1880. N°. 51. De Oude Jongeheer. Ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid. RIJKS-WATERSTAAT. MENGELWERK. Belasting op de Honden. ÖFFIÖËELË MEÖEDEEL1M. Wetenschappelijke Berichten. f.OESC O® uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommeri 5 ct. met bijblad 10 ct. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst.. Geboorte- huwelijks- en doodberichten eu de daarop beUekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a JL. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contaüi betaald, 20 ct. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzolfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn A. STEINEB en HAASENSTEIN YOGLEB, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Botterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NTJGH VAN DITMAR en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. PROVINCIE ZEELAND. •Aanbesteding. Op Vrijdag 7 Mei 1880, des voormiddags te 10 uren, zal, onder nadere goed keuring, door den Commissaris des Konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van de Gedeputeerde Staten, en in bijzijn van den Hoofdingenieur van den Waterstaat in het 11de district, aan het gebouw van het Provinciaal Be stuur te Middelburg, worden aanbesteed Eet maken van een paalregel met remmingwerk vóór de suatiesluis van Walcheren, in den westelijken havendijk van de buitenhaven te Veere. (Homing 16,500) Deze aanbesteding zal geschieden volgens 141 der Aigemeene Voorschriften. Het bestek no. 90 ligt ter lezing aan het gebouw van het Ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid, aan dat van het Provinciaal Bestuur van Zeeland te Middelburgen is voorts op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, te bekomen bij den boekhandelaar M. Nijhoff, Nobelstraat no. 18 te 's.Gravenhage, en door zijne tusschenkomst in de voornaamste gemeenten des Rijks. Op 1 en 3 Mei 1880 wordt de noodige aanwijzing op de plaats gedaan; voorts zijn nadere inlichtingen te bekomen bij den Hoofdingenieur te Middelburg en bij den Ingenieur te Vlissingen. 's-Gravenhage, 12 April 1880. Voor den Minister, De Secretaris-Generaal, BOOGAARD. OPENBARE VERGADERING VAN DEN B A I der G K M K K K T JE O O K S op VRIJDAG den 30 APRIL 1880, des avonds te 7Y. uren. Goes, den 28 April 1880. De Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling I. Mededeelingen, ingekomen stukken. II. Aanbieding van het jaarverslag der gemeente over 1879. III. Beno'ming stembureau Prov. Stalen. IV. Adres van N. M. Bosdgk omtrent de heffing van boofdelgken omslag. V. Rekening der vereeniging van werklieden. VI. Voorstel van burg. eu welb. tot af- en over schrijving op de begrooting van 1879. VII, Voorstel als boven tot opheffing der commissie van kazerneeriog. 11) (ANDRÉ MAUIÏERT.) Naar bet Franscb van George Vautier, door J. O. S. De tegenwoordige jongelui, zeide oom Flori- mont, spotten gaarne met 't geen oudelui zeggen, totdat zij, op hun beurt oud geworden, gedwongen zjjn bet goede ervan te erkennen. Ik kan niet gelooven oom, dat het huwelijk zoo weinig vreugde en geluk oplevert. Wat weet gij daarvan De liefde geraakt langzamerhand op den achtergrond en verdwijnt ten laatste geheel; de koude werkelijkheid van het prozaïsch leven blijft ons over. Bestaat zij niet voor een ieder, zoowel voor getrouwden als ongetrouwden Voor ongehuwden is zij minder drukkend, daar zjj geene verantwoordelijkheid op zich laden; zjj genieten van hun rust en zjjn onafhankelijk. Gij wilt zeggen dat zij in eene voortdurende eenzaamheid voortleven, die ontmoedigend werkt. Wil het dan voor een man niets zeggen een levens gezellin te bezitten, die met hem al.e lief en leed deelt, die hem troost, die hem zijne krachten doet kennen Beteekent het dan niets in zijne kinde ren te herleven, een huisgezin te hebben waarvoor men zorgt, een doel te hebben waarvoor