt is geweest vaE om te slaan. Hij bad den kapitein een uiterst bekwaam man, meermalen eene ongunstige meeuiug o'er ziju schip hooren uiten. Dergelijke getuigenissen doen omtrent het lot van het met 309 man, meerendeels kadetten, bemande o feningsschip niet veel goeds ver wachten. Er wordt door onderscheideue Eugelsche schepen nog steeds ij'erig naar de Atalanta gezocht. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. ZoDdag herdacht ds. I. Post, pred.kant tij de hervormde gemeente te Go°szijne vijfeu twintig, jarige Evangeliebediening. Tot grondslag zjjuer pre diking had hij gekozen Hand. 4 12. Baarland. Dr. A. Hage alhier heeft Zondagna middag, bij zijn vertrek naar Oasterland op Wieringen, afscheid van zijne gemeente genomen naar aanleiding van l Joh. 2 24a. Waarde. Tot oud rltng bjj de hervormde gemeente alhier is gekozen de heer D. De l.ooze. Dr. J. Schuurmxns Stekhoven, pred. te Rilland Bath, heaft toezegging van beroep naar Exmorra c. a., in Friesland, ontvangen. De Stand, zegt uit goede bron te vernemen, dat het bericht, dat dr. Bronsveld ais privaat-docent te Utrecht zal oplreden tot het geven van ouderwjjs in de dogmatiek, onjuist is. De hoofdonderwijzer aan de opeub. school te Cadzand, de heer A. Menkes, heeft tegen 1 Juli a. s. zjjn ontslag aangevraagd. De heer II. Laban, te Oud-Beierland, vierde Za terdag zjjn 25jarig jubileum als hoofdonderwijzer. Van verschillende zjjdeu werden den jubilaris blijken van belangstelling gegeven. - Uit het 2Üe jaarlijksch verslag der vereeniging voor christ. nationaal schoolonderwijs bljjkt, dat het aantal leerlingen op de christ. scholen dit jaar weder is toegenomen en ruim 28,000 bedraagt. Er zjjn 87 hulponderwijzers, 10 hulponderwijzeressen en 17 kuee- kelingen meer werkzaam dan het vorig jua'. Voor de 133 echoleo zjjn ruim 300,000 of 26,ÜC0 meer dan het vorig janr uitgegeven. eindigen. Maar op het oogenblik, dat ik op het punt stond eene onbezonnenheid te begaan, hield ik mjjzelven in, verschrikt door de droevige ondervinding die ik bij de liefde en de vriendschap opgedaan had; terug gehouden ook door de vrees van aan mijne plichten en zorgen, welke de dankbaarheid mij oplei, tekort te doen tegenover de beide oudjes, die mij iu huis opgenomen en opgevoed hadden. Ik ontvluchtte de verleidelijke visioenen, die mij toeriepen en in fluisterden Morgen is het te laat Ik sloot me, evenals iu eene vesting, iu onze sombere vertrekken op, waar de zieken eeu hospi taal gemaakt hadden. Ik zocht in het lezen van de boeiendste romans de vergetelheid der wenscheu die mij kwelden. Onophoudelijk had ik het beeld van Mai greet voor oogen, overal vervolgde het mij. Ik vernam dat Gabriel als kapitein den dienst ver laten had, dat hij in Parijs aan 't hoofd van een handelshuis zich gevestigd had en dat hem in 't vervolg een groot fortuin te wachten stond. Zoo werden de voorspellingen van oom Florimont ge logenstraft, die altijd op gioud van zijne oproerige natuur voorspeld had, dat Gabriel met het schavot of de galeien zou eindigen. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1880 | | pagina 1