men leeft, wil dat alles niets zeggen BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat het kohier der BKLA.STINU OP DE HONDEN voor dit jaar, zooals het door den gemeenteraad in zijne vergadering van den 9 April 1880 is vastgesteld, door Gedeputeerde Staten bij besluit van den 23 April 1880 no. 47 is goedgekeurd en op heden aan den ont vanger uitgereikt, zijnde ieder belastingschuldige ver plicht zijnen aanslag op den bij de verordening be paalden tijd te voldoen. Goes, den 28 April 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J, G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Met irgang van 20 April is ingetrokken de minis- teriëele beschikking, waarbij ontheffing is verleend van het bepaalde in art. 1 van het kon. besluit van 20 Mei 1871, dat de visitatie van vee, voor buitenslands bestemd, voor de inlading van schepen, niet dan bij dag, tus- schen zonsop- en ondergang geschiedt. Z. M. heeft benoemd tot lid der adra. van het Weduwenfonds voor geëmplooieerden bij het alg. best. jhr, mr. S. M. S. De Savornin Lohman, lid van de Ai gemeene Rekenkamer. De examens B der polytechnische school zullen in Juni a. 8. te Delft worden afgenomen. Wie een dezer examens wenscht af te leggen, moet zich daar toe voor 15 Mei e. k. schriftelijk bij het dep. van bin- nenl. zaken aanmelden. GOES, 23^April 18807 Den kiezers te Waarde brengen wij in herinnering, dat morgen (Donderdag) eene ver kiezing moet plaats hebben voor een lid van den raad. De stembus is vau Q tot 4 uren geopend. Met November a. s. wotdea de bureaux van den sectie-ingenieur en den districts-in- specteur op de Zeeuwsche lijn der staatsspoor wegen overgeplaatst van Bergen-op-Zoo ;u naar Middelburg. De heer De Sonnaville, sectie-ingenieur 'en waarnemend districts-inspecteur op die lijn is benoemd tot sectie-ingenieur te Groningen, en wordt vervangen door den heer Mieling, thans sectie-ingenieur te Rotterdam. In verband met de aanstaande garnizoens- verandering van het le bat. 3e reg. infanterie op 30 April van Bergen-op-Zoom, werd het detachement te Ter Neuzen, onder bevel van den 2en luit. Geill, Zondag reeds afgelost door een detachement van het depót van opgemeld regiment te Middelburg. Den 1 Mei a. s. wordt dit garnizoen bezet door een detachement van het 4e bat. Se reg. infanterie, hetwelk op gemeld tijdstip te Vlissingen garnizoen komt hjuden. Ik sprak met heilige overtuiging. Oom Flo- rimont en tante Clarisse wisselden een bezorgden blik met elkander. Zulke idees zijn goed voor dichters. Met dergelijke dwaasheden brengt men een massa jon gelui tot wanhoop, die anders gelukkig zouden geweest zijn. De vrouw is eene drukkende last voor den man kinderen zijn slechts een bron van ellende en verdriet. "Vraag het hun, die daarvan ondervinding hebben! Altijd weder die ver-duivelde ondervinding, die mij een slot op den mond doet en mijn geloof aan 't wankelen brengt, ofschoon mijn leeftijd mij reeds lang recht had gegeven om de slaafsche rol van kind, dat onder de plak des meesters zit, af te werpen. Wel beantwoordde ik Margreet's brief terstond, maar te vergeefs trachtte ik er die hartelijkheid in te brengen, die zij er zoo gaarne in zag. Aarzeling en twijfel verrieden zich ondanks mezelven in de stootende zinnen, die ik op 't papier bracht." Eén voor eén verscheurde ik de kladjes, die ik gemaakt had en droevig gestemd stelde ik het schrijven uit. Ik kon niet verwachten, dat er dagen zouden aanbreken, waarop ik de zaken hel derder zon inzien of waarop ik moed genoeg zou hebben om tot een mannelijk besluit te komen, maar ik had die vage hoop, welke allen zwakken en besluiteloozen menscben eigen is, die hun leven doorbrengen met op eene beslissing tot den vol genden dag te wachten, welke dag echter nooit aanbreekt. Na eenige maanden in eenzaamheid en afgetrokkenheid doorgebracht te hebben, kwam het huwelijk, waarin ik Me bevrijding mijner oude In de gehouden aigemeene vergadering van het polderbestuur van Walcheren is de begrooting over het dienstjaar 1880 vastge steld. Zjj bedraagt in onlrangst en uitgaaf f 309,952. Het gewoon dijkgescbot bedraagt f 13,50 per hectare schotbaar en 5,30 per hectare vrijland. DeMiddelburgsche maatschappij van stoom vaart op Rotterdam heeft het dividend over 1879 vastgesteld op f 125 per aandeel van ƒ1000. Deu heer C. Mature, rijks- eu provinciale veearts te Zierikzee, is Zaterdag op zijn 60en verjaardag vanwege de afdeeling Zierikzee der Maatschappij van landbouw en veeteplt in Zee land een fraaie bronzen groep aangeboden, als eene hulde aan zijne verdiensten. De Liberale Kiesvereeniging" te Zierik zee heeft ter voorziening in de vacaturen in de Prov. Staten van Zeeland, tengevolge vau periodieke aftreding, tot candidaten gekozen de aftredende leden mr. J. Moolenburgh en C. v. d. Vliet De. aldaar, en B. G. v. d. Hare te Ouwerkerk. Om te voorzien in de plaats van mr B. C. Cau, die om redenen van gezond heid ontslag heeft genomen, heeft de vereeni ging met eenparige stemmen tot candidaat ge kozen mr. C. J. Fokker, oud-wethouder aldaar. DeTielsche brandverzekering-maatschappij heeft in het afgeloopen boekjaar aan premie ontvangen 389,000, aan brandschade uitge keerd 243,000. De aandeelhouders zullen een dividend van 30 pCt. ontvangen. Thans be draagt het verzekerd kapitaal 232 millioen. Naar het Dagblad verneemt, is de heer mr. Barge, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, aan Z. M. den Koning voor gedragen om benoemd te worden tot lid in den Raad van Justitie op het eiland Curasao. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Tot hoofdonderwijzeres aan de christelijke be waarschool te Goes is benoemd mejuffrouw J. Jdri- aaitse, van Middelburg. Het Zuiden). Volgens Zelandia zal alliier weld, a in de woning van wjjlen den heer Be Laat de Kanter, op de Vlas- markt, eene roomsch-kathodeke parochiale school voor meisjes worden geopend. Kloosterzusters zullen on- derwys geven. Dr. J. B. Sleyn Paroéinspecteur van het middelb. onderwjjs, heeft aan het gemeentebestuur van Amsterdam te kennen gegeven, dat scholen van meer uitgebreid lager onderu ijs i. geen reden van be staan bebbea in gemeenten, waar middelbare schol n bestaan. knellende banden en het ware geluk gezien bad, mij slechts als een zware last voor. Indien ik nog dezelfde liefde voor baar gevoeld had als voor heen, dan zou ik niet geaarzeld hebben blindweg aan mijn gevoel toe te geven en mij gaarne den band opleggen, die volgens ooms profetiën zooveel jam mer voor mij tengevolge zou hebben; maar tante's scherpe eu aanhoudende uitvallen aan 't adres van Margreet, waarvan ik ongelukkigerwijze bet on rechtvaardige niet had kunnen inzien, daar ik de jeugd met al baren levenslust en overmoed niet kende, hadden langzamerhand invloed op mij ver kregen en ik had het vertrouwen, dat mij eerst bezielde, verloren. In mijne moedeloosheid bad ik eene jp-ooto voor liefde voor enkele oude romances gekregen, die ik in onze oude schriften gevonden had en die de macht der liefde bezongen. Deze smachtende refrei- nen, welke ik iederen avond bij de piano neuriede, schenen mij van Margreet te spreken en versterk ten mijn moed weder; maar zij verdoofden bet spottend gelach van tante Clarisse en de ironische commentaren van oom Florimont niet. Wat ik ook deed om er niet naar te luisteren, toch ver loor ik eens mijn geduld, toen hij weêr over een mijner geliefde romances als over een onding zat te zaniken. Ze is al meer dan een eeuw oud, zeide ik, en dus moet ze bij gevolg zeer goed zijn. Ilij deed, of hij de trotscbe spotternij van mijn antwoord niet bemerkte, want op een ander oogen- blik zou hij wel uitgevaren hebben. Hij stelde zich thans tevreden injj met de grootste kalmte te In den loop dezer maand overleed te Vlieland de hoofdonderwijzer, de heer Kooi. Gedu-emle de vacature neemt nude beer Te Gerapt, predikant aldaar, en die 't radioaal van hoofdonderwijzer bezit, de school waar geheel ten voordeels der wed. Kooi en hare kinderen. LANDBOUW EN VEETEELT. Zondag zond een tuinman te Naaldwijk de e'-rate nieuwe aa-dappelcn van den kouden grond aan den Koning. De soort van aardappelen, daartoe door hem gebezi-d is eene van de veie soorten in hst najaar uit Duitschland outvaoven. Van 21 Maait tot 17 April zijnadoor long ziekte aangetast 9 runderen van welke 8 in Zuid- Holland en 1 in Groningen, tegen 5 in het vorige tijdvak van 4 weken. Em Eran9cb natuuronderzoeker heeft op grond van een aantal waarnemingen geconstateerd, dat eeu zwaluw gemiddeld 470 iusec'en daags gebruikt, d. dus ruim 89,000 eiken romer. Hat exemplaar van den vóórwereldlijken vog 1 archaeopleryxwaarvan dezer d ig;n melding is ge maakt, is, blijkens nadere mededeelingen, voor ni-t minder dan 80,000 mark in het bezit gekoram van het uoive'si'eitsmnseHm te Berlijn, en we! rechtstreeks van den herr Haberlein, den gelukkigen eigenaar tot dusver van den schat. Tot nutoe kent men slechts nog twee archaeapte- ryxen nl. ne iu Beieren en c-ne in het Britsch museum te Londen. Het Bzrhjner ex-mplaar is let volledigst. Alle drie zijn gevonden in da lilhogra- phische schiefer vsn Soluhoven die tot de Jura- formatie behoort. Volgens den officiëelen catalogus der visscherij- tentoonstelling te Herlijn hebben 1164 inz-nders daar hun producten ter bezichtiging gesteld ouder 1578 nummers. Duitschland neemt daaronder de eerste plaats ia, met 543 inzenders. Nederland heeft er 72. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. St. Annaland. Voor de aanbesteding der uit te voeren Aarde-, Kram-, Hijs-en Steenglooiing werken voor den dienst 1880/81 aan de Water- lceering van den Calamiteusen Suzanna- Polder alhier zijn ingeleverdzeven inschrijvingsbiljetten, en is ingfschrtven door A. Van Pop-ring, te Hruinisse, voor f 7897,P. Moerland, te Staveniss3, voor 7649,G. Daane Bolier, te Sliedrecht, voor f 7579, L. Van Popering Dz., te Bruinisse, voor f 7450, G. Bolier, te. Scherpenisse, voor 7330, Jb. De B'jke Jzte S avenisse, voor f 7262,ea C. Moerland, te St. Annaland, voor f 6989, De laatste is mei goedkeuring van^Gfd. Staten aan- nemrr geworden. De begrooting was 7920. antwoorden Ocb neef! ten allen tijde zijn er gekken geweest, die aan de liefde geloofden en die de slachtoffers hunner lichtgeloovigheid geweest zijn. Ik zei geen woord oom Florimont had eene meesterlijke manier, die geen tegenspraak duldde, om zulke dingen te zeggen; ook verkregen zjj daar door een grooten schijn van waarheid, In plaats van mjj dankbaar te zijn voor mijn stilzwijgen, kwam hij er de volgende dagen mat nieuwen moed op terug ik moest van mijne lievelingsdeuntjea wel afstand doen, om niet telkens dezelfde aar digheden te booren. Hij bad in zijn jeugd toch ook veel lief gehad tenminste men kon dit uit zijne verhalen opmakenmaar het geluk verge tende dat hij gekend had, herinnerde hij zich er niets meer van dan 't geen daarop volgde, name lijk de trouweloosheid en de misleiding. Toen ik niet meer zorg, meende hij mij bekeerd te hebben en deze eerste overwinning diende slechts om hem overmoedig te maken; hij verbeeldde zich zijn plicht te doen, wanneer hij mij met zijne wijsheid ach tervolgde en hij werd boos als ik hem ongedul dig aanhoorde. Denkt gij dan, dat ik altijd oud geweest ben en de liefde niet ken? Wat weet gij op uw leeftijd van dat alles? Het scheen als men hem boorde, dat men kind blijft totdat de grijze haren komen en zoo ik in zijne tegenwoordigheid Margreet's naam maar even noemde, was het direct Grillen, kinderpraat, jjdelheid, weet ik wat nl niet meer (Wordt vcrvolgd.j

Goessche Courant | 1880 | | pagina 